Politieberichten Auto uit de koers; in de voortuin Elf brochures met kant-en-klare vakanties OLOP IDEEËN EN INFORMATIE IN VVV-VAKANTIEGIDSEN SNEEUW Goedereede Middelharnis aHMeriveg üveigetv {ancC. Taaipraatje Lezing over de Grevelingen in IVliddeltiarnis Sclieldepoort verzamelpunt voor sloopscliepen Plan lozing suikeroverschotten Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 19 JANUARI 1988 - Vernieling ruiten Vorig weekend zijn een aantal ruiten van de Ned. Hervormde kerk in Stellendam vernield. Enkele jongens (11 en 12 jaar) hadden stenen door de ruiten gegooid. De ouders van de daders zullen de schade betalen. - Verkeerscontroles De afgelopena week heeft de rijkspolitie groep Goedereede een verlichtings- en een alcoholcontrole gehouden. De ver- keersgroep van de rijkspolitie uit Dor drecht verleende medewerking aan de ver lichtingscontrole. Zij controleerden de juiste afstelling van de koplampen. Er vielen bekeuringen voor: verlichting (2x); niet dragen van de autogordel (4x); rijden zonder rijbewijs (lx), niet APK-gekeurd (lx) en niet verzekerd (lx). Het resultaat van de alcoholcontrole was: blaasproeven (20x), rijverboden (lx); bloedproeven (lx); verlichting (lx) en een zender zon der machtiging (lx). - Ongevallen Op 14 januari raakte de bestuurster van een personenauto met haar auto van de Provincialeweg en kwam in de sloot tot stilstand. Haar auto werd geheel vernield, maar zij liep zelf geen letsel op. Het ongeval gebeurde tussen Stellendam en Goedereede. Op 15 januari ging de bestuurder van een personenauto in een onoverzichtelijke bocht op de Zuiderdiepstraatweg in Stel lendam een vrachtauto inhalen. Op die plaats was ook een ononderbroken streep. Toen hij een tegenligger ontdekte, botste hij tegen de vrachtauto. Op 15 januari reed een vrachtauto achter uit op de splitsing Koolweg-Ireneweg in Ouddorp en ramde daarbij een kast van de EMGO. De kast werd geheel vernield. - Loslopende honden De afgelopen week zijn er drie klachten over loslopende honden binnen gekomen bij de rijkspolitie in Ouddorp. De klach ten zijn, dat de honden bijten of tegen iemand opspringen. Vooral voor kinderen is dat beangstigend. In de Algemene Po litieverordening is geregeld, dat honden binnen de bebouwde kom niet los mogen lopen en buiten de bebouwde kom vol doende toezicht moeten hebben. Daar naast zijn er nog diverse bepalingen die verbieden dat een hond overlast veroor zaakt. - Diefstal buitenboordmotor Tussen 3 en 16 januari is een buiten boordmotor, merk Yamaha, 40 PK, ont vreemd vanaf een camping in Ouddorp. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. - Eigenares fiets gezocht Een jongen uit Stellendam werd door de politie aangetroffen met een zwarte „Opoe-fiets". Na enkele tegenstrijdige verklaringen vertelde hij, dat hij de fiets „gevonden" had, maar nog niet bij de politie had opgegeven als gevonden voor werp. De eigenares bleek nog geen aan gifte van diefstal gedaan te hebben. De politie verzoekt aan de eigenares om zich te melden op het politiebureau in Ouddorp. - Beschadigen personenwagens In het afgelopen weekend werden weder om een aantal personenwagens bescha digd. De voertuigen stonden alle gepar keerd in de omgeving van het Zandpad te Middelharnis. De beschadigingen beston den veelal uit het verbuigen/afbreken van de antenne of buitenspiegel. - Venten met kaarten De afgelopen week werden twee per sonen, inwoners van Amstelveen en Am sterdam, aangehouden. Zij