Lt^uurr Waterschap Goeree Overflakkee wacht weer kapitale investering Politieberichten Kon. Ziiver voor sclieidende maciiinist K. K. van Es V Alternatief plan „Diekhuus" M'harnis momj^tm^ Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Dhr. A. Kreeft plotseling overleden Oostflakkee nm Middelhamis inventarisatie visserijvergunningen 60e Jaargang POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 DINSDAG 13 OKTOBER 1987 No. 5639 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Dgkgraaf en heemraden van het Waterschap Goeree-Overflakkee hebben vrgdagmiddag, tydens de bgeenkomst van de Ver. Vergadering in „Onder de Wiek" te Dirksland, wel een erg zware wissel getrokken op het in casseringsvermogen van de hoofd-ingelanden, toen ze hen confronteerden met het vooruitzicht dat t b. v. de uitbreiding van het Waterschapshuis een investering van zeker 1.25 mi^oen zal dienen te worden gepleegd. Wanneer dat voornemen metterdaad zal worden geëffectueerd zal dat de omslag per ha. met 4,- 4,50 verhogen. Vooral in de richting van de hoofdingelanden ongebouwd, de landbouwers die zich z.i. in een „uitzicht loze situatie" bevinden begreep dgkgraaf van Kampenhout dat er voor het ter sprake brengen van dit voornemen „geen ongelukkiger tydstip dan het huidige" denkbaar moest worden geacht Toch durfden Dijkgraaf en heemraden het niet langer uit te stellen de Ver. Ver gadering met de noodzaak van de uit breiding te confronteren. Nu voor 95% duidelijk is dat het Waterschap met het kustbeheer zal worden belast zal er ruimte voor 4 ambtenaren moeten zijn, terwijl ook de meest dringende behoefte is aan een deugdelijke archiefruimte ter ver vanging van de door de Rijksinspecteur afgekeurde voorziening waarover het Wa terschap nu de beschikking heeft. Boven dien moeten de c.v.-installaties in het Waterschapshuis vernieuwd worden, wat ook geldt voor de stalen ramen in het oudste gedeelte van het gebouw. Architect Ad Gestel had kundig de hand gehad in de opstelling van een aantal alternatieven waaruit Dijkgraaf en heemraden hun voor keur bepaalden op de meest radicale daar van-; sloop van het oudste gedeelte, her bouw daarvan samen met de bouw van een archiefruimte met daarop een ver dieping ter uitbreiding van het administra tieve kantoorgedeelte. Overigens behoefden dijkgraaf en heem raden thans nog geen definitieve besUs- sing; voorlegging van de wenselijkheid en het uitspreken van een voorkeur voor de genoemde variant was meer bedoeld als een verkenning waaruit het College, wel licht al voor de vergadering van december, een voorstel zal distilleren. Het College van dijkgraaf en heemraden mag zich duidelijk verheugen in een grote mate van vertrouwen nu uit de vergade ring begrip en waardering werden getoond voor de manier waarop het College een en ander heeft voorbereid. De vergadering bleek ook te voelen voor de door het College voorgestane variant weliswaar de duurste maar ook de meest afdoende. Nog even werd gefilosofeerd over de (theoretische) mogelijkheid dat de Water schappen het Wegenbeheer ontnomen zal worden. Zou dat metterdaad het geval zijn dan zou er ruimte beschikbaar komen maar anderzijds zou ook de omslag per ha met een bedrag van 40,- per ha ontlast worden. De Vergadering gaf het College groen licht om het plan nader uit te werken. Naar aanleiding van het door de gemeente Middelhamis gepresenteerde beleids plan met betrekking tot de opheffing van de koepelorganisatie Het Diekhuus, heb ben bestuur en staf van genoemde instel ling gemeend een alternatief plan te moe ten presenteren onder de titel „Zo kan het Diekhuus verder". Het rapport gaat uitvoerig in op het wel zijnswerk van rijksoverheid en gemeente lijke overheid van 1950 tot heden. Daar naast worden bestaansvoorwaarden ge formuleerd voor het voortbestaan van het sociaal kultureel werk in alle kernen van