Schadevergoeding mk Warnink's „Scharrelaartje feestelijk ten doop gehouden Kcylai^ karpetten cPAm Garage KNÖPS B.V. AMBULANCI Ramoco b.v. l Goeree-Overflakkee Tijdelijke verplaatsing markt te Oude Tonge VERWERS auto's fiamiSienuui Citroen-Hesselink r 99 Geslaagd concert in de Eben-Haezerschool bij een ongunstig bestemmingsplan Kollekte kankerbestrijding 5.240- MIELE T 361 huüneéMse Visbeen Holding B.V. en Van Dongen Belieer B.V. bundelen Spanje aktiviteiten Onze SHOWROOM 010-433 33 00 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Het vaststellen en uitvoeren van een gemeentelyk bestemmingsplan kan voor bepaalde burgers schade opleveren. Een bestaande mogelijkheid om grond te bebouwen kan door een bestemmingswijziging getorpedeerd worden. Het woongenot kan door een bestemmingswüziging worden verminderd. Iemands plan om een winkel te beginnen kan worden gedwarsboomd door de woorden „bestemming: wonen" in het voor het betreffende gebied geldende be stemmingsplan. In deze en dergelüke gevallen bestaat er een mogelijkheid om schadevergoeding te vragen. Een verzoek daartoe moet worden ingediend by de gemeenteraad. Tegen diens besluit lean eventueel nog beroep worden ingesteld bg de Kroon. VRUHEIDSAANTASTING Blijkens artikel 49 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening komt voor vergoe ding in aanmerking schade tg.v. de bepa lingen van een bestenuningsplan, die rede lijkerwijs niet of niet geheel ten laste van de gedupeerde behoort te blijven en waar van niet of onvoldoende verzekerd is dat ze door aankoop, onteigening of op een andere manier zal worden vergoed. Een hele mond vol, maar het komt er groten deels op neer dat u geen vergoeding krijgt voor die schade die redelijkerwijs voor uw rekening hoort te komen. Dat is met name het geval wanneer de bepalingen van het bestemmingsplan niet verder gaan dan het stellen van vrijheidsbeperkingen, die voortvloeien uit het feit dat u tezamen met anderen op een beperkt territoir in en gemeenschap verenigd leeft. In dat geval wordt uw vrijheid niet sterker aangetast dan met „de algemene sociale situatie" in overeenstemming is. Pas wanneer sprake is van een sterkere vrijheidsaantasting dan met de algemene sociale situatie in overeenstemming is, bestaat er reden tot schadevergoeding. Dat is het ofGciële criterium. Met die algemene sociale situatie wordt dus be doeld: het feit dat we met z'n allen op een beperkt territoir, in een klein landje, leven. Genoemd criterium, dat bij de toepassing van artikel 49 Wet op de Ruimtelijke Ordening een belangrijke rol speelt, wordt restrictief gehanteerd door de Kroon. D.w.z. dat deze hoogste beroepsinstantie een schadeclaim niet zo snel honoreert en in geval zij dat wel doet, de schade vergoeding qua omvang zoveel mogelijk beperkt. Volgens de Kroon moet de schade het rechtstreeks gevolg van het bestemmings plan zijn en bovendien moet de schade „onevenredig" zijn. Die onevenredig- heidseis vloeit voort uit de woorden van artikel 49. Het vereiste van een recht- streekss gevolg is echter een eigen juri dische vondst van de Kroon: het volgt niet noodzakelijkerwijs uit tekst, strekking of geschiedenis van het wetsartikel. Koninklijk Besluit Overigens moet de term „Kroon" niet geassocieerd worden met de koningin. Staatsrechtelijk betekent „Kroon" exact hetzelfde als „regering": beide termen staan voor de combinatie koningin ministers. Het type Kroonberoep waar we het hier over hebben, nl. betreffende de ruimtelijke ordening, valt onder verant- woordefijkheid van de Minister van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mi lieubeheer (VROM). De feitelijke behan deling van het beroep vindt plaats bij de Afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State. In een Koninklijk Besluit (uitspraak van de Kroon) van 15 juni 1983 werd een verzoek om schadevergoeding gehono reerd. Het betrof het volgende geval. Bij de gemeente Hellevoetsluis was een verzoek om