Politieberichten jeugd- hoekje VERKOPING EXTRA RAADSEL 4 OKTORERRAADSEL 4 Kampioenschappen 1987 Prijswinnaars Jarige van Oom Ko Goedereede Oostflakkee Makelaar Tamboer Mislukte jacht BriejwisseUng ALLEMAAL Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS VRUDAG 23 OKTOBER 1987 Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. Als je met een ietwat vreemd gevormde neus geboren bent, kan een plastisch chirurg daar dan een normale vorm aan geven? En wat kostzo'n operatie en hoe lang duurt dat allemaal? Antwoord: U schreef plastic chirurg, maar 't is een mens van vlees en bloed. Juist neuzen worden het meest onder handen genomen bij de plastische chirur gie en heel wat mensen kregen al een rechter en regelmatiger gevormd reukor gaan. De behandeling duurt slechts enkele uren, maar kost enige duizenden guldens. Daarna moet uw voorgevel nog genezen en gecontroleerd worden, maar tijdens die genezing hoeft u niet op bed te liggen. De huisarts kan u plastische chirurgen noe men en neemt u heus niet bij de neus. Lts IM tmULSIi Als je op de verpakking van voedsel leest wat er in zit, staat er vaak iets bij over emulgatoren. Wat zijn dat voor dingen? Antwoord: Emulgatoren zijn stoffen die ervoor zorgen, dat een bepaalde emulsie, ofwel oplossing, in stand blijft. Een na tuurlijke emulsie is melk, want daarin vormen vocht en vet met de andere be standdelen één homogene vloeistof, d.w.z. u ziet er geen afzonderlijke deeltjes eiwit, vet of dgl in. De uitvinder die mayonaise ging maJcen, gebruikte mosterdzaad om eierdooiers, azijn, slaolie, citroensap en dgl. tot een geheel te binden. In andere levensmiddelen gebruikt men als emul gatoren eiwitten, maar ook wel eens min of meer chemische stoffen, zoals de glyce- riden in margarine. Voor levensmiddelen mogen evenwel uitsluitend middelen wor den gebruikt die als emulgator of als geleermiddel (dat de geleivorming bevor dert) zijn toegelaten. In dat geval gaat het om toevoegingen, d.w.z. stoffen die niet van nature in het voedsel voorkomen. expLoste voonKOMefi Omdat een kind van kennissen elders gewond werd, toen een fles frisdrank in een winkel explodeerde, wil ik wel eens weten hoe je zo 'n ongeluk daar of onder weg kunt voorkomen. Antwoord: Heel eenvoudig, door éérst de dop even los te draaien zodat er een beetje van het in de fles opgehoopte kool zuurgas ontsnapt, voor u die frisdrank van de plank of uit de krat haalt. Als u de dop dan gelijk weer dicht draait, blijft de inhoud toch voldoende bruisen. Maar de grootste spanning, die wel eens te hoog kan oplopen, is er af zodat het gevaar voor het springen van het glas is geweken. YuecA wAssen Waarmee kan ik de bladeren van een yucca van stof ontdoen? Antwoord: Met wat melk in het water, of gebruik het spoelwater waarmee u een pas geleegd melkkarton omspoelt, want die kringen op de bladeren ontstaan doordat u hard leidingwater voor die wasbeurt ge bruikt. QROttie ¥IM9€RS vejuoRen In ons vorige huis waren de kamers een weelde van bloemen en planten. Ken nissen zeiden, dat ik „groene vingers" had, want ik kweekte zelfs verder met hun mislukkingen. Maar we zijn verhuisd naarzo'n moderne/laten nu lukt er niets