EIIAIIDEtl-IIIEUWS Welzijn van dieren in Nederland l^ïïlo»»»* Overdenking MAN TE ROER uit de Heilige Schrift Controle levert vijftien mille op Dorpsverbetering Oude Tonge Uitslag Hengelaars- vereniging Krammer »«*'S«»- Si""»"** Elk mens mag er zijn! Streekver. Ned. Herv. Mannenver. op Flakkee Eilanden-Nieuws: een krant die G-E-L-E-Z-E-N wordt 11 Makelaar Tamboer 2e Blad VRUDAG 9 OKTOBER 1987 No. 5638 BU de Staatsuitgeverij is liet boek „WelzUn van dieren in Nederland" versclienen. Dit boek beschrUft de leefomstandigheden van dieren in de landbouw, maar ook van huisdieren zoals honden, tutten, kon^nen en vogels, en van minder voor de hand liggende diersoorten als apen, tijgers en reptielen in onder andere de Nedei^ iandse dierentuinen. Het welzUn van dieren is een actueel onderwerp dat veel emoties oproept B^na iedereen is erby betrokken. Veel mensen hou den zelf huisdieren en hebben daar plezier in. En bUna iedereen gebruikt dieriyke produkten, waarvoor In de veehouder^ jaariyks miljoenen land bouwhuisdieren worden gehouden en gedood. Het boek „Welzijn van dieren in Neder land" is tot stand gekomen met steun van het ministerie van Landbouw en Visserij. Dat betekent niet dat de gepubliceerde opvattingen ook die van het ministerie zijn. Het boek geeft zo objectief mogelijk weer wat er over h'et wekijn van dieren bekend is en wat de heersende opvattingen hierover zijn. Aan het woord komen wetenschappers, dierenbeschermings-organisaties, het agrarisch bedrijfsleven, de overheid en bij voorbeeld ook een dierenarts en een asiel beheerder. De vele verschillende belan gen en even zo vele verschillende me ningen over welzijn van dieren komen aan de orde. Rasproblemen worden bespro ken en bepaalde ingrepen die op dieren worden uitgevoerd, zoals bijvoorbeeld het couperen van oren en staarten. En ook het beschermen van dieren en de overheid en de internationale aanpak van dierenwel zijn komen aan de orde. Een dier als gezelscliap In Nederland worden zo'n 22 miljoen dieren uit liefhebberij of als gezelschap gehouden: van honden, katten, konijnen en kanaries tot goudvissen en witte mui zen. De meeste mensen houden hun huis dieren met de beste bedoelingen. Toch is de kennis over gedrag, voeding, huis vesting en verzorging dikwijls erg beperkt Te vaak worden dieren nog in een op welling, ondoordacht aangeschaft. Men sen realiseren zich niet, of nauwelijks, dat ze met een eenvoudige aanschaf voor jaren de verantwoordelijkheid en de dage lijkse verzorging van een dier op zich nemen. Jaarlijks worden duizenden honden en katten op straat gezet, achtergelaten, naar een asiel gebracht, of afgemaakt zonder medische redenen. Vogels worden los gelaten en vissen door de wc gespoeld. Alleen maar omdat mensen zich erop hebben verkeken. Het is gemakkelijker om een dier aan te schaffen dan om het op een behoorlijke manier weer kwijt te raken. Veel gezelschaps dieren worden gefokt op „uiterlijk schoon". Ze moeten er zo uit zien als mensen mooi vinden; groot, klein, dik, dun, met stevige kaken, korte ste- keltjes of hele lange haren. Het fokken met rashonden en raskatten is tegenwoordig zo ver gegaan dat soorten worden gefokt waarbij ernstige lichamelijke gebreken en karakterafwijkingen voorkomen. Gebre ken die zeer nadelig kunnen zijn voor de dieren en him levensduur vaak aanzienlijk verkorten. Alleen maar omdat mensen een bepaald uiterlijk zo mooi vinden. HUIS VERKOPEN? bellen 01870-3477 Waar ligt de grens van wat mensen kun nen en mogen doen met dieren? Veranderingen in de veehouderü In de loop der jaren zijn landbouwhuis dier-rassen ontwikkeld die beter beant