mm Leasing V^7-^rr Het brede midden Demonstratie Airbrush-techniek Garage KNÖPS B.V. Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee rrniiiii*"* fkanuSseinoH KIEVIT WARMTE aan Grote aardappeloogst Vijf doden en acht gewonden door roekeloze inzet werklozen In 1944 Twee keer brons voor slagerij Buth htubreiMse •f» Leden van adviescommissie in beginsei positief over opvang viuctitelingen en tiet verlenen van status AUTO-SCHADE VRUDAG 13 NOVEMBER 1987 No. 5648 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREËKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief De komende tien Jaar valt er heel wat te gedenken. We zijn gewend in die tijd terug te gaan en gedenkwaardige gebeur tenissen nog eens naar voren te halen. Dan kunnen we nu wel aan de gang blijven. Twee eeuwen terug beleefde men immers turbulente tijden. De oude klasse maatschappij kraakte in haar voegen. Europa werd „oud", zeker als je het vergeleek met het bruisend elan van de nieuwe, Verenigde Staten, aan de over kant van het grote water. - Langzaam maar zeker ontstond een nieuw denkklimaat. De mens niet God kwam in het middelpunt van de belang stelling. De theologie was niet langer,,de moeder der wetenschappen „Ik denk, dus ik besta", was de triomfkreet van de zelfbewuste rede. Die kreet werd nog versterkt toen duidelijk werd wat dat denkende wezen allemaal kon maken en bedenken. De natuurwetenschappen be gonnen hun triomftocht. Wie had God nog nodig? Wie de geschiedenis van de kerk be studeert treft ook veel aan, waarover men zich moet schamen. Wie nagaat hoe de adel gebruik maakte van „het leengoed" waarover zij gesteld werd, moet dikwijls verbijsterd het hoofd schudden. Je zou geneigd zijn te zeggen: die grote revolutie de Franse moest wel komen. Na tuurlijk zijn dat aspecten die meege speeld hebben. Maar het belangrijkste punt was toch wel dat het volk door alle lagen heen banden van zich af schudde. Men wilde niet langer geknecht zijn. Het proces van de emancipatie zette in. Ten diepste werd God de scheldbrief gegeven, werd de kerk, het gezag van Zijn Woord discutabel gesteld, werd de zonde val nu luid geproclameerd. Dat is ten diepste de aard van de Franse Revolutie, hoe die dan verlopen mag zijn. Geen God en geen meester. Daar waar God dood wordt verklaard vervalt het gezag „als van God gegeven". Daar begint de autonomie het zelfstandig willen zijn van de mens. Dat is heel wat anders dan Groen van Prinsterer eens heeft gezegd:Onze staat is geboren uit de strijd voor geloof en kerk tegen de gewetensonderdrukker". Groen heeft het niet bij woorden gelaten. Zijn hele arbeidzame leven heeft hij zich in gezet voor het ideaal wat in die uitspraak ligt besloten. Het front was verschoven, maar de kern van de zaak bleef gelijk. Hij stelde tegenover de onderdrukker het Evangelie. Tegenover de last van de revolutie: Gods Woord. Met recht een man die anti-revolutionairgenoemd mag worden. Die haarscherp wist aan te geven waarèn het liberalisme èn het socialisme fout waren: ze waren niet uit God, maar uit de mens. Nogmaals, de kerk, de staat had den in voorgaande eeuwen fouten begaan onvergetelijke fouten soms, maar dit was de kern: revolutie en Evangelie slangenzaad en vrouwenzaad satan en Christus kwamen in verhevigde mate tegenover elkaar te staan. Ook politiek gebeurde dat: de anti-revolu- tionaire partij werd gesticht. Een be ginselpartij dus, evenals de later ontstane Christelijk-^Historische Unie. Zo moest het ook: tegen de revolutie, het Evangelie. Of is dat anders geworden? Zo te zien wel. Wie zegt nu nog dat socialist en liberaal revolutionair