Oostflakkee tevreden over z^n rol in Krammer-Volkerak gebied Raad Middelhamis doict weer fiinl( voor uitbreiding woonwagenstaanpiaatsen Nieuwe helmen voor brandweer Middelhamis r V-------CHÏHÏ Gert en Hermien in Burgh Koorzangavond te Dirksland Open-dag ouderenwerk Ooltgensplaat Kledingbeurs „de Hummelhoek'' Verlies Good-Luck Open dag „Binnenhof" 30 september 1987 Open dag „Binnenhof" bijzonder geslaagd Beheersovereenkomst j.l. zaterdag door 16participanten ondertekend Verbetering bericht E.O. Jongerendag Naaimachine nodig? PFAFF bellen W. Rikken b Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS DINSDAG 6 OKTOBER 1987 't Was zaterdagmorgen in de „Grutterswer' te Oude Tonge best een indrukwekkend ceremonieei toen daar de „Bestuursovereenkomst Kram mer-Volkerak" werd ondertekend. De gemeente Oostflakkee liad zicli graag als gastheer opgeworpen voor het zeer uitgebreide gezelschap genodigden dat was gerecruteerd uit de publiekrechteiyke lichamen namens welke ook de 16 ondertekenaars optraden. Onder hen Minister Smit-Kroes van R^kswaterstaat, Ir. Braks van Landbouw en Vissery en de Staatssecretaris van financiën Mr. Koning, maar wie de redevoeringen van deze grootheden beluisterde ontdekte daarin maar weinig perspec tieven voor de gemeente Oostflakkee die binnen het 2280 ha grote gebied maar liefst 700 ha drooggevallen gronden heeft liggen. Het gloren van een grote recreatieve toekomst bleek vooralsnog een fata morgana. De belangrijkste fiinktie van het Kranuner- Volkerakgebied is die van doorgaande vaarverbinding, zowel voor de beroeps vaart als voor de Watersport. Ook krijgt het gebied een belangrijke funktie in de verdere natuurontwikkeling in het Delta gebied en in genen dele ligt het accent op een recreatieve ontwikkeling, integendeel: „mogelijkheden voor goed geoutilleerde oeverrecreatie zijn juist buiten het Kram mer-Volkerak gebied aan te treffen", zo verwees Min. Braks, wel verwachtte hij dat de recreanten die van natuur en land schap willen genieten de komende jaren hun hart in het Krammer-Volkerak gebied op zullen kunnen halen. Ook sportvissers zullen er terecht kunnen en voor enkele beroepsvissers is er emplooi. Burg. de Vos van Oostflakkee was in zijn beschouwing redelijk optimistisch omdat het hem toeleek dat de ontwikkelingen in de Delta waarvan het onderhavige gebied een essentieel onderdeel is) zeker niet ongemerkt aan Oostflakkee voorbij zullen gaan. Van de totale oppervlakte van het Krammer-Volkerak gebied, 6450 ha, ligt ongeveer de helft biimen de gemeente Oostflakkee waarom zo verklaarde dhr. de Vos de gemeente Oostflakkee dan ook een groot belang heeft bij de plan vorming rond het Krammer-Volkerak. Oostflakkees' gemeentebestuur ziet dan ook met belangstelling uit naar de eerste ontwerp-beheersplannen van de Beheers commissie. Spr. voorzag dat het begrip „recreatief medegebruik" zeker wel eens tot discussie zal leiden. De voorlopige Inrichtingsschets voorziet in het creëeren van dagrecreatieve pro- jekten gericht op de locale bevolking en de verblijfsrecreanten uit de directe om geving bij Oude Tonge en Ooltgens- plaat. Dagrecreatieprojekten met een bo venlokaal karakter worden gedacht aan de Oostzijde van het Hellegatsplein (aan het Holl. Diep en derhalve buiten het Kram mer-Volkerak) en de Noordwestzijde van de Grevelingendam (in de Grevelingen en derhalve óók buiten het gebied). Jachthaven-ontwikkeling kan plaats vin den in Oude Tonge en Ooltgensplaat, in eerste fase tot resp. 250 en 120 lig plaatsen. De mogelijkheid tot een nog ver dere ontwikkeling zal worden afgewogen aan de draagkracht van het gebied, maar bij voorbaat wordt gezegd dat een sterke