w^ a Politieberichten Oude muurtekeningen in raadhuis Middelharnis Herinneringsplaquettes voor bemanning „Zeemanspof Stellendam WcC Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Filmavond voor oud-Indiëgangers Flakkeesche Postduiven vlogen 6500 - bil elkaar voor de kinderboerderij van Hernesseroord Makelaar Tamboer Oostflakkee |^,€.L.v Middelharnis Goedereede Ongeval kost derde dode Lezing ir. B. J. v. d. Viies Geslaagd concert „Excelsior" - Diricsland 60e Jaargang ■■u -kO^ DINSDAG 6 OKTOBER 1987 No. 5637 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CUR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Afgelopen zaterdagavond was het dan zover, vele postduiven-liefhebbers uit ge heel Flakkee waren bij elkaar gekomen voor de feestelijke afsluiting van het vlieg- seizoen 1987, en de bekendmaking van het bijeengevlogen bedrag bestemd voor de inrichting van de kinderboerderijDoor het afstaan van de duivenklok, verricht door het bestuur van de kinderboerderij, kwam het bedrag van 5.000,- op tafel, wat onder luid applaus van alle aan wezigen door de voorzitter van het lief- dadi^eidscomité dhr. J. van Alphen aan het bestuur van de kinderboerderij werd overhandigd. De voorzitter van het bestuur kinderboer derij dankte op haar beurt alle postduiven- liefhebbers en middenstanders voor de spontane medewerking aan dit gebeuren. Na de prijsuitreiking en de huldiging van de kampioenen vond er nog een bonnen verkoop plaats van de meest prominende duivensportliefhebbers, deze verkoop en nog een loterijtje brachten nog eens het mooie bedrag van 1500,- op, zodat het eindbedrag van 6500,- de totale op brengst was. Hierna volgden nog enkele uurtjes van gezellig samen zijn. Het organiserend comité kan terugzien op een geslaagde happening, en hoopt dan ook weer op de volledige medewerking van alle postduivenverenigingen en mid denstanders van Flakkee als er weer een gezamenlijke wedvlucht voor het goede doel georganiseerd wordt. J. W. S. HYPOTHEEK NODIG? bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 - Vernielingen Aangifte werd ontvangen van een aan nemer, wegens het vernielen van binnen muren van in aanbouw zijnde woningen aan de Uranusweg te Oude Tonge. Het huizenblok bestaat uit zeven panden en bij elke woning bleken ernstige beschadi gingen toegebracht te zijn. Schade is zeker 5.000,-. De zaak is nog in onderzoek. - Brand in woning J.l. woensdagmiddag bleek dat een wo ning aan de Langstraat te Achthuizen in brand stond. De bewoners van de eenge zinswoning waren afwezig. De brandweer van Ooltgensplaat was snel aanwezig, maar kon niet voorkomen dat de gehele bovenverdieping uitbrandde. De beneden verdieping kreeg zware waterschade, ter wijl ook muren ontzet raakten. Vermoede- Ujk moet de woning afgeschreven worden. Schade ongeveer 200.000,- excl. in boedel. Oorzaak van de brand is nog niet geheel duidelijk, maar aanwijzingen dui den op een storing in een elektrisch appa raat Triest was dat de huiskat geen uitweg kon vinden en door verstikking omkwam. - Diefstal aanhangwagen Afgelopen nacht werd te Achthuizen een aanhangwagen ter waarde van 5.000,- ontvreemd. De wagen stond niet afge sloten of geborgd. Kennelijk bestaat spe ciale belangstelling voor dit soort goe deren bij het dievengilde. Dringend wordt aangeraden om de aanhangwagens dan ook binnen te stallen, óf goed vast te leggen, óf de koppeling middels een spe ciaal slot te