meer.' Hoe kan dat? Antwoord: Geen wonder. U woonde in een ouderwets huis, waar het behang schimmelde en iedereen reumatiek kreeg. Met een dergelijke luchtvochtigheid wil len de meeste planten goed gedijen. Maar in die moderne doorzonwoningen en in flats met centrale verwaring en „behaag lijk" hoog afgestelde thermostaat, is de lucht veelal zó droog, dat alleen cactussen en keiharde bladplanten het uithouden en daar zie je geen bloemen. Let voortaan op de stand van de hygrometer, want die kan beter op de 60 dan op de 40 of 50% relatieve luchtvochtigheid staan. Vul niet af en toe, maar dagelijks de waterbakjes aan de radiatoren, of gebruik vier maal per dag een vemevelaar. Stel de thermostaat lager af, want anders verdampt het vocht nóg te vlug. En ventileer beter, o.a. door de luchtroosters open te houden. Zet de cijfers 1 tot en met 22 met enige tussenruimte achter elkaar, en vul in: 18-5-9 lastig insect 2-14-22 plechtige gelofte 11-20-13 Uedij 1-16-8 zoek 3-21-19 oproer 15-12-7 nogmaals 6-10- 4-17 europeaan Bij juiste invulling een spreuk! Annelies KampYerseke Lianne MelissantHerkingen Hallo, jongens en meisjes, de zomervakantie is net achter de rug of jullie hebben weer vakantie. Het is te hopen dat het nu ook maar mooi weer is, want de zomervakantie is voor velen in het water gevallen. Warm zal het wel niet worden, maar het kan wel mooi weer zijn. Deze maand krijgen jullie vijf opgaven. Het is dus nog GEEN inzenden! We geven nu eerst het nieuwe raadsel, en de oplossingen van de septemberraadsels. Hier volgen 28 namen in alfabetische volgorde. Deze namen moeten uit het letterraam worden weggeschrapt. De letters die dan overblijven geven dan, in juiste volgorde gelezen, een tekstgedeelte uit Romeinen 7. Op 29 oktober hoopt Sjoukje de Boer haar geboortedag te herdenken. Ik meen dat Sjoukje dan 13 jaar wordt. Van harte gefeliciteerd Sjoukje! Wij wensen je een hele fijne, maar ook een goede verjaardag toe. Dat de Heere je nog vele jaren deze dag mag laten herdenken is onze oprechte wens. Voor hen die Sjoukje een mooie kaart willen sturen, het adres van Sjoukje is: Verl. Lindelaan 57 7391 JH Twello - Inbraak In de nacht van vrijdag op zaterdag werd in een woning te Ouddorp ingebroken. De toegang tot de woning werd verschaft middels een schuifraam. Uit de woning werden een horloge en een pendule ont vreemd. - Tankauto van de weg Op maandag 12 oktober raakte op de Westerweg te Ouddorp een tankauto van de weg. De auto, geladen met nog 2000 Uter gasolie kwam in de sloot terecht. GeluÜdg kwam niets van de lading in de sloot terecht. De auto kon weer op de weg worden gezet. De bestuurder had alles zelf geregeld en geen enkele instantie gewaar schuwd. Dit is echter verplicht omdat bij dergelijke ongelukken de kans op een ramp, ontploffing, brand, etc. sterk aan wezig is. De bestuurder kreeg voor dit verzuim dan ook een proces-verbaal - Bekrassen van auto Voor de 3 e keer in een maand werd door een inwoner uit Stellendam aangifte ge daan van vernieling van zijn auto. Tot 3 maal toe werd zijn auto bekrast met een scherp voorwerp. Dit keer werd op het kofferdeksel een kras van ongeveer 1 meter aangebracht. - Snelheidscontrole