Predikbeurten Politieberichten Uitnodiging Grote verkeerscontrole Rijksweg Goedereede Politieberichten Het Sint Joris-complex; waardig vervanger van v.m. hotel Spee ^r; -^rr flontiSiemaH voor leden en belangstellenden Dankdag voor Gewas en Arbeid in.... Canada Zeelandbrug niet tolvrij flederlandse Per; lëntenvi Middelhamis Goedereede Oostflakkee Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond Woensdag 11 november ^^'jm.'iij«H>| Kerkdiensten in de Nederlandse taal Kerstverzilvering Indiensttreding onderdirecteur Rabobanic IVliddelharnis Afdeling Goeree-Overflakkee Sommelsdijk: Minister Braks sluit visserij op wijting en makreel DINSDAG 10 NOVEMBER 1987 No. 5647 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870- 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Reii. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief (Dankdag) OUDDORP - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. M. Mondria van Waardenburg - Ger. Kerk 19.45 uur ds. J. C. van Westen brugge - Doopsgezinde Gem. 10.00 uur ds. Bolijn en 19.00 uur ds. Joh. Smink. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 19.30 uur ds. T. W. van Bennekom, Goes. STELLENDAM-Herv. Gem. 14.30 en 19.30 uur ds. J. Codée; dankdag- kollcktc MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. A. Vlietstrajr.; dankdag- koUekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Hofman van Aalburg- Ger. Kerk 19.00 uur ds. P. Rozeboom - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 19.00 uur ds. W. Verhoeks van Amemuiden. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein en 19.00 uur ds. I. Hoornaar; extra koll. Dankdagkoll. voor de kerk - Ger. Gem. 10.00 en 19.00 uur ds. N. W. Schreuder van Goes. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 uur ds. G. Hendriks, Ouderkerk a/dIJssel en 19.00 uur kand. D. Breure, Heij- ningen. Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. Bac, Bodegraven. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. A. de Lange; koll. diakonie en kerkvoogdij - Lukaskapel HDG 19.00 uur ds. W. H. van Koo ien; dankstondkoUekte. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 15.00 uur ds. P. H. van Trigt en 19.30 uur ds. K. ten Klooster; koll. diakonie en kerk voogdij - Chr. Ger. Kerk 15.00 en 19.30 uur ds. P. den Butter - Ger. Gem. 10.00,14.30en 19.00 uur ds. J. W. Verweij, Amersfoort. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 14.30 enl9.30uurds. A. Belder; lekollekte köÜekte - Gen Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Baayens van Aagtekerke. OUDE TONGE -Herv. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. N. P. J. Kleiberg; extra koll. dankdagkoUekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. J. Karens van Opheusden. STAD aan 't HARINGVLIET - Herv. Gem. 19.00 uur ds. Joh. de Rijke; najaarszendingskollekte. DEN BOMMEL - Herv. Gem. 19.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 19.00 uur kand. W. Venema. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. J. den Hoed, Sliedrecht; dankstondkoUekte - Ger. Gem. 14.30 en 19.00 uur ds. D. Rietdijk vanMoer- kapelle - Ger. Kerk 19.00 uur dhr. K. Baas. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 19.00 uur ds. T. W. van Beimekom, Goes; dankstondkoUekte. Voor topkwaliw, n voordelige pr':jzen. FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER ca cj C3 g Weststriat 35 - Molenweg 4 - Ouüdorp - Telefoon 0187S-1612 en 2120 Filiaal Renesse- Printshap- Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400 Ingezonden: Terwijl deze dankdag in Nederland helaas verschraalt en steeds minder belangstel ling trekt, is het bemoedigend om te con stateren, dat de dankdag in Canada nog steeds alom wordt gehouden en gevierd. Op „Thankginvingsday", maandag 19 oktober jl. waren alle winkels en onder wijsinstellingen gesloten. Iedereen was vrij. In verband met een familiebezoek woon den we op zondagmorgen een kerkdienst bij in de Maple Leaf Drive Reformed Church in Toronto, 's Avonds in de grote kerkzaal van de Holland Christian Homes in Brampton, één van de voorsteden van Toronto, een