EIÜVtlDEn-IIIEUWS Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek Grijsoordse Schetsen 125 jaar Pfaff met jubleummodel bij Rikken RODE KRUIS HELPEN GIR0777 iDriljant Inlevering oude muntbiljetten Sint Annaland: Openbare les Open School ^"^^^fÊ^^^^^m^^^e^^^^^^^^m^m^-m^^^^^^^^Ê^ Dam- en Sctiaakvereniging „Ontspanning" te Ouddorp Zelfstandig blijven wonen ondanks ziekte of handicap HET VOLK VAN BANGIADESH WERKT ALWEER HARD AAN DEOOGST VAN APRIL 1988. MAARTOT DAN MOETEN WEL 15 MILJOEN MENSEN ETEN. Bollenpeliers/sters Damclub E.N.E.O. '52 Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" 4e Blad VRUDAG 30 OKTOBER 1987 No. 5644 Mevrouw L. Rijsbentü in het bestuur van de regio Tholen bulder bin makkeluk volluk", con cludeerde de heer Meesen, bestuurs lid van de Zeeuwse Vereniging voor Dialectonderzoek tydens de twaalf de dialectdag in „De Vroone" te Kapelle. Er waren niet minder dan zo'n 260 aanwezigen, die blijkens het vele applaus zeer content waren. Gewoontegetrouw begon de bgeen- komst met een vriendelgke ont vangst, koffie en een jikkemien: een bolus. Toen iedereen een plekje gevonden had (enkelen waren in klederdracht) opende vice-voorzitter drs. J. H. Kluiver de ver gadering. Een bijzonder welkomstwoord was er voor de waarnemend commissaris van de Koningin, de heer J. de Voogd. Hij zou het nieuwe regioboek in ontvangst nemen (De heer Boertien verbleef in Amerika). Waar genoegen Een vergadering van deze vereniging bij wonen is voor een rasechte Zeeuw dan ook een waar genoegen. Het dialect, van welke regio dan ook, viert hoogtij en daardoor ontstaat een sfeer die voor een buitenstaander moeilijk te omschrijven valt. Er wordt teruggeblikt na de aktivi- teiten van het afgelopen jaar en gekeken naar de toekomst. Tijdens deze dag werd het regioboek „Dialect op Walcheren" overhandigd; volgend jaar staat Goeree- Overflakkee op het programma en daarna als afsluiting volgt Schouwen-Duiveland. Daarna kunnen bepaalde thema's nader worden uitgewerkt. Gedacht wordt aan molens, visserij enz. enz. Er wordt verder volop gewerkt aan het tweede deel van het Zeeuws Woordenboek, een soort supple ment. „Maar we hebben eigenlijk een computer nodig voor dat werk, een schrief- mesjien mit een televizietje dus". De agendapunten werden afgewisseld met korte stukjes dialect, onder andere van de hand van de oud-voorzitter Ir. M. A. Geuze, die wegens ziekte verstek moest laten gaan. Het financieel beleid van de heer B. Oele werd geprezen. Het kapitaal groeit, maar dit is ook nodig voor de nieuwe uitgave van het woordenboek. De kascommissie bleek tevreden. D'r wor tegenwoordigs zo vee gerommeld, mar ier is 't allemael goed". De peimingmeester vraagt de waarnemend commissaris dank uit te brengen aan G.S. „Iedereen moest 40% inleveren wij ook, maar we kregen 10% terug. Dat is dus de moeite waard" en weer klonk een applaus! Opvolger krasse dame Bij de bestuursverkiezing werden drs. J. H. Kluiver en R. Willemsen herkozen, in de vacature van drs. J. Braber werd me vrouw A. van der Zande-Vleugels Schut ter uit Nieuwerkerk gekozen. De regio Tholen werd vertegenwoordigd door de heer J. Leune uit Sint Annaland. Hij heeft wegens te drukke bezigheden bedankt. Het bestuur stelde mevrouw L. Rijstenbil als kandidaat voor. Zij is afkomstig uit Scherpenisse, woont in Temeuzen, maar leeft nog bijzonder mee met het wel en wee van het eiland Tholen. Dit was ook goed te zien in haar bijdarge aan het regioboek „Dialect op Tholen en Sint-Philipsland". Secretaresse, mevrouw van de Broeke-de Man met haar 89 jaar nog niet het oudste, maar wellicht ijverigste lid, deed verslag van het dialectonderzoek. „Ik ben geen dialectspreekster en de enige die hier Hol lands mag spreken, 't Is geen terreve en 't is geen rogge", deze opmerking hoorde ik onlangs van iemand