woorden aan het doel waarvoor de dieren worden gehouden. Daardoor is bijvoor beeld de melkgift van koeien toegenomen, groeien varkens sneller en leggen kippen meer eieren. In de moderne intensieve veehouderij kiirnen veel meer dieren op een veel kleiner oppervlak dan vroeger gehuisvest worden. Deze ruimtebespa- rende, economisch rendabele huisves tingssystemen in de intensieve veehou derij hebben wel geleid tot heel andere leefomstandigheden voor de dieren. Varkens, pluimvee en vleeskalveren wor den zo produktiegericht gehouden dat ze hun natuurlijke soorteigen gedrag nog maar moeilijk kunnen uitvoeren. De be perkte bewegingsvrijheid van de dieren, de vaak saaie omgeving waarin ze worden gehouden en bepaald eingrepen die op de dieren worden uitgevoerd, staan steeds meer ter discussie. Er wordt gewerkt aan het ontwikkelen van betere huisvesting voor dieren. ScharreK eieren hebben hun intrede gedaan en sinds kort ook scharrelvarkensvlees. Consu menten raken steeds beter geïnformeerd en kunnen afgewogen keuzes maken. Er zijn echter veel verschillende belangen in het geding waardoor verbeteringen van het welzijn van dieren vaak niet van die ene dag op de andere kunnen worden doorgevoerd. „Welzijn van dieren in Nederland" is verkrijgbaar bij de boekhandel en bij de Staatsuitgeverij, Christoffel Plantijn- straat, 's-Gravenhage, telefoon 070 - 789880. Auteur Danielle de Waal. ISBN 90 12 05436 2. Prijs 16,90. 148 pagina's, met veel foto's. STELLENDAM Ophalen oud papier Op zaterdag 10 oktober wordt door de financiële commissie van het open Herv. Jeugdwerk weer oud papier opgehaald. Wij begiimen om 8.30 uur op Molenkade en om 9.00 uur zowel in de Nieuweweg als Eendrachtsweg. Zet u uw oud papier tijdig gebundeld gereed? Zaterdag j.l. werd er te Middelhamis een witviswedstrijd gevist door de leden van hengelaarsvereniging Krammer. Over het geheel werd er redelijk vis gevangen. 1. J. Volwerk267 cm 2. A. van Dijk145 cm 3. T. v. d. Doel113 cm 4. A. Kromdijk96 cm 5. K. vanPoortvliet.93 cm De grootste vis werd gevangen door J. Volwerk, welke hem een extra prijs op leverde. Zaterdag 10 oktober a.s. wordt de eerste zoutwaterwedstrijd gevist in de omgeving van Oude Tonge. Gevist wordt er van 13.00 -16.00 uur en inschrijven kan men van 11.30 -12.00 uur in café De Geit te Oude Tonge. Dit is de eerste van tien zoutwaterwed- strijden dit seizoen. Het is natuurlijk mo gelijk om per wedstrijd in te schrijven voor ƒ5,- per wedstrijd, doch het is ook mogelijk een zeer voordelig abonnement te nemen voor 40,- geldende voor alle tien de wedstrijden. Deze wedstrijden tellen natuurlijk ook mee voor het alge meen clubkampioenschap. drukkerij kranse bv Elk mens mag er zijn, omdat God hem geschapen heeft! Elk mens mag er zijn totdat God hem roept. Dat zijn bekende klanken, zult u zeggen. En dat is waar. Maar het zijn vandaag de dag geen vanzelfsprekende zaken meer. De autonome mens wil zelf over het prille begin (de conceptie) en het eind van het leven (de dood) beslissen. Abortus en euthanasie zijn gevleugelde woorden ge worden. In de gezondheidszorg zijn normen en waarden verschoven en opzij gezet, die fundamenteel waren en behoren te zijn voor onze samenleving. De ontwikkelingen volgen elkaar snel op. Na de legalisering van de abortuspraktijk dreigt nu de doorbraak op het gebied van de euthanasie. De oude christelijk geïnspireerde ethiek, gekeimierkt door eerbied voor het leven, spreekt velen in de gezondheidszorg niet meer aan. Slachtoniers De slachtoffers: duizenden ongeboren kinderen, die in de moederschoot van het leven beroofd worden. Het gehandicapte