x^^^^ r^TT Wie schrijft er mee van en over Flakkee? Informatie-avond voor diabeten Koffiebar Middelharnis Gift Anjerfonds Zuid-Holland Uitschuifbaar spatbord Kontaktbijeenkomst lichamelijk geliandicapten Open ochtenden Peuterspeelzaal Ouddorp Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 23 OKTOBER 1987 Na de lange winterzit van het bijenvolk wordt in het vroege voorjaar de nieuwe ontwikkeling ingezet. De dagen worden iets langer en de gemiddelde temperatuur vertoont gaandeweg een lichte stijging. Het is niet precies te zeggen op welke dag de bijenkoningin met het leggen van de eerste eitjes gaat beginnen. Zo'n tijdstip zal nimmer nauwkeurig aan te geven zijn. Aanvankelijk worden maar weinig eitjes gelegd. Na 3 dagen komen uit de eitjes larven. De larven van de werksters heb ben een levensduur van 6 dagen, waar na ze zich verpoppen. Dan duurt het nog 12 dagen, vooraleer de bij uit de cel tevoorschijn komt. Van eitje tot volgroeide bij duurt dus 21 dagen. Hoe jong deze bijen ook mogen zijn, de imker noemt ze „grijsjes". Het is een lust voor het oog als bij de voorjaars inspectie blijkt dat er in het volk veel grijsjes aanwezig zijn. De ontwikkeling van eitje tot koningin en dar verloopt geheel anders en duurt resp. 16 en 24 dagen. Sterke ontwikkeling Vooral in de maanden april, mei en juni is de ontwikkeling van het bijenvolk enorm sterk. De koningin legt dan wel 1500-2000 eitjes per dag. Dat is wat anders dan de kippen van de Boed.... In het voorjaar zijn de omstandigheden voor bijen en andere insekten heel erg gunstig om tot ontwikkeling te geraken. E r is dan natuurlijk volop bloesem. Heeft mei niet de bijnaam van Bloeimaand ge kregen? Vooral de vruchtbomen die in massa hun bloei in alle pracht en praal vertonen, bieden daarmee aan de insekten in het algemeen, maar aan bijen in het bijzonder, volop dracht aan nectar en stuifmeel. Perzik- en pruimebomen zetten de bloei al heel vroeg in, direkt gevolgd door de kersebomen die op hun beurt gevolgd worden door de pere- en appelbomen. Zo kan men waarnemen dat de bloei van de ene in de andere vruchtsoort geleide lijk aan overgaat. Vanaf de Schepping is dat heel doeltreffend geregeld, zonder zenuwachtige werking van computers. Hierbij laat ik dan nog de bloei van besse- struiken, aardbeiplanten, framboze- en braamstruiken buiten beschouwing. Ook hier vindt weer een geleidelijke overgang plaats van de bloeitijd der vruchtdragende planten en struiken. De werksters Het zijn juist de bijen die in zo grote mate verantwoordelijk gesteld kunnen worden voor de bevruchting van de bloemen en daarna dus voor de vruchtvorming na de bloei. Gebeurde dit werk door de werkster bijen niet, dan zag het er voor de voedsel voorziening beslist niet zo best uit. Wie eens een keer bij het vlieggat van een bijenkorf of bijenkast heeft staan kijken, zal bij gunstig weer een onophoudeHjke stroom van gaande en komende bijen hebben gezien. Vooral de komende bijen vergen de aandacht. Zij komen met een gekleurde last van de velden of uit de tuinen en boomgaarden huiswaarts. Aan hun achterpootjes zit een soort van korfle gegroeid, waarin het stuifmeel tijdens het bezoek aan de bloemen wordt verzameld. Dit vrachtje wordt dan naar het volk gebracht. Stuiftneel en honing dienen als voer voor de larven. Slytage Men kan begrijpen dat de duizenden werk sters niet steeds in aantal kunnen blijven toenemen, zonder dat daar enige afiiame tegenover staat. Aan elke ontwikkeling komt immers een eind. Afgezien van het zwermen der bijen volken waardoor in de kast ruimte ont