Er lijkt meer perspectief voor een jaclitliaven in Stad „RTM komt als herboren weer thuis in haar eigen streel(" Héél Nieuwe Tonge op de been bij ziiveren jubileum huisarts de Jager I Raadsvoorstel I aankoop Blauwe Huuus i'T* Voogd ^S'i-^S'S i SUPER SINAASAPPELEN Tentoonstelling in het gemeentehuis van Dirksland Geen vertrouwen... fl aniiSieman I Off. opening Sport en Recreatiecomplex „de Staver" op 12 febr. rT-niii*n* 60e Jaargang Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond DRAAGNET i 2 KILO I I Nu extra voordelig De lof van Goeree Wereld van verschil DINSDAG 19 JANUARI 1988 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 Telefaxnr. 01870 - 5736 3392 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 De vraag wat van B en W van Middelh^rnis de intentie is geweest eenjaar lang „moeizaam" te onderhandelen met dhr. Bakker, bedenker van het Jachthavenplan te Stad aan 't Haringvliet, was op de gisteravond gehouden Commissievergadering de meest relevante. Weth. Jacobs die de Commissie R.O. presideerde ging een direct antwoord dan ook niet uit de weg: „Wij vinden dat de Stadse jeugd recht heeft op een goede zwem- en surfgelegenheid en die wordt gerealiseerd als het Jachthavenplan door gang vindt!" Het zullen plm. veertig Stadtenaren zijn geweest die in de raadzaal aanwezig wa ren om blijk te geven van hoogst gediffe rentieerde meningen die varieerden van fel vóór tot fel tegen het jachthavenplan. De voorstanders onder wie de midden stand ziet nering in de aanwezigheid vaij 200 boten en hun opvarenden, terwijl de tegenstanders o.a. verstoring van de rust en met name de zondagsrust vrezen. Door een van hen werd dhr. Bakker, in de zaal aanwezig, persoonlijk op zijn verant woordelijkheid in dezen gewezen met de vermaning dat God ook in dezen geen ledig toeschouwer zal zijn. Op de vraag van Commisslielid v. d. Boogert of deze bezwaarde dan een alter natiefhad om de kern Stad aan 't Haring vliet wat meer bestaansperspectief te ge ven kwam geen direct antwoord. „Laten we Stad zo houden", zou ook dhr. v. d. Ketterij adviseren, de vraag opwerpend of Stad wel zo gediend zou zijn met de „levendigheid" die een jachthaven met zich meebrengt. ,,Je kunt niet van de op varenden verlangen dat ze de hele zondag op hun bootjes blijven", begreep dhr. v. d. Ketterij waarop door dhr. van Heemst (PvdA) wat fel werd gereageerd met de vraag of het dan echt een schending van de zondagsrust moet heten als er wat mensen de Stadse deuren voorbijwandelen? Door dhr. Kemner werd bezwaar gemaakt tegen de z.i. te grote wateroppervlakte van de haven, aanzienlijk méér dan de door de ANWB voor 200 boten gehanteerde richt lijnen. Het bleek voor dhr. Kemner (frac tie Hoogzand) een zo zwaarwegend argu ment dat hij later zijn definitieve beslissing zal laten afhangen van het resultaat dat B en W in het door dhr. Jacobs toegezegde overleg zal weten te bereiken. Het gaat dhr. Kemner om het in de hand houden van de beheersbaarheid van de haven. Op de vraag van dhr. v. d. Berg wat het College los van de besprekingen met dhr. Bakker heeft gedaan om voor de Stadse jeugd een zwem- en surfgelegen heid te creëeren werd door dhr. Jacobs op de praktische onmogelijkheid daarvan ge wezen. „Wij zien geen goede oplossing zonder overeenstemming met dhr. Bak ker", moest weth. Jacobs erkennen, te meer omdat op een andere dan de thans voorgenomen plaats hygiënische bezwa ren zijn i.v.m. de lozing van de Stadse riolering in het Haringvliet. Bij de besluitvorming, die een afspiegeling lijkt te zijn van het raadsgevoelen (al heeft ieder nog de vrijheid zijn mening te wij zigen) bleek het volgende: Vóór het vooi- stel spraken zich uit het CDAde VVD en de PvdA. Vóór „mits" werd uitgesproken door dhr. Kemner en dhr. v. d. Berg (VDB) vroeg méér tijd om met zijn achter ban te overleggen. Een duidelijk tegen werd uitgesproken door dhr. v. d. Ketterij SGP/RPF fractie al was het hem on bekend hoe de onderscheidene leden van zijn gecombineerde fractie t.z.t. zullen stemmen. Voor het College is deze uitslag in elk geval aariltiui^^g met de voorbereiding van een raadsvoorstel door te gaan. In 1984 lanceerde dhr. Bakker zijn jacht havenplan voor het eerst; het werd toen Weststraat 39, Ouddorp De officiële opening van het Sport- en