Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Ongetwijfeld WE SCHOPPEN DE PRIJZEN OMVER VERTON Schoenen Na 65 jaar gaat Reformwinkel fa. Kievit sluiten Begin het jaar goed, I volg een cursus bij de SVE Hoe het er vroeger toegieng Vrienden en clientèle een voorspoedig 1988 toegewenst Eilanden-Nieuws familieberichten NORD-WEST-RING schoen-aangevend VISBEEN TRANSPORTGROEP Landbouwwerktuigenshow van Cebeco-Handelsraad in Goes geslaagd Abonneert U op Eilanden-Nieuws Persbureau Scheps krijgt nieuwe leiding Informatie over ophalen grofvuil Zieriiczee Dirksland: Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 Mit genoegen hae 'k de stikjes van de dochter van Joastje geleze, ik ken ze wel, in der vaoder oak. Ik bin Tannetje van Toon, een echte Flakkeese, in Nieuwe Tonge gehore, in Menheerse schole gegaen in jaeren geweund, in noe in Sommelsdiek terecht gekonune. Ik bin un beetje ouwer dan de dochter van Joasje dus weet watmear van tussen 1927 en 1938 want ik bin in 1925 in Nieuwe Tonge gehore, in toen ik 3 jaer was had ik een broertje in un zusje, dat was toen heel geweun. 't Verschil mit noe was dat het leven heel aores was, je ken het haest niet voorstelle, mar, dur was geen poppeschole in geen Christeluke schole in oak geen zondagsschole, dus we wazze as kleine kinders op buten angeweze. Noe was ik een butenkind (nog oor) in we speulden altied buten, as 's ochens de groate schole an was dan de straete op. We wazze niet alleen, in de Ring in op den diek in 't Korteweegje had ik gauw un paer vriendinnetjes, 't was bie allemaele 't zelfde, niet te voare wegloape, niet voorbie de meule, in niet voarder dan 't diekhuus, dus de Ring in de Voorstraete, de Hoagte, ruimte genog. As 't regende most ik binnen bluve, dat vongt ik niks, zo gauw ik weg kon, klompjes an in lekker gaen spettere in de plassen. Al vroeg wist ik waer mun vaoder waarkte, hie was messelaer in bouwde deur 't hele durp heen huuzen of wat aores in mit de fiets in un emmer voorop mit gereedschap gieng hie dan op pad mit nog un paer mannen. Als ik 't ur an dienk zie 'k ze nog rieje zo. In dan ging ik ze opzoeke in wier dan weer naer huus gestierd, ze konne geen kinders gebruke, in dan was moeder weer ongerust waer ik zo lang bleef. Noe wast er nog mear te doe we in 't durp, we weunden nefFen een boer, die had paerden in waegens in een wielslee, daer stienge we dan bie te kieken in dan mochten we een aantje meerieje, tot an de meule in dan weer trug naer huus loape. 't Was niet druk in 't durp, auto's wazze dur mar twee. Ongze buurman had 't er een, dat was wat oor, zo'n slinger van voren, in dan draoien in dan hourde je een paer klappen in wat leven, in dan achte rstuur in dan rieje, 'k geloaf niet dat 'n un riebewies had, 'k hae nog wel es meegereje, in dat voor '30. De aore auto hae ik nog op un foto mit de kinderwaegen in kindermeisjes, die nae schooltied mit ongs gienge kuiere. Mien moeder had altied hulp in huus, dat kon niet oares, want de voorkant van ons huus was in de Ring in de achterkant an de Achterweg. We hadde geen telefoon, geen belle, dus as iemand wat vraege wou of hao most dan riepe ze an de voordeure: volk! noe dan gieng mun moeder naer de deure in dan kwam de boodschap, dat was b.v. 1 stuver kalk of zand, de kelder in de kasse in de kaemer wier mit de schoarmiaek gekalkt. Zangt was ter noadig om messen te sliepen op zo'n lange plank mit een klein bakje der an, in dan dat mes mit zangt er op heen in weer haele, of kan je man de schouwe komme vege in al zulke boodschapjes in de noadige verhaeltjes ter bie daer gieng een deal van de dag mee om. Dus wiele as kinders naer buten, vervele deje we ongs noait, een paer ouwe maansen liepe buten in daer krege we een pepermuntje of dropje van, in dan weer verder overal naer kieke, de bakkerwienkels waer het zo lekker rook, in dan krege we weer een handje koekkrumels, de vrouwen ginge loape om boodschappen