EIIAI1DEt1-l1IEUW5 De Z.W.N. Kustliin voert over de stormvloedkering naar Vlissingen Prijsuitreil(ing HV Krammer MAN TE ROER Verlies Good-Luck Kennismakingcursussen bij V. d. Kamp lill'iiarnis Ver. van Vari(ensiiouders in West-Nederland Makelaar Tamboer Verkoping Praatavond familie psycliiatrisclie patiënten 2e Blad DINSDAG 3 NOVEMBER 1987 No. 5645 OUDDORP Mededelins inzake bezorging Daar het onze bezorger dhr. v. d. Sluis niet mogelijk zal zijn de krant a.s. vrijdag te bezorgen, zal dit zaterdagmorgen ge beuren. ZIERIKZEE Nu één van de laatste schakels in het Delta plan gereed is en HKH prinses Juliana op donderdag 5 novem ber de Dammenweg over de Stormvloedkering Oosterschel- de officieel openstelt, springt ZWN daarop in door een dag later (vrijdag 6 november) de Kustlyn in de dienstregeling op te nemen. De reis met de Kustiyn voert door een sterk wisselend landschap. Langs 's werelds grootste haven, drukke winkelcentra en jachthavens, over Neerlands trots: de be roemde waterstaatkundige wer ken van het Deltaplan, door groeikernen, pittoreske dorpen en historische steden. Met de openstelling van de Brouwers- dam stelde de toenmalige R.T.M. al een lijndienst in van Hellevoetsluis naar Burgh-Haamstede v. v. met een frequen tie van 14 ritten per dag. Dit initiatief was echter een kort leven beschoren, omdat de bezetting sterk te wensen over liet. Dit kleine „kustlijntje" van weleer werd vroegtijdig uit de vaart genomen. Op 1 augustus 1977 probeerde ZWN het opnieuw. Ditmaal met een lijndienst Hoogvliet-Ouddorp (sinds 1985 Spij- kenisse-Ouddorp) v.v. Dit sloeg beter aan bij het publiek, want het aantal reizigers op deze lijn 104 is in de laatste 6 jaar verdubbeld. Gezien de belangstelling voor de huidige lijn 104 en de vele vragen die ZWN over de nieuwe lijn 104 krijgt, zal de nieuwe Kustlijn voorlopig geen gevaar lopen om te verdwijnen. De nieuwe ZWN dir. drs. Koelemij is optimistisch over het wel slagen van de kustlijn. Op die te pro moten weg mag volgend weekend gratis met de bussen van lijn 104 meegereden worden. Voome-Putten, Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en Walcheren worden onderling ver bonden door één enkele buslijn. Een af stand van meer dan 100 kilometer per luxe-bus voor de prijs van een gewone strippenkaart. Daar kan geen partikulier vervoer tegenop, óók niet, omdat de Kustlijn file-ongevoelig is. Ochtend- en avondspits: het deert de Kustlijn niet. Vrije busbanen en verkeerslichten be ïnvloeding zorgen voor een vrijwel on belemmerde reis. Het lijnnummer is 104, en de Kustlijn is een verlenging van de bestaande lijn 104 van Spijkenisse naar Ouddorp. Door een koppeling aan de bestaande lijn 82 naar Vlaardingen, vormen de lijnen 104 en 82 een route met twee V's: Vlis- singen-Vlaardingen (v.v.) in ongeveer 3% uur enkele reis. De Kustlijn heeft nog vóór dat de eerste bus vertrekt al een bijnaam: de miljarden lijn. Dit, naar het bedrag dat de te passeren waterstaatkundige werken hebben gekost: de Haringvlietdam, de Brouwersdam, de Stormvloedkering Oosterschelde en de Veersegatdam, in guldens van 1987: 12 miljard! Het lijn- nummer 104 is afkomstig van de al be staande lijn 104 Spijkenisse-Ouddorp. De Kustlijn is in feite een verlenging daarvan, vandaar dat dit lijimummer wordt doorgevoerd tot en met Vlis singen. Het eerste deel van de route is derhalve gelijk aan de bestaande 104. De route voert van het metrostation Spijkenisse via de belangrijke overstap- halte Ie Heulbrugstraat naar de Groene Kruisweg. De dorpen