Tijdens een snelheidscontrole op de Een- drachtsdijk te Stellendam, alwaar een max. snelheid geldt van 50 km/u werden in 3 uur tijd 18 bestuurders bekeurd. Hierbij reed 1 bestuurder zelfs 63 km te hard. Tevens werd op de Haringvlietdam, alwaar men met wegwerkzaamheden be zig was, een snelheidscontrole gehouden. In 1 uur tijd werden maar liefst 32 be stuurders bekeurd. - Alcohol in het verkeer De afgelopen week werden een 57-jarige inwoner uit Stellendam bekeurd terzake het rijden onder invloed. Van de man werd een blaas- en bloedproef afgenomen. - Diefstal van visgerei Vanuit een schuurtje op camping 't Fort te Ooltgensplaat werd een aantal vishengels ontvreemd met een gezamenlijke waarde van 1.500,-. Nadrukkelijk wordt geadviseerd om nu het zomerseizoen weer achter de rug is geen goederen van waarde te bewaren in zomerhuisjes en stacaravans. De kans dat dergelijke goederen ontvreemd worden neemt in deze tijd van het jaar weer toe. HYPOTHEEK NODIG? Bel voor gratis PUJ komputerberekening SJJl 01870-3477 Eerst nog even naar de Mariadijk waar we de vorige keer hebben staan wurmen met een vliertak in een po ging een blaaspijpje te fabriceren. Waarom? Wel, thuisgekomen heb ben we zitten bladeren in de Atlas van de Flora van Oudemans en daaruit enige notities gemaakt. Daarmee kruipen we nu nog een kwartiertje tussen de vlierbossen om geuren, kleuren en smaak andermaal direct te kuimen ervaren. Vlierplezier In gedachten maken we kennis met een vlierminnende familie uit vroeger tijden. Het gezin woont in een buitenhuisje waar van het erf, het zogenaamde achteruit, is omgeven door een hechte vlierhaag, door Sambucus nigra. Waarom uitsluitend deze houtsoort? Die verjaagt immers de vliegen. Hoeft moeder niet van die kleve rige draaidingen aan de zolderbalken te prikken. Ze heeft ook vlierplezier als ze in de keuken pannekoeken staat te bakken. Komt niet veel voor, alleen in de maanden juni-juli als de heg in bloei staat. Dan stapt ze er met kennersblikken langs en zoekt de helderste bloeiwijzen uit. De helft van de oogst versnippert ze dan in het beslag. „Heerlijk mam", oordelen alle huisge noten. Moeder weer een goeie dag. Van de andere helft maakt ze met suiker water een verfrissende drank. Lusten de kinderen graag als ze uit school komen. Een kilometer op klompen kleppen door soms diepe modderige karresporen maakt dorstig. Nu vaders aandeel. Hij heeft de heg gepoot Niet zonder slag of stoot. Dat moest zomaar eventjes op een voor middag gebeuren. Een zenuwentoestand waarvan hij migraine-aanvallen heeft over gehouden. Toch geen al te grote nood want er is redding nabij. Vlierbessensap verzacht de smart. Het goedje smaakt echter wat bitter en pa is een fijnproever. Moeder strijkt wederom over haar zor gende hart en brouw^t er een heerlijke zoete wijn van. Sindsdien heeft de heer des huizes opvallend veel hoofdpijn.... Maar toch niet op zaterdagavond. Dan wordt er in dat polderhuisje door een gelukkig gezin gemusiceerd. Op fluiten van verschillende lengte's en toonhoogten. Gemaakt van.... Goed geraden. Om wat sfeer te scheppen wordt de petroleumlamp gedoofd en op het dressoir, schoorsteen en tafel soort drijflichten ontstoken die branden op vliermerg. Daarmee sluiten zij hun werk week af en dit fantasietje. Uitwaaien Nu op naar Galatheese haven. Het stenen trapje in het dijktalud voor de haven- monding is door gulgroeiend gras over woekerd. 