blokkeren!! - Oplichting J.l. zaterdag bleek dat een Zweeds echt paar te Oude Tonge door een Duitser was opgelicht Het echtpaar was met hun zeil jacht vanuit Zweden naar Nederland ge varen en bezocht de laatste maand de Zeeuwse wateren. Daarbij maakten zij kennis met bedoelde man, die zich uitgaf als transportondernemer. Omdat het echt paar er niet n'tjrheen zag om over de Noordzee weer terug te varen, zou de boot met een vrachtauto naar Zweden worden gebracht, waarvoor die kennis zou zorgen. Toen vorige week, in het kader van de restauratie van het plafond en de muren van de raadzaal van het historische gemeentehuis aan de Voorstraat te Middelhamis, van de muren wat pleisterwerk werd verwijderd om daarin voorkomende scheuren weg te werken, ontdelcten de restaurateurs op de vrijkomende ondergrond muurtekeningen zoals die die we fotografeerden. Primitieve tekeningen die wellicht door bouwvakkers zijn aangebracht en gauw werden overgepleisterd voor ze werden ontdekt want de tekening lijlrt een spotprent of karikatuur van ene procureur te zijn. 't Zal wel een raadsel blijven wie de prent ooit aanbracht en wanneer dat werd gedaan, maar aan de hand van de dilcte van de verwijderde pleisterlaag is dat misschien wel anderhalve eeuw of langer geleden geweest Als we ons goed herinneren dateert het stucwerk en het fraaie plafond van de raadzaal uit 1781 en wellicht zijn de tekeningen toen al, voor het aanbrengen van de allereerste pleisterlaag aangebracht? na betaling van/750,-.De boot werd met een kraan op de wal gehesen, maar de bestelde vrachtauto kwam niet opdagen en ook de kennis was verdwenen.... Na enkele dagen op de kant gestaan te heb ben, is de boot maar weer te witer gelaten. De identiteit van de „goede kennis" is de politie bekend. Zij stelt een onderzoek in naar zijn verblijfplaats. - Inbraak Bij een garagebedrijf te Oude Tonge bleek in de nacht van zaterdag op zondag in gebroken te zijn. Na verbreking van een ruit werd toegang verkregen tot een kan toor, waar voor ongeveer 5000,- aan autoradio's werden ontvreemd. - Snelheidscontroles Enige dagen geleden werden op verschil lende tijdstippen en plaatsen in Middel hamis en Dirksland snelheidscontroles gehouden. Hierbij werden 64 overtre dingen geconstateerd. De hoogste snel heid werd gemeten op de Rottenburgse- weg in Middelhamis, daar reed een auto mobilist 98 km per uur. - Diefstallen Vanuit een vrachtauto, die enige ogen blikken onbeheerd werd achtergelaten op het Spuiplein te Middelhamis, werd een pakket weggenomen. Het pakket was be stemd voor een ter plaatse gevestigde ondememer. In Stad aan 't Haringvliet werd bij een koelhuis een kruiwagen en een schop weggenomen. Dat gebeurde vermoedelijk in de nachtelijke uren. Een inwoner uit Middelhamis deed aan gifte van diefstal van zijn personenauto. De wagen werd later in de omgeving van de Voorstraat aldaar beschadigd temg- gevonden. De politie heeft deze zaak nog in onderzoek. Vanaf de Langeweg te Middelhamis werd een eenassige aanhangwagen ontvreemd. De aanhangwagen was voorzien van een gesloten bovenbouw. In het voertuig lag een rol ondertapijt. Te Melissant werd ten nadele van de PTT communicatie een meetinstmment ont vreemd. De waarde van het ontvreemde bedraagt ca. 500 gulden. In Sommelsdijk heeft men getracht in een auto in te breken. Met een scherp voor werp werd getracht het kofferdeksel open te breken. De schade aan de auto be