babietje dat niet be handeld wordt, omdat het toch geen mens waardig bestaan kan krijgen. De ernstig zieke bejaarde, wiens leven met een beetje meer morfine dan strikt noodzakelijk vroegtijdig beëindigd wordt. Vele ouderen vragen zich af, of artsen en familieleden straks wellicht gaan beslis sen over de waarden van hun leven. De onzekerheid hierover kan ondraaglijk worden. De Nederlandse Gezondheidszorg is ziek g3v/orden en de kwaal wordt steeds erger. Uitgangspunt De Nederlandse Patiëntenvereniging wil geen onduidelijkheden laten bestaan over haar standpunt. Elk mens mag er zijn omdat God hem het leven geeft en gunt. God beschermt in Zijn wet het leven. Hij verbiedt het wederrechtelijk doden en ge biedt daarmee het leven in stand te houden en te beschermen. De Bijbel gebiedt ons onze naaste lief te hebben. Dat is: hem of haar de ruimte te geven, letterlijk en figuurlijk, om zijn of haar leven als een gave te beleven en de daarmee gestelde opgave uit te voeren. De slogan „elk mens mag er zijn" is daarom geen wens, maar een recht dat we kunnen laten gelden. Waarop we aanspraak mogen maken en op aanspreekbaar zijn. Daarom doen we een beroep op u. Wordt lid van onze vereniging. U hoeft geen patiënt te zijn om lid te kunnen worden van ozne vereniging. Het lidmaatschap staat open voor ieder een. U kunt lid worden door een kort brieQe met uw naam en adres en woonplaats in een envelop zonder postzegel te sturen naar NPV, Antwoordnummer 1155, 3900 VB Veenendaal of te bellen 01878-3149. Lustrum De leden en verdere belangstellenden ma ken we verder opmerkzaam op de viering Bewaring (judas 20) Judas waarschuwt op een heel bijzondere wijze tegen de dwaalleraars. Hij noemt hen achtereenvolgens: goddelozen, dro- menzieners, schandvleldcen, wolken die geen water geven, bomen die in de herst geen vruchten voortbrengen, wilde baren der zee, dwaalsterren. Deze woordkeuze gebruikt Judas tegen een gemeente, die onder invloed staat van heilsleren vol mystiek, occultisme en pantheïsme. Er waren daar allerlei dingen te vinden, die we ook in onze tijd weer overal horen. Wie een boek leest over de verleidende geesten in onze tijd, die zal zich de ogen uitwrijven over de werkelijkheid dat de vermoeide cultuurmens van onze tijd het geestelijke en het zinnelijke zo intens met elkaar vermengt Vaak wordt er door veel zogenaamde leiders gespeculeerd op de ontvankelijkheid van de volgelingen, en weten zij hen te gebruken voor hun eigen doeleinden. Het is dan ook geen wonder dat de geeste lijke leiders van de christelijke gemeente, net als Judas in zijn tijd, kritisch staan tegenover opwekkingsbewegingen, groe pen die op allerlei gebied vernieuwingen prediken en mensen die zo gemakkelijk het woord geestesleiding hanteren. Klundert Vaak toch is daardoor grote schade aan gericht, omdat mensen bij Christus wer den weggetrokken, en alleen nog mensen volgden. Judas vermaant de lezers van zijn brief met alle kracht die in hem is, om tot het uiterste te strijden voor het geloof. Eén van de wegen die hij aangeeft is deze: zichzelf te bewaren in de Uefde van God, zichzelf veilig te stellen in de reddende, ontfermende beweging welke van God uitgaat naar de verlorenen. Judas zegt eigenlijk: mensen, blijft in de nabijheid van uw Heiland, houdt Hem steeds voor ogen, luistert naar Zijn woord, dan zult u bestand zijn tegen zoveel gees telijke verzoeking welke op u afkomt in deze wereld vol geruchten. God is het. Die Zijn gemeente bewaart Christus houdt Zijn kerk in stand door de eeuwen heen, maar dan moet u uzelf ook aan Hem vast klemmen. Wie in de Heere gelooft en Zijn Woord