^^i-yyr De boer gaat naar de markt Leasing Jeugdige verdachte ging niet met een aai over z'n bol de deur uit Verkeersveiligheid in de oude sportiiai Garage KNÖPS B.V. Goed nieuws over het abonnementsgeld Projectavonden HGJB Zuid-Holland fndbrecMse fiamiSieman Goeree-Overflakkee Ramoco b.v. KIEVIT WARMTE Middelhamis: A. J. van Rumpt nm Zitting Politierechter te Sommelsdijk: AUTO-SCHADE Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Marktlandbouw Inkomensdeuk Topkwaliteit voordelig in huis -\ PEUGEOT TALBOT <- AUTOIV VISSER lOBIELBEDRIJF J C RENAULT-dealer v^z!y voor Sanitair Centr. verwarming 01870-2609 Twee meter gereden Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten Ten derden male Niet mopperen Steunfraude Ons gironummer is 16 79 30; ons banlcnummer 34.20.01.108 Rabo Middelhamis Zaterdagavond jeugdwerk Ver. „de Christenvrouw" afd. Dirksland VRUDAG 11 DECEMBER 1987 60e Jaargang No. 5656 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Heeft de boer nooit gehoord van een markt? Produceert hij lukraak zonder zich te storen aan de markt? Is de consument of afnemer lucht voor de boer? Het geleur met de marktfilosofle wekt de indruk dat de landbounr nooit een marktpartij is geweest. De boer weet goed dat het getij niet meezit. Van alle kanten wordt hij belaagd: in Brussel (het mekka van de Europese Gemeenschap) draaien ze de duimschroe ven aan en laten ze de boer in meerdere mate over aan het vrije marktspel. Ook in eigen land wordt de boer meer gebonden aan regels en mag hij lang niet alles doen wat op een modem bedrijf gebruikelijk is. Is de boer de „gebeten hond" die er lukraak op los produceert, die de voor raden nog groter maakt, die leeft bij de gratie van de belastingbetaler? De boer weert de onterechte beschuldigingen en vindt dat er veel misverstanden opge ruimd moeten worden. Wat is er waar en onwaar van het geld- verspillend Europees landbouwbeleid dat boeren met nutteloze produkties op de benen houdt? De enorme produktiegroei in de landbouw is vooral te wijten aan de technologische ontwikkelingen. De aan geboden hoeveelheden schieten uit boven de afzetmogelijkheden. Dat leidt tot op slagen voorraadvorming, tot extra opslag kosten en meestal tot geforceerde en ge subsidieerde afzet van overtollige voor raden. Daar had jaren geleden niemand aan durven denken, want de angst van de Club van Rome zat er behoorlijk in. Ook de makers van het Europees Landbouw beleid hadden niet voorzien dat de land bouw in een stroomversnelling zou raken. Hun politieke vondsten, met richt-, oriën tatie-, interventie- of garantieprijzen en met exportsubsidies of restituties, waren afgestemd op het groene Europa dat een netto importeur was voor vele landbouw- produkten. Het netwerk van garantieprijzen bood de boer een welkome bescherming tegen een nukkige markt. Het groene Europa raakte door de tech nologie op drift en veranderde van impor teur in netto-exporteur. En daar is het politieke instrumentarium minder goed op afgestemd. Eigenlijk heeft het Europees landbouwbeleid goed gewerkt, maar de fout blijft dat dit beleid niet afgestemd is op niuewe tijden en omstandigheden. De boer werd door het beleid van de markt gescheiden; hij deed precies wat het beleid hem aanbood. De overschotten in Europa doen zichjr voor bij de produkten die jarenlang o.n- geven zijn met een vergaand gemeen schappelijk landbouwbeleid. Denk maar aan de melk- en wijnplassen, de suiker-, graan en vleesbergen en de groeiende overschotten aan olijfolie. Juist voor al deze produktierichtingen zou meer markt gerichtheid wenselijk zijn. De boeren moeten dan ook rekening houden met nieuw beleid dat de marktsignalen (aan bod- en vraagontwikkelingen) snel en on verkort doorgeeft. In feite moet het Brus selse beleid dus om, dan volgt de boer vanzelf Overigens is het onjuist dat de boer wordt afgeschilderd als iemand die lukraak produceert zonder zich te storen aan de vraag. Sterker nog: in Nederland werkt het gepropageerde