EIIAI1DEI1-t1IEUW5 SPEKSTEENKACHELS Wie schrift er mee van en over Flakkee? Z/ bij Esselink b.v. te Middelharnis Pt \^9 Herman van Vliet in de Singelkerk K Schaken „de Zwarte Pion" HET KIJKVENSTER Prijs voor Jan v. d. Ree Filmavond oud Indië- gangers Afd. Midden Flakkee Plattelandsvrouwen Thema-avonden kinderwerk 8-12 jaar „Denk en Zet" Nog 'es wat uut m'n Jeugd Un waer verhael 3e Blad VRUDAG 9 OKTOBER 1987 No. 5638 blik op kerk en samenleving - Zondagsarbeid - Een ingewikkelde problematiek - Groot loon „Werken op zondag, waarom niet?" Dat is de titel van een artikel in KOERS van 2 oktober j.l., en dat bracht mij op het onderwerp voor deze week. Een heet hangijzer, dat is zeker! De Wet van de Tien Geboden laat ons niet in het on gewisse wat de rustdag betreft: „Zes dagen zult gij arbeiden en al uw werk doen, maar de zevende dag is de sabbat des Heeren uws Gods, dan zult gij geen werk doen...." Maar over de invulling en de uitvoering van dit vierde gebod is de eeuwen door al strijd geweest in de kerk. Wat de één nog nét geoorloofd achtte was in de ogen van de ander zonde, en om gekeerd. Je kon dan ook gemakkelijk hete hoofden en koude harten krijgen wanneer de vraag aan de orde werd gesteld wat op zondag wèl en niet mocht... In vorige eeuwen lag het nog niet zo gecompliceerd. Alle oude ethici zijn het erover eens. Op de rustdag mochten „werken der noodzakelijkheid en werken der barmhartigheid" doorgang vinden. In de agrarisch maatschappij dacht men bij het eerste uiteraard aan het melken en verzorgen van het vee, en bij het tweede aan de zorg voor zieken en bejaarden. Veel wijder reikte de horizon toen nog niet. De opkomst van de techniek heeft ons van meet af aan voor problemen geplaatst. De ouderen weten misschien nog dat er men sen waren die weigerden zich te laten aansluiten op het elektra omdat er 's zondags in de centrales voor moest wor den gewerkt. Maar dat was een bagatel vergeleken bij het industriële gebeuren van vandaag. Er zijn produktie-processen die eenvoudig niet stilgelegd kunnen wor den omdat er dagen voor nodig zijn om ze weer te starten. De hoogovens zijn wel het meest bekende voorbeeld. Maar ook de olieraffinage en bepaalde nutsbedrijven moeten nu eenmaal om technische rede nen gewoon doordraaien. Daar komen nog tal van problemen bij. Er zijn poUtiemensen die in gewetenskonflikt geraken. Dat er ook op zondag politie moet zijn zal niemand tegenspreken. Maar wanneer een agent dienst moet doen bij grote internationale voetbalwedstrij den of wanneer hij de verkeersstroom naar Zandvoort moet helpen regelen, dan kan ik me indenken dat hij zich afvraagt of hij daaraan mag meedoen? Het alternatief is dat een ander zijn dienst overneemt, maar mag hij er dan aan meewerken dat die ander op zondag werkt? Hetzelfde geldt ook voor mensen uit het zakenleven die bijvoorbeeld op zondag bij een stand op een beurs moeten staan, wat hoe langer hoe meer gewoonte wordt! Mogen zij met goedvinden van hun „baas" hun taak overdragen aan collega's die daar geen bezwaar tegen hebben? Deze heus niet denkbeeldige voorbeelden zouden met vele andere te vermeerderen zijn. Het is natuurlijk niet zo moeilijk om (voor een anderite bepalen wat wel en wat niet geoorloofd is op zondag. Maar voor hen die er in de praktijk mee te maken krijgen ligt een oplossing van de vragen wellicht minder voor de hand. We kuimen ook hier meer vragen oproepen dan antwoorden geven. Wat doet iemand die werkloos is en die een baan aangeboden krijgt waaraan enige zondagsarbeid verbonden is? En welke beslissing moet iemand nemen die zondagsarbeid moet gaan verrichten en bij weigering ontslag krijgt? Eén ding