EIIIVt1DEn-niEUW5 z/ Met 'n goede verhuizer kunt u rustig gaan slapen Overdenking MAN TE ROER Pasfoto's Schoorsteenbrand is te voorkomen uit de Heilige Schrift Dam vereniging flakkee expresse bv KIJKVENSTER HET De Gooye in landelijke competitie Hisschemöller Ikabod Herfstvakantie-aktiviteiten ISKII Open dag wijkgebouw „de Zwaluw", Sperwer 5, Sommelsdijk 2e Blad VRUDAG 16 OKTOBER 1987 No. 5640 blik op kerk en samenleving - Vluchtelingen - De vreemdeling in uw poorten - Wat meer begrip Gedurende de laatste paar weken is het vluchtelingenbeleid onderwerp van hef tige discussies geweest. De regering had nogal plompverloren beslist dat vrij grote aantallen vluchtelingen moesten worden opgevangen in relatief kleine gemeenten. Het betrof de plaatsen Goes, Slagharen en Stevensbeek. Onmiddellijk kwam in al deze gemeenten de bevolking in het ge weer. Men voelde zich voor een vol dongen feit geplaatst. Bovendien was naar het oordeel van de inwoners in alle gevallen de groep vluchtelingen te groot. Kortom, men vreesde problemen en narig heid. De emoties laaiden hoog op. Tegen standers van de opname liepen met span doeken, maar voorstanders deden er niet voor onder. De bevolking van de betref fende gemeenten werd natuurlijk uitge maakt voor fascistisch en racistisch en wat voor kwalificaties vandaag nog meer gegeven kunnen worden.... Niemand zal tegenspreken dat we vanuit de Heilige Schrift gezien ons gastvrij horen op te stellen tegenover mensen die geen thuis hebben. Reeds in het Oude Testament genoot de vreemdeling een hoge bescherming en werd het herhaalde lijk gezegd aan het adres van Jsraël dat het zelf „een vreemdeling in een vreemd land" was geweest. En uiteraard denken we aan de apostolische vermaning: „vergeet de herbergzaamheid niet...." Ons land stond in vroeger eeuwen bekend om zijn „vreemdeling-vriendelijk" beleid. In het begin van de Tachtigjarige Oorlog hebben we duizenden vluchtelingen uit de Zuidelijke Nederlanden opgenomen, die om het geloof waren uitgeweken. Later kwamen vele Hugenoten vanuit Frankrijk over onze grenzen. Tal van Franse familie namen herinneren er nog aan. Ons land was steeds een toevluchtsoord voor ver drevenen. Inmiddels is de situatie wel grondig ver anderd. De wereld is kleiner geworden en tal van mensen worden opgejaagd door dictatoriale regimes of moeten vluchten voor oorlogsgeweld of honger. Anderen zijn echter avonturiers en gelukzoekers. Maar de mogelijkheden om te vluchten zijn door het vliegverkeer aaimierkelijk verruimd. En wie onderscheidt de vluch telingen van elkaar? Wie kan de motieven voor hun vlucht met één oogopslag be oordelen? Bovendien staat het westen van ons land de Randstad waar tot nog toe de meeste vluchtelingen zijn opgenomen, be kend om de criminaliteit. Terecht of ten onrechte wordt dat toegeschreven aan de vele vreemdelingen. Geen wonder wan neer mensen in andere delen van het land zich bedreigd voelen door de komst van grote aantallen vluchtelingen. Men vreest dat er weleens een einde zou kurmen komen aan het rustige bestaan dat men tot nog toe heeft geleid. Het is jammer dat deze dingen in onze samenleving bijna niet meer bespreekbaar zijn. Dat burgers die overigens niets heb ben tegen de opname van vluchtelingen, maar zich verzetten tegen een onbeperkt toelaten, meteen worden afgeschilderd als fascisten en