staat voor de ontwikkeling van een nieuw volk, zullen de bijen van al dat vliegen en sjouwen tenslotte versleten raken. „Waar blijven toch al die bijen?" vroeg me eens een scholier. Het geijkte ant woord is eigenlijk, dat een werkster vanaf de geboorte slechts 6 weken kan leven. Dat is natuurlijk niet precies op de dag af aan te geven, maar dit is de gemiddelde levensduur. De levensduur van een koningin kan tot 5 jaar oplopen. Over de darren schreef ik eerder in uw blad. De werksters hebben in het werkseizoen geen andere taak dan halen en nog eens halen. Zij worden met „haalsters" aan geduid. De haaldrift is nauwelijks te stui ten en bij zeer slechte weersomstandig heden proberen ze telkens in de omgeving buiten de kast, of er weer op uitgegaan kan worden. zijn er zelfs stukjes van tussen uit. Maar hun instinct laat ze niet in de steek. Geschonden gaan ze slechts in één rich ting; naar die van de kast Daar zullen ze echter niet meer aankomen. Her en der op het veld vinden ze de dood. Dat is maar beter zo, want al zijn de bijen slechts kleine diertjes, in massa afge storven bijen stinken niet weinig. Daar moet het bestaande volk van gevrijwaard worden. Een bij kan individueel niet verder leven. Dat geldt ook voor de koningin en de dar. Uitsluitend in kolonieverband kunnen ze voortleven. Hoevelen er dagelijks verloren gaan is moeilijk te bepalen, maar het volk blijft in voortdurende ontwikkeling, zolang er maar één koningin en enige tientallen darren aanwezig zijn. Dit zijn de voorwaarden voor een „eeu wige" cyclus. Zomer In de zomer blijft een gezond volk goed op peil. Het parool voor de werksters blijft Geen wonder dat ze uiteindelijk nogal vlug versleten raken. Wie in de buurt van een bijenstal op of in de grond moet werken, kan dat gemakkelijk constateren. Afsterven Bijen vliegen van de kast naar de bloemen en weer terug. Bijen kruipen bij voorbaat niet over de grond. Ze zijn in feite zeer zindelijk. Kruipen ze wel over de grond, dan is er iets mis. In een vertwijfelde poging en met inspanning van de laatste krachten, proberen de werksters toch nog bij het volk te komen. Duidelijk is te zien dat hun vleugeltjes versleten zijn, soms onveranderd: halen en nog eens halen. De honingraten moeten worden gevuld en als de imker kort tevoren een volle oogst heeft weggenomen, dan wordt daardoor de haal drift van de bijen flink vergroot. Na de fruitbloei kan er voor het eerst in het seizoen honing worden geoogst. Slingeren heet dat. Het probleem is, of er wel vol doende dracht is. Gelukkig worden er in onze streek veel bloemen geteeld. Nemesia's, Reseda's en Bosliefjes zijn na de fruitbloei een welkome aanvulling. Vooral Reseda's verschaffen voor de bijen een geweldige dracht, zoveel zelfs dat dit bloemgewas „bijenbrood" wordt ge noemd. Bij de boomsoorten treffen we de Acacia's en Linden aan. Bijen moeten de beschikking hebben over massabloei, zelf leven ze immers ook in massa. Staan er veel Lindebomen in de buurt, dan kan er zelfs sprake zijn van de Lindehoning. In de voortuintjes van de woonhuizen treft men veel dwergmispels, mahonia's, zuur- bes en vuurdooms aan. Wanneer deze struiken in bloei staan (rond juni) gonst het onder het raam of langs de muur van bezoek brengende bijen. Een aangenaam zoemgeluid vervult de lucht eromheen. De extra beloning na het werk van al die kleine beestjes, is het najaar een enorme vracht van rode en oranje gekleurde bes sen. Zeer decoratief voor het oog en een weelde aan voedsel voor tal van vogel soorten! Najaarsontwikkeling In tegenstelling tot het