Politieberichten Oeitgendag 1987; geboortedag van smederijmuseum „Piet Kamp" Ooitgensplaat B W iVi'liarnis steiien drastisclie ingreep in Soc. Cuit. mrk voor: Einde van het Sociaal Kultureel Werl( in Middelliarnis Gymver. M.H.S.D. Veiling Flora wordt niet vergroot rHoniiSieinaH Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Diekhuus slaat alarm: Taxeren van oud speelgoed in Ouddorps museum Goedereede mn „niet meer te permitteren luxe" DINSDAG 25 AUGUSTUS 1987 No. 5625 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Als gevolg van problemen met het sluitend krijgen van de gemeentebegroting voor 1988, heeft het College van B urgemeester en Wethouders van de gemeente Middelharnis, besloten de Raad voor te stellen de koepel-organisatie voor sociaal kultureel vor mingswerk Het Diekhuus uiterlük per 1 juli 1988 op te heffen, hetgeen ontslag betekent voor zo'n 16 medewerkers, in full- en part-time dienstverband aangesteld. De Diekhuus-organisatie verzorgt binnen de gemeente Middelhamis, waar toe ook de kernen Sommeisdijk, Nieuwe Tonge en Stad aan 't Haringvliet behoren, een geïntegreerd aanbod van sociaal kulturele aktiviteiten vanaf peuterwerk, kinderwerk, tienerwerk, open jongerenwerk, volwassenenwerk, alsook filmhuis, muziekschool en de ondersteuning van dorps- en wijkgroepen. Ook in deze gemeente zijn de bezuinigingen van de laatste jaren, veroorzaakt door de verminderde bijdrage van het Rijk aan de gemeente, niet onopgemerkt gebleven. Voorbeelden: Niet herbezetten van de arbeidsduur verkorting in 1985, het inleveren van een 30-urige formatieplaats kultureel werk in 1986. Voor 1987 is een taakstellende bezuiniging van 30.000,- wegens politieke onmacht niet gerealiseerd. Voor 1988 werd opnieuw een bezuiniging van 30.000,- in het vooruitzicht gesteld. Grote verslagenheid en verbijstering bij bestuur, personeel en vrijwilligers, toen vrijdag 21 augustus j.l. om 16.00 uur het gemeentebestuur haar beleids voornemens bekend maakte. In tegenstelling tot voorgaande jaren waarin in redelijk overleg de gewenste bezuinigingen zijn doorgevoerd, is er nu sprake van een dictaat dat zelfs politiek gezien voor de nodige opschudding zal zorgen. Het bestuur en personeel eisen een open overleg waarbij de noodzaak tot bijstelling van het tot nu toe gevoerde beleid niet ontkend wordt. De gevolgen van deze beleidsvoornemens betekenen gewoonweg de liquidatie en ontbinding van het sociaal kultureel werk in Middelhamis, omdat bij gebrek aan professionele begeleiding het vrijwilligerswerk op z'n gat komt te liggen. Het Diekhuus heeft besloten een krachtig en luidmchtig protest te laten horen tegen de voorgenomen plannen, er wordt een protest demonstratie georgani seerd op dinsdag 25 augustus a.s. Politieke partijen worden benaderd vóór de speciale vergadering van de commissie Onderwijs en Welzijn op donderdag 27 augustus a.s., terwijl op de betreffende commissievergadering een massaal protest wordt verwacht van alle groepen en betrokker en binnen het sociaal kultureel werk van de gemeente. Nadere informatie kan ingewonnen worden bij de voorzitter, dhr. J. P. Kastelein, telefoon 01870 - 3058 of de secretaris W. J. C. Rijvers, telefoon 01870-5723. Op zaterdag 29 augustus kan men voor de tweede, en tevens laatste, keer terecht in het Ouddorps museum aan de Raadhuis straat om gratis oud speelgoed te laten taxeren. De heer Mulder van de Vereniging Expo sitie Oud Speelgoed zal vanaf 10.30 tot 13.00 uur en van 14.00 tot 