Dode vogels aan de kust Leasing Jachthavenplan voorstad aan 't Haringvliet opnieuw ter tafel De sneeuwklokjes bloeien V5'/-t^s-r tfommemoH Open jeugdwerk „Onder de Wiek'' Garage KNÖPS B.V. /89.- hutbve/Mse Provincie Zuid-Holland steunt vogelasiels Nu 159." Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Hoogste punt verbouw visafslag Goedereede Onze SHOWROOM Schuldige van olieramp wordt nog gezocht Citroen - Hesselink Bijna f 10 miljoen voor Woord en Daad in 1987 Verzorgende beroepen Regio Flakkee 60e Jaargang VRUDAG 15 JANUARI 1988 No. 5664 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Telefaxnr. 01870 - 5736 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm; bij contract speciaal tarief. Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Deze week werden we uitvoerig op de hoogte gehouden over de milieuramp die onze kust teisterde. De nawerking is tweeledig. Nog steeds zullen er vogels aan te gronde gaan en de stranden zijn vervuild. Ongetwijfeld zal ander nieuws ons bezig gaan houden. Je kunt niet aan d de gang blijven over een onderwerp. De zaak wordt nog een keer vermeld in een jaaroverzicht en daarna afgesloten. Zo gaat dat. Zo verwerken wij de infor matiestroom die ons bereikt. Ons, redac ties, maar ook de lezers. Ongetwijfeld is er zelfs al hier en daar gevraagd of die zaak wel zoveel publiciteit waard is. Het zijn tenslotte maar ideren. Die zijn er toch om de mens? Toegegeven, het betrof een laten we maar aannemen bedrijfsongeval, maar wat dan nog? Waarom zoveel ophef gemaakt over de gevolgen van een uitzondering op de regel? In die vragen liggen een aantal mis verstanden besloten. Sommige daarvan hebben in het verleden geleid tot de he vigste verwijten. Te denken valt aan de opmerking: het dier is er toch om de mens. Dat zou een te ego-centrische be nadering zijn, waardoor de eerbied voor en de zorgvuldigheid ten aanzien van het medeschepsel ver te zoeken is. Inderdaad kan men door zo te redeneren vervallen in een grof egoïsme. Dan telt geen dieren leven meer; in het verlengde daarvan acht men soms ook het mensenleven lager. Een en ander wordt des te ernstiger als men bedenkt dat de schuld voor zulk onzorgvuldig spreken over en handelen met dieren maar al te graag gelegd wordt bij het christendom. De Bijbel zou het dier in zo'n ondergeschikte relatie ten opzichte van de mens tekenen, dat uit buiting of achteloze behandeling haast een logisch gevolg was. Wie de eerste hoofdstukken van de Bijbel leest weet beter. Dat wat God goed noemde is met de val van de mens meegesleurd, maar dat is geen vrijbrief tot uitbuiging. Integendeel, Gods goede schepping. Zijn eigendom, blijft onderwerp van bewondering en zorg vuldige benadering. Dit ondanks de op dracht en verkregen mogelijkheid die zelfde schepping te gebruiken. Een tweede misverstand wat we nu zo zachtjes aan maar eens moeten vergeten is dat de ramp er niet zoveel toe doet. Bedrijfsongevallen moet je niet nor matief stellen en ook niet uitbuiten om stokpaardjes te berijden, zegt men dan. Allereerst mag de vraag dan gesteld wor den of het om een bedrijfsongeval ging. Hopelijk zal de tijd, door de opsporing van de dader dit leren. Is het een bedrijfs ongeval, dan leert het ons dat we kenne lijk met onze mogelijkheden aan een grens zitten. Een ongeval heeft hetzij door de aard van de stoffen, hetzij door de hoeveelheid of door een combinatie van die twee zulke gevolgen, dat de na werking zeer sterk ingrijpt in het milieu. Tsjernobyl is een voorbeeld van het een, de olieramp deze week van het ander. Is het lozen van de olie moedwil geweest, dan tekent ons dat de totale onverschil ligheid ten opzichte