Geervliet en Heenvliet wor den gepasseerd. Via een busbaan langs het Voomse Kanaal wordt Hellevoet sluis bereikt. Daar rijdt lijn 104 een soort stadsdienst met de belangrijke overstap- halte VAB. Na Hellevoetsluis volgt de Haringvlietdam (met een bushalte) en wordt het busstation Stellendam bereikt. Via Goedereede komt de Kustlijn in Ouddorp. De route bij Ouddorp wordt verlengd via de Vrijheidsweg, waar vier nieuwe haltes bij de grote campings en duinovergangen zijn. Na halte Vuur toren koerst lijn 104 voor het eerst sinds jaren weer naar de Brouwersdam, met ook hier vier nieuwe haltes. De Kustlijn rijdt over de parallelweg aan de Greve- hngen zijde. Vanaf Ellemeet volgt de Kustlijn op de Kop van Schouwen de bestaande route van lijn 134. Renesse en Burgh-H aamstede met de vele campings krijgen de Kustlijn door het dorp, waar na de Dammenweg in zicht komt. De zeer drukke lijn 132 (Damaanzet-Neel- tje Jans) komt te vervallen, maar lijn 104 neemt de taak van lijn 132 over en heeft een halte bij het Ir. Topshuis met de inpandige Delta-Expo. Na de Dammen weg is de eerste halte die bij de tunnel N-57 bij Kamperland. Na de rekon- struktie van het kruispunt bij Vrouwen polder zal ook hier een definitieve halte komen. Tot die tijd probeert ZWN om hier een tijdelijke halte te realiseren. Na Serooskerke op Walcheren en Sint Laurens wordt het centrum van Middel burg bereikt, via de Sandberglaan, het Seisplein, de Looierssingel, Langeviele- weg, Oosterscheldestraat en de Greve- lingenstraat. In de toekomst zal de route worden verlegd via de Koudekerkseweg en de nieuw aan te leggen Stromenweg naar de Grevelingenstraat. Tussen Middelburg en Vlissingen volgt de Kustlijn de Nieuwe Vlissingseweg. Op weg naar het eindpunt rijdt lijn 104 aldus: President Rooseveltlaan, Koude kerkseweg, Badhuisstraat, Spuistraat, Bellamypark, Nieuwendijk, Commando weg en de Piet Heinkade. Het eindpunt is bij de sluizen. Belangrijke haltes zijn hier bij de sporthal en het Bethesda-St. Joseph ziekenhuis en in het centrum van Vlissingen, dat in 1979 bij de invoering van het agglomeratielijnennet busloos werd. De reisduur Spijkenisse-Vlissingen be draagt twee uur en drie kwartier. Voor Vlaardingen-Vlissingen v.v. moet er een uur worden bijgeteld. De totale lengte van de Kustlijn bedraagt ruim 100 km. Op zo'n lange route zijn zeer veel over- stapmogelijWieden op andere lijnen. De huidige lijn 104 heeft de volgende overstapmogelijkheden: - in Spijkenisse op de metro van de RET naar het Zuidplein en het Cen traal Station te Rotterdam; - in Spijkenisse halte Ie Heulbrug straat op lijn 80 naar Schiedam en het Marconiplein in Rotterdam; - in Hellevoetsluis halte VAB op de lijnen 106/107 naar Brielle (die als lijn 105 door gaan naar Rozenburg) en op de lijnen 106/107 naar Zuidland; - op Stellendam busstation op lijn 136 naar Middelhamis en Oude Tonge. De Kustlijn biedt een groot aantal nieuwe mogelükheden: - ontsluiting van de binnenstad Vlissingen; - ontsluiting van het rekreatiegebied Ouddorp; - ontsluiting van het rekreatiegebied Brouwersdam; - ontsluiting van het rekreatiegebied Neeltje Jans; - snelle verbinding Middelburg- Vlissingen. Voorts zyn er de volgende nieuwe aansluitpunten: - een aansluiting te Ouddorp op lijn 136 naar Middelhamis en Oude Tonge voor reizigers vanuit de richting Vlissingen; - een aansluiting te Ellemeet op lijn 134 naar Zierikzee voor reizigers vanuit de richting Spijkenisse; - een aansluiting te Renesse op lijn 133 naar Zierikzee en Rotterdam voor