EiüMiDEii-niEmi/s Gemeente Goedereede biedt ophalers oud papier garantieprijs van 3 cent Geschiedenis van de Nederlandse Koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog tN GESPREK MST.... Sint/Kerstaktie Sommelsdijkse middenstand dhr. J. Kasteleyn te Dirksland Vakantie- Rechten Bouw Sint Nicolaasmiddag Oude Tonge 4e Blad VRUDAG 20 NOVEMBER 1987 No. 5650 Nu de prys van oud papier zó laag geworden is dat meerdere inzame laars er de brui aan dreigen te geven, nu heeft het Gemeentebe stuur van Goedereede in z^jn ver gadering van j.l. dinsdagavond be sloten tot instelling van een garantie- pr^s. Met 3 cent per kg geen bijster hoge maar dhr. J. van Gurp van wie al eerder dit jaar het initiatief kwam toonde zich zeker niet onte vreden, al zou hü er best mee heb ben ingestemd wanneer het College wat royaler had uitgepakt.... Er was zelfs sprake van een meerder heids- en een minderheidsvoorstel. Dat kwam omdat de Colegevoorz. en weth. Klepper de garantieprijs alleen maar wil den toepassen op die inzamelaars (ver enigingen en instellingen) die al per 1 januari 1987 daarin aktief waren, om daarmee te voorkomen, dat gelokt door de garantieprijs, een reeks nieuwelingen aan 't inzamelen gaat, terwijl de afzetmoge lijkheden van oud papier zo goed als mini maal zijn. „Wij zijn bang dat de komst van de garantieprijs tot gevolg zal hebben dat er tonnen meer worden ingezameld", zo maakte de raadsvoorz. de zorg van de Collegemeerderheid duidelijk. Het zou betekenen dat de oud papier berg groter en groter wordt en dat zou, ook door de VNG (Ver. Ned. Gemeenten) een totaal ver keerde zaak worden gevonden. „De zorg voor het milieu is een koUektieve zaak die individueel moet worden uitgevoerd" do ceerde de voorzitter. Weth. Visser daarentegen meent dat de vaststeUing van een datum, zoals door de meerderheid van het College voorgesteld het beginsel van rechtsgelijkheid geweld aandoet „en dat kun je toch niet ver kopen?" vond dhr. Visser die de raad achter zich kreeg waardoor de voor waarde dan ook werd geschrapt. Toe kenning van de garantieprijs zal worden toegepast met terugwerkende kracht tot 1 januari 1987. De garantieprijs vervalt wanneer de prijs van oud papier weer stijgt en hoger wordt dan de 2 cent die nu geboden wordt en de som van opbrengst en garantieprijs boven de 5 cent per kg zou brengen. „De praktijk zal uitwijzen dat velen ons dankbaar zijn" geloofde dhr. van Gurp, „want", zo wist hij: „het is geen senicure om zaterdagsmorgens de gemeente af te stropen naar oud papier". Het deed dhr. van Gurp bijzonder deugd dat al die moeite en al die inspanning nu door de gemeente beloond gaat worden en hij hoopte dan ook dat de garantieprijs de ophalers opnieuw zal stimuleren, met als tweeledige uitkomst: „meer opbrengst voor de vemeigingen en minder kosten voor de gemeente". Dhr. A. de Jong (SGP) kon daar best in mee denken: „....als er niet meer opge haald wordt zou de G emeente 400 ton met Boon mee moeten geven en dat zou ons het driedubbele kosten!" waarschuwde hij, tevreden over de 12.000,- die voor 1987 als garantieprijs zal worden uit betaald. Van harte stemde ook de PvdA fractie met de garantieprijsverlening in, niet bij wijze van subsidie, maar duidelijk als middel om de aanwezige inzamelorganisatie in stand te houden, zo legde dhr. van Dongen uit. Hij zou het principieel onjuist vinden te bewalen welke verenigingen de garantie prijs zouden krijgen, temeer omdat die, „ontzettend laag" als ze is, niet zal aan moedigen daarom oud papier te gaan ophalen. Geen uitsluiting en daarmee geen rechtsongelijkheid, zo wilde het de PvdA fractie. De pi. commissie te Oude Tonge organi seert op woensdag 2 december 1987 a.s. een Sint Nicolaasmiddag. De middag begint om 14.00 uur en de zaal is open vanaf 13.30 uur. De kosten voor deze middag bedragen 2,50 per persoon. Vanwege zijn drukte zal SintNicolaas ons die middag niet bezoeken, doch we heb ben hem wel gevraagd of hij cadeautjes bij ons af wil geven. Hopelijk doet Zwarte Piet dat. Daarom het volgende, voor de goede organisatie wilden wij u vragen, geef u zo spoedig mogelijk en tot de datum die aangegeven staat op, want het is moeilijk dat op de laatste dag nog aanmeldingen komen. U kunt u opgeven tot en met 27 november bij het Dienstencentrum, Bemhardstraat te Oude Tonge onder telefooimummer 01874- 1344. Deze middag is toegankelijk voor alle 55 plussers en ouder en W.A.O.