leest, al biddend, die wordt beschermd tegen allerlei duivelse influisteringen. In de samenkomsten van de gemeente vindt hij, samen met de andere gelovigen, het klimaat waar de Heilige Geest de tegenwoordigheid van Christus doet er varen, en waar hij door de werking van de Heilige Geest al iets mag zien van de heerlijkheid die komen zal. Wie zich tot Christus blijft wenden en blijft luisteren naar Zijn Woord, die ontvangt ook de innerlijke zekerheid dat zijn leven onder Gods leiding staat en dat hij steun ont vangt J. Willemsen SINT ANNALAND Vierhonderd honden erbij op Tholen De hondenbelasting levert dit jaar in de gemeente Tholen 15.600,- extra op. Wethouder P. van Schetsen zei in de commissie financiën, dat er vierhonderd honden k acht en dertig gulden meer worden aangeslagen dan vorig jaar. De gemeenteraad besloot in maart van dit jaar schoorvoetend 36.000 gulden uit te trekken voor het opsporen van zoge naamde „zwarte honden". Het raadslid J. L. van Gorsel (WD) was bevreesd dat het een verhoging van de belasting tot gevolg zou hebben. Uit een oogpunt van rechtvaardigheid werd het toch doorgezet In de commissie financiën werd al eerder het teruglopen van de opbrengst van de hondenbelasting besproken. Toen conclu deerde men, dat driehonderd „zwarte honden" gevonden moesten worden om uit de kosten te komen. In gebrelce ledere hoofdbewoner van een woning kreeg een aangiftebiljet, met de verplich ting dat terug te sturen. Op die manier kwamen niet minder dan vierhonderd honden tevoorschijn, waarvoor tot nu toe geen belasting betaald werd De wet houder zei verder, dat de tot nu toe gemaakte kosten 25.645,- bedroegen. D at bedrag wordt over een tijdvak van drie jaren uitgesmeerd. Over die periode zal dan het batig saldo van deze controle 21.300,- zijn. De begroting raamt voor het diens^aar 1988 een opbrengst van 58.000 gulden uit de hondenbelasting. Voor het diens^aar 1987 was 50.000 gulden begroot uitgaande van 1036 hon den. Daar komen er nu 400 bij. Tot nu toe stuurden honderd aangeschrevenen, ook na een herinnering, hun formulier niet in. Wethouder van Schetsen kon niet zeggen, wat er met die mensen gaat gebeuren. Het niet doen van aangifte kan worden bestraft met ten hoogste 250 gulden boete en ook kan een verhoogde aanslag worden op gelegd. van het vijfjarig bestaan van de NPV, het geen D.V. zaterdag 17 oktober in de Ree horst Bennekomseweg 2 te Ede plaats vindt Het programma waar een viertal deskundigen vanuit verschillende invals hoeken het onderwerp „euthanasie" be lichten begint om 09.30 uur en duurt tot 16.00 uur. In Oude Tonge is de dorpsverbetering in volle gang. Veel (voorbereidend) werk is er al gedaan maar veel moet er ook nog gebeuren. In onderstaand overzicht kunt u zien gedurende welke periode in welke straat dorpsverbeteringswerkzaamheden plaats vinden: - Emmastraat: reeds begonnen en gereed op 9 oktober. - Oostdijk: (gedeelteiyk) gestart op 5 oktober en gereed op 21 oktober. - MolendUk: reeds begonnen en gereed op 11 november. - Voorstraat: start op 16 oktober en gereed op 20 november. - Oostdijk (gedeeltelijk): start op 23 november en gereed op 4 december. - Kruising Nleuwstraat/Hüstraat: start op 9 december en gereed op 14 december. De genoemde data zijn (natuurlijk) streef- data. Het is immers mogelijk dat er b.v. niet gewerkt kan worden vanwege het slechte weer. Op D.V. 14 oktober a.s. hopen wij onze najaarsstreekvergadering te houden. De ontvangende vereniging is dit najaar Abbenbroek. Hoewel deze plaats niet op ons eiland ligt, is de vereniging toch aangesloten bij de streek Flakkee, omdat er voor haar geen