iNG€SPREKMET.... vanHropgelen De nieuwe «^Sipi zomergidsen zijn uit! Wie schrijft er mee van en over Flakkee? dhr. M. Kievit te Sommelsdijk PTT Post bezorgde recordaantal Kerst en Nieuwjaarskaarten R.S.G. blijft aktief Gereformeerde Gemeente weer een eigen predikant MEDICIJNGEBRUIK Korte cursus „Kinderen helpen bij liet huiswerk" Vaarbewijs- en Marifoonexamens een succes Van Ouwe Tonge naer Groningen Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" VRUDAG 8 JANUARI 1988 Van zijn 11e tot aan zijn 58ste jaar heeft hij het land bewerkt; dat hij nog eens met zijn ruwe en grove handen, zoals hij zelf zegt, op een kunstige manier hout zou bewerken, heeft hij nooit kunnen denken.... „Eén uur had ik nodig om er enthousiast voor te worden. Ik zal je voorstellen hoe dat ging": „Nadat ik met mijn 63ste in de V. U. T. was gegaan, kwam mijn zoon op een middag bij meen zei: „Pa, nu moetje niet de hele dag moeder lopen plagen; hier heb je een stuk hout en twee mesjes en nu gaan we samen hout snijden". Toen we een uur bezig waren geweest ging hij weg met de volgende woorden: zo, zoek et noe verder zelf mar uut". En hij heeft het zelfuitgezocht! Als ik zie wat hij allemaal gemaakt heeft krijg ik de indruk dat er in zijn huis geen stukje hout onbewerkt is. Hij heeft fantasie en is vindingrijk. En niet te vergeten zijn groot gevoel voor verhoudingen; veel heeft hij zonder motieven, zo uit de vrije hand, gemaakt. Ik denk dat hij ook goed zou kunnen tekenen. Mijn gedachte blijkt juist te zijn. Maar laat ik hem nu zelf aan het woord laten want hij praat graag! Vroeger, op de lagere school, tekende ik ook graag. Het liefst was ik daarna naarde Technische school gegaan om schilderte worden. Maar ja, je weet hoe het in die tijd ging.... je vader had werk zat op het land dus moest je mee". In zijn kamer heeft hij een hoekje ingericht met houtsnij- kunstwerken. Vooral het bid-bedbankje vind ik mooi. Misschien zult u zich, net als ik, afvragen wat een bid- bedbankje is. Wel, het stond voor de bedstee, die nogal hoog was. De kinderen knielden op het bankje om hun avondgebedje op te zeggen en stapten er daarna op om in bed te springen. Dat er vroeger voor het slijpen van de messen een speciaal slijpplankje werd gebruikt, wist ik niet. Aan het plankje is een bakje bevestigd waar hetfïene sliepzand in gedaan werd. Zo heeft ook de kerkstoofdie er staat zijn verhaal Dat er een tesje kolen in ging om tijdens de kerkdienst de voeten warm te houden, zal bij de meesten van u wel bekend zijn. De koster had het er vaak maar druk mee want voor de rijken (die het konden betalen) moest hij het verzorgen. De armeren brachten zondags zelf hun tesje mee. Dat moet toch een prachtig straatbeeld geweest zijn als ze zo met hun brandende kooltjes over straat gingen! Dhr. Kievit heeft nog een hobby: volksschilderen. Hij laat me o.a. een mooi beschilderd dienblad zien. Toch heeft het houtsnijden zijn voorkeur.... Hij is 75 jaar en maakt op mij een vitale indruk. Ik sta versteld als ik hoor dat hij nog maar 10 weken geleden een open-hartoperatie ondergaan heeft. „Ik voel me nu veel beter", vertelt hij hierover. „Kon ik ervoor met fietsen geen oprel halen, nu doe ik dat met gemak. Tja, ik voel me in veel opzichten een herboren mens. Toen ik naar het ziekenhuis in Rotterdam ging dacht ik bij mezelf: zal ik nog ooit de drempel van