17.00 uur aanwezig zijn om de waarde van uw oude speelgoed te bepalen. Tevens is hij gaame bereid om eventuele restauratie-adviezen te geven. De tentoonstleling SPEELGOED VAN VROEGER duurt nog t/m 5 september. Openingstüden: Dagelijks van 10.00 - 13.00 uur en 14.00 - 17.00 uur. De lessen zullen weer van start gaan: maandag 31 augustus. Nieuwe leden zijn van harte welkom, wilt u eerst eens een proefles meemaken, dat kan. Voor iedere leeftijdsgroep zijn er uren vanaf ZVi jaar. Voor inlichtingen kunt u bellen: 01870 - 5915 - 3718. MELISSANT Ophalen oud papier Morgen (woensdag)avond wordt weer oud papier opgehaald. Wilt u het s.v.p. goed gebundeld en tijdig gereed zetten? Het bestuur van de Coöperatieve Bloe menveiling Flora in Rijnsburg heeft be sloten de consequenties te aanvaarden van de verminderde aanvoer in het eerste hal^aar van 1987 en de geplande uit breiding van de veiling voorlopig achter wege te laten. Wel komt er een vijfde klok bij maar dan wel binnen de bestaande mimte. Gerekend was op een omzet stijging van zes procent, in werkelijkheid was er een temggang van 3.6%, in gela uitgedrukt betekent dit acht miljoen gul den. Men hoopt uit de rode cijfers te blijven, maar dat kan alleen als de temg gang in de omzet wordt opgevangen en bezuinigingen worden aangebracht. - Auto-inbraken In de nacht van 17 op 18 augustus 1987 werden in de gemeente Goedereede een zevental personenauto's opengebroken. De buit bestond vooral uit radio-cassette recorders. Ook werd kleding meegeno men. De daders zijn nog spoorloos. - Dreggen Tegen een aantal hengelaars is proces verbaal opgemaakt omdat zij bij de Haring- vlietsluizen op een minderwaardige ma nier aan het vissen waren. Met grote haken wordt „gedregd". De vissen die langs de haken zwemmen, worden daar door aan de zijkant van het lichaam aan geslagen. De boete bedraagt enkele hon derden guldens. - Afvallende lading Op de Provincialeweg 47 in Goedereede verloor een vrachtauto een drietal butagas- flessen. De flessen stuiterden over de weg en brachten schade toe aan twee personen auto's. Eén van de auto's moest door een takelwagen weggehaald worden. - Ongeval na alcoholgebruik Een 58-jarige man, die zwaar onder in vloed van alcohol verkeerde, reed in de Julianaweg in Ouddorp met zijn auto een tuin in. Na de aanrijding reed hij door zonder dat zijn identiteit kon worden vast gesteld. Het kenteken van de auto was wel genoteerd. Later kon hij toch worden aangehouden. Hij weigerde gevolg te ge ven aan de vorderingen voor de blaas- en de bloedproef. - Onder invloed Tegen de 21-jarige A. L. R. uit Zwijn- drecht wordt proces-verbaal opgemaakt omdat hij bij controle onder invloed van alcoholhoudende drank bleek te zijn. Van de man werd een bloedproef genomen. - Stroper Op de Kabbelaarsbank in Ouddorp werd C. V. P. uit St Willebrord aangetroffen toen hij bezig was om konijnen te schieten. Dat mocht hij daar niet Zijn geweer en ongeveer vierhonderd patronen werden inbeslaggenomen. - Messensigpers Nog steeds blijkt een vreemde messen slijper aktief te zijn in de gemeente Goede reede. Weer werd bij een oudere vrouw teveel berekend, terwijl de messen hele maal niet geslepen bleken te zijn. Daarom weer het advies om maar geen messen te laten slijpen door een onbekende messen slijper. Notarissen mr G. E. H. ter Braalc en mr C. N. Sciiuring berichten hierbij dat hun kantoor te Middelhamis met ingang van 31 augustus 1987, wordt VERPLAATST van West-Achterweg 34, naar