UNCTAD: praten of doen mm AUTO-TIP Leasing ouddon>: Jaap van Poortvliet geëerd met het Kruis van Verdienste van iiet Rode Kruis Kerkmuziek te Dirksland Garage KNÖPS B.V. De nieuwe Corolla 1988 KIEVIT WARMTE Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen - Hesselink l^bl-^b^' ^<g5gB»Bl/Q^ Prinses Juliana opent weg stormvloedkering AUTO-SCHADE hmbretMse A. J. van Rumpt um Tienerclub 't Haventje O.V.O. Inz.evenementen Bazar „De Samaritaan'' bijzonder geslaagd No. 5644 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel, 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Unctad Zeven: een ver-van-het- bed-show of een behoedzaam ge- schuivel rond de gapende kloof tus sen rijke en arme landen? Wie zich niet stoort aan internationale wel vaartsverschillen graaft op den duur zijn eigen graf. Unctad Zeven is een signaal naar een andere wereld. Unctad is een organisatie van de Ver enigde Naties en beweegt zich op het terrein van de handel en ontwikkeling. Elke vier jaar komt de Unctad in een grote konferentie bijeen; dat is onlangs voor de zevende maal gebeurd in Geneve (van daar de term Unctad VII). Ruim 140 landen nemen deel aan de Unctad Con ferentie; er zijn twee groepen: de rijke industriële landen of de B-groep en de ontwikkelingslanden, de zgn. G-77 groep. Unctad als „praatcollege" botst al gauw op andere internationale verbanden (zoals het Internationaal Monetair Fonds en de Wereldhandelsovereenkomst GATT); dat leidt vaak tot competentiestrijd: wie mag wat en wie is de eerst verantwoordelijke? In dat internationale krachtenspel heeft Unctad tot voor kort een slechte beurt gemaakt. De laatste twee konferenties in Manilla 1979) en in Belgrado 198 3) zijn in feite geëindigd in chaotische toestan den, waarbij van enige overeenstemming geen sprake was. Gelukkig heeft de meest recente Unctad-Conferentie (de Zevende die in juli j.l. in Geneve is gehouden) wel resultaat gehad. Er kwam zowaar zij het enigszins vertraagd een slotver klaring die dooe alle deelnemende landen is ondertekend. Deze eenstemmigheid doet het Unctad-gezicht zeker goed. De organisatie van de Verenigde Naties had zo'n opsteker zeker wel nodig. Schuldenvraag Heeft deze redding van het Unctad-ge zicht ook een inhoudelijke betekenis? Als daarop een antwoord moet komen, lopen de meningen uiteen. Een beleid met sanc ties kan men niet verwachten van de Unctad. Toch zijn bedoelingen en voor nemens wel van belang, zeker als deze internationaal worden onderschreven. Juist op dat gebied heeft de zevende konferentie van Unctad iets bereikt. Wie nu vanuit zijn individuele situatie deze ontwikkelingen en deze konferentie in Geneve gadeslaat, zal al gauw berusten en zijn oordeel over een ver-van-het-bed- show geven. Toch is dat laatste onjuist en in feite zelfs fiinest. De Unctad-Confe rentie had ditmaal twee belangrijke pijlen op haar boog: de schuldenproblematiek van de arme landen en een internationale grondstoffenfonds(dateigenlijkalinl980 is opgericht, maar meer ook niet!). De arme landen zitten tot ver over hun oren in de schulden. Dat is fnuikend voor hun economieën, want alles is erop gericht om deze schulden terug te brengen. Van een plattelandsontwikkeling (de meeste landen zijn agrarisch georiënteerd) is geen sprake. Alle landbouwaktiviteiten zijn ge richt op commerciële of handelsgewassen waarmee in de exporthandel alleen maar deviezen worden gewonnen. Boeren zijn in feite een instrument om de schuldenlast terug te dringen. De rijke landen hebben geen zin in een kwijtschelding van schul den. Unctad Zeven heeft op dat terrein toch iets gewonnen: de groep van B- landen (de rijke) is bereid het aflossings proces te temperen en om schulden tegen investeringen weg te strepen. Dit plan geeft de arme landen in ieder geval enige adem om het ontwikkelingsproces in eigen gebied op gang te brengen. Rijk komt arm als het ware iets tegemoet. Dit Unctad- voomemen is een waardevolle zet naar een betere wereld. GrondstofTenhandel De Unctad Zeven heeft voorts een duwtje gegeven aan het in 1980 opgerichte Inter nationale Grondstoffenfonds. Met dit fonds probeert men de arme landen wat meer zekerheid te geven bij de opbreng- Sanitair - Centr. verwarming 01870-2609 Prinses