mijn huis over stappen?" ,,Leeft u nu bewuster?" „Zeker wel. Ik heb het gevoel dat ik nog een leven gekregen heb waar ik heel erg dankbaar voor ben". Ons gesprek heeft een heel andere wending genomen maar dhr. Kievit brengt me weer terug bij zijn houtsnij werk door voor te stellen om even door zijn huis te lopen om me alles wat hij heeft gemaakt te laten zien. En zo gebeurt dat.... Als ik weer in de auto zit denk ik nog na over hetgeen hij me over zijn operatie vertelde. Op de een of andere manier voel ik daar een zekere betrokkenheid bij en daarom wil ik dhr. Kievit een gedichtje van me opdragen waar ik dit stukje mee besluit: terug uit het ziekenhuis de bomen op een rij buigen heel beleefd de vogels in hun glij groeten mij in de verte zingt het koren: je hebt 't overleefd je bent opnieuw geboren! Teunie Knöps De afgelopen maand verwerkte PTT Post 150 miljoen Kerst- en Nieuwjaarskaarten. Dit is 20 miljoen kaarten meer dan het jaar ervoor. Een groei van 15 procent. Bij de vaststelling van de cijfers is uitgegaan van bijna 130 miljoen wenskaarten in 1986. Dit aantal is exclusief de eigen mailing van PTT Post (zo'n 6 miljoen stuks) die dit keer niet heeft plaats gevonden. De 22ste december was een topdag. Die dag zijn door de mensen van de Post in totaal 14,9 miljoen wenskaarten ver werkt. Eén miljoen meer dan op de druk ste dag in 1986. Het aantal van 14,9 miljoen komt uiter aard bovenop de dagelijkse hoeveelheid normale post van ongeveer 16 miljoen stuks. De verwerking van de Kerst- en Nieuw- jaarspost is vlot verlopen. Voor de Kerst dagen waren al zo'n 110 miljoen wens kaarten bezorgd. Het jaar ervoor waren dat er 86 miljoen. De snelle verwerking is voor een deel te danken aan het moderne sorteerproces dat thans volledig geautomatiseerd is. De twaalf expeditieknooppunten van PTT Post die een belangrijke rol vervullen in de landelijke verzending van post, zijn alle ondergebracht in de definitieve behuizing en beschikken over dezelfde geautomati seerde systemen voorde sortering van dde post. Ook is de verzending van Kerst- en Nieuw jaarskaarten dit keer eerder op gang ge komen dan in voorgaande jaren. De vroeg gestarte aktie met de Decemberpostzegel van 50 cent heeft hieraan in positieve zin bijgedragen. Decemberpostzegel Eind november introduceerde PTT Post de Decemberzegel van 50 cent in boekjes van 20 stuks. De zegels waren te koop van 1 tot en met 31 december en zijn speciaal bedoeld voor de frankering van de Kerst en Nieuwjaarspost in de maanden de cember en januari. Het gebruik van de Decemberzegel voor deze post gaf een besparing van 5 tot 15 cent per verzonden kaart. De zegels blijven ook na januari geldig en kunnen met bijfrankering gebruikt worden voor het verzenden van alle nor male post. DIRKSLAND Ds. J. Koster, predikant van de Geref. Gemeente te Scherpenzeel (G.) heeft het op hem door de Ger. Gemeente te Dirks- land uitgebrachte beroep aangenomen. Ds. J. Koster, geb. 2 juU 1934, werd kandidaat aan de Theol. School in 1971 en diende achtereenvolgens de gemeenten Bameveld tot 1981, Klaaswaal tot 1985 en sinds 12 december 1985 de gemeente Scherpenzeel. Met de komst van ds. Koster wordt de vakature vervuld welke ontstond in mei 1985 toen ds. A. Hoogerland naar Bors- sele vertrok, alwaar hij in maart 1986 overleed. Ruim 9 miljoen boekjes met zegels zijn door het publiek