reizigers vanuit de richting Spijke nisse; - een aansluiting te Burgh op lijn 133 naar Zierikzee en Rotterdam voor reizigers vanuit de richting VUssingen; - een aansluiting te Serooskerker (W) op lijn 54 naar Domburg en West- kapelle voor reizigers uit de richting Spijkenisse. Verdere informatie vinden de passa giers in het speciaal ter gelegenheid van de instelling van de Kustlyn uit- Icomende busboelge, dat gratis ver- Icrügbaar zal zyn by alle ZWN-vesti- gingen in dit gebied, de metrostations Spükenisse en Zuidplein en ook bü de VWs langs de route. Uiteraard z^n inlichtingen ook te verkrygen via tele foonnummer 01110 - 19111 of 010 - 4546890. De firma van der Kamp, Westdgk 8 te Middelhamis geeft op dinsdag 10 november a.s. gelegenheid om in een 3 uur durende kursus kennis te maken met 6 verschillende hobby- materialen. Omdat de aanschaf van de eerste be nodigdheden voor een nieuwe hobby meestal vele tientallen guldens bedraagt, wordt nu met gemeenschappelijk mate riaal, en onder deskundige leiding, ge werkt aan een zestal technieken. Daardoor zijn de kosten van 10.00 p.p., inkl. alle materialen, zéér laag te noemen. (En wat gemaakt wordt, mag meege nomen worden naar huis). Wat houdt de kursus in? - Hoe met koud emaille sieraden ge maakt kunnen worden. - Hoe met textielverf een leuk kerstkleed o.i.d. op zeer simpele wijze vervaardigd kan worden. - Hoe flonkerende kristallen op kleding, tassen of schoeisel bevestigd kxmnen worden, zodanig dat het gereinigd kan worden en het erop blijft zitten. - Hoe van een voorwerp een exacte mal gemaakt kan worden. - Hoe uit tientallen spiegeltjes een pas send sieraad kan worden gemaakt. De kursus is ideaal voor leiders/sters van jeugdklubs, verenigingen, wijkcentra e.d. Op deze kursussen worden allerlei voor beelden getoond en worden diverse toe passingen van de materialen uiteengezet U ontvangt een schriftelijke samenvatting van de behandelde technieken. Tevens wordt iets meegegeven om zelf met de kinderen thuis uit te proberen. De kursus wordt gegeven bij „van der Kamp", Westdijk 8 in de kursusruimte achter de winkel. Dinsdag 10 november 's morgens van 9.00-12.00 uur en's middags van 13.30- 16.30 uurof's avonds van 19.00 tot22.00 uur. Opgave zo snel mogelijk. Visserij op sciioi gelieel gesloten Met ingang van 31 oktober is de visserij op schol geheel gesloten. Minister ir. G. Braks (landbouw en visserij) heeft hiertoe besloten, omdat de hoeveelheid schol, die de Nederlandse vissers mochten vangen in de Noordzee en de Noorse Zee (64.700 ton) is opgevist. Rayon 6 „De Zuid-Hollandse Eilanden" A.s. donderdag 5 november houden we onze éérste voorlichtingsavond van dit seizoen. Programma: - Video-presentatie van de Coöp Wei- produkteifabriek ,,Borculo" te Borculo. - Praktijkervaringen met biggen op probleembedrijven" door (fiir. P. Schutte, medewerker van „Borculo". - Eiwitbronnen in de biggenvoeding" door de heer Ir. A, Hegelman, mede werker van „Borculo". - Beantwoording van schriftelijke en mondelinge vragen over de film en de behandelde onderwerpen, alsmede an dere vragen over de Varkenshouderij. De bijeenkomst is bij café .JDe Kok" in Sommelsdijk en begint om half acht. Belangstellenden zijn van harte welkom! Nadere inlichtingen by: de secretaris, S. J. Hoefman, tel. 01878-1261, Ouddorp HYPOTHEEK NODIG? Bel voor gratis 'KM. komputerberekening IJ'S 01870-3477 DIRKSLAND De handwerkkring van de Ned. Herv. Kerk hoopt D.V. woensdag 4 november haar jaarlijkse verkoping te houden in „Onder de Wiek". Openingstijden