de gemeente Middelhamis. Het plan komt in het kort hier op neen Afstoten van het gebouw Beneden Zand pad 7 (pas in 1985 feestelijk in gebmik genomen); vergaande bezuinigingen op het personele, organisatorische en admi nistratieve vlak. De uitgangspunten voor het alternatieve bezuinigingsvoorstel luiden: - het wijk en dorpsgerichte karakter van het sociaal kultureel werk moet on aangetast blijven. - opvang voor jongeren is een belangrijke zaak, zij moeten ergens terecht kunnen; - het waarborgen van agogische onder steuning voor alle bestaande vrijwilli- gers-initiatieven; - het waarborgen van administratieve on dersteuning voor alle vrijwilligers-ini- tiatieven; - behoud van de samenhang van het sociaal kultureel werk in de gemeente Middelhamis. Konsekwenties van het alternatieve be leid bij voortzetting van de organisatie van het Diekhuus, in een sterk afgeslankte vorm; een centraal kantoor van waarait de ondersteuning wordt geboden; beëindi ging exploitatie/beheer Beneden Zand- Daarop vooraitlopend stemde de Ver gadering in met de aankoop van 225 m^ naast het Waterschapshuis gelegen grond, van Aannemingsbedrijf Boeter, voor een prijs van 10.000,- De enige die zich tegen die z.i. voorbarige aankoop uitsprak was dhr. J. H. Koppelaar. Terwijl eerder in de vergadering was gesuggereerd wei nig rendabele percelen af te stoten leek het hem onjuist een nieuw perceel aan te kopen vóór definitief tot de verbouw en uitbreiding van het Waterschapshuis be sloten is. Krammer-Volkerak De Vergadering werd gevraagd een be stuursovereenkomst aan te gaan inzake deelname aan het Bestuurlijk Overleg Krammer-Volkerak. Dijkgraaf van Kam penhout had die overeenkomst weliswaar al vorige week zaterdag in Oude Tonge ondertekend maar hij had dat „behoudens bekrachtiging" van de Ver. Vergadering gedaan, zo verzekerde hij. Spr. vond het een goede zaak een bestuurs- lidmaatschap in het bestuurlijk overleg te hebben en graag zag hij dat het Water schap ook zou participeren in het Haring- vlietschap. Dhr. van Kampenhout deed een klem mend beroep op de bestuurders deelname van het Waterschap in de overlegstmc- tuur te bevorderen omdat dat de regio Goeree Overflakkee alleen maar tot voor deel zou kunnen strekken. Daarom wordt deelname belangrijk geacht omdat de Ha- ringvlietkust even lang is als de Krammer- Volkerak en Grevelingenkust samen. Beschermd.... De dijkgraaf lichtte de Vergadering in over de problemen die wellicht bij het uit voeren van werken aan de gorsrand langs de Krammer-Volkerak waterkering zullen rijzen, nu dat gebied als beschermd na tuurgebied is aangewezen. „Uitvoering van werkzaamheden aan die gorsrand bij de Hoek van St. Jacob is ons in feite onmogelijk gemaakt", consta teerde de dijkgraaf en hij achtte dat een „onverteerbare" zaak te zijn, waartegen inmiddels akte is ondemomen. Koekaktie Muziekver. .Vooruit' op 19 en 20 oktober a.s. zullen leden van „Voomit" bij u aankloppen en u tegen betaling een koek aanbieden. De op brengst is voor de aankoop van de „brood"nodige instmmenten. Wij vragen u, stel ons niet teleur en koop van deur tot deur deze overheerlijke koek. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. J. C. Weststrate van 's-Graven- polder (bed. H.D.). MIDDELHARNIS - woensdagavond 7.30 uur ds. C. Harinck van Oost- kapelle. STAD aan 't HARINGVLIET - donder dagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijndrecht. pad 7; inkrimping en aanpassing van de personeelsformatie met zo'n 80 uur (6 funktionarissen). Jongstleden vrijdag heeft het bestuur het plan gepresenteerd aan het College van Burgemeester en Wethouders van Middel hamis. Vanuit het College is de toezegging ge daan, dat het ingediende altematieve plan zal worden besproken op de vergadering van de commissie Onderwijs en Welzijn op donderdag 15 oktober a.s. om 19.00 uur. „Voor ons zal het