EIIAI1DEn-f1IEm/S «I.SPRO]VG en Zn. P. V. Schelven '^^ovEl.^'^' Veehandel Jan de Boed Ben van Egmond B,V, Graanhandel Heimtextiel '88: Integratie van trends, kleuren en materialen Tel. 01870-3437 Concert „Sempre" RUMPISTAD wbv „Samenwerking" te Oude Tonge Aannemingsbedrijf Mooijaart Bouwbedrijf Stemvormingscursus op Goeree-Overflakkee Zandpad 56 Middelharnis wenst allen plezierige feestdagen en een voorspoedig nieuwjaar Prettige feestdagen en een voorspoedig 1988 Loodgietersbedrijf Gezegende Kerstdagen en een voorspoedig 1988 wenst u Prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1988 toe 6e Blad WOENSDAG 23 DECEMBER 1987 No. 5659 n n Rondom Kerstmis zijn erin de bloe menwinkels heel veel bloemen te koop. Er wordt in de verwarmings- kassen heel wat geteeld en zelfs worden er ook veel bloemen geïm porteerd. Met name uit Israël, Zuid Afrika, Kenia en Australië worden tal van mooie bloemen ingevoerd. Deze bloemen hebben een onberis pelijke, zomers pracht die voor ons in wintertijd een beetje overdreven aandoet. Het is om zo te zeggen de natuur op zijn kop. De bloemen zijn onder optimale omstandigheden ge kweekt en er mag dan ook niets aan mankeren. In de bloemenwinkels zijn het in deze tijd van het jaar vooral de Kerstster die te koop staat aangeboden. Rode en witte. De Kerstster of Poinsettia komt uit Mexico. In onze taal heten ze eigen lijk Prachtwolfsmelk. De stengels zijn houtig en rechtopstaand maar gelukkig zonder doorns, dit in tegen stelling tot de Christusdoom, een plant van hetzelfde geslacht. Naast deze planten is ook een flink aantal bolgewassen te koop. Zo zijn al jaren de zogenaamde Kersttulpjes in de handel. Verder zijn Amaryllis- sen en Hyacinthen erg gewilde bol gewassen. Het opkweken van plan ten en het forceren van bolgewassen kost overigens heel wat energie. In vergelijking met de natuur is het toch wel een zinnige vraag te noemen of het kunstmatig kweken van bloemen voldoet aan de stelregel „zuinig" zijn met energie! Denk eens aan de gene raties die na ons komen...... Naar buiten U zult wellicht opmerken 's winters zijn er toch geen bloemen, behalve dan misschien de ijsbloemen bij strenge vorst op de ramen. Een bloemetje in huis staat zo fleurig, ze funktioneren in geur en kleur toch veel beter dan bijvoorbeeld een (stof fig) droogboeket. Dat is waar. Toch zijn er 's winters in ons klimaat bloemen te vinden. Sommige heide soorten bloeien al heel sterk terwijl het echt nog winter is. Kijk ook maar eens naar de Kerstroos. Ze behoort tot de familie der Ranonkels, dus is eigenlijk familie van onze gewone boterbloemen. De Kerstroos is feitelijk een berg- plant maar wordt hier bij menigeen in de tuin aangetroffen. Als het niet al te hard vriest blijven de bladeren groen. De kelkbladen van de bloemen zijn wit of rozerood. Ze zijn gemakkelijk door scheuren te vermeerderen al moet gezegd wor den dat de zwarte wortelstof giftig is. Dat zijn trouwens veel ranonkelach- tigen. Wilde planten Een merkwaardig plantje uit onze streek is de Winterpostelein. Het heeft eigenlijk vierkante, maar toch zeker ruitvormige blaadjes aan de wortels en aan de stengels zitten schotelvormige blaadjes. Het laag groeiende plantje wordt hier en daar gekweekt maar in de duinen vindt men het zonder moeite, zij het dan in verwilderde toestand. Winterpostelein is een immigrantje uit Amerika en hoewel het van de naam niet valt af te leiden, bloeit het in de zomer in kleine trosjes van witte bloempjes op het schotelblaad je. Wintergroen Het plantengeslacht Wintergroen heeft drie vertegenwoordigers name lijk het Eenbloemig Wintergroen, het Rondbladig Wintergroen en het Klein Wintergroen. Deze planten behoren tot de waar devolle Heidekruidfamilie, maar net als de Winterpostelein bloeien ze in de zomermaanden. Winterbloeier Een uit China afkomstige struik is de Winterbloeier. In februari reeds openen de geelachtig, witte bloemen