van 2-5 uur en van 6-9 uur. Naast de fraaie handwerken ook schilderkunst, boeken en planten, zelf gemaakte advokaat en kruudplaetjes en vele andere aktiviteiten, ook voor de kinderen. Allen heel hartelijk welkom. Tot ziens D.V. op 4 november in „Onder de Wiek". MIDDELHARNIS - Ook in de afslui tende wedstrijd van de eerste helft van de veldkorfbalcompetitie bleek het eerste team van Good-Luck niet in staat twee punten te bemachtigen. In Hardinxveld- Giessendam moest Good-Luck haar meer dere erkennen in Vriendenschaar en ver loor met 8-7. Ongebruikelijk voor Good-Luck werd de wedstrijd gespeeld op kunstgras. Toch was het de ploeg uit Middelhamis die met name in de beginfase het initiatief nam en zo al vrij snel een riante voorsprong wist uit te bouwen. Door drie afstandschoten van achtereenvolgens Adri Klein, Leo van der Made en Jan van Oudenaren keek de thuisploeg tegen een 3-0 achterstand aan. Good-Luck wist echter niet verder door te drukken. Door enkele fouten in de verdediging bij Good-Luck wist Vrienden- schaar zelfs langszij te komen. Vlak voor rust werd Good-Luck op achterstand ge zet (4-3). Na de hervatting had Wim Huizer de plaats ingenomen van de geblesseerde Bennie Vis en werd Margie Bakker ge wisseld voorDineke Sprong. Tot halver wege de tweede helft golfde het spel wat heen en weer en hadden beide ploegen nog zicht op een overwinning. Een afstandschot van Petra Vermeulen, een doorloopbal aan de kant van Vrienden- schaar en een goed benutte strafworp van Anton Faasse bracht de stand op 5-5. De thuisploeg echter besliste de wedstrijd binnen tien minuten door drie keer achter een te scoren. Good-Luck vocht nog goed De praatgroep voor familie en vrienden van psychiatrische patiënten hoopt op 4 november een zeer interessante en boei ende thema-avond te houden. Spreekster op deze avond is: Mevr. I. Polak, van beroep orthokinesist Als onderwerp: Angsten en depressies. Hoe gaan we als familie daar mee om en zijn angsten en depressies alleen maar te verhelpen en bestrijden met medicijnen? Nee, zegt mevr. Polak. Angsten en depressies kunnen op een heel andere wijze worden verholpen en op gevangen. Mevr. Polak begint bij het ontstaan van angsten en depressies. Het hoe en waar om, ligt vaak op een heel ander vlak dan wij denken of vermoeden, o.a. door ver keerde eetgewoonten, een verkeerde hou ding of het bewegingspatroon. Deze alle daagse leefgewoonten kunnen grote pro blemen veroorzaken. Allen die zich betrokken voelen bij deze problemen zijn van harte welkom. Oók voor verplegend personeel zal dit een zeer leerzame avond worden. Voor inlichtingen kunt u bellen naar: 01880-40901 01880 - 20939 01883 -12527 Tot ziens op 4 november om 20.00 uur in het contactcentrum van het Delta-zieken huis (ingang naast de portiersloge) te Poortugaal. terug maar had slechts tijd tekort om in de eindfase van de wedstrijd alsnog toe te slaan. Een tweede doelpunt van Adri Klein en een doorloopbal van Dineke Sprong 8-7) konden Vriendenschaar de overwinning niet meer onthouden. Overige uitslagen Good-Luck: PKC 7 - Good-Luck 29-8 Good-Luck j - Kinderdijk j44-4 Ondanks het verlies van Good-Luck 2 blijven zij de lijst aanvoeren doordat ook medekoploper Triade afgelopen zaterdag twee punten moest prijsgeven. Vrijdag 16 oktober 1987, werden de sei- zoenprijzen van het jaar 1986-1987 uit gereikt in het verenigingsgebouw 't Cen trum te Ooltgensplaat. Het geheel vond plaats tijdens een gezellige gourmetavond. De volgende vissers kregen een beker: Witvis: 