mit een bennetje onder der aarm, in een schoane theedoek dur overheen, elke dag om melk bie un boer die keamde oak dus kaememelk in butter kocht je dan geliek in un emmertje of busje, in alles loape! An 't eind van de 20-er jaeren kwamme dur meer fietsen, mun buurmeisje had er oak een in dan mocht ik wel es mee naer der opoe in tangte om melk, ik zieje ze nog zitte bie taefel, even bluve praete in dan weer terug, goed stil zitte he in je benen wied houwe aores gaen ze tussen 't wiel! Oak 't speulgoed voor jonges in meisjes was niet eander, m'n broertje had een driewielerfietsje, meisje een bal springtouw, een karretje om mit een pop te riejen, touwtje spriengen dat kon ik vroeg. In de Rieng was un kerkgracht mit boamen d'r omheen, je kon er net achter langs loape, mar dat moch niet, dat was veul te gevaerluk, mar mun broertje die gieng dat mit un fietsje doen, nou dat gieng zo 't waeter in, gauw riepe ze onze moeder, die stapte zo 't waeter in, in de buurman haelde alles weer op de kante, mit de Schrik vrie, noeme ze dat. Vriedags was 't oak moai, dan most alles geschuurd in gezeemd worre, dat begon 's ochtends boven op de Voorstraete zo naer beneje de Rieng rond dus spettere in speale in helpe schure, in 12 ure druupnat thuuskomme, dat ken alleen in de zeumere. In de winter kwam m'n opoe altied un paer daegen of een weke, zo rond de Sinterklaos, die sliep dan boven, in dan had ze altied suukerbeestjes in een chuceloadeletter in de rieten koffer, in dan stommele boven net of Sinterklaos dat brocht, een beetje benauwd wazze we wel, oak wel es ondeugend netuurlijk. Opoe zat altied te breien, kousen voor ongs in zwarte sokken voor vaoder, in wolle borstrokken, in hoekjes, toen was er nog niet van dat moaie ongdergoed als noe, moeder naoide alles van ketoen of flanel op een hangdmusien, as ik der naer kieke dan hae wiele geen waark. Wat was dat toch een heel aor leven, de verlichting in huus, een lamp (gas) boven de taefel, zo'n witte bol mit een kraeltjesrand, daer wazze nog feguurtjes in gereje, dus alleen boven de taefel licht. Ini de gang in keuken hing een olielampje, in as vaoder in moeder naer bed gienge, dan bleef der un klein olielampje an. We beleve noe de daegen rongd Kerst, donker nat in koud, één kachel was ter an, de rest van 't huus was koud. Buten wazze een pear gaslantaerns, dat was moai as die angestoke wiere, dan stieng ik mit mun neuze tegen de raem te kieken. In huus deeje altied un hortje tussen licht in donker, dan dee onze moeder versjes zienge, dat was zo moai. Kindje moet nu slapen gaan, buiten huiltde wind. En de lampjes zijn al aan, slaap nu zoet lief kind! In nog een hele boel andere. As vaoder dan thuus kwam gieng de lampe an, brood ete in dan naer bed. Noe kieke de kinders der oagen uut naer al 't moois van de Kerstversieringen, bie ons wiere oak wel een paer kaersjes gebrand. Voader bracht een sukerpee mee in daer wiere gaetjes in gemaekt zodat dur un kearsje in kon staen, un stuk of 6 of 7 in dan ansteke, in moeder Kerstversjes zienge, in dan waarme sekeloade melk mit een koekje in un mandarijntje of was 't een schoenappel in dan was 't weer bedtied. De twee wintermaenden was mun vaoder veul thuus, schrieve, in dan kwamme de klangten an huus de rekeniengetjes haele in laeter weer an huus betaele. In toen was et tied voor mien om naer schole te gaen, noe daer had ik niks geen zin in, mar 't gieng wel deur. Moeder brocht me weg in mun broertje gieng oak mee, die zet zien klompjes oak in de gange in even laeter toen ik in de bank zat gienge ze weg, in toen wazze die klompjes verdwene, noait meer gezieë, dus oak toen konne ze wel wat van un aore gebruke! Ik zie in gedachten die juffrouw nog voor de klasse staen, ze is aarg oud geworre, een paer jaer geleje is ze gesturve. In waer al die kinders vandaen kwamme was me een raedsel, noe begriep ik 't wel, van Battenoord in buten durp bie alle boerestejen had je