is wel zeker: in het houden van Gods geboden ligt groot loon. En dan zouden er voorbeelden gegeven kunnen worden van mensen die om hun geweten „nee" zeiden en dikwijls op een andere manier rijk gezegend werden. Waarnemer RIDDERKERK Zaterdag 10 oktober is er een orgelbespeling in de Hervormde Singelkerk te Ridderkerk. Deze keer hoopt de bekende concertorganist Her man van Vliet plaats te nemen aan het fraaie drie-klaviers Van den Heuvel-orgel. Het is van Herman van Vliet bekend dat hij op een zeer aanspreekbare wijze ge degen orgelprogramma's laat horen. De laatste twee maanden gaf hij met veel succes een concertserie met alle sym- phonieën van Widor, een bijna onmense lijke prestatie om deze zeer moeilijke muziek in zo'n korte tijd te presenteren. Voor de bespeling van het orgel in de Singelkerk te Ridderkerk heeft hij een buitengewoon mooi programma samen gesteld dat wordt afgewisseld met impro visaties en aansluitende samenzang. Van Vliet begint met de prachtige Toccata in F van Bach. Een zeer populair werk is de Aria met Variaties „The harmonious blacksmith" van Handel. Dit aanspreek bare muziekstuk werd nog niet eerder op het orgel van de Singelkerk uitgevoerd. Van Widor speelt Herman van Vliet het bekende Allegro-Vivace uit de 5 e Sym phonic en een eigen bewerking van de Romance. Na de uiterst virtuose Toccata van Becker besluit hij met de Koraal- finale „De dag door Uwe gunst ont vangen" met aansluitende massale samen zang. Na afloop van dit ongetwijfeld mooie concert is er gelegenheid om nog wat gezellig na te praten. Er is een uitgebreide grammofoonplatenkollektie te bezichti gen. Deze platen zijn te koop. Het concert begint om acht uur en de toegang is gratis! Voor de onkosten wordt een kollekte gehouden. Interpolis Tilburg stand na 13 ronden 1Timman (Ned.)8 pt. 2./3. Hubner, Nicolic7,5 pt. 4./5. Korchnoi, Yusupov6,5 pt. 6. Anderson6 pt. 7. Sokolov5,5 pt. 8. Ljubojevic4,5 pt. In de laatste beslissende ronde moet Timman met wit tegen Nicolic en zal volgens ons minstens remise spelen, waar bij Timman minstens gedeelde Ie zal zijn! Nooit tevoren won Timman dit wereld sterke Ie categorie toumooi! Wij denken dat Timman alleen gaat winnen!?! Esselink b.v.. Molenweg 28 te Middel harnis (01870-2044) introduceert, in samenwerking met de fabrikant Altech te Medemblik de speksteenkachels Hearthstone en Woodstock. Het toe gepaste materiaal speksteen is een op vallend goed alternatief voor plaatstaal en gietUzer: - de speksteenkachels zijn echt opge bouwd uit speksteen, m.a.w. ze zijn dus niet beplakt met siertegels. Het uiterlijk van deze kachels krijgt daardoor een na tuurlijk aanzien, omdat hierbij natuur steen is gebruikt. - Door de hoge temperatuur in de spek- steenkachel wordt de brandstof bijzon der goed verbrand, zodat de grootst moge- Ujke warmte uit de brandstof gehaald kan worden. - De natuursteen is snel op temperatuur (ongeveer 15 minuten) en geeft toch een urenlange zachte stralingswarmte. Er is hierbij dus geen sprake van „op-en-neer- gaande" temperatuurschommelingen, die wel voorkomen bij metalen kachels. - Speksteen straalt de warmte zacht en gelykmatig uit, ook over een langere afstand, tot in de verste hoeken van de woonkamer. Zowel dichtbij de kachel als op grotere afstand voelt de warmte prak tisch hetzelfde aan. - In het voor- en najaar en op een kille zomeravond kan de speksteenkachel goed gestookt worden, wanneer men wei nig warmte nodig heeft: in plaats van gesmoord stoken moet men een weinig fijn hout fel verbranden en de kachel als „warmte-batterij" voor de lange na-stra ling gebruiken. - de Woodstock Speksteenkachels zijn voorzien van dubbelwandig