EIIAI1DEI1-I1IEUW5 Ooltgensplaattoen(v) Overfietsplaatjes met een gat en de hond van Jacobs Dank na brandweerwedstrijd isEir Opbrengst kollekte Nierstichting Minder kosten door minder liuisvuil Diplomaz wemmen Loop de winterpremie niet mis Uitslagen Damvereniging „Denk en Zet" Opbrengst koekjesaktie tb.v. de Kinderadoptie Schilderplannen 4e Blad VRUDAG 16 OKTOBER 1987 No. 5640 We gaan nog even verder met de fiets en veel van wat daarmede tot de mogelükheden en onmogelgk- heden behoorde. Weten jullie nog hoe oudere mannen opstapten? Ik heb het ook nog zo geleerd. Je kon toen (zo dacht men) niet zo maar een flets pakken, opstappen en weg reden. Nee, nee.... dat ging met gebruiksaanwgzing. Eerst de linkei^ voet op het stepje van het achter wiel, met de rechtervoet een hink- sprongetje om vaart te krijgen en dan met een „manmoedige" zwaai het rechterbeen over het zadel slin geren en trappen. Het ging allemaal een bee^e stuntelig, maar het ging.... Het ging ook wel eens mis, maar het was een mooi gezicht Misschien een overblijfsel van het te paard stijgen..? Linkervoet in de stijg beugel en zo verder. Het bleef spannend, want er waren er ook nog, die in een onmogelijke houding achter de fiets aan sjouwden met beide handen aan het stuur, om op een geschikt moment op het stepje te geraken en zich dan aan het stuur naar voren trokken. Nu kan ik er om lachen, maar ik moet jullie nog vertellen, hoe ik het geleerd heb. Mijn vader had er geen geduld voor, dus dat werd niets. Ik was aangewezen op vrienden. Wie anders dan Hen Landheer en Leen Hobbel? We trokken veel met elkaar op, soms als dikke vrinden, soms als verwoed vechtende tegenstanders. Maar dat stoorde niet en Hen en Leen zouden mij op een mooie woensdag middag leren fietsen. In de Pieter Bigge- straat Daar was ruimte zat, er waren geen auto's en je kon vallen waar je wilde.... Hoe we aan een fiets geraakten, weet ik niet meer. Kort en goed, ze hesen me na de nodige instructies op het vehikel; ieder aan een kant en onder luid geschreeuw van „trappen" en „sturen" en nog meer begon het heen en weer gehol en.... de marteling. Soms even rusten met de nodige tech nische instructies en weer op dat ding, want het moest en het zou. Echter, ook jongens worden moe en ter hoogte van de Christelijke School, op de hoek bij Leen van Hassent, vonden zij dat ik het maar verder alleen doen moest en lieten me los. Wat er nu precies aan de hand was, weet ik niet goed meer, maar ik trapte en trapte en.... ik stuurde alleen maar naar links. Ik reed dus in grote cirkels rond hen heen en ik moet wel een heel benauwd gezicht getrokken hebben, want van het verdere leren fietsen herinner ik me niet veel meer. Doch ik heb zelden in mijn leven twee jongens zo zien lachen als Hen en Leen. Ik ben het nooit meer vergeten. Ooltgensplaat, Weespad van een oud foto-album. Daar stonden hun foto's in en ook die van mijn beide overgrootouders. Prachtige foto's.... ze moesten het nog eens weten. Dat een flets ook nadelen hebben kon, werd ik me bewust, toen ik voor mijn vader een boodschap doen moest bij boer Ja cobs aan de dijk bij Achthuizen. Ik kwam daar en ging door de achterdeur naar binnen. Op mijn herhaaldelijk „volluk" kreeg ik geen antwoord dus stapte ik maar verder de keuken in. Geen gehoor en ik wilde weggaan.... ik dacht dat ik iets hoorde en draaide me om. Bij de keuken deur stond een grote hond. Die keek me aan en ging er op z'n gemak bij liggen, dat was heel geruststellend. Toen ik echter mijn benen verzetten wilde om weg te Ooltgensplaat, Weespad Het was in de late jaren twintig en de vroege jaren dertig, dat de fiets een belang rijke rol ging spelen in het dagelijkse leven van de mensen. Het was het begin van de crisisjaren en een en ander ging niet voor bij aan