toen butenhuusjes in daer wazze groate gezinnen bie, un trommeltje mit broad in loape van huus naer schole in trug. Dat stille zitte in luustere dat was niet makkelijk, in dan prubere om te schrieven, mar dat gieng niet zo vlot. Mun vaoder was ter niet mee eens, die gieng veul naer Menheerse, daer weunden de handelaeren in stenen in aore diengen om mee te bouwen, in dan most je weer es kieke wat voor nieuwe spullen dur wazze, in moaie tegels uutzoeke voor in een gange of keuken, in marmer voor een schouwe in de kaemer. Ik mocht wel us mee op de fiets, in dat was prachtig, de Langeweg was nog un grintweg mit an weerskanten un sloat, in an ene kante ree de tram van Menheerse naer de Plaete, in die stopte bie ieder durp an 't stasion, prachtig was dat, hie had un scherpe fluit, in groate stoomwolken, hie hobbelde in rammelde, wiele binne dur oak nog wel es mit mee geweest, in dat was leuk. Mar mee op de fiets was prachtig, op un keer ree m'n vaoder toen we in Menheerse kwamme, noe gaen we al gauw verhuze, hier wordt een Christeluke schole gebouwd in we binne een nieuwe kaark an 't bouwen, in daer hoaren we dan beter thuus. De tied in Nieuwe Tonge bin ik noait vergete, ik ha nog een vriendin van toen. Oak mun vaoder is Nieuwe Tonge noait vergete, wangt toen un oud was kon je vaoder un groat plezier doen mit de auto deur Nieuwe Tonge, in dan even stoppe in kieke in praete over vroeger, in as ik dat zo schrieve komt het allemael weer boven. Het is verleden tied, 't komt noait meer trug, in we binne in 1931 verder gegaen in Menheerse. Un ouwe Nieuwe Tongese slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest De jaarlijkse landbouwwerktuigenten- toonstelling van Cebeco-Handelsraad in Goes trok ook dit jaar veel belangstellen den. Veel agrariërs uit het zuidwesten van het land hebben van 15 tot en met 19 december een bezoek gebracht aan de show. De akkerbouwsector in Nederland heeft een moeilijk jaar achter de rug en met enige scepsis wordt gekeken naar de voor uitzichten voor het komende seizoen. De opbrengstprijzen voor aardappelen en uien staan onder druk en daarmee ook de inkomsten van de akkerbouwbedrijven. Het grootste deel van de agrariërs in het zuidwesten van het land, waar Cebeco- Handelsraad 12 mechanisatiebedrijven heeft, komt jaarlijks naarde show om zich te oriënteren op aanschafmogelijkheden voor nieuwe machines en tractoren. Vandaar dat met enige spanning werd uitgezien naar de investeringslust van de akkerbouwers. Hun belangstelling bleek vooral uit te gaan naar de technisch meest geavanceerde machines die, ondanks een relatief hoge prijs, voor efficiencyverbete ring op het akkerbouwbedrijf kunnen zor gen. Veel aandacht trok de nieuwe com putergestuurde zelfrijdende Cebeco-land- bouwspuit. Ook enkele primeurs hadden veel bekijks, waaronder de drierijige Amac-aardappelrooimachine, de vier- rijige Cramer-pootmachine, de nieuwe lijn Same-fruitteeltractoren en de nieuwe Steketee-z aaibedcombinaties De omzet van Cebeco-Handelsraad ligt dit seizoen op hetzelfde niveau als het voorgaande jaar. Met name de grote akker bouw- en loonbedrijven blijven investeren in de modernste apparatuur om zo effi ciënt mogelijk te kunnen blijven werken. Ondanks de hier en daar sombere ge luiden in de media, hebben zij op langere termijn toch vertrouwen in de toekomst. Na twintig jaar dragen drs. Niek Scheps en zijn vrouw Zwaan de leiding van Pers bureau Scheps, dat zich bezig houdt met kerkelijke berichtgeving en dat zorgt voor het dagelijks verschijnen van beroepings- werk e.d. in verschillende media, over aan zijn dochter en schoonzoon Marcelline en Jaap Aleman. Het bureau dat sedert vele jaren zijn activiteiten vanuit Heerlen in Zuid-Limburg ontplooide, verhuist per 1 januari 1988 naar Apeldoorn. Marcelline en Jaap Aleman zullen het beleid, zoals dat vele jaren is gevoerd, voortzetten. Wel pogen zij nog uitbreiding te vinden in de