1. A. van Dijk370 pnt. 2. T. V. d. Poel358 pnt. 3. A. Kromdijk352 pnt. Zeedijk: 1. W. van Welie604 pnt. 2. C. van Poortvliet557 pnt. 3. T. v. d. Poel512 pnt. Algemeen kampioen werd: 1. W. van Welie919 pnt. hij ontving tevens de wisselbokaal h 2. C. van Poortvliet 3. T. V. d. Poel880 pnt. 4. A. Kromdijk833 pnt. 5. C. V. d. Welle711 pnt. Zaterdag 17 oktober 1987 vond er nog een witviswedstrijd plaats te Middel hamis. De uitslas: 1. A. van Dijk281 cm. 2. W. van Welie230 cm. 3. J. Volwerk145 cm. 4. P. van Heest106 cm. 5. C. V. d. Welle87 cm. Zaterdag 7 november 1987 vind er te Ouddorp een zeedijk wedstrijd plaats. Inschrijven kan men van 10.30 - 11.00 uur in café de Bonte Koe te Ouddorp. Gevist wordt er van 12.00 - 15.00 uur. VERVOLGVERHAAL doorDignate Robbertz - 77 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Nee! Zonder de zee werd je een nukkige vervelende vent. Als je vrouw dan van je wegliep, zou ze gelijk hebben. Hij lacht zachtjes en schudt zijn hoofd, alsof hij verbaasd is over zichzelf Ben ik een ijdele kerel, neef, als ik zeg dat de dag van gister me toch goed heeft gedaan? Eerst wilde ik er niet naar toe. Zoveel mensen en al die sinjeuren. Ik vertrouw ze nog steeds niet. Ben jij ook wel eens voor een duit oud brood gaan halen aan het bakkerijpoortje? Dat was in de tijd toen Janus de Koning het op de broederschap hield. Hij had de sinjeure graag een harde mik naar de kop gegooid. God zal hem helpen waar hij nu zit. Ik weet het niet, die zwerver. Een muil als een kanonsloop en toch een kind. We hebben nu een andere tijd, neef Wat voorbij is was wel eens hard, maar mooi was het ook. Teunis zit maar te luisteren zoals hij dat vroeger deed. Als je hier zit naast de grote kast van tante Saar, waarin de medaille van de Woestduin ligt, op één van haar mooie stoelen, dan is het of er helemaal niets ver anderde. Je bent weer kind met een diep verdriet om je gestorven vader en om een broer, die niets van je begrijpt. Die om je lacht als je iets heel mooi vindt. En tante Saar, die iets zo zacht en goed kan zeggen, dat Maarten ervoor op de loop gaat. Als ik weer kom, breng ik mijn twee oudste jongens mee, oom. 'k Heb ze zoveel over jou en tante Saar verteld. Maar het is toch beter dat ze bij je kunnen zitten zoals wij dat deden. Wacht dan niet te lang, neef Een ouwe schuit kan onverwacht zware averij oplopen. In de namiddag vaart Teeuw weg. Levien gaat met hem mee. Maar Teunis wil nog een nacht blijven. Om met tante Saar te praten. Ze ligt zo stil in de bedstee en er waren zoveel mensen, dat hij haar nog nauwelijks goed gezien heeft. Lina zorgt voor haar in plaats van het meisje, dat de handen vol heeft om de grote ooms een stevig maal te geven. Saartje vindt het goed dat Lina haar pap geeft. Schep voor schep. Zoals een kind gevoerd wordt. In de avond zijn haar handen vaak zo moe. Dan kost het moeite om een lepel vast te houden. Lina noemt haar moeder. Omdat ik nooit anders aan je heb kunnen denken, zegt ze. Je hebt voor Teunis zoveel gedaan. Die zit aan het voeteneind van de bedstee. Als de pap op is, pakt Saartje zijn hand. Hoe lang is het nu geleden, jongen, dat ik nog wat geld in je buidel deed? Heb je het gevonden? Ja! Ik vond het toen ik met Janus op mijn tweede smokkelvaart was. Je had het goed verstopt, tante. Toen ik het in mijn handen kreeg, dacht ik: nu dadelijk van boord. Daarvoor is tante Saar niet zo zuinig geweest, dat ik nu op een smokkelschuit zou varen. En toen ging je! Ze glimlacht verdroomd. Je kon zo verdrietig