Jhi-A^ Vlootschouw Hellevoetsluis Leasing I Ontvanger der Rijksbelastingen W. Kroon Sommelsdijk neemt 4 sept. afscheid kruider karpetten CPAW Weer huttendorp in Sommelsdijk f69- VERWERS auto's Garage KNOPS B.V. AMBULANCE Overheids willekeur en boze boeren huüneéMse Hervatting repetities Woensdag grote veiling in Ooltgensplaat Maritieme avond in Ouddorp Ib.v. apf!.!r. „Zeemanspot" PHILIPS stereo walkman D6608 Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Onze SHOWROOM Uitzenddienst M. Aleman MISSCHIEN. 60e Jaargang VRUDAG 14 AUGUSTUS 1987 No. 5622 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Als de overheid met twee maten meet, moetje oppassen. De boeren verden ken de overheid van rechtsongelyk- heid: zy voelen zich gedupeerd door een zigzaggend belastingbeleid. Geld sommen worden de boeren door de neus geboord. Is dat wel terecht? Sinds een tiental jaren voert de overheid een flscaal pep-beleid. Om de economie en de werkgelegenheid op te krikken wor den bedrijfsinvesteringen gestimuleerd - met premies. Het steunbeleid is nader uitgewerkt in de Wet Investering Reke ning, kortweg WIR. Het is een systeem met basispremies en speciale toeslagen voor gewenste investeringen in bijvoor beeld energiebesparingen, milieu-bescher ming en kleinschalige produkties. Het be drijfsleven heeft via de WIR vele miljarden gebeurd op het investeringen-peil eniger mate op te krikken. Wie aan bepaalde investeringsnormen voldoet, mag aan spraak maken op een WIR-steim die - meestal een aantrekkelijk appeltje voorde dorst betekent. Hoewel de WIR een al gemeen, breed werkende steunregeling is, blijken sommige bedrijven heel behendig in de geldpot van de overheid te grabbelen. De overheid heeft dat jarenlang gedoogd, maar is verleden jaar tot de ontdekking gekomen dat het ,,oneigenlijke" WIR- gebruik tot een miljardenstrop heeft ge leid. Er is veel te veel - en ten onrechte - steun gegeven. In Sommige bedrijfstakken zijn voorbeelden van handige WIR-trucs: multinationals streken tot voor kort WIR- premies op en sluisden die vervolgens naar hun buitenlandse dochterbedrijven. Aan de kapitaalvlucht is een einde geko men, maar de brave boeren die een derge lijke sluispraktijk niet kenden (het is on mogelijk voor een zelfstandig boerenbe drijf.) zijn door de strafregel voor ruim honderd miljoen gulden gedupeerd. De afschaffing van de zgn. negatieve WIR- aanslag kost de landbouw veel geld. Wanneer de overheid oneigenlijke motie ven aanvoert om het investeringsbeleid bij te sturen, ontstaat er al vlug een zigzagbe- leid dat niet begrepen wordt. Hoewel de WIR een generale maatregel is wordt de landbouw apart behandeld omdat er pro- duktie-overschotten zijn. Illustratief is de maatregel om de boer een WIR-premie te onthouden als hij investeert in levende have of vee. De veestapel is voor hem toch een „produktiemiddel" dat geheel valt onder de algemeen werkende WIR-nor- men. Je zou een juridische haarkloverij kunnen opzetten over de juiste inhoud van het begrip produktiemiddel, maar die ope ratie heeft de overheid niet gekozen. Wel onthoudt zij de boer WIR-gelden omdat de landbouw als bedrijfssector te veel produceert Aldus wordt oneigenlijk en willekeurig omgesprongen met het belas tingbeleid. De boeren zijn allerminst te spreken over het zwabberende fiscale reilen en zeilen bij de overheid. Na protesten van boeren- zijde bleek de overheid bereid enige ge noegdoening te geven; maar... dat door zichtig compensatiespel had de slimme