39.95 inouddorp: Verkeersdrama op weg naar Brouwersdam; 4 doden yrz-^sT Garage KNÖPS B.V. Kerstzangavond Open Jeugdwerk „Onder de Wiek VERWERS auto's Ramoco b.v. Citroen-Hesselink Van Kuyper tot Lubbers van antithese tot pluriformiteit Onze SHOWROOM Akties van „Sempre Crescendo" htubveéMse Goeree-Overflakkee Geen nieuwe jachthavens en verblijfsaccommodaties op Goeree Trainingsschool voor brandbestrijding Steilendam voor een deel afgebrand 60e Jaargang VRUDAG 4 DECEMBER 1987 No. 5654 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Toen op 20 oktober 1880 de Vrije Uni versiteit in Amsterdam werd ingewijd, hield de „klokkenist der kleine luyden", dr. A. Kuyper een rede. Het onderwerp van die rede betrofhoe kan het anders de souvereiniteit in eigen kring. Hij schetste en we kunnen er van leren de samenleving in een crisis. Die crisis ging niet om een schakering, belang of recht, maar „om een levenden persoon, om Hem die eens zwoer Koning te wezen; en om die souvereine Koningspretentie op Golgotha zijn leven liet aan een kruis". Om die souvereiniteit „woelen heftig als in de eerste drie eeuwen ook nu (1880) weer de geesten die denken, de machten die heerschen, de natiën die meeleven". Kuyper vervolgt dan zijn rede met een omschrijving van wat souvereiniteit is. Die kan in geen schepsel liggen, maar moet samenvallen met de Majesteit Gods. Die hoge souverein droeg Zijn gezagoveren draagt ze over aan mensen. Het souvereine gezag zien we optreden in het ambt van mensen. Volgens Kuyper moeten we dat zo verstaan dat de macht tot afdwingen van gehoorzaamheid slechts vooreen beperkte, bepaalde kring geldt. Wel bestaan er een aantal kringen naast elkaar. Zonder die souvereiniteit in eigen kring zou de staatsmacht on bepaald gebiedend zijn en „beschikken over personen, hun leven, over hun rech ten, over hun conscientie, tot zelfs over hun geloof'. Die souvereiniteit treffen we alleen aan in de onzondige Messias, de Heere Jezus Christus. Het absolute Ko ninkrijk ligt in Zijn handen. Maar als je dat zegt, betoogde Kuyper, betwist je tevens de absolute souvereiniteit op aarde in de zondige mens. Dat kan door het leven te delen in kringen, ieder met zijn eigen souvereiniteit. Zo noemt hij de zedelijke kring, de kunstkring, de kring van het huiselijke- kerkelijke en van het maatschappelijke leven, elk met een eigen gebied, een eigen levenswet, een eigen „overhoogheid". Om misverstan den te voorkomen: die souvereiniteit in eigen kring is afgeleid van de souverei niteit in volstrekte zin, Gods souvereini teit. Het is duidelijk dat Kuyper de ge dachte van de christelijke staat verlaten heeft. Hij verzet zich tegen Staats- souvereiniteit. De kringen zijn veel be langrijker, vanuit die kringen manifes teert men zich. En we weten welk een werking deze gedachte heeft gehad. Wat ook opvalt is dat het Kuyper niet ging om de souvereiniteit van de mens. Ten diepste ging het om Gods Souverei niteit Dat hij de mensen voor die ge dachte mobiliseerde is een andere zaak, maar men gaat te ver als men dat dan een emancipatieproces noemt, zoals we dat heden ten dage kennen. We kennen het maatschappelijk gevolg van Kuypers visie. De verzuilde maat schappij is ermede door geïnspireerd. En vanuit die verzuiling is ook het protes- tants-christelijk volksdeel machtig ge weest, heeft het (wellicht) teveel gere geerd en te weinig gediend. Die verzuiling heefi afgedaan. Groeps normen, sociale controle, regels en ge bruiken zijn verleden tijd en daarmee om een voorbeeld te noemen de zorg voor elkaar, het elkaar behoeden voorde eenzaamheid. Het emancipatieproces is voltooid, de verzorgingsstaat trad in de plaats van „de zuilen". Zo formuleerde de minister president Lubbers dat, on langs in de Eerste Kamer. Nu het ideaal van de verzorgingsstaat niet haalbaar is, nu de individualisering (daarom, of daardoor) doorzet ontstond er een gat in de normstelling. Het is de taak van de