van het milieu, dan- wel de financiële belangen aan ons han delen, die tot zulk soort zaken leiden. Ook deze motieven zijn aan normen en grenzen gebonden. Moedwil is: het over die grens heen gaan. Accepteren van de gevolgen van die moed wil is onder andere meedoen aan het ver leggen van de grens. Overigens bepleiten we met het niet accepteren van die moed- wilgeen mogelijkheden vooreen „volks- gericht" in woorden of daden. Het is wel een pleidooi vooreen verscherping van de controle en vervolgingsactiviteiten. Het derde misverstand is dat het maar om vogelsgaat. Met dat woordje „maar" is al heel wat goed gepraat in het ver leden. Soms om dat men niet beter wist, soms tegen beter weten in. Eigenlijk al tijd tegen beter weten in, want we houden vol dat de Bijbel zorgvuldigheid in het omgaan met de schepping parallel stelt aan de goedkeuring de planten en dieren te gebruiken. Daarnaast moeten we ech ter zo zachtjes aan doordrongen zijn van het besef dat niet één planten- of dieren soort op zichzelfleeft. Dode vogels is geen fenomeen apart, maareen schakel in een ingewikkeld web van relaties, die tijdelijk (laten we het hopen, er sterven ook soor ten uit) verzwakt is. We weten allemaal dat de zwakste schakel in de ketting de kracht, de houdbaarheid ervan bepaalt. Wie denkt dat de mens iemand is die er bij staat en er naar kijkt, vergist zich deerlijk. De dode vogels waren evenzovele waar schuwingen: we zitten aan de grens. c. IJ-I..I-II.*!!* Heb je je opgegeven om mee te gaan bowlen a.s. zaterdagavond (hebje dat nog niet gedaan, dan kan dat alsnog bij fam. Vreeswijk, tel. 01877 - 3424 en André Wolfert, tel. 01877 - 1405) let dan op het volgende: - we gaan naar de bowlingbaan in Helle- voetsluis. De kosten hiervoor zijn 12,50. - Vertrek: Onder de Wiek 19.00 - 19.15 uur Provincialeweg bij Melissant.19.20 Bushalte Stellendam19.30 We hopen er met elkaar een gezellige avond van te maken. Tot ziens, Het OJW-team MIDDELHARNIS Voor beroep bedankt Ds. J. Mijnders te Veenendaal heeft voor het op hem door de Ger. Gemeente uit gebrachte beroep bedankt. De vogelasiels in Rotterdam, Hoek van Holland, Den Haag en Noordwijk krijgen van de provincie Zuid-Holland een finan ciële steun in de rug van in totaal vijf duizend gulden. Het gaat hier om asiels die zijn belast met de opvang van zee- vogels, die het slachtoffer zijn geworden van de illegale olielozing voor de kust van Zuid-Holland en Zeeland op 7 januari. Ook is er een provinciale terreinwagen beschikbaar om te worden ingezet bij het transport van de olieslachtoffers. Gedeputeerd? staten willen met deze een malige bijdrage hun waardering kenbaar maken voor het vele werk dat de asiels met behulp van vrijwilligers verzetten. In Vogelklas Karel Schot in Rotterdam zijn tot nu toe driehonderd en in ,,De Houtsnip" in Hoek van Holland 450 vogels voor reiniging en herstel onder gebracht; deze asiels ontvangen elk 1750a gulden voor de aanschaf van medica menten en voedsel. Vogelasiel ,,De Wulp" in Den Haag, waar 150 olieslacht offers zijn ondergebracht, en Vogelasiel Noordwijk, die er zo'n 70 heeft, krijgen 750 gulden. De asiels houden voorlopig volop werk aan de olieramp; verkenningsvluchten bo ven zee hebben uitgewezen dat er nog zo'n 1500 besmeurde vogels voor de kust drijven. Ingezonden: Ijsbaan naast begraafplaats, kan dat....? Aanvankelijk met verbazing-, maar al lengs met verbijstering heb ik moeten constateren dat in ons dorp Oude Tonge, direct achter de Algemene begraafplaats een....ijsbaan is aangelegd. Ik vind dat een botte schending van de gevoelens van hen die op de begraafplaats dierbaren heb ben achter moeten laten. Voor