kerkelijke berichtgeving. Het bureau was lange tijd in de ochtenduren moeilijk be reikbaar. Dit probleem heeft menopgelost door het gebruik van meerdere telefoon lijnen. Naar de media toe is het bedrijf bezig met pogingen de gegevens auto matisch te verwerken. Persbureau Scheps zal per 1 januari een herkenbaar logo op alle uitgaande stukken gaan voeren. Gemeente Middelharnis De laatste tijd is er veel te doen geweest over het aanbieden en ophalen van huis houdelijk- en bedrijfsafval. Recent nog werd een mededeling gepubliceerd over het regionale puinstort en vuiloverslag- station aan de Johannispolderseweg nabij Stad aan 't Hanngvliet. Onderstaande informatie handeU over het ophalen van- zogenaamd grofvuil en heeft enkel be trekking op de inwoners uit de gemeente Middelharnis. Niet alle huishoudelijk afval kan via de minicontainer worden aangeboden. Dat is duidelijk. Afval zoals afgedankte koel kasten, fornuizen, bankstellen enzovoorts worden op verzoek gratis afgehaald. Hoe wel de regeling niet voorziet in het ophalen van tuind"val, werd ook dit afval tot nu toe door de ophaaldienst meegenomen. Met ingang van 1 januari 1988 worden de regels strakker aangehaald. Vanaf dat mo ment bent u zelf verantwoordelijk voor het afvoeren van tuinafval. Het tuinafval kan op 2 manieren aan geboden worden: 1. na versnippering in de minicontainer; 2. via eigen vervoer op het overslag station aan de Johannispolderseweg (beneden 1 m^ gratis, grotere hoeveel heden: 17,50 per m excl. b.t.w.). Openingstijden overslagstation: van maandag t/m vrijdag: 13.00 uur tot 16.45 uur. op zaterdag: 9.30 uur tot 12.30 uur Voor het ophalen van grofvuil (dus geen tuinafval, puin en beton) kunt u kontakt opnemen met de gemeentewerkplaats. Nieuwepad 12, Middelharnis. Tel. 01870 - 2830. De kontaktpersoon aldaar zal u nadere informatie verstrekken. is het blad voor uw Fantastisch laag zijn de prijzen, fantastisch groot de keuze. Kijk, dan loopt het storm als je ruimte maakt voor de nieuwe collectie. Dat het zo onvoorstel baar druk is, is toch ook logisch, als je voor zulke onvoorstel baar lage prijzen kwaliteitsschoenen en pasvorm kunt kopen. Middelharnis De winkeldeur van het pand Voorstraat 26, de zaak van de fa. Kievit, gaat per 1 januari niet écht op slot, omdat de deur ook toegang geeft tot het achterliggende woongedeelte, maar met het neringdoen, sinds een tiental jaren uitsluitend in Reform-arti- kelen, zal het na die datum echt gedaan zijn. Na 65 jaar zal de winkelbel niet meer de komst van klanten-, maar alleen nog die van visite aankondigen. „We worden er een beetje te oud voor", zo verklaren de 3 firmanten hun besluit en dat laat zich verstaan als men weet dat de oudste van hen, mevr. Kievit al 92 is en haar dochters Jannetje en Dina resp. 67 en 64 jaar zijn, geen leeftijden meer om grote aktiviteit te ontplooien zoals dat voor het drijven van een zaak wel gewenst is. Vraag dat aan de 92-jarige die daar haar leven lang mee te maken heeft gehad: „We hebben het zuur moeten verdienen", zegt ze maar aan haar gezicht en haar verhaal is te merken dat ze haar werk niet „al zuchtende" heeft gedaan, integendeel.... Toen ze als 23-jarige bruid van (wijlen) Leen Kievit met hem de eerste winkel op de Voorstraat (naast het tegenwoordige pand) betrad werkte ze dag en avond, want met de winkelsluitingswet, zo die er al was, werd het niet nauw genomen. Tot zaterdagsavonds tien uur kwamen de klanten hun bood schappen halen en nadat de laatste verdwenen was werd de schuier nog eens grondig gehanteerd, zodat 's maandagsmorgens weer in een blinkend frisse winkel kon worden begonnen. Zo was ze, mevr. Kievit, voortgekomen uit een gezin van 10 kinderen waar ze 't aanpakken wel had geleerd. Ze herinnert zich nog precies hoe haar man in de levensmiddelenbranche terecht kwam. De eerste wereldoorlog was min of meer de aanleiding daartoe, want 5 hele jaren raakte hij in militaire dienst en