schadevergoeding ingediend door mevrouw B., de eigenaresse van een plaatselijk café. Zij stelde dat de afsluiting van de Oostdijk voor gemotoriseerd ver keer een aanzienlijke terugval had ver oorzaakt in de omzet van het door haar gerunde café. Volgens haar was die af sluiting het gevolg van de bouw van de Struytse Brug, 70 meter verderop. Deze brug was gebouwd overeenkomstig de be palingen van het bestemmingsplan „De Struyten". De gemeente ontkende echter dat de afsluiting van de Oostdijk het directe en rechtstreekse gevolg was van het bestemmingsplan. Volgens haar was de afsluiting veeleer een op zichzelf staande verkeerstechnische maatregel. Kortom, de gemeente weigerde het be staan van „planschade" aan te nemen en besloot mevrouw Bgeen cent uit te keren. De caféhoudster ging onmiddellijk in be roep bij de Kroon. Daar betoogde zij o.a. dat er volgens haar wel degelijk sprake RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 itJtim.it.itit4.4.^4.im.^.4.4.4.^.^.^i^jm.im.4.:H was van een direct en rechtstreeks ver band tussen de door haar geleden schade en de bepalingen van het bestemmings plan. De Kroon was het op dit punt met haar eens. De Struytse Brug was aan gelegd ter uitvoering van het bestemmings plan JDe Struyten". Na de bouw van deze brug in 1978 kon de slechts 70 meter verderop gelegen verbinding kanaalweg W.Z.-Oostdijk om verkeerstechnische re denen niet worden gehandhaafd. Dit heeft geleid tot het besluit van burgemeester en wethouders van Hellevoetsluis om de Oostdijk af te sluiten voor alle verkeer met uitzondering van voetgangers en (brom-) fietsers. Volgens de Kroon heeft de verwezen lijking van het bestemmingsplan een zo danige overheersende werking gehad in de ontwikkeling, die hebben geleid tot. de huidige toestand, dat de gestelde schade ten gevolge van de bepalingen van het bestemmingsplan is geleden. (De huidige toestand was, dat het café voor gemotori seerd verkeer niet rechtstreeks, dan wel moeilijk bereikbaar was geworden). Winstderving De door mevrouw gestelde schade, be staande uit omzetdaling en winstderving, behoorde „niet geheel te haren laste" te blijven, aldus de Kroon. Overwogen werd dat „de appellante" aannemelijk heeft gemaakt, dat haar klantenkring „de Kruik" elke ochtend reeds om 5 uur open is en dat zij sedert de wegafsluiting in 1978 alleen reeds vóór uur 's ochtends zeer aan zienlijk minder koppen koffie verkoopt, ten gevolge waarvan zij een winstderving heeft van ten minste 10.000,- per jaar". Daaraan voegde de Kroon nog toe „dat de appellante echter geen blijvende rechten op een gunstige ligging van haar horeca bedrijf kan doen gelden en derhalve niet, zoals zij verzoekt, alle schade gedurende de periode van 5 jaar tot het bereiken van de 65-jarige leeftijd dient te worden ver goed. De toe te kennen planschadevergoeding moest dus wel binnen redelijke propor ties blijven. De Kroon bepaalde de ver goeding „naar billijkheid" op 30.000,- D it bedrag moest nog vermeerderd wor den met de wettelijke rente vanaf het tijdstip van het indienen van het ver zoekschrift bij de gemeenteraad tot het tijdstip van uitkering. Alles bij elkaar had mevrouw B. dus nog zo'n 40.000,- te vorderen van de gemeente. Overigens komt niet alleen schade ten gevolge van de bepalingen, maar ook ten gevolge van enkele andere planologische maat regelen voor vergoeding in aanmerking. Dat is het geval sinds de reikwijdte van artikel 49 in de vorig jaar vernieuwde wet op de Ruimtelijke Ordening is ver- J. J. BLANKEN Zoals itmiiddels bekend is op 1 september begonnen met de uitvoering van de dorps verbetering Oude Tonge. Binnen het verbeteringsplan valt ook de Voorstraat Gedurende de periode dat de Voorstraat opgeknapt wordt zal de markt tijdelijk verplaatst moeten worden. Burgemeester en wethouders van Oost- flakkee hebben de Dabbestraat aan gewezen als plaats waar de markt tijdelijk zal worden gehouden. Met ingang van 18 september a.s. zal de