gekocht. Meer dan drie kwart van de totale Kerst- en Nieuwjaars- post was met de Decemberzegel gefran keerd. De speciale zegel is mede gebruikt voor het normaal frankeren van andere dan de Kerst- en Nieuwjaarspost. Waarschijn- Ujk heeft de extra attentiewaarde die het gebruik van de Decemberzegel heeft, hier toe bijgedragen. STAD AAN 'T HARINGVLIET Voorlichting medicijngebruik door mevr. Mastenbroek donderdagmiddag 14 janua ri 1988 in het „Trefpunt". Aanvang 14.30 uur, georganiseerd door bejaardenwerk. Wijkverpleging, Gezinszorg. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Transform in open jeugdwerk Morgen, zaterdag 9 januari hebben we in ons open jeugdwerk te gast, een aantal jongeren uit de Hervormde gemeente van Woudenberg, die met elkaar de groep Transform vormen. Ze zullen voor ons hun avondvullende programma verzorgen, getiteld „Een lach met een barst". Dit programma is op gebouwd uit muziek, zang, sketches, dia presentaties, geluidsmontage etc. De cen trale boodschap hierin is, dat het geluk zonder God hier op aarde stuk is; Christus kan dit helen. De groep wil in dit programma geen voorspelbare kant en klare antwoorden formuleren, maar juist jullie zelf laten kijken en beleven. Het programma begint om 20.00 uur. De zaal is vanaf 19.30 uur open. Entree 2,50. Tot ziens! Na een succesvolle korte cursus „Kinde ren helpen bij het huiswerk" in november en december 1987 waaraan 24 ouders deelname, begint op 18 januari 1988 eenzelfde cursus in Dirksland. Deze cursus is bedoeld voor ouders en verzorgers van basisschoolleerlingen die zelf als vooropleiding lagere school of lagere school mèt max. 3 jaar vervolg onderwijs gedaan hebben en tevens woon achtig zijn in de gemeente Dirksland, d.w.z. Herkingen, MeUssant of Dirksland. Tijdens de cursus zal aandacht worden besteed aan: - de huiswerkvakken: rekenen, taal en aardrijkskunde; - het plannen van het huiswerk; - het omgaan met kinderen die moeite hebben met het huiswerk; - nuttige tips, b.v. wanneer leert uw kind het makkelijkst; - het uitwisselen van ervaringen. De bijeenkomsten zijn op maandagmid dag van 13,15 - 15.00 uur op 18 januari, 25 januari en 8 februari in de Victoriahal, Philipshoofjesweg 57 te Dirksland. De kosten van de cursus zijn 5,-. Minimum aantal deelnemers is 8. Informatie over deze cursus kunt u krijgen bij de SVE, tel. 01870 - 3927, tussen 9.00 - 12.30 uur. In een poging een paar pondjes kwijt te raken vóór de feestdagen konden op 22 en 23 december j.l. zowel leerlingen als le raren van de Rijksscholengemeenschap te Middelharnis zich inschrijven voor 2 sportevenementen. Op 22 december reisden een jongens- en een meisjesteam af naar de Rijksscholen gemeenschap te Zierikzee, waar die dag een zaalvoetbaltoumooi werd georgani seerd. Door zeer goed spel van de jongens werd door dit team een eerste plaats bereikt. Het meisjesteam ondervond in een sterk bezette poule veel tegenstand en kwam, ondanks prima spel, niet verder dan een 4e plaats. Al met al een zeer geslaagde dag. Op 23 december konden leerlingen en leraren hun spieren losmaken in het nieu we sportcomplex „de Staver". Er schreef zich een maximaal aantal tennissers in, 8 5 in totaal. Gezien de beperkingen van tijd en ruimte werd er alleen „gedubbeld", hetgeen door de spelers als zeer gezellig werd ervaren. De tennissers die hun par tijen gespeeld