waren aan het venten met ansichtkaarten voor een zo genaamd goed doel. Dat goede doel betrof uitsluitend de eigen portemonnee. Na ver hoor zijn zij heengezonden. - Aantreffen gestolen auto Op de parkeerplaats aan de Waterweg te Middelharnis werd een personenauto aan getroffen, die was ontvreemd in Rotter dam. De wagen was kennelijk gebruikt bij een eerder te Middelharnis gepleegde kle- dinginbraak. De auto werd na onderzoek aan de rechtmatige eigenaar ter beschik king gesteld. - Aanhouding verdachte kledingdiefstal Door de politie Middelharnis werd een in woonster uit 's-Gravenhage aangehouden. Zij had enige dagen daarvoor in een kle dingzaak kleding weggenomen. Voor dat daar aktie op kon worden ondernomen was ze uit de winkel verdwenen. Zij bleek 6 rokken, 1 mantel en een broek te hebben weggenomen. Deze goederen waren in middels verkocht. - Verkeerscontrole In samenwerking met de verkeersgroep Dordrecht werd er te Middelharnis op 12 januari j.l. een verkeerscontrole gehou den. In totaal werden 97 voertuigen aan een controle onderwerpen. In totaal wer den elf bestuurders bekeurd, omdat er wat aan hun voertuig mankeerde. - Met alcohol achter stuur In het afgelopen weekend werden twee bestuurders van personenwagens aange houden omdat zij alcohol hadden genut tigd en daarna waren gaan rijden. Beide bestuurders ondergingen een blaasproef en kregen een tijdelijk rijverbod. STAD AAN 'T HARINGVLIET Brandweerman P. Holleman uit de Nieuwstraat had zich vrijdagavond nog maar net ter ruste begeven toen een daverende klap hem uit zijn sluimering haalde. Een personenauto, waarmee kennelijk wat te snel was gereden, was uit de koers geraakt en, na eerst een betonnen paaltje te hebben geknakt, in zijn voortuintje terecht gekomen. De ontdane bestuurster meldde zich al gauw na het ongeluk waarbij haar auto zware schade had opgelopen. Vijf jaar geleden verschenen de eerste VW-reisgidsen op de Nederlandse markt. Bundeling van het toeristische aanbod per regio bleek noodzakelijk vanwege de samenstelling of kleinschaligheid van het produkt. Inmiddels zijn deze WV-vakantiegidsen niet meer weg te denken als bronnen van ideeën en informatie voor de 4,2 miljoen zomervakanties van 5 dagen en langer die jaarlijks in Nederland worden doorgebracht. In de nieuwe reisgidsen haken veel \A/V's en bedrijven in op de campagne Nederland Museumland 1988. De elf WV-vakantiegidsen zijn verkrijgbaar bij de meeste ANVR-reisbureaus, bij grote VVV-kantoren en op vakantiebeurzen. Voor Nederlanders die in eigen land op vakantie gaan, speelt het weer een onder geschikte rol, mits er voldoende alternatie ven zijn. Zij maken dankbaar gebruik van de mogelijkheden voor stads- en museum- bezoek, gaan surfen, fietsen en wandelen of bezoeken de meer of minder bekende attracties. Het is een open deur, maar toch: Nederland heeft wat dit betreft veel te bieden. In de elf WV-vakantiegidsen, die heel Nederland beslaan, vinden vakantie gangers zo'n 700 vakantie-ideeën en in formatie over bungalowparken, hotels en boten. Belangrijk nieuws is dat de provincie Bra bant nu voor 't eerst een Vakantiereisgids heeft, waaraan alle Streek VVV's hebben meegewerkt. Ook is er een boekingscentra- Ie voor de hele provincie. Vorige jaren bracht de Streek WV Hart van Brabant nog een aparte gids uit. De Brabantse gids '88 heeft met 150.000 exemplaren de hoogste oplage en is met zijn 108 pagina's tevens de dikste. Vooral het aantal vaararrange- menten