boer al gauw door. De overheid gaf de boer sigaren uit eigen doos of al eerder beloofde of toegezegde compensaties. - Nog frappanter is een overheidsbesluit dat telers van kool (voor in Noord-Holland van betekenis) geen WIR-premie krijgen voor investeringen in transport- en op- slagmiddelen. De koolkist (een box om het produkt vanaf het land naar de schuur te brengen en doelmatig op te slaan) wordt niet als produktiemiddel beschouwd. Som mige belastinginspecteurs (die autonoom opereren in hun gebied) zijn wel bereid tot WIR-steun mits de benaming „koolkist"- plaatsmaakt voor „koolcontainer". Deze zotheid ten top levert aldus geld op! Het is begrijpelijk dat boeren voor een dergelijk overheidsbeleid geen enkele waardering hebben. Integendeel: de overheidswille- keur kost hen fiinke sommen geld en waarom krijgen zij een aparte behandeling van de fiscus? Boeren willen op gelijkwaardige manier met alle andere burgers worden behan deld. Ook als het belastingbeleid aan de orde is wensen boeren niet de dupe te zijn van een onbegrijpelijk zigzagbeleid. Dat roept verzet op... B. Schouwing MELISSANT D. V. 20 aug. beginnen de repetities van de chr. gem. zangver. „VayaConDios". Het koor repeteert iedere Donderdagavond van 20.00 uur tot 22.00 uur. De repetities worden gehouden in het ontmoetingscen trum van de Geref kerk en staan o.l.v. dirigent Abraham Bezuijen. Kom gerust vrijblijvend eens een repeti tieavond bij wonen. Het kinderkoor „Len teklokjes" begint een week later en wel op D.V. 27 Aug. De Lenteklokjes repeteren van 19.00 tot 19.45 uur. Jongens en meisjes vanaf 7 jaar zijn van harte wel kom. Vanaf het Zuidfront wordt zaterdagavond om ongeveer half tien het startsein gege ven door het lossen van een schot met het kanon op het hs.venhoofd door in authen tieke kledij gestoken kanonniers, voor een van de feestelijkste (en ook oudste) on derdelen van de Vestingdagen, de grootse Vlootschouw. Gerekend wordt op meer dan veertig schepen, die fraai verlicht en versierd over het Haringvliet zullen varen en, indien mogelijk, ook een „rondje" door de Haven zullen maken. De mooiste en origineelst versierde sche pen komen in aanmerking voor fraaie prijzen (in verschillende categorieën). - Prijsuitreiking na afloop in de kantine van de watersportvereniging. Na afloop van de Vlootschouw 23.00 uur) wordt het :;aterdagavondprogramma besloten met een groot vuurwerk boven het Haringvliet. In het kader van het Oeltgendagen-pro- graimna zal a.s. woensdag een veiling van gebruikte-, maar nog bruikbare artikelen worden gehouden, georganiseerd door het „Burg. W. M. v.d. Harst Tamboer en Trompetterskorps" De veiling die wordt gehouden in een aan de haven geplaatste tent, begint om half 8. Vanaf half zeven is er gelegenheid de te veilen goederen te bekijken. Bejaardenreis Sommelsdijk Alle deelnemers aan de reis van 19 aug. worden verwacht om 07.30 in „Vita No va", van AerssenstraatS te Sommelsdijk. In Ouddorp, in het multifunctionele gebouw „Dorpstienden" zal op vrijdag 25 sept. een Maritieme avond worden gehouden waarvan de baten zullen - worden aangewend om de reddingsboot „de Zeemanspot" van nieuwe plaatsbe- palingsapperatuur te voorzien. Het - ontbreekt de Reddingsmaatscfaappij - zelf aan de nodige middelen om daarin te voorzien; andere prioriteiten hebben alsnog voorrang. Het initiatief tot het houden van de mari tieme avond komt van een lid van de in stellendam gestationeerde Rijkspolitie te water, dhr. Bob Iken te Sommelsdijk. In