EHAI1DEf1-f1IEUW5 Herdenking van de Reformatie op donderdag 29 oktober 1987 te Middelharnis NIEUWS uit de Kerken Operettekoor in „de Grutterswei" MAN TE ROER na Opbrengst kollekte D ierenbescherming Radio 1 nu ook via FM in Zeeland JansGroenendijld Z.R.O.-A zwemcompetitie Grote bazar in Cliarlois Zonnepanelen gestolen Oliebollenaktie t.b.v. verbouw verenigingsgebouw Koifweg Makelaar Tamboer Tentoonstelling in theetuin „De Bongerd" te Herlcingen, Moiendijlc 65 2e Blad DINSDAG 27 OKTOBER 1987 No. 5643 D.V. donderdag 30 oktober a.s. zal er in het kerkgebouw van de Hervormde Ge meente te Middelharnis een interkerke lijke herdenkingsdienst van de Reformatie worden gehouden. Deze samenkomst wordt ook dit jaar weer georganiseerd door het comité Goeree-Overflakkee van de Stichting „In de Rechte Straat" en zal om half acht beginnen. In verband met de bij de ingang opgestelde boekentafel zal het kerkgebouw reeds om zeven uur geopend zijn. De opening zal worden verzorgd door ds. K. ten Klooster, Hervormd predikant te Middelharnis, die tevens zal spreken uit Habakuk 2 4b. Ds. P. den Butter, Chr. Ger. predikant te Middelharnis, zal spreken uit hetzelfde hoofdstuk nl. Habakuk 3 2. Doorhem zal de bijeenkomst worden gesloten. Medewerking wordt verleend door het gemengde koor „Jeduthun" o.l.v. Ab Vroegindewey. Organist voor koor- en samenzang is Martin Mans. De samenkomst zal te beluisteren zijn over de kerktelefoons van de Hervormde Gemeenten in Middelharnis en Sommels- dijk en de Chr. Ger. Kerk te Middelharnis. Hierdoor kunnen ook onze zieken en be jaarden, thuis en in de verzorgingste huizen van deze gemeenten, de herden king meemaken. Boekentafel Bij de ingang zal er een boekentafel zijn geplaatst. Er is een ruime sortering aan wezig van opbouwende geestelijke lektuur en andere boeken. U kunt er ook terecht voor langspeelplaten en cassettebandjes met samenzang. Tenslotte kunt u er an sichtkaarten kopen en kerst- en nieuw jaarskaarten. Komt u dus tijdig naar de kerk om van deze boekentafel gebruik te maken! De baten uit de verkoop komen geheel ten goede aan het Evangelisatiewerk van de Stichting „In de Rechte Straat" waarvan de bekende ex-priester ds. H. J. Hegger al zovele jaren directeur is. Abonneewerving voor het maandblad Graag vragen we uw aandacht voor het inhoudrijke maandblad „In de Rechte Straat". Daarin komen rubrieken voor met onderwijs voor het persoonlijk geeste lijk leven. Bijv. de rubriek „ontmoetin gen". Lezers kunnen daarin vragen stellen m.b.t. hun strijd, twijfels en aanvechtingen. Ds. Hegger tracht daarop een antwoord te geven vanuit de Bijbel. Deze rubriek dat blijkt uit de vele positie reakties wordt zeer gewaardeerd. Velen herkennen in de vragen hun eigen strijd en erva ringen. Voorts worden er getuigenissen in opgenomen van ex-rooms katholieken die tot het reformatorisch geloof in Jezus Christus zijn overgegaan. Voor het geringe bedrag van 22,75 komt u in het bezit van een jaaraboimement. Degenen die zich voor eind 1987 abon neren, krijgen de nummers van oktober, november en december gratis. Tevens ontvangt u de brochures met de lezingen die ds. Beens en ds. Vergunst op de ditjaar gehouden predikantenconferentie te Haamstede hebben gehouden. Bloemenhuis Korteweg altijd tot Uw dienst NIEUWE TONGE Extra kerkdienst D.V. woens dag 28 oktober 1987 hoopt op uitnodiging van de Maimenver. „Petrus