dankdienst in de Neder landse taal. Door een paar honderd „seniors", man nen zowel als vrouwen, worden deze diensten op zondagavond bijzonder op prijs gesteld. Op zondagmorgen worden in deze kerk zaal diensten in de Engelse taal gehouden. De avonddiensten in onze landstaal zijn vooral voor de vrouwen een weldaad omdat sommigen de Engelse taal niet voldoende beheersen. Over deze Holland Christian Homes hoop ik u binnenkort meer te mogen vertellen. In juni jl. kregen de 400 inwoners van Nederlandse atkomst namelijk bezoek van de delegatie van ons ministerie van WVC, onder leiding van minister Brink man. Deze was zeer onder de indruk van hetgeen daar in de jaren 1979 en 1982 tot stand is gekomen. Het is een complex gebouwen voor ouderenzorg waartegen men in alle op:'Jchten „U" en „fantas tisch" kan zeggen. Wij waren er in elk geval „weg" van. RECTIFICATIE OUDDORP De Kerstverzilvering R.B.S. en van schil- der-zegels kan plaats vinden dinsdag 10 november (hedenavond) van 7 tot 9 uur 's avonds bij H. C. Tanis, Dijkstelweg IA. Op 1 november jl. is de heer L. Uijl als onderdirecteur in dienst getreden bij de Rabobank Middelhamis. Hij is 36 jaar oud en was na een reeks van jaren werkzaam geweest te zijn bij de accoun tantsdienst van Rabobank Nederland sinds 1983 hoofd bedrijven van de Rabo bank Middelburg. Bij de Rabobank Mid delhamis zal hij als onderdirecteur spe ciaal belast zijn met de leiding van de afdeling bedrijven. De heer Uijl is gehuwd en heeft 3 kin deren. Thans nog in Middelburg wonende is het de bedoeling dat hij zich op korte termijn in ons werkgebied zal vestigen. - Inbraken/vernielingen caravans Eerst nu is gebleken dat er in vier cara vans, staande op een camping in Nieuwe Tonge, is ingebroken. De deuren van die zomerverblijven werden opengebroken. Er werden in de caravans grote vemie- lingen aangebracht. Goederen werden voor zover kon worden nagegaan, niet vermist. De schade voor de eigenaars van deze caravans is vrij groot. - Diefstal auto-onderdeel Een inwoner uit S. deed aangifte van dief stal van een Mercedes-ster van de auto. De auto had geparkeerd gestaan op een parkeerplaats nabij het winkelcentmm in Middelhamis. Er werden reeds meerdere aangiften ontvangen. Aangenomen wordt dat het om een en dezelfde dader gaat, die de eigenaars van die voertuigen wel met de schade laat zitten. - Diefstal boormachine ^Vanuit een garage in Nieuwe Tonge bleek een boormachine te zijn ontvreemd. Men kwam de garage binnen door het openbreken van een deur. Wie zich aan deze inbraak heeft schuldig gemaakt is niet bekend geworden. - Aanhouding op heterdaad In de nacht van 7 november j.I. werd een inwoner van M. aangehouden op heter daad. Deze verdachte had vanuit een opslagplaats van een levensmiddelenbe- drijf boter en kaas weggenomen. De ge stolen goederen had de man bij zijn aana- houding nog in zijn bezit. - Dievegge betrapt Toen een echtpaar uit Ouddorp vorige week thuis kwam, zagen zij nog net de overbuurvrouw uit de achterdeur van hun woning naar buiten komen. Binnen bleek, dat geprobeerd was om een glazen spaar- fles open te maken. Het echtpaar deed aangifte en de vrouw werd aangehouden. Na een nacht in de politiecel te hebben doorgebracht, bekende zij het feit. Proces verbaal wordt opgemaakt. - Doorrijden na aanrijding Vorige week deed een vrouw aangifte van doorrijden na aanrijding. Omdat een goe de omschrijving kon worden gegeven van de auto van de dader, kon de auto na enige tijd zoeken worden gevonden. Tegen de bestuurder van de auto, de 24-jarige A. C. M. T. uit Ouddorp wordt proces-verbaal opgemaakt. - Jonge zeehond gevonden Vorige week zaterdag trof iemand op het strand in de buurt van de vuurtoren een jonge zeehond aan. Het dier had ernstig letsel aan een oog. Met behulp van de vinder heeft de politie het diertje gevangen en overgebracht naar het vliegveld Zes tienhoven. Vandaar is het dier naar de zeehondencrêche in Pieterburen gevlogen. - Verder werd nog aangifte gedaan van: 1. vernieling van een caravan-raam in Ouddorp; 2. inbraak in een auto bij.strand Noord in Ouddorp. Ged. Staten