Recreatiecomplex „de Staver" te Middel hamis is vastgesteld op vrijdag 12 februari. Het complex wordt dan overgedragen aan de Stichting Olympia. De openingshandeling zal worden ver richt door dhr. H. Av. d. Meer, lid van het College van Gedeputeerde Staten van onze Provincie. met een stemmenverhouding van 8-7 door de raad afgewezen. Het plan (c.q. het voorstel tot wijziging van het bestemmings plan) zal zeker opnieuw aan de raad worden voorgelegd. De bevolking zal opnieuw gelegenheid krijgen bezwaren tegen een evt. positief raadsbesluit kenbaar te maken. Aanleg van een buitendijkse jachthaven in het Haringvliet verhoudt zich overigens goed met het Streekplan en die van het Haring- vlietschap. Wanneer de bezwaarden het zelfs op een Kroonprocedure laten aan komen zal dat de realisering van de haven nog enkele jaren kunnen tegenhouden. Perspectieftekening van de haven met links het 120 mtr. brede strand. 't Gaat heus door...., de aanleg van een trambaan tot een lengte van vijf kilometer op de Brouwersdam! J.l. vrijdagmiddag hebben de bestuur ders van de RTM (Stichting Rij dend Tram Museum) dat voor nemen bevestigd op een in Goede- reede gehouden persconferentie waar ze hun nieuws graag kwijt- wilden, want uniek wordt het.... Uniek is ook de hoeveelheid materieel die in 1966 uit de RTM boedel werd aan gekocht, in ons land unieke tramstellen en locomotieven, passagierswagons en vrachtwagons welke laatsten zover ging de fantasie op het nieuwe lijntje op de Brouwersdam misschien gebruikt kun nen worden om surfplanken te vervoeren. Surfers kunnen dan vóór de wind surfen om tegen de wind, met de tram, weer op hun vertrekpunt terug te keren. Tot dusver is de RTM met haar materieel in Hellevoetsluis gevestigd en ook daar wordt een lijntje geëxploiteerd dat steeds minder interessant wordt naarmate de be bouwing opdringt en de kruisingen veel- vuldiger worden waardoor een ritje met de tram nauwelijks nog herinnert aan de tijd waarin dat nog dagelijkse werkelijkheid was. De locatie Brouwersdam wordt daar entegen werkelijk uniek genoemd, met volop ruimte en weinig beperkingen. Er zal geen weg worden gekruist en het station komt in de directie nabijheid van een nog te bouwen natuur-informatie centrum van waaraf bezoekers een tramrit kunnen maken en vanwaar ze ook via een loopbrug boven de autoweg een onge hinderde oversteek naar het strand kun nen maken. De tram zal dan ook een welkome aanvulling zijn op de recreatieve voorzieningen, zeker ook bij minder mooi weer. De heren van de RTM prezen dan ook de manier waarop het gemeente bestuur van Goedereede heeft meege werkt ook waar de komst van de tram planologisch moest worden geregeld. De lijn zal lopen vanaf het genoemde be zoekerscentrum op de Punt naar de Kab- belaarsbank. Afhankelijk van de recrea tieve ontwikkelingen daar zal de lijn daar worden verlengd en zelfs bestaat de filo sofie dat de dan 5 km lange lijn nog eens naar Scharendijke zou kunnen worden doorgetrokken. Technisch gezien zou daartoe geen enkel beletsel zijn maar anders is het met de financiële armslag van de Stichting. Vandaar ook dat de RTM graag in kontakt komt met liefhebbers van de oude tram die bij aanleg van de lijn en straks het onder houd van het materieel een handje uit willen steken, èn met geldschieters die bij gebrek aan tijd en technische kennis een financiële bijdrage willen leveren. Dat kan ook door de aankoop van certificaten van deelname die vanaf 30,- verkrijgbaar zijn. Bezitters daarvan kunnen o.a. gratis met de tram mee als'ie zich straks, in diesel- of stoomtractie langs de boorden van het Grevelingenmeer voortbeweegt. Een tocht met een gangetje van25a30km per uur voor de prijs van enkele guldens. Het RTM bestuur is bijzonder gelukkig met de verhuizing naar „de Punt" waar behalve het trammuseum ook een remise gebouwd zal worden waardoor het moge lijk wordt het materieel binnen te «tallen, terwijl dat in Hellevoetsluis altijd buiten staat wat veel extra onderhoud vraagt. Er wordt naar gestreefd de eerste fase van 1,5 km in 1989 operationeel te hebben waar na de aanleg van de resterende kilometers naar station „Port Zélande" op de Kabbe- laarsbank volgt. Uiteraard heeft burg. van Velzen de pers conferentie en de aanwezigheid van pers vertegenwoordigers