speksteen voor een groot opslagvermogen van warmte en van zgn. „thermopane" glas voor een groot zicht op het vuur. - de Woodstock Speksteenkachel kan door de gebruiker zelf op eenvoudige wijze voorzien worden van een katalysa tor. Dit is een verbrandingsapparaat vlak boven het vuur, waarin de rookgassen van het hout nogmaals scheikundig verbrand worden. Met een houtbesparing tot ca. 30% en minder creosoot in de schoor steen wordt hiermee het milieu-bewuste stoken bereikt. - de Woodstock Speksteenkachel heeft twee uitvoeringen: de „F ire view" en de „Paladian". - de Woodstock en de Hearthstone Spek steenkachels zijn dus in meerdere soor ten verkrijgbaar, zodat voor iedere woon situatie de juiste speksteenkachel met be trekking tot vorm, grootte en kleur ge kozen kan worden. - Alle speksteenkachels zijn voorzien van de gratis magnetische Altech-tem- peratuurmeter voor op de kachelpijp, zo dat de gebruiker de speksteenkachel, de brandstof en zijn schoorsteen optimaal kan gebruiken. Zowel de HearthStone als Woodstock speksteenkachels zyn te bezichtigen bij Esselink b.v.. Molenweg 28 te Middel harnis (01870-2044). STELLENDAM De van oorsprong Ouddorpse Thijs Grin- wis, die in Stellendam de melk en zuivel- handel van Jan v. d. Ree voortzet heeft dezer dagen de prijs van een slagzin wedstrijd uitgeschreven door v. d. Berg en Jurgens te Rotterdam uit kuimen reiken, de enige die op Goeree Over- flakkee gewonnen was. Winnaar van de electrische friteuse werd.... dhr. v. d. Ree die kenneUjk uit zijn ervaring putte toen hij de winnende slagzin bedacht. We wijzen nog eens op de filmavond die a.s. dinsdag 13 oktober in Dirksland - 's avonds om kwart voor acht - in het verenigingsgebouw „de Schakel" gehou den zal worden voor de oud Indië-sol- daten en hun echtgenotes. Ook anderen die interesse hebben zijn er hartelijk wel kom. De avond wordt georganiseerd door de Ver. VOMI (Ver. Oud Militairen Indië- gangers). Volgende week donderdag 15 oktober houdt de afd. Midden Flakkee van de Plattelandsvrouwenbond, 's avonds om kwart voor 8 in „het Dienstencentrum" een bijeenkomst waarop door een groep jonge juristen een rechtzitting zal worden geënsceneerd. Door het Regionaal Centrum van de HGJB in Zuid-HoUand en „De Wind roos" wordt op D.V. dinsdag 27 oktober én dinsdag 10 november twee avonden georganiseerd. Op deze avonden zal het thema „De club is er voor iedereen!" besproken worden. De twee avonden hebben alles met elkaar te maken, dus bezoek ze allebei! We willen deze avonden nadenken oven - de club is er voor iedereen, maar dat heeft consequenties voor het program ma. - welke consequenties heeft dat dan? - hoe geef je hieraan gestalte? - instructie over vertellen. De avond is bedoeld voor alle leiding gevenden van: - kinderclubs voor -12 jarigen. - vakantie- of kinderbijbelclubs. Plaats: „De Driestar". Aanvang: 19.30 uur. Voor meer informatie en/of opgave: Reg. Centrum HGJB, tel. 01823 - 3990. Uitslagen van maandag 5 oktober 1987: V. d. Does - LesuisVi-Vi van Doom - Markwat0-1 Kruik - Groenendijk1-0 Ad. Visser - NoordijkVi-Vi v. d. Waal - At. VisserVi-Vi RSB wedstrijd thuis, gespeeld tegen Charlois-Europoort 6. Uitslagen: M. Verolme - A. Lammers1-0 J. du Pree - J. Brobbelafg. G. de Jager - A. Kootkarafg. J. Hollander - Wervenbos0-1 W. Peeman - F. v. d. Heijden0-1 T. van Prooijen - Lagendijk1-0 E. Verbeek - M. v. d. Burgafg. J. Boeter - F. HendriksVi-Vi voorlopig is het2Vi-2Vi Commentaar: Van Prooijen was de eerste die de Zwarte Pion op een voorsprong plaatste. Het zag ernaar uit dat ook de partij van Hollander winst zou worden. Na 8 zetten vol stuk winst, na 21 zet mat! Het kan verkeren