RAADHUiSSTRAAT 3 - 5 (voormalige gemeente-secretarie). Het telefoonnummer blijft ongewijzigd: 01870 - 4900. In verband met de verhuizing zal het kantoor op vrijdag 28- en zaterdag 29 augustus 1987 GESLOTEN zijn. Voor spoedgevallen kunt u het kantoor telefonisch bereiken onder nunmier 01870 - 2828. f"'''|-TTi*"* - Verder werd nog aangifte gedaan van: 1vernieling van een bushalte in Stellendam; 2. diefstal van schokbrekers van een bromfiets in Ouddorp; 3. mishandeling in Ouddorp; 4. diefstal van goederen uit een winkel in Ouddorp; 5. diefstal van een horloge; 6. diefstal van een fototoestel; 7. diefstal van een zwarte herenfiets, merk Viking, in Goedereede; 8. beschadiging van een personenauto in Ouddorp; 9. doorrijden na aanrijding in Goedereede; 10. diefstal van een bmine damesfiets, merk onbekend, in Ouddorp; 11inbraak op een camping in Ouddorp; 12. vernieling van een fiets in Ouddorp; 13. diefstal van een bmine herenfiets, merk Batavus, in Ouddorp; 14. diefstal van twee buitenbrievenbus sen; 15. poging tot diefstal uit een auto in Ouddorp; 16. diefstal van een groene herenfiets, merk Gazelle in Ouddorp; 17. diefstal van een trailer met boot in Ouddorp; 18. diefstal van een groene damesfiets, merk Union, in Ouddorp; 19. diefstal van een blauw/zilveren race fiets, merk Bemhard Dangres, in Ouddorp; 20. diefstal van een rode racefiets, merk Peugeot, in Ouddorp; 21. diefstal van wieldoppen van een Opel Kadett in Ouddorp. OUDDORP - donderdagavond 19.30 uur ds. J. Beens van Scherpenisse. MELISSANT - vrijdagmiddag 14.45 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke, huwelijksbevestiging P. den Hertog en J. P. Goedegebuur Zaterdagavond 19.00 uur ds. J. Ka rens van Opheusden. DIRKSLAND - woensdagavond 19.30 uur ds. J. Mijnders van Veenendaal. MIDDELHARNIS - donderdagavond 19.30 uur ds. Chr. v. d. Poel van Yerseke (H.D.). OUDE TONGE - de dienst van heden (dinsdag) avond waarin zou voorgaan ds. Chr. V. d. Poel van Yerseke GAAT NIET DOOR. SINT ANNALAND Jury bekroont zes inzendingen voor het Thoolse Boek Eén dezer dagen maakte de leiding van de Stichting Gemeenschappelijk Openbare Bibliotheek Tholen bekend weUce ver halen en gedichten uit de inzendingen voor het Thoolse Boek bekroond zijn. De jury koos voor de verhalen „Vaimacht zal ik dansen" van J. Pijnen uit Tholen. „Logé" van Aimie Heijboer-van Dalen uit Sint-Maartensdijk. Verder nog een verhaal zonder titel van J. Quist uit Tho len. Bij de gedichten kwamen als beste uit de bus de inzending van mevrouw A. Duijzer-Kwist uit Tholen onder de titel „Getijloos", een gedicht van de twaalf jarige Meta de Witte uit Sint Annaland en „Trouw beloven" van Henk Boer uit Tholen. Alle 36 ingezonden werkstukken worden opgenomen in het Thoolse Boek dat waarschijnlijk eind september zal uit komen. Toen de F^naartse smidsknecht Piet Kamp in 1954 zyn Westbrabantse baas de hand ten afscheid drukte om in Ooitgensplaat de smederij van Risseeuw over te nemen zal hy niet hebben vermoed dat zijn bezit al 33 jaar later de status van museum zou verwerven. Toch was het daarom dat zich zaterdagmorgen een groot gezelschap genodigden voor de smidse aan de Voorstraat aandiende, alwaar burg. drs. de Vos k^ wif^e van openings handeling enig smeedwerk zou verrichten. Met Piet Kamp glunderden ook de bestuurders van de Stichting Natuur, Cultuur en Recreatie Oostflakkee, die het initiatief tot stichting van het smidsmuseum hebben genomen. De jaarlijkse Oeitgendag die zaterdag werd