op Maas en Amer, in de Biesbosch en op de binnenwateren van West-Brabant is voor 1988 flink uitgebreid. De provincies Noord-Holland, Utrecht ën Zuid-Holland geven dit jaar weer een geza menlijke gids uit. Verder zijn er gidsen van alle provincies afzonderlijk. Texel heeft als enige niet-provincie ook dit jaar een eigen Vakantiereisgids. MUSEUMLAND Binnenlandse vakantiegangers kunnen in 1988 kiezen uit diverse trips met als thema „Nederland Museumland". Dergelijke ar rangementen zijn er onder meer in Dren the, Leeuwarden, Leiden en Nijmegen. In Drenthe is het idee van fietsprovincie en Nederland Museumland gebundeld in een Museum-Fiets-Tour met overnachtingen in eenvoudige middenklasse hotels. Voor drie overnachtingen kost het arrangement 223 gulden per persoon, inclusief nabrengservi- ce van koffers, fietsgebruik en op basis van half pension. In het Rijk van Nijmegen omvat het mu seum-arrangement (naar keuze met één of twee overnachtingen) gratis bezoek aan acht musea, waarbij Velorama, Afrika Mu seum en het Bevrijdingsmuseum 1944. Met twee overnachtingen inclusief diner komt dit arrangement op 165 gulden p.p. Nederland is Museumland en Leiden, met elf musea, al jarenlang Museumstad. Bij het arrangement „Leiden Museumstad" is een Museumjaarkaart inbegrepen. Met de ze kaart zijn alle Leidse musea gratis toe gankelijk. De rest van het jaar is de kaart ook elders in Nederland bij andere musea bruikbaar. De kosten voor dit arrangement, met een overnachting en fietshuur voor een dag, bedragen 80 gulden per persoon. CULTUUR „Ontdek Frieslands Musea vanuit Leeuwar den" heet de Friese Museumland-trip. Friesland heeft 65 grotere en kleinere, meer en minder bekende musea, waarvan vijf in Leeuwarden, zoals het Fries Museum, één van de grootste regionale musea in Neder land en bij uitstek een plaats voor de bezoekers om kennis te maken met de Friese cultuur. Dit arrangement met twee overnachtingen kost 265 gulden p.p. en geeft reducties op de toegang van de musea. WINTERSPORT Limburg biedt als nieuwtje van oktober tot maart een wintersportarrangement. Tijdens een driedaags verblijf kan de toerist ge bruik maken van de nieuwe kunst-langlauf baan in het rotspark te Valkenburg. De banen hebben een lengte van 900 en 1300 meter met een hoogteverschil van 30 me ter. Inbegrepen is een uur les, huur van materiaal en een ochtend of middag vrij langlaufen. Prijs vanaf: ƒ101, Sportvermaak op en langs het Veluwemeer biedt de WV Flevoland. Overnachting in de eigen tent, huurtent of trekkershut op het Aquacentrum Bremerbergse Hoek. Voor de huur van (water)fietsen, kano's, surfplanken, zeilboten en seaflyers (eenper- soons mini-catamaran) gelden kortingen. In Noordgouwe op Schouwen-Duiveland (Zeeland) opent in voorjaar '88 een beauty farm haar deuren. Naast een schoonheids salon is er een sauna, stoombaden, moge lijkheid voor een zonnekuur en een huid- verzorgend kuurprogramma „Thalassothe- rapie". Inclusief overnachting en gastrono misch menu kost een arrangement ƒ465,- p.p. WATER De „Turfstekers Achterna", te voet, te kano en op de fiets, is een nieuwe aanbieding van de WV Overijssel met een tocht door het prachtige Wieden- en Weerribbenge- bied, een Nationaal Park ontstaan door de veenafgravingen. Op basis van half pen sion kost dit arrangement 215 gulden p.p., inclusief een dag fiets en kanohuur. Uit haar VVV-Vakantiereisgids komt Gro ningen als watersport-dorado naar voren. Deze provincie heeft vijf