EIÜVliDEft-niEUWS -, 'i|U 1 r] V De klapzweper met zijn barrisjet DE KOK Van de oude dagen van december naar de jonge van het nieuwe jaar Terugblik op kerstuitvoering I D. J. V. d. Have b.v. Mevr. BOTH H. J. VAN PUTTEN ,,Vaya Con Dios" JOH. ROBIJN Nieuwjaarsconcert in de „Grutterswei" te Oude Tonge Nieuwjaarsreceptie in „De Open Deur" P. A. Leijdens en gezin Zaadagenturen een voorspoedig 1988 M. Mijnders Zn. B.V. H. J. KRIJGER Zn. Fam. A. C. van Rossum- V. d. Sluijs Pijpershoeckse verzamelingen (3) Boek- en plaathandel Melissant No. 5660 |«-5»4I0 %i^-v*ff'^»igmfriMe'>i^ifri» De eerste nieuwjaarskaart Boze geesten o B. Both W. A. Both-van 't Geloof MELISSANT Marijkelaan 43 Familie en vrienden 's Heeren onmisbaren zegen toegewenst. 1 januari 1988 Molendijk - MELISSANT - Telefoon 1372 wenst familie, vrienden en clientèle een gezegend nieuwjaar. Medewerkers van het Kon. Kweekbedrijf en Zaadhandel wensen u een voorspoedig 1988 Ruijgenhil 1 Telefoon 01877 - 1066 MELISSANT Wij wensen familie, vrienden, bekenden, clientèle Het adres voor al uw goede boeken, platen en cassettes (ook preekcassettes) Bouwdijk 11 MELISSANT Telefoon 01877 - 2657 Vracht- en veevervoer Nieuweweg 31 - MELISSANT - Tel. 1409 en 1962 Een gelukkig nieuwjaar Bij de wisseling des jaars al onze clientèle, vrienden en bekenden een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. LOONBEDRIJF Nieuweweg 41 - MELISSANT - Tel. 1960 Perkplanten, Potgrond, Geraniums enz. Familie, vrienden en begunstigers een voorspoedig 1988. Bouwdijk 3 - MELISSANT - Tel. 01877 - 1556 - 1541 Het bestuur van de Chr. Gem. Zangver. wenst haar dirigent en leden een gezegend en voorspoedig nieuwjaar. Allen een voorspoedig 1988 toegewenst Molendijk 17 MELISSANT Alle familie, vrienden en bekenden een voorspoedig nieuwjaar toegewenst. Kraaijerdijk 35 MELIS SANT 5e Blad WOENSDAG 30 DECEMBER 1987 Met klokgelui en hoorngeschal een toekomstig jaar vol heil en zegen In de oude dagen van december maken de slepende sloffen van het oude jaar plaats voor de kinderschoenen van 1988. On wennig, die eerste stapjes van de prille dagen. Aan een stuk door, tot ook zij aan het einde zelf zwaar beproefd zijn. Hoe zwaar, is te lezen in dit gedicht van W. G. Nouhuijs: Zij sluipen in vale sleepende gewaden op triestige mistige paden Zoo moede, traage en lijze naar 't einde van hun leven.... Zonder morren zonder klagen Als weerloze dieren ter dood gedreven, De stille stokoude dagen. Onder het wicht van heel eenjaar gaan zij krom, droef gebogen Zij leunen zo zwakjes tegen elkaar Met een wezenloos strak gestaar in hun ogen Zij zien niet meer om.... Ik hoor in de lichtlooze nevelen in de onafzienbare lanen Van wintereenzaamheid, door 't half vergane verdorde loof, 'hun zwakke stemmen prevelen 't gebed van wie nimmermeer klagen.... Ach - oude dagen! Zij trekken verder, verder.... Op dooschenverlaten weg, en niemand weet waarhenen. Nog ritselt hun kleed langs de dorre heg Dan wijken zeals schimmen in de nevelen weg Zij zijn allen verdwenen. O, stil nu, stil... ik word zo droef en wil nu die dagen voor eeuwig zijn heengegaan een poos in betreurend herdenken staan voor weer and're komen. Wnt zij hebben, wat zelden het hart hervindt Een lieve illusie, een zielekind meegenomen! „We hopen er een traditie van te maken", aldus de voorzitter van de Culturele Com missie van de Stichting „Grutterswei" het vorige jaar in zijn slotwoord tijdens het toenmalige Nieuwjaarsconcert dat ver zorgd werd door het kamer-orkest „de Drieklank" uit Middelharnis. Het lijkt inderdaad een traditie te