Datheen" om 19.30 uur in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan ds. P. de Vries uit Opheusden. Kollekte Tijdens de samenkomst zal slechts één kollekte gehouden worden t.b.v. finan ciële steun aan het binnen- en buitenland- werk van de Stichting. Het werk kan alleen worden voortgezet bij voldoende steun in de vorm van giften en koliekten. Voor de volgende projekten vragen we op dit moment uw steun: - Uitgave van de brochure „Rome en de Bijbel in het Duits voor verspreiding in Oostenrijk waar 83% van de bevolking Rooms-Katholiek is. - Verspreiding in Frankrijk van in het Frans vertaalde boeken van ds. Hegger o.a. „Mijn weg naar het licht". Verder een Franse vertaling van de brochure „Roime en de Bijbel". - Hulp aan de ex-priester ds. Renato Di Lorenzo in Italië, die met lektuur door de Stichting betaald werkt onder de daar wonende Rooms katho lieken. - Hulp aan ds. Canha uit Portugal. Ook daar is de oogst groot en zijn de ar beiders weinigen. Dit zijn slechts enkele projekten waar onze Stichting mee bezig is. Wilt u dit en het andere werk in uw gebeden gedenken? Zonder de zegen van de Heere kan het geen vruchten dragen. Maar ook uw finan ciële steun is onontbeerlijk. Daarom be velen we de kollekte van harte aan! U kunt uw steun ook verlenen door een bijdrage te storten of over te schrijven op bankrekening 3420.58.533 t.n.v. „In de Rechte Straat" bij de Rabobank te Middel harnis. Giro van de bank: 34.61.24. Stel het niet uit maar doe het direct! Bij voor baat onze hartelijke dank! Tenslotte Hartelijk hopen wij dat velen uit geheel Goeree Overflakkee op onze bijeenkomst aanwezig zullen zijn. Het RD vermeldde abusievelijk dat de bijeenkomst in het verenigingsgebouw zou worden gehouden. Dat is natuurlijk een misverstand! Het ruime kerkgebouw van de Hervormde ge meente te Middelharnis biedt aan velen plaats. Laten we van het voorrecht ge bruik maken om op deze avond gezamen lijk, de grote daden Gods in de Refor matie geschonken, te herdenken. Dat alles, in het levendig uitzien naar een nieuwe opleving, gewerkt door de Heilige Geest. Wij hopen a.s. donderdag vele ouderen maar ook jongeren te mogen ontmoeten! Het regionale comité „In de Rechte Straat" Het gilde van krakers en dieven heeft een nieuw object ontdekt, de praatpalen van de A.N.W.B. langs de Rijkswegen. Drie praatpalen langs de Brouwersdam werden ontdaan van hun zonnepanelen. Schade voor de A.N.W.B. 12.000,-. OUDE TONGE De jeugdraad van de Ned. Herv. Kerk zal op D.V. vrijdag 30 oktober weer een oliebollenaktie organiseren t.b.v. de ver bouw van het Verenigingsgebouw aan de Koifweg. De oliebollen zullen worden gebakken in de garage van bakkerij Soeteman waar u vanaf 9 uur terecht kunt om de oliebollen te kopen. In de loop van de dag zullen ze ook aan de deur worden aangeboden, en in de Dabbe- straat zal er een OLIEBOLLENKRAAM aanwezig zijn. Mogen we op u rekenen?? NED. HERV. KERK Beroepen te: Bilthoven C. B. Roos te Amsterdam; Gouda C. B. Roos te Am sterdam; Nieuwland en Oosterwijk W. van den Bom, kand. te Hierden. Aangenomen naan Wekerom G. Meule- man te Ouddorp; Hoogeveen W. G. Son- nenberg te Den Ham. Toegelaten tot de Evangeliebediening: A. H. Looman-Graaskamp, Esdoom- straat 11, 4191 KP Geldermalsen. Beroepbaan N. Noorlander, Beneden- weg 42, 2861 LG Bergambacht; D. Woudt, Stationsstraat 19,1541LE Koog a/d