zei Brederode! Of Peeman ervan schrok, effe later capituleerde ook hij. Als niet Ver olme daarna op winst had gestaan (mooi gewonnen eindspel -I-pion) en ook de Jager voortreffelijk terug kwam uit pion achterstand op voordeel en zelfs du Pree tenslotte een paard had voor 2 pionnen (na afbreken), alles samen met de gelijke stelling van Verbeek zou het er naar hebben uitgezien. Nu bestaat alle kans op minstens 4-4 ofzelfsnogmeer! (arbitrage/ uitspelen). J. C. H. Süand Zv\fart;e Pion in Huish. Comp. 1. Verolme165 pt. 2. Hollander151 pt. 3. Boeter151 pt. 4. du Pree122 pt. 5. de Jager115 pt. 6. Peeman112 pt. 7. van Doom112 pt. 8. Smit...103 pt. 9. Markwat103 pt. 10. V. d. Waal101 pt. 11. Ant. Visser97 pt. 12. Verbeek95 pt. 13. Kmik76 pt. 14. Groenendijk75 pt. 15. Poortvliet74 pt. 16. Addy Visser72 pt. 17. Van Prooyen70 pt. 18. Noordijk56 pt. 19. van Bracht50 pt. 20. V. d. Does50 pt. 21Lesuis45 pt. Zo,n stand zegt niet alles na 3 ronden. Er kan uiteraard nog van alles gebeuren. Van Prooijen de Ie wiimaar in de R.S.B, staat te laag, en staat de „verrassing" v. Doom soms te hoog? De tijd zal het leren. SOMMELSDIJK MIDDELHARNIS d.d. 5 oktober 1987 Afdeling I H. Koese - J. Dekker.1 -1 M. de Haas - F. Leroy0-2 J. van Hoom - H. Verolme2-0 Afdeling II S. Hoogzand - M. van Lente0-2 C. Zoon - A. V. d. Veer0-2 J. Lodder - J. A. van Hoom2-0 I. Koese - W. Vroegindeweij1-1 A. Knape - C. Polder1-1 Afdeling III J. Verbiest - J. v. d. Kooij1-1 N. Kievit - H. ScheUevis2-0 C. V. d. Groef- J. Kamp1-1 A. V. d. Sluijs - A. Krijgsman1-1 H. Noordijk - F. Noordijk1-1 Afdeling IV J. de Bruin - J. Gebuis0-2 G. Zaaijer- L. Taaie0-2 T. van Brussel - Holleman1-1 L. van Erkel - J. de Rooij2-0 Afdeling I K. Vis - H. A. Verohne2-0 P. Leioy - J. Dekker1-1 Omdat ik graag iets recht wil zette, zit er niet oares op dan nóg mar es te schrieven. 't Gaet over dat stikje dat Griet van Laauw in Jangs schreef op 28 augustus. Daerboven stieng dat ze een leeftiedgenootje was van miên. D ét was dus fout Ik zat wel bie d'r in de klasse op kleuterschole mar ze was voor mien .juffrouw Griet"'k Voend ete leuk dat ze reageerde op m'n stikje in de krante in ze zou best veul méér kenne vertelle. Ik herinner m'n eige nog goed hoe ze spelletjes mit oens speulde. D'r was oak nog 'n juffrouw Jaan. 'k Ha de Ideuterschole niet ofgemaekt vanwege m'n ziekte. Over die periode zou 'k oak veul kenne schrieve mar dat staet zo klaegerig, mar 't was het léngste jaer van m'n leven, 'k Weet nog wel wat oares te herinneren. Sommige zage „hoe weet je dat allemaele nog" mar'troltgeweun voorbie as 'n film. Zal ik de omgevieng van oens huus es beschrieve. Doe je oagen dicht in dienk nog es temg. M'n weunde dus op 't hoekje van de Rieng. 't Huus had groene blinden. D'r 'n bakkerswienkel, in halfin, weimde m'n opa. Toen ik wat groter was most ik elke dag z'n bed opschodde in de bedstee zo'n zwaer schodbed van kapok. Je sjorde 't tot de helft naer voren in dan gooide je 't in één rak om. 'n Paer grote klappen d'r op en dan lag 't goed. De hoodpeule op z'n plekke in dan verrekte je je eige haest om de dekens d'r tussen te kriegen. (dat was even tussendeur). Naest de kleuterschole lienks één huusje in rechts nóg 'n stik of wat Dén had je 't verenigingsgebouw mar niet wat er noé staet D'r was oak 'n zwart hek mit spijlen waer ik es tussen gezete ha mit m'n hoad. Hard blèrend most ik wachte tot er iemand kwam om m'n te verlossen, 't Ouwe plisieburo in 't postkantoor in an de oare kante van de Rieng kleme straetjes mit huusjes. Op de hoek van de Voorstraete was oak 'n bakkerswienkel. In de bakkerieê sjirpte altoos 'n krekel, in lekker ruke dat 't daer dee! M'n gienge wel es proeve. Tegen die bakkerieê stieng nog een klein wit huusje angeleund in d'r weunde 'n oud vrouwtje, mit 'n gehaekt musje op d'r hood. Dat huusje, mit de achterkante van oengs huus, he 'k noe as schilderietje in de kaemer bange. De toren as achtergroend. Dan kom ik op de achterweg. Lienks 'n rij huusjes mit op 't hoekje de peterolieboer, mit z'n zuster, tegen wie m'n ome in tante zeie. Mar dat wazze ze niét écht Rechts achter de drukkerië was nog 'n klein strae^e. Daer weunde mensen mit haest allemaele 'n bienaem. 'k Ha m'n altied voorgenome nóóit naemen te noemen mar ik kan ze wel omschrieve. D'r was 'n klein maime^e mit 'n hoage rik die altied achterstevoren op z'n stoel voor et huusje zat Z'n vrouwe Uep altied mit d'r hand boven de oagen zodat 't leek of ze ze oares niet ope kon houwe. D'r was nog 'n hele dikke vrouwe, die had de bienaem van iets wat 'n vrouwe niét heit Jaé m'n bluve netjes oor. D'r weunde nog 'n vriegezelUn die d'r bienaem sloeg op d'r bovenUêf, in verder nog 'n gezin. Alle naemen kan ik nie noeme. Op den achterweg had je dan nog 'n man die z'n naem te danken had an 'n sigaore in de smid die tegen iedereen „heu" riep. Echte durpsfiguren wazze 't in dat komt noe niet meer zó veul voor. Veul maansen zalle wete welke personen ik bedoele, mar ik wil geen maans kwetse dus ik kan 't niét beter zegge. Laeter biime d'r verhuusd naer de Weistraetjes. Waer m'n voader z'n naem an te danken had, dat geldt al lénge niét meer. Toen z'n zwarte stompjes vervange wiere deur 'n kimstgebit smaekte dat wisje tabak nie meer. Humor over die naem ha m'n nog steeds. Noe weer verder mit de omgeving. Lienks de poorte uut dan gieng je mit 'n groate bocht naer de „breeje veertien" zoas wiele zeie. Daer was de schure. Je passeerde dan eerst et huus van de omroeper int achteraut van de bakkerieê uut de Rieng. Rechts had je 't Meckhofle. Waer noe 't gebouw van de technische dienst staet, liep 'n wég naer de Hobbemastraete. Lienks 'n Gróte zwarte schure mit daerachter nog 'n huusje. Rechts de kolewurft, in een kraujenlerswienkel. D'r staet er noe oak een mar tóén verkochte ze d'r geen groente. Voor de eigenaer van tóén brochte m'n wel es foldertjes weg in de buurt in dan kreeg je soms wel dertig centen. Op de plekke waer noe dat grote doktershuus staet was vroeger 'n gróte tuun. Ik most er wel es 'n bosje blommen koape van m'n moeder voor 'n paer dubbeltjes want in oenze tuun stieng alléén groente, in boamen. Ze hieuw veul van blommen mar dat was verlies van goeie tuungrond, in dien tied. De kleinzeune van de tuuneigenaer is kortgeleje mit m'n nichtje getrouwd in dat kon je toen nog niet dienke. Toch leuk zoas oalles verweve is. Op de breejeveertien stienge nog 'n rij ouwe schuurtjes waer laeter de garage gebouwd is. Roend oenze schure was oens speulterrein. M'n broers hadde 'n ziespan an 'n flets gemaekt in daer mocht ik wel es op rieje. 't Eindigde altoos in de hegge want hie stuurde nét heen waer 't nié bene most! 'k Ha oak nog es op 'n paerd gezete. Zo'n breje werkknol in ik zou deur dat straetje gaen langs de kolewurft. Hóe 't kwam weet ik nóé nog niet mar dat beest gieng an 't hollen!in ik mar boenkele bovenop in hó, hó roepe. Zó de Hoflaan in. 'k Hé 'm toch rastig kenne kriege in 'k bin héél in de schure gekoimne, mar ik h& d'r nóóit meer opgezete! Hoepele deje m'n mit 'n fietswiel in dan tuffe mit 'n stokje, in hóUe d'r achter. Knikkere deje m'n mit van die kleine kluiknikker^es. Die mooie glaeze wazze d'r toen nog niet M'n vermaekte oens eige best Bie oenze overburen in de schoolstraete maekte m'n voor 't eerst kennis mit de T.V. We mochte mit aUe kinders uut de buurt soms wel méér dan tieneü achterom binnenkomme, schoenen uut in dan anslute op de groend. Het joengste meisje speulde veul mit m'n zusje in dan kwam ze wel es bie oengs ete. Thuus had ze nóóit hoenger mar bie oengs blééf ze an 't eten want ze voend de butter zó lekker. Dan zeie m'n dat is „armadaroambutter". 't Was de goekoapste margarine die d'r was mar dét zeie men niet Smaek déé ete. 't Is toch nog 'n héél stik geworre dus noe stop ik echt Voorloapig krieg ik et weer drak mit de kommende braloft van m'n broer, 'k Wacht noe op juule 's stikjes. 't Was weer érg leuk om te schrieven, in eigenlijk 'n éér. Mar wat voorbie is, is voorbie, in komt nóóit meer. Het leukste kwam weer boven, in de rest zakt neer beneje. Flitsen van jééren tera gin tóch net „niét lang geleje". Mar ondanks wat weemoed, blüve m'n nochter. Groetjes weer allemaele, van Joos^es dochter Van de heer J. v. d. Sluijs te Middelharnis ontvingen we het volgende verhaal, hij vond het schrijven in het Flakkees moeilijker dan praten, daarom hebben we het maar even „vertaald"! Ik wil jule us wi verhael vertelle, wat waer gebeurd is, want ik was ter zelf bie. Ik wou prebere hut op zun Flakkees te doen, mar hut spreken gaet me beter of as hut schrieven. Da vallt goed tegen. Hut voorval had plaes in hut jaer 1927. Ik was toen al ienkele jaeren bie de MP an de laen van Meerdervoort 104 in Dim Haeg. Hut was guur regenachtig weer mit un windkracht 6 7Un viertal zat un kaertje te lagen (mocht eigeluk nie) mar jae, as mun iets verbied doet mun ut stiekimi. Andere waeren an ut bilijarten in nog weer andere zaete bie zón ouwerwetse groate Godinkachel te praeten. In de kantine achter de toanbank, Pleun van der Plank. Om dudeluk te wezen, de korperoals mosten ieder un week fungeren as kantinebaes in ielke korperoal most oak un maend in de keuken. De besten wieren dur uut gehaeld, in die niet voldeje, kwamme niet mjieer in anmerkieng voor kok. Dat even tussendeur. Alles dus in eigen behjieer. Ik weet nog, dat we un guide per dag betaelden voor de menage. Op tm gegeve moment komt ieejn van oengze collega's binnen stappe, maekt liier in daer un praetje, in stapt op Pleun van der Plank of. De binnenkomende man vraegt an Pleun, 2 ongekookte eiers. 3 cent per stik. Naedat Pleun an zun vraeg had voldaen, neemt Berend ieejn van de eiers, tikt op un asbak de eierschael kepot in slurpt de struuf mit dooier in al zo naer biimen. Hut tweejde eitje gaet dezelfde weg. Verwoengderieng bie allemael. Noe mot je wete dat Pleun un joengen was die niks te dol was. Je weet hoe dat gaet Pleun tegen Berend. Zo lus joe zo graeg rauwe eiers, waerop Berend zeit die kan ik dur wel vuuftlg op, hie zei vieftig, want hut was un Drentse joengen. Jule begriepen hut al, snel wier dus 1,50 gelapt vuuftug eiers in de pepiermand gedaen, in an de andere kant un lege mand voor de doppen. As Berend ze niet opslurpte most tun de eiers zelf betaele. In zo begon Berend an ut karweitje. Je kan ut geloave of niet mar 20 minuten laeter had Berend alle eiers opgeslurpt Wat tur vader plaes had, zak jule mar bespaere. Ijeen dieng wik jule niet onthouwe, op de kaemer waer Berend sliep, heitgjieen ander college die nacht geslaepe. Je mag raeje waerom niet In Berend? Die heit hjielemael niet geslaepe, hie had ut te druk mit de W.CZeker oak windkracht 6kl. Mar dun anderen ochgend was Berend wel op hut appèl. Om nog even op Pleun terag te kommen. Hie gieng laeter naer Ned. Oost Indieje in wier daer Politie-opziener. Dat was dan het verhaal door de heer Van der Sluijs gestuurd. Redactie E.N. H: 4: H:

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 9