marktbeginsel voor meer dan de helft van de nationale landbouwproduktie. Denk aan de tuin bouw, de groente- en bloemensectoren, de fruitteelt, de aardappelen, de uien, het pluimvee en vele andere sectoren. Deze worden niet of slechts in zeer lichte mate beschermd door het Europees landbouw beleid. Het veilingwezen is een school voorbeeld van marktmechanisme waar vraag en aanbod via de klok tot een op>- brengstprijs leiden. Waar de boer door de vergaande be scherming van het Europees beleid ver vreemd is van de markt zal hij opnieuw de marktsignalen moeten vertalen in en op zijn bedrijf Dat betekent simpelweg dat de door Brussel beschermde produkten (melk, graan, wijn, enz.) vrij op de markt komen en de daar gemaakte prijzen voor de boer opleveren. Een prijsdaling voor melk, graan en andere produkten; een daling die zeker te verwachten is zolang de voorraden in da pakhuizen nog gigantisch groot zijn. De boer erkent dat best maar.... wil ook de inkomensdeuk opvangen. Hij vraagt alleen de tijd en ruimte om in te spelen op •'"';,\.w of ander beleid. Prijs dalingen /.ijii' iticcht maar vang met be geleidende maatregelen mijn inkomens daling zoveel mogelijk op, aldus de boer. Dat proces van beleidsvemieuwing en herstructurering in de landbouw vraagt tijd èn zorgvuldigheid. Dat proces ver draagt geen verdachtmakingen en ver wijten. De boer verdient een menselijke behandeling die met zorgvuldige politiek haalbaar is. Een marktfilosofie zal met overtuiging en tact op het platteland ge- introduceert ofbeter nog opgepoetst moeten worden. B. Schouwing „Verkeersveiligheid, daar werken we met z'n allen aan". Het hoofd thema van een uniek en nieuw edu catief projekt op het gebied van de verkeersveiligheid. In dit projekt werken het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, Rijks- en Gemeente politie, Veilig Verkeer Nederland en Volvo Nederland samen. Dit les programma voor de schooljeugd vanaf zestien jaar benadert de leer lingen op verschillende wijzen. Allereerst krijgen ze een lesboek over de verkeersveiligheid waar de samenhang tussen auto, weg en verkeersveiligheid besproken wordt. Dit boekje beschrijft zeer duidelijk dat juist in de leeftijdsklasse van 15 t/m 24 jaar in verhouding de meeste verkeers slachtoffers vallen. Het stellen van eisen aan vervoersmiddelen is daarom nood zaak, maar het blijft de mens die verant woordelijk blijft ais bestuurder. Hoewel de wegen, auto's, zichtbaarheid van fiet sen en brommers duidelijk verbeterd zijn door de steeds hogere veiligheidseisen, gebeuren er nog steeds te veel ongelukken. Tevens wordt aan de hand van een video- banda getoond welke proefnemingen er allemaal voorafgaan aan het op de markt brengen van een nieuw type auto. Het construeren van veiligheidskooi en kreu kelzone beperkt het aantal en de aard van de verwondingen binnen deze nieuwe mo dellen. Toch blijft de bestuurder weer de persoon die met het voertuig moet om gaan. Bij deze presentatie ligt de nadruk op het geconcentreerd bezig zijn met het verkeer; je kunt in het verkeer neit twee dingen tegelijk doen. Te veel worden er tegenwoordig menselijke fouten gemaakt. Als de wegen steeds overzichtelijker wor den gemaft moet dit niet tot gevolg heb ben dat men steeds harder gaat rijden. Weggebruikers zijn verantwoordelijk voor elkaar! Het onderdeel dat van 14 tot en met 17 december aan de orde komt is een rei zende expositie die uitgestald wordt in de oude sporthal aan de Sportlaan inMiddel- harmis. Het is bestemd voor de oudere schooljeugd om zelf te ervaren hoe ver standig het is, om bij een relatief lage snelheid in een botssimulator de auto gordel om te doen, of achter een computer te zien hoe gauw men afgeleid is in het verkeer. De leerlingen van de hoogste klassen van de Land- en Tuinbouwschool, de Chr. L.H.N.O., De Rijksscholengemeenschap en de Chr. Scholengemeenschap Prins Maurits zullen samen met hun maat schappijleer-docent een rondleiding krij gen, onder leiding van de heer