de aandacht van de overheid, dus kwam er een belasting op het gebruik van de fiets, het „belastingplaatje". Ik kan me niet veel dingen meer herinneren, die meer gehaat waren dan die dingen. De plaatjes werden gestolen en verloren, vooral bij hen die meerdere fietsen hadden en maar één plaatje hadden voor gedeeld gebruik. Wie dat niet had liet het plaatje stevig op het stuur solderen. Wat echter het meest pijn deed, was, dat er maar één manier was om er onderuit te komen. Dat waren de plaatjes met een gat, de zogenaamdevrij- plaatjes". De gemiddelde middenstander en arbeider vonden het een schande- plaatje, want daarmee hing een stuk van je armoe voortaan open en bloot aan je fiets. Het betekende, dat je zelfs geen rijks daalder had om een normaal plaatje te betalen. Het ergste op het dorp was echter, dat er arbeiders waren die moesten be talen terwijl er boeren waren, die rechten deden gelden op een „vrijplaatje" en het nog kregen ook. Zij zijn er geweest, die het met de auto ophaalden op het gemeente huis. Het fietsen gaf ongekende mogelijkheden. Mijn eerste ritten naar Oude Tonge, naar een oud-tante, een zuster van mijn groot vader. Het waren mensen op leeftijd en het was er altijd gezellig in het kleine huisje aan de Ring. Het leuke is, dat ik enkele jaren geleden met mijn stamboomonder- zoek, via een omweg in het bezit kwam Ooltgensplaat, Weespad iifli Het is ons als Dirkslandse blusploeg een behoefte onze dank tot uitdrukking te brengen voor de hulp van velen die we kregen ter dekking van de onkosten die de organisatie van de eilandelijke wedstrijd van j.l. zaterdag met zich meebracht. Daarbij denken we aan o.^. onze sponsors en de adverteerders in het programmablad van die dag. Hartelijk dank en u weet het; altijd tot wederdienst paraat! Blusploeg Dirksland gaan, stond hij grommend op en toen hij zag, dat ik bleef staan ging hij weer liggen. Ik heb daar ongeveer een uur stokstijf bij de keukentafel gestaan. Toen boer Jacobs na ongeveer een uur thuiskwam en mij daar zag staan, trok hij vragend zijn wenk brauwen op.... Toen hij echter de situatie doorkreeg, kwam hij niet meer bij van het lachen. Enfin, ik hield er een zak lekkere appels aan over. We sjouwden heel wat af op onze fietsen. NaarDenBommel of naar Oude Tonge of naar „Meneerse". Naar de pantoffel parade op de Westdijk. De ontmoetings plaats voor jong Flakkee. Er was in feite niets te beleven, maar iedereen zag ieder een weer eens. Er was weinig te verteren en het was er gezellig en weinig baldadig. De meesten van ons hadden geen geld om te brassen en het was één grote vrienden kring. Ik zou best van enkelen nog eens iets willen horen. Want je weet het, één klein geheugensteuntje en er komt weer van alles tevoorschijn. Nu heb ik nog wel een paar fietsverhalen over, maar die spelen zich af in latere jaren, die houden jullie maar te goed. Voor nu moet ik nog een paar andere dingen kwijt. Het zij nogeens gezegd, voor ons, jongens was een fiets alles. Maar 's zondags mocht er niet gefietst worden. Dan werd er ge wandeld. Een groot deel van de dorps bevolking was voor een absolute Zondags heiliging en de eventuele andersdenken den hielden er zich zo veel mogelijk aan. Het was een van die wonderlijke on geschreven wetten, welke men, op een enkele uitzondering na zoveel mogelijk eerbiedigde. Er waren nog een paar van deze regels, 's Zaterdagsavonds liepen de meisjes in de richting Voorstraat, Brandewijnstraat, den Hoek, Weespad en Molendijk. De jongens liepen tegendraads. Overigens weet ik dat niet zo heel zeker meer, het kan ook andersom geweest zijn. Eindeloze rondjes, ooit twintig, dertig op een avond en iedereen ontmoette iedereen, wat mis schien ook wel de bedoeling was. 