die ook geen echt dialect sprak", aldus mevrouw Van de Broeke. Zij complimenteerde haar „Com pagnon", de heer A. Francke. Hij is docent aan het Deka-CoUege te Middel burg. Het was een ontroerend moment voor deze krasse dame, toen zij de ver gadering meedeelde, dat de heer Francke had besloten, haar werkzaamheden in de toekomst over te willen nemen. Haar levenswerk zal nu op deskundige wijze worden voortgezet. Tevens was er lof voor de illustrator van het regioboek van Wal cheren, de heer LabruYere. Oud Vossemeer Daarna volgde de officiële aanbieding van het regioboek door drukker/uitgever J. van der Peyl. Hij zei, dat er een gezegde is dat de beweuners van Walcheren „dinne" bin, maar ze zorgden wel voor het dikste boek tot nog toe! De bijdrage door mede acteur F rancke uut het boek het verhaal van een boeren-bruiloft van zo'n zestig jaar geleden werd versierd met een aperitief, aangeboden door de uitgever. Na de gezamenlijke, goed verzorgde lunch, volgde het niet minder onderhoudend middagprogramma. De spits werd afge beten door dr. H. Heestermans, mede werker van het Instituut te Leiden, hoofd redacteur van de Dikke van Daele en ge boren in Oud-Vossemeer. Daar had hij slechts één jaar gewoond. Heestermans verhuisde naar Bergen op Zoom, waar hij af en toe zijn medewerking verleent aan hetBrabants Nieuwsblad met stukjes over dialect. Vandaar ook zijn spreekbeurt over de verschillende en/of overeenkom sten tussen het Zeeuws en het West- Brabants dialect „Da" gieng m'n fieve- fors", was de titel. De respons vanuit de zaal bewees, dat de door hem aange brachte woorden en spreuken bij de mees ten zeker bekend voorkwamen. Na deze leuke lezing was de beurt aan mevrouw E. Schippers-Le Bleu, die in sappig Zeeuws- Vlaams dialect een voordracht hield, ge titeld „Vrouw Reinier". Haar verhalen, geschreven door de 95-jarige prof. Van Houte, krijgen elk jaar weer zoveel bijval, dat door het bestuur wordt overwogen deze op een band voor de verkoop te laten zetten. STELLENDAM Er was aardig wat belangstelling voor de voorlichtingsbijeenkomst van de Open School op dinsdagavond 6 oktober jl. Het aantal aanmeldingen voor de Open School was echter niet voldoende om een groep te starten. Om de basiseducatie (Open School) nog eens extra onder uw aandacht te brengen organiseert de Stichting Volwassenen educatie Goeree Overflakkee een open bare les. Deze zal gehouden worden op dinsdag 3 november 1987 van 13.15 - 15.15 uur in het verenigingsgebouw Het Haegse Huus te Stellendam. Alle volwassenen, jong en oud, die weer zin hebben om te gaan leren (Nederlands, rekenen, algemene ontwikkeling, Engels) zijn van harte welkom op deze openbare les. Is het voor u niet mogelijk deze bijeen komst bij te wonen dan kunt u voor informatie bellen naar de Stichting Vol wasseneneducatie, 01870-3927. Het is en blijft een nat najaar. Men hoopte nog op een kraaienzomer, maar 't was en bleef maar enkele dagen droog, 't Waterstaat nog steeds tussen de bedden en men zag de boeren tobben met een vrachtje aard appelen en daarvoor 3 trekkers met voorwielaandrijving. Vroeger had men ook van die zware paarden die dan voorover in de garelen ook met de voorpoten klauwden om de vracht van hun baas uit de modder te halen. Was het gelukt waren ze ook tevreden en blij en wreven met hun kop langs je schouder. Hun trouw en vriendschap kun je nooit vergeten. Er waren bedrijven met 3 of 4 span paarden. Met het eerste span reed de hóódknecht. Het najaar was een spannende tijd. Men las in de krant wanneer een tweede of derde knecht werd gevraagd, of men hoorde dat op de scheerwinkel. Op de ouwe stee hé ze nog een knecht nodig", 't Was een groot bedrijf en één van de buitenpolders van zo 'n honderd gemeten. Zowat 6 dl mensen verdienden daar hun brood. De boer had in z'n jeugd