Nieuwe Novib kalender 1988 uitgekomen Telefax I Reklame Reklame I Moeilijke bietenoogst NIEUWS Donicere woii(en boven l(oi(iianenvisserij Uitslagen De Zwarte Pion 12 oktober f Warme Bakker DE VISSER 1 uit de Kerken Uitslagen De Zwarte Pion Uitvoering landscliapsbeleidsplan Goedereede Bruckner en Puccini Plaat van Thools Mannenkoor Tienerclub „'t Haventje" Stichting Christelijke Openbare Bibliotheek in Grote Kerk Schiedam Dam- en Schaal(verenlglng „Ontspanning" te Ouddorp Drukkerij Gebr.de Waal Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 16 OKTOBER 1987 Voor het veertiende achtereenvolgende jaar is de Novib/Gast aan Tafel kalender van de persen gerold. Internationaal record - De kalender is een co-produktie van ontwikkelings-organisaties uit Nederland, België, Zvs'itserland, Italië en Noorwegen. De totale oplage overtreft de 250.000 - een nieuw record. Topfotografen - Meer dan 80 topfotografen uit 12 landen hebben hun beste foto's opgestuurd voor opname in de kalender. Doorslaggevend bij de uiteindelijke keus is het vermogen om het eigen gezicht van de mensen in de Derde Wereld gestalte te geven. Het spectaculaire panoramische formaat van 60 bij 26 cm doet op bijzondere wijze recht aan kwaliteit van de opnames. Geschikt voor onderwas - De informatie op de achterbladen is geheel vernieuwd: naast artikelen over de daadwerkelijke aktiviteiten van Novib in de Derde Wereld, zijn 12 portretten opgenomen van internationale organisaties die een rol spelen bij de ontwikkeling van de Derde Wereld, zoals de Wereldbank, het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Food and Agricultural Organization (FAO). Aansluitend onderwijs - Door een vernieuwde vormgeving zijn de achterbladen bijzonder gemakkelijk te kopiëren. Daardoor kan de informatie nog beter dan voorheen in het onderwijs gebruikt worden. De kalender 33,50) kan besteld worden bij Novib: 070 - 421766. GOEDEREEDE Het gemeentehuis te Goedereede en de gemeentelijke visafslag te Stellendam zijn via telefax bereikbaar onder nummer 01879-2924. Op de wekelijkse schaakavond stonden weer enkele interessante wedstrijden op het programma. Verohne speelde tegen Boeter en offerde een pion waarna Boeter in de verdediging werd gedrongen. Na een foutieve damezet kon Verolme de winst pakken. In de partij v. d. Waal-Smit had wit steeds het betere spel, maar kon niet door de verdediging van Smit heenkomen. Na een stroef begin van Van Prooijen in het begin van het seizoen raakt hij nu steeds beter op dreef. Nu won hij van Van Dooren. Verolme - Boeter1-0 du Pree - de JagerVi-Vi van Prooijen - van Dooren1-0 Ant. Visser - Kruik1-0 Noordijk - v. d. Does1-0 v. d. Waal - SmitVi-Vx Groenendijk - Ad Visser0-1 Lesuis - van BrachtVi-Vi In het kader van de uitvoering van het landschapsbeleidsplan is door de Minister van Landbouw en Visserij aan de ge meente Goedereede een subsidie toege kend van ruim 90.000,-. Deze subsidie is een vervolg op het vorig jaar reeds ontvangen bedrag van 176.000,-. Zoals bekend voert het gemeentebestuur van Goederede een aktief beleid op het gebied van het onderhoud van landschaps elementen. Veel inspanningen worden ge troost om het specifieke landschap, met onder meer het schurvelingengebied, in stand te houden. Een en ander komt tot uitdrukking in het opschonen etc. van schurvelingen en het opnieuw inplanten van bomen en struiken. Gesteld kan worden, dat de forse inves teringen, die gepleegd worden, duidelijk in het landschap zichtbaar zijn. DIRKSLAND De bibliotheek is tijdens de herfstvakantie ook op D.V. woensdag 21 oktober ge opend van 14.00 tot 16.00 uur. Vrijdag en zaterdag: I 250gram ROOMBOTERKOEKJES Q TC f van 4,25 NU voor O. f I) 6EIERKOEKENvan2,75 nu voor Z.Zu - Roomboter zeeuwsspeculaas250 gram 4.25 Roomboteramandelspeculaas250 gram 4.25 Gevulde speculaas100 gram 1.80 Roomboteramandelspeculaasstaven 100 gram 2.35 Roomboteramandelstaven100 gram 2.35 Roomborstplaat100 gram x.