gehouden vormde voor de opening en presentatie van het museum een uit stekende gelegenheid want er was, der traditie getrouw, weer heel wat „volk op de been" in Ooitgensplaat dat, met veel belangstelling, ook weer heel veel regen te verwerken kreeg, maar zelfs de meest for se bui vermag de pret niet meer te dmkken. Namens eerdergenoemde Stichting was het dhr. Groenteman (voorz.) die de be langstellenden verwelkomde en, na 's bur gemeesters handelingen tot een bezoek nodigde. „Een echt werkend museum!" zo prees dhr. Groenteman het museum aan, mooier en instmctiever dan die mu sea die de spullen achter vitrines hebben geborgen en die het met een nagebootste sfeer moeten doen. Spr. deed zich als groot animator van het museum kermen toen hij in een temgblik liet zien hoezeer het smidsberoep een eerzaam en gevierd beroep is geweest Het instmmentarium voor veel beroepen werd door de smid gemaakt en uit de smederijen zijn grote bedrijven als Philips, Koni en Rumptstad voortgekomen, zo wees dhr. Groenteman aan. Hij dankte de velen die aan de totstandkoming van het museum hebben meegewerkt en mochten er nog mensen zijn die wat oude spullen zouden willen afstaan dan zullen die gaar ne in bmikleen worden aangenomen. Als 't ijzer heet is.... Burg. de Vos werd vervolgens verzocht het ijzer te smeden toen het heet was en heet werd het gestookt in een verplaats baar smidsvuurtje waarmee de smeden vroeger de boer opgingen. Met aanwij zingen van dhr. Kamp smeedde dhr. de Vos twee haken waaraan, aan de gevel, een bord werd gehangen waarop de ope ningstijden werden vermeld. Dhr. de Vos noemde in zijn openingswoord de sme derij van dhr. Kamp voor Ooitgensplaat „een rijk bezit". Hij hoopte dat de totstand koming van het museum de aanzet tot meer itiviteit zal zijn waartoe ook in de Recreatienota wordt opgeroepen. Recrea- Ter informatie van de gemeenteraad hebben B W van Middelharnis een argumentatie gegeven van hun voornemen drastisch in te grijpen in de huidige opzet van het Soc. Cultureel werk in Middelharnis. De beleids wijziging die zij node voorstaan zal op de begroting 1988 een besparing van 200.000,- moeten opleveren. Om dat doel te bereiken zal een bezuini ging in de marge ontoereikend zijn, waar om het bezuinigingsbeleid zich dan ook richt op de grootste kostenposten, t.w. de personeelskosten en de kosten van de accomodaties. De ingreep wordt onont koombaar geacht nu de aanvankelijke gunstige financiële verhouding tussen Rijk en gemeente, (met slechts 10% van de totale kosten voor gemeenterekening) zeer in het nadeel van de gemeente is gewijzigd. Van een redelijke financiële verhouding tussen Rijk en gemeente is in middels geen sprake meer en opnieuw zo wijzen B W aan zijn nieuwe kortingen in het voomitzicht gesteld. Ter handhaving van het bereikte voor- zieningennivo werd de laatste jaren al uit de Algemene middelen geput, maar ook die bron is niet onuitputtelijk gebleken. Die constatering heeft het College moeten doen besluiten tot een drastische ingreep in de stmctuur van „het Diekhuus". „Het heeft geen zin en bovendien geeft het geen pas de voorgenomen maatregel d.m.v. verzachtende terminilogieën aan te dui den", zo presenteren B W hun voor nemen dat als consequentie zal hebben dat de organisatie „het Diekhuus" als professionele koepel zal worden opge heven, wat het Stichtingsbestuur zal nood zaken de beroepskrachten ontslag aan te zeggen. B W gaan er van uit dat een aantal belangrijke aktiviteiten