racisten. Van de regering, die uiteindelijk verantwoordelijk is zou men wel wat begrip mogen verwachten. Waarnemer L-i4,y Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. KOMeiMse DuneNDjes Ik kan wel wat romeinse jaartallen ont cijferen, maar wat betekent CCCI ge volgd door drie in spiegelschrift staande letters C, en wat beduiden streepjes er boven en vierkantjes er omheen? Antwoord: Aanvankelijk duidden de Romeinen het getal 1000 aan door combi natie van een C met een I en aansluitend een C in spiegelschrift. 2000 werd dan geschreven (of gebeiteld) als CCI met daaraan vast twee omgekeerde Cs. Die CCCI gekoppeld met drie omgekeerde Cs staan dus voor 3000. Omdat die tekens zoveel plaats vergden, is men later voor elke duizend de letter M gaan ge bruiken. 2000 werd MM, 3000 MMM. Tienduizend maakte men vervolgens met een X 10) plus een streepje boven die letter, en honderdduizend door een recht hoekige oiru-aming. Twee I's in zo'n lijstje betekenden indertijd 200.000, een V (van 5) in een vierkant 500.000 en een X in zo'n kaderlijn stond voor een miljoen. sen sütif iM oe kshk Wat kost het me extra, als ik in de kerk begraven wil worden? Of is dat alleen weggelegd voor belangrijke mensen? Antwoord: Alleen in de vorstelijke graf kelder van de Nieuwe Kerk te Delft mogen nog overledenen worden bijgezet. In de andere kerken is het, op grond van de Begrafeniswet van 1869, verboden. Om gezondheidsredenen wilde men in de 18de eeuw al een halt toeroepen aan de ge woonte, belangrijke ingezetenen in de plaatselijke kerk bij te zetten. Maar juist de voorname lieden klampten zich vast aan dit gebruik en wilden graag, dat later een grafsteen in de kerk aan hun leven zou herinneren. Pas Napoleon schafte het ge bruik af en in 1804 werd zijn decreet ook in ons (door Frankrijk bezette) land van kracht Op 21 december 1813 stond de Prins van Oranje (die later onze koning Willem I werd) het op aandrang van hoge kringen weer toe, maar op advies van de Nederlandse medici volgde in 1828 een Nederlands verbod, zij het met uitzonde ringen. Sinds 1869 mag uitsluitend de koninklijke familie nog gebruik maken van haar grafkelder. De lichamen worden dan wel gebalsemd voor de bijzetting aldaar. 0PUeHnM9t i€E Hoe ontstaat het blauwe schijnsel op zee bij avond? Antwoord: Uzagdeinterferentiekleuren van een Uchte verontreiniging der golven met olie, die uitsluitend te zien is als de ondergaande zon of een andere lichtbron tegenover u staat DIRKSLAND Zaterdag heeft zwem- ver. „de Gooye" uit Dirksland de eerste wedstrijd in de landelijke verenigings competitie D-afdeUng gezwommen. „De Gooye", vorig jaar landelijk op de 19e plaats geëindigd, had zaterdag duidelijk zin om in het nieuwe seizoen een aantal plaatsen naar boven op te schuiven. In het zwembad „de Gooye" in Dirksland wer den de concurrenten D.W.F., P.C.G. en Strijen al meteen op een forse achterstand gezet en het was alleen P.C.G. uit Gorin- chem die de thuisclub nog enigszins kon volgen. Het werd deze middag weer een regen van niewue pers. records in alle leeftijdsgroe pen, Theo Jan Tanis verbeterde het club- record op de 200 m vrije slag heren en kwam na een spannende race op 2.05.5. Ook de twee estafette-ploegen 4x100 m vrij meisjes tot 16 jr. en 4x100 m wissel slag jongens tot 16 jr. behaalden beiden een mooie eerste plaats. De