1799r m ■■■■■■■I lUMiiMllül Weer enorme botsing op kruispunt Staverseweg Middelharnis De geschiedenis onderwijst ■i \m. m\ voor de Grevelingen VERKOPING VERWERS auto's Garage KNÖPS B.V. Overlijden en begrafenis van mevr. Den Butter te Middelharnis hwbreéMse Adrie van Rossum 25 jaar werkzaam in Goedereede Citroen-Hesselink Provincie staat achter ontwikkelingsplan Ramoco b.v. Goerea-Overflakkee C.F.O.-bijeenkomst Geacht gemeentebestuur van Goedereede Oud Ger. Kerk opgeheven Onze SHOWROOM 60e Jaargang VRUDAG 23 OKTOBER 1987 No. 5642 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Wie het wereldnieuws bijhoudt wordt ge troffen door tegenstrijdigheden. Het ene moment lijkt het erop dat het goed gaat, het volgende ogenblik zijn we in mineur. De wereld haalde opgelucht adem toen zij hoorde van het principe-akkoord over de kernwapens dat tussen Amerika en de Sowjet-Unie bereikt werd. Tegelijkertijd schijnt de Golfoorlog een brandhaard te worden waaraan vele landen „blaren" kunnen overhouden. In Midden Amerika krijgt een van de presidenten de Nobelprijs voor de vrede. Zijn plan voor de oplossing van de ge wapende konflikten in vijf staten geeft hoop voor de toekomst. Aan de andere kant van de wereld steekt het geweld in de Filipijnen de kop weer op en is Shri- Lanka het tafereel van bloedige strijd. De wetenschap gaat met rasse schreden vooruit Ook dit jaar konden weer Nobel prijzen voor geneeskunde en (bio)che- misch onderzoek worden toegekend. Het betrof werk in het belang van de mens heid. Tegelijkertijd leidt die kennis tot technieken die de mens doen beschikken over leven of dood. Men verkent de gren zen van het leven en weet er ethisch geen raad mee, of alleen maar eigen raad. Overal tegenstellingen. Wie zal zeggen of het goed of fout gaat? Dirksland, 01877 - 1357 Om die vraag te beantwoorden weegt men af bij wat geweest is. Hoe toonde de Sowjet-Unie zich vroeger en hoe nu? Is het nog het land van de koude oorlog of trad er inderdaad dooi op. Zet die lente wind door? Hoe is de verhouding tussen de beide grootmachten Houden zij elkaar op een vreedzame wijze in balans? Gaat het goed? Ontegenzeggelijk schijnt de dreiging van het atoomwapen af te nemen. Het ge zonde verstand of de koele berekening zegeviert. De kleine haarden wak keren echter aan. Toeval of een voorbode van verlegd oorlogsterrein? Of is dat allemaal te sterk gekleurd? Moeten weeens wat minder naar de Sow- jets en wat meer naar Amerika kijken als we de veroorzakers van onheil zoeken? Kijken we te gekleurd? Zomaar wat vragen en opmerkingen. Ze zijn met veel voorbeelden uit te breiden. Soms kun je ergens van onderde indruk zijn, ergens op gewezen worden. Dooreen preek bijvoorbeeld. In de Bijbel staat het voorbeeld van Lamech. Die had wel een antwoord op de hierboven gestelde vra gen: optellen, aftrekken en eindconclusie: het gaat goed. De mens maakt het. De mensheid gaat vooruit. Met vallen en opstaan. Met oorlog en cultuur. Op weg naar, ja waar naar toe? Wat doet dat er toe, we leven nu op dit moment. En het gaat goed. Als schrille tegenstelling, maar ook als veelbetekenende les staat er in Genesis 4 dat men juist in die dagen van vooruit gangsoptimisme, van menselijke praal zucht, de Naam des Heeren begon aan te roepen. Dat is nu ook nodig. Niet alleen als reaktie op het ik-denken van deze tijd. Op vrydag 16 oktober jongstleden overleed in de late namiddag mevrouw G. H. den Butter-Ippel, de echtgenote van de christelüke gereformeerde