uitbreiding van het aantal ligplaatsen niet voor de hand ligt, gezien de intensiteit van de beroepsvaart en de uitbreidingsmoge- lijkheid van ligplaatsen in andere wateren dan het Krammer-Volkerak. Het moment van de ondertekening door Min. Braks. Van links naar rechts: Comm. Patijn, Min. Smit-Kroes, Min. Braks, mr. Koning. Burg. de Vos van Oostflakkee verklaarde nochtans zijn tevredenheid omdat Oost flakkee „een redelijke marge" wordt ge laten om conform de gemeentelijke Re creatienota in de komende jaren in Oude Tonge en Ooltgensplaat een recrea tieve ontwikkeling op gang te brengen die mede een economische impuls zal hebben waarvan met name de inwoners zullen profiteren. Navel.... Oude Tonge werd eens „de navel" van de Delta genoemd, Middelhamis noemt zich „het hart" van de Delta en Oostflakkee is ook al „de poort" van de Delta genoemd, voor drs. de Vos alle aanleiding te ver onderstellen dat Oostflakkee in en uit de ontwikkeling van het gebied zijn deel zal hebben. Namens de gastgemeente bood burg. de Vos de beide Ministers en de Staatssecre taris een doos flakkeese witlof aan, „lof van exportkwaliteit", zo verzekerde hij. Rg van sprekers Gesproken werd achtereenvolgens door Gedeputeerde Brugman van Noord Bra bant, de dijkgraaf van het Hoog-Heem- raadschap West Brabant, dhr. Ockels, burgemeester van Fijnaart en Heyningen, dhr. J. Ventevogel namens de 3 betrokken Provincies, door Min. Smit-Kroes en door Min. Braks. Min. Smit-Kroes volstond met het plaat sen van wat voetnoten bij gemaakte op merkingen jegens de rol van haar departe ment. Zij maakte duidelijk alle vertrou wen te hebben in de positieve instellingen van de betrokkenen t.w. 3 departementen, 3 provincies, 7 gemeenten en 3 Water schappen. Een compliment had ze in petto Zaterdag 10 oktober organiseert de plaat selijke commissie welzijnswerk voor oude ren een open-dag in 't Centrum, van Weelstraat 10 te Ooltgensplaat. Er is een tentoonstelling en demonstratie van werkstukken, zoals hardanger tech niek, zijde beschilderen, kunstbreien, poppen maken en houtsnijden, gemaakt door de leden van verschillende groepen. Om 15.00 uur is er een demonstratie gymnastiek van de heren gym-groep. Deze artikelen zullen ook gekocht kun nen worden evenals bloemstukjes en kof- fle met gebak. Op deze dag wordt er ook informatie verstrekt over het ouderenwerk, groot- letterboek en gesproken boek. Leuke prijzen zijn te winnen met de grote verloting, de grabbelton en het enveloppe- spel. Jong en oud zijn van harte welkom zater dag 10 oktober tussen 1330 -17 .(X) uur in 't Centrum te Ooltgensplaat. DIRKSLAND Zaterdag 10 oktober organiseert peuter- speelzad de „Hunmielhoek" van 10 tot 12 uur een winterkledingbeurs voor vol wassenen in de Victoriahal aan de Philips- hooflesweg. Alles moet schoon en heel worden ingeleverd vanaf maat 34. Op vrijdag 9 oktober van 13.30 tot 14.30 uur en van 20.00 uur tot 21.00 uur. De niet verkochte kleding kan maandag middag van 14.00 uur tot 14.30 uur worden opgehaald in de peuterspeelzaal in de Victoriahal. Van de opbrengst wordt 25% ingehouden wat ten goede komt aan de peuterspeel zaal. Het bestuur stelt zich niet aansprakelijk voor het eventueel zoekraken van kleding. Voor informatie kan men telefonisch kon- takt opnemen met mevrouw A. Matthee, tel. 01877 - 2348. Méér dan een half miljoen (ƒ560.160,-) zal straks de aanleg aan het Haveneind te Sommelsdijk van een woonwagenstandplaats voor 8 wagens hebben gekost, zy het inclusief openbare verlichting, groenvoor ziening en aansluiting op de Nutsvoorzieningen. Middelhamis' gemeente raad werd met dat bedrag geconfronteerd toen het College in de donder^ dagavond gehouden