zijn? Je zou toch niet durven. Wie herkent in het optreden van het driestromenland wat het CDA in beginsel nog is, de oude anti-these? Het is een lange weg van Groens ,,gezonden door een godsdienstige partij" tot ijveren voor een zorgzame samenleving. Niet dat er iets tegen het laatste zou zijn, maar er is zo'n enorm verschil tussen de ge- dachtenwereld toen en nu. Jawel, er is sprake van twee wereldoorlogen ertussen, oorlogen die de wereld geschonden heb ben. Die overigens eens te meerde macht van de revolutie hebben getoond. Jawel, er ligt een eeuw theologisch denken tus sen, maar is datlaten we het dan maar zo omschrijven Schriftgetrouwe theo logie geweest? Of woekert ook daar de gedachte van geen God en geen meester door? Met alle politieke gevolgen! In de Partij van de A rbeid hebben ze daar een mooie term voor verzonnen: schui vende panelen. We zullen afwachten wat dat betekent. In ieder geval heeft de VVD-fractieleider Voorhoeve geconsta teerd dat mede met die door de PvdA ingezette discussie het politieke midden breder is geworden. Inderdaad, het mid den waar het CDA zich bevindt. Nog wel! Als datmidden breder en zwaarder wordt kunnen de uitersten het centrum ,Jïjn knijpen". Men mag de polarisatie in de politiek dan afgezworen hebben, het blijft: tegen de revolutie het Evangelie. Dat is geen zucht naar ouderwets zijn, dat is geen haken naar strijd, dat is eenBijbelse anti-these. Wie de strijd tussen slangen zaad en vrouwenzaad verloochent, wie het primaat van onze Schepper uit de politiek wegpraat hoort in het midden thuis, maar is in wezen niet christelijk in de zin van ten volle belijdend wat Gods Woord ook over maatschappelijke zaken zegt. Hiermee is alleen maar iets gezegd over partijen, niet over mensen, tenminste niet De vele regen in de afgelopen zomer maanden was de oorzaak van een on gekend grote aardappeloogst namelijk 7.585.000 ton, of 728.000 ton meer dan vorig jaar, en dat terwijl Duitsland en Italië terugliepen. Nederland is daarmee de voornaamste aardappelleverancier binnen de Europese Gemeenschap geworden. Daarna volgen Groot Brittaimië 7 miljoen ton, Frankrijk 6.521.000 ton, en de Bondsrepubliek 6.509.000 ton. Jammer dat de prijs zo laag is, al is er wel perspectief, dat deze in de toekomst wel wat zal oplopen. Duitsland en Italië, goede klanten op de Nederlandse markt, geven wel een tekort t.o.v. vorig jaar te zien, maar ook toen was er in Nederland al een overschot, mischien dat dit nu kan worden weggewerkt door een grotere ex port naar deze landen. Momenteel is Duitsland bezig zijn eigen aardappelen op te eten en is de uitvoer naar dat land maar matig. De toename van de opbrengst in Neder land (728.000 ton) wordt voor 559.000 ton toegeschreven aan een grotere oogst van poot- en consumptie-aardappelen en voor 169.000 ton aan de toename van de produktie van fabrieksaardappelen. De met succes bekroonde oproep in de P.C.Z. van zaterdag 7 december, om ge tuigen bij de doodsoorzaak van haar echt genoot op 27 december 1944, heeft een schel licht geworpen op de roekeloze wijze waarmee door het Militair gezag op Wal cheren destijds met een mensenleven werd omgesprongen. Pieter Bravenboer (77) uit Middelburg destijds ploegleider van de mijnoprui- mingsdienst weet zich te heriimeren, dat het Militair Gezag, in november 1944 vrijwilligers opriep om mijnen te ruimen. Men verdier-TÏ dan een dubbel weekloon. Velen gaven zich op, werkloos als zij waren, bij de acht gewonden was er een die blind is geworden. De mijnopruimers in spé kregen de eerste dag theorie, de tweede dag werd geleerd hoe je met de mijnenprikker moest om gaan, de derde dag werd je geacht het te kunnen en werd je als mijnenruimer aan het werk gezet. Daar moesten wel ongelukken van ko men, maar de gevolgen van die onge lukken gingen de doofpot in. SOMMELSDIJK Onder het motto „Arnhem Rook worststad" heeft Slagerij Buth B.V. te Ooltgensplaat ook dit jaar weer een inzending Gelderse Rookworst afgeleverd voor de Nationale rookworstkeuring 1987. De twee inzen dingen, grof en fijn, werden elk beloond met een bronzen medaille en een oor konde. Er werden resp. 44 en 45 punten behaald. De wedstrijd werd uitgeschreven door de Nieuwe Arnhemse Slagers Pa troons Vereniging (N.A.S.P.V.) en van de 374 inschrijvingen werden er 354 in zendingen ontvangen. Voor het ambachtelijk vervaardigen van ouderwetse kwaliteit „Gelderse Rook worst", een felicitatie aan vleesspecialist- worstmaker Gebroeders Buth en perso neel voor het behaalde succes. PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER over individuele vertegenwoordigers. Wel klemt de vraag: wanneer zullen we inzien dat christelijke politiek meer is dan staan in het midden? Dat een appèl meer is dan lijnen uitzetten naar een toekomstige samenleving. Dat het als het goed is een roepen tot terugkeer is en een uitroepen van een groots pers pectief: het Koninkrijk Gods en Zijn ge rechtigheid. Zouden we niet eens wakker worden? Nu ook de kwaliteits COMPACT-DISCSPELERS binnen ieders bereik JVCXL-V250....799.- 3 jaar volledige GARANTIE* ERRESCD1151 4 9 S. PHILIPS CD 207 399.- A« J. van Rumpt Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 t Verkoop na 17.00 uur: l C. Breen, 01878 - 2496 Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 Voor wie eens iets anders wil dan het tekenen of schilderen als hobby, kan de airbrush-techniek een grandioze uitdaging zijn. Natuurlijk heeft u ook voor airbrush verf of inkt nodig. Echter de penselen ruik u in voor een spuitje en (pers)lucht. Die kombinatie biedt werkelijk ongekende mogelijkheden. Dat AIRBRUSH moei lijk lijkt maar ook eenvoudig kan zijn, kunt u zaterdagmiddag 21 november a.s. zelf zien bij „van der KAMP", Westdijk 8 in Middelhamis. Die middag geeft Liesbeth Flohil, binnenhuis-architecte te Dor drecht, een demonstratie in het „schil deren met lucht" met een BADGER 200 airbrush spuit. Tijdens deze demonstratie (van 12.30 tot 16.30 uur) kunt u ook vragen stellen over de techniek en de ver schillende spuiten, welke (in prijs va riërend van enkele tientjes tot een paar honderd gulden) te zien zijn. Tijdens deze demonstratie op zaterdag 21 november 's middags van 12.30 tot 16.30 uur bij de firma „van der KAMP" in de winkel zal blijken dat ook de Airbrush- techniek een techniek - voor de Kreatieve Arbeid Met Plezier - is. Afgelopen maandagavond bogen de leden van de adviescommissie algemene be stuurszaken zich over een aantal onder werpen, waarvan het probleem van de opvang vluchtelingen en het instellen van een nieuwe bestuursvorm voor de regio de meest in het oog springend. Opvang vluchtelingen Aan het dringende verzoek van minister Brinkman een aantal vluchtelingen onder dak te bieden zal, als het aan de leden van de commissie ligt, gehoor worden ge geven. Hoewel in het algemeen de indnik bestaat dat de regering de gemeenten voor het blok zet, zal de eigen verantwoordelijk heid niet uit de weg worden gegaan. Wel bUjken er verschillende opvattingen te bestaan over de wijze van opvang. In een voorlopige voorstelling van zaken gaat de voorkeur van het college uit naar huisvesting in de kernen Middelhamis/ Sommeisdijk. Door de meerderheid van de leden wordt dit