's Zondags echter ging men traditiege trouw twee maal naar de kerk. Sommigen vonden één keer genoeg, maar dat ter zijde. Wanneer zondagavond de kerk uit ging, gingen de ouderen naar huis en alles wat jong was ging naar de Weespad, SOMMELSDIJK - MIDDELHARNIS d.d. 12 oktober 1987 Afdeling I H. Verolme - H. Koese0-2 C. Spee - K. Vis2-0 M. de Haas - A. Verolme0-2 I. Mackloet - J. Dekker2-0 Afdeling II W. Vroegindeweij - A. Knape-----1-1 J. A. van Hoorn -1. Koese0-2 C. Zoon - S. Hoogzand1-1 M. Klink - M. van Lente1-1 Afdeling III J. Kamp - A. Krijgsman1-1 C. v. d. Groef- A. v. d. Sluijs1 -1 J. V. d. Kooij - N. Kievit1-1 J. Verbiest - H. Noordijk1-1 F. Noordijk - H. Schellevis1-1 Afdeling IV T. V. Brussel - P. v. Groningen 1 -1 L. Taaie - J. A. Gebuis1-1 R. Jacobs - J. de Bruin2-0 J. Groenendijk - J. K. de RooijO - 2 G. Zaaijer - L. van Erkel0-2 Ouddorp Goedereede Stellendam Melissant Dirksland Herkingen Sommelsdijk Middelhamis Stad a/h Haringvliet Den Bommel Nieuwe Tonge Oude Tonge Achthuizen Ooltgensplaat 3264,30 1065,70 1933,72 2018,25 3909,55 811,45 3815,55 4805,85 1281,55 869,80 2314,00 2370,85 362,90 1863,00 Alle gevers en koUektanten hartelijk dank. Honderden jongens en meisjes liepen daar dan kris-kras door elkaar heen en weer van Arie van Dam tot den Hoek. Ooit in het pikkedonker en waarom....? Ik heb het nooit begrepen en zal er waarschijnlijk ook nooit meer achter komen. Want het gekke was, dat men omstreeks een uur of negen op de Weespad geen sterveling meer zag. Je kon er een kanon afschieten. Het was een soort ritueel, waar men dik wijls elkander alleen aan de stem her kennen kon. Een heel oude traditie kon het ook niet zijn, want ik ben in het gelukkige bezit gekomen van een stel heel oude, nooit eerder gepubliceerde foto's van de Wees pad. Ik kreeg er nog meer in handen van Ooltgensplaat, maar die komen later. Ik laat nu eerst deze zien. De eerste is waar schijnlijk van omstreeks 1895. De tweede is van rond 1900. De derde is van 1911 en de vierde van de jaren twintig. We herkennen nog duidelijk de brede sloten en zien dat er voor ongeveer 1906 geen sprake was van enige bestrating. Op de oudste foto's zien we links de tuinen nog en langzamerhand komt er enige be bouwing op gang. Duidelijke herkennings punten zijn de woningen van het Doelde en het huisje rechts waar later het win keltje in was van vrouw van Putten. En nu ik hier toch ben.... achter dat huisje van ook nog één van die karakteristieke hoek jes, waar de Plaat zo rijk aan was. Er stonden daar nog een stuk of drie huisjes. In het eerste ervan woonde later Bram Dullemond met zijn vrouw, de oudste van Koos Snauw. Ze zijn verloren gegaan en ik weet niet of ik dat nu jammer moet vinden. Elk huisje had zijn eigen geschiedenis en die was niet altijd zonnig. Misschien wel goed voor een mooie tekening of foto, maar niet meer dan dat. Ik heb de crisisjaren al eerder aangehaald en toen wij jongens waren en ook wel eens naar een sigaret pakten, kostte een pakje Pirate een dubbeltje (10 stuks) en een pakje Cocktail (20 stuks) 15 centen, maar wij hadden geen dubbeltje. Dat is geen pleidooi voor goedkope rookwaren, maar een verwijzing naar een andere tijd, die (en ik zeg nu gelukkig) met de huisjes ver dwenen is. Ik heb nog brood (acht ons) gebakken voor een dubbeltje en een pak van 13 beschuiten voor zes centen. Je zou er, nu nog, tranen van in je ogen krijgen. Maar omdat ik niet „in mineur" eindigen wil, bedank ik jullie voor de nog steeds binnenkomende leuke reacties. Ik denk maar zo, zolang ik nog een aantal mensen een plezier kan doen, zal ik het wel volhouden. En van de klap met de hamer heb ik verder nooit geen last gehad. Heel erg bedankt. Eindhoven Jo Kosten Ooltgensplaat, Weespad OOSTFLAKKEE De kosten die voortvloeien uit het ophalen van het afval kimnen worden verminderd als er