overheid om de burgers te stimuleren om dat gat op te vullen. Om ze te brengen tot zorg voor elkaar, om op te voeden tot burgerzin. Nog steeds is de heer Lubbers aan het woord. Dat kan, ook vanuit ideële motieven, maar zegt hij dat hoeven niet altijd levensbeschouwelijke te zijn. En zo zijn we bij de pluriformiteit van de samenleving beland. Verschil van over tuiging is geen handicap, maar moet om gesmeed worden tot positieve mogelijk heden voor de ontwikkeling van de sa menleving. Er is geen duidelijker kan het niet ruimte voor een monovisie, hoewel er constante factoren zijn die we zowel uit het christendom als het humanisme ont lenen. Daarbij behoren ook gezin, gezag en ontzag. Voor die positieve elementen moet de politiek zegt Lubbers structuren aanreiken die het mogelijk maken om verbanden aan te gaan om sociaal te kunnen functioneren. Binnen die pluriformiteit is wederzijds respect noodzaak. Dat moet ook bij de wetgeving bedacht worden. Dan zoekt men naar publieke normen. Daarbij moet ruimte zijn voor de levensovertui ging en de vervulling daarvan voorzover dat relevant is voor de maatschappelijke organisatie dis daarom vraagt Maar die ruimte hoeft er niet te zijn waar ze niet van belang is. Wie denkt er dan niet aan de Wet gelijke behandeling? Aan een schoolbestuur dat bepaalde eisen stelt aan het personeel. Dat mag dan nog net, maar het is uit zondering. In CDA-actueel van 28 november staat een verslag van de Najaarspartijraad van het CDA. Daaruit blijkt dat Lubbers niet zomaar wat geïmproviseerd heeft als antwoord op prikkelende vragen van met name senator Schuurman (RPF) in de Eerste Kamer. Ook op de partijraad werd geconstateerd dat de verzuiling enigs zins tot rust is gekomen. Alleen in onder wijs- en omroepland is zij nog aanwezig. Dat is volgens het verslag goed en begrijpelijk, want daar gaat het om de overdracht van normen en cultuurgoed. Kuyper brak met de gedachte van de christelijke staat. Dat betreuren we. Met zijn gedachte van de (afgeleide) souve reiniteit in eigen kring stelde hij zich wel midden in het politieke krachtenveld en zijn,.nazaten" zitten daar nog. Doorver- zuiling te verengen tot een emancipatie- stroom kon dit concept ingepast worden in een normale politieke gang van zaken. De antithese is er dan uitgehaald. Voor de nawerking van die tegenstelling revolutie-evangelie hebben we dan nog wat uitzonderingsbepalingen in de wet geving. Voor hoe lang nog? Overigens, als verzuiling nog „mag" in omroep en onderwijs, vanwege normen en cultuuroverdracht wordt het helemaal mooi. Welke normen, welke cultuur voor welke maatschappij? Het CDA moet duidelijk zijn en kiezen. Niet voorde lijn die Lubbers schetste, maar voor de anti these. Of betekent die C wat anders? is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG113 TEL. 01870-2222 MIDDELHARNIS i MIDDELHARNIS Op vrijdag 11 december a.s. is er een gezellige Bout-Bingo avond. Dit wordt georganiseerd door de Koninklijke Fan fare „Sempre Crescendo" te Middel hamis en vindt plaats in hun verenigings gebouw J)e Notenkraker", Juliana van Stolberglaan 17 a. De toegang is gratis en bestemd voor jong en oud. De aanvang is 20.00 uur. Voor een gezellige Bingo met tal van mooie Bout prijzen zit u goed bij „Sempre Crescendo". Zij hopen veel mensen te mogen begroeten. Op 16 en 17 december zullen de leden van Sempre de inwoners van Middelhamis en Sommelsdijk bezoeken. Dit voor de jaar lijkse Rozijnen-mik aktie. Deze akties zijn de eerste van de vele die in 1988 zullen volgen. In 1989 hoopt Sempre het 100 jarig bestaan te vieren. Om dit op gepaste wijze te kunnen doen is een jubileumcommissie MELISSANT Op D.V. 12 december is er een kerst zangavond in de Ned. Herv. Kerk te Melissant, te geven door: chr. gem. zang ver. „Vaya Con Dios" en het jeugdkoor „Lenteklokjes" te Melissant, met mede werking van chr. gem. zangver. ,Soli Deo Gloria" te Stellendam o.l.v. dhr. v. d. Heuvel. Orgel: Jan Bezuijen. Alg. leiding: dir. Abram Bezuijen. Deze kerstzangdienst begint om 19.30 uur. Toegang gratis. Programma's in de Ned. Herv. Kerk. Tijdens de zangdienst zal er worden gekollekteerd ter bestrijding van de onkosten. Deze kerstzangdienst is ook te beluisteren door de kerktelefoon. Cassettebandjes van deze avond zijn ver krijgbaar bij dhr. A. Koedam, Bernhard- straat 34, Melissant, tel. 01877 - 2524. en een commissie van aanbeveling in voorbereiding. Zij hopen zich binnenkort aan de bevolking te presenteren. Sint komt niet met lege handen, maar koopt een Lorus horloge 3 gratis videobanden Nu een Lomshorloge van 59,- voor vooraOetidterheidi RENAULT-deaier voor Verkoop Service 01871 - 1662 J Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 ^-"-'■■'-"■•"•1 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER FOTO ARJO VAN DER GRAAFF Twee politiemannen (van de Rotterdamse politie die in Ouddorp op oefening was) ontfermen zich over de gewonde vrachtwagenbestuurder, electriciën Roos uit Middelhamis. Voor twee echtparen uit Middelhamis en Melissant is een middagje uit, dat kennelijlt vanuit Ouddorp richting Zeeland had zullen gaan, woensdagmiddag, terwijl het nauwelijks begonnen was, bij Ouddorp in een drama geëindigd. Alle vier de inzittenden van een Mazda personenwagen, twee zussen en twee zwagers werden gedood toen hun wagen op de kruising Brouwersdam-Oude Westnieuwlandseweg, even voorbij de Kilhaven en vlakbij de Punt, werd gegrepen door een op de voorrangskruising naderende lichte vrachtwagen. Er gebeurde daar een ramp die alleen door de vrachtwagenbestuurder Jan Roos uit Middelhamis werd overleefd. Hij werd opgenomen in het ziekenhuis te Dirksland. Het was en blijft voor ieder een raadsel hoe het ongeluk op de goed overzichtelijke kruising heeft kunnen gebeuren, terwijl de Mazda-bestuurder, de 57-jarige Jan Krijgsman uit Middelhamis als een uitermate voorzichtige weggebruiker te boek stond. Een ooggetuige heeft verklaard dat de personenwagen, komend uit de richting vuurtoren, zonder af te remmen de kruising opreed waarop vanuit de richting Ouddorp de vrachtwagen naderde. De bestuurder daarvan, Jan Roos uit Middelhamis, werd via de voormit uit zijn wagen geslingerd. Hij wist zich niets van het gebeurde te herinneren. Dhr. Roos was op weg naar DOS-bouw waar hij wegens beëindiging van het Oosterscheldewerk de auto in zou leveren. Het gebeurde heeft hem bijzonder aangegrepen. In de Mazda reden met dhr. Krijgsman ook zijn 53-jarige echtgenote M. C. Krijgsman-van Sliedrecht mee. Samen met haar zuster, de 5 8-jarige C. Doomheim-van Sliedrecht zat zij achterin. Naast de bestuurder zat zijn zwager, de 62-jarige W. Doomheim uit Mehssant. De brandweer moest met een portopower de berging van de slachtoffers mogelijk maken. Dit emstige ongeval is niet het eerste dat op deze imniddels bemcht geworden kraising is gebeurd. Rijkswaterstaat overweegt de kmising minder overzichtelijk te maken want kennelijk is juist de grote overzichtelijkheid te misleidend. De Stichting Het Zuidhollands Land schap is tegen de uitbreiding van verbiijfs recreatie nabij de natuurterreinen de West duinen, de Preekhilpolder De Punt en het Gors. In het ontwerp-beleidsplan Recreatie en Toerisme van de gemeente Goedereede «varen twee nieuwe jachthavens voor gesteld: bij de haven van Stellendam tegen het natuurgebied de Scheelhoek en in de Val ten Oosten van de Preekhilpolder. Bovendien geeft de gemeente de gebieden ten Zuidwesten, ten Zuiden en ten Zuid oosten van het natuurterrein de West duinen aan als gebieden met grote po tenties voor verblijfsaccommodatie ge richt op water- en strandrecreatie. Het Zuidhollands Landschap is hier tegen om te voorkomen dat de recreatie steeds dich ter nabij de natuurterreinen komt en scha de zal toebrengen aan de Westduinen. De op papier ontworpen jachthavens ma ken overigens weinig kans gerealiseerd te worden. Voor de