van Zeeland zijn niet bereid aan het verlangen van de Schouwse en Zuid Beve- landse gemeenten en instellingen te voldoen, om, nu de weg over de stormvloedkering is geopend, ook de Zeelandbrug tolvrij maken. De Zeelandbrug vergt na meer dan 20 jaar dienst te hebben gedaan, miljoenen aan onderhouds kosten en rente en aflossing op gesloten geld leningen, terwijl bovendien geld moet worden gereserveerd voor de brug of tunnel over of onder de Westerschelde die toch te zijner tijd van de grond zal komen. De tarieven voor de Westerschelde veren worden de eerste twee jaar niet verhoogd. M*v^v<^<^v^^<^^^^v^rK^^^.^^<^v.^^^«>^|.tf>^s-!5^•^^L^^.rf>>■-^v^>^^^>^^<5>^c^^^cS>^^^7^v5^ tot het bijwonen van de openbare vergadering, welke gehouden zal worden op D.V. maandag 16 november a.s. te 20.00 uur in de verenigingsruimte achter de Christelijke Gereformeerde Kerk aan de Hoflaan 41 te Middel- hamis. Aldaar hoopt voor onze vereniging te spreken Dr. R. F enigsen, cardioloog en verbonden aan het protestants ziekenhuis „Willem Alexander" te 's-Hertogenbosch. k De titel van zijn referaat is „Euthanasie". Dr. Fenigsen is auteur van het boekje „Euthanasie, een weldaad"? en r heeft met name veel studie verricht op dit gebied. Wij nodigen u dan ook hartelijk uit deze vergadering te bezoeken. Verder maken wij de leden erop attent, dat zij voor deze vergadering geen Donderdagmiddag 5 november werd op Rijksweg 57, nabij de Haringvlietsluizen, een grote verkeerscontrole gehouden door de gemeentepolitie Hellevoetsluis, de rijkspolitie Goedereede, de opvanggroep van de rijkspolitie, de douane, het korps controleurs gevaarlijke stoffen en de verkeersgroep van de rijkspolitie uit Dordrecht. Het verkeer werd hierbij door middel van motorrijders naar de parkeerplaats aan het sluizencomplex gebracht waar dan een uitvoerige controle plaats vond. In totaal werden 97 motorvoertuigen gecontroleerd. Hiervan kregen 29 bestuurders een proces-verbaal. In totaal werden 42 overtredingen geconstateerd daar sommige bestuurders meerdere overtredingen pleegden. Onder meer werd er proces-verbaal opgemaakt terzake de rijtijdenwet, te zwaar beladen, gladde banden, defecte uitlaat, verkeerde verlichting, rijden zonder rijbewijs, niet APK-gekeurd en nog enkele andere technische gebreken. - Gierwagen in sloot Donderdagmorgen reed een trekker met oplegger van de Langeweg de Fittersweg in, waarbij de chauffer, W. S. uit Mill echter de bocht té kort nam. Het gevolg was dat het gevaarte, een tankwagen met 35000 liter verdunde mest, via de berm in de sloot terecht kwam. Daarbij brak een afsluiter van de tank af, waarop een grote hoeveelheid gier in die sloot terecht kwam. Middels het Zuiveringsschap werden maatregelen genomen (door afdamming van sloten) om te voorkomen dat veel oppervlaktewater in die polder met gier werd verontreinigd. De oplegger is in de loop van de dag met groot materiaal weer op de weg gezet. - Verboden vistuig J.I. donderdag werd vastgesteld dat C. K. uit Den Bommel zich bezig hield met het uitoefenen van de binnenvisserij, waarbij hij zich bediende van een zogenaamd kruisnet. Ofschoon keimelijk niet bij een ieder bekend, is een kmisnet een middel waarvoor een zeer speciale verguiming is vereist. Omdat K. deze vergunning niet bezat werd het kruisnet inbeslaggenomen en proces-verbaal wordt opgemaalct. - Ongeval met bromfiets Zaterdagmiddag reed de 19-jarige H. S. uit Ooltgensplaat met haar bromfiets van af het Weespad rechtsaf de Beneden Mo lendijk op, waarbij zij echter door on bekende oorzaak de bocht zó ruim nam dat zij op de voor haar linkerrijbaankant Uit handen van Sociëteitsvoorz. dhr. G. C. Joppe ontvangen dhr. en mevr. Hollaar de sleutel van hun woning ,,de Eendragt". Heel verontwaardigde stemmen gingen medio 1984 op toen in't hartje van Sommelsdijk de bouwvallige resten van hotel Spee werden geslecht, maar heel vrolijk gebekt waren anderen toen vrijdagmiddag op die historische plaats de daar gebouwde woningen en een appartementengebouw in gebruik konden worden gegeven. De feestelijkheid vormde een glorieus slot van een stulq'e