hadden konden daarna een balletje werpen op een van de bowling banen. Opvallend hierbij was het groot aantal talenten dat „strike" op „strike" wierpen. Velen hebben ook nog enige tijd door gebracht in het aangrenzende zwembad, dus er is deze dag goed gebruik gemaakt van de faciliteiten van het nieuwe sport complex. Een uiterst sportieve en ple zierige dag, die zeker herhaald gaat wor den. Kort voor Kerstmis 1987 zijn weer de gebruikelijke examens afgenomen voor het KLEIN VAARBEWIJS en MARI FOON certificaat. De landelijke belang stelling was redelijk en de gemiddelde uitslag was voor het Vaarbewijs 78% geslaagd en voor het Marifoon certificaat 81% geslaagd. Een zeer fatsoenlijke score bij deze examens. De kandidaten van de Vaarschool „VOORNE", die hebben deelgenomen aan deze examens zijn ech ter allen geslaagd. Een resultaat van maar liefst 100%. Wat hieraan ten grondslag ligt is natuur lijk de jarenlange ervaring van de do centen van Vaarschool „Voome" en het feit dat zij zelf beroepsmatig bij de scheep vaart zijn betrokken en zelf ook aktief watersporter zijn. Diegenen, die als goede voornemen voor 1988 hebben, het halen van het Klein Vaarbewijs of Marifoon certificaat, kun nen natuurlijk ook profiteren van boven genoemde feiten. Het Klein Vaarbewijs geldt voor schepen langer dan 15 meter of schepen die sneller kunnen varen dan 20 km/uur. Voor gebruik van de marifoon, dient men in ieder geval in het bezit te zijn van een bedieningscertificaat. De kursus Klein Vaarbewijs start op 11 januari a.s. en duurt 10 avonden en exa men is op 23 april 1988. De kursus Marifoon start op 8 maart a.s. en duurt 4 avonden en examen is ook op 23 april a.s. Voor nadere inlichtingen en inschrijven kunt u bellen met Koos Kouwijzer, tel. 01810- 16764. ANVR Reisadviesburo^de hele wereld bij u om de hoek. HellevoetsluiS Rijksstraatweg 15, Tel. 01883-1.5922 Winkelcentrum De Struytse Hoeck. Tel. 01883-11000. Geachte Redactie schrijft mevr. W. van Nielen, ik heb geprobeerd om wat over de evacuatie te schrüven. U ziet maar of u het goed vindt om te plaatsen. We zeggen dan maar: Wel mevr. van Nielen u ziet het en daar komt uw verhaal. Twaolfjaerwasikinmunbroer 14, toen we mosse evacuere. Ik weet nog goed dat we saeme mit mien vaoder in moeder un dag in un nacht alles saeme ingepakt ha, wat we mee mogge neme; dat gieng per schip naer Groningen. Zelf giengen mun dun aoren ochtend mit nog mjieer maansen uut Ouwe Tonge naer 't tremmetje, vandaer naer Menheersehoad, in toen mit de boat naer Hellevoet, van Hellevoet mit 't tremmetje naer Rotterdam. Daer mosse mun in un rij loape naer de trein. We hadden allemael un kaertje op oengze jas, mit je naem durop. Mit de trein giengen mun naer Breda. Daer mosse mun overnachte. Mien vaoder in mun broer bie un bakker in mun moeder in ik bie un ander adres. Dun aoren dag weer naer de trein. Noe giengen mun naer Groningen. Dat duurde haest un hjieele dag, want toen reje de treinen nog nie zo hard. We kwamme daer in de stad Groningen, in vandaer weer mit un bus naer Kloasterbuuren. We wiere opgevange in un hotel, daer krege mun waarm eten. In toen kwamme de maansen waer we naer toe zouwe gaen oengs haele. Wiele mosse mit un wat ouwere man mee. In toen we zo neffen hem liepe, zag ik dat hie telkens in z'n oagen liep te vrieven. Ik zei tegen moe, kiek us, die man vindt hut zo