dijksbelang blijven praevaleren boven welk voorschrift van welke andere overheid dan ook", ver klaarde dhr. van Kampenhout met na druk. „Natuur-, milieu- en faunabe- langen zullen hierop geen inbreuk mo gen maken. Niet dat wy met die be langen geen rekening willen houden, maar het milieubeheer mag absoluut niet ten koste van onze veiligheid gaan", aldus de Dijkgraaf. De gemalen De extreme hoeveelheden neerslag uit de laatste periode bleef uiteraard niet onbe sproken. De dijkgraaf roemde de capaci teit van de gemalen te Stad en Dirksland, resp. de gemalen Koert en Smits en het gemaal Wittebmg te Goedereede. De machinisten werden voor hun extra inspanning dank gezegd. Ten gevolge van de extreme regenval op 18 juli in Ouddorp viel 135 mm tot in Den Bommel 92.5 mm) draaide het gemaal Wittebmg twee volle etmalen achter el kaar, het gemaal Smits draaide 30 uren met 2 pompen en het gemaal Koert even eens met 2 pompen 33 uren. Ook het gemaal Oude Stad werd nog bijgezet. Na 18 juU is, met onmiddellijke ingang, het zomerpeil verlaten en is het winterpeil ingevoerd en dat is, na alle nog gevolgde regenbuien, een goede beslissing gebleken te zijn. Risomanie In de kring van hoofdingelanden blijkt verontmsting aanwezig over de mogelijk heid dat ook op Goeree Overflakkee de besmetting risomanie voor zou komen. De ziekte verspreidt zich via het drainwater of door de verspreiding van de specie uit de watergangen. De vraag van dhr. D. van Loon was, in hoeverre het Waterschap daarvoor medeverantwoordelijkheid draagt en of en zo ja, wat er gedaan wordt om verspreiding te voorkomen. Van de zijde van het College werd voor de evt. (nog niet bewezen) aanwezigheid van de ziekte noch voor de evt. verspreiding ervan verantwoordelijkheid aanvaard. De streek heeft destijds gekozen voor zoet water en de mogelijkheid tot doorspoeling daarvan. Het College meent dat in dezen door de boerenorganisaties en evt de milverkave- ling het voortouw zal moeten worden genomen. Zeker ook zal de milverkave- Ung erbij moeten worden betrokken, „want", zei dhr.l van Loon: „Wanneer ik grond krijg toebedeeld dan wil ik wel heel zeker weten of er geen risomanie aan wezig is". OOLTGENSPLAAT Vrijdag 9 oktober 1987 is op de leeftijd van 86 jaar in zijn woning Weespad 14 te Ooltgensplaat plotseling overleden, de heer Arend Kreeft Dzn., sinds 5 juni 1972 weduwnaar van mevrouw Geertmi Bus- cop. Na het doen van enkele boodschappen vrijdagmorgen moet de heer Kreeft bij thuiskomst onwel zijn geworden en vrijwel direct zijn overleden, 's Middags trof men de heer Kreeft dood in de keuken aan. Met de heer Kreeft is iemand heengegaan, die zich in zijn leven op kerkelijk terrein bewoog en bekend stond als een man die veelzijdig was ontwikkeld, speciaal op bijbelse geschiedenis en de commentaren die hij hierbij raadpleegde. Predikanten kwamen daarom veelvuldig bij hem op bezoek om hierover van ge dachten te wisselen. Een grote koUektie preken en toespraken was in zijn bezit, opgenomen via de band recorder. Van 1954-1964 en 1966-1970 was de heer Kreeft ouderling in de hervormde kerk hier ter plaatse. Hij was met ds. Kleijne in 1933 mede-oprichter van de nu niet meer t)estaande Mannenvereniging „Onderzoekt de Schriften". Tot aan zijn pensionering was de heer Kreeft werk zaam in de landbouw en bij het Gas bedrijf Flakkee. De woning van de familie Kreeft stond altijd voor iedereen open, vooral in de tijd dat mevrouw Kreeft nog leefde. Met hen zijn bekende mensen uit de dorpsgemeenschap heengegaan. De begrafenis heeft heden dinsdagmiddag plaats gehad op de Algemene Begraaf plaats aan de Dorpsdijk. Vooraf werd er in de Ned. Herv. Kerk een rouwdienst ge houden, die geleid werd door ds. K. van Meijeren, die twee weken geleden af scheid nam van Ooltgensplaat en j.l. zon dag te Wierden zijn intrede deed en aldaar werd bevestigd. - Vernielingen