aanleg van beide jacht havens is het niet gelukt de benodigde miljoenen bijeen te brengen. Het gemeentebestuur staat positief tegen over het alternatief voor de jachthaven in de Val. Dit houdt in dat de aanlegsteigers in het bestaande Haventje van Ouddorp worden uitgebreid. In het ontwerp beleidsplan worden moge lijke ontwikkelingen van de verblijfsre creatie genoemd, zoals 72-uurs kamperen op de Punt Dit staat lijnrecht tegenover de in hetzelfde ontwerp-beleidsplan ge noemde uitgangspunten van de gemeente Goedereede. Eén van deze uitgangspun ten is om geen nieuwe verblijfsrecreatie- projekten binnen de gemeentegrenzen te realiseren. Bü een felle brand, bü de bestrij ding waarvan alle Goereese blus- ploegen werden ingeschakeld, heeft Ridderikshoff's trainingsschool op het Industrieterrein te Stellendam, in de nacht van woensdag op don derdag een kapitale schade opge lopen. De omvang daarvan werd gistermorgen geschat op een bedrag dat de miljoen dicht zal naderen. Op de trainingsschool worden dagelijks trainingen gehouden, met name op het gebied van de brandbestrijding. Woensdagnacht is het inbraakalarm in werking getreden, zo werd in de centrale in Aerdenhout geconstateerd, waarna direct een in Stellendam wonende medewerker van het bedrijf zowel als de politie werden gealarmeerd. De medewerker handelde conform de instructies door niet alléén het gebouw binnen te gaan maar daarvoor de Het Zuidhollands Landschap heeft de gemeente Goedereede op de hoogte ge bracht van haar bezwaren en verzoekt de gemeente overleg te openen met alle be trokkenen over dit nieuwe plan. De Stichting Het Zuidhollands Land schap is een particuliere natuurbescher mingsorganisatie en sinds 1934 aktief voor het behoud van de natuur en het landschap in Zuid-Holland. Het Zuid hollands Landschap beheert bijna 60 na tuurterreinen, speelt in op het ruimtelijk beleid in Zuid-Holland en geeft voor lichting en educatie. Ruim 10.000 be gunstigers steunen het Zuidhollands Land schap. politie af te wachten. Toen die arriveerde werd al snel duidelijk dat er brand was uitgebroken ter bestrijding waarvan alle drie de Goereese blusploegen werden in geschakeld. Dat gebeurde vanaf 03.00 uur 's nachts, als laatste rukte 's morgens om 8 uur de ploeg van Stellendam in. Het was de brandweer gelukt de units, waarin lesruimten en kantoren te behouden, maar het gebouw waarin een persluchtbaan was aangelegd, de Technische Dienst was ge vestigd en een blusvoertuig stond gestald moest worden prijsgegeven. Ridderikhof begon zijn Stellendamse ves tiging (naast die in Coevorden) in april 1986. Er wordt naar gestreefd zo snel mogelijk weer met de trainingen te be ginnen. Daartoe worden noodvoorzie- ningen getroffen, terwijl een groot deel van het oefenterrein geen schade heeft op gelopen. 99 '^'"i-iiiMitiU Oh, kom maar eens kijken zaterdagavond a.s. in „Onder de Wiek", waar we een gezellige pepemootavond met elkaar ho pen te houden. De invulling van deze avond is nog een verrassing. Tevens kun je je deze avond opgeven voor een gourmetavond die we op 19 december hopen te houden. Op deze avond zal de boodschap van het Kerstfeest centraal staan. Je kunt je hiervoor ook telefonisch op geven bij Kees en Dingena Vreeswijk (01877 - 3424). Tot ziens in „Ónder de Wiek". Het OJW-team VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Jonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! t.it.^'m.^-***^-'*-*'»-***'^^-********. 4- ^^.^.l^l^.^.l^4.4.J^.4.l^>^l^l^l^l^l^^i^.4.J^^.l^*4■'^* stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkwaliteit, goeda lervice en voanielige prijzen: FOTO - FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER (=3 C=l C3 C3 C=J ■■■ItMUkSAAf WKtitrtël 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1613 en 2120 Fi/itël Renesse Prini^op - Hogeioom 172 Telefoon 01116-3400 Peugeot Talbot dealer Kastanjelafin 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1