't Gebeurde eens op een zomerdag. Dat poes in 't gras te luieren lag. En dacht aan muis en ratten; Toen kwam daar in dienzelfden stond. Een groote, fraaie, vlugge hond Die wilde poesje vatten; Hij joeg aldra Het poesje na En wou het heus niet sparen. Maar Frits, vol moed. Grijpt vlug en goed Zijn hond bij nek en haren. Hij hield zijn last Zoo stevig vast, Tot de arme kat Vlug als een rat In een der hooge boomen 't Gevaar weer was ontkomen. Abdon Ebzan Isaï Othniël Samgar Abraham Ehud Ismaël Ramoth Samuel Amazia Eli Jacob Rehuël Saul David Elon Jeftha Salem Simson Debir Hanna Jaïr Salomo Thola Debora Hizkia Linus 0 T H N I E L M A I L E M A A I L R A I S H B H 0 B N 0 Z H E M N Z T U L 0 N M T K A K A U "W D A C A F E E I N A Z S D S A E G L L E A A I I M D J A I R N A L M A A A T H I D K A 0 S U H N L D I T E R H 0 D A A E E I E E 0 T N T R B U S U V S B N M B I H A L M A E A I D A A E T D 0 A D E I I R K R A G M A S Oplossingen septemberraadsels 1. „Wentel uw weg op den Heere en vertrouw op Hem; Hij zal het maken". Psahn 37 5. 2. Debora - Elisa - Hebron - Ebed Me- lech - Ezeon Geber - Rachel - Esther - Izaak - Salomo - Achan - Lazarus - David - Ararat - Ajalon - Ruth. „De Heere is aldaar". 3. Jehu-Sallum-Nadab-Achab-Hosea - Menahem - Omri - Joas - Joram - Joahaz - Baesa - Ela; „Juda en Israël". S P S 4. abnrtjergnsaa maauhoreeacrl GEEFONSUWHEIL anmulaimaaveu raasassassalm Oplossingen Extraraadseis 1„Bezoeken brengen steeds vreugde aan; is het niet het komen, dan bij 't gaan". 2. „TEVREDENGESTELD"? 3. Olie Raad Paard Liefde Eendracht Ijzer Ezel Goud Neus Geduld Ondervinding Ekster Oog Nood Op een oor liggen 4. (verborgen plaatsnamen) We geven alleen de bekendste. Daar ging het tenslotte ook om! 1Ede - Zeist - Ameland 2. Olst - Wijhe 3. Uden- Utrecht 4. Deventer - Leek 5. Oudewater - Emmen 6. Rekken - Weert - Son 7. Zevenaar- Stellendam 8. Winkel-Loenen-Urk-Asperen- Ens 9. Katwoude - Mook - Een 10. Lienden - Eist - Anderen - Acht 11. Twello - Well - Ochten 12. Meteren - Eng 13. Opmeer 14. Elburg- Voorst 15. Andel- Naarden 16. Hengelo - Zandvoort 17. Zegveld - Waarde - Best 18. Gawege - Maam - Overschie - Wijster 19. Gouda 20. Huizen. Jan Murre - Goes: Een slippertje van ome Ko. We houden 't maar een poosje zo! Gewoon verkeerd gelezen. Zo dom kan iemand wezen! Je broer is dus gepromoveerd? Dat kan alleen als je goed leert. Dus ook maar goed studeren. Kan je 't later ook proberen. Ik wens je eveneens succes, met het briefje in de fles! Annelies Kamp - Yerseke: Het is op je veijaringfeest, gezellig en ook goed geweest. En op de Kinderboerderij, was je 'r ook al als de kippen bij. Een pauw, een hamster en konijnen, zelfs biggetjes met moederzwijnen. Ook van de glijbaan wezen glijden. Maar Annelies, nu kan je rijden! Een nieuwe fiets! En vol ontzag, heb je gezucht „Wat fijne dag"! Mare Kamp - Yerseke: Dat is een hele serie vakken, om daar de juiste uit te pakken, te pakken wat je net goed ligt' Dat wordt een keuze van gewicht Maar watje kiest of gaat proberen, één ding staat vast, het wordt studeren! En wijs Arglistig, d'inspekteur, om te beginnen maar de deur! Die heeft beslist wel and're klanten, voor al die „tonnen" diamanten! Nathalie Kamp - Yerseke: Er was niet zoveel te beleven, maar toch een lange brief geschreven. 