draagt ca. 500 gulden. Tenslotte heeft men getracht in te breken in een garagebedrijf te Middelhamis. Men vemielde een omroepinstallatie en ver wijderde een mit uit het pand. Voor zover bekend is werd er niets vermist. - Vernieling Op een parkeerplaats te Ouddorp werd van een personenauto de antenne en een portierslot vernield. Op een camping werd van een caravan een mit ingegooid. Te Stellendam werd een verkeersbord uit de grond gelicht - Inbraak Vanuit een caravan te Ouddorp werd om. een koelbox, een kleuren tv. en wat kleding ontvreemd. Vanuit een landbouwschuur te Goede reede werden binnen 24 uur, tot tweemaal toe enkele zakken met aardappelen ont vreemd. De schade die werd aangericht om in de schuur te komen was veel hoger dan de totale waarde van de ontvreemde aardappelen. Vanaf een parkeerplaats op de Brouwers- dam werd een boottrailer ontvreemd. Het verkeersongeval dat donderdagmid dag op de Zuiderdiepstraatweg te Stellen- dam plaats vond heeft een derde slacht offer geëist Kort na het gebeurde overleed het echtpaar Vandercrayssen uit België, zondag overleed in het ziekenhuis te Dirks land een derde betrokkene, een 45-jarige inwoner van Spijkenisse. DIRKSLAND Tweetal Door de kerkeraad van de Geref Gemeente werd tot het beroepen van een predikant het volgende tweetal gesteld: ds. J. Mijnders van Veenendaal en ds. J. C. Weststrate van 's Graven polder. MIDDELHARNIS - dondeidagavond 7.30 uur ds. J. J. Tanis van Ridderkerk. NIEUWE TONGE - donderdagavond 7.30 uur ds. D. Rietdijk van Moer- kapelle. OOLTGENSPLAAT - woensdagavond 7.30 uur ds. C. J. Meeuse van Rotter dam-Zuid. De Commissaris van de Koningin in onze Provincie Mr. S. Patijn, lieeft zaterdag, in Stellendam, voor het eerst in z^n nu 3-jarige ambtsperiode Icennis gemaairt met bestuurders en bemanningen van de KZHMRS. Aanleiding daartoe was de missie die de Commissaris te vervullen had; de uitreiking van een herinnerings plaquette aan een zestal bemanningsleden van de Stellendamse reddingsboot „de Zeemanpsof% voor hun aandeel in de gigantische hulpoperatie die internationaal op gang kwam na het zinken van de Engelse ferry „Herald of free entreprise" op de avond van 6 maart dit jaar, vlak na het verlaten van de haven van Zeebrugge. J)e Zeemanspot" was die avond nog maar net temg in de thuishaven na het in veiligheid brengen van een hond die op een zandplaat door de vloed werd verrast, toen ze opnieuw werd opgeroepen, nu ter assistentie bij een ramp waarvan op dat moment de omvang niet kon worden vermoed. In de veronderstelling dat veel van de passagiers te water waren geraakt spoedde ook „de Zeemanspot" te hulp al moest er mim 4 uur gevaren worden om het ramptoneel te bereiken. „De Zeemanspot" was niet meer daadwerkelijk bij het redden van slachtoffers betrokken maar verleende ter plekke toch goede diensten. De boot legde de volgende dag 's middags 4 uur weer aan in de haven van Stellendam, zonder brancards die waren afgestaan om er de slachtoffers op te bergen. De bemanning was diep geëmotioneerd; de ramp had ook hun voorstellingsvermogen overtroffen.... „Bijna onvoorstelbaar dat in het zicht van de haven zoiets in onze tijd nog kan gebeuren", vond ook Commissaris Patijn m zijn dankwoord aan de bemanning van „de Zeemanspot". Hij sprak over de „schrik en de ontsteltenis" die ook hem bij het zien van de eerste TV beelden om het hart hadden geslagen. Voorste rif: v.l.n.r. President