minder huisvuil aan de reinigings dienst wordt aangeboden. De inwoners van Oostflakkee kunnen helpen deze kos ten omlaag te brengen, b.v. door het glas niet in de vuilniszak te doen maar in de glasbak. Op verschillende plaatsen in de gemeente staan glasbakken opgesteld. Op welke plaatsen kunt u hieronder zien: in de kern Oude Tonge: - aan de Melkweg; - bij het verzorgingstehuis Ebbe en Vloed; - op de Kaai. in de kern Ooltgensplaat - hoek Havendijk/Kaai; - hoek Langeweg/Meidoomstraat. in de kern Den Bommel: - op de Kaai; - hoek Nassaustraat/Schoolstraat. in de kern Zuidzyde: - Malmöweg. in de kern Achthuizen: - Kerkstraat/Bommelsedijk. in de kern Langstraat: - nabij de kerk. Dus.... gooi uw lege flessen, glazen potten e.d. niet in de mini-container maar in één van de glasbakken, als er tenminste geen DIERENBESCHERMING Wie wil een gratis poes? Nu het seizoen 1987 afgesloten wordt moet de beheerdersfamilie Bremer van „de Jonkerstee" te Ouddorp vaststellen dat er, terwijl de gasten zijn verdwenen, nogal wat poezen zijn achtergebleven! Die wil bedoelde fam. zeker niet aan hun lot overlaten waarom voor hen een goed thuis wordt gezocht. Ieder die zo'n poes (er zijn er acht) wil adopteren kan daarvoor kontakt opnemen via tel. 01878 - 1319. Het zou de fam. Bremer en uiteraard ook de poezen veel genoegen doen! MIDDELHARNIS Op 1 o oktober 1987 slaagden de volgende leerlingen uit het Instructiebad van Mid delhamis voor hun A of B diploma. Diploma A: Jasper de Wilde; Peter van Gent; Arno Ist^ Dennis Boogerman; Martha de Boed; Sylvia Munters; Remco Bakelaar; Pieter Krijgsman; Remco Blok; Tatjana Wiegel; Tatjana Kirindongo; Karin Driesse; Su zan de Vos; Albert de Bakker; Linda Prinsen; Lieke Gerris; Jeantine Wiel- houwer, Sarah van Kassei; Reinier v. d. Veer; Mark Evertse. Diploma B: Peter Kattestaart; Jacomien Tanis; Hans Grinwis; Wilna van Rossum; Marry van Nimwegen; Benjamin van Rossum; Hen drik de Bakker; Paula Struik; Nellie Net ten; Wim Nagtegaal; Bonnie Steenman; Marike Koppelaar; Nelianne Beeke; Ilo- na van Daale; Rudi Zoon; Mirjam van Galen; Come Tamboer; Samantha Krijgs man; Sabine Poortvliet; Tanja van Dam me; Henk Netten; Tamara Buth; Jeroen van Opdorp; Bastiaan Knijper; Hendrik- Jan Bakelaar, Leonard van Dijk; Johanna Polder, Adriaan Kom; Lydia van Klinken. statiegeld opzit. Door het opnieuw ge bruiken van lege glasverpakkingen, kun nen veel energie en nieuwe grondstoffen bespaard worden en kunnen bovendien de kosten van de reinigingsdienst verlaagd worden. DOE MEE.! Vrijdag 2 oktober kwamen de leerlingen van de Chr. S.G. voor Havo en Mavo „Prins Maurits" bij u langs om koekjes te verkopen ten bate van de kinderadoptie. Deze koekjesaktie heeft netto 8.100,- opgebracht. Namens onze verre naaste zeggen wij u hiervoor hartelijk dank. Wij hopen D.V. volgend jaar weer bij u langs te komen. Nogmaals: onze hartelijke dank! GOEDEREEDE Marsen Kon. Fanfare „Apollo" op zaterdag 17 oktober hoopt de Kon. Fanfare „Apollo", met medewerking van Drumband „Voome Putten" uit Helle- voetsluis een mars te verzorgen op Goe- dereede-Havenhoofd en de Oostdijk. Op het Havenhoofd zal om hdf drie worden begonnen en in de Oostdijk om half vier. Bij slecht weer zal alles naar een andere datum worden verschoven. De winter is een uitstekend seizoen om binnenschilderwerk uit te laten voeren. Niet alleen omdat de lente dan fris en gekleurd begint, maar ook omdat er een premie is te verdienen voor in de winter uitgevoerd onderhoudsbinnenschilder- werk. Het gaat om een bedrag van vijftig gulden per man per dag, dat particuliere opdracht gevers kunnen besparen. Het schilder werk moet dan wel minimaal drie man dagen omvatten. De premie is dus altijd minstens 3x 50,-. Per week kan zo een bedrag van 250 gulden per schilder wor