vergadering voorstelde een krediet van 300.200,- beschikbaar te stellen voor de aanleg van de 4 laatste plaatsen, waarmee Middelhamis zal hebben voldaan aan de opdracht van het Provincie bestuur over 22 plaatsen te beschikken; zelfs is er één meer. Van het royale half miUoen zal van de Provincie maximaal 463.600,- worden terag- ontvangen. Aan staanplaatsgeld wordt 3.524,- per jaar ontvangen, waarmee de jaariykse last voor de gemeente tot 1.500,- wordt ge reduceerd. De raad maakte daar dan ook nauwelijks praat over, wél was met name dhr. D. Hoogzand erin geïnteresseerd waarom B en W kennelijk „Roomser willen zijn dan de Paus" en 8-, inplaats van de verplichte 7 plaatsen voorstellen. Het kamp aan de Dwarsweg telt 15 plaatsen en is daarmee vol. Weth. Koppelaar (Soc. zaken) moest er kennen dat er op het Sommelsdijkse kamp al twee clandestiene caravans worden gedoogd en 't lijkt erop dat vanuit de autochtone woonwagenbevolking vraag naar méér standplaats zal komen, waarom het dienstig lijkt er een in reserve te hebben. Dat de wethouder alle aanleiding tot die veronderstelling had, was gebleken uit een vorig agendapunt waarin de raad was gevraagd een krediet van 60.235,- be schikbaar te stellen voor de aankoop van een woonwagen voor het gezin J. Hoos, eenier wonend in een woning in Sommels- dijk, maar thans verblijvend in een cara van op voornoemde woonwagenstand plaats. Hoos is afkomstig uit een woon wagengezin waarom hij tds woonwagen bewoner aangemerkt dient te worden en derhalve een standplaats kan verlangen. Met die verklaring had dhr. Koppelaar antwoord gegeven op de vraag van dhr. Hoogzand wie en wanneer iemand eigen lijk woonwagenbewoner is. Dhr. Hoogzand geloofde n.l. dat die kwa lificatie voor dhr. Hoos niet meer opgaat nu die al jaren in een woning in Sommels- dijk heeft gewoond. „Terwijl hij daar „niets onoverkomelijks is overkomen" en zeker niet op straat hoeft te staan gaat hij zomaar, op gemeentegrond, in een ca ravan wonen en dwingt hij een standplaats af!" verbaasde zich dhr. Hoogzand. „'t Heeft allemaal te maken met de ont wikkelingen van het Rijks woonwagen- beleid", verklaarde weth. Koppelaar en hij maakte duidelijk hoe eens de inte gratie van de woonwagenbewoners in de bevolking werd voorgestaan en nu weer wordt geniikt op kleinere kampen die zouden moeten integreren in de bevolking. Het zijn juist die variaties die de situaties als de onderhavige teweeg brengen; „als een (vroegere) woonwagenbewoner dui delijk maiüct uit zyn huis naar een wapen terug te willen kan een gemeente dat niet weigeren. De Rijksoverheid subsidieert dat en de Gemeente heeft daar maar op in te spelen", zo legde dhr. Koppelaar de raad voor. ....„maar hij heeft clandestien een cara van op gemeentegrond gezet, dat moeten wij eens proberen!" verweerde zich dhr. Hoogzand, gedachtig aan zijn zwager die op z'n eigen stukje land een afdakje van een paar stukjes hout af had moeten breken. Overigens bleek uit het antwoord van dhr. Koppelaar Hoos al jaren op te staan als potentiële gegadigde voor een staanplaats, maar zolang hij woonachtig was behoefde dat niet te worden geëffectueerd. Nu hij echter niet meer woonachtig is moest er gehandeld worden.... En de raad, minus de fractie Hoogzand, handelde en stelde het krediet beschikbaar. Zo ook het krediet voor de aanleg van de 4 plaatsen wat het totaal aantal op 23 brengt en dhr. Koppelaar durfde niet te beloven dat het daarbij blijven zal. .