Juliana zal op donderdag 5 no vember de verkeersweg over de storm vloedkering in de Oosterschelde openen. Het openstellen van deze laatste schakel in de zogenaamde dammenweg die de Zeeuwse eilanden verbindt, komt ruim een jaar nadat Koningin Beatrix op 4 oktober vorig jaar de stormvloedkering in gebruik stelde. Met de weg over de storm vloedkering, officieel rijksweg 57, wordt ook het vroegere werkeiland Neeltje Jans rechtstreeks voor het verkeer bereikbaar. De drie kilometer lange hulpbrug tussen Schouwen en Neeltje Jans, die alleen voor werkverkeer en autobussen toegankelijk was, zal worden afgebroken. Rijksweg 57 over de stormvloedkering is een tweestrooks autoweg met ernaast een werkweg voor onderhoud en inspectie aan de kering. De weg loopt over de betonnen verkeerskokers, die de pijlers van de storm vloedkering met elkaar verbinden en over de kunstmatige eilanden in de Ooster- scheldemonding op een hoogte van 12 meter. Alleen bij de Roompotsluis in het zuidelijk deel van Neeltje Jans is de hoogte 21,50 meter, zodat de scheepvaart vrije doorgang heeft zonder het verkeer te storen. De verkeerskokers, die slechts tien metere breed waren, zijn aan weerszijden ver breed door zogenaamde uitkragingen. Daardoor wordt de breedte die voor het verkeer beschikbaar is 20 meter. De autoweg loopt aan de Oosterscheldezijde en de werkweg aan de Noordzeezijde. De werkweg is nodig omdat een speciale kraan negen maanden per jaar bezig is met het onderhoud en inspectie van de schui ven. De werkweg is toegankelijk voor (brom)fietsers en voetgangers. In verband met plotseling harde windstoten zijn de rijstroken van de autoweg wat breder uitgevoerd dan normaal. Bij hevige storm kan de weg over de kering worden afge sloten. Bij het Ir. Topshuis op Neeltje Jans, het bedieningsgebouw van de stormvloedke ring, waarin ook een permanente expositie over de T} *'*^werken is ingericht, kan het verkeer de weg verlaten. Alleen daar zijn parkeerterreinen vanwaar men naar het expositiegebouw en het strand langs de dam kan lopen. Neeltje Jans wordt be- schennd tegen al te massaal toerisme; auto's mogen niet op de asfaltberm langs het strand komen en parkeren langs de wegen is niet mogelijk. De komende jaren zullen de aansluitende wegen op Schouwen en Noord-Beveland worden aangepast. De kosten voor het totale wegenprojekt inklusief de weg over de stormvloedkering bedragen 93 miljoen gulden. Wie schrijft er mee Mar van der Veer, muziekleraar aan de Chr. Scholengemeenschap 'Prins Maurits', wil met het school- koor een nieuwe plaat met Flak- keese en Schouwse liedjes gaan maken. De eerste plaat "s Even luustere' was een groot succes. Graag zou Mar nog een aantal teksten in de Flakkeese of Schouw se taal geschreven, willen hebben. Wie schrift er liedjes mee in de taal van Schouwen en Flakkee? Als u denkt een geschikt liedje hiervoor te hebben, stuurt u dit dan naarhetEilanden-Nieuws, Postbus 8, Middelhamis. Wij zorgen ervoor dat Mar van der Veer ze in zijn bezit krijgt. sten van hun grondstoffenexport. Het fonds beoogt een stabilisering van de export opbrengsten te zijn. Jarenlang kon het internationaal fonds niet starten omdat het werkkapitaal niet beschikbaar was. Tijdens de laatste Unctad-Conferentie is het benodigde geld toegezegd. Het is nu aan de Verenigde Naties om het fonds te laten funktioneren. Als dat gebeurt is Unctad Zeven een succes te noemen. Het geschuifel rond de kloof tussen rijk en arm hoeft dan niet langer een ver-van-het-bed- show te zijn. B. Schouwing Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS l^mmm Nu ook de kwaliteits COMPACT-DISCSPELERS binnen ieders bereik JVCXL-V250....799.- 3 jaar volledige GARANTIE* ERRESCDliSl 499.- PHILIPSCD207 399.