voorjaar gaan nu de dagen korter worden en ook daarop rea geert het bijenvolk instinctief De ko ningin legt gaandeweg minder eitjes en het volk in zijn geheel maakt zich op voor de komende, lange winter. Op mooie dagen gaan de werksters echter nog heel wat stuifmeel halen en wel van de herfstasters, late landman en zaaidahlia's. Honing zal er niet veel meer zijn, behalve op de kruisbloemige groenbemestingsgewassen. De door de imker afgenomen winter- voorraadhoning is inmiddels aangevuld door toediening van suikerwater. De darrenmoord is nu ook al achter de rug zodat er weinig aktiviteiten om en in de kast meer zijn waar te nemen. Darren worden gedurende de winter niet geduld. Bijen die nu nog geboren worden, zullen de hele winter kunnen blijven leven. Winterzit Het ingekrompen volk telt gedurende de winter 10.000 tot 15.000 bijen. Dicht opeen, in de vorm van een tros, beweegt de massa zich uiterst langzaam om de voed selvoorraad. Bijen houden dus geen win terslaap maar houden feitelijk een winter zit. Binnenin de tros blijft de temperatuur op 15° C, zonder noemenswaardige schommelingen en dat zelfs ongeacht de buitentemperatuur! Tijdens langdurige koude komen de bijen beslist niet uit de korf of kast, ook al blijft het vlieggat permanent geopend. Doordat de bijen voortdurend enig voed sel van de aanwezige voorraad afnemen moeten ze eigenlijk in staat zijn, de ge vormde afvalstoffen uit te werpen, maar dat kan niet in de kast. Trouwens de ene bij zou bij ontlasting de andere bij be smeuren en dan ontstaat er een toestand waarbij he tvolk als verloren moet worden beschouwd. Dan ontstaat namelijk een ziekte die „Roei" wordt genoemd. Het wachten is dan op een milde dag waarop ze kunnen uitvliegen en gelukkig komt er gedurende de ganse winter zo nu en dan zo'n milde dag voor. Hygiëne Van zo'n milde dag maken de bijen ogen blikkelijk gebruik en bij rond de 10° C verlaten ze de kast en laten hun uitwerp selen soms wel in een lange sliert, on middelijk vallen. Men noemt dit dan ook de reinigingsvlucht. De imker doet er op zo'n dag beter aan niet in het zondagse pak te gaan kijken Na zo'n milde dag blijven de bijen weer binnen, dicht op elkaar. Twee vragen doen zich hierbij voor. De eerste is, hoe krijgt het bijenvolk die temperatuur toch tot die 15° C? Die warmte kan gevormd worden Van de heer L. K. te D. ontvingen we de volgende bijdrage, waar wellicht nog reactie op komt, zelf herinner ik me nog dat in die dagen inderdaad hele drommen bommenwerpers over kwamen, zodat het een grote dreunende lawaaigolf was als we aan de dijk er naar zaten te k^ken. Goed dat u het eens van u afgeschreven hebt lukt me. Wel bedankt, ook al schreef u het niet in het flakkees' dialect We geven het graag een plaatsje. Geachte redactie E.N., Het is bijna 47 jaar geleden dat de Plaat opgeschrikt werd door een zeer zware klap, en wat bleek, een rijnaak vol met Belgische krijgsgevangenen was op een mijn gevaren vlak voor de Willemstad. Als jongen heb ik een slachtoffer gezien die onder de Plaat aangespoeld was. Op het kerkhof in de Plaat dacht ik dat er vier begraven werden, en in Achthuizen werden er ook begraven, die naar ik meen later weer opgegraven, en in België herbegraven zijn. Hoeveel doden er waren weet ik niet, maar wel veel. Ik denk dat er in de Willemstad wel een gedenkteken of iets dergelijks is. En nou ik toch over de oorlog heb, ik was toen 10 a 11 jaar oud, wil ik nog wat herinneringen weergeven. In de zomer met de grote vakantie zocht ik altijd mijn vader op in de polder; en op één van die dagen moest ik toch nog even op de buitendijk kijken tussen het Rooye sluisje en de Sluishaven. Ik zag daar een flottielje mijnenvegers, ze voeren in konvooi naast en achter elkaar. Ik riep de koffiekoker naar dat schouwspel te komen kijken. De jongen kwam naar me toe, met nog een jongen, maar we stonden er nog geen halve minuut of een kogel vloog over onze hoofden heen, ik hoorde hem fluiten. „Meteen weg", zei de koffiekoker, dus we doken weer veilig achter de dijk weg; van dit verhaal is de koffiekoker niet meer, dat was wijlen Kees de Bonte W.z. en de andere jongen was J. C. de Bonte L.z. neef van K. de Bonte en of die zich er nog wat van kan herinneren weet ik niet, want we moesten terug. Geen pottekijkers dus, dit was in de zomer 1940 of 1941. Ook het volgende verhaal moet u op mijn erewoord geloven, want het lijkt een sterk verhaal dat ik echt in werkelijkheid heb gezien; het was in de zomer 1942 of 1943, dat weet ik niet meer. 'k Was om boodschappen geweest voor de vrouw van de boer bij wie vader werkte; en op de terugweg naar de hofstee fietste ik gelijk op met wijlen Kees Metaal. Die was weger op de weegbrug van Sluishaven, de oudere Platenaars kunnen zich hem nog wel herinneren. Daar komen we bij de betonbaan tussen 2 en 3 van de Polder en ineens een schieten, he tleek wel of de wereld verging. „Duiken", zei Kees Metaal, we lieten ons met fiets en al vallen. Kees Metaal op zijn buik in het gras, gezicht naar beneden, maar ik als jongen, nieuwsgierig als ik was, met het gezicht naar boven, en wat zie ik? Een vliegtuig dook steil omlaag het Volkerak in. Ik denk dat het water wel 20 meter boven de dijk uitkwam, 's Avonds hoorde ik van moeder dat er een Engelse piloot gevangengenomen werd op het tegen woordige Hellegatsplein; maar wat of het voor vliegtuig was weet ik niet en heb er nooit meer iets over vernomen ook. Ik heb ook nooit gehoord, wie of het wel heeft gezien, misschien ben ik wel de enige getuige van dat neerschieten van dat vliegtuig? Het volgende speelde zich afin de Veenweg of de Bosseweg onder Ooltgens- plaat; 'k was weer met een boereknecht meegereden op de wielslee naar het land, op een zaterdagmiddag, de datum weet ik niet meer maar als ik dti schrijf kunnen de mensen van 60 jaar en ouder zich dat nog wel herinneren dat de „Minister Lely" of de „Minister van der Sleyden", dat weet ik niet meer de boot dus van de R.T.M, die de veerdienst Numansdorp-Zijpe onderhield in de grond geboord werd door vliegtuigen; maar dat wist ik op dat moment nog niet. Hoeveel vliegtuigen er waren dat kan ik mij niet herinneren omdat ze zo laag vlogen dat ze aan het oog onttrokken waren, maar het mooiste van al was de lichtspoormunitie die over Ooltgensplaat vloog, dat was een prachtig gezicht, alleen besefte ik niet hoe gevaarlijk het eigenlijk was, om daar naar te kijken. Ik dacht dat het ongeveer 3 a 4 uur in de namiddag was en 's avonds hoorden we dat van die boot. L. K. te D. Er is a.s. zaterdag 24 oktober weer koffie bar op onze boot de „Windekind". De plaats waar de boot ligt is niet zoals gebruikelijk in de haven, maar op het Havenhoofd in Middelharnis. Er zal een film gedraaid worden met als titel „the healing". Aanvang 20.00 uur. ledere jongerte is hartelijk welkom. Tot ziens. Youth for Christ Goeree Overflakkee OOLTGENSPLAAT Onlangs ontving het bestuur van het „Burgemeester W. M. van der Harst Tamboer- en Trompetterkorps" het ver heugende bericht, dat men een subsidie tegemoet mag zien voor aanschaf van kleding en instrumenten, respectievelijk van 1200,- en 3755,-. Beide bedragen vormen dan 20% van de aankoopsom van de artikelen. Bestuur en leden zijn vanzelfsprekend zeer content met genoemde toezegging en roepen een ieder op de jaarlijkse kollekte voor het Anjerfonds, welke in juni plaats vindt, zeer zeker te steunen. Een racefiets kent geen spatborden en dat kan er toe leiden dat je bij regenachtig weer flink nat wordt door het opspattend water van de wielen. Daarom heeft de Zweedse onderneming Mirage een uit schuifbaar spatbord in de handel gebracht dat op de meeste typen racefietsen past. Bij mooi weer fiets je met ingeschoven spatbord en als het regent schuif je het spatbord uit. Met behulp van een boutje wordt het spatbord stevig aan het frame geklemd. Nu ook in Nederland voor een kleine twintig gulden te koop. door hele, fijne spiertrillingen wat is te beschouwen als wrijving en op school leert men, dat door wrijving „warmte" ontstaat. De tweede vraag is waarom gaan de bijen b.v. niet één voor één de kast of korf uit om zich te ontlasten? Nou, dat hoeft niet want het bijenlichaam is goed in staat de uit werpselen in de endeldarm langdurig vast te houden. Zo gaat de ene ontwikkelingsfase in de ander over. Totdat het voorjaar weer aanbreekt en het bijenleven nieuwe im pulsen krijgt. Met dank aan de redaktie en aan de heer K. Vogelaar voor zijn bijpassende pen tekeningen. D. Hoogzand P.S. 1987 was helaas een heel slecht bijenjaar. De afdeling „Goeree-Overflakkee Schouwen-Duiveland van de Vereniging Gehandicaptenzorg van de Gerefor meerde Gemeenten, nodigt alle lichame- Ujk gehandicapten en hun ouders of ver zorgers uit voor een bijeenkomst, te hou den op D.V. zaterdag 31 oktober a.s. 's middags kwart over twee in het vereni gingsgebouw van de Geref. Gemeente aan de Molenstraat 16 te Nieuwerkerk (Zld.). Tijdens deze middag zullen dia's worden vertoond over het zendingswerk der Geref Gemeenten. Iedereen is van harte welkom. Op donderdag 29 oktober a.s. houdt de D.V.N. afd. Goeree-Overflakkee een voorlichtingsavond in het Multifiinctio- neel Gebouw ,JDorpstienden" te Oud- dorp. Mevr. E. van Driessen (voorlichtster van de fa. Nordisk) is deze avond aanwezig en zal aan de hand van een dia-serie, de werking van diverse soorten insuUne, de insulinepomp en de insuline-pen, bespre ken. Na de pauze zal er gelegenheid zijn om vragen te stellen, waarna de verloting voor de onkosten zal worden gehouden. Graag tot ziens. De aanvang is 20.00 uur. Op donderdag 29 oktober en vrijdag 30 oktober houdt de Peuterspeelzaal „de Gomet" haar deuren wijd open voor alle peuters en hun vaders en moeders van Ouddorp en Goedereede. Op die twee ochtenden is er vrij toegang van 8.45 -1115 uur. U kuntdan onder het genot van een kopje koffie, met uw peuter komen kijken hoe de peuters van 2Vl - 4 jaar alleen of in groepsverband bezig zijn onder leiding van een bevoegde leidster en een hulpmoeder. Ook zullen er enkele bestuursleden aan wezig zijn om de nodige informatie te verschaffen. De peuterspeelzaal is opgericht in 1976. Dat deze in een grote behoefte voorziet blijkt wel uit het aantal kinderen dat op dit moment de speelzaal bezoekt. Er zijn momenteel drie groepen van twaalf kin deren en een aantal kinderen staat nog op de wachtlijst. Mocht dit aantal flink toe nemen dan zal de peuterspeelzaal nog meer opengesteld worden voor nieuwe groepen. Komt u dus gerust eens kijken hoe de peuters genieten van het twee keer per week naar de speelzaal gaan. Het bijenleven J[A -r' j .j||l«i*f :..,ll»4^ ^t^^^f^f^f^f^^'^*^*^*^^^*^*^*^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 10