voor veearts geleerd tot aan z'n examen. Evenals zijn collega's stuurde hij een telegram naar huis „geslaagd!" Buren en vrienden kwamen hem die avond feliciteren. De kamer was versierd en 't werd een gezellig feest. Maar toen 't voorbij was en de buren waren vertrokken zei hij: „Jae, zie je; 'k wou de feestvreugde niet bederve, mar ik bin gezakt". „Hie is gekat", zeiden op 't dorp en dat zeiden ze ook van een slechte vracht uien die afgekeurd was. Maar als boer sloeg hij geen slecht figuur op de Ouwestee. Een studievriend was zijn huisknecht, een aan lagerwal geraakte edelman. Hij stond ingeschreven als Baron Wouter Snijders Van Werkendam. Ze stonden samen een wagen te smeren toen een jonge knecht kwam solliciteren. „Ik wil hier as boereknecht komme werke" zeien, „in ikbin Dubbeld". Oh mar dat is hier nie nodig", zei den boer, „as je mar goed ienkeld bint is algenog". Laete m'n mar es mit joeprebere, 'n kwaeie pael die geen jaer staet. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 27 oktober 1987 Doré blok 1 0,09 - 0,10. Doré apart 0,07 - 0,08. Doré drielingen 0,05. Bintjes gewone 0,08 - 0,09. Bintjes bonken 0,15 - 0,17. Bintjes drielingen 0,05. Bintjes kriel 0,56. Irene gewone 0,22. Aardappel prijs per kilogram. Aanvoer: acht en tach tig ton. Voor al uw soorten reparaties aanBMor Arjoan De heer A. Leydekkers, afkomstig uit Zierikzee en als „aijoan" bekend bij de Zierikzeese Nieuwsbode, zorgde op nieuw voor een Thoolse inbreng. Zijn ver halen worden in de genoemde krant ge publiceerd en het „stikje" Monumenten dag bleek over een bezoek aan Tholen te gaan. Na de koffiepauze of theepauze was de jeugd aan de beurt. Het jeugdkoor van de Christelijke Scholengemeenschap „Prins Maurits" uit Middelharnis zong een aan tal Uederen in dialect Hartveroverend hoe deze jonge meisjes, gekleed in smaak volle kostuums, onder leiding van dirigent en pianist, de heer M. van der Veer hun liedjes brachten. Het optreden werd af gewisseld met zelf geschreven gedichten van enthousiast verenigingslid Teunie Knöps. De vergadering werd besloten met een optreden van Zeeuws troubadoer Engel Reinhoudt die in zijn Uedjes de Neder landse gewiUigheid ten opzichte van de vluchtelingen-opvang aan de kaak stelde, de moderne kindemamen hekelde en af sloot met de „Dialect-Rap-Song". Zoals gewoonlijk, een onvergetelijk optreden. Toen waren er voor iedereen die een bij drage leverde bloemen, en na de klanken van het Zeeuwse Volkslied, was deze dialectdag weer waardig afgesloten en spoeedde iedereen zich weer inde richting van zijn of haar eigen wereldje. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 27 oktober 1987 Uien, maat veertig/opwaarts, Klasse twee N.L. 16,80. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: vijftig ton. Staatssecretaris Koning heeft besloten tot intrekking van de oude muntbiljetten van één gulden en van twee-en-een-halve gul den die nog altijd officieel tot de circulatie worden gerekend. Momenteel is nog voor circa ƒ13 miljoen aan muntbiljetten in omloop. Met deze muntbiljetten kan vanaf 1 oktober 1987 niet meer worden betaald. Inwisseling tegen vergoeding van 1,-, resp./2,50 is mogelijk tot 1 april 1988 bij de kantoren van de Nederlandse Bank in Amsterdam (Hoofdbank), Rotterdam (Bij- bank), Alkmaar, Arnhem, Breda, Eind hoven, Enschede, Den Haag, Groningen, Heerlen, Hoogeveen, Leeuwarden en Utrecht (Agentschappen). De nu ingetrokken muntbiljetten werden voor het eerst uitgegeven onmiddellijk na de Tweede Wereldoorlog, omdat de (toen nog) zilveren guldens en rijksdaalders uit de geldomloop waren verdwenen. Dit kwam doordat de prijs van het zilver als gevolg van de oorlogssituatie begon te stijgen en daarmee de metaalwaarde van de munten boven de nominale waarde kwam te liggen. De muntbiljetten die direkt na de Tweede Wereldoorlog zijn uitgegeven ingevolge het Koninklijk Be sluit van 4 februari 1943 dragen op de voorzijde de beeltenis van Koningin Wil- helmina. De na de troonswisseling in 1949 uitgegeven muntbiljetten dragen de beeltenis van Koningin Juliana. Van beide series zijn de biljetten van één gulden bruin en de biljetten van de rijksdaalder blauw. In 1956 werden opnieuw zilveren guldens en in 1961 opnieuw zilveren rijksdaalders in omloop gebracht. De muntbiljetten raakten toen in onbruik, mawar werden nooit officieel ingetrokken. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 1 november 1987 SINT ANNALAND - Herv. Gem. lO.OOuurds.A.vanHerkenlS.OOuur ds. J. G. van Loon uit Sint Maartens- dijk-Ger. Gem. 9.30,14.00 en 18.00 uur leesdienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. GOEDEREEDE Ophalen oud papier Morgen (zaterdag) wordt weer oud papier opgehaald ten bate van „Apollo". Graag goed gebundeld en tijdig gereed zetten s.v.p. BERGEN OP ZOOM 125 jaar geleden, in 1862 konstrueerde Georg Michael Pfaff zyn eerste naaimachine. De toen 39-jarige in strumentmaker uit Kaiserlautern in West-Duitsland, deed dit met de bescheiden middelen van een draai bank en een smidsvuur. Tien jaar later, in 1872 werkten in de kleine fabriek van Pfaff al 30 man en kreeg de Pfaff-naaimachine een eerste grote onderscheiding op de Indus trietentoonstelling in Kaiserslau- tern. Pfaff naaimachines vinden heden ten dage afzet over de hele wereld, in meer dan 150 landen. Zowel in industrienaaimachines als in huishoudmachines heeft de Pfaff in 125 jaar een naam opgebouwd die borg staat voor hoogwaardige produkten en duurzame kwaliteit. Speciale jubileum naaimachine Als kroon op dit bijzondere jubileum brengt Pfaff een speciaal eenmalig jubi leummodel, waarin 125 jaar kennis en ervaring zijn verwerkt: het model Pfaff 1006. Deze gemakkelijk te bedienen naaima chine heeft vele unieke eigenschappen. Naast de zeer komplete stekenmogeUjk- heden, heeft hij interessante voordelen als een automatische draadinsteker, elektro nische doorstikkracht (naait door 12 lagen jeansstof) en gemakkelijk te bedienen tip- toetsen. Maar het beste van Pfaff is toch het ingebouwde dubbelstof-transport en ook dat heeft dit jubileummodel! Het dubbelstof transport zorgt voor het gelijktijdig voortbewegen van de bovenste en de onderste stoflaag voor een perfekt naairesultaat zonder rimpelen of ver schuiven van de stoflagen. Lastig te naaien stoffen zoals gladde voering, dun ne tricot en geruite en gestreepte stoffen kunnen met het dubbelstof-transport, naad op naad, motief op motief probleem loos worden verwerkt. Dankzij een patent is Pfaff tot op heden de enige fabrikant die dit technische hoog standje uit de konfektie in de huishoud- naaimachines heeft toegepast Uitslagen van 19 oktober 1987 Dammen: C. Mierop - K. Westhoeve2-0 J. Moerkerk - J. Westhoeve1-1 C. Tanis - K. Tanis2-0 C. Akershoek - J. ten Hove1-1 L. Moerkerk - A. van Huizen1-1 G. Tanis - A. Meijer2-0 Uitslagen van 26 oktober 1987: Dammen: K. Tanis - C. Akershoek2-0 A. van Huizen - A. Meijer1-1 M. Bruinsma - J. ten Hove1-1 L. Moerkerk - J. Visbeen1-1 C. Mierop - J. Moerkerk0-2 J. Westhoeve - G. Tanis1-1 Schaken: C. Wassenaar - J. Grinwis0-1 M. Breen - Kr. v. d. WendeVi-Vi J. Soeteman - P. Westhoeve0-1 E. Santifort - F. Troost1-0 J. Dijkstra - R. Kickert1-0 P. Derrez - A. C. Baas0-1 RSB: Ontspanning 1 - Het Houten Paard 36-2 Dat is het thema van een mobiele ge- zondheidsmarkt in de INF O-BUS van de Stichting Service Center Zuidhollandse Eilanden. Op de INFO-BUS is informatie verkrijg baar over Thuisverzorging - Thuisverple ging, een demonstratie van een Indivi dueel hulp oproep systeem, informatie over tal van organisaties en instellingen. Er is foldermateriaal van ondermeer Rode Kruis, Rheumafonds, Diabetes