medaille-winnaars deze middag waren: 100 m vrij dames Gisela Schafer 1.08.0 Ie en Hellen Soldaat 1.10.8 2e; 100 m vlinder heren Theo Jan Tanis 1.03.6 Ie en Johan Langbroek 1.04.2 3e; 200 m wissel m. '71. Wanda Jongejan 2.34.2 Ie en Sandra Mijnders 3.06.5 3e: Voor uw MIDDELHARNIS Tel. 01870 - 2441 200 m schoolj. '71. Menno Kiela 2.49.2 Ie en Mare Nederlof 2.56.6 3e; 100 m school m. '73 Petra van Doom 1.25.5 Ie en E vellen Groenendijk 1.31.3 3e; 100 m rugj. '73 GerbenNelemans 1.15.4 2e; 50 m vlinder j.o. 10 jr. Robert van Lenten 0.44.5 3e; 100 m rug dames Gisela Scha fer 1.20.4 le; Andrea Kardux 1.21.5 2e en MarUes Bestman 1.21.9 3e; 100 m vrij m. '71 Wanda Jongejan 1.00.8 le; 100 m rugj. '71 Menno Kiela 1.09.7 le; 200 m wissel m. '73 Petra van Doom 3.00.2 3e; 50 m vlinder m.o. 12 jr. Bemadette Vis- been 0.43.4 3e; 200 m vrij j. '73 Gerben Nelemans 2.30.3 2e; 2(X) m school dames Hellen Soldaat 3.10.8 le; Petra van Doom 3.10.9 2e en Marlies Bestman 3.21.0 3e; 200 m vrij heren Theo Jan Tanis 2.05.5 le en Hans Jongejan 2.06.9 2e. ^s SLAAPWAHÜtLAAnS Hoe vinden slaapwandelaars zo precies de weg tussen de meubels door? En hoe komt het, dat ze niet uit de dakgoot vallen? Antwoord: Slaapwandelaars kunnen met gesloten ogen heus niet blindelings de weg vinden en zeker niet in een vreemde omgeving. In eigen huis volgen ze wel eens automatisch een bekende route. Toch lopen ze vaak tegen iets aan en schrikken dan wakker. Het verschijnsel komt veel voor bij kinderen tussen ca. 8 en 16 jaar die zich minder goed in emoties en woor den kuimen uiten, op tijdstippen dat ze niet dromen maar waarin wel vaker on bewuste wensen, angsten of conflicten door eenvoudige handelingen merkbaar worden. Volwassenen hebben er zelden last van. Dat grote mensen slaapwande lend door dakgoten balanceren, zie je eigenlijk alleen in komische films. Tt WARMS KAMEJi De cyclame doet het niet best bij ons. Wat mankeert er aan? Antwoord: Gezien uw brief en het af gevallen blad, staat ze in een warme, be dompte en berookte zitkamer. Geen won der, dat ze dan niet goed gedijt Een aan tal kamerplanten verlangt een koele om geving met voldoende vocht en een stand plaats in het licht, maar niet op een vensterbank boven een radiator of gevel kachel! Voor een cyclame is de ideale temperatuur 10 a 12° C. Dan 's morgens vroeg water geven op het schoteltje, maar na een uur het niet opgezogen restje wegdoen, want van natte voeten houdt de cyclame niet Staat ze (tijdelijk) warmer, dan wat koel water rondom de bol toe dienen. De tijd om de open haard te stoken is weer aangebroken. Buiten plenst de regen en striemt de wind door de takken. Het hout knettert zacht en de vlammetjes geven het glas wijn extra warmte. Als het goed is, heeft u uw schoorsteen al laten vegen, misschien zelfs wel voor de tweede keer dit jaar. De kans op schoor steenbrand is immers veel te groot Door het toenemende gebraik van open haar den, houtkachels en niet te vergeten, alles- branders, is het aantal schoorsteen branden in Nederland flink toegenomen. Als er plannen zijn om een open haard te bouwen, is het zaak te zorgen, dat het schoorsteenkanaal in goede staat is of komt Deze zijn in verschillende kwali teiten te koop. Met een constmctie en kwaliteit, die voldoet aan de eisen van de brandweer, voorkomt u problemen. De inspectie van het brandweerwezen in