-ers. Geeft u tijdig op om teleurstelling te voorkomen. „Een stimulans om ook in minder goede tijden door te gaan" zo karakteriseerde dhr. van Oosterom de garantieprijs verle ning. Hij vond het allerminst bezwaarlijk wanneer de garantieprijs tot een nog gro tere inzet aanleiding zou geven omdat dat de gemeente ten goede zal komen opdat dat minder aanbod van huisvuil en dientengevolge minder kosten zal bete kenen, een redenering die overigens haaks op die van de voorzitter stond. Die wilde niet ten koste van geldelijk voordeel die oud-papier-berg laten groeien terwijl er nauwelijks afzet is. Met die afzet lijkt het in de toekomst beter te zullen gaan, zo leek het dhr. van Don gen. Er Uggen nieuwe export- en nieuwe toepassingsmogelijkheden in 't verschiet „Als je weet hoeveel zweetdruppels er voor gelaten moeten worden, dan is te voorzien dat het voor 5 cent echt geen gedrang wordt!" zo stelde de heer de Jong de Collegemeerderheid gerust. Een monument in boekvorm ,JDe Nederlandse koopvaardij verdient een monument in boekvorm", zo schrijft de bekende historicus dr. L. de JOng in zijn „Ten Geleide" van het boek „Ge schiedenis van de Nederlandse Koop vaardij in de Tweede Wereldoorlog" van de hand van K. W. L. Bezemer. Een terechte karakterisering voor een standaardwerk, dat iedere liefhebber van onze vaderlandse geschiedenis, maar met name ook een ieder die onze koopvaardij een warm hart toedraagt, in zijn bezit behoort te hebben. Het boek beschrijft een nauwkeurig af gebakend stukje geschiedenis van onze koopvaardij, nameUjk de jaren 1939 - 1945. Op zeer deskundige wijze wordt de bij drage, die de Nederlandse koopvaardij aan de beheersing van de oceanen in dit tijdvak geleverd heeft, weergegeven. De schr^ver De zeehistoricus, dr. K. W. L. Bezemer, studeerde aan de Rijksuniversiteit te Lei den. Vervolgens werkte hij enkele jaren als bestuursambtenaar in Nederlands- Indië. Na de tweede wereldoorlog heeft hij zich intensief beziggehouden met de studie van de Nederlandse vloot. Als hoofd van de Marine Voorlichtings dienst was hij in de gelegenheid uitgebreid studie te maken van de verrichtingen van de Koninklijke Marine in de jaren 1940- 1945Twee boeken daarover getiteld „Zij vochten op de zeven zeeën" en „Ver dreven doch niet verslagen" verschenen eerder van zijn hand. Na zijn benoeming tot wetenschappelijk hoofdmedewerker aan de Rijksuniversi teit van Utrecht heeft hij zich toegelegd op het onderzoek naar de rol van de Neder landse koopvaardij in de tweede wereld oorlog. ibar^ ^^r -^"^ verrijdbare en draagbare uitvoeringen, branden op olie, propaan, butaangas of elektrisch. Van 8.000 tot 100.000 Kcai/h. en...Arensman heefteen eigen service-afdwing ARENSMAN Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870 - 6500 „Heb je het gedicht van dhr. Kasteleyn over „De Cromte" geleien?" Deze vraag van onze redacteur vormde de aanleiding tot het pakken van de telefoon en dhr. Kasteleyn uit te nodigen vooreen gesprekje. „Kom maarmeteen", hadhij gezegd... Een uurtje later zit ik aan zijn tafel in de woonkamer. Voor ik het weet ben ik helemaal verdiept in wat hij aan het papier heeft „toevertrouwd". Van het gedicht „De Feestdagen wil ik u het eerste couplet laten horen. Juist nu de feestdagen weer voorde deur staan, denk ik dat veel