predikant te Middelharnis. Z^ overleed na een ernstige ziekte die ongeveer zes maanden duurde. Mevrouw Den Butter had mede bekendheid als schrijfster van een aantal kinder boeken. Juist deze weken verscheen haar derde boekje, dat tot titel heeft „Als alles niet vanzelf gaat". Haar liefde tot het kind, en vooral het aanpnjzen van de dienst des HEEREN aan kinderen, typeerden haar. Afgelopen woensdagmiddag werd haar lichaam ter aarde besteld na een indruk wekkende rouwdienst waarin ds. B. de Romph van Noordeloos voorging. Dominee De Romph is een zwager van de familie Den Butter. Hij bepaalde de vele honderden aanwezigen bij de woorden uit 1 Korinthe 1 vers 30, overigens op verzoek van de overledene. Maar uit Hem zyt gü in Christus Jezus, Die ons geworden is wgstaeid van God en rechtvaardigheid en heiligmaking en verlossing. Na een enkele persoonlijke herinnering aan het ziek- en sterfbed van mevrouw Den Butter, wees ds. op het centrale gegeven dat in dit apostolisch getuigenis uitdrukking krijgt; het is als het ware de samenvatting van het ganse evangelie. De eerste en enige oorzaak van de zaligheid ligt bij God Zelf Uit Hèm.... De oorsprong van het heil ligt in het hart van God; het komt op uit de diepten Gods. Hij zorgde voor de aanstelling van Zijn Zoon tot Middelaar. Het is door het werk van Christus alleen dat zondaren weer met God verzoend kunnen zijn. En het is al uit God wanneer de verworven weldaden ons deelachtig gemaakt worden. Uit genade zijt gij zalig geworden! Christus is de Zijnen geworden tot wijsheid, tot rechtvaardigheid, tot heiUg- making en tot verlossing. Het is een wonder als een dwaas en ellendig mens geleid wordt tot de Christus der Schriften. In Hem is alles wat nodig is. Hij betaalde met Zijn eigen bloed. Beide, zowel de vergeving der zonden als de verlossing van de zonden liggen in deze gezegende Heere Jezus. Zo ligt het vast eeuwig vast! Gode zij dank: Hij houdt de zaligheid van de Zijnen aan Zich. Hij houdt Zijn werk in stand. Daarvan heeft ook de overledene getuigd. Wij weten in Wie ze geloofd heeft. Noch dood, noch leven, noch hoogte, noch diepte kunnen scheiden van de liefde Gods welke is in Christus Jezus, onze Heere. Aldus ds. De Romph. Na het zingen van Psalm 73, de verzen 12 en 13, werd de kist met het overleden lichaam de kerk uitgedragen. Als dragers fungeerde een zestal collega-predi kanten, te weten ds. P. Roos, ds. J. Westerinken ds. J. vanDijk(chr. gerefends. P. H. van Trigt, ds. K. ten Klooster en ds. N. P. J. Kleiberg (ned. herv.). In de ongebruikelijk grote begrafenisstoet liepen ook veel kinderen van de zondags school „Obadja" mee. Gedurende dit uur scheen de getemperde herfstzon door het goudbruine blad van de vele bomen langs de route en op het kerkhof Onwillekeurig zet zich dan een veelzeggende dichtregel vast. „Waar gouden portalen zijn hoe zullen daar de zalen zijn...!" Zalig zijn de doden die in de Heere sterven, van nu aan. Ja, zegt de Geest, opdat zij rusten mogen van hun arbeid. En hun werken volgen met hen. Eveneens naar de keus van de overledene was het dat bij het open graf over deze waarheid zou worden gemediteerd. Ds. R. van Kooten, hervormd predikant te Zeist, sprak naar aanleiding van dit Schriftwoord uit het boek Openbaringen. Jezus Christus is de Opstanding en het Leven. Wie in Hem is, is een nieuw schepsel; voor hen is geen verdoemenis. De stem uit de hemel die Johannes op Patmos mocht vernemen, wijst het perspectief aan voor