den terugverdiend. Naast de winterpremie van 50,- per mandag voor particulieren, bestaat er ook voor zakelijke opdrachtgevers een premie regeling voor onderhoudsbinnenschilder- werk. Hierbij gaat het om een bedrag van ƒ35,- per man per dag. De periode waarin de premieregeling geldt, loopt van 23 november 1987 tot en met 18 maart 1988, met uitzondering van de dagen tussen 19 december en 4 januari. Al duurt het dus nog even voor die periode ingaat, het is raadzaam nu reeds afspraken te maken met de schilder. Wanneer kon- takt wordt gezocht met de schilder maakt hij een prijsopgaaf vooraf en zorgt hij ook voor de aanvraag van de premie. Door tijdig afspraken te maken met de schilder, verzekert een opdrachtgever zich er dus van de premie niet mis te lopen. Schilders werken graag in de winter De winterpremie is ingesteld door het Bedrijfschap Schildersbedrijf om het aan trekkelijker te maken 's winters binnen schilderwerk uit te laten voeren. Daar door wordt voor de schildersbedrijven een gelijkmatiger spreiding van het werk be reikt en wordt de bedrijfstak minder sei- zoensgevoelig. De winterpremie is een succesvol middel gebleken in de strijd tegen de „seizoens pieken": de afgelopen jaren werd gemid deld per jaar voor ruim 600.000 man dagen aan premie uitgekeerd. Andere regelingen Ook voor afgeschermd onderhouds- buitenschilderwerk is er een premierege ling. Elke schilder kan daar meer over vertellen. Voor nadere informatie kan ook kontakt worden opgenomen met het Be drijfschap Schildersbedrijf: 070-999555. iiiiiim liiiiiin iiiiiiin iimiii iiiiiiiii iiiiiiiiii iiiiiiiii iiiiiiiii liiiimi iiiiiiiêii iiiiiiiii iiiiiiiii 111111111 iiiiiiiii m IDDELHARNIS GEMEENTE BOUWAANVRAAG WELZIJNSPLANENWELZIJNSPROGRAMMA'88 lliill IIIIIIIÊII lllllllllllll lllllllllll IIIIIHIIII llllllllll lllllllllll lllillllll llllllllllll llllllllllllll lllllllllllll Ooitgensplaai Weespad Lijnbaanpromenade 11-A Stationsweg 16 MIDDELHARNIS OUDETONGE Burgemeester en Wethouders van Middelhamis hebben het voornemen om met toepassing van artil<el 19 van de Wet op de ruimtelljl<e ordening en artikel 50, lid 8 van de Woningwet, medewerking te verlenen aan het bouwplan van: M. H. Petermeyer, Emmalaan 9, Middelhamis voor het oprichten van een garage/berging aan de Emmalaan 9 te Middelhamis. De hierop betrekking hebbende stukken, liggen met ingang van 19 oktober voor iedereen in het gemeentehuis van Middelhamis (bureau ruimtelijke ontwikkeling) ter inzage. Gedurende deze termijn kan iedereen schriftelijk bezwaar maken tegen de voorgenomen beslissing. Een dergelijk bezwaar schrift moet worden ingediend bij het college van burgemeester en wet houders van Middelhamis, Postbus 1, 3240 AA Middelhamis. MIDDELHARNIS, 1 6 oktober 1 987 De burgemeester van Middelhamis, L J. van Welsenis. De Werkgroep specifiek welzijn brengt ter openbare kennis dat, van 15 oktober 1987 tot 15 november 1987, op het gemeentehuis van Middelhamis, afd. Welzijn (Kon. Julianaweg 45, Middelhamis) ter inzage liggen het concept- Welzijnsplan en het concept-Welzijnsprogramma '88. In het concept-Welzijnsplan staan de beleidsvoornemens t.a.v. de voor zieningen op het terrein van welzijn. In het concept-Welzijnsprogramma '88 staat een lijst van organisaties en instellingen welke voor subsidiëring in aanmerking komen, met afzonderlijke subsidievoorstellen voor 1988. Gedurende bovenvermelde termijn kan een ieder, zowel schriftelijk als mondeling, bezwaren indienen bij de secretaris van de Werkgroep specifiek welzijn, dhr. K. Stoffer (p/a gemeente Middelhamis, afd. Welzijn, Postbus 1 3240 AA Middelhamis, tel. 01870 - 3555). MIDDELHARNIS, 1 6 oktober 1987 De voorzitter van de Werkgroep Specifiek Welziin L. C. Kievit

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 13