^Als u nieuwe aanvragen uit de autochtone woonwagen bevolking niet wilt honoreren, zegt dan maar wat er gebeuren moet!" zo legde hij de raad voor. Spr. wist de woonwagenbewoners weinig bevattelijk voor de moraal die dhr. Hoog zand naar voren bracht „Wij hebben in het begin van de zestiger jaren ook woning nood gekend, maar de burgers hebben toen toch ook geen rare dingen gedaan en zijn toch ook niet aan 't bouwen gegaan waar hen dat goed leek?" vergeleek dhr. Hoogzand. „Wanneer je een woonwagenbewoner in een noodsituatie een noodoplossing biedt en ze vraagt, als ieder ander, hun tijd af te wachten dan vinden ze al gauw te worden gediscrimineerd", onthulde dhr. Koppe laar uit zijn kontakten en de ellenlange gesprekken met woonwagenbewoners. De 3 leden tellende fractie Hoogzand was ook tegen dit voorstel omdat het in de aanleg van 4-, inplaats van 3 plaatsen voorziet Deelname aan de E.O. Jongerendag a.s. zaterdag 10 oktober is goedkoper dan in het bericht in het vrijdagnummer ge noemd. Bij opgave aan de fam. Keijzer, Specht 2, Sommelsdijk, tel. 01870 - 3620 zal u niet een tarief van 25,- (zoals in het bericht vermeld) maar van 15,- moeten betalen, een tientje goedkoper dus. voor de Waterschappen, door dijkgraaf v. d. Weide „niet de meest direct betrok kenen" genoemd. „Deze oudste bestuurs organen in ons land zijn er altijd bij uitstek in geslaagd te doen wat de hand vindt om te doen", zo waardeerde Min. Smit-Kroes. Min. Braks herinnerde eraan voor het Krammer-Volkerak gebied de aanwij zingsprocedure tot Staats- of beschermd Natuurmonument ingang te hebben gezet omdat het gebied belangrijke perspec tieven heeft voor de natuur zoals: riet- en biezen velden in de oeverzones, rust en fourageergebied voor vogels, en broed- mogelijkheden voor water- en moeras- vogels. MIDDELHARNIS Het eerste team van Good-Luck kende zaterdag een zwak ke start waardoor het ondanks een sterke tweede helft de opgelopen achterstand niet meer wist goed te maken. In Bergen op Zoom werd met 7-4 verloren van Scheldevogels. Good-Lucks ambitie om in de kop van het klassement mee te draaien dit seizoen lijkt te hoog gegrepen. Door het verlies van afgelopen zaterdag staat de ploeg nu op een gedeelde vijfde plaats, vier punten achter de koploper. Het begin van de wedstrijd werd geken merkt door slordig spel van beide kanten. Zowel Good-Luck als Scheldevogels kre gen niet echt vat op de wedstrijd. De openingstreffer werd dan ook pas na ruim een kwartier spelen gemaakt door de thuisploeg. Een goed opgezette aanval van Good-Luck waaruit Anton Faasse wist te scoren trok de stand weer gelijk. Kort hierna echter raakte Carolien Vroeg- indewey Ucht geblesseerd. Het aanvals- vak moest nu tot de rust met drie man verder. Scheldevogels buitte deze situatie goed uit en bracht door twee keer te scoren de ruststand op 3-1. Na tien minuten in de tweede helft was de wedstrijd eigenlijk al gespeeld. Schelde vogels had haar voorsprong verder weten uit te bouwen tot 6-1. Good-Luck daar entegen kwam nu pas goed in de wedstrijd. Een doorloopbal van Anton Faasse en een afstandschot van Petra Vermeulen bracht de stand op 6-3. Het moegestreden Scheldevogels werd goed onder druk ge zet en moest toezien hoe Good-Luck via een goed benutte strafworp van Leo van der Made tot 6-4 wist terug te komen. Het ontbrak Good-Luck echter aan tijd om nog een puntje mee te kunnen pakken. De verdediging moest nu meer risico gaan nemen waardoor de thuisploeg nog één keer tot scoren kwam. Zo werd het 7-4 voor Scheldevogels. Andere uitslagen Good-Luck: Triade 1 - Good-Luck 25-4 Good-Luck 3 - VIOS (N) 35-9 Oranje Zwart j - Good-Luck j13 - 6 Merwede c2 - Good-Luck c0-5 Good-Luck q-Ventura Sport q3 O - O Door elk van de raadsleden werden alle 65 brandweerlui van groot Middelhamis best een nieuwe helm gegund, ter vervanging van de huidige die al in 1970 werden afgekeurd, maar enkele