dorpsgeschiedenis dat voor de buitenstanders mis schien amusant-, maar voor de betrokkenen jarenlang onverkwikkelijk is geweest. Tot die betrokkenen gingen de bestuurders van de bouwvereniging „Sommelsdijk" behoren toen zij zich onder leiding van hun voorz. van Kampenhout het lot van Sommelsdijks oude hart aantrokken en niet langer genoegen namen met het vruchteloos gekrakeel tussen gemeente en de opgestane dorpsgroep wat slechts als resultaat had dat er niets gebeurde. Die stilstand bleek een duidelijke achter uitgang van het gebouw Spee te betekenen wat ertoe leidde dat van gemeentewege in augustus 1984 de slopershamer werd ontboden. „'t Was een verwarrende periode", zo volstond vrijdagmiddag burg. van Welsenis nadat hij bij de onthulling van de historische namen van de nieuwe woningen, ontleend aan de vroegere schutterij, een rol had gespeeld door het hoofdgebouw „de Magistraat" te openen. Al met al had de affaire Spee tien jaar geduurd, zo rekende dhr. van Welsenis voor, want al in 1978 had de gemeente het voormalige hotel aangekocht. De dorpsgroep claimde dat het gebouw tot Dorpshuis zou worden bestemd maar de exploitatielasten daarvan zouden zeker te hoog opgelopen zijn. Nadat een projekt-ontwikkelaar van voorgenomen bouwplannen afzag, trok de Woningbouwver. met een geluidswagen door het dorp en ze verkreeg medio 1985 de burgerlijke en gemeentebestuurlijke sympathie. Januari 1987 werd de eerste steen gelegd en thans verleende burg. van Welsenis graag zijn medewerking aan de ingebruikname van „een prima voorbeeld van geslaagde dorpsvernieuwing" (onder architectuur van architect Ad Gestel). „Zoiets hoort helemaal thuis in een dorp met de allure van Sommelsdijk", zo prees dhr. van Welsenis het resultaat en wat hem betreft mag de Woningbouw zo door gaan met het vullen van gaten waarvan er nog meer aanwijsbaar zijn. „Zó kan Sommelsdijk weer in nieuwe, oude glorie opbloeien", aldus de daarover verrukte eerste burger die het nieuwe complex op de historische plek „buitengewoon smaakvol en geslaagd" noemde. De 6 gevelstenen waren, vanwege het historisch karakter van de bouwplaats door het bestuur van de Sociëteit „de Doele" geschonken waarom aan de bestuurders van de Sociëteit de eer was de in de gevels aangebrachte stenen te onthullen. De namen herinneren aan de „kwartieren" van de vroegere Schutterij. De (voor)- geschiedenis van „de Doele" gaat al terug tot 1515 toen de Rederijkerskamer werd gesticht. De namen van de woningen en de bewoners zijn: „de Vreedzame" (fam. Kamstra). de Waag (fam. P. de Korte) Prince Güarde (fam. Hollaar). Eendragt (fam. J. Hollaar) Noblesse (Gez. Hartensveld) de Magistraat (6 bewoners). Vanaf 7 november a.s. geldt voor de Nederlandse vissers een vangstverbod voor wijting in de Noordzee en de Noorse Zee. uitKwam. Daar naderde echter juist een fietser, die zij wist te ontwijken, doch waarop zij met de bromfiets tegen een winkelruit terecht kwam. Het meisje viel daarop door de 8 mm dikke spiegelruit en bekwam zeer ernstige snijwonden aan arm en been. Het feit dat zij een deugdelijke hehn droeg heeft in dit geval vrijwel zeker haar leven gered. Wederom is weer duidelijk ge bleken dat het nooit verantwoord is om zonder helm op een bromfiets te stappen!! Minister ir. G. Braks (landbouw en vis serij) heeft hiertoe besloten, omdat uit gegevens blijkt, dat de hoeveelheid wijting voor ons land (7.850 ton) inmiddels is opgevist. Eveneens vanaf 7 november mag er niet meer op makreel worden gevist in Noord zee, Noorse Zee, Skagerrak-Kattegat, Sont Belt en Oostzee. De totale hoeveel heid die de Nederlandse vissers in deze wateren mochten vangen (1.490 ton) is inmiddels ook opgevist. Voorts heeft minister Braks een vangst verbod voor schol uitgevaardigd voor de EG-zone van Sont, Belt en Oostzee. Gebleken is dat Nederlandse vissers hun vangsten „verschreven" ten laste van deze gebieden. Nederlandse vissers hebben tot het groot ste deel van deze gebieden geen toegang, daar deze vallen onder de 12-mijlszone van Denemarken en Duitsland.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1