al degenen dien God toe behoren en we weten dat dit het zalig deel van onze overleden zuster is; zij mag nu ademhalen na zoveel bange tegenspoed maar het is tevens een woord van vermaning tot allen die de Heere niet hebben tot hun deel, aldus ds. Van Kooten. Een speciaal woord richtte hij tot de aanwezige kinderen. Na de voorlezing van de geloofsbelijdenis werden de verzen 7 en 8 van Psalm 89 gezongen. Teruggekomen in het kerkgebouw aan de Hoflaan, dankte ds. Den Butter in een aangrijpend en getuigend woord voor het ondervonden meeleven. Ouderling L. Driesse besloot de plechtigheid met dankgebed. Op zijn verzoek zong men het gezin Den Butter Psalm 1213 en4 toe. „Zijn wacht waarop men hopen mag.... zal eeuwig u behoeden". Een lichaam werd gezaaid in verderfelijkheid; eerlang zal het worden opgewekt in onverderfelijkheid. Het werd gezaaid in oneer; het wordt opgewekt in heerlijkheid. Het werd gezaaid in zwakheid; het wordt opgewekt in kracht... Deze kleurentelevisie heeft de voor kabeltelevisie gevraagde mogelijkheden in zich. Maar om weer te laven aan de bron van wetenschap en wijsheid. Om daar de ontwikkelingen in een juist perspectief te zien. Christus Zelf heeft gesproken over het laatste der dagen. We lezen dat in Lukas 21. Oorlogen, geruchten van oorlogen. Maar hij heeft nog veel meer gezegd over die tijd. Door de eeuwen heen is dat toegepast op de eigen tijd. Je zou denken het is mee gevallen. Wie zo de gemaakte vorde ringen bekijkt, wie het menselijke vernuft gebruikt om opzijn slechtst te zeggen ofte denkenWaar is God op Wien gij bouw de?", of op zijn best zichzelf gerust te stellen met de woorden „Nog is het einde niet", begrijpt niet dat geschiedenis ma ken ook genadetijd ontvangen is. Wij spreken veel over ontkerkelijking. We voelen ons er wel bij of we spreken er ons wee over uit. Overigens met de zelf genoegzaamheid van „er gelukkig niet aan mee te doen". Maar beroert het ons, de kerk echt? Horen we Christus voet stappen nog op het pad van de geschiede nis? Verwachten wij Hem? Het gaat goed in de wereld want de Koning komt Het gaat goed in de wereld nog steeds is er genadetijd. Het gaat fout in de wereld want de mens doet het zo goed. Het gaat ook fout omdat er zo weinig spraak uitgaat van hen die de Naam des Heeren aanroepen. Geeft de wereldgeschiedenis ons dan niets te denken? FOTO ARJO VAN DER GRAAFF Gedeputeerde staten van Zuid-Holland stemmen in met de door het „natuur- en recreatieschap de Grevelingen" voorge stelde wijzigingen van het ontwikkelings plan van de Grevelingen. Het gaat hierbij onder andere om het opnemen van plekken voor plankzeilen (bij Kabbelaarsbank, Grevelingenstrand en de Punt) en duiken (bij Dreischor, Den Osse en Ouddorp), een tweede jachtiiaven bij Bruinisse, een extra watersporteiland bij de Veermansplaat en het laten ver vallen van verblijfsrecreatie op Dwars in de Weg en de Slikken van Bommenende. Ook een geprojecteerde waterskibaan, specifieke oevers voor sportvissers en het buitendijkse tracé van rijksweg 57 komen in het ontwikkelingsplan te vervallen. GS melden verder in hun reactie op de „Evaluatie van de Nieuwe inrichtings- schets voor de Grevelingen" dat de nota recht doet aan de ontwiUcelingen die zich de afgelopen tien jaar in het gebied hebben voorgedaan. Toch zetten GS vraagtekens bij enkele onderdelen van het ontwikkelingsplan, te weten: het beleid voor aanlegplaatsen van het schap, een eventuele watersportsluis in de Brouwersdam en de