erg van oengs dat hie loapt te schrjeewen. Mar dun aoren dag was hut nog zo, want die man had traenoagen. Toen we bie oengs adres ankwamme, zat ur un oud vrouwtje an taefel, ze vroeg: Hes gieen kolle vouten? Dat was zo raor, mun konne mekaor nie verstaen. Un half jaer hamen mit z'n vieren bie die maansen ingeweund. Toen krege mun un huus toegeweze. Noe besef ik pas dat dat voor die maansen nie mee viel om vrimde maansen in huus te ha. Voor oengs viel hut nie mee, mar oak voor die maansen nie. Anderhalf jaer hamen in Groningen geweund, we hadden hut toch wel naer oengs zin. De maansen waere aerdig, as ze je gienge kenne, in na 1 jaer mogge mun weer naer Ouwe Tonge. We gienge mit de bus naer Groningen, in daer gienge mun mit de boat trug. Daer hamen vier daegen over gevaere, oengderweg zage mun veul kepotte bruggen in watter vaarder allemael vernield was. We kwamme in de Plaet an in toen gienge mun mit de vrachtwaegen naer Ouwe Tonge. Toen mun daer ankwamme, was hut net ofter koeien gelost wiere. De planke wier uutgeleid, in zo konne mun naer beneje loape. Ik zal noait vergete, wat un dorre in doadse anblik ut was, midden in de zeumer. De boamen doad, groate scheuren in de groengd. Laeter bleek dat alles toch weer zou gaen groeie. We wiste toen nog nie, dat mun oengs eiland weer zouwe verlaete mit de ramp. Noe binne mun voor de 2de kjieer trug, want het eiland bluuft toch altied ^^'^^- Un Ouwe-Toengse Bedankt voor uw verhaal, over die evacuatie zou dachten we nog wel meer te vertellen zijn, al was het verre van leuk. Red. E.N. Van mevrouw B., waar we al meer stukjes van in de krant hebben gezet, waarvoor ze ons hartelyk dankte (f^n dat U 't leuk vindt) volgt hier weer een bijdrage: Ik wil nog us prebere wat van mun jeugd te vertellen. Voor mien dun goeie ouwe tied. Ik weunde op dun Meulendiek, mit mun ouders in zussen in broer. Daer had je nogus un leutje, je was niks gewend, watje wel was gewend, dat was waarke, vroeg naer 't land, van den ochtend vroeg tot dun laeten aevund, mar je wist niet anders. In dan had vaoder un ouwe schoene gevoengden in dan trok un de zeule der of in spiekerde dun oengder je klompen in dan most je in schole je klompen uutdoewe, mar wiele niet, want je hoarde oengs niet loape. In op dun meule was nogal us wat te beleven, hut was wienkeltje op wienkeltje, allemael om wat bie te verdienen. Mun zuster had oak un wienkeltje, mar als je un oengs brokken most ha, nam ze dur altied zelf ieen vooe de moeite. Ze was gauw uutgewienkeld. Dan kwam d'r wel us un steltloaper, ik was bie Opa op zolder in 't waere van die laage huusjes, dan keek zo'n vent deur het dekraempje, je schrok zo, datje oengderste boven viel. In dan kwammen er van die liedjeszangers, dan zoengen ze van die treurege liedjes, al de schoren omhoag om je oagen ofte droagen. Van oorlog, van iemand die zich verbrandt In zo al mar zeure, moeder mag ik oak zo'n liedje, 't kostte mar 3 centen, mar dat kon niet net zo hoe noe, in 't leste, mar moe die had niks als un dubbeltje, jae zei ik, dat wissele ze wel, mar wat dienk je, tienmael dankje, mar ik kreeg niks trug in 't slot was un klap voor mun hersens in naer bed in 's middags mit mun andere zuster schreiende dat versje zienge. Noe nog wat anders, het was Zoengdagmiddag, daer gienge de maansen an 't loapen in die un fiets had, naer Pieterse, dae was