van de raadsleden hebben het gevraagde krediet 14.552,84 toch met wat gemengde gevoelens beschikbaar gesteld. Het duurde hen de heren Rijvers en Kersbergente lang dat er serieus aan concentratie van de onderscheidene ploegen wordt gewerkt „Op zich geen bezwaar tegen vervanging van verouderd brandweermateriaal maar we moeten ons eens kritisch herbeziimen op de organisatie van de brandweer in onze gemeente", vond dhr. Rijvers. Hij vond een jaarlijkse uitgaaf van 310.000,- wel wat zwaar wegen op 4 dorpskernen en 15.000 inwoners. Zijns inziens kunnen die kosten drastisch omlaag zonder dat dat ten koste van een stukje veiligheid gaat Dhr. Kersbergen beperkte zijn commentaar met de verklaring het daar roerend mee eens te zijn. Het leek de raadsvoorz. weth. Koppelaar (hij presideerde het eerste gedeelte van de vergadering) beter deze materie bij de behandeling van de begroting '88 aan de orde te stellen. Wat het College betreft staat de herindeling van de brandweer voor volgend jaar nog niet op het pro gramma. Het speet dhr. Hoogzand bijzonder dat deze geluiden op de vrijwilligers een ontmoedigende werking zullen hebben. Spr. verklaarde zich juist „ontzettend blij" met de aanwezigheid van de 4 blusgroepen en hij wilde er dan ook tegen waken hen te ontmoedigen. „Je kunt niet alles concentreren", vond dhr. Hoogzand. Voor de op woensdag 30 september jl. gehouden open dag van het werkvoorzie ningsschap ,3innenhofte Middelhamis was de belangstelling overweldigend. De Personeelsvereniging van het ,3innen- hof' maakte gebruik van deze gelegenheid om hun vereniging te promoten. Er was een stand geplaatst waar zowel bezoekers als personeel hun geluk konden beproeven bij het enveloppentrekken, bo nen raden en prikplank. Hiervan werd veel gebruik gemaakt en er gingen veel mooie prijzen mee naar huis. Het juiste aantal snijbonen was 195. De wiimaar was dhr. A. van der Velde, H. J. van Beierenlaan 47, Nieuwe Tonge. Tevens werd de aandacht gevestigd op de feestavond van de personeelsvereniging op 23 oktober 1987. Op 29 september jl. organiseerde de per soneelsvereniging voor haar leden een bloemschikavond. De werkstukjes waren tijdens de open dag te bewonderen. Het is de bedoeling dat de personeels vereniging, bij voldoende belangstelling biimenkort start met een cursus bloem schikken onder leiding van mevr. C. van den Boogerd. Het Bestuur van de Personeelsvereniging. Het werkvoorzieningsschap „Binnenhof' te Middelhamis kan temgzien op een ge slaagde Open Dag welke op 30 september j.l. plaats heeft gevonden. Zowel voor het bedrijf aan het Haveneind te Sommelsdijk als voor de kwekerij was de belangstelling overweldigend. De perfekte organisatie voor deze dag en de ideale weersomstandigheden hebben dat stellig bevorderd. Naar schatting heb hen zo'n 2.000 belangstellenden gebmik gemaakt van de uitnodiging om een be zoek te brengen aan het industrieel en het cultuur-civieltechnisch werkverband. Onder hen waren tal van oud-mede- werkers, scholieren en familieleden van het personeel en verdere belangstellenden. De onlangs geheel gerenoveerde kwekerij heeft volop geprofiteerd van het mooie weer om aan de vele belangstellenden haar werkzaamheden in alle geledingen te tonen. De boomkwekerij, de kassen en de containerteelt trokken veel bekijks. Vanaf het bedrijf aan het Haveneind ver trok op geregelde tijden een bus naar de kwekerij waarvan veel gebmik werd ge maakt Het heeft onze medewerkers goed gedaan dat de Flakkeese bevolking zo massaal heeft gereageerd op onze uitnodiging en dat tijdens en na de Open Dag zoveel positieve kommentaren werden gegeven. Hiervoor hartelijk dank. Er bestond onzerzijds grote