worden, want op zaterdag 9 januari a.s. is er weer een Nieuwjaarsconcert in de .Grutters wei". Het begint allemaal om 20.00 uur en de zaal is open om 19.30 uur. Weer treedt het kamer-orkest „de Drie klank" op, echter nu aangevuld met het kamerorkest „K.S.O." uit Den Haag. Beide orkesten staan onder leiding van Henk van Dijk. Was het vorige jaar het programma mis schien nog niet een typisch Nieuwjaars concertprogramma, dit jaar hebben beide orkesten zich toegelegd op het uitvoeren van vooral Weense licht-klassieke muziek en operette fragmenten. Alles ligt gemak- Genoeg geweeklaagd. Ieder weet voor zich welke illusie verloren is gegaan, wat er allemaal mis ging in de dagen van 1987. De oude grijsaard 1987 is vertrokken. Hij heeft naast veel leed ook veel goeds ge bracht en we wensen ook nu weer onze geUefden, vrienden en kennissen en ook onszelf veel heil en zegen in het nieuwe jaar. De nieuwjaarskaarten, sommige ont roerend lelijk van smakeloosheid, worden steeds artistieker en modemer. Voor het eerst zijn nieuwjaarskaarten ge signaleerd in de 15e eeuw. De motieven, die van meet af aan werden uitgebeeld waren de zandloper, de goede vaart, de geplaveide weg, maar ook de vurige bede, bewaard te blijven voor rampspoeden, watersnood en oorlog. In de 17e eeuw waren de nieuwjaarswensen een vorm van bijverdienste. Dat was hard nodig in de duurste dagen van het jaar. Vaak waren het houtsneden. De naam van de dichter van de wens was duidelijk zichtbaar, even als die van de drukker. De verzorgers van de lampen in de lantaarns, de „volders", de lantaarnopstekers, de torenwachters, bakkers en slepers waren het vooral die een toepasselijke wens brachten. Om echt alles te doen, wat maar kan om het nieuwe jaar vol voorspoed te doen verlopen, moeten alle slechte invloeden verdwijnen, vervliegen, vervluchtigen op de klanken van klok en hoorn. Het eerste liefst op gewijde klokken, het Midwinter- blazen in het oosten van het land. Lawaai is er nog te over, het geknal van het vuurwerk, wat niets met overlevering te maken heeft. Helaas wel met overleven, als het ondeskundig wordt gehanteerd. Een welgemeende „Zegenwensch aan alle Heeren, Mevrouwe, Burgers en In gezetenen in hun woonplaats": En geef d'Inwooners al een ieder met elkaar. Toch een goedkoope Tijd in dit begonne Jaar. Dat is d'oprechte Wensch van ons als Vullislieden. Wij hopen, dat de Heer ons Wenschen doen geschieden". keiijk in het gehoor, zodat er ook voor de niet speciale muziekliefhebber veel her kenbaars te beluisteren valt. „Het is dan ook een concert met voor elk wat wils", volgens dirigent Henk van Dijk. Er staat o.a. muziek op het programma van Johann Strauss, Franz Schubert, Franz Lehar en Robert Stolz. Maar er is meer te beluisteren, o.a. typisch Weense muziek door „Die Wiener Pfeiffer". De twee kamerorkesten samen hebben een bezetting van 35 a 40 personen en gezien de akoestische kwaliteiten van de „Grutterswei" kan het publiek een fijne avond tegemoet zien. PREDIKBEURTEN ZEELAND Donderdag 31 dec. 1987 (Oudejaar) SINT ANNALAND - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. vanHerk-Ger. Gem. 19.