ook zonder pro fessionele ondersteuning in staat zal zijn te overleven, waarbij gedacht wordt aan het peuterwerk, de muziekschool en de aktiviteiten die de wijkgroep „de Zwaluw" biedt Bepaalde aktiviteiten van „het Diekhuus" zouden zo den ken B W aan de Stichting Vol wassenen educatie loinnen worden over gedragen. Instandhouding van de professionele koe pel achten B W geen overbodige luxe, maar wel een luxe die de gemeente Middel- Dhr. Kamp in de omgeving die hem vertrouwd is. tie en toerisme zullen de dragers van een verdere economische ontwikkeling van Oostflakkee dienen te zijn, zo wordt in het genoemde rapport aangewezen. Het Ge meentebestuur staat dan ook bijzonder positief ten opzichte van elk plan dat een bijdrage kan leveren in het streven meer leven in de Oostflakkeese brouwerij te blazen, zo zegde dhr. de Vos toe, de wens uitsprekend dat het museum zich in een grote belangstelling zal mogen verheugen. De smederij van dhr. Kamp en een deel van de machines en gereedschappen erin zijn minstens honderdvijftig jaar oud. „We hebben nooit wat weggegooid!" ver telde ons de 62-jarige heer Kamp die vorig jaar met de nodige spijt, het werk moest beëindigen i.v.m. een hartinfarct die hem het zware werk oimiogelijk maakt. Zijn twee zonen hebben een ander beroep dan dat van smid gekozen en vader Kamp juicht de museumbestemming dan ook van harte toe. Eigenlijk maalrt hij al sinds enkele jaren de jeugd uit het computer tijdperk bekend met het traditionele smids- werk dat maar weinig meer wordt gezien en hij doet dat met graagte! De smidse staat vol met oude gereed schappen en werktuigen waarmee dhr. Kamp zelf nog heeft gewerkt en hoe.... Prima vakwerk werd geleverd en 't zou allemaal zó opnieuw in aktie kunnen ko men, al zijn er nog wel wat wensen. Een travaille buiten bijvoorbeeld zou een wel kome aanvulling zijn. hamis zich niet meer permitteren kan. Ook is het College zich bewust dat „ver zelfstandiging" van bepaalde aktiviteiten problematisch of zelfs oimiogelijk zal zijn, maar toch zal voor de volgende beleids- voomemens dienen te worden gekozen, zo zullen B W de raad voorleggen: - opheffing van „Het Dieldhuus" als pro fessionele koepelorganisatie; - het opstellen van een nieuwe beheers- vorm voor de accommodatie; - verzelfstandiging van het peuterwerk, de muziekschool, dorps- en wijkgroe pen, filmhuis, „Jailhouse" e.a.; - overname van bepaalde aktiviteiten door de Stichting Volwassenen edu catie bespreekbaar maken; - huisvesting Stichting Volwassenen educatie en Regionaal Educatief Cen trum nader bezien in kader van beleids voornemens (accommodatie Beneden Zandpad); - accommodatie wijkgroep „Zuid" ver plaatsen naar of „Kastanjelaan" of „Beneden Zandpad"; - padvindershuisje Nieuwe Tonge slopen en perceel afstoten; - vrijkomende pand kleuterschool Tuin- straat. Nieuwe Tonge bestemmen voor peuterwerk e.a.; - zo mogelijk en nodig gymlokaal Be neden Zandpad aanpassen; - financiën beschikbaar stellen voor nieu we stmctuur muziekschool; - met particuliere organisaties plan ont wikkelen voor uitbreiding/vemieuwing cultuuraanbod en financiën beschik baar stellen. Het is het voornemen van het College per 1 juli 1988 de subsidie te beëindigen. w topkwaliteit, goedt s ■vicf en foordalige pi FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPin'ER Waitttnat 35 - Mol»n\/feg 4 Ouddorp Telefoon 01878 1612en2l20 FiliMl Rtnetse - Prinnhop - Hogezoom 172 - Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1