Zaan. GEREF. KERKEN Benoemd: tot pastoraal assistent te Em- mer-Compascuum-Eirmier-Erfscheiden- veen H. Oosterhoudt te Enmier-Com- pascuum; tot geestelijk verzorger van het Talmhahuis en het Meimo-Lutterhuis te Groningen-Zuid (part-time) G. de Ruiter, emeritus predikant te Roden. Aangenomen: de benoeming tot pasto raal assistent te Emmer-Compascuum - Emmer-Erfscheidenveen H. Oosterhoudt te Emmer-Compascuum; de benoeming tot geestelijk verzorger van het Talma- huis en het Menno Lutterhuis te Gro- ningen-Zuid (part-time) G. de Ruiter, emeritus predikant te Roden. Beroepen te: Vorden drs. P. W. Dekker te Twijzelerheide; Ooltgensplaat en Den Bommel (comb.) drs. W. Venema, kand. te Ooltgensplaat, die dit beroep heeft aangenomen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen: te Pretoria (Die Vrye Geref. Kerke in Suid Afrika) C. J. Mewe te Temeuzen; door de Albany Free Refor med Church in Australië als missionair predikant voor Nieuw-Guinea, drs. J. Koelewijn, kand. te Kampen. Aangenomen naan Berkum A. de Jager te Neerlandia (Canada). Bedankt voon Waddinxveen E. Heres te Surhuisterveen-Opende; voor Eind hoven en voor Emmen A. de Jager te Neerlandia (Canada). Beroepbaarstelling: drs. A. H. Verbree, burgemeester Seinenstraat 50, 9831 PX Aduard, tel. 05903 - 1832. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Emmeloord drs. M. H. T. Biewenga te Zoetermeer. Aangenomen naan Urk A. den Boer te Bunschoten-Spakenburg. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Harderwijk-Zeewolde H. R. H. A. de Boer te Eemdijk en T. M. Hofman te Ouderkerk aan de Amstel. Beroepen te: Harderwijk-Zeewolde H. R. H. A. de Boer te Eemdijk; Doesburg, Doetinchem en Nijmegen (gezamenlijk) M. C. Muider, kand. te Apeldoorn. Bedankt voon 's-Gravenzande A. K. Wallet te Sliedrecht (Eben Haëzerkerk); voor Zaamslag M. van der Sluys te Kerk- wen'e. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te: Middelharnis J. Karels te Rijssen; Hoofddorp C. Harinck te Oost- kapelle; Oosterland G. Mouw te Gene muiden. Bedankt voon Leerdam J. C. West- strate te 's-Gravenpolder; Boskoop en voor Gorinchem B. van der Heiden te Woerden; Goudswaard J. Mijnders te Veenendaal. TAXATIE NODIG? dm In het cultureel centrum „de Grutterswei" te Oude Tonge zal zaterdag 7 november, 's avonds om 8 uur een operettegezelschap optreden. Het betreft het Operettekoor „Irene" uit Rotterdam, dat al bijna 80 jaar bestaat. De entreeprijs bedraagt 7,50; met 65+ pas 5,-; kaartverkoop en programmaboekjes bij de beide Rabobanken te Oude Tonge. Ook kan telefonisch worden gereserveerd tussen 18.00 en 19.00 uur via telefoon nummer 01874 - 1128. In haar optredens brengt „Irene" een zo breed mogelijk repertoire; het is een bijzonder enthousiaste amateur- 4 vereniging onder professionele leiding. Op Goeree Overflakkee heeft de kollekte voor de dierenbescherming in de onder scheidene dorpen het volgende op gebracht: Ooltgensplaat635,60 Oude Tonge299,05 Nieuwe Tonge481,05 Stad320,20 Middelharnis725,00 Sommelsdijk308,00 Dirksland1143,10 Herkingen335,45 Melissant430,45 Stellendam946,35 Goedereede212,05 Met ingang van maandag 26 oktober 1987 is het programma van Radio 1 in de provincie Zeeland ook via de FM-band te beluisteren. In de radiotoren te Goes wordt een nieuwe FM-zender in bedrijf genomen. Op 1 no vember 1987 begint deze zender officieel met de uitzendingen