Leis, G. Roon, Comm. Patijn, schipper Leen Koese, Rien van Oostenbrugge, H. Grootenboer, M. Koese (opstapper) en Jan Keyzer. De tweede op de achterste rif zijn Inspecteur de Jonge en de Stellendamse agent D. de Jager. maar ook hoeveel deugd het deed te zien hoevelen toe stroomden om hulp te bieden nadat de enorme ramp zich had voltrokken. „Ook u hebt gedaan wat uw hand vond om te doen en ook voor u zullen het bange uren zijn geweest", vermoedde dhr. Patijn, niet doelend op de zorg om eigen lijfsbehoud maar om de vrai% w&t men zou kunnen doen. „Door een groot aantal naamlozen zyn toen grote dingen gedaan, door professionals en door vrij willigers, maar op ieder van hen hebben die bange uren veel indruk gemaakt". „Wij kijken in dankbaarheid op uw mede werking temg", zo verzekerde hij de mannen van „de Zeemans pot". „Uw tocht was wel degelijk zinvol en het is goed onze erkentelijkheid voor uw bijdrage uit te spreken", aldus de Commissaris, de maimen gaarne erend met elk een herinne ringsplaquette, niet om hen te bejubelen maar om hen een herinnering te geven aan de ramp waarvan de gevolgen ook op hen een verpletterende indruk zullen hebben gemaakt „Op recht dank en bewondering voor wat U, in welke fimktie ook, hebt gedaan. U hebt geen leed kunnen vooricomen maar moge de waardering een stimulans zijn uw werk te blijven doen", hoopte dhr. Patijn, vervolgens een plaquette uitreikend aan: schipper Leen Koese, Rien van Oostenbmgge, H. Grooten boer, M. Koese (opstapper) en Jan Keyzer en G. Roon. De bijeenkomst in restaiu-ant „'t Wapen van Stellendam", ter gelegenheid van de jaarlijkse inspectiereis, was geopend door de president van de My dhr. A. M. Leis die meer dan tien jaar die funktie heeft vervuld. Dhr. Leis neemt binnen enkele dagen afscheid van het werk dat hem dierbaar was. Zijn opvolger is dhr. van Heuven. OOLTGENSPLAAT Op donderdagavond 1 oktober heeft de Lijstaanvoerder van de Staatkundig Gere formeerde Partij ir. B. J. v. d. Vlies uit Maartensdijk een inleiding gehouden over „Het Overheidsbeleid principieel ge toetst". Niet regeren maar registreren was de ondertoon van zijn betoog. Ongeoorloofde zaken op het gebied van de zedeloosheid, het uitwassen van naakt- recreatie, het wordt wel geregistreerd, dat wil zeggen men ziet dat, dus daar is klaar blijkelijk behoefte aan, dus er moet een stiijc strand gereserveerd worden voor naaktrecreatie. Niet tegen gaan (regeren) maar legaliseren. Ga zo verder op het gebied van de Aids-epidemie, die voort vloeit uit de veelvuldige partnerwisseling, het wordt niet tegengegaan, maar wat doet de Overtieid? men stelt middelen beschik baar om zich veilig uit te kunnen leven in de zonde. Dit dient de Overtieid krachtig tegen te gaan, dat is htm plicht als diena resse Gods. Ook het vandalisme, denk slechts aan het voetbalvandalisme, en het drank- en alco hol misbmik kwam aan de orde. De minister van Justitie Korthals Altes heeft onlangs een hartekreet geslaakt, nu ben ik al jaren bezig, en het is nu vijf voor twaalf, het moet nu eens uit zijn met die wel willendheid en gesapig toezien, er moet nu eens een daad gesteld worden. En wat doet men bezuinigingen doorvoeren op Justitie, een groep die toch al overbelast is. Wanneer wij spreken over bezuini gingen, watwij als S.G.P.