ons nabe staanden eigenlijk onverdragelijk te weten dat de stilte op de dodenakker straks overspoeld zal worden door de geluiden van de ijsbaan waar schaats„pret" en winter„vermaak" wordt beleefd, dikwijls gesteund door luidruchtige muziek! Je vraagt je af of de verantwoordelijken is dat de Gemeente of zijn het de bestuurders van de IJsclub? nog wel enige respect voor de doden op kunnen brengen. Stel je voor dat op een winterdag de ijspret in volle gang is terwijl er op enkele tientallen meters afstand een teraardebestelling plaats moet vinden. Misschien vindt men dan het burgerlijk fatsoen om daardoor even „de pret te laten drukken", maar direct na de plechtigheid zal 't vermaak weer doorgaan. Men z al begrijpen hoe hartgrondig ik hoop dat de vorst uit zal blijven, maar meer nog hoop ik dat zij die de aanleg van de ijsbaan op die plaats bedacht hebben zullen be grijpen dat ze daarmee een norm hebben overschreden. Het kan en mag niet, wat zij hebben gedaan. Inzender bij de redactie bekend ENKELE VAN DE VELE OPRUIMINGS AANBIEDINGEN Advies prijs 222,- advies prijs/ 185, voortOleiéhethetdl A. J. van Rumpt FOTO ARJO VAN DER GRAAFF RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 4 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Op maandag 11 januari j.l. wapperde de driekleur op het vis afslaggebouw van Stel lendam om aan te geven dat met het in uitvoering zijnde bouwplan het hoogste punt is bereikt. Traditiegetrouw is aan dit feit aandacht besteed, zij het dat het gebruikelijke paime- bier achterwege is gebleven. In de lijn van het karakter van het objekt is daarvoor in de plaats aan de medewerkers een visschotel ter hand gesteld, zodat ook het „thuisfront" kon genieten van de ge neugten welke het werken aan en bij de visafslag biedt. /- PEUGEOT TALBOT AUTOIV VISSER lOBIELBEDRIJF is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 - MIDDELHARNIS Een vrij toegankelijk strand dat qua grootte „goed is afgestemd op de behoefte die er in Stad aan 't Haringvliet aan zo'n voorziening is", dat stellen B en W de Stadse bevolking in het vooruitzicht wanneer de overeenkomst kan worden geëffec tueerd met dhr. S. Bakker, die in 1984 moest slikken dat zijn jachthavenplan door de raads- meerderheid 8 tegen 7 stemmen werd af gewezen. Thans, vier jaar later komt de aanvrage het bestemmingsplan te wijzigen en daarmee de stichting van een jachthaven planologisch moge lijk te maken opnieuw aan de orde en a.s. maandag avond 7 uur ten gemeentehuize wordt daar in de Commissie Ruimtelijke Ordening een eerste open bare verkenning aan gewijd. De vraag is in hoe verre er nog oppositie vanuit de bevolking bestaat nu de strandvoorziening voor de bevolking zwart op wit geregeld wordt; overigens was dat pas mogelijk zo zeggen B en W na een vol jaar moeizaam onderhandelen met dhr. Bakker.... In 1984 gaf de meest krappe raadsmeerderheid gevolg aan de bezwaren die door 72 belanghebbenden waren ingebracht. „Een forse tegenstand", zo brengen B en W die in herinnering. Op een in Stad gehouden hoorzitting waren de bezwaren categorisch tot uit drukking gebracht: aantasting van de natuurwaarden, de grootschaligheid van de haven met 220 ligplaatsen, de ontoereikende infrastructuur, de verstoring van de zon dagsrust en de recreatieve druk die de aanwezigheid van de haven op de kern Stad aan 't Haringvliet zou leggen. Het gebied waar de Jachthaven en het strand voor de bevolking is gesitueerd. De raadsmeerderheid vond, gehoord die veelheid van bezwaren, geen vrijmoedigheid op de aanvrage van dhr. Bakker positief te reageren, maar hoe liggen nu de kaarten....? Weliswaar is de meerderheid van de Stadse