van het programma Radio 1, maar een week eerder wordt gestart met proefuitzendingen. De zender gaat uitzenden op de frequentie 101,9 MHz. Het effectief uitgestraalde zend vermogen bedraagt 15 KWatt De zend antenne bevindt zich op 103 meter hoogte in de mast van de radiotoren te Goes. Met de indienststelling van deze FM- zender zullen naar verwachting de meeste problemen rond de ontvangst van Radio 1 in Zeeland zijn opgelost. Van heden tot eind november is er bij Studio Lohr theetuin „De Bongerd" in Herkingen (Molendijk 65) weer een ten toonstelling deze keer van: 1. Aquarellen van de heer J. Schellevis uit Middelharnis. Dit zijn alle land schappen van Goeree-Overflakkee; in verschillende seizoenen, maar de win ter neemt met sneeuw en ijs een belang rijke plaats in. 2. Brooddeegfiguren van Janneke van Genderen uit Zierikzee. Zij heeft zich ditmaal door het Kerstgebeuren laten inspireren. 3Met de hand gemaakte en beschilderde figuren van hout, metaal en aardewerk uit verschillende Derde-Wereldlan den en Polen: beestjes uit India en Uruquay, Kerstfïguren uit Mexico, Peru en Polen. Deze grotendeels duidelijk op het jaar getijde afgestemde expositie is te bezichti gen dagelijks (behalve donderdags) van 10.30 tot22.30 uur. Gelieve aan te bellen, wanneer na 18.00 uur de deur gesloten mocht zijn. IjL. Fietsenspecialist Sommelsdijk TeL 01870 - 2430 DIRKSLAND Zaterdag heeft zwem vereniging „de Gooye" uit Dirksland de 2e wedstrijd in de hoogste afdeling van de Rotterdamse zwembond gezwommen. „De Gooye", die in de eerste wedstrijd 7e was geworden, verbaasde vriend en vijand door in de 2e wedstrijd beslag te leggen op de 4e plaats, zodat men in de totaal klassering naar de 6e plaats is opge klommen met slechts 2.0 en 7.5 sec. achterstand op de nrs. 5 en 4. Het was deze middag weer een regen van pers. records en het toont de enorme inzet van alle leden die het toch presteren om bijna iedere wedstrijd weer sneller te gaan. Zo lukte het Paulien van Etten, Leen van Es en Gerben Nelemans om in 4 weken zo'n 5 a 6 sec. van hun beste tijd op de 100 m vrij af te halen. Er werden ook 2 clubrecords verbeterd, Wanda Jongejan verbeterde de 100 m vrij dames en kwam precies op de, voor da mes, magische grens van 1.000 terwijl Theo Jan Tanis de 100 m rug heren naar een mooie 1.03.8. bracht. De medaille winnaars deze middag waren: Wanda Jongejan 100 m vrij m.o. 16 jr. 1.00.0 Ie en 100 m mg dames 1.11.7 3e; Robert van Lenten 100 m vlinder j.o. 10 jr. 1.47.0 3e en Theo Jan Tanis 100 m rug heren 1.038 Ie. Ook op het nationale vlak behaalde een „Gooye" zwemmer een leuk succes. Kees Nagtegaal, die momenteel zijn militaire dienstplicht vervult, zag kans zich te kwali ficeren voor de Nederlandse Militaire zwemkampioenschappen. Kees wist zich op de 100 m vrij en op de 100 m rugslag te plaatsen, hij werd 16e op de 100 m vrij in 1.01.6 en 14e op de 100 m rug in 1.15.0. Ten bate van de instandhouding van de Oude Kerk van Charlois en haar unieke Hess-orgel wordt er in gebouw Timo- theus, aan de Boergoensestraat 29, een grote bazar gehouden op vrydag 13 november a.s. van 19.00 tot 22.00 uur en op zaterdag 14 november a.s. van 10.00 tot 16.00 uur. 