- Alle modellen In onze showroom. Garage v. d. Velde B.V. filüTlli*"* RENAULT-dealer voor t Verkoop Service 01871 - 1662 t Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De stationering van een ambulance in Ouddorp, nu al sinds twintig jaar, mag tot een van de meest glorieuze virapenfeiten van het Ouddorpse Rode Kruis worden gerekend. Een staaltje van Ouddorpse onverzettelykheid en vastbeslotenheid waarin Jaap Poortvliet een zowel leidende ais soms ladende rol heeft gespeeld. Woensdagavond werd die episode deflnitief afgesloten. Nu de CPA Rynmond de alarmering heeft overgenomen kon op de meest eervolle wyze afscheid genomen worden van Jaap van Poortvliet en de zijnen die ook nauw bü het werk betrokken waren geweest Samen hadden ze een Ouddorpse CPAP gevormd: Centrale Post Ambulance Poortvliet „Je bint voor Poortvliet!" zo moet eens een schoolknaap met kracht in de knuisten zijn tegenstander hebben gewaarschuwd en die uitspraak typeerde de plaats die van Poortvliet al die jaren heeft ingenomen. Een bedreven en gedreven chauffeur vtras'tie die soms met snelheden van 185 km per uur de patiënt op tijd in 't ziekenhuis bracht. De eerste ambulance, een bedaagd Fiat-busje haalde die snel heid bij benadering niet. Dat moest soms geduwd worden om sputterend z'n tocht te beginnen. Het waren voorvallen die woensdagavond, toen in ,JDorpstienden" een afscheidsbijeenkomst werd gehouden, met smaak werden verhaald, 't Werd deze avond overigens niet alleen bij woorden gelaten; uit handen van Rode Kruis Kring- commissaris ter S chegget ontving dhr. van Poortvliet het Kruis van Verdienste, de hoogste Rode Kruis Onderscheiding die er is! Dank De dank die de fam. van Poortvliet werd gebracht was warm, hartelijk en veel voudig, want het waren er zovelen ge weest aan wie de ijver van het gezin Poortvliet was gebleken. Afdelingsvoor zitter W. Koek gaf in zijn openingswoord de juiste toon al aan toen hij terugzag op de lange periode waarin de Poortvlieten ak- tief waren geweest, achter het stuur, aan de telefoon of ter versterking van de inwendige mens, want huize van Poort vliet was zowel een accurate- als een gastvrije post geweest waarom ook mevr. Poortvliet en de kinderen met bloemen werden bedacht. r^n A D Dokter Bron was een van de sprekers die daar deze avond een amusant boekje over open deed, vooral toen hij een vergelijk trok met het functioneren van de huidige CPA en de C.P.A.P., de Centr. Post Ambulance Poortvliet. „Poortvliet vroeg nooit iets wanneer je belde terwijl de CPA je een soort kruis verhoor afneemt en zelfs wil weten of de patiënt verzekerd is terwijl je het daar over met de patiënt in coma nog niet gehad hebt....", grapte dhr. Bron. „U vroeg weinig en u was er snel; nooit hebben we tegenover u het woord „spoed" durven gebruiken want dan was u stellig komen vliegen!" veronderstelde dhr. Bron, vast stellend dat met dhr. van Poortvliet een goed geregelde ambulancedienst ver dwenen is. Uit de mond van dokter Bron, de kring commissaris ter Schegget en afd. voorz. W. J. Koek kwamen verhalen over de „weigerachtigheid" van de eerste ambu lance die soms onderweg gerepareerd moest worden, maar te glorieuzer was het vervolg daarop, de aanschaf, met eigen middelen, van een professionele Mer cedes ambulance, gevolgd door weer een fonkehiieuwe, ter bijeenkomst aangeduid als „een kind" van dhr. Poortvliet, hoe Op zaterdag 31 oktober 1987 is de jeugd van 12 tot 16 jaar weer welkom in de Ark te Goedereede. Deze avond willen we een spelavond houden. De entree is 1,- en het is verplicht een goed humeur mee te brengen. De avond begint om half 8 en duurt tot half 10. Extra kerkdienst Ooltgensplaat Geref. Gemeente: dinsdag 3 november nam. 7.30uurds. J. de Pater van Krabben- dijke. Bediening Heilige Doop. Op zaterdag 31 oktober a.s. organiseertde Stichting Kerkconcerten Goeree-Overflak kee een concert in de Ned. Herv. Kerk te Dirksland; te verzorgen door het kinder koor „Laudate Domino", en het jeugd- koor „Cantate Domino" onder leiding van Peter Wessels. Medewerking verle nen: Maaike Roelofs (cello), Ton Martens (hobo) en Rinus Verhage (orgel). Er zullen werken ten gehore worden ge bracht uit verschillende stijlperiodes met de nadruk op de „Lutherdag". Onder andere worden er komposities uitgevoerd van Sweelinck, Schütz, Krieger, Buxte- hude en Keijzer èn uiteraard bewerkingen van lutherliederen. De entreeprijs bedraagt 6,- (CJP, 65-1- en scholieren betalen 4,-). De aanvang van het concert is 20.00 uur. SOMMELSDIJK Verkoopdag in Vita Nova De Ned. Herv. vrouwenvereniging „Lief de vindt werk" te Sommelsdijk houdt op D.V. woensdag 4 november haar jaar lijkse verkoopdag in Vita Nova, van Aerssenstraat. De opneingstijden zijn 's morgens 10.00 uur