J. Kobus van Volvo Nederland. Verkeersveiligheid voor jongeren van „Levens"-belangl Project: „De stad zal bloeien". Dit is het thema van het project dat gaat over de kerk in de stad Lima in Peru. In Lima werkt ds. L. W. Smelt voor de G.Z.B, en in samenwerking met ds. Smelt en de G.Z.B, wordt dit projekt opgezet. In de bladen (Bouwstof, Spirit, Tijd- Schrift) heeft er al heel wat informatie gestaan over dit project, maar toch willen we een aantal avonden organiseren om te laten zien en te laten horen wat er allemaal mogelijk is rondom dit project. De regionale projectavonden zijn op D. V.: - woensdagavond 6 januari 1988 in „De Driestar" te Gouda, Ronsseweg 557. - woensdagavond 13 januari 1988 in het „Hervormd Centrum" te Hardinxveld- Giessendam. -woensdagavond 20 januari 1988 in gebouw „Maranatha" te Oud Beyer- land. De avonden beginnen om 19.30 uur. U bent hartelijk welkom! Voor meer informatie en opgave: Regio naal Centrum HGJB in Zuid-Holland. Tel. 01823 - 3990. JVOVIDEO-IlliOOBrBRTrPBHIlDlTOE VHS kwaliteit van de bovenste plank, de beeldweergave middels deze video is perfect. En.... de prijs is QQQ„ lager dan laag.... 51 3 w UNvroIle jiébethetdi ViNGERLlNG 3-MlODELHARNIS-TEL 01870-2518 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet Voor lopk«/Bliteit, goedexn/ice en voordelige priilen- FOTO FILM-REPORTAGE-VIDEO .COMPUTER y^..iiiij«ii> Weititraat35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612en 2120 Fïlinl Reneue - Prmrshop Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 y Peugeot Ta Kastanjelaa Middelharn bot dealer n41-43 is-tel. 01870-3094 X Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 J OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Zowel de Politierechter mr. Vermaas als de Off. van Justitie mr. Hendriks waren, woensdagmorgen tijdens de strafzitting in het kantongerechts gebouw te Sommelsdijk, de Plaatse jeugdige verdachte redelijk welgezind, maar zijn ondeugden waren teveel en te kwal^'k geweest om hem alleen maar met een aai over z'n bol naar huis te sturen, vonden ze. Een hele reeks „buitengewoon hinderlijke feiten" had verd. voor z'n 18e gepleegd en zouden kunnen hebben behoord tot het kinder-strafrecht, maar sinds het bereiken van de strafrechterlyke meerderjarigheid waren zijn mis stappen op échte misdrijven gaan lijken en vooral daarover werd ter zitting een hartig woordje gesproken. Het hele scala van jeugdige misstappen werd door de Politierechter opgelezen en wellicht zullen Platenaren de hen toe gebrachte schade herkennen, zoals het ingooien van ruiten in de kleuterschool en in een leegstaande woning, het smijten van bierflesjes op de openbare weg, een aantal inbraken in caravans en zomerhuizen, een ongenood bezoek aan de scheepssloperij en het opentrekken van blikken worst en fruit aan boord van een jacht, het afrukken van de hoorn van een telefoontoestel in een openbare telefooncel, vernieling van een lichtbak van het postkantoor, het ver buigen en wegnemen van verkeersborden en straatbordjes en dat alles, zo moest verdachte toegeven tengevolge van het gebruik van alcohol, welk probleem hij thans verklaarde tot het verleden te be horen. Z'n raadsman voerde nog aan dat, toen verd. vorig jaar bij garage Knöps tot twee maal toe een auto probeerde te stelen en op een andere plek een etalageruit ver nielde, zijn verkering was uitgeraakt en dat had hem ook nogal van streek ge maakt. Nu verklaarde verdachte van dat alles spijt te hebben en inmiddels een ander meisje te hebben leren kennen. „Gelukkig maar", vond de rechter die zich enerzijds best het leed van een ge broken verhouding kon indenken maar verd. toch duidelijk maakte dat al die anderen daar toch niet onder behoeven te lijden? Verdachte was nu, wat ouder en wijzer geworden zijnde, ook wel tot de conclusie gekomen dat het allemaal geen nut had gehad. Thuis zijn de wat verstoorde ver houdingen ook weer recht getrokken en verd. lijkt de waarschuwing van de Politie rechter ter