elke gemeente zal alle informatie over de voor schriften willen verstrekken. Verder is ook het stookgedrag een factor in de veilig heid. Een schoorsteenbrand ontstaat door de roetaanslag in de schoorsteen. Stookt u af en toe berkehout, dan maakt u de kans op schoorsteenbrand kleiner. De rook van berkehout heeft namelijk de eigenschap de roetaanslag voor een groot deel los te maken. Elke week een keer berkeblokken stoken verhoogt dus de veiligheid. Gebmikt u de open haard het hele jaar door, dan is een keer per jaar vegen niet voldoende. Zeker niet wanneer u veel zachthout of papier, geschilderd hout bri ketten als brandstof gebruikt. Ook barbe- „En zij noemde het jongetje Ika bod, zeggende: De eer is wegge voerd uit Israël! Omdat de ark Gods gevankelijk weggevoerd was en om haars schoonvaders en haars mans wil". (1 Samuel 4 21) Het is oorlog. Israël strijdt tegen de Fili stijnen nabij de plaats Eben-Haëzer. De gevolgen zijn voor Israël ontzettend, want vierduizend soldaten sneuvelen op het slagveld. In de dan ontstane verwarring besluiten de oudsten van het volk om de ark op te halen uit de tabemakel te Silo. Waarom doen ze dat? Ze menen, dat het eerstkomende treffen met de Filistijnen dan zeker in een overwirming zal eindigen. Middels de ark zijn in het verleden im mers ook al machtige dingen gebeurd! Wat een dwaasheid. Alsof de ark als zodanig garant zou staan voor de zege. WeUswaar was de ark het teken en zegel van Gods verbondstrouw, maar toch niet God Zelf. Laat staan, dat men middels de ark over Gods hulp zou kunnen beschikken. Als ten tweede male de strijd ontbrandt is de afloop voor Israël desastreus. Tienduizenden vinden de dood en onder hen zijn de priesters Hofni en Pinehas, zonen van Eli. Bovendien wordt de ark door de Filistijnen meegenomen. De onheilstijding wordt niet alleen door de priester Eli vernomen met als di recte gevolg zijn dood maar dringt ook door tot in het huis van Pinehas. De vrouw van deze goddeloze man schrikt geweldig. Ze was in verwachting van een kind en door het schokkende bericht overvallen haar de weeën. De baby, een zoon, wordt geboren, maar het kost deze vrouw haar leven. Stervende geeft ze haar jongen een naam: Ikabod. Die naam betekent: De eer is weggevoerd. Wat bedoelt ze met deze naam? De ark was teken en zegel van de eer, die God aan Israël had verleend. God had met dit volk een verbond gesloten. Hij wilde wonen in haar midden. Wat een eer! Nu de ark is weggevoerd is, zo ervaart deze vrouw dat, tegelijkertijd God ge weken. Israël heeft haar eer, die zo geweldig in het teken en zegel van de ark tot uitdrukking werd gebracht, verspeeld. Dat is haar tot diepe smart meer nog dan het verlies van haar schoonvader en haar man. Ikabod. En we vragen eikaan Is in onze gezinnen nog merkbaar de heerlijkheid Gods? Of moeten we zeggen, dat die eer onder ons ook verdwenen is? Wat leeft onder ons ook veel grauwheid, die door vele woor den niet is op te heffen. Als we bemerken, dat het Woord van de God van het verbond in menig gezin geen krachten doet. Als velen wel eer en heerlijkheid zoeken, maar die menen te vinden in eigen prestaties. Hebben we reeds verstaan, dat onze uit eindelijke heerlijkheid reeds is verspeeld in het Paradijs? We zijn eerloze zondaren geworden. De Geest doet ons die levende kracht spellen met betrekking tot onszelf: Ikabod. Door eigen schuld. Wij hebben de trouw Gods verspeeld. Waar is de troost? Laten we eens luisteren naar die vrouwen, die rondom het bed staan van die stervende moeder. Ze zeg gen tegen haar: „Vrees niet, want gij hebt een zoon gebaard". Een schrale troost. Dat haar nageslacht in stand blijft is niet de echte troost. Haar klacht grijpt dieper: Gods eer is gedoofd! Daarom is slechts één troost mogelijk. Het is het woord van de engel: „Vreest niet, want, ziet, ik verkondig u grote blijd schap". Gods Zoon is gekomen. Hij, van Wie de evangelist zegt: „En we hebben Zijn heerlijkheid aanschouwd, een heer lijkheid als van de eniggeborene van de Vader, vol van genade en waarheid". Christus alleen! Hoezeer heeft Hij het „Ikabod" gespeld, toen de heerlijkheid des Vaders van Hem week op Golgotha. Laag hing het oordeel Gods over de kruis- heuvel. Hij heeft overwonnen op de Paasmorgen. Hij bekleedt nu en heden eerloze zon daren met Zijn heerlijkheid. Ikabod.... de eer is weg. Immanuël.... God met ons! Zoetermeer G. C. de Jong Stichting Wijkgroep „Middelhamis- Zuid" organiseert de volgende aktivitei- ten tijdens de herfstvakantie: Op dinsdagmiddag 20 oktober 1987 is er een Kindervlooien-markt. Plaats: Buurt huis „Pippeloentje", Meidoomstraat 10a, Middelharnis. Tijd: van 13.30 tot 15.00 uur. De toegang is gratis, er is snoep en limo nade te koop. Als je wat te verkopen hebt, neem dan zelf een kleed of iets dergelijks mee waar je je spulletjes op kan zetten. Op woensdagmiddag 21 oktober organi seert de wijkgroep Centram op het Diek- huus-plein een Landenspel. Enkele vrij willigers van de wijkgroep Zuid helpen hier ook een handje mee. Op donderdagmiddag 22 oktober spelen we Bingo met de kinderen in het buurthuis „Pippeloentje" van 13.30 tot ca. 15.00 uur kuimen er leuke prijsjes gewonnen worden. De kosten zijn 1,50 incl. een glaasje limonade. cue- en op de open haard geeft een vettige aanslag in het schoorsteenkanaal en ver groot de kans op schoorsteenbrand. Misschien is de aanschaf van een schoor- steenveeg-set lonend. Bij doe-het-zelf-za- ken en bouwmarkten zijn deze sets zo goedkoop, dat de aanschaf hiervan uw plezier in „het fikkie-stoken" zeker niet hoeft te vergallen. Voor alle duidelijkheid, als u de schoor steen door een erkende schoorsteenveger laat vegen en een gedateerde nota krijgt, zult u in ieder geval over dit punt met de verzekering geen problemen krijgen. „Ernst Nut en Ontspanning '52" te Melissant Uitslagen van maandag 12 oktober 1987 le afdeling: C. Koppenaal - A. Visbeen2-0 J. Doom. - C. Visbae.n0-2 B. Grootenboer - A. 't Jonk2-0 J. Non - B. Visbeen0-2 J. Looy - H. Visbeen1-1 2e afdeling: S. W. Keyzer - M. Arrias1-1 T. Goedegebuur-B. v. d. Spaan2-0 H. vanHeukelen-J. Roozemond.2 - O M. Wiegel - Adr. Visbeen0-2 3e afdeling: P. Jansen - S. Reygersberg0-2 J. Schans - B. van Engen2-0 Zaterdag 17 oktober a. s. houden wij in ons wijkgebouw open dag van 10.00 uur tot 15.00 uur. Wij willen u dan laten zien wat er zo al aan aktiviteiten te doen is. Ook de peuter speelzaal zal de gehele dag open zijn. Verder is er een rommelmarkt, en heeft u daar spulletjes voor dan kunt u die tot en met 15 oktober a.s. inleveren. Voor de kinderen is er dan de prijsuitreiking van de tekenwedstrijd en tevens de tentoonstel ling van al de ingeleverde tekeningen. Van alle aktiviteiten zijn er werkstukjes, foto's e.a. te zien. Het biljart is ook beschikbaar voor de liefhebbers. De koffie staat voor u klaar en voor de kinderen een glaasje limonade. Graag tot ziens VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz - 72 - G.F.CallenbacliB.V.