meren en 850 kilometer bevaarbare kanalen en ander wa ter, zoals meertjes, maar dit is nauwelijks bekend. Nieuw in de gids zijn de kano tochten. Men kan echter ook van het Gro ningse water genieten per eigen of gehuur de motorkruiser, electrokruiser of huifboot. De VVV-Vakantiereisgidsen dienen vooral om te voldoen aan de vraag naar kant- -en-klare vakanties. Ze hebben dezelfde functie als de bekende reisprogramma voor het buitenland. In de gidsen vindt de consument prijzen, faciliteiten en andere gegevens, nodig voor het kiezen van een vakantiebestemming in eigen land. Voor alle informatie over vakantie en uit stapjes in Nederland kunt u terecht bij de VVV-kantoren en ANVR-reisburo's. Sneeuw, een witte massa, van kleine in een wolk gevormde ijskristalletjes, die naar beneden komen óf in vlokken óf als stuif- en woelsneeuw. De pasgevallen sneeuw biedt een prachtig beeld in de natuur, maar betekent vooral voor oude ren wel overlast en gevaar. In sommige landen in de Alpen en in de PooUanden kent men zelfs „bloedsneeuw". Dat is een sneeuw met een rode kleur, veroorzaakt door een soort wier, dat zijn purperrode draden en kiemkorrels tussen de afzon derlijke ijskristallen ontwikkelt. De oudste schrijfwijze was ,,snee", later „sneeu" en tenslotte „sneeuw". Het woord sneeuw geldt als symbool van blankheid. De ondeugdende Bredero dichtte al: „De kin, de keel, de krop, ja beyde borstjes mee, die sijn soo wit, dat sij beschamen selfs de snee". Bekend is de uitdruking „eeuwige sneeuw" op de hoogste bergtoppen, waar de sneeuw zelfs in de volle zomer niet smelt. De zegswijze „verdwijnen als sneeuw voor de zon" komt nog steeds voor in ons taal gebruik. Moeilijkheden, vrees enz. kun nen snel verdwijnen. De oude weervoorspelling „sneeuw op slik, geeft binnen drie dagen ijs, dun of dik" gaat nog steeds op. „'k Heb menig maal vernomen, als dat de spreuk is waar, zo sneeuw valt in de slik, zo vriest het in het kort, wel duim of handen dik". Een grappige uidrukking was „Spreken van de sneeuw van vorigjaar". Dat bete kende: altijd over afgedane zaken blijven zaniken. Vergelijk: oude koeien uit de sloot halen. In Zeeland kende men de uitdrukking „Al heel wat zwarte sneeuw gezien hebben" (ook: nog zwarte sneeuw zullen zien vlie gen). De betekenis was: reeds veel ar moede in zijn leven hebben doorgemaakt en nog moeten doormaken. Van wijsheid getuigde „Het komt al uit wat onder de sneeuw verborgen lag". Het kan soms lagn duren, maar de waarheid komt eens aan het licht. Cats: „Het komt ten lesten aan den dag, wat in de sneeu verborgen lag". In Vlaanderen gebruikte men, om aan te duiden dat iemand nog veel zilvergeld bezat, de uitdrukking „het sneeuwt nog in zijn zak". Daar noemt men het leuke sneeuwklokje wel het „sneeuwzotteken", om aan te geven hoe brutaal dat bloempje kan zijn, zo vroeg in het jaar al te bloeien. Van de vele samenstellingen noemen we sneeuwpudding, voor een met eiwit be reide pudding. Verder sneeuwblind. Voor al veroorzaakt door het kijken naar sneeuw in de zon, zonder bescherming door een zonnebril of door voortdurend staren naar verblindend witte sneeuwvelden dit het licht sterk terugkaatsen. Stijn Streuvels: „Het scheen dat hij een hele tijd onderhevig was aan ziekte of onder dwang van kwade toverij, geplaagd werd als een sneeuwblinde simpelaar". Streuvels, pseudoniem van Frank Lateur, was een Vlaams schrijver, geboren in 1871 te Heule bij Kortrijk, vooral bekend door zijn boek „De Vlaschaard". Behalve de gewone betekenis van sneeuw bal noemde men een borrel, bestaande uit brandewijn met veel suiker wel een sneeuw bal. Later is sneeuwbal bekend geworden door het sneeuwbaleffekt, iets wat steeds groter wordt. Een op gang gebrachte ont wikkeling groeit onstuitbaar als een sneeuwbal, die men om en om rolt, vaak door inflatore prijsstijging. Vandaar: sneeuwbalkoUekte. Vergelijk: het versprei den van kettingbrieven. We besluiten met een uitspraak van Luther, die ook betrekking heeft op dat effekt: „Een leugen is als een sneeuwbal: hoe langer men ze voortrok, hoe groter zij wordt". Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Moerkapelle. Vrijdagmiddag i 4.15 uur ds. J. C. West- strate van 's-Gravenpolder (huwelijks bevestiging). Op woensdag 27 januari organiseert het IVN (Instituut voor Natuurbeschermings educatie) een lezing over de Grevelingen. Huib van Dam zal aan de hand van dia's ingaan op de gevolgen van de afsluiting van deze Noordzee-arm door de Brou- wersdam. Van Dam zal een beeld geven van de situatie voor de afsluiting en de ontwikkeling van het gebied hierna. Een en ander zal plaats vinden in de aula van de lagere land- en tuinbouwschool op de Langeweg te Middelharnis. De aanvang is 19.45 uur. De toegang voor leden is gratis, niet leden betalen 1,50. De werf Scheldepoort van de Kon. Mij De Schelde is de komende maanden verza melpunt voor schepen die door het Rotter damse bedrijf Dalmeijer zijn gekocht, om in Turkijke te worden gesloopt. Momenteel liggen vier oude visverwer- kende trawlers uit de Sowjet Unie bij het Vlissingse bedrijf: de Kosmos, de Chob- charov, de Shonguj en de Lunnik, waarbij nog een vijfde schip komt. Eind deze maand vertrekken ze alle vijf naar Turkije. Grotere visserschepen, maar ook grotere vrachtschepen en andere vaartuigen met sloopvergunning zullen in de toekomst regelmatig aftneren op dit nieuwe ver- zamelstation dat onder meer gekozen is door de gunstige ligging to.v. de Noord zee. Ook door Hanchart bevrachtings kantoor Rotterdam gekochte schepen ko men naar Vlissingen eer ze naar hun be stemming zullen worden gesleept. De voorzitter van de Akkerbouwcom missie van de Zuidelijke Landbouwmaat- schappij (Z.L.M.) J. C. Geluk heeft een plan ontworpen om van de suikerover schotten af te komen. De opslag van de C. suiker kost, evenals dat met de boter en de vleesberg het geval is handen vol geld. Van de overtollige C. suiker oogst 1987 is nu weer 240.000 ton naar 1988 verschoven, dat is de opbrengst van 30.000 ha. suikerbieten. Het quotum voor Nederland is 130.000 ha., 100.000 ha bieten zijn dus slechts nodig om de voorraad aan te vullen. Geluk wil nu omgekeerd werken. Als een boer 10 ha. suikerbieten mag verbouwen bezaah hij slechts 7 ha., de andere 3 ha. laat hij braak liggen, anders krijgt men een overproduktie van andere gewassen. Voor het verschil de opbrengst aan suiker van 3 ha. land koopt hij C. suiker tegen de wereldmarkt prijs. Tegelijk met de op brengst van zijn 7 ha. bieten verkoopt hij de C. suiker tegen de prijs die de fabriek betaalt, als was het de opbrengst van de niet bezaaide 3 ha. Tussen de goedkope suiker die hij heeft gekocht en de bieten suiker die hij heeft verbouwd zit ruw geschat een verschil van 50,- per ton. De niet beteelde oppervlakte levert dan plm. 2.500,- per ha op, maar de suiker voorraad vermindert en daarmee ook de opslagkosten.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 2