Afgelopen nacht werd een in de Kerk- singel te Ooltgensplaat geparkeerd staan de auto, eigendom van een inwoner van Ooltgensplaat, vemield. De vier banden werden lek gestoken. De schade bedraagt ongeveer 1000,-. - Diefstal metalen scheepssloperij In diezelfde nacht werden een hoeveel heid lood, zink en koper alsmede 2 bron zen scheepsschroeven ontvreemd bij scheepssloperij Timmerman te Ooltgens plaat. De dader(s) heeft (hebben) dit waarschijnlijk niet met een personen- autootje vervoerd. Er werd voor een totaal bedrag van ongeveer 4500,- ontvreemd. Naar beide zaken wordt een onderzoek ingesteld. - Aanrijding met paard Zondagmiddag wilde een losgebroken paard de Provincialeweg 47 tussen Oude Tonge en Achthuizen oversteken. Een auto, komende vanuit de richting Oude Tonge moest daardoor plotseling remmen om het paard te ontwijken. Dit gelukte, doch 4 andere automobiUsten merkten dit te laat op waardoor deze allen op elkaar botsten. De materiële schade was groot. De politie heeft de eigenaar van het paard kunnen achterhalen. - Inbraak in bestelauto Afgelopen nacht werd een in de Eisen- howerlaan te Oude Tonge geparkeerd staande bestelauto opengebroken en uit deze bestelauto werd een fototoestel ter waarde van ongeveer 200,- ontvreemd. Ook de bestelauto (camper) liep aan zienlijke schade op. - Diefstal sierranden „Mercedes" In diezelfde nacht en in diezelfde straat werden van een geparkeerd staande auto, merk Mercedes de 4 sierranden van de spatschermen, ter waarde van ongeveer 600,- ontvreemd. Deze siereranden zijn alleen voor een Mercedes te gebmiken. Naar beide zaken wordt een onderzoek ingesteld. - Bevuilen van wegen Meerdere malen werd de politie gecon fronteerd met bevuilde wegen, hoofdzake lijk gelegen in de polders. Zij heeft er begrip voor dat door de weersomstandig heden de landbouwers voor problemen staan. Het gaat immers om het binnen halen van de landbouwprodukten. Toch wil de politie er op wijzen dat er door modder op de wegen ongelukken kunnen gebeuren. Mocht dat het geval zijn dan is men daar volledig voor verantwoordelijk. Dea politie adviseert dan ook het bevuilen van wegen zoveel mogelijk tegen te gaan. OOLTGENSPLAAT Bejaardenmiddag in „EItiiato" De maandelijkse bejaardenmiddag in „El- thato" zal D. V. gehouden worden woens dag 14 oktober te 14.30 uur. Alle bejaar den zijn hartelijk welkom. Door de rijkspolitie groep Goede reede wordt i.v.m. de vele dief stallen van fuiken en visstroperij, gewerkt aan een controle-stelsel. Daarom verzoekt de politie aan de rechthebbenden op enig visrecht in de viswateren in de gemeente Goe dereede om schriftelijk opgave te doen van het viswater waarop zij recht hebben. Dit verzoek geldt niet voor die genen die het viswater huren van het waterschap Goeree-Overflak kee. Alle betrokkenen zullen daama per soonlijk door de politie worden be naderd. Men wordt verzocht om de opgaven te sturen naar de rijkspolitie. Post bus 16, 3253 ZG Ouddorp. OOLTGENSPLAAT Veertig en vijftig jaar getrouwd Heden dinsdag 13 oktober is het 50 jaar geleden, dat het echtpaar N. Raap en FC. Raap-de Groot, Magnoliastraat 13 te Ool^ensplaat in het huwelijk is getreden. Dit feit wordt in familiekring herdacht Donderdag 15 oktober wordt de 4&-jarige echtvereniging herdacht door het echtpaar L. Bom en L. Bom-Fase, Pieter Bigge- straat 6 te Ooltgensplaat Eveneens wordt dit feit in familiekring herdacht Beide echtparen vanaf deze plaats onze hartelijke gelukwensen. Loco-burgemeester Grootenboer wenst dhr. van Es geluk met zijn Onderscheiding. DIRKSLAND Door het Waterschap Goeree-Overflakkee is vrgdagmiddag afscheid genomen van twee veteraan machinisten, tw. de heren K. K. van Es en L. Zoon, beiden uit Dirksland en daar resp. 58 en 45 jaar als geen ander betrokken geweest b^ de beheersing van de waterpeilen in de respectieveiyke polders „de Oude