alleenstaanden zich hierin zullen herkennen. Ik vraag mij af hoe het dit jaar zal wezen Ze komen er weer aan, de feestdagen Als alleenstaande kun je ze vrezen Zal de eenzaamheid je nog meer belagen? Ik vraag hem hoe hij er toe gekomen is om gedichten te gaan schrijven: „Ik heb in mijn leven veel verdriet gekend. Voor mij is dit een manier om alles van me af te schrijven. Het helpt; je hebt het aan „iemand" toevertrouwd". Een beetje aarzelend vervolgt hij „tja, die feestdagen, daar zie ik verschrikkelijk tegenop. Ik zal blij zijn als ze voorbij zijn want je voelt je dan nog eenzamer". We praten een poosje over eenzaamheid en hóe je daar doorheen gaat.... „Ik heb ontzettend veel hobby's" vertelt dhr. Kasteleyn „en toch voel ik me eenzaam". Als ik hem naar zijn hobby's vraag begint hij er, toch met een zeker enthousiasme, over te vertellen. Ik noem de volgende hobby's: tekenen, schilderen, hout snijden, glas graveren, smyma knopen. Aan een van de muren had ik al een prachtig schilderij zien hangen: een boeket fel gekleurde bloemen. Dat hij het zelfgemaakt had vond ik heel verrassend. „Het is wel aardig" zegt hij er zelf over, „maar mijn broer Wout kon veel mooier tekenen en schilderen. Helaas leeft hij niet meer. Kijk, dat portret van mij op de schoorsteen, heeft hij gemaakt". Zijn glasgravures zijn opFlakkeezo langzamerhand wel bekend. In het nieuwe gemeentehuis van Middelhamis hangen er verschillende o.a. van het oude Raadhuis en van Koningin Beatrix. Urenlang kan hij met een gravure bezig zijn. Op het moment is hij het wapen van de wapenbroeders van oud-veteranen aan het graveren. Binnenkort gaat hij als afgevaardigde van de oud- veteranen naar het NAVO-hoofdkwartier in Brussel waar ze een vergadering hebben en tevens een rond leiding door het gebouw krijgen. De oorlogstijd rijt nog steeds wonden bij hem open. Dat het oorlogsmonument aan het Menheerse Hóód, opgericht ter nagedachtenis van de wit-russen, die op de laatste dag voorde bevrijding gefusilleerd zijn, nu eindelijk aandacht krijgt, daar is hij blij om. „Er werd niet naar omgekeken; geen bloemetje werd er neergezet", aldus dhr. Kasteleyn. De tafel ligt inmiddels vol met schetsboeken en schriften met gedichten. Het wordt al een beetje donker; 't is echt zo'n middag om gezellig rond de grote tafel te zitten. Dhr. Kasteleyn draait de kachel wat hoger en doet een schemerlampje aan. „Ook zelf gemaakt?" Het antwoord wacht ik niet eens af want dat lees ik al op zijn gezicht. Het doet hem zichtbaar deugd dat ik het mooi vind. De schelpen, die hij er in verwerkt heeft, zijn heel bijzonder. De twee honden, die al die tijd in de keuken zaten, mogen nu de kamer binnen komen. Natuurlijk moeten ze even toegesproken worden alvorens ze hun eigen plekje in nemen. „Ik ben heel erg aan ze gehecht. Ze zijn ook mijn redding geweest als ik het soms niet meer zag zitten. Ik kan ze mijn zorg en liefde geven en ik krijg zelf ook liefde terug. Echt, ik zou ze niet grag willen missen", bekent hij. We beëindigen het gesprek waar we begonnen waren: de eenzaamheid. Want ondanks zijn liefhebberijen era. voelt hij zich toch alleen. Het zit immers van binnen! Ik hoop van harte dat de feestdagen, waar hij zo tegenop ziet, toch nog goed voor hem zullen worden. Dat hij een klein beetje liefde zal vinden.... „Daar ligt alvast een rol stramien wyst hij me „alvast voor de feestdagen want dan zal ik maar weer een kussen gaan knopen". Ik hoop echt dat dat kussen pas lang nadat de feestdagen voorbij zijn, afkomt. Teunie Knöps De Reformatorische Leesmap nu ook op Goeree-Overflakkee Na de Christelijke Leesportefeuille Neder land, die ongeveer 1 jaar geleden gestopt is, is er nu een Reformatorische Leesmap. Deze maandleesmap bestaat al meer dan 1 jaar, dus het is geen vervolg op de Christelijke Leesportefeuille. De heer J. Mes uit Krimpen a/d Lek heeft deze map opgericht. Na eerst plaatselijk en regionaal gedraaid te hebben, is de Reformatorische Leesmap nu ook Lande lijk opgezet. Na de beurs Wegwijs '87, waar de Reformatorische Leesmap ook gestaan heeft, is er nu ook een bezorgster op Goeree-Overflakkee, mevr. Looy uit Sommelsdijk. Deze mevrouw is zeer ak tief en bereidwillig om alle mappen op Goeree Overflakkee te bezorgen. De inhoud van de map is als volgt: 4x de Schakel; 2x Koeres; 2x Daniël; Kind en EvangeUe; Vast en zeker; Doe het zelf; Ariadne; Vorsten; Bloemen en planten; gezondheidsnieuws. Elke maand heeft u dus ±15 verant woorde bladen in huis. De prijzen zijn vanaf 12,50 per maand en u kunt per kwartaal of per half jaar betalen. Als u per halfjaar betaalt, krijgt u een extra korting. De heer Mes hoopt dat het vertrouwen dat de meeste mensen verloren hebben in een Christelijke Leesmap, weer teruggewon nen kan worden. Heeft u interesse, bel dan: 01807 - 23914 of 01870 - 3721. Alle bouwvakkers kunnen vakantiegeld opnemen voor de a.s. feestdagen bij de volgende P.V.-ers van S.F.B, in: OOLTGENSPLAAT- bij C. v. d. Welle, Boomgaardpad 12, op dinsdag 24 no vember van 7 tot 9 uur nam. ACHTHUIZEN- bij W. Buijs, Bommel- sedijk 74, op maandag 23 november van 7 tot 9 uur nam. OUDE TONGE - bij J. Both, Emma- straat 37, op donderdag 26 november van 7 tot 9 uur nam. NIEUWE TONGE - bij H. Hoogstrate, Kerkstraat 20, op dinsdag 24 novem ber van 6 tot 8 uur nam. MIDDELHARNIS - bij A. Tuns, Bea- trixlaan 24, op woensdag 25 november van 7 tot 9 uur nam. DIRKSLAND - bij J. v. d. Groef, Deur- loo 5op vrijdag 27 november van 7 tot 9 uur nam. MELISSANT - bij J. P. Breen, Pieter straat 29, op maandag 23 november van 7 tot 8 uur nam. STELLENDAM - bij L. Fokker, Nieu weweg 71, op dinsdag 24 november van 7 tot 9 uur nam. OUDDORP - bij J. van Splunder, Die- pendorst 11, op vrijdag 27 november van 7 tot 9 uur nam. Het verzamelen en uitwerken van de be nodigde gegevens om dit geschiedwerk te kunnen schrijven, nam niet minder dan zestien jaar in beslag. Het resultaat is dan ook overweldigend. Wat u aantreft De schrijver vertelt in twee lijvige delen over de lotgevallen van de 387 Neder landse koopvaardijschepen die door vijan delijke akties ten onder zijn gegaan. Dit is ongeveer de helft van de toenmalige Nederlandse koopvaardijvloot. Natuurlijk beperkt hij zich niet tot de schepen zelf. Juist aan de mensen, die de schepen hebben bemand, wordt uitvoerig aandacht besteed. Van hun prestaties, doorzettingsvermogen en moed onder dik wijls bizarre omstandigheden wordt uit voerig melding gemaakt Zij inmiers waren het, die onze handels vloot varende hebben gehouden. Vele honderden hebben daarbij het leven ge laten. De schrijver toont aan, dat de be heersing van de oceanen door middel van de geweldige inzet van de manschappen op de vloot een voorwaarde is geweest voor het behalen van de overwiiming. Bezemer beschrijft dus een waarlijk niet te verwaarlozen stukje historie. Tevens ver gunt hij ons een blik te slaan achter de schermen door het politieke steekspel te tekenen uit de periode die aan de tweede wereldoorlog voorafgaat. Dit is uitermate leerzaam. Het verschaft inzicht in de wijze waarop met internationale afspra ken werd omgegaan en hoe de bakens in de loop der jaren mede onder invloed van maatschappelijke ontwikkelingen en mili taire incidenten werden verzet. Tevens krijgen we een beeld van hoe groot gewicht de inzet van de Duitse U-boten (onderzeeërs) en de bestrijding van deze schepen door de Geallieerden voor het verloop van de strijd is geweest Kortom: in twee delen wordt de strijd op zee en het aandeel dat de Nederlandse Koopvaardijvloot daarin gehad heeft ver teld. De eerste drie oorlogsjaren staan in deel één centraal. Drie jaren van grote ver hezen aan de zijde der Gedlieerden. Daarbij vormt het verlies vanNederlands- Indië een