andere mogelijkheid is op Voome en Put ten. Gezien het feit dat deze vereniging de zelfde grondslag heeft als de verenigingen op ons eiland, is dit dus een voor de hand liggende zaak. Het onderwerp voor deze avond wordt ingeleid doro ds. H. Westerhout van Goedereede en zal handelen oven „De zin en hetnutvan deMannenvereniging". Gelet ook op het belang van dit onderwerp voor leden en niet-leden, hopen wij deze avond op veler belangstelling. Laten wij door onze aanwezi^eid ook het werk van deze „voorpost" steunen! De vergadering wordt gehouden in de Ned. Herv. Kerk, aanvang half acht Graag tot ziens in Abbenbroek! VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz - 70 - G.F.CallenbachB.V.—Nijkerk Als de zomer voorbij is, kom je naar ter Goes. Je kunt bij Saartje wonen. Of je komt naar het sas. Daar zie je de schepen varen. Nelis is tevreden als hij met de lege koffieketel terug- rent naar de schapen. Er is veel drukte in het nieuwe kanaal. Ook Teeuw komt met zijn vrachtschuit voorbij. Ga je mee? vraagt hij als hij in de kolk hgt. Vaar mee naar huis. Ik leg aan voor de deur. Naerebout is nog nooit bij zijn zoon aan boord geweest Een gamalenschuit waarmee je op zee vaart dat is iets anders dan een vrachtschuit Al was zijn eigen schuit kleiner dan die van Teeuw. Als hij zijn voet al op de loopplank heeft, trekt hij weer terug. Ik loop wel, jong! Bij Saartje zien ze elkaar weer. En dan lachen ze allebei, half verlegen. Is het je nog te kinderachtig, vader? Dat niet, weert Frans af. Kinderachtig is het niet om beurtschipper te zijn. Ik kan er alleen niet aan wennen. Zoals jij niet aan de Palingstraat kon wennen, vervolgt hij een ogenblik later. 't Is me te eng, geloof ik. Altijd land in 't zicht en het doen van mensen. Was het dan een wonder, vader, dat ik naar iets anders verlangde dan naar die donkere stinkende straat? 't Zat me in 't bloed. Grootvader Matheus zal het ook wel gehad hebben, dat verlangen. Die ging op zijn schuit en hij zag de verten. Of hij keek naar de sterren als hij 's nachts zijn netten overboord zette. En jij voer verder dan de Noordzee groot is, vader. Geen mens is gelijk aan een ander mens. Hij wacht even en strijkt een paar keer langs zijn buis. Dan kijkt hij naar de elkaar gevouwen handen van zijn moeder. Ze liggen in haar schoot Op hun wijze hebben ze ook naar het licht gerekt. Ze hebben het uitgedragen in het oude huis m die donkere straat Teeuw kan geen woorden vinden voor wat hij voelt E en kind verlangt naar een mooi huis in een brede straat Waar geen afval ligt en geen viswijven staan te kijven. Waarnaar zal een man verlangen die de wereld ingaat en alleen aan het roer staat? Naerebout beschouwt zijn zoon zoals hij vroeger naar hem keek, wanneer Teeuw iets zeide, waarover hij eerst moest nadenken. Nu verstaan ze elkander, zoals de maats, die samen door de storm gekomen zijn, elkander verstaan. Op een dag praten ze over Servaas Valke. Frans weet van hem dat hij nog garnalen vist en armoe lijdt Zijn kinderen zijn naar alle oorden gezworven. Maaike, die Frans zo graag als zijn nicht zou hebben gezien, is in het kraambed gestorven. En Bas, die door Maarten de haven werd ingeslagen, is naar de grote vaart gegaan. Servaas heeft zijn hele leven in de Onderstraat gezeten, Teeuw. Het was daar nog donkerder dan bij ons. Hij wilde niet anders, meent Teeuw. Heel zijn leven heeft hij aan de rok van Kee gelopen. Waarom ging hij niet varen op een grote schuit? VoOr weken of maanden. Dan had hij niet iedere avond in die straat gelopen met een visben op zijn schouder. Wat weet jij van Servaas? Frans stuift op. Het