markt, gedurende 3 maanden, ver plaatst worden naar de Dabbestraat. Ooitgensplaat - Achthuizen - Langstraat De kollekte van het Koningin Wilhel- mina Fonds voor de kankerbestrijding heeft in onze plaats 5.240,15 opge bracht. Alle gevers: hartelijk dank. De opbrengst is gelijk als in 1986 toen 5.247,65 werd gekollekteerd. Ook dit jaar weer hebben velen zich als kollektant, wijkhoofd of op een andere manier ingezet om de kollekte tot een succes te maken. Het KWF-comité wil hen hiervoor vanaf deze plaats nog eens hartelijk bedanken. Hebt u de kollektant gemist, dan kunt u uw gift alsnog storten op postgiro 26000 of bankrekening 70.70.70.007 ten name van KWF te Amsterdam. .WASDROGER" 1 Nederland geen luxe maar NOODZAAK Adviesprijs 1699,- Aktieprijs I I löy,"" voor dOe lAeïhetdl Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT AUTOIV VISSER lOBIELBEDRIJF -^ „Het welz^n van de kip in de schuur, stygt dankzij uw scliarrel- advocatuur". Een telegram met die inlioud, getekend door burg. van Welsenis, ging woensdagmorgen vanuit Middelliarnis' gemeentehuis richting restaurant „de Hoefslag" te Bosch en Duin waar Warninks Advocaatfabriek uit Middelharnis (de grootste advocaatproducent ter wereld!) zijn nieuwste produkt, „Warninks Scharrelaarlje" aan de pers presenteerde. „Gegarandeerd van verse scharreleieren", zo wordt door Wamink verzekerd en die wetenschap wordt, mede aan de hand van een verricht marktonderzoek veronder steld vele burgers-, in elk geval de meesten van de advocaatconsumenten, grote deugd te doen. Voor drs. A. J. Dekker, lid van het Hoofd bestuur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren in elk geval alle aanleiding om zich bijzonder complimenteus uit te laten over de beslissing van Wamink ook voor het nieuwe produkt uitsluitend scharrel eieren te gebruiken. Verse scharreleieren van Natuurfarm de Boed, de binnen hand bereik gelegen kippenfarm te Nieuwe Tonge waar 65.000 scharrelkippen een veel beter bestaan leiden dan hun vele zussen elders in legbatterijen. Over die weerzinwekkende dierkwelling deed ter bijeenkomst voornoemde drs. Dekker een kwalijk boekje open. Hij legde de schuld van het voortbestaan van legbatterijen en de politieke onmacht daar een eind aan te maken niet alleen maar bij de kippenhouder, ook de voor lichtingsdiensten, de stalinrichtingsin- dustrie en.... de consimient zijn daaraan debet. „De bio-industrie is mensenwerk. Ze kan ook weer door mensen worden afgebroken en door iets beters vervangen worden", zo gaf drs. Dekker uitdrukking aan zijn waardering voor de werkwijze van Wamink. Spoedig zou het nieuwe produkt, samen met een toefle slagroom de tongen strelen want geproefd werd er zeker, nadat Tetske van Ossewaarde „het Scharrelaartje" of ficieel met champagne had gedoopt. Die „plechtigheid" vond plaats nadat Wamink directeur dhr. v. d. Jagt wat wetenswaardigheden over herkomst, produktie en consumptie van advocaat en wat promotie voor Middelhamis ten beste had gegeven. De befaamde Wamink schenkadvocaat wordt voor het overgrote deel geëxpor teerd, terwijl de dikke advocaat meer voor de biimenlandse consimiptie is bedoeld. Een marktonderzoek wees uit dat de Ne derlander zijn advocaatje liever „ople pelt" dan uitdrinkt, vandaar.... Dhr. V. d. Jagt presenteerde zijn „Schar relaartje" als de eerste advocaat met een (zoals een goede franse wijn betaamt) „appelation controle Goeree en Over- flakkee". Een diervriendelijk en hoog waardig produkt aan de wording waarvan 65.000 Wamink medewerksters hun da gelijkse bijdrage leveren! De doop van Wamink Scharreladvocaat door Teske van Ossewaarde, geflankeerd door directeur v. d. Jagt (l) en Koos de Boed (r) de leverancier van de scharreleieren. De dames, gestoken in advocaatgele pakjes, bezorgden op een aantal adressen in den lande (o.a. op Paleis Soestdijk) een „meter" advocaat. Per 8 september 1987 zullen van Dongen Beheer B.V. te Dirksland en Visbeen Holding B.V. hun gezamenlijke