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 18.45 uur leesdienst. Vrijdag 1 januari 1988 (Nieuwjaar) SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. van Herk- Ger. Gem. 9.30 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45 uur leesdienst. OUDDORP Opj.l. zaterdag 19 december 1987 werd in het verenigingsgebouw „Dorpstienden" te OUddorp de door de gezamenlijke Ouddorpse koren georganiseerde Kerst uitvoering gehouden. Bij het publiek was voor de avond grote belangstelling. De uitvoering werd bezocht door ongeveer 525 belangstellenden en 200 koorleden. Aan de kerstuitvoering werd meegewerkt door: De Chr. gemengde zangvereniging „Hart en Stem". Het Chr. jeugdkoor „Van Knop tot Bloem" dat op 30 maart 1988 haar 30-jarig bestaan hoopt te her denken. Het Chr. kinderkoor „Jong Be gonnen" dat op 10 november 1987 her dacht dat het 35 jaar geleden werd op gericht Het Chr. Mannenkoor „Jubilate Deo". De avond werd geopend door de voor zitter van het Chr. Mannenkoor „Jubi late" Deo", dhr. R. Kleine. De meditatie werd verzorgd door de stu dent theologie, dhr. W. Emaus, die naar aanleiding van Mattheus 2 vers 2 stilstond bij de geboorte van Christus. Verder werkte de uit 's-Gravenhage af komstige hoboïst Paul Rooij mee aan het programma. De koren werden door Abra ham Bezuijen op de piano begeleid. Aan het eind van de avond werd het dankwoord uitgesproken door de voor zitter van de Chr. gemengde Zangvereni ging „Hart en Stem", dhr. N. Troost. De algehele leiding van de avond was in handen van de dirigent Jan Bezuijen. Gezien de meditatie, samenzang en koor zang mag worden teruggezien op een fijne avond. Van de avond is een opname op cassette vervaardigd. De cassette is a 10,- te bestellen bij: A. de Vogel, Geleedstraat 11 te Ouddorp, tel. 01878-3128. J. de Vogel, Jongkoenstraat 10, te Goede- reede, tel. 01879-2501. ■D 3 tMI Zaterdag 2 januari wil „De Open Deur" het nieuwe jaar beginnen met haar tradi tionele nieuwjaarsreceptie. Er is dan ge legenheid om elkaar het beste toe te wensen voor het nieu\ye jaar. Deze avond staat in het teken van de ontmoeting met elkaar. Het Open Deur team zou het fijn vinden om deze avond alle bezoekers en ook de oud-bezoekers, die weer eens de sfeer willen proeven, te ontmoeten. Natuurlijk is er ook deze avond weer ruimte voor de nieuwjaars rede van de voorzitter, waarin wordt ge keken op het komende jaar. Alle jongeren van 16 jaar worden tussen 19.30 en 23.00 uur in „De Ark" te Goedereede verwacht. Van links naar rechts: Krijn, Leendert, Cornelis en Mina Hameetman, moeder Krijntje Sandifort, Ideinzoon Marinus, vader Joliannes en Jacob Hameetman. Wie veel in het verleden wroet loopt soms het. gevaar om gebeurtenissen, personen en afbeeldingen aan el kaar te breien, deels omdat er geen informatie meer voor handen is, deels omdat ook personen die nog veel van het verleden weten, zich toch wel eens vergissen. Zo'n vergissing ontstond bij de foto die mijn vorige artikeltje in Eilanden Nieuws van woensdag 23 december jl. illustreerde. De personen op die foto moeten in volg orde van links naar rechts zijn: Jan en Maarten Rijnbrand, Johanna Tanis, Hans Breen en Ninge Voogd. Johannes Breen was een ,,klapzweeper". Tegenwoordig zouden we over een loon- werkersbedrijf gepraat hebben. De klap zweper verzorgde het ploegen voor ver scheidene kleine boeren. Later volgde eventueel het maaien en het mennen van vrachten sjalotten, koren, uien en andere produkten. ledere morgen en avond ver zorgde hij bovendien het vervoer van en naar de Stellendamse boot. De verbinding met Rotterdam liep in het begin van deze eeuw niet via ,,Meneerse" maar via Stellendam. Daarvoor had hij twee soorten vervoer. Wie goed bij kas zat, reisde met de „barrisjet", een ge sloten rijtuig met een instapmogelijkheid opzij. Voor andere particulieren was er het gewone „rietuug". Als er een school reisje werd georganiseerd, brachten de be zitters van de rijtuigen de kinderen op die manier naar de Stellendamse boot. Ik denk dat de jeugd