—Nijkerk Je vertrouwde de sinjeuren niet? Saartje zit weer voor het venster. Met een wollen doek om haar schouders en haar benen in een deken gewikkeld. Ze kan de kinderen zien spelen en het gaan en komen van de schepen en schuiten zien. Beter medicijn is er niet voor haar. 'k Heb zoveel horen beloven, Saar. En dat licht is toch wel mooi werk. Ze luistert half. Haar gedachten dwalen meestal naar het verleden. Ik moet nu terug naar de keet Ja, knikt ze. Ik zal hier maar blijven zitten. In het zonnetje. Ze lacht als een kind. En ze kijkt toe als de kleindochter de reiszak gereedmaakt. Doe er zelf ook wat in, zegt Frans. Als ze niet tot aan de tafel reiken kan, waar het brood en een stuk vlees liggen, doet ze haar gehaakte das af. Dit dan. Die is warm als je naar 't licht moet Frans is niet teleurgesteld en ook niet verdrietig als hij het pad over de kmin van de dijk weer opgaat Dat is nu beter begaanbaar dan voorheen. Het duurt wel lang eer hij de baak in het zicht krijgt, maar hij behoeft nergens naar de weg te zoeken. Goeie vaart, wenste Saartje, toen hij van huis ging. Zou ze denken dat hij weer op loods vaart gaat? Ze leeft zo helemaal in het oude leven. Het maakt hem een zamer. Al is het tegelijk een troost dat zij niet weet hoe alleen ze weer moet achterblijven. Saartje, die klein geworden is en zo kinderlijk. Als hij haar van de stoel voor het raam naar de bedstee helpt, leunt ze zwaar op hem en ze laat zich graag toedekken. Dat moet de kleindochter nu doen. Die blij is als grootmoeder vroeg naar bed gaat Dan kan zij nog even buiten lopen, waar het jonge volk langs komt De bomen zijn weer groen en in de tuintjes bloeien floxen en de eerste rozen. Het leven houdt nooit op. Dat geeft maar en bloeit en draagt vrucht Nelis heeft de keet schoongemaakt. Het veldbed van vers hooi voorzien en de dekens op het gras in de zon gelegd. Er is warme koffie en wit brood met gedroogde schapekaas. De herder heeft een andere knecht, vertehhij. 'kHebgezegddatikvoorde laatste zomer in de polder ben. Daarna ga ik. Waarheen? Naar zee. Varen! Frans zegt niets. Als hij eindelijk opstaat om naar de baak te gaan, zegt hij dat Nelis mee moet Het is laag water. De zon heeft de slibben gedroogd. Ze kunnen er gemakkelijk over lopen. Met zijn stok begint Frans lijnen te trekken en smalle geultjes. De brede kustiijn met daarachter ongelijke strepen. Dat zijn de banken en het diepe. Zijn uitieg wordt zo groot, dat hij niet meer oplet waar hij loopt en tot over zijn enkels in de modder terechtkomt Zo heb ik mijn zonen geleerd hoe ze moesten varen. Jij zult het anders leren. Nee, zegt Nelis. Ik wil het van jou leren, loods. Daarvoor is het te laat, jong! Achter zijn hielen rolt de vloed aan. Frans kijkt naar de uitlopende golven voor hij verder gaat. Na die eerste keer praten ze nog veel over het varen. Nelis bemoeit zich bijna niet meer met de kudde. Op een dag midden in de week gaat hij naar ter Goes om iets te halen, wat Frans vergeten heeft. Hij komt opgetogen terug. Nu is het zover, loods, 'k Ga met je zoon mee op diens schip. Met