belangrijk dieptepunt Deel twee laat zien hoe door de gezamen lijke inzet van de Geallieerden de slag om de Atlantische oceaan voor de Duitsers De Middenstandsvereniging van Som melsdijk houdt ook dit jaar weer een Sint/ Kerstdstie. De aktie is vanwege het succes van vorige jaren hetzelfde gebleven. De klanten spa ren voor een bedrag van 100,- kassa- bormen van de verschillende deelne mende winkeUers bij elkaar en stoppen deze in de speciale enveloppe (verkrijg baar bij de winkeliers). De enveloppen kunnen ingeleverd worden bij De Wigwam in de Binnenweg of bij de deelnemende winkeliers. Die zijn herken baar aan het raambiljet. De trekking vindt plaats op 28 december. Er zijn waardebonnen te verdienen van 10,-; 25,-; 100,-; 500,- en 1000,-. De aktie loopt van 23 november t/m 24 december. Wij hopen op een even groot succes als vorige jaren. nadeUg is uitgevallen. Verder komen de operaties in de Middellandse zee, de Papua-campagne, de invasie in Nor- mandië en tenslotte de bloedige worste- Ung in de Pacific uitgebreid aan de orde. De bronnen waaruit werd geput Zestien jaar heeft het schrijven van dit standaardwerk in beslag genomen. De tijdsduur geeft reeds aan, dat er aan het schrijven een nauwkeurig en tijdrovend onderzoek is voorafgegaan. Reeds het verzamelen van de benodigde gegevens bleek veel inspanning te kosten. Zo waren aanvankelijk vrijwel alle scheepsverklaringen van de ruim 340 sche pen, die door vijandelijke aktie verloren zijn gegaan, zoek. De schrijver heeft deze met behulp van het ministerie van Verkeer en Waterstaat weten op te sporen. Een en ander maakt duidelijk, dat bij het verzamelen van de gegevens de hoogste instanties hem ten dienste hebben ge staan. De heer Bezemer had o.a. toiegang tot de „Navel Historical Section" van de „Ad miralty" in Londen, een sectie die is ondergebracht bij het Britse Ministerie van Defensie. Daarnaast konden gelukkig nog tal van bemaimingsleden, die de oorlog hebben overleefd, waaronder gezagvoerders, stuurlui, machinisten, pursers, matrozen, koks, stokers en tremmers, worden geïn terviewd. Bovendien heeft de heer Be zemer gesproken met mensen aan de wal die betrouten waren bij het in de vaart houden van de Nederlandse koopvaardij vloot Zoals u ziet, stonden hem tal van bronnen ter beschikking. Eén der brormen verdient aparte ver melding. Ik doel hier op de zogenaamde „Tambach- documenten". Tot de Tambach-documenten behoren o.a. de logboeken van de Duitse oorlogs- en koopvaardijschepen. De Duitsers wa ren gewoon een uitermate nauwkeurig verslag te maken van al hun verrichtingen op zee. Al deze verslagen werden in de Duitse archieven opgeslagen en onder gebracht in het slot Tambach, nabij Co- burg in Beieren. Het was de bedoeling dat, als de Gealli eerden de overwiiming zouden behalen, deze archieven zouden worden vernietigd. Door een gelukkige speling van het lot zijn de archieven echter allemaal bewaard gebleven, zodat de schrijver een schat aan gedocumenteerd materiaal van Duitse zijde ter beschikking stond. Een monument in boekvorm Voor mij ligt een gedegen stuk geschied schrijving. Een boekwerk in twee delen, dat 27 hoofdstukken en ruim 1400 pagina's tekst telt Daaraan werden nog 96 foto's en enkele kaarten toegevoegd. Wie documentatie over de tweede wereld oorlog verzamelt mag dit boekwerk, naast de werken van dr. L. de Jong over deze periode, niet missen. Geïnteresseerden in de geschiedenis van de Nederlandse koopvaardij ontvangen een schat aan informatie. Voor het gebodene is de prijs belachelijk laag. De twee delen kosten slechts 150,- De Geschiedenis van de Nederlandse Koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog door K. W. L. Bezemer is een uitgave van Elsevier Boeken BV - Amsterdam/ Brussel. Van harte aanbevolen. professional equipment ,99 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 13