van deze struik vóórdat de bladknop pen ontluiken. Dat verschijnsel zien we wel vaker in de natuur, denk maar aan het Klein Hoefblad. Tezelfder tijd komen de Winteraco- nieten tot bloei. Dit zijn laag bij de grond blijvende plantjes met een knol vormige wortelstok zoals we dit even eens kunnen zien bij de Anemonen. Overigens heb ik de aconieten meer dan eens in januari zien bloeien. Het kelkje van de bloem is wel een paar centimeter groot en de kleur is geel. Ze komen nog vóór de krokusjes die op dat tijdstip hun neusjes nog maar schuchter boven de grond steken, wachtend op een echte lentedag. De Winterjasmijn Het geslacht Jasmijn behoort tot de Olijffamilie. De Jasmijn moet echter niet verward worden met de zoge naamde Boerenjasmijn (bloeitijd juni). De echte Winterjasmijn groeit met groene, kantige takken. Ze vormen gemakkelijk afleggers, doordat de toppen van de afhangende takken in de grond dringen en daar wortel schieten. Dan vormen ze op die plek weer rechtop groeiende loten. De bloemen verschijnen vóór de blaad- jes meestal vroeg in de winter en ze zitten, net als de blaadjes, twee aan J twee tegenover elkaar. De Winterjasmijn is een sierheester afkomstig uit het verre China doch hier groeit en bloeit ze heel goed. J Nog meer groen Als we dan nog bedenken dat het J Klimop en de Liguster bijna de hele winter groen blijven en de Coni feren met de Naaldbomen (behalve de Larix) het groen zelfs niet ver- 4. liezen, dan vah er in de natuur nog veel te zien! J En dan hebben we het meest belang- rijke gewas uit onze polders nog niet eens genoemd namelijk de Winter- tarwe! Hoe één zo'n plantje zich tussen de kluiten op de akker de J gehele winter weet te handhaven, J zonder het groene, levende hartje te verliezen is toch echt wel een wonder te noemen. Mag dat de konklusie zijn J van al het groen en al de bloemen Met dank aan de redaktie en aan de 1 tijdens de donkere dagen. heer P. Vroegindeweij voor de prach- tige pentekeningen. D. Hoogzand ^XVCENT/^^ Op woensdag 30 december a.s. is er een concert en voorspeelavond van het leer- lingenorkest der Koninklijke Fanfare „Sempre Crescendo" te Middelharnis- Sommelsdijk. Aanvang 19.30 uur. Enkele jaren geleden begon Arie Stolk de opleiding van de jeugd in betere banen te leiden. In samenwerking met de plaatse lijke muziekschool werd gestart met de door het ministerie van W.V.C, goed gekeurde HaFa opleiding. Enkele maanden geleden bleek het nood zakelijk een tweede docent aan te stellen. Arie Heykoop, zelf een virtuoos op de saxofoon, verzorgt inmiddels de saxo foonopleiding bij Sempre Crescendo. De verdere kopergroep van o.a. bugels, cor- netten en hooms evenals een tweetal slagwerkers ontvangen hun opleiding van dirigent Arie Stolk. De resultaten hiervan zijn te beluisteren op woensdag 30 december in De Note kraker, Jul. van Stolberglaan 17a. Belangstellenden zijn hier van harte wel kom. Nadere inlichtingen worden gegeven via de tel. nrs. 01870-2185 en 5023. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 15 decem ber 1987 Uien, maat veertig opwaarts klasse twee N.L. 19,90. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: twee en twin tig ton. Lieve Vrouwepoldersedijk la STAD AAN 'T HARINGVLIET Telefoon 01871-1202 Het bestuur, de commissarissen en medewerkers van de Verbouw - Utiliteitsbouw Betonbouw - Weg- en Waterbouw OUDE TONGE kL'Ll- Arendsstraat 7 - 3255 XA Oude Tonge Telefoon 01874-1458 Gas- en Waterfitter - Sanitair - Dakbedekkingen - Lokale en Centrale verwarming wenst geachte clientèle, familie, vrienden en bekenden prettige Kerstdagen en een voorspoedig 1988. wenst clientèle, familie, vrienden en bekenden Het bekende adres voor alle rassen vleesvee Julianastraat 57 3255 BG Oude Tonge Telefoon 01874 - 1846 Handelsterrein 27, 3255 LD Oude Tonge Tel. 01874 - 1841 wenst clientèle, familie en kennissen prettige kerstdagen en een voorspoedig 1988 Molendijk 