uit het timmermansvak. Na die mobilisatieperiode kwam hij als timmerman niet goed meer aan 't werk, waarom hij in Dirksland en omgeving op de fiets! boodschappen ging verkopen voor grootkruidenier Hobbel uit Ooltgensplaat. Twee jaar deed hij dat om vervolgens tot de conclusie te komen dat hij al die energie beter aan zichzelf kon besteden en in een eigen zaak kon stoppen. Van medewerker werd hij concurrent van de fa. Hobbel. De prijzen waren uiterst laag, „8 cent voor een pond koffie en 5 cent voor een ons pinda's", herinnert zich de hoogbejaarde firmante, en 't hoeft geen betoog dat er in die eerste jaren maar weinig op overschoot. Vader Kievit elke dag weer de pad op en moeder Kievit dagelijks in de winkel, onderwijl ook zorgen voor het gezin, dat uit 4 kinderen, 3 dochters en een zoon bestond. Twee van de dochters zouden het ouderlijk huis niet verlaten omdat er thuis, in de meest letterlijke zin „werk aan de winkel was". Jannetje heeft de taak van haar in 1962 overleden vader overgenomen en vele zijn de bestellingen geweest die zij opnam, bij elkaar zocht en vervolgens afleverde, eerst op de fiets, later met de auto. Zo'n tien jaar geleden, toen de supermarkten, en daarmee de concurrentie als paddestoelen uit de grond verrezen, legden zij zich toe op de verkoop van Reformartikelen. „Van heel Flakkee, van Ouddorp tot de Plaat haalden de mensen bij ons Reformartikelen, want we waren de enigen op het hele eiland' zo herinneren de firmanten zich, maar ook die exclusiviteit moest worden prijs gegeven nu elke supermarkt en elke drogist de handel in Reformartikelen heeft ontdekt. Moeder Kievit heeft er zich niet meer zo mee bezig gehouden: „'t Ging m'n petje te boven", laat ze weten, maar de beide zussen hebben menig boek doorgenomen om de nodige wijsheid te vergaren. Nu zijn de vakken bijna leeg en 't is duidelijk dat de winkel wordt afgebouwd. Na een periode van 6 5 jaar gaat de deur dicht. Gedurende 5 9 jaar is de winkel in het huidige pand, van origine een woonhuis, gevestigd geweest. Twee opkamertjes aan de straatkant werden tot winkel getransformeerd. Ze blijven er gezellig wonen, moeder en dochters Kievit in het rustige pand aan de rustige Voorstraat, met vanuit de achterkamer uitzicht op een rustige tuin. Rust... daar zijn ze gedrieën aan toegekomen. U kunt nu geheel vrijblijvend, de volgende kennismakingslessen volgen: DUITS maandag 4 januari 1988 van 19.00- 20.00 uur in Het Diekhuus te Middelharnis. FRANS maandag 4 januari 1988 van 19.30- 20.30 uur in Het Diekhuus te Middelharnis. ENGELS dinsdag 5 januari 1988 van 18.30-19.30 uur in HetDiekhuus te Middelharnis. SPAANS dinsdag5januaril988van20.00-21.00uurinhetgebouwvan de Stichting Volwasseneneducatie, Kastanjelaan 3 te Middelharnis. Tijdens deze kennismakingslessen kunt u kennis maken met docenten, mede cursisten en natuurlijk het vak van uw keuze. Ook krijgt u informatie over lestijden, lesgelden etc. De avonden zijn bedoeld voor zowel nieuwe cursisten als voor hen die al een cursus volgen bij de SVE. Zowel beginners als gevorderden kunnen de avonden bijwonen, er volgt daarna een indeling in groepen van gelijk niveau. Bij voldoende belangstelling starten de cursussen de week erna, dus vanaf maandag 11 januari 1988. Heeft u belangstellinga voor RUSSICH dan kunt u daarover informatie krijgen op dinsdagavond 5 januari voor 20.00 uur in het gebouw van de SVE, Kastanjelaan 3 te Middelharnis. U kunt ook telefonisch aanmelden t/m 6 januari 1988 bij de Stichting Volwasseneneducatie, 01870 - 3927 tussen 8.30 en 12.30 uur. A. VISBEEN ZN. B.V. NIEUWE TONGE 's-GRAVENZANDE VISBEEN FLORA B.V. AALSMEER HONSELERSDUK VISBEEN VAN DONGEN NIEUWE TONGE ALMERIA/SPAIN FRESH TRANSPORT B.V. VISBEEN (UK) LTD HODDESDON QccocoooeooscooeoscecococccocoocoooiacceosGCrQoooscccoooai I 0iS00000ecCCO»0009eC0QOSCC0QCCQa00<SO0CCCC>Qi00QO0O0O»»0O»00!i>^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 18