harte te zullen nemen dat het voortgaan op de verkeerde weg alleen maar tot een meer en meer crimineel gedrag en steeds forsere straffen zou lei den. Van de anderen toegebrachte schade had verdachte niet meer dan honderd gulden vergoed, van de overigen had hij zo verklaarde hij „niks meer gehoord". Verd. werd gevonnist tot betaling van een geldboete van vijfhonderd gulden. De Bommelse verdachte verklaarde met grote stelligheid, en hij had een getuige meegebracht om dat desgewenst te beves tigen, dat hij niet meer dan een paar meter achteruit gereden had toen de politie hem aanhield om te constateren dat verd. gedronken had en dat klopte. Het alcohol promillage in zijn bloed bleek 1,62 te bedragen. Ook moest verd. terecht staan omdat hij na een aanrijding, vlakbij de Haringvlietbrug, zou zijn doorgereden en ook dat probeerde verd. niet te ontkennen. Wél voerde hij de motieven voor zijn handelswijze aan in de goede hoop dat die als verzachtende omstandigheden zouden worden aangemerkt. In het eerste geval, het rijden onder in vloed, had hij op verzoek van passanten zijn wagen vanaf de woning waar hij deelnam aan een feestje naar een parkeer- strook willen brengen, een totaalafstand van zo'n zeven meter. Verd. had het niet de moeite gevonden dat aan iemand te vragen die nog in geen enkel glaasje ge keken had. Ook voor het doorrijden na de aanrijding had verd. zijn verklaring. Het was vlakbij de Haringvlietbrug geweest dat hij, bij het inhalen, een auto had geschampt en aan gezien er op de brug niet mag worden stil gestaan was hij doorgereden om direct na het passeren van de brug op de vlucht strook te stoppen maar er was toen geen auto meer te zien geweest. Wel had hij de volgende dag de schade aan de eigenaar van de auto waarin hij reed gemeld maar verd. had verzuimd de aanrijding aan de LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS U n o o o politie door te geven: „dat is m'n fout geweest", erkende hij nu. De raadsman van verd. voerde aan dat er van het deelnemen aan het verkeer nauwe lijks sprake was geweest en hij vond ook dat er begrip kon bestaan voor verdachtes beslissing om niet op de Haringvlietbrug te stoppen maar na die gepasseerd te zijn. Direct na het ongeval te stoppen was in dat geval, volgens de raadsman eenfeite lijke onmogelijkheid" geweest. De eis van de Off. luidde: een geldboete van 1000,- en 6 mnd. ontzegging (omdat verdachte al eerder onder invloed had ge reden), maar de Politierechter deed van dat laatste 3 maanden af. Een inwoner van Stellendam was het al driemaal overkomen, dat hij met teveel alcohol op was geverbaliseerd, in 1985, 1986 en opnieuw in 1987 endatwerdhem streng aangerekend, ook al beweerde hij dat hij zijn vriendin, die anders de auto bestuurt als hij wat gedronken heeft, naar de dokter moest brengen omdat ze door een auto was geraakt. De bestuurder hier van was niet gestopt wat de Off. de ver- onderstleling ontlokte dat zo iemand mis schien ook wel een borrel teveel op had. „U was een gewaarschuwd man!", zo hield de Politierechter hem voor en verd. kon dat moeilijk ontkennen. Ook al ver klaarde hij zijn rijbewijs hard nodig te hebben om met de personeelsbus te rijden, toch kost het hem nu een onvoorwaarde lijke ontzegging van een halfjaar. De Off. had zelfs 9 maanden geëist. Bovendien werd verdachte veroordeeld tot betaling van een geldboete van 1500,-. Bovenbedoelde verdachte en de Oud- dorpse snackbarhouder mogen zo werd hen voorgehouden nog niet mopperen dat ze tegen de politierechter zijn „aan gelopen", want er is een wettelijke rege ling in aantocht die het rijden onder in vloed aan de hand van een lijstje gaat bestraffen, bij welke procedure geen per soonlijke omstandigheden meer ter verza chting zullen kunnen worden aangewend en geen rechter meer een coulante hou ding aan zal kunnen nemen. Het gaat dan geheel volgens het lijstje en dat spaart de volhardende zondaar zeker niet. Nu nog kwam de snackbarhouder er af met een geldboete