vervoers- aktiviteiten op Spanje onderbrengen in een nieuwe B.V. De nieuwe besloten vennootschap zal onder de naam Visbeen-van Dongen Fresh Transport B.V. haar diensten op vooral Spanje maar ook Italië en Frank rijk voor het transport van groente, fruit, bloemen, planten maar ook andere beder felijke produkten zoals gebak, snacks, vlees, vis, frites enz. aanbieden. Door de bimdeling van transport know how en modem materiaal kan Visbeen van Dongen Fresh Transport B.V. niet alleen komplete ladingen concurrerend vervoeren maar zal zij tevens een grou- pageservice plus distributieservice naar en in Spanje aanbieden. De standplaats in Nederland zal voorlopig het kantoor van de Visbeen groep te Nieuwe Tonge zijn. In Almeria opent Visbeen-van Dongen Fresh Transport B.V. deze maand een nieuw kantoor ter coördinatie van alle transporten vanuit de spaanse tuinbouw- gebieden naar Engeland en Nederland. In dit kantoor zullen permanent kwaliteits adviseurs (groente, fruit en bloemen) aan wezig zijn om zich ter plaatse over de kwaliteit van het spaanse exportprodukt te informeren. Vanzelfsprekend zullen zij de spaanse exporteur regelmatig de wensen van de importeur kenbaar maken. Dit alles om de importeur een eerste klas produkt te kun nen garanderen. Vrijdagavond 4 september was er in de hal van de Eben-Haezerschool te Goede- reede een concert Aan dit concert werk ten mee: Leerlingen, oud-leerlingen, iemand van het personeel en Piet West hoeve. Al bij het binnenkomen van de school (en zeker in de pauze en na afloop van het concert) verdrongen de mensen zich om het mooie clavecymbel dat cen traal in de hal stond opgesteld. De maker van dit instmment, Matthijs Mijnders, gaf zo nodig uitleg aan belang stellenden. En belangstellenden waren er veel. Het aantal concertbezoekers over trof de verwachting van de organisatoren. Er werd gezongen, op de piano gespeeld, het clavecymbel en orgel werden beluis terd, ook werd er gemusiceerd op de blok fluit en de trompet Na afloop hoorden we van velen dat het concert werd gewaardeerd. Misschien dat de schooldeuren nog eens opengaan voor een dergelijke avond. Maar eerst gaan deze deuren open voor een andere bij zondere aktiviteit. Op 3 oktober organiseert de EbenrHaezer- school namelijk een ROMMELMARKT De opbrengsten van deze rommelmarkt zijn bestemd voor de school (o.a. voor de schoolbus en computermateriaal). Mensen die iets te missen hebben voor deze rommelmarkt kunnen dit op de Eben- Haëzerschool te Goedereede-Haven- hoofd bezorgen. We denken bijvoorbeeld aan oude spulletjes, handwerkmateriaal, enz. Wanneer bezorgen moeilijkheden voor u oplevert kunt u bellen. De „ophaal- dienst" kunt u bereiken onder nunmier 01879 -1840. Wanneer u naar school belt (01879 - 25 35) dan verzoeken we u niet te bellen onder schooltijd. Over de rommel markt op 3 oktober leest u binnenkort meer in deze krant Noteert u alvast de datum. Tot ziens op 3 oktober. Grote sortering is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 - TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS ve^^ .tt o? Levensgevaar? Ongeluk gebeurd? Hartstilstand VINGERLING 3-MIDDELHABNIS-TeL 01870-2518 Klinkeriandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge- Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! ARJO VAN DER GRAAFF VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 Voor topkwëliteit, goede se n voordeljga pri/zen FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER |J.I..I.IIJ«ll« Wnatr^t 35 Molenweg 4 - Ouddorp - Teleloon 01878-1612 en 2120 Fili—I Feneae Prlnntiop Hogetoom 172 Ttlefoon 01116 2400 -N y Peugeot Ta Kastanjelap Middelham Ibot dealer n 41-43 is-tel. 01870-3094 Oostdijk 61, SOMMELSDIJK Central» Post Ambulancwervoer Rijnmond Meldkamer: Schiedamsedjjk 95, 3011 EN Rotterdam Ziekenvervoer zonder spoed (Bel een dag tevoren) 010 - 4 14 89 11 Overig telefoonverkeer: 010 - 4 33 98 82

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1