ondernemers voor de aanleg van een jachthaven en krijgt die aanvrage de steun van de Kamer van Koophandel, maar houdt de bevolking nog vast aan zijn toen geuite bezwaren en hoe reageert nü de tot 17 leden uitgebreide gemeenteraad? B en W willen het graag weten om aan de hand daarvan af te leiden of het al dan niet zinvol is een voorstel te construeren, enerzijds het voorstel tot wijziging van het bestemmingsplan en anderzijds het aangaan van een ruil- annex exploitatie overeenkomst volgens welke dhr. Bakker zich verplicht een openbaar recreatiegebied tot stand te brengen waar door de Stadse bevolking zonder betaling gezond, gezwommen en gesurfd kan worden. De grond waarop die voorziening wordt aangelegd zal door de ruiling trouwens eigendom van de gemeente zijn in ruil waarvoor aan dhr. Bakker een ander gedeelte wordt afgestaan. Als vergoeding voor de door dhr. Baldcer te plegen werken zal de Gemeente hem een bedrag van/80.000,-betalen. De overige grond en het water is eigendom van dhr. Bakker. Hij kocht dat na de vorige afwijzing door de Gemeenteraad, waarmee hij te kennen gaf zeker te geloven in de ontwikke ling van een jachthaven die hoogstens tweehonderd lig plaatsen en twintig plaatsen voor passanten zal mogen bevatten. Uit een lijst van 571 schepen is een opsporingsteam bezig om de dader op te sporen, van de olievervuiling voor de Zeeuwse en Zuid Hollandse kust, die aan duizenden vogels het leven kostte. Tankers, containerschepen en kustvaar- ders zijn de eerste verdachten. Het op sporingsteam, gevestigd in Stellendam, bestaat uit 7 personen, deskundigen van de Rijkspolitie te water uit Stellendam en Vlissingen, de rivierpolitie in Rotterdam en de dienstkring Noordzee van Rijks waterstaat. Dirksland, 01877 - 1357 De Stichting Woord en Daad heeft vorig jaar 9.800.000,- ontvangen, waarmee alle door het bestuur toegezegde hulp in 1987 kan worden betaald. De helft van het bedrag is gegeven in het kader van de financiële adoptie waardoor meer dan 10.000 kinderen hulp ont vangen. Voor de 70 verschillende projekten werd totaal circa 2,5-miljoen gegeven. Het meest werd ontvangen voor de hulp aan de leprapatiënten in India, namelijk zo'n 280.000,-. Van enkele projekten waren de inkomsten zelfs meer dan in dat jaar nodig was. Het meerdere wordt in dat geval gebruikt voor de kosten van het projekt in 1988. Van de projekten waarvoor minder is ontvangen dan nodig is wordt het tekort aangevuld vanuit het algemeen fonds. Vorig jaar werd aan 80% van de giften door de gever een bestemming gegeven. De Ver. Verzorgende beroepen, regio Flakkee hoopt op dinsdag 19 januari 1988 weer een bijeenkomst te houden in het verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Middelhamis. Aanvang half acht. Spreker is dhr. de Leeuw met als onder werp: dementie". Er is, gezien het milde winterweer op de gedragingen van de natuur nauwelijks een peil te trekken, maar de bloei van sneeuwklokjes in de eerste helft van januari mag toch rijkelijk vroeg heten. Dhr. Gulde- meester te Dirksland heeft ze in zijn tuintje voor zijn woonhuis Burg. Zaayerlaan 32. Voo' topkwaliteit, gaedt service en voordeltge pri/ien. FOTO FILM REPORTAGE VIDEO COMPUTER Oiiildorp Telefoon 01878 1612 fn 2120 Hogfioom 172 Telefoon 01116 2400 Philips Friteuse HD 4253 Pliilips D3090 kloicradio VINGERÜNG 3-MlDDELHARNIS-TEL 01870-2518 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet VOORSTRAAT 58 3247 CE DIRKSLAND 01877-3517 >^l^.|^>^4■|^'^*■*'^t■'^l^l^|^>^'^l^*|^|^^^■|^>^■4■ln -N y Peugeot Ta Kastanjelaa Middelharn Ibot dealer n 41-43 is-tel. 01870-3094 -liiiivj»

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 1