üd Pepernoten250 gram 2.95 1 SOMMELSDUK - DIRKSLAND - ZIERIKZEE ®(i)®(D®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®®® De oratoriumvereniging Gloria-Toon kunst geeft op zaterdag 7 november a.s. een najaarsconcert. Uitgevoerd worden „Te Deum" van A. Bruckner en „Messa di Gloria" van G. Puccini. Deze werken, die goed in het gehoor liggen, vragen een gedegen inzet van het koor dat in het verleden bewees zo'n uitdaging aan te kunnen. Dit geldt ook t.a.v. de vier solisten Hilary Reynolds, Louise Rijs, Jan Caals en Lieuwe Visser. Koor en Randstedelijk Or kest staan o.l.v. Aad van der Hoeven. Toegangskaarten 12,50, pas 65 en cjp 10,-) zijn verkrijgbaar bij de leden en aan de kerk. Vanaf ongeveer 19.30 uur staan de deuren open terwijl de uitvoering om 20.15 uur begint. Kaarten zijn verkrijgbaar bij mevr. J. Tanis, Burg. Honnerlage Gretelaan 299, 3119 BH Schiedam. Tel. 010-4739098. SINT ANNALAND Aardappelveiling van dinsdag 13 oktober 1987 Bintjes blok 1 0,11 - 0,14. Première gewone 0,09. Pre mière bonken 0,11. Gloria gewone 0,07 - 0,10. Gloria bonken 0,11 - 0,12. Gloria kriel 0.80. Bintjes ge wone 0,07 - 0,14. Bintjes bonken 0,22-ƒ0,24. Bintjes drielingen 0,06. Bintjes kriel 0,80. Eigenheimers ge wone 0,15 - 0,21. Wildstar gewone 0,21. Aardappelprijs per kilogram. Aanvoer: honderd en zeventien ton. Het voornemen van de suikerfabrieken om de bietencampagne in 12 weken af te werken en op 13 december af te sluiten wordt door de vele regens doorkruist en het is nu al zeker dat het niet zal lukken, het staat te bezieni of men wel voor de Kerstdagen klaar zal zijn. De achterstaand is nu al minstens een week en nog steeds blijven de neer- plenzende buien de bietenakkers onwerk baar houden. Dit is vooral in het Zuid westen het geval, maar ook in het Noor den groeit de achterstand en kimnen de fabrieken niet full-time draaien. Ook het hoge tarra-percentage vormt een pro bleem apart, door het slik dat aan de bieten kleeft, en dat moet worden af gewassen in de fabriek, verstoppen de afvoergoten en daalt de capaciteit van de fabriek. Het suikergehalte loopt door de vele regens ook achteruit, want het is de zon die voor de suiker zorgt, nu neemt de biet vocht op en wordt zwaarder, de suiker neemt niet toe, dus ook voor de boer betekent het natte najaar weer een ramp meer. NED. HERV. KERK Beroepen te: Ede (toez.) J. R. Volk te Veenendaal; Hoogeveen W. G. Sonnen- berg te Den Ham; Oud-Beijerland G. Schaap te Poederoijen; Ridderkerk (toez.) T. Ouwerkerk te IJzendoom. Aangenomen naar Staphorst Sde Jong te Katwijk aan Zee; Katwijk aan Zee J. R. Volk te Veenendaal. Bedankt voon Rouveen C. v. d. Scheur te Nederlangbroek; Ede (toez.) en Nij- kerkerveen J. R. Volk te Veenendaal. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te: Den Haag-West als geeste lijk verzorger van de gevangenissen te Scheveningen drs. J. D. W. Eerbeek, kand. te Den Haag; Hollum (Ameland) drs. D. Kamminga, kand. te Kampen; Elburg drs. K. H. de Jong te Ridderkerk; Amersfoort, als pastoraal medewerker aan de Lichtenberg instellingen drs. D. L. Havinga, in geestelijke dienst van het HBO pastoraat te Kampen; Fijnaart J. Massier, kand. te Kampen. Aangenomen naan Hollum (Ameland) drs. D. Kamminga te Kampen. Beroepbaarstelling: drs. J. D. W. Eer beek, kand. te Den Haag; drs. D. Kam minga te Kampen. Aangenomen naan Amersfoort als pas toraal medewerker aan De Lichtenberg instellingen drs. D. L. Havinga, in ge deeltelijke dienst van het HBO pastoraat; Fijnaart J. Massier, kand. te Kampen; Roden (Dr.) T. A. vanBeijeren Bergen en Henegouwen te Wieringerwerf; Elburg drs. K. H. de Jong te Ridderkerk. Beroepbaarstelling: J. Massier, kand. te Kampen. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Assen-Noord A. de Snoo te Harderwijk; Hoogeveen P. Schelling te Leeuwarden; Waddinxveen E. Heres te Surhuisterveen. Aangenomen naar: Mariënberg H. K. Bouwkamp te Hardinxveld-Giessendam; Drachten-Noord A. van der Slootte Vol- lenhove-Kadoelen. Beroepbaarstelling: drs. J. Koelewijn, Spaarbakstraat 36, Kampen, tel. 05202 - 24675. NED. GEREF. KERKEN Beroepen te: Katwijk aan Zee (part time) G. J. Zwarts, kand. te Rotterdam; Breda (part-time) G. J. Zwarts, kand. te Rotterdam. Benoemd tot geestelijk verzorger van het huis van bewaring te Den Bosch (part time) H. Kiezebrink, wonende te Baam; pastoraal medewerker te Zaanstreek- Centrum/Alkmaar R. Ganzevoort, wo nende te Gorinchem. Aangenomen naar: Den Bosch, de be noeming tot geestelijk verzorger van het huis van Bewaring te Den Bosch H. Kie zebrink, wonende te Baam, hij blijft te vens werkzaam als geestelijk verzorger van de Rijnksinrichting voor jongens te Den Eng te Den Dolder; Langerak D. W. Fijan, kand. te Houten; Zaanstreek-Cen trum/Alkmaar de benoeming tot pasto raal medewerker R. Ganzevoort, wo nende te Gorinchem. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te: Spijkenisse T. M. Hofman te Ouderkerk aan de Amstel en J. Jonkman te Enschede-West. Beroepen te: Spijkenisse T. M. Hofinan te Ouderkerk aan de Amstel; Culemborg B. Bijleveld te Heerde; Vlaardingen A. Stehouwer te Nijkerk, Bedankt voon Nunspeet(2e pred.pl.) R. van Beek (Pniëlkerk); Middelburg J. Plan- tinga te Leeuwarden. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Dirksland J. Mijnders te Veenendaal; Lelystad C. Harinck te Oost- kapelle; Rotterdam-Alexanderpolder B. van der Heiden te Woerden; Apeldoorn J. J. van Eckeveld te Zeist; Hilversum A. Bac te Bodegraven; Middelburg-Zuid P. Honkoop te Kampen. Bedankt voon TholenB. van der Heiden te Woerden; Slikkerveer D. Rietdijk te Moerkapelle; Krimpen aan den IJssel N. W. Schreuder te Goes; Kruiningen en Middelhamis G. Mouw te Genemuiden; Rhenen C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Hoogvliet en Naaldwijk J. Mijnders te Veenendaal; Rotterdam-Centrum L. Blok te Nunspeet; 's-Gravenzande en Roter- dam-IJsselmonde M. Mondria te Waar denburg; Middelburg-Centrum C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid. Uitslagen van 12 oktober 1987 Dammen: J. Visbeen - J. Moerkerk2-0 H. Tanis - C. Tanis0-2 G. Tanis - C. Akershoek2-0 J. ten Hove - A. van Huizen0-2 J. Westhoeve - K. Tanisafgebr. A. Meijer - C. Mierop0-2 Schaken: C. Wassenaar - P. Westhoeve0-1 M. Breen- A. Verhage1-0 W. Breen - A. J. Kastelein1-0 P. Westhoeve - M. Breen1-0 Kr. V. d. Wende - C. Wassenaar.afg. A. C. Baas - J. Dijkstra1-0 R. Kickert - E. Santifort1-0 J. Grinwis - P. Derrez0-1 Terwül twintig of meer jaren ge leden, de visserg op koklianen of kokkels, b^na uitsluitend door in het Noorden wonende vissers werd uitgeoefend, kwam in de zeventiger jaren deze vissery ook in Zeeland waar uitgestrekte gebieden in de Oosterschelde en elders om de Zuid in de Noordzee een rendabele vis- serü waarborgden. Het ging op en neer, jaren van een „goede boterham" en jaren dat de kokkels niets waard waren wisselden elkaar af De laatste jaren en ook nog in 1987 hoort men langs de waterkant fantastische be- sommingen noemen en dat het goed gaat of ging blijkt wel uit de nieuwe schepen, die hier en daar de oude komen vervangen, stuk voor stuk schepen waarin miljoenen zijn geïnvesteerd en die dan ook in staat zijn grote hoeveelheden kokkels op te zuigen, uit het slik waarin deze kleine schelpdiertjes leven. Maar waar veel varkens komen wordt de spoeling dun, dat blijkt nu ook in de kokkelvisserij. De kokkelvisserij is na enkele maanden vissen niet meer lonend, door het uitgeput raken van de banken waarop ze gevonden worden. Het Produktschap voor Vis en Visprodukten en het RIVO hadden daar eerder al tegen gewaarschuwd, want mos selen worden gezaaid en gekweekt, maar kokkels worden in het wild gevist, zoals dat in vorige eeuwen ook met geval met de mossel was. En koude winters schijnen de laatste driejaar oorzaak te zijn, van weinig jonge kokkels. Nu is de kokkelvloot niet Het Chr. Thools Mannenkoor „Reho- both", 0.1.V. Rijk J. Rijkse m.m.v. Henk van Putten orgel en Johan Baay tenor, heeft een nieuwe LP en MC waarvan de opbrengst voor Woord en Daad is. Prijs f 22,50. Inhoud; kant A: 1. Morgenzang 2. Gods Vaderiiefde 3. De Heilige Stad 4. Psalm 141 5. U gewijd 6. Psalm 29. Kant E: 1Ik roem in God (ps. 56) 2. Bede 3. Neem mij Gevangen 4. Komt, komt tot Mij (Matth. 