een rondschrijven aan een aanhef betrok kenen in de „nautische wereld" stelt dhr. Iken dezen op de hoogte van de onbe trouwbaarheid van de apperatuur. O.m. betrok hij in zijn werving de Delta vissers, de kottervissers, de deelnemers van de jaarlijkse Helius-Köpcke zeilrace en de surfers, groepen die altijd op de hulp van de „Zeemanspot" kunnen rekenen. De te houden maritieme avond zal gevuld worden met twee bingorondes, een nieuwe film over het reddingswerk en het optre den van het Vlissings loodsenkoor. Door de Wijkver. „de Zwaluw" wordt volgende week, van donderdag t/m zater dag, weer een huttendorp georganiseerd, op het terrein tegenover de school aan de Sperwer. De jeugd kan eraan deelnamen tegen betaling per dag van 1,50 (voor de leden) en 2,- (voor niet leden), waarte genover hout en spijkers beschikbaar - worden gesteld. Hamer en knijptang - moeten worden meegebracht en de ouders wordt verzocht de jeugd stevig schoeisel te laten dragen i.v.m. de spijkers die er veelvuldig zullen zijn. Ook verf en kwast (liefst latex of waterverf) zullen nodig zijn. Zaterdag wordt een zeepkistenrace ge houden met zelf gemaakte zeepkisten. Zaterdagmiddag om 12.00 uur wordt voor de kinderen een barbeque aangericht en 's middags is er een ballonwedstrijd, auto- duwen en -trekken en een playback wed strijd. s Avonds 8 uur worden de gemaak te hutten weer afgebroken en wordt onder begeleiding van de brandweer om 9 uur met een vreugdevuur het festijn beëindigd. Voor nog geen 7 tien^'es wel de leukste vooralle xeêterhetdt fTC11li*ll* A. J. van Rutnpt Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: t C. Breen, 01878 - 2496 TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Iemand die vele jaren lang een „wel- aangename" baan heeft gehad zal I daar tenslotte node afscheid van nemen, maar hoe vergaat dat nou V een Ontvanger der Directe Belastin- gen? Trof h^ niet alleen maar knor- rige-, tot zeer verbolgen lieden op zün pad die hem de arbeid zó ver- galden dat hy al jaren tevoren naar de eindstreep hunkert? Is de Ont vanger der Belastingen derhalve niet een wat deerniswekkende flguur wie elke arbeidsvreugd ontgaan moet zgn We vroegen het dhr. W. Kroon te Sommelsdyk, op wie de vorenbe doelde vraagstelling geheel van toe passing is. Hü immers maakte 40 jaren in Belastingdienst vol, laatste- lyk als ontvanger, maar op 4 septem ber trekt hij de deur van kamer 4 op het Belastingkantoor te Zierikzee deflnitief achter zich dicht Opgelucht Die vraag hebben we, oog in oog met de nog slechts 57 jaar oude scheidende Ontvanger maar 't eerst laten vallen. Hij zal zich stellig niet bij ieder geliefd hebben gemaakt, maar incognito is dhr. Kroon een vriendelijk, innemend mens, zeker niet autoritair al heeft hij zijn autoriteit meermalen moeten laten gelden. Met welke overtuiging heeft hij zijn werk gedaan? „Zéker in de overtuiging met recht- en niet met onrecht bezig te zijn geweest" is het doordachte antwoord van dhr. Kroon, terwijk hij er snel op laat volgen dat het zeker niet altijd meeviel de ander van dat recht te overtuigen. In zijn loopbaan heeft dhr. Kroon moeten constateren dat het er soms heel agres sief toe kan gaan en dat het meer en meer agressiever wordt. Misschien daarom toch iets van opluchting wan neer hij zich na 4 september, in 't bezit van een goede gezondheid en een uit stekend humeur terug kan trekken: „...als ik nóg een keer de keus kon maken zou ik beslist een andere rich ting opgaan", erkent hij, overigens