flikkert in zijn ogen en hij kijkt Teeuw verstoord aan. Hij is één van de weinigen, die zijn leven in zijn hand durfde nemen om het terug te geven. Niet om zichzelf, maar om een ander mens. Om een vreemde. Kijk, jong! Zijn stem wordt zachter, als hij zijn zoon op de arm tikt Ik voor mij geloof dat zo iets ook met de ruimte en het licht te maken heeft. Over al die dingen heb ik veel nagedacht In die keet en vroeger op de schepen. Vooral 's nachts, als je zoveel dichter bij het eeuwige bent Dan hoor je het ruisen, jong! Servaas is weer een beetje anders dan jij. Zeide je niet dat we allemaal van elkaar verschillen? In de herfst als de regen begint te striemen en het kanaal een triestig langgerekt leeg water wordt komt Servaas Valke. Frans trekt zijn ogen wijd open als hij hem ziet Servaas, ben je het wezenlijk? Man, we hebben over je gepraat en ik kon je niet uit m'n gedachten krijgen de laatste tijd. Waarom ben je niet eerder gekomen? Dat kon niet mompelt Servaas. Drie maal heeft hij voor het Sloe gestaan om over te steken naar Zuid- Beveland. Voor de vierde keer is hij eindelijk in de zeilschuit gestapt 't Kon niet eerder, Frans, 'k Moest voor Kee zorgen. De kinders konden niet veel voor ons missen en de gamaat is schaars geworden, sinds er op zee gevochten wordt Saartje zit in de bedstee als Servaas komt Ze is kouwelijk en ligt het liefst met haar pijnlijke benen in een warme deken gewikkeld. Kom je er uit nu Servaas er is? vraagt Frans. Dat wil ze liever niet De mannen gaan aan het hoofd en voeteneinde van de bedstee zitten. En dan begint Servaas te pratea Over Kee, die gestorven is. Frans springt op als hij het hoort Wat zegje, maat? Is Kee....? Ja, knikt Servaas. Nu weet ik niet hoe ikhetheb. 't Was een helleveeg en toch kan ik haar niet missen. Hij veegt langs zijn neus en zijn ogen. Gestorven zoals ze leefde. Slorig. Saartje komt overeind en legt haar handen op de beddeplank. Maar dat is toch geen taal, Servaas? 't Is waar. Toen ik op een middag thuiskwam, zat ze tegen een poot van de tafel. Ze was al koud. Haar hoofd hing op haar borst en haar armen als lam gevallen zeilen langs haar zijden, 't Was een akelig gezicht We konden haar niet meer recht buigen. Ik dacht nog weerspanning, tot 't laatste toe. 't Was wat Saar. 'k Had er veel voor gegeven als jij en Frans er geweest waren. Servaas slurpt de zwarte koffie, die Frans voor hem heeft ingeschonken. Daarna eten ze dikke sneden brood met reuzel. Servaas doet dat zoals aan boord. Daar nam hij altijd grote happen alsof hij haast had. 't Is braaf datje gekomen bent, zegt Frans. Hij vindt zijn maat weinig veranderd. Diens buis is nog scheef dichtgeknoopt en zijn haar hangt lang over zijn schou ders. Ze bUjven praten tot het helemaal doiücer is. Maak geen licht verzoekt Servaas als Frans een tondeldoos pakt. Zo met een streepje maanlicht door .de ruiten is het of we over de Rassen varen. Hij lacht verdrietig. We hebben heel wat beleefd met die vervloekte Fransozen en Engelsen, 't Heeft niet veel geholpen datje de tonnen ruimde destijds. De Engelsen zijn toch gekomen. Met karrevrachten tegelijk hebben ze hun kruit in de stad geschoten, 't Was erger dan varen op een grondzee, jong. En branden deed het aan alle kanten. Je zou er ingegaan zijn om te redden. (wordt vervolgd) voor deskundige bemiddeling f>i|H| aBB|iBiB«£i* 'NVM Foto: Min. van Landbouw en Visserij. Directie VEB. e> J Moor straat A3, 32A5 BG Soro--' .e\s(l'* ^^^■>^*4■^■^^*^■*4■****'^^■^■^■^■^■'^*^■^■^■*^^■*^■'^^■4■^■>^*^■'^**^■4■4^■'^*****^■'^'^^■**^■***^■*•^>^^■**^■^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5