Teeuw? Op de beurtvaart? Jij, die het onderscheid nog niet weet tussen een roerstok en een roeispaan? Het duurt nog enkele weken eer Nelis met een bundeltje kleren onder zijn arm de polder voorgoed verlaat De zomer is bijna ten einde, 's Avonds moet Frans al een kaars aansteken voor het naar bed gaan. Zolang het niet kouder wordt zit hij het liefst op de bank voor de keet Over de Schelde hangt een matte nevel, waarin de bekende kleuren nog vaag zichtbaar blijven. Blauw- zwarte en grijze wolksgevaarten met paarsrose randen drijven langzaam verder. Van het land naar de zee, machtig en groot over de slapende akkers. Een verlaten schaap blaat tegen de avond. En dan is het of in de verte nog de stem van Nelis roept: Tot morgen, loods! Als NeUs voor de eerste keer een grote havenstad ziet, staat hij lang stil te kijken. Is dat nu het leven, waar de mensen in de polder niets van weten? vraagt hij aan zijn schipper. De dmkte van varen en rijden verwart hem niet, zoals het Teeuw verschrikte toen die met een groot pak bagage midden in Rotterdam stond. Zonder de weg te weten. De boeren uit de Oost-Beveland- polder zouden Nelis niet meer herkennen. Hoewel hij nog vaak iets zegt, waarvan ze niets zouden begrijpen. Ik mis hier heel wat schipper, waarvan we in de polder volop hebben. Wat dan? Je kijkt hier overal tegen de huizen en de mensen aan. Teeuw antwoordt niet Er is veel in de jongen, wat hem aan zichzelf herinnert. Al lijkt Nelis helemaal niet op hem. Die is niet verlegen. Hij gaat overal resoluut op af en hij heeft altijd een weerwoord als er iets gezegd wordt Een haantje de voorste, die geen onderscheid zal maken of hij een aankomend maatje of een koop- vaardijkapitein aanspreekt. Toch mag Teeuw zijn jongste knecht graag. Als het schip ergens moet blijven liggen, behoeft hij niet meer alleen in het kajuitje te zitten. De oudste knecht gaat liever de wal op om brandewijn te drinken en achter de meisjes aan te zitten. Nelis moet daarvan niets hebben. Die kan op zijn wijze praten over wat hij die dag gezien en waarover hij gedacht heeft. 'k Zou iets geweldigs willen beleven, schipper. Iets waaraan je voor je hele leven genoeg hebt. Zoals de loods met de Woestduin. Je bedoelt m'n vader! Teeuw kan er niet aan wennen dat Nelis altijd over de loods spreekt. Niet alleen omdat zijn vader geen loods meer is. Op deze leeftijd zou hij zonder het ongeluk met de toimen toch niet meer in dienst kuimen zijn. Het hindert hem om een andere reden. Je kunt evengoed zonder iets geweldigs leven, antwoordt hij een beetje korzelig. 't Is waar dat vader veel vreugde aan zijn werk beleefde, maar verdriet bracht het hem ook. Ze zijn alweer weg uit Rotterdam, ergens voorbij Dordt, op reis naar Zeeland, als ze over het leven van Naerebout praten. Het is een heldere nacht met veel sterren en stil water. Teeuw staat aan het roer. (wordt vervolgd) Hi 4: H: He :i: H: H: Drog. Reform. Foto Quelle >i>^^->fe^i>**'^'^:7» Lorentz 1 3241 LX Middelharnis Tel. 01870-2188 A Cricketpad 15 3223 EA Hellevoetsluis Tel. 01883-20016 J^ Kreeftstraat 36 4301 ZD Zierlkzee Tel. 01110-13163 Ig Wielsingel 24 3261 VJ Oud-Beijerland Tel. 01860-13624 ^1 ^^^■^■^■^■^■'^4■'^*4■*^■^■i^'^^■^■^■^.^.^.^.^.>^^■^■^■^■^■^■J^^■^■l^l^)^^■^■^^'^^■^■^■^■'^>^^■l^^.^■^■^■^■^■^■^■'^^■^■^■'^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5