't Adres dat was geen misverstand, maar 't liep de zetter uit de hand. Al was 't verschil maar ene letter, door dat verschil maak 't onze zetter, nu van een Hoogaars een Hongaar. Al is dat niet zo'n groot bezwaar. Je zal daar met een Hoogaars stranden, daar ergens in de Oostbloklanden! 'k Dacht zo, 't zal daar zo goed niet zijn, als 't nu is op het Hoogaarsplein! Oom Ko wil het hier maar bij laten. Moet toch een week langer wachten eer de eerste brieven binnenkomen. Heb ik nog wat voor de volgende week. Jullie weten het dus dat het NU nog GEEN inzenden is? Meest is het zo dat oom Ko moet aandringen om in te zenden. Nu anders om? Afremmen! Allemaal de hartelijke groeten van OOM KO Toch zoeken we erna want twee treden bieden een uitstekende zitplaats en voeten- bank. De wind waait met minstens kracht zeven uit het westen en stuwt dreigende wolkenluchten van boven het brabantse land in onze richting. Er is wat tankvaart. Juli 1983 zaten we even hoger op de houten beschoeiing naar ongeveer eenzelfde panorama te turen. Kleindochter was erbij. Er passeerde een sleep. „Kijk opa", zei ze, „die heeft er een aan een touwtje". Vandaag houdt haar oma ons gezelschap. Maar die verkiest nu met dit onstuimige weer binnen de kooi constructie van het autootje te vertoeven. Houdt natuurlijk onze verrichtingen in de peiling. Er hebben zich enkele zeilboten op het woelige water gewaagd om hun kunsten te vertonen. Waaghalzen, welt er in ons op. In het ingedommelde haventje schom melen twee vaartuigen wat doelloos mee op het ritme van de deining. Er komt een vogel op bezoek. Een kokmeeuw balan- seert zo'n meter of vier boven ons. Toch even uitkijken, je weet nooit Maar de luchtridder vindt blijkbaar niet wat-ie zoekt. Helt over naar rechts en waait dan in een lange looping terug naar zijn kor nuiten in de Adriane Theodorapolder. Het is nu vier uur in de middag van deze stormachtige septemberdag. Niet bij zonder druk op Sluishaven. Wel een regel matig komen en gaan van automobielen. Een enkele bestuurder of passagier wan delt een rondje over het plateau om zich dan op het zogenaamde piertje eens heer lijk te laten uitwaaien. De meeste be zoekers verdwijnen voor een tijdje achter de deur van het café. Wij moeten het nog vooralsnog doen met het heftig geklepper van de reclamevlaggen in de top van de telefoonpalen. Er is niet veel meer over van de kleurige dundoeken. De wind heeft ze gereduceerd tot wat wapperende vod den. Maar dat hindert niet „Recomman datie is mijn beste reclame", stond er vroeger (misschien nog wel) boven de spiegel van de kapper. Dat zijn aanbeve- Ungen die wel kunnen overwaaien maar niet vérwaaien. Instappen Drentelen nog wat langs de glooiing waar we eertijds in het zweet onzer aanschijn hebben geworsteld met blokken basalt in een gehavend stuk zeewering. Ze