Plaat" en de polder „Dirksland" ca. In afwachting van de komst van het nieuwe gemaal Smits hadden beiden na het bereiken van de pensioengerechtigde leeft^d hun dienstverband met ettel^ke jaren verlengd totdat ze per I juli van dit jaar echt en eervol af konden zwaaien.... Gemaal Smits had hun taak overgenomen. Dhr. Zoon had eigenlijk al zeven jaar geleden afscheid genomen. Hij was de 7e en naar moest blijken ook de laatste afstammeling van de fam. Zoon die gedurende maar liefst 223 jaar het gemaal aan de Dirkslandse Boezem had bediend, zich daarmee plaatsend in een lange rij van „rasechte machinisten", zo werd van Waterschapszijde over de fam. Zoon gesproken. Dhr. Zoon bleek zo verknocht aan zijn gemaal dat hij met liefde nog 7 jaar „na-diende". Dijkgraaf van Kampenhout die ook mevr. Zoon-Polder (ook een Waterschappersdochter) dankte voor de manier waarop zij aan het werk van haar man heeft bijgedragen, besloot zijn dankwoord jegens dhr. Zoon met het grootst mogelijke compliment dat hij de eeuwenlange traditie voor 100% heeft waargemaakt. Kon. Zilver Was dhr. Zoon al bij zijn afscheid geëerd met de Zilveren Kon. Eremedaille, nu viel die eer te beurt aan dhr. K. K. van Es, in Waterschapskringen door de tientallen jaren heen kortheidshalve als K. K. aangeduid. Dhr. van Es, wiens vader dijkgraaf was van de polder „de Oude Plaat" bediende al als 16-jarige het gemaal welke diensten werden gehonoreerd met enkele centen per gebraikte kWh electriciteit Later werd dhr. van Es zelf poldervoorzitter wat hem niet belette ook de machinistentaak te blijven vervullen, jaar in jaar uit dag en nacht en in alle trouw", zo waardeerde dijkgraaf van Kampenhout de „uitzonderlijke prestatie" van dhr. van Es die zich bijna z'n levenlang een goed Waterschapper heeft betoond te zijn: „U was er, u deed uw werk en men kon op u rekenen", aldus dhr. van Kampenhout die zowel de fam. van E s als de fam. Zoon een fraai en traditioneel afscheidsgeschenk aanbood, een kristallen karaf met Waterschapsglazen. De uitreiking Door verhindering van burg. Oversier was de eer van de uitreiking van de Kon. Eremedaille aan dhr. van Es aan weth. H. H. Grootenboer. Als landbouwer hoefde dhr. Grootenboer niet te gissen naar de belangrijkheid van een goede peilbeheersing, een taak die hij door dhr. van Es prima behartigd had geweten. Dhr. Grootenboer sprak zelfs van de „onschatbare waarde" daarvan en met overtuiging kon hij de beide scheidende machinisten dan ook dank zeggen voor hun jarenlange inzet Zich richtend tot dhr. van Es wist dhr. Grootenboer uit eigen waameming hoe dikwijls dhr. van Es, in lange jas en laarzen, naar het gemaaltje is geweest letterlijk de storm trotserend, een vasthoudendheid die de jongere generatie nog zal moeten bewijzen. Nu dhr. van Es gedurende 58 jaar zijn verantwoordelijkheidsgevoel heeft laten spreken, was het dhr. Grootenboer een genoegen hem aan het eind van die lange loopbaan van de Kon. Onderscheiding op de hoogte te stellen, waarmee dhr. van Es werd geëerd voor zijn machinistenwerk en zijn bestuurUjke betrokkenheid van de „Gemene Uitwatering" van Dirksland ('53-'73) en zijn lidmaatschap als hoofdingeland van het v.m. Waterschap JDe Dijkring Flakkee" en de rechts opvolger daarvan het Waterschap Flakkee tot januari 1981. Gelukwensen Door meerdere sprekers kregen dhr. en mevr. van Es en dhr. en mevr. Zoon nog gelukwensen toegevoegd, o.a. van het huidige-, en het oud-hoofd Techn. Dienst de heren Verohne en Stuurman. Di/kgraqf aan dhr. en mevr. Zoon. afscheidsgeschenk Voor toplurtliteil, goede service en voordelige pril'»"- FOTO FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ^-"•l-l-ll-*"*) Htanirsit 35 Molenweg 4 Ouódorp - Telefoon 01878 1612 en 2120 FiUmmI Renette - Prinahop Hogeioom 172 - Telefoon 01116-2400 10^^^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1