-fraktie steunen, doch wanneer wij zien waarop bezuinigd moet worden, denk b. v. aan het onderwas, de bejaardentehuizen, het ziekenhuis wezen, dan kan het ons weleens be droeven dat men aan de andere kant bakken met geld uitgeeft voor dingen die totaal waardeloos zijn. Dat er bezuinigd moet worden dat is duidelijk, wanneer men weet dat de te- 1-l'Ti"l-"-*"*) 'iua korten in de nüljarden lopen. Dit tracht men temg te dringen door Staatsleningen uit te schrijven, doch dit is slechts de problemen voorait schuiven! Bezien wij de grote werkloosheid in ons land, hetwelk een*aantal bedraagt van 670.000, dan slaat ons de schrik om het hart Premier Lubbers heeft in een joviale bui gezegd, „wanneer mijn karwei af is, en de werkloosheid is niet met 200.000 temg- gebracht, dan mag U mijn karwei als niet geslaagd beschouwen". Van deze uit spraak is hij nu al aan het temg krabbelen. Hoe nodig is een algehele temgkeer tot God de Heere, tot Zijn Wet en Getuigenis. Want wat komt het niet openbaar wat God in Zijn Woord zegt „Wie God verlaat heeft smart op smart te vrezen". Verder kwam de Abortuswet nog ter sprake, dewelke naar onze zin en de norm van Gods Woord, nog veel te ruim gesteld is. Wij mogen op groni van de Bijbel geen leven beëindigen, ook in de moederschoot niet Ook de Euthanasiewet, waaraan gewerict wordt, men zoekt niet anders dan compro missen, ook hier geen regeren maar regis treren. Zo werd in het kort nog stil gestaan bij de landbouw en vissery, ook hier dishar monie, overproduktie op overproduktie, en waar ligt de schuld? Wy hebben God op het hoogst misdaan, wij zijn van het Heilspoor afgegaan. Laat ons dan weder keren, ons bekeren tot God, misschien zal Hij ons genadig zya Er was een goede opkomst en deze avond werd met dükgebed afgesloten door ir. B. J. van der Vlies. C.Br. O. T. Het gemengd koor „Excelsior" uitDirks- land heeft afgelopen vrijdag een geslaagd concert gegeven in het verenigings „de Schakel". Als gastkoren traden op het Helvoets Dameskoor uit Hellevoetsluis o.l.v. dhr. W. Chr. Meyboom en het Calandkoor uit Rotterdam o.l.v. dhr. Burgerhout Het werd een zeer gevarieerde zangavond met een afwisselend zangprogranuna. Na de pauze werd aandacht besteed aan het 45- jarig lidmaatschap aan „Excelsior" van voorzitter Rien Knöps. Bestuurslid mevr. Ina Krijger sprak de jubilaris toe en prees hem om zijn inzet voor het koor. Veel werk wordt door hem verricht en altijd staat hij paraat voor „Excelsior". Namens de ver eniging bood zij hem een prachtige gouden ring met inscriptie aan. Namens de Bond sprak dhr. van der Meer als consul de heer Knöps toe en bood hem een fraaie oor konde aan. „Excelsior" mag temgzien op een gezellig en mooi concert met als hoogtepunt de jubileumviering van een trotse voorzitter. Door de VOMI; Ver. Oud Militaire Indië- gangers, wordt dinsdag 13 oktober in Ver.gebouw „de Schakel" te Dirksland, 's avonds om half acht een filmavond ge houden die voornamelijk bedoeld is voor oud-Indië-soldaten en hun partners, maar die wellicht ook voor anderen interessant is. Ze zijn er in ieder geval welkom. De films die vertoond zullen worden zyn destijds gemaakt door de Rijksvoorlich tingsdienst en geven o.a. een kyk op het troepentransport van toen, de politionele akties en het werk van de gravendienst A Voor topkwiiuit. goêd» m n ¥oonlr/ige priinn: FOTO - F(LM - REPORTAGE - VIDEO COMPUTER !C3 C3 am^ÊÊÊmmMS4Mi Wnmr—t 35 Mol»nw»s 4 Ouddorp Teltfoon 01876-1612 on 2120 Fili—I Rfiea» - P'intihop Hogaoom 172 Taltfoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1