moesten mannetje aan mannetje worden geplaatst Zo staan ze nog in het gelid ook mede dank zij de bitumen die later als hechtmateriaal is aangebracht Een aparte ervaring zo naar eigen werk te kijken. Dan wordt ook de intense pijn van een geklemde vinger weer gevoeld. Voordat we nu worden overmand door nostalgie stommelen we verder over de kantige, hobbeüge en af en toe groen-gladde steen- kraag. Begeven ons nu op de helling om te kijken of er beneden soms nog „kruukels" kruipen. Maar zover komen we niet. Regelrecht moeten beide armen breed worden uitgezwaaid om al zwenkend een toch al wankel evenwicht te bewaren. Gauw diagonaal naar boven. Dat is vei liger dan steil. Links langs het koffiehuis in de richting van dat grote bord. Hier, ziet u, worden roergangers gewezen op twee mogelijkheden. En naar gelang hunlieder bestemming zal die welge meende raad worden opgevolgd. Toch maar mooi, al die asfalt- en waterweg- bewijzering. Buiten adem, maar opgelucht dat we niet zijn uitgegleden, landen we veilig „onder Antwerpen". Vijf meter naar rechts staat de observatiehut van oma. Ze ziet ons aankomen. Houdt een portier open. Dan ben je verplicht om in te stappen. Toch een best mens. Betekent wél: daaag, GalaÜiee! J. V. P. Flakkeese Zaterdagvliegers: Vitesse: 1. Ph. Logmansa; 2. W. van Seters; 3. A. Redert; 4. C. Vreeswijk; 5. W. Nieuwland. Aang.: 1. P. v. d. Geest; 2. J. de Boer; 3. Ph. Logmans; 4. M. Melissant en Zn.; 5. Comb. Westdijk-Witte. Midfond: 1L. Dorsman; 2. M. Melissanten Zn.; 3. Ph. Logmans; 4. K. de Jong; 5. Joh. Grinwis. Aang.: 1. Ph. Logmans; 2. L. Dorsman; 3. J. Grinwis; 4. Gebr. Kieviet; 5. M. Melissant en Zn. Fond: 1W. Grootenboeren Zn.; 2. H. Kievit; 3. J. den Boer, 4. J. L. Troost; 5. Comb. Westdijk-Witte. Aang.: 1J. den Boer; 2. A. de Gans; 3. B. v. d. Ochtend; 4. Comb. Cees en Miep; 5. W. Grootenboer en Zn. Alg. oud: 1Ph. Logmans; 2. J. den Boer; 3Comb. Westdijk-Witte; 4. M. Melissant en Zn.; 5. J. L. Troost Aang.: 1Ph. Logmans; 2. W. van Seters; 3. C. Vreeswijk; 4. S. du Pree; 5. H. Kievit Jong: 1. Ph. Logmans; 2. J. H. Ju; 3. A. de Gans; 4. M. Melissant en Zn.; 5. A. Venneman. Aang.: 1. M. Melissant en Zn.; 2. A. de Gans; 3. A. Venneman; 4.' W. Grootenboer en Zn.; 5. H. Kleijn. HERKINGEN De Zendingskrans „De hand aan de ploeg" der Ger. Gemeente te Herkingen hoopt D.V. vrijdag 23 oktober haar ver koping te houden. Er is weer volop keus van handwerken, zowel gehaakt als gebreid enz. Openingstyden: 's middags van half 3 - 5 uur en 's avonds van 6 - 8 uur in „Ons Huis" te Herkingen. Ieder is hartelijk welkom. Het bestuur Natoun 1. J. van Alphen; 2. K. de Jong; 3. A. Human; 4. P. v. d. Boogert; 5. A. de Gans. Aang.: 1Comb. Westdijk-Witte; 2. K. de Jong; 3. P. V. d. Geest; 4. Gebr. Kieviet; 5. W. Nieuwland. Generaal: 1. Ph. Logmans; 2. Comb. Westdijk- Witte; 3. M. Melissant en Zn.; 4. A. de Gans; 5. J. den Boer. Aang.: 1M. Melis sant en Zn.; 2. Gebr. Kieviet; 3. A. de Gans; 4. Ph. Logmans; 5. Comb. West dijk-Witte. Keizer generaat: 1. M. Melissant en Zn.; 2. Ph. Logmans; 3. Comb. Westdijk-Witte; 4. Gebr. Kie viet; 5. A. de Gans. GALATHEE

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 6