van 1500,- en een ditmaal nog voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 9 maanden. Of en hoeveel de man gedronken had kon niet worden vastgesteld omdat hij een bloed proef had geweigerd. Ook de blaastest had hij gesaboteerd door zó zachtjes te blazen dat het apparaat d.m.v. een signaal duide lijk maakte dienst te weigeren. Zó legde althans Off. Hendriks uit, terwijl verdach- te's raadsman wilde doen geloven dat het signaal kenbaar maakte dat er geen nega tief effect werd waargenomen. Omdat verd. een blanco strafregister had kwam hij eraf met een geldboete van 1500,- en een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor 9 maanden. Een Melissantse werd ervan verdacht steunfraude te hebben gepleegd. Ze had verzwegen dat haar vriend bij haar in woonde en ze derhalve met hem een economische eenheid vormde. Ze had daardoor ten onrechte een bedrag van ruim 13.000,- aan Bijstandsuitkering ontvangen die door de gem. sociale dienst worden teruggevorderd. Verd. maakte evenwel duidelijk dat ze geen middelen tot terugbetaling heeft, terwijl ze uit haar vorige huwelijk ook nog schulden te ver effenen heeft. De politierechter onderhield haar over de ernst van het plegen van steunfraude om dat op die manier misbruik wordt gemaakt van een sociale voorziening voor hen die dat werkelijk behoeven. „Als iedereen zich zo zou gedragen als u hebt gedaan, dan loopt zo'n voorziening gewoon stuk!" hield de Politierechter haar voor, waarbij het hem speet bij de verdachte een er kenning van haar misbruik te moeten missen. De Officier leek met haar, on danks de aanwezigheid van een te ver zorgen kind, nauwelijks clementie te wil len betrachten toen hij een gevangenis straf van drie weken eiste. De Politie rechter vormiste haar tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 weken. Zijn we deze bloemlezing van behandelde strafzaken met de zaak tegen een jeugdige Platenaar begonnen, we kunnen die ook met de zaak tegen een andere jeugdige Platenaar besluiten. Hij werd verdacht van straatschennerij, vorig jaar in Oude Tonge gepleegd in de feesttent die ter gelegenheid van het oogstfeest was op gezet. De zaak was al een keer eerder aangehouden en ook nu gebeurde dat weer omdat een getuige a decharche die ver zekerd had aanwezig te zijn schitterde door afwezigheid. Verdachtes raadsman stelde alle prijs op diens getuigenis en de Rechtbank ging ermee akkoord de zaak tot januari aan te houden. De verdachte zou tijdens een handgemeen in de feesttent met glas hebben gegooid en aldus iemand hebben verwond. Eilanden Nieuws is niet een krant die pocht op eigen kwaliteit, die schermt met de grootste verspreidingscijfers of die, als de commerciële bladen die er zijn naar iemands gunst zou moeten dingen. En tóch is het weer mogelijk om voor 1988 het abonne mentsgeld ongewijzigd te laten, geen verhoging dus en het doet ons bijzonder deugd U dat te laten weten. Liever maken we blijvend ernst met de beheersing van kosten dan dat wij U meer zouden moeten vragen dan de bijdrage die nu al voor het vierde achtereenvolgende jaar gaat gelden. Wel vragen we U mendelijk of U zo mogelijk voor de aanvang van het nieuwe jaar het bedrag voor het jaar abonnement (a 46,-) aan ons over wilt maken, waarmee U ons veel administratie bespaart. Graag hopen we volgend jaar weer tweemaal per week bij U „binnen te vallen" met nieuws dat U betrouwbaar mag achten. Alleen dat is onze pretentie en gelukkig dat heel veel flakkeeërs zich daarin kunnen vinden. NIEUWE TONGE Morgen, zaterdag 12 december is „Elim" weer geopend, van half 8 tot 10 uur 's avonds. We houden een bingo-avond; zorg dus voor wat money. Breng vrienden en vriendinnen mee. Kom minstens met z'n tweën. Pas dan zijn wij tevree. D.V. woensdag 16 december hopen wij met elkaar het Kerstfeest te vieren. De meditatie wordt verzorgd door ds. A. Kastelein. Aanvang kwart voor acht in „Onder de Wiek". Gasten hartelijk welkom.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1