in de wetenschap dat aan elk beroep bezwaren kleven. Van belastingdruk - die hem, naar 't lijkt wel eens persoonlijk verweten wordt.... - weet dhr. Kroon trouwens mee te praten. „De druk die op mij, en op ons, ambtenaren hgt, is groter dan de druk op vele anderen", legt hij uit. „Onze „baas" weet tot op de gulden nauwkeurig wat we verdienen en voor ieder nevenactiviteit die wij ontplooien moeten we toestemming vragen." Dhr. Kroon is er van overtuigd bij alle overwegingen die hij liet gelden bij het volvoeren van zijn taak - de verschul digde belastinggelden te innen - steeds het belang van de cliënt in het oog te hebben gehouden, meer soms dan de cliënt dat zelf deed: daarom zijn er best ook mensen die me sympathie toe dragen!" verzekert dhr. Kroon en dat doet hem zichtbaar deugd. Omgekeerd evenredig hinderde het hem, sociaal bewogen als hij is, wan neer een cliënt in alle staten tegen hem opstond: „met zo iemand was je 's nachts heus nog wel eens bezig..." Kortgeleden nog werd zijn bureau een royale halve meter opgetild en vandaar weer op de grond gebeukt toen een ontevreden cliënt zijn agressie ten kan tore van dhr. Kroon zijn vrije loop liet. De laatste jaren kreeg dhr. Kroon alleen nog maar met de moeilijke ge vallen contact, die gevallen waarin de „commiezen invordering" niet in hun opdracht slaagden. Er vallen dan soms harde dreigementen jegens het voort bestaan van de Ontvanger Daar heeft dhr. Kroon trouwens al lang mee leren leven. Begonnen in 1947 als adspirant-schrijver op het Ontvangkantoor in de Raadhuisstraat te Middelhamis nam hij al vanaf 195 3 het Ontvangerschap waar, waarna hij in 1968, na het afscheid van dhr. Kersten, Hoofd van het kantoor te Middelhamis -, en daarmee ook Ont vanger werd. Nadat het kantoor (op het Marktveld te Sommelsdijk) in 19 81 was opgeheven was dhr. Kroon - om der promotie wille - nog enkele jaren werkzaam als toegevoegd Ont vanger te Rotterdam-Zuid, waarna hij in 1985 werd benoemd tot opvolger van de Ontvanger te Zierikzee. 't Was aan hem bewaarheid geworden dat elke adspirant schrijver de maarschalk staf in zijn ransel heeft al is 't maar weinigen beschoren die ook metter daad te hanteren. J)e laatste periode was de kroon op m'n werk", erkent dhr. Kroon. Op 4 september legt hij zijn functie als „hoofd van het kantoor der Rijksbe lastingen" te Zierikzee neer. 's Mid dags wordt in het gebouw aan het Kerkhof te Zierikzee een afscheids receptie gehouden van 3 tot 5 uur waarop ieder die dhr. Kroon de hand ten afscheid wil drukken hartelijk wel kom is. Toespraken zullen er niet wor den gehouden. Dhr. Kroon hoopt zich als ambteloos burger voorts nog jaren lang bezig te mogen houden met zijn nevenfuncties in het bestuur van de Woningbouwver., als Heemraad van het Waterschap Goeree-Overflakkee en als sekretaris-penningmeester van Klein Grondbezit. Opluchting en... dankbaarheid bij dhr. Kroon zijn werk zo lang in goede gezondheid te hebben mogen doen. Nóg een Sommelsdijker die dhr 40 jaar heeft volgemaakt is dhr G. Breur, chef administratie-invordering ten kantore te Zierikszee. Ook dhr Breur viert op 4 september zijn 40 jarig jubileum maar hij heeft verkozen pas begin volgend jaar van de VUT regeling gebruik te maken. Overigens heeft dhr Breur dui delijk gemaakt niet voor een officieel afscheid te voelen en naar 't lijkt zal hij volgend jaar febmari van de ene dag op de andere van het Zierikzeese toneel verdwenen zijn om zich thuis, in Som melsdijk, in alle mst aan zijