De Plaatse torenklok luidt nog maar zelden Gem. Goedereede gaat bedrijf „Holland Zeevis b.v." te Goedereede wegens hinder sluiten Dirigent v. d. Heuvel iioeft - na 40 jaar - van Stadse zangers nog iano niet weg 30-31 OKTOBER 1987 irksland arkt lindej Bouw- en sloopafval naar stortplaats te Middelhamis Ci^l-^xxC Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oud(ste)-inwoner, mevr. M. C. Mgs-Maris overleden mn \\cmmMmjA, Stad aan 't Haringvliet: Cursus geesteiijlce vorming 60e Jaargang DINSDAG 20 OKTOBER 1987 No. 5641 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief In alle flakkeese dorpen wordt nog driemaal daags de torenklok geluid; zo niet in Ooltgensplaat Daar ly'kt die traditie gelieel afgeschaft en dat heeft al tot een verontruste brief aan het gemeentebestuur geleid, gezonden en ondertekend door een groep dorpelingen die in de brief te kennen gaf het vertrouwde geluid al een poos te missen en het zeer op pr^s te zullen stellen het stulge „vertrouwde dorpseigene" spoedig weer te mogen horen. In het dorp wordt al gefluisterd dat het College de luidinstallatie maar 't liefst kapot zou houden, maar ten gemeentehuize wordt dat zeker niet bevestigd. Daar verzekert men dat in het Investerings- en dekkingsplan voor volgend jaar een krediet is opgenomen voor het herstel van de electrische luidinstallatie die een halfjaar geleden zulke kuren ging vertonen dat ze buiten gebruik moest worden gesteld. Wel wordt de klok, met de hand in werking gesteld, geluid voor begrafenissen en voor de zondagse erediensten. Waimeer volgend jaar de electrische luidinstal latie gerepareerd/vervangen zal zijn, waarbij naar 't lijkt ook het torenuurwerk zal dienen te worden vervangen, dan zal wellicht de gemeenteraad gevraagd worden of de traditie van het driemaal daags luiden weer zal worden voortgezet. Voor de 45 indieners van de handtekeningen „zomaar een greep uit alle lagen en richtingen van de plaatselijke bevolking") is dat geen vraag, maar er zijn er in Ooltgenspalat ook binnen het Gemeentehuis die er anders over denken en die het klokgelui storend vinden voor de werknemers uit de continudienst eii voor de kleine kinderen die erdoor zouden kunnen worden gewekt. „Het luiden heeft toch niet echt een funktie meer", kun je horen beweren nu vrijwel iedereen met een horloge is toegerust. Vroeger diende het luiden om 8 uurs morgens ervoor om de arbeiders in 't veld te laten weten dat het tijd was voor een boterham, om 12 uur voor de warme hap en om 8 uur 's avonds voor de pap om spoedig daarna naar de sponde te gaan. Voor dat doel hoeft de klok niet meer te worden geluid.... T.z.t zal de gemeenteraad daarover beslissen. De voorstanders van de hervatting van het traditionele luiden hebben de neuzen al voorzichtig geteld en zij horen de klok alweer luiden, zoals men zich dat sinds 1949 had voorgenomen. Toen n.l. werd door de bevolking een nieuwe klok gekocht ter vervanging door de klok die door de dt'itsers was gestolen. De klok vertoont daarom het volgend randsc'nntt, gemaakt door Ant. Hokke* „de bronzen stem die zich vóór mij liet horen Werd door hét duitse volk genomen uit dees' toren maar het volk van Ooltgensplaat bracht mijne prijs bijeen zodat ik toen, op deze plaats verscheen". De gemeenteraad heeft de brief met de 45 handtekeningen aan het College in handen gesteld. MIDDELHARNIS - DEN BOMMEL Zondagmiddag, 18 oktober 1987, over leed in haar woning Prins Hendrikstraat 32 te Middelhamis, mevrouw Maria Cor nelia Maris, sinds 13 mei 1952 weduwe van de heer David Mijs. Dit overlijden bepaalt ons bij drie bij zondere gebeurtenissen. Ten eerste mocht mevrouw Mijs-Maris de hoge leeftijd van 102 jaar en zes maanden bereiken en zover ons bekend was zij de oudste in woner van ons eiland. Zij werd geboren op 4 april 1885 te Den Bommel. Ten tweede mag niet onvermeld worden gelaten, dat mevrouw Mijs tot haar einde in haar eigen woning mocht worden verzorgd door haar dochter, mevrouw M. J. Mijs. In de derde plaats kan nog worden vermeld, dat me vrouw Mijs als laatste op de Oude Be- graaQ)laats achter de Ned. Herv. Kerk te Den Bommel zal worden begraven, in het familiegraf bij haar echtgenoot. Het echtpaar heeft vijf kinderen gehad, waarvan er twee zijn overleden. Vroeger woonde het gezin Mijs-Maris op een boer derij in de Zuidzijde bij de watertoren. De begrafenis zal plaats hebben donder dag 22 oktober om 14.00 uur vanuit de Herv. Kerk te Den Bommel. De rouw dienst in de kerk vangt aan om 1315 uur en hierin zal voorgaan ds. P. H. van Trigt, hervormd predikant te Middelhamis. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. MELISSANT - woensdagavond 7.30 uur student P. Melis van 's Graven- zande. MIDDELHARNIS - donderdagavond 7.30 uur ds. R. Boogaard van Leiden. Toen in de raadsvergadering van j.l. donderdagavond de problematiek rondom de hinderl^ke aan wezigheid van „Holland Zeevis b.v." in de Achter straat te Goedereede opnieuw aan de orde kwam, nadat dat ook vorig jaar december het geval was geweest, kreeg de raad de verzekering dat het bedrgf per 27 oktober beëindigd moet worden. Alleen de AROB rechter kan die datum verleggen wanneer hy dit voornemen zou schorsen, zoals hem wellicht door „Holland Zeevis" zal worden gevraagd. Die schor- singsbevoegdheid werd al eerder toegepast, al op 22 december had de Gemeente tot sluiting last gegeven. B en W maakten de raad opnieuw duidelijk geen mogelijkheid te zien het voortbestaan van het bedrijf, zowel planologisch als hinderwettechnisch gezien, op verantwoorde wijze in de woon omgeving in te passen. B en W zijn akkoord gegaan met een uitstel van vier weken om de bedrijfsvoerders gelegenheid te geven de ftnanciële consequenties van verplaatsing van het bedrijf te bezien en het wachten is thans op een nader bericht daaromtrent, al bestaat binnen de raad niet de indmk dat er van bedrijfswege erg veel haast wordt gemaakt. Het bedrijf dat door de gemeente zal worden gesloten. Dhr. den Hollander (WD) vermoedde zelfs de toepassing van een „sleeptouweffect in de kennelijke hoop dat de gemeente lijke maatregelen zo'n vaart niet zullen lopen, „maar voor de gemeente is de rek er nu uit", begreep hij. Het werd door de voorz. burg. van Velzen bevestigd. De Gemeente kan geen laksheid worden verweten maar hangende de procedure die bij de AROB rechter is aangespannen mag de gemeente niet optreden en duurt het bedrijf aldaar voort, tot ongenoegen van de omgeving waarait mevr. Orgers een brief aan het College had gericht. Hangende de procedure werd die voor kennisgeving aangenomen. De voorz. meende dat met het bedrijf alle tolerantie is betracht, waarom hij het temeer betreurde dat de overlast, waarover wordt geklaagd, nog steeds wordt ontkend. Het bedrijf schermt steeds met het werkgelegenheidsaspect, „maar dat mag er niet de oorzaak van zijn dat de buurt daarvoor het loodje moet leggen", beshste de voorz., o.a. dhr. van Oosterom verzekerend dat de 27e metterdaad een „harde" datum zal zijn. De zangers en zangeressen van de Stadse Chr. Gemengde Zangvere niging „Soli Deo Gloria" hebben er zaterdagmiddag geen twgfel over laten bestaan ook na 40 jaar nog alle prgs te stellen op de wekelgkse aanwezigheid van hun dirigent dhr. C. C. v. d. Heuvel. Immers wordt die als zeer stimulerend en inspi rerend ervaren en zaterdagmiddag, toen in „'t Trefpunt" het jubileum werd gevierd bleef het schoon ge volg daarvan, de r^ke vulling van de prgzenkast, niet onbesproken...! Het deed bestuursvoorz. A. v. d. Boogert daarom bijzonder deugd die middag veel belangstellenden te mogen begroeten en 't was dan ook namens die velen dat dhr. v. d. Boogert jubilaris v. d. Heuvel de wens liet horen nog veel onder zijn bekwame leiding te mogen zingen, dankbaar als hij was dat dhr. v. d Heuvel de krachC gezondheid en inspiratie had ontvangen ook in Stad 40 jaar lang de dirigeerstok te hanteren. „Soms met harde hand", wist dhr. v. d. Boogert, trots op de resultaten die de leiding van dhr. v. d. Heuvel heeft laten zien. Bloemen werden overhandigd aan mevr. V. d. Heuvel voor het feit dat ze haar man zoveel avonden aan Stad heeft moeten afstaan, terwijl de dirigent zelf werd ver rast met een prachtig nieuw telefoon toestel (dat nauwelijks uit de verpakking te krijgen was) en een hydrocelstaaf voor de regulering van het vochtgehalte in de privé piano van de fam. v. d. Heuvel. Eerder dit jaar toen hij in Stellendam zijn 40-jarig jubiletmi herdacht ontving dhr. v. d. Heuvel al een Koninklijke Eremedaille. Toen, en ook nu werd bewonderend ge sproken door weth. L. C. Kievit die een gelukwens namens het gemeentebestuur sprak, over de enorme werklust die dhr. v. d. Heuvel door de jaren heen aan de dag heeft gelegd. Vrijwel elke avond staat hij voor een van de flakkeese koren, van één waarvan ook mevr. v. d. Heuvel lid is zodat ze tenminste één avond per week in eikaars nabijheid verkeren. Gelukwensen werden voorts gesproken door dhr. W. Lokker in de goede hoop dat de werkzaamheden en de goede gezond heid van dhr. v. d. Heuvel nog lang bestendigd zullen mogen blijven. Het was een wens waarbij dhr. J. Best- man uitDirksIand zich namens de afd. Rotterdam van de Chr. Zangersbond graag geheel bij aansloot. Dhr. Bestman had ruimweg berekend dat dhr. v. d. Heuvel in zijn lange loopbaan aan elk van zijn koren zo'n 3600 uur heeft besteed, exclusief de tussengeschoven repetities en de voorbereidingen en aanwezigheid op concoursen! Dhr. Bestman hoopte dan ook zeer dat God dhr. v. d. Heuvel nog vele en gezonde jaren zal willen schenken. Spr. vond het heel gelukkig dat er op Stad veel animo aanwezig is om te zingen, zoals het geval bij mevr. C. Maliepaard- v. d. Griend die al 3 5 jaar lang deel van het koor uitmaakt. Zij werd bedacht met het insigne van de Zangersbond, haar door dhr. Bestman omgehangen. Tenslotte was er voor dhr. v. d. Heuvel gelegenheid een dankwoord uit te spreken Een van de geschenken wordt uitgepakt. voor de manier waarop bestuur en leden van zijn Stadse koor hem en zijn echt genote hadden ontvangen: „dank voor wat jullie steeds- en vandaag voor ons hebben willen doen". Dejubilaresse mevr. Maliepaard-v. d. Griend A Raad Goedereede: De Gemeenteraad van Goedereede heeft in zijn vergadering van jl. donderdagavond ingestemd met deelname aan een gemeenschappe- lyke regeling met de overige flak keese gemeenten waarin de afvoer van bouw- en sloopafval naar een centrale stortplaats in Middelhar- nis wordt geregeld, een en ander in het kader van de Afvalstoffenwet geving. In de Provinciale plannen is Middelhamis aangewezen als de plaats waar op het eiland een stor^laats kan worden inge richt, voor het beheer waarvan een ge meenschappelijke regeling dient te wor den getroffen. Voor particulieren uit Goedereede blijft het mogelijk bouw- en sloopafval naar de stor^laats te Stellendam te brengen, ech ter is de hoeveelheid daarvan beperkt tot ca. 1 kubieke meter. Die hoeveelheden worden door de gemeente nadien naar Middelhamis vervoerd. Grotere hoeveelheden puin en bouwafval dienen rechtstreeks naar Middelhamis te worden gebracht; de Middelhamisse stort plaats zal ook, behalve elke middag, zaterdagsmorgens geopend zijn. Het is de Op D.V. maandag 26 oktober hoopt drs. K. Exalto uit Benthuizen voor de cur sisten te spreken overGezag en zegen van de belijdenisgeschriften". Aanvang: 19.45 uur. Plaats: Hervormd Verenigingsgebouw J)e Hoeksteen" te Middelhamis. Alle cursisten worden weer hartelijk uit genodigd deze avond bij te wonen. OUDDORP Beroep aangenomen Ds. G. Meuleman, Herv. pred., heeft het op hem door de Herv. Gem. van Weker om uitgebrachte beroep aangenomen. Ds. Meuleman vervidt hiermede de vacature ontstaan door het vertrek van ds. A. de Lange naar Sonmielsdijk. bedoeling de regeling per 1 januari a.s. in werking te laten treden. Het aangeboden afVal dient te zijn gescheiden in een brand baar- en niet brandbaar gedeelte omdat het brandbare naar de AVR Afval Verwerking Rijnmond zal worden ge bracht. Op de stortplaats zal tijdens de openings uren een permanente kracht aanwezig zijn wiens taak het o.a. is de aangevoerde hoeveelheden te meten. Het tarief zal ca. 17,50 per m'zijn. Desgevraagd werd vanuit het College ver klaard dat de komst van de gemeenschap pelijke regeling als bovenbedoeld het op halen van grofvuil, zoals dat nu gebeurt, onverlet laat Voor topkmiimt. goede se ■n voordelige prijnn: FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER J-I-I-I-II^^M») Weititnét 35 - Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 en 2120 Filitêl Renesse - Prinahap - Hogezoam 172 -. Telefoon 011162400 ^^^^^^'^.O^^O'^i^'^'^^^^ty.O^^.i^x^'v^^i^.^'^A^yi^^'.^^'^^^.^^^.^'t^.^t^^'v^^^^^^^'.^yi^'^^^v.^^^^.^.^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1