't Is in ieder geval een bazar vol gezellig heid met voor elk wat wils op het Rad van Avontuur, in de Winkel van Sinkel, op de Oude Boekenmarkt, de Bloemenmarkt, bij de Stand Hand- en Borduurwerk, het dammen, sjoelen en de diverse andere bazarspelen. In het petit-restaurant kunt u rustig zit tend iets drinken en eten (en ook nog olie bollen en appelbeignets bestellen voor rond de jaarwisseling - vers gebakken op 30 december a.s.!). In de stand Aktiemateriaal zijn o.a. te koop antieke orgelpijpjes, kerst- en nieuw jaarskaarten, kaarsen, lepeltjes enz. U moet gewoon maar even langs gaan. Er is echt voor elk wat wils.... VERVOLGVERHAAL dDorDignate Robbertz - 75 - G.F..CallenbachB.V. Nijkerk Dat kwam door de verwarring na het vertrek der Fransen. De kleindochter had dat met tegenzin en aarzelend verteld. En nu? had Van den Bosch gevraagd. We wachten, sinjeur! Grootvader heeft al zo vaak moeten wachten. Over dat gesprek had Van den Bosch niets verteld, toen hij voor de tweede keer in de keet kwam. Ze spraken over andere dingen. Er ging geen week voorbij of de poldersinjeur kwam één of soms twee maal bij de loods. Hij ging met deze mee naar het licht. Ze zwierven door de oude polder en voorbij de schaapskooi. Naerebout praatte over S aar tje. Over zijn kinderen en ook over Nelis. Maar nooit over de nood, die geleden werd. Tot Van den Bosch vroeg waar hij zijn nieuw huis gebouwd wilde hebben. Nergens meer. Daarvoor is het nu te laat. Met zijn heldere doordringende ogen had hij Van den Bosch aangekeken. De keet is mij lief geworden. Alleen kan ik er goed wonen en mijn vrouw zou nu toch niet meer naar hier kunnen komen, al stond er een paleis op haar te wachten. Hoewel Van den Bosch er geen schuld aan had dat de loods hier zo zat, had hij zich tóch beschaamd gevoeld onder diens sterke blik. Naerebout's stem met de diepe donkere klank, die er inkwam als hij heel ernstig was, maakte dat hij boven al het kleine en gewone scheen uit te groeien. Het leek dwaas om met zo'n mens over het bouwen van een huis te spreken. Als het reiswagentje Middelburg nadert, overvalt Nae rebout hetzelfde gevoel, dat hij kreeg toen hij voor de eerste dag sasmeester was. De mensen, de wereld komt op hem af. Zou er veel volk zijn? Dat zal wel. Ze zullen van alle kanten gekomen zijn om jou te huldigen.. Naerebout schudt langzaam zijn hoofd. Je had dit niet moeten verzinnen, vriend. Ik ben een oude man, die nooit anders dan zijn plicht deed. In het voorname koffiehuis, waarvoor ze uitstijgen, ontmoet Naerebout nog meer sinjeurs. Ook Gerlof Brandt is daar. Ouder geworden en wat gebogen. Al heeft hij nog dezelfde scherpe blik. Een ogenblik kijken ze elkaar aan. Dan steekt de vroegere regent zijn hand uit Welkom, Naerebout! Nu zal het schikken, bromt de loods. Vandaag moet hij tegenover iedereen vriendelijk zijn. Maar de her ringen stapelen zich op. Gelukkig heeft hij geen tijd om daar lang over te denken. De waardin brengt hem een kop beste koffie met suiker en dan gaat het weer verder. Naar de grote kerk. Als Frans Naerebout daar binnenkomt, begint het orgel te spelen. Verscheidene mensen staan op van hun stoelen, die tot op de laatste plaats bezet zijn. Naast sinjeur Van den Bosch gaat Naerebout door de midden gang naar het koor. De medaille van de Woestduin draagt hij op zijn borst en de hoed met de brede rand half onder de arm. Er kriebelt iets in zijn ooghoeken. Hoe lang is het geleden toen het orgel van de Sint-Jacob speelde voor hem en voor Jacob? Jan Pad was daar ook bij geweest. Servaas en Janus de Koning met