un groaten brand. Ik in mun zuster ur oak heen, noe had ik un fiets, mun zuster nog niet, ze mog tum lieene van de buvrouw, mar noe mosten we deur un dreve in daer was un hek voor. Ik had un trugtraprem, mun zuster un deurtrapper, ze heit ur geen erg in, ze vliegt tegen dat hek in 't voorwiel gaet deur die stangen, in mun zuster hangt oak tussen 't hek. Ze roept nog „kom'us", mar daer had ik gjieen tied voor, ik riep ik gae mar deur. Toen ik trugkwam zag ik dur fiets nog zitte, zelfwas ze dur uut, dur buuk was hjielemael blauw. Ik haew dur laeter niks mjieer van gehoard, ze wazze zo kleinzjerig niet. Tegenwoordig laete ze dim dokter komme in mit dur buuk op bed bluve lage. Lage, jae daer is nog nooit un houtje van gebroke. De goeie niette nae gesproke, mar hut is als het werkelijkheid is wel ante zien. Zo hawe ik nog us wat beleefd wik zage. Ieder zaeterdag kreeg ik van moeder un halfje in van meutje Gea oak un halfje, gauw naer Marie de Post, un lang drop in un zuurstok, mar dat liep slecht, ik laet dat halfje uut mun hand valle, stilletjes bie moeder un doosje lucifaers gelangd, mit mun knieën deur de modder, gjieen halfle. Ikke naer de wienkel, ik zaagge tegen de vrouwe ik komme hut maendag wel betaele, mar die vlieger gieng niet op, ik kreeg de zuurstok niet in zoo gieng het vroeger, mar je wist niks anders, hut was voor mien veul beter dan noe mit al die weelde, ze hawe oak zUrgen, veul mjieer as vroeger. Dat is het dan het verhaal van mevrouw B. Soms is het erg moeilijk om precies te lezen wat er staat, het valt ook niet mee als je al een eind over de zeventig of tachtig bent, maar we proberen steeds de tekst zo goed mogelijk letterlijk weer te geven. Mensen schryf dus maar gerust, we vinden het nog altyd fyn dat er zoveel vrouwen en mannen van ons eiland •"^"''°'"- Redaktie E.N. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 10 januari 1988 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk, v.m. bevestiging van ambtsdragers - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst- Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Dam- en Schaakver. „Dirksland" Uitslagen van maandag 4-1-1988 Dammen; afdeling 1: H. Koppelman - J. Stolk0-2 B. Roetman - K. de Munck2-0 P. V. d. Groef- K. de Jong0-2 M. van'tGeloof-C. van Welie0-2 Afdeling 2: W. Nieuwland-A. vanRossum2-0 Sj. Koppehnan - H. Stolk1-1 H. de Munck - C. v. d. Kroon1-1 Schaken: A. van der Linde-W. van Veen1-0 A. Lugtenburg-F. van der Linde O -1 J.C. de Jong-H.J. Bal....1-0 J. Bom - W. de Ridder0-1 D.Wolfert-A.J. van der Vliet1-0 D. Nooteboom - A. Nobel0-1 SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS d.d. 4 januari 1988 Afdeling I A. Verolme - C. Spee0-2 I. Mackloet - P. Leroy1-1 J. Dekker - H. Koese0-2 H. Verolme - K. Vis0-2 Afdeling II C. Polder - A. Knape1-1 J. Lodder - W. Vroegindeweij0-2 S. Hoogzand - C. Zoon0-2 M. Klink - A. v. d. Veer1-1 I. Koese - J. A. van Hoorn1-1 Afdeling III A. V. d. Sluijs - C. v. d. Groef1-1 J. V. d. Kooij - J. Kampl-l J. Verbiest - F. Noordijk1-1 H. Schellevis - A. Krijgsman1-1 Afdeling IV L. Taaie - T. van Brussel1-1 G. Zaaijer - P. van Groningen1-1 J. HoUeman - J. A. Gebuis0-2 J. Groenendijk - L. van Erkel0-2 Komplete woninginrichting Ooitgensplaat 0 01873-1437 Ooitgensplaat GARANTIEFONDS I

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1988 | | pagina 10