gebruikt om de lof van Goedereede te bezingen. Centraal gelegen in de Noord-Zuid-route van het Deltagebied en derhalve een gun stige uitvalsbasis voor een eilanden dag tocht die voorts naar Zeeland kan voeren, met onderweg de bezichtiging van dam men, sluizen, bruggen en de stormvloed kering. De locatie aan de Punt moet met de zomerse aanwezigheid van 60.000 ver- blijfsrecreanten toeristisch gezien een aantrekkelijke zijn terwijl ook het land schap bijzonder gevarieerd is. Het ge meentebestuur van Goedereede heeft de plannen van de RTM graag ruggesteun ge geven door de beschikbaarstelling van een subsidie van 100.000,- voor de bouw van de remise. Met de verhuizing en de aanleg van het nieuwe traject zal een grote investering gemoeid zijn waarvan de hoogte overigens sterk zal afhangen van de verkrijging van hulp bij de aanleg en de vraag welke materialen zullen worden gebruikt. Ruw weg worden de kosten van uitvoering van fase 1 op 900.000,- en van fase 2 op een royale miljoen geschat. De RTM beschikt over 5 locomotieven (3 stoom, 2 diesel), 2 motorrijtuigen en enige tientallen rijtuigen en goederen wagons, een kollektie die alleszins repre sentatief is voor het uitgebreide smal spoorweg-net (smalspoor 1067 mm) zoals dat in de Zuid-West-Nederlandse getijdendelta heeft bestaan. De Nieuwe Tongse bevolking heeft er zaterdag spontaan voor gezorgd dat het huisartsenpaar dokter en mevr. de Jager aan de viering van hun zilveren jubileum in Nieuwe Tonge zoals die zich zaterdag morgen-, middag en avond in „Ons Dorpshuis" voltrok de meest pret tige herinnering over zal hebben ge houden. Letterlijk de héle gemeen schap leverde daarin z'n aandeel. Dat deed 's morgens de schooljeugd met een feestelijke huldiging en de aanbieding van een zelfgemaakte tekening waarop ze hun idee over het werk van de dokter in beeld brachten met nog al eens venijnige injektiespuiten op de dreiging waarvan de jeugd het zeker niet begrepen heeft. De tientallen aan elkaar gehechte tekeningen vormden een kleurrijke en verrassende wandversiering. Bovendien boden de scholieren een prachtig geschenk aan in de vorm van rieten zitmeubelen.... 's Middags was voor de officials en familie leden en de vele bekenden van de dokters- familie gelegenheid dokter en mevr. de Jager en hun gezin geluk te wensen. O.m. werd dat gedaan door burg. van Welsenis namens de bevolking. Hij bood dokter de Jager een repro aan van een historische topografische kaart van het eiland. Ook werd gesproken door de col lega-artsen Westra en van Hattem, resp. namens de huisartsen en namens de waar- neemgroep. In die gelukwens werd dokter de Jager ook aangesproken in zijn kwali teit van lid van de Vestigingscommissie Goeree Overflakkee. Hoe nauw door de artsen wordt samengewerkt illustreerde dokter van Hattum toen hij eraan her innerde hoe hij bij een waarneming in Nieuwe Tonge 's nachts de Nieuwe Tong- se dokterswoning was binnengekomen waar hij op 't echtelijk bed het echtpaar de Jager veronderstelde. Echter hadden die hun sponde gastvrij afgestaan aan logé's die zich wild schrokken toen in 't holst van de nacht een voor hen wildvreemde de slaapkamer binnenkwam. Dokter Westra uit Oude Tonge tekende in zijn gelukwens de „wereld van verschil" tussen het functioneren van de huisarts mi en 25 jaar geleden, een soort „emanci patieproces" waarvan dokter de Jager neit afzijdig is gebleven maar waarin hij een aktieve rol heeft gespeeld, evenals bij de bijscholingsaktiviteiten. Meer dan in de tijd dat de huisarts nog een soort aardsvaderlijke figuur was, met ge zag en macht zal de tegenwoordige huis arts zich zo wees dokter Westra aan zich moeten profileren als de medicus die Van 19 januari tot en met 13 februari worden in het gemeentehuis van Dirks land aquarellen tentoongesteld van de heer A. K. Vogelaar uit Middelhamis. De heer Vogelaar heeft in onze omgeving al naam gemaakt als aquarellist van het flakkeese landschap en als illustrator. Een 25-tal werken, betrekking hebbend op Flakkee, zijn opgehangen in de gangen van het gemeentehuis. De aquarellen zijn te bezichtingen ge durende de uren dat de secretarie voor het publiek is geopend, n.l. op werkdagen van 9.00 tot 12.00 uur en van 13.00 tot 17.00 uur. Tevens is de tentoonstelling geopend op zaterdagmorgen