van tegenwoordig een dergelijk schoolreisje wel zeer op prijs zou stellen. De boot voer dan via het kanaal door Voome naar Rotterdam. Wie naar het ziekenkhuis in Rotterdam moest, werd dan met het rijtuig of op de platte boeren- wagen in Stellendam gebracht. Bepaalt geen pretje voor de zieke. Soms mocht de medische hulp in Rotterdam dan ook vaak niet meer baten. Hans en zijn zoon Krijn waren tevens de mensen van de bodedienst. Pakjes die met de boot meekwamen werden a la raison van 10 cent per pakje thuisbezorgd. De verschillende winkeliers maakten van deze mogelijkheid dankbaar gebruik. Mis schien is het juister om van winkeliersters te spreken, want die waren er nogal wat. Denk maar aan de echtgenote van bode zelf, Ningetje Voogd en dan niet te ver geten Nele van Thijmen. Vooral de winkel van de laatste kun je vergelijken met wat nu een supermarkt is. Bijna alles wat er te koop. Groente natuurlijk niet, dat kwam uit het „hof, maar wel losse stroop, griesmeel, suiker, erwten, bonen en grut terswaren. Op de planken stonden de glazen stopflessen met hun begeerlijke inhoud en de blikken bussen met hun ver rukkelijke geuren. Tot in de vijftiger jaren bleef in dit soort winkels iets van het verleden hangen. Als kind was je dan heel gelukkig als je weer om een pak Jonapudding mocht. Welke verrassing zou er nu weer in zitten? Voor de bodediensten had Hans twee span paarden tot z'n beschikking. Als de reddingsboot weer uitgeprobeerd moest worden, werden beide spannen gebruikt om de boot de duinen op te trekken. Als het water tot de buiken van de paarden kwam gleed de boot meestal vanzelf het water in. Bij Teuntje Bouwman kon men daarna opdrogen en de inwendige mens verwarmen met een borrel. Een ander adres voor dit geestrijk vocht was Hans Lodder, tegenoverhetraadhuis. Nu zou je het een slijterij genoemd hebben. Brandewijn was duur, wel 3,50 per fles (per kanne). Het drankgebruik was er zowel hier als elders in het land nie minder om. Verschillende voofbeelden zijn er ook van drankmisbruik onder vrou wen. In de annalen van de kerk is dan vermeld dat hen om die reden de deelname aan het Heilig Avondmaal ontzegd werd. Eén mevrouw kocht wekelijks voor 12 stuivers brandwijn. Meer kon ze niet ver teren, maar het drinken kon ze niet laten. Op zaterdagavond kwamen de jongelui om hun wekelijkse „maatje", een borrel die je beslist niet in één slok naar binnen werkte. De brandewijn werd getapt uit het vat en verder nog verkocht per liter, Vi liter, 1 dl. en Vi dl. Catharina Breen, kleindochter van de „klapzweeper en dienstbode in vaste dienst bij Hans Lodder, bediende soms ook de klanten. Met een geheugen als een ijzeren pot zorgde ze voor herinneringen aan ver vervlogen jaren. Zo kwamen na meer dan driekwart eeuw de juiste namen weer bij de juiste personen terecht. De oorzaak was misschien wel dat stukje zoethout dat door den ouwen Hans Hae- meete iedere keer voor haar en haar famiUeleden meegebracht werd. „Wij hadden dat niet, want vader Breen teelde sjalotten tot aan de achterdeur". Bijna niemand had dat, het was een vorm van luxe. Weet je wat ook zo bijzonder aan je overgrootvader was? Hij had een ringbaartje en droeg gouden oorringen (een gewoonte die toen vaker voorkwam). Als kind keek je daar met ademloze be wondering naar". Middelharnis C. J. Hameeteman 1 Pieterstraat 28 - MELISSANT - Telefoon 1293 1 januari 1988 p.f. Visite-, Verlovings-, Trouw- en Geboortekaarten. Tevens het adres voor abonnement Eilanden-nieuws en opgaven advertenties.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 17