Vereni ging, G.A.K. (voorzieningen), woning aanpassing (Min. van Volkshuisvesting), Vereniging nazorg hartpatiënten, Stich ting Watersport Gehandicapten, Vereni ging de Zonnebloem, Unie van Vrijwil ligers, Vereniging Gehandicapte organi saties, Uit boven 60, en nog vele andere organisaties. U kunt op de INFO-BUS terecht voor informatie over het lidmaatschap van kruisverenigingen, voorzieningen zoals rolstoel, loophulpmiddelen, taxivervoer bij ziekte. Kortom allerlei informatie welke van belang kan zijn om langer thuis te kunnen blijven wonen. U kunt ook informatie krijgen van de afdeling thuiszorg van de stichting indien HET NEDERLANDSE RODE KRUIS DEN HAAG Om het feestelijk karakter van deze jubi leummachine te onderstrepen heeft Pfaff het dubbelstoftransport in dit model 1006 ingebouwd zonder dat de kosten in de prijs zijn terug te vinden! De prijs is in verhouding tot PfafPs ver gelijkbare andere machines zodanig laag gehouden dat het beste van deze Pfaff- naaimachine de konsument niets kost Het jubileunmiodel Pfaff 1006 wordt een malig geproduceerd en is, zolang de voor raad strekt, verkrijgbaar bij de officiële Pfaff-dealer voor Flakkee en Schouwen: W. Rikken B.V., Zuivelstraat 19, Bei^ gen op Zoom; Nieuwe Markt 48 in Roo sendaal en Lange Brugstraat 30 in Breda. A.s. donderdag (van 2-10 uur), vrijdag (van 2-10 uur) en zaterdag(van 11-7 uur) zal Rikken o.a. deze speciale jubileum machine demonstreren op de in Oude Tonge te houden SUPERSHOW- BEURS. u niet naar een bejaardencentrum of ver pleeghuis wilt en de hulp van de gezins- verzorgende instellingen of kruisvereni gingen niet voldoende is. De mobiele INFO-BUS waarin u altijd voor gratis mformatie terecht kunt, komt op de volgende plaatsen: ledere maandagavond tussen 18.30 en 20.30 uur bij het ziekenhuis Dkksland en voorts op 2 en 16 november in Den Bommel, Ooltgensplaat en Dirksland; 3 en 17 november in Achthuizen, Middel harnis en Stad aan 't Haringvhet; 5 en 19 november in Nieuwe Tonge en Oude T onge; 10 en 24 november in Goedereede en Sommelsdijk; 11 en 18 november in Ouddorp en Melissant. Bijeenkomst Verzorgende Beroepen D.V. 17 november bijeenkomst van de verzorgende beroepen „Regio Flakkee". Plaats: Verenigingsgebouw van de Ger. Gem. te Dirksland. Spreker: Evangelist van Dooyeweert over het onderwerp: Ge tuigen, maar hoe? Aanvang: half acht. GEVRAAGD: a.s. maandag Gebr. Struik Stellendam MELISSANT BEKERRONDE A-poule Aren Visbeen - J. Non2-0 J. Looy - C. Visbeen0-2 J. Roozemond - H. Visbeen0-2 T. Goedegebuur - H. v. Heukelen 0-2 B-poule J. Schans - S. Keijzer0-2 R Moerkerke - C. Koppenaal0-2 M. Wiegel - B. Grootenboer2-0 B. v.d. Spaan - J. Doom2-0 SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS d.d. 26 oktober 1987 Afdeling I H. Koese- C. Spee0-2 I. Mackloet - J. van Hoorn2-0 H. Verolme - P. Leroyafgebr. Afdeling II C. Polder - J. A. van Hoorn1-1 C. Zoon - M. van Lente0-2 S. Hoogzand- I. Koese0-2 A. V. d. Veer - A. Knape1-1 M. Klink - J. Lodder1-1 Afdeling III H. Noordijk - J. Kamp.1-1 F. Noordijk - A. v. d. Sluijs1-1 N. Kievit - A. Krijgsman1-1 J. Verbiest - C. v. d. Groef1-1 H. Schellevis - J. v. d. Kooij0-2 Afdeling IV P. van Gronmgen - R. Jacobs1-1 J. Holleman - L. Taaie0-2 J. Groenendijk - G. Zaaijer0-2 J. de Rooij - J. de Bruin2-0 L. van Erkel - J. A. Gebuis2-0 BRILJANT alle soorten uurwerken, gouden en zilveren sieraden worden door ons vakkundig in eigen atelier verzorgd en gerepareerd. Tevens zijn wij gespecialiseerd in het restaureren van antieke sieraden en klokken. Alle soorten Ie kwaliteits horlogebatterijen in voorraad, vanaf/ 7,50 incl. inzetten. Prijsopgaven allyd gratis. Juwelier Westdijk 13-15 Struytse Hoeck 8 Middelhamis Hellevoetsluis 01870-3665 01883-18566

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 13