tot 's avonds 20.00 uur. Er is weer van alles te koop: mooie handwerken, droogbloemen, oliebollen enz. En niet te vergeten de overbekende kruukplaetjes. Men kan een kopje koffie of thee drinken met iets erbij, en voor de kinderen is er limonade. De vereniging hoopt op veel bezoekers. U bent allen hartelijk welkom. OOLTGENSPLAAT Kerkelijke huwelüksbevestiging Heden vrijdag 30 oktober des nam. 3 uur zal in het kerkgebouw van de Geref Gemeente de huwelijksbevestiging plaats hebben van Adriaan Teunis van Gurp, Fittersweg 1alhier en Catharina Ploeg, Oosterenderweg 45 te Oosterend (Texel), door ds. J. de Pater van Krabbendijke. Verkeerscursus Nieuwe Tonge Door de afdeling Nieuwe Tonge van Vei lig Verkeer Nederland wordt weer het geven van een verkeerscursus overwogen in de maanden januari en februari volgend jaar. Opgave daarvoor kan nu al plaats vinden via mevr. Koppenaal, tel. 1232 - 2137. De heer en mevrouw Van Poortvliet geflankeerd door twee van de dochters, die stellig ook hun bijdrage aan het goed funktioneren van de ambulance hebben geleverd. goed hij ook voor eigen vleselijk kroost is geweest. „Eerbied en respect" bracht de Kringcommissaris dhr. Poortvliet toe en van harte speldde hij hem dan ook het Kruis van Verdienste op. Burgemeester van Velzen bleef niet achter in het betuigen van zijn hoge waardering voor de inzet van de hele familie Poort vliet die door de vele jaren heen de alarm- post bemand hield. Het deed dhr. van Velzen deugd dat nu, in de nieuwe con structie, het grondgebied van de hele ge meente Goedereede tot het werkgebied van Ouddorps ambulance wordt gerekend. „U kunt nu met een gerust hart de dienst verlaten in de wetenschap een van de grondleggers van deze goed functione rende Ambulancedienst te zijn geweest", zo luidde burg. van Velzen de heer Poort vliet uit. Graag gedaan Dhr. Poortvliet (73) en zijn gezin hebben hun vrijwilligerswerk graag gedaan. Ze zorgden voor de stalling en het onderhoud van de wagen en dhr. Poortvliet chauf- feurde dat het een aard had. „Soms 185 km per uur!" herinnert hij zich over de meest spannende gevallen waarmee hij te maken kreeg. Diep trieste gevallen ook die de Poortvlieten nog lang in hun heriime- ring zullen bewaren, 't Was niet niks zó dicht bij het ambulancegebeuren betrok ken te zijn geweest Ouddorps Rode Kruis en vele anderen hebben woensdagavond willen zeggen en ook echt zo gezegd: „Bedankt, Joap en Hanne!" OUDDORP Willen de ouders of grootouders van kin deren tot 12 jaar die zich in 1987 door bijzondere inspanning verdienstelijk heb ben gemaakt, een briefie schrijven naar onderstaand adres? Wij willen dit doorspelen en met de in tocht van Sint Nicolaas deze kinderen belonen in het bijzijn van Sint en zijn Pieten in het verenigingsgebouw „Dorps- tienden" te Ouddorp. Briezen z.s.m. naar: O.V.O. Inz.evenementen p/a Hoenderdyk 19 3253 AK Ouddorp De bazar van het verpleeghuis „De Sa maritaan" ligt weer enige weken achter ons. In deze weken is gebleken hoe velen enthousiast meegewerkt hebben aan het slagen van deze bazar die een bruto op brengst kent van 37.000,-. De welzijnskommissie van het verpleeg huis wil dan ook bij deze het bedrijfsleven van Goeree-Overflakkee bedanken voor de financiële steun die wij mochten ont vangen. De bewoners, familieleden, medewerkers en bezoekers hebben er gezamenlijk aan gewerkt dat deze bazar in alle opzichten geslaagd genoemd kan worden. Hiervoor onze hartelijke dank! De winnende loten van 04709, 01282, 04215, 03178, 01637, 02701, 01830, 02033, 04697, 04925, 01927, 01172, 02411, 04901, 01955, De prijswinnaars van de gen schriftelijk bericht. de bazar zyn: 04363, 03648, 02314, 03356, 03360, 04299, 04679, 01757, 01293, 03524. aktiviteiten krij- OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK _n COMPACT DIGITAL AUDIO vooralle zefcerheid! VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28. Sommelsdijk 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet Voor topkwtliteit. goede service e/i voordelige prijzen FOTO - FILM HEPORTAGE VIDEO COMPUTER en C3 cj Ezj en 35 Molenweg^ Oudtlorp Telefoon 01878-1612 er} 2120 Filiê»! Henesse - Prinnhap - Hogeraom 172 - Telefoon 01116-2400 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1