beheers- en toegangsregeling voor een aantal natuur gebieden. GS willen in de toekomst meer aandacht voor de milieuhygiënische situatie in het Grevelingenmeer en voor de relatie van het Grevelingenmeer met de omliggende wateren. Op het kruispunt Staverseweg-Langeweg te Middelhamis heeft woensdagmorgen een forse autobotsing plaats gevonden tussen een gesloten vrachtwagen, die uit de richting Middelhamis de kmising op reed en een personenauto met twee in zittenden, de dames René Koene uit Den Bommel en haar collega Anneke Ypelaar uit Achthuizen. Ze waren op weg naar hun werk bij Ton Plooy Electronics in Dirks land. Hun wagen werd in de rechterflank gegrepen en kwam zwaar vernield, op de kop in de middenberm terecht. Passanten snelden gelijk te hulp om de inzittenden uit het wrak te halen. Mej. Ypelaar, de passa- giere, werd met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Dirksland gebracht. Mevr. Koene mocht na behandeling naar huis. MELISSANT De Ned. Herv. Vrouwenvereniging „Ta- bitha" hoopt op D.V. 27 oktober haar jaarlijkse verkoopdag te houden in het Verenigingsgebouw ,JDe Poort". De openingstijden zijn 's middags van 2.30 - 4.30 uur en 's avonds van 7.00 - 8.30 uur. Naast de verkoop van fraaie handwerken e.d. verkopen wij advocaat, oliebollen, slaatjes, króiukplaatjes enz. en iets voorde kinderen. U komt toch ook. vV'ij hopen met Gods zegen op een goede verkoopdag. U bent allen hartelijk welkom. l^ll'l-IIJoii» RENAULT-deaier voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Rapport commissie Dekker De C.F.O., afdeling Goeree en Over- flakkee belegt op donderdag 29 oktober 1987 een ledenvergadering. Naast enkele huishoudelijke zaken, zal deze avond de heer A. A. Bal, hoofdbestuurder van de C.F.O. het „Rapport Commissie Dek ker" nader toelichten. De bijeenkomst wordt gehouden in het Hervormd Vereni gingsgebouw „De Hoeksteen" te Middel harnis; de aanvang is 20.00 uur. Ook belangstellenden zijn welkom op deze avond. Ingezonden stuk: Het stemt mij zeer droevig dat één vrouw uit de gemeente het zover kan krijgen dat u een zaak als Holland Zeevis wil sluiten. Weet u, geacht gemeentebestuur dat er dan weer zo'n 40 jongeren op straat komen te staan die in deze tijd toch nog willen werken, al is het soms zwaar werk! Burgemeester en raadsleden laat u toch niet beïnvloeden op het gezegde van bo venbedoelde mevrouw. Ik ben moeder van een van de jongens die daar werken; laat u toch zien dat we een Christelijke ge meente zijn waarin het gemeentebestuur de baas is en niet die vrouw. Zij heeft zelf zeker geen jongens die daar werken, dan zou ze wel anders praten. Ze maakt dat er onder de jeugd problemen op doen. Geachte gemeenteraad stel de sluiting a.u.b. uit tot Holland Zeevis een anderew plaats heeft om te beginnen. Bij voorbaat dank voor uw plaatsing. Een moeder die zich ernstig zorgen maakt BRUINISSE De Oud Gereformeerde Kerk te Bminisse is opgeheven en het kerkgebouw is te koop. Het interieur (preekstoel en ban ken) gaat naar een kerkelijke gemeente in Harderwijk. De 79-jarige ouderling M. van Dommele, die als preekiezer de plm. 15 leden nog wekelijks bijeen hield, door een preek te lezen is daar sinds enkele maanden niet meer toe in staat en er werden sindsdien ook geen diensten meer gehouden. Toen ds. G. H. Kersten er in 1907 in slaagde verschillende groepen uit de rech terkant van de Gereformeerde Gezindte in het kerkverband van de Gereformeerde Gemeenten te verenigen, ging ds. L. Boone, toen predikant in St. PWlipsiand niet mee. Hij bleef zelfstandig, zijn volge lingen in Bminisse kregen in 1908 een eigen kerkgebouw. Dat gebouw aan de Verlengde Molenstraat werd in 1945 door de oorlogshandelingen verwoest. In 1957 kreeg men een nieuw gebouwtje aan de Prinses Margrietstraat. Van 1937 tot 1939 had men een eigen voorganger in de persoon van ds. C. van de Gmyter. Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Donderdagmiddag j.l. werd in besloten kring het feit herdacht, dat de heer A. van Rossum 25 jaar werkzaam is op het ge meentehuis van Goedereede. In aanwezig heid van veel collega's van de binnen- en buitendienst, van vertegenwoordigers van het werkvoorzieningsschap „Binnenhof, van zijn medebewoners uit Huize „Sa lem" te Dirksland en van familieleden werd de jubilaris in het zonne^e gezet. Naast vele woorden van waardering en gelukwensen werden hem ook een aantal kado's overhandigd door het gemeente bestuur, de personeelsvereniging en door het personeel. Op 22 oktober 1962 begon Van Rossum zijn werk op het gemeentehuis van de toeiunalige gemeente Stellendam, als me dewerker van de gemeenschappelijke technische dienst van de gemeenten Goe dereede, Ouddorp en Stellendam. Na de gemeentelijke herindeling per 1 januari 1966 verhuisde Van Rossum mee naar het gemeentehuis te Goedereede. In de afgelopen jaren heeft hij vele collega's zien komen en zien gaan. Door de jaren heen is Van Rossum een niet meer weg te denken college op het gemeentehuis. Wij hopen dan ook dat hem nog vele gezonde jaren gegeven zullen zijn om op het gemeentehuis van Goedereede zijn werk met plezier te mogen doen. Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten NIEUWE TONGE - dinsdagavond 730 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijndrecht (H.D.). MIDDELHARNIS - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Scherpen- zeel (H.D.). Ver. „de Christenvrouw" afd. Dirksland Vertrek bus dinsdag 27 oktober naar de Evangelische Omroep. Vertrekpunt: Garage Mijnders te Melis sant 8.15 uur; Vroonlande 8.20 uur; „de Schakel" 8.25 uur; Geldersedijk 8.30 uur. DIERENBESCHERMING In Dirksland is bij mej. Groenendijk, Sta tionsweg 6, tel. 01877 - 3413 een katertje, ca. een half jaar oud en wit met zwarte vlekken, aan komen lopen. Ze zou het diertje graag weer aan de eigenaar doen toekomen of, zo die zich niet zou melden een goed thuis voor het katertje vinden. Wie....? PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend i LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222— MIDDELHARNIS POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 Gnmdlg kleuren televisie type ST. 63.361 Voorzien van vlakke rechthoekige beeld buis, 39 voorkeijze- kanalen en 2AV (video) kanalen, CTI- techniek betekent trillingsvrije kleur- soheidlng en uiter aard kompleet met afstandsbediening. uoorolle lebetheid'. VINGERLING 3-MIDDELHARNlS-lEL 01870-2^18 VOORSTRAAT 58 - 3247.CE DIRKSLAND - 01877-3517 Voor topkwaliteitgoede servici FOTO - FILM REPORTAGE en voordelige pn/zen ^IDEO-COMPUTER ioiij Weimnat 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filiaal Reneut Printihop Hogezoorr' 172 Telefoon 01116-2400 ♦♦♦»4H^4HH><^»»^^^4^^»4^^j>^^ •^'^^l^l^i^l^^.J^^4.l^.l^J^.t^.l^.^.l^l^l^^4.4.l^l^.^.JH 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Peugeot Talbot dealer Kastanielaan 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 4 ri*» »»»»»i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1