al de bekenden. Als hij in het koor nog even blijft staan en omkijkt naar al die mensen, ziet hij dat er ook nu nog bekenden zijn. Vlissingers, die hun loods willen huldigen. En vlabij, Frans. En Levien, die van de Hollandse eilanden gekomen is om deze dag mee te vieren. Trijntje zit daar en Jacomientje en de kleine meisjes. De ogen van de oude man schieten vol tranen. Saartje is er niet. Met een hand voor zijn gezicht zit hij in de diepe armstoel, die voor hem is neergezet. De orgelmuziek neemt hem op. Donkere aanzwellende tonen als aanrollende gol ven. Hoog zingend als de wind door het want en weer terugvallend in de diepten. Zoals een mens vaart op Gods zee. Als de laatste toon verklonken is, staat sinjeur Lam- brechtsen voor de kansel. Dezelfde, die de gebroeders Naerebout toesprak en hulde bracht na de redding van de Woestduin-schipbreukelingen. Het is heel stil in de stampvolle kerk als Lambrechtsen het grote werk en een heel leven van mensenliefde herdenkt. Hij spreekt langzaam met ontroerde stem. Bij het verhalen van hetgeen Naerebout in dienst van land en volk deed, maar bovenal in dienst van God, in Wie hij zo'n groot en vast vertrouwen stelt, is het of Jacob weer naast Frans zit. De kerk met de mensen wijkt terug. Het is de zee, die opkomt. En de schuit, de goede oude schuit. Waarmee ze zoveel mensenlevens redden. Of waar mee ze op de vangst van garnaal en molenaar gingen. En het is de grijze Veerse toren, die over al de mensen heen staat. Waaromheen ze als jongens speelden. Het bekende havenhoofd, met de zeeanemonen aan de dukdalven. En de hobbeUge keitjes voor het huis van Ingel Baart. Vader Matheus hijst weer het zeil en moeder Katrina maakt de mondkost gereed. En ze varen door nachten en dagen, onder regen en zon, het grote wijde leven tegemoet. Jacob, de stille aan dachtige, die het liefst luisterde naar wat zijn jongere broer te zeggen had. En Frans, die ernstig oor had voor wat vader Matheus voorlas. En Hij, wakker ge worden zijnde, bestrafte de zee en zij werd stil. De grote Man te roer. Die Zijn hand ophief en angstige vissers terechtwees. Als Naerebout tussen zijn zonen in de kerk uitgaat, heeft hij maar half verstaan wat Lambrechtsen gezegd heeft. Dat het de koning behaagde om loods Frans Naerebout te benoemen tot broeder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Dat hij deswege eenjaargeld zal ontvangen en dat giften beschikbaar gesteld zijn om hem te eren en dank te zeggen. Het geld zit in je zak, fluistert Teeuw. 'k Heb het voor je aangepakt. Naerebout kijkt op, alsof hij niet weet wat er omgaat. En dan ziet hij Teunis. Zijn mond gaat open, maar hij kan geen woord uitbrengen. Teunis! Jacobs zoon, die op de loop ging omdat hij een Frans soldaat neer geslagen had. Hoeveel jaren is dat geleden? Teunis, over wie hij meer heeft ingezeten dan over zijn eigen jongens. Kan het zijn dat God je op deze dag terug laat komen? stamelt hij. Ik ben het, oom! Teunis is nog dezelfde verlegen jongen. Hij staat op zijn lippen te bijten. 'k Hoorde van Teeuw wat er ging gebeuren en toen dacht ik: nu of nooit moet je naar oom Frans. (wordt vervolgd) :|i :ii 9|C 9)C 9ii Ni 9N üt Bel beëdigd taxateur 01870-3477 ;NVMl .l^l^l^4.J^l^l^4.l^l^l^^.l^4.l^l^^.^.^^.l^l^l^lf.l^l^)^i^4.l^:^J^^J^l^4■******^*¥^^^l^***4■*>^*¥*¥**'^******¥**

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5