standpunt onderschre ven. De meningen over een centrale- of individuele opvang (in één gebouw of verspreid over een aantal woningen). Zo wel bij het college als bij de commissie leven nog vragen over de manier waarop de vluchteling zijn of haar dagen zal slijten. Vluchtelingen worden immers niet opgenomen in het arbeidsproces en zowel het college als de leden van de commissie huldigen het principe dat „Ledigheid des duivels oorkussen is". Het college zal zich nog nader oriënteren en binneiikort de raad een voorstel doen. Status regionaal overlegorgaan In toenemende mate worden de gemeen ten op Goeree-Overflakkee geconfron teerd met onderwerpen waaraan alleen vorm gegeven kan worden via een regio nale aanpak of waarvan een regionale aanpak teimiinste wenselijk is. Voor beelden zijn bestuurlijke taken op het terrein van de Logopedische Dienst, de Jeugdgezondheidszorg, de Centrale Post Ambulancevervoer en het Grevelingen- schap. Een aantal jaren geleden hebben de gemeenten dan ook besloten lijn aan te brengen in het regionaal overleg en wel in de gestalte van Het Overlegorgaan Goe ree-Overflakkee. Dit orgaan, dat bestaat uit de 4 colleges van burgemeester en wethouders, heeft evenwel geen bestuur lijke status, de besluiten hebben geen rechtskracht Het vrijblijvende karakter van het overleg staat momenteel ter discussie. Het is namelijk een tendens dat de rijksoverheid steeds meer taken overhevelt of opdraagt aan regionale bestuursorganen. Tegen deze achtergrond zal het instellen van samenwerkingsvorm met een juri dische status verplicht gesteld worden. Een en ander op grond van de Wet Gemeenschappelijke Regelingen. Voor uitlopend hierop is vanuit het overleg orgaan een eerste aanzet gegeven en wel in de vorm van een discussienota over een in te stellen Openbaar Lichaam Goeree- Overflakkee. Door de leden van de commissie werd, zeer voor de hand liggend, de eventuele vallende blaren de wind door je haren een nat gezicht 'k voel me heel dicht bij het leven. if,cpif»^^^c^iftif»Cftiftif» aantasting van de gemeentelijke auto nomie centraal gesteld. Blijkens de beant woording door het college zal hiervan nauwelijks sprake zijn. Het is niet de bedoeling een nieuwe bestuurslaag te cre ëren. Veel meer is sprake van een aan vulling op basis van een solide constructie met voldoende waarborgen voor terug koppeling naar de afzonderlijke gemeente raden. Bovendien zullen de raden zelf besUssen welke beleidsterreinen onder de nieuwe regeling komen te vallen. De materie ontlokte aan een van de leden de vraag of soms sprake is van een voor bode tot het streven naar één gemeente bestuur voor Goeree-Overflakkee. Dit op zichzelf beschouwd ludieke element in de discussie werd door het college te baat genomen door er op te wijzen dat een aar zelende houding ten opzichte van samen werking zeker niet in het voordeel van de gemeenten zal werken. De leden van de commissie zagen in de schriftelijke en mondelinge toelichting voldoende aanleiding om het college te adviseren op de ingeslagen weg door te gaan. p»»< Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS K^ Peugeot Talbot dealer Kastanjela^n 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 _n COMPACT DIGITAL AUDIO VINGERLING 3 - MIDDELHARNIS -TEL 01870 -2518 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet ♦♦♦♦♦♦j^»» Voor topkwalileil. goede service en •voordelige pnjten. FOTO-FILM REPORTAGE-VIDEO-COMPUTER WffitifrMt 35 Molenweg 4- Ouddorp - Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogeioom 172 Telefoon 01116-2400 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1