van 9.00 tot 12.00 uur. De entree is vanzelfsprekend vrij. De 42 werknemers van Uiensorteerbe- drijven Mol in Emmeloord en Swifter- band, die werkloos worden door sluiting van de bedrijven hebben geen vertrouwen in de toezegging dat voor hen ander werk zal worden gezocht. Misschien wel ge zocht maar niet gevonden zo redeneren ze en daarom verlangen ze van de boeren die de uien verbouwen dat deze Suiker Unie, de eigenaar van het bedrijf Mol zal dwin gen het besluit terug te draaien. Deze week wordt in een vergadering daarover beslist, want ook voor de boeren die de uien leveren, jaarlijks 1800 ha in de beide Flevopolders en in de Noord Oostpolder 2700 ha, wordt de afzet moeilijker. En de uientelers zijn ook suikerbietentelers. Sommige werknemers zijn 17 jaar geleden uit Zeeland naar de Zuiderzeepolders verhuist, om de vestigingen in deze polders van de Mol bedrijven te begeleiden. Het doktersgezin met in het midden zoon Geert die als arts in zijn vaders praktijk meehelpt met naast zich zijn vrouw Saskia, eveneens arts maar in Nieuwe Tonge niet praktiserend. Rechts zoon Peter, graficus, eveneens met zijn Saskia. bij uitstek de deskundige is op het terrein van de medische zorg in de thuissituatie. Dat maakt bijscholing gewenst waardoor de deskundigheid van de huisarts wordt bevorderd en dat vraagt ook een zodanige versterking van de huisartsen op eilande- lijk nivo dat zij niet meer behoeven te worden gezien als een stuk of twintig solisten, maar meer als een eenheid waar mee werkafspraken te maken zijn. Het deed dhr. Westra bijzonder goed in dhr. de Jager een collega te weten die die nood zaak onderschrijft en in de verwerkelijking ervan een rol wil spelen. 's Avonds heeft het zó storm gelopen dat zich buiten ,,Ons Dorpshuis" een lange rij vormde; er konden ruim zeshonderd be zoekers worden geteld die het dokters gezin de hand kwamen drukken. 's Avonds werd ook het cadeau van de bevolking aangeboden, voor zowel dhr. als mevr. de Jager een prachtige Gazelle- fiets, hen aangeboden door Silvia Note boom en CeesBruggeman, resp. heteerste meisje dat door dokter de Jager als zelf standig arts ter wereld werd geholpen en de eerste jongen die werd geboren toen dokter de Jager nog stage liep bij zijn voorganger dokter de Man. Ten besluite van de feestelijke dag heeft dokter de Jager een dankwoord gesproken waarin hij tot uitdrukking bracht blij te zijn met de vele hem toegedachte gelukwensen en de aangeboden geschenken. Voor het overige hield dhr. de Jager het kort daar mee demonstrerend als arts beter te kun nen luisteren dan te kunnen spreken, zeker geen slechte eigenschap! In de avonduren volgde de aanbieding van het cadeau van de bevolking, voor elk een fiets. MELIS SANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag) avond wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het graag tijdig en goed gebundeld gereed zetten s.v.p.? FOTO-FILM -REPORTAGE VIDEO -COMPUTER C3 m g CU dJ Weststraat 35 - Molenweg 4 Ouddorp Tnlefoon 01878-1612 en 2T20 Filiaal Renesse - Printshop Hoseioom 172 - Telefoon OJ116-2400 In de donderdagavond te houden raadsvergadering zal de gemeente- raad van Goedereede worden voorgesteld het bekende-, maar sinds jaren in desolate toestand verkerende „Blauwe Huus" te Ouddorp aan te kopen. De eigenaren, de fam. Hameeteman zijn bereid het pand, met het 2100 m^ grote erf te verkopen voor 56.000,- k.k. onder verplichting dat het pand zal worden gerestaureerd. Ook hebben verkopers bedongen dat in het gerestaureerde pand op zondagen geen bedrijfsuitoefeningen plaats zullen vinden. Voorts dat een evt. aangetroffen schat hen in eigendom zal behoren en ook bedongen zij dat zij gedurende 10 jaar na de restauratie het recht van X eerste koop zal hebben. B en W delen de raad mee dat vooralsnog geen definitieve be- stemming bekend is, maar dat het wel de bedoeling is de restauratie van het pand af te stemmen op het toekomstig gebruik van de opstal. Met het oog op de te verkrijgen subsidies wordt overwogen de restauratie onder te brengen in een Stichting waarin de gemeente zal participeren. Op deze wijze kan het Blauwe Huus de door velen verlangde restauratie ondergaan en voor de toekomst behouden y blijven. v

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1