11 18) 5. Psalm 73 6. Gebed om Genade 7. De nacht. De naam van de plaat (MC) is „De natuur zingt Godes eer". Bestellingen voor Flakkee: A. Jansen, Geleedststraat 30, Ouddorp, tel. 01878 - 1643. SINT ANNALAND Uienveiling van dinsdag 13 oktober 1987 Uien, maat veertig opwaarts, klasse twee N.L. 18,10 - 19,00. Uienprijs per honderd kilogram. Aanvoer: zestig ton. groot, al worden natuurlijk slapende ver gunningen wakker, als er verhalen de ronde doen, dat het vissen van kokkels goud opbrengt. Het voornemen van het Ministerie om bij een aantal van 35 het afgeven van ver gunningen te stoppen liep iets uit de hand toen meergenoemde „slapers" wakker werden. Er schijnen nu 38 schepen full time te vissen, want een visser zal bij matige vangst, toch proberen een goede week te maken in de hoop, toch nog een bankje te vinden. Op de Oosterschelde werden enkele jaren geleden experimen teel percelen gereserveerd om kokhanen te kweken, maar er schijnen geen hoop gevende resultaten te zijn geboekt. Intussen blijkt Nederland waarschijnlijk na Spanje de belangrijkste kokkelprodu- cent van Europa te zijn en door de grote vraag blijven door de matige aanvoer de prijzen goed, maar na de verwachtings volle eerste weken is de opbrengst, uiterst schraal, in hoeveelheid kokkels, maar ook in netto besomming. Men verwacht eigenlijk dat de kokkel visserij per 1 november zal worden ge sloten. Of de Waddenzee inderdaad al helemaal uitgeput is is niet met zekerheid te zeggen, maar waar de meeste kokhanen- vissers thans om de Zuid schijnen te wonen, concentreert de visserij zich voor de Nederlandse kust, terwijl men ook wel uitwijkt naar Engeland. Er zal in elk geval wel op moeten worden gelet, dat er genoeg kokhanen overblijven om voor nalatenschap te zorgen, want deze florerende visserijtak mag men niet door overbevissing verloren laten gaan. GOEDEREEDE A.s. zaterdag weer een gezellige avond in „de Ark". Jullie komen natuurlijk alle maal weer? We draaien een oorlogsfilm en niet, zoals in „de Zaaier" staat een natuurfilm. De entree zoals gewoonlijk één gulden. We beginnen om half 8. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 18 oktober 1987 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. van Herk, v.m. bediening Heilige Doop - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees- dienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. Op 5 oktober ontving De Zwarte Pion het 6e van Charlois Europoort. Het begon hoopgevend met een bliksem- overwinning van Van Prooijen, maar na dat Boeter remise gespeeld had, verloren zowel Hollander als Peeman. Verohne bracht De Zwarte Pion weer in de race door een sterk gespeeld eindspel. Verbeek tenslotte speelde remise. De Jager en du Pree hebben hun partij afgebroken. •leH^^-J^ Zo'n trouwdiner wordt onvergetelijk if Menu's,' servetjes, lucifers, bruidsuikerdoosjes, wijn etiketten, kaartjes tafelschikking, enz. enz. bedrukt met de namen van Het Paar. En met De Datum. Of wat meer wordt verlangd. In goud of in zilver. Zien? Kijken kost niks! Welkom! exclusief bij Langeweg 13, Sommelsdijk Telefoon 01870 - 2729 die drukkers met die extra service voor bruid en bruidegom. 7^®*JC3È**K ^^^^^v^^^^v^^v,^^^.^K,^^^h^^^\^1K,^\^.^^%^^^^^\^\t^•y^^^»^^^^v^^^^^^ j A^ He :ic iN H: 4c He He 4c 4: 4:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 14