behoefte om een ieder te tonen hoe er in onze bedrijven nu echt gewerkt wordt en tevens wilden wij het publiek nu laten zien hoe de werkwijze door het personeel wordt er varen. Op donderdag, 8 oktober 1987 om 20.00 uur vindt in Christelijk Cultureel Cen trum „De Burght" in Burgh een optreden plaats van Gert en Hermien Timmerman. Al meer dan vijfentwintig jaar trekt het bekende zingende echtpaar overaal waar het komt volle zalen. Tot 1973 bestond hun repertoire in hoofdzaak uit hetNeder- landstaUge levenlied, maar zo'n jaar of vijftien geleden hebben ze het roer om gegooid. Ze keerden toen de show-busi ness definitief de mg toe en besloten zich vanaf dat moment geheel in overeen stemming met hun levenshouding hele maal toe te leggen op geestelijke liederen. Thans verzorgen ze in zalen, kerken en schouwburgen 3 4 keer per week con certen, die vooral bezocht worden door een interkerkelijk publiek. De teksten van de liederen die zij zingen, worden bijna allemaal geschreven door mevrouw Kapelle uit Enschede en Gert componeert de muziek. Bovendien bege leidt hij zichzelf en zijn vrouw tijdens hun optredens op de piano. Gert en Hermien zijn regelmatig betrok ken bij radio en televisieprogramma's en hebben in totaal 8 langspeelplaten uit gebracht. Op zaterdag 10 oktober a.s. zullen vijf koren, aangesloten bij de Kring van Chr. Zangverenigingen op Goeree en Over- flakkee, een koorzangavond geven in de prachtige laat-gotische kerk van Dirks land aan de Ring. Aan deze avond zullen meewerken de gemengde koren „Soli Deo Gloria" uit Stellendam en het gelijknamige koor uit Stad aan 'tHaringvliet. Beide koren onder leiding van dhr. C. C. v. d. Heuvel, bij de zangminnende bevolking van Flakkee geen onbekende. Reeds 40 jaar is hij dirigent van diverse koren op het eiland. Tevens werkt mee het Chr. Flakkees Mannenkoor met als dirigent dhr. J. de Geus. Een veel gevraagd, wat telkens opnieuw het gehoor, van de liefhebber van maimenkoorzang, weet te boeien. Dhr. P. Wessels zal op treden met het dameskoor „de Lofstem" uit Den Bom mel. De muziek die zij ten gehore brengen is door de dirigent zelf bewerkt en heel zangminnend Flakkee weet dat dit een belofte inhoudt Hoewel het koor in aantal gering is, doet dit zeker niets af aan de prestatie, vooral de zuiverheid van toon valt bij dit koor sterk op. Het gemengde koor „Hart en Stem" uit Ouddorp zal meewerken onder leiding van dhr. J. Bezuijen. Ook deze dirigent en zijn koor zijn geen onbekenden bij de kenners van de koorzang. Bovendien is dhr. Bezuijen niet alleen bekend als di rigent maar ook, en misschien zelfs nog meer, als voortreffelijk organist en beiaar dier. Hij zal op 10 oktober ook te horen zijn bij de begeleiding van de samenzang, waarin ook de bezoekers hun steentje kimnen bij dragen aan deze avond. Gezamenlijk zullen de vijf koren onder leiding van dhr. v. d. Heuvel een lied ten gehore brengen. Het belooft een hele mooie avond te worden en wij zullen u graag van harte welkom heten. De toegang is vrij maar er zal een kollekte worden gehouden ter bestrijding van de kosten. De kerk aan de Ring te Dirksland zal geopend zijn om 19.30 uur en de aanvang is 20.00 uur precies. Gesteld mag worden dat de Open Dag er zondermeer toe bijgedragen heeft dat ons bedrijf een positieve en aktieve indmk heeft achter kunnen laten. Tenslotte willen wij de omwonenden harte lijk dank zeggen voor hun spontane mede werking en begrip voor de ondervonden overlast Namens Bestuur en Medewerkers, Tieks, hoofd-werkverbanden. Wij komen vrijblijvend bij u aan liuis. Eer van je werk met Pfaff Telefoon 01640-35878 01650-35546

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 2