zijn. Weet je dat nog? Hoe lang is het geleden. Teunis buigt zijn hoofd. Niets is lang geleden nu de hand van tante Saar weer om de zijne ligt. Alles is er nog zoals het toen was. En het zal altijd blijven. Ik denk wel eens dat alles heden is. Als je op zee bent, is het of er geen tijd bestaat. In de nacht, als alle man slaapt, voel ik me soms als een klein kind. Zo alleen onder de hemel. En tegelijk is het of ik meer dan één mensenleven geleefd heb. Dat is de eeuwigheid, m'n jongen. Frans staat naast hem. Met één hand op zijn stok steunend. Het zijn versleten mensen, oom Frans en tante Saar. En toch zijn ze jong. Het is hun wezen, dat niet oud kan worden, omdat het eeuwig is. Teunis schaamt zich niet als zijn ogen vochtig worden. Achter hem staat Lina. Hij voelt haar aandachtige warme aanwezigheid. En dan de donkere hese stem van oom Frans, die zegt: Er staat geschreven: van eeuwigheid tot eeuwigheid blijft Hij dezelfde. En Die is bij ons, neef Dat heb je gevoeld toen je alleen onder de hemel stond. De dagen vergaan snel over de polder en de stad. In zijn keet bemerkt Frans dat zo niet. Het weer blijft zacht en de zee kalm. 's Avonds doet hij er lang over om van de baak terug te komen. Telkens staat hij stil om naar de verre wind te luisteren. Of naar een late vogel en het altijd durende zuchten van de zee. Tegen het eind van de week moet hij naar huis om Lina goedendag te zeggen. Ze is niet tegelijk met Teunis meegegaan, omdat ze eerst nog voor moeder Saartje wilde zorgen. Maar eer Frans gereed is om te gaan, komt Lina bij hém. Ze heeft snel gelopen. Als ze hem aankijkt, is er in haar ogen iets, wat hem van binnen stil maakt. Lina, je bent gekomen? Ja, ik wilde de keet zien. Ze verzwijgt wat, dat weet Frans zeker, al vraagt hij er niet dadelijk naar. 'k Heb nog koffie, als je die opgewarmd lust. Doe geen moeite, oom. Het beste is dat we samen teruggaan. Moeder wil je zien. Frans duwt het venster open, dat uitzicht geeft over de Schelde. Uit de bleke wolkenlaag aan de horizon zijn donkere bergen gestegen. Regenwolken, die het licht verkillen. Zeg het maar, Lina! Kom ik te laat? Nee, antwoordt ze snel. Al is het wel nodig dat een ander in de komende dagen het licht aansteekt. Vanavond kan ik het nog zelf doen. Het is nu de tijd. We kunnen erlangs gaan. Ik zal het aansteken. Dan kun je vooruitlopen. Dat gaat niet. Je moet klimmen. Frans neemt de grote tondeldoos mee en zijn geoliede jas. We krijgen regen. Dan wordt het moeilijk lopen over de dijk. Ga vooruit, zegt Lina weer als ze bij de baak komen. Ik haal je in. 't Gaat toch om moeder. Om moeder! Als ze dat niet had gezegd, zou Frans niet voomit gegaan zijn. Lina wacht tot hij een eind op weg is. Dan klimt ze naar boven en steekt het licht aan. Onderweg zal ze hem moeten vertellen hoe het ge komen is. Saartje had een duizelig gevoel gekregen. Ze wilde nog roepen, maar haar stem weigerde. Toen Lina binnenkwam, kon ze zich ook niet meer bewegen en alleen met haar ogen wenken. De geneesmeester had koude compressen en aderlaten voorgeschreven. Dat hielp zoveel, dat Saartje na enkele uren een woord kon zeggen. Frans. Iemand moet grootvader gaan halen, had de klein dochter gezegd. Morgen komt hij misschien te laat. Lina was verwonderd geweest over het kind, dat zo duidelijk zag. Ik zal hem halen. En ze ging naar de eenzame keet in de verre polder. (wordt vervolgd) ^■;t2j| ififitifif>f4.'f4-*******'f******4-4-*¥**4-***4-*4-***************

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5