90 OUDE TONGE Het overleg van Zuidhollandse korenor ganisaties wat een orgaan is van de Culturele Raad Zuid Holland en tevens een district is van de VNK/SNK orga niseert voor de derde keer een cursus stemvorming in onze regio. De cursus wordt gegeven door Rinus Verhage, die zijn lessen voornamelijk op de praktijk zal richten, met als hoofddoel het beter zingen. Er zal o.a. gewerkt worden aan ontspanning, houding, adem haling en natuurlijk vooral stemgeving, welk onderdeel zowel spreken als zingen en samenzang zal omvatten. De cursusduur is zestien lessen van on geveer 50 minuten en zal gegeven worden in het gebouw van de Christelijke Scholen gemeenschap „Prins Maurits", Kon. Ju- lianaweg 57 te Middelharnis. De eerste cursusavond is op donderdag 14 januari 1988. Afhankelijk van de deelname zullen er voor deze avonden in principe vier groepen samengesteld worden, met een maximale grootte van 15 deelnemers per groep, zulks om de lessen een zo groot mogelijk effekt te geven. Er zal les ge geven worden aan „beginners" en aan „gevorderden" die aan de vervolg-cursus kunnen deelnemen. Aanmelding voor deze cursus (die 40,- kost) kan geschieden bij het bureau van de Culturele Raad Zuid Holland, Overleg van Zuidhollandse Korenorganisaties, ter attentie van de heer W. de Korver, Mau- ritskade 43, 2514 HG Den Haag, (tel. 070 - 624961) of bij de heer R. Verhage, Berkenhof 8, 3241 BA Middelharnis (tel. 01870 - 4704), waar u ook terecht kunt voor eventuele inlichtingen. Nog éénmaal alle wonintextiel tezamen ROTTERD AM-De „Heuntextier'-vak- beurs, die van 13 tot en met 16 januari a.s. in Frankfort wordt gehouden, zal de laat ste zijn in zijn huidige vorm. Vanaf 1989 (26 - 29 april) is „Format" het onder komen voor alle tapijt- en vinylproducen- ten, aangevuld met de leveranciers van keramiek, steen en hout. Deze splitsing is het uiteindelijke gevolg van de proble matiek met betrekking tot de al jaren voor de Heimtextiel bestaande deelnemers wachtlijst. De praktijk zal evenwel uit maken in hoeverre de buitenlandse in kopers bereid zijn later in het seizoen nog eens naar Frankfort te reizen. Heimtextiel '88 is in elk geval nog meer dan compleet: als het ware een totaal aanbod in tapijten, vloerbedekking en meubelstoffen, gordijnstoffen en wandbe- kleding, huishoud- en bedtextiel, afkom stig van om en nabij 2000 exposanten waarvan 1200 buitenlandse inzendingen uit maar liefst 46 landen! Als altijd biedt deze in zijn soort grootste vakbeurs ter wereld een geïntegreerd schouwspel van trends, kleuren en mate rialen. De verwachting is dat meer dan 60.000 mensen zich komen oriënteren omtrent de nieuwste ontwikkelingen in de branche. Veruit de meeste bezoekers ko men in eerste instantie voor gordijn- en meubelstoffen en het is derhalve niet ver wonderlijk dat alleen al voor meubelbe- kleding 8500 m^ expositieruimte werd gereserveerd (hal 6). Hiervan wordt o.a. gebruik gemaakt door Dehnert Jansen B.V. uit Rotterdam, die naast een schitterende kollektie gordijn- en decora- tiestoffen (in hal 5, standnr. 36) een groot aantal nieuwe gobelins, pool- en weefstoffen ten tonele voert. Deja, die al vanaf 1935 op de exportmarkt opereert, levert behalve naar alle EEG-landen, regelmatig meubel- en gordijnstoffen naar afnemers in het Midden en Verre Oosten, Australië en Noord-Amerika. Met name voor de breed georiënteerde internatio nale meubelfabrikanten is volop keus in modisch-aktuele stoffen in vele dessins en kleuren. Optimaal aangepast aan de be hoefte vain de konsument die een woon sfeer wil waarin hij zichzelf kan zijn. „Heimtextiel" is dagelijks geopend van 9.00 tot 18.00 uur. De toegangsprijs be draagt 23,50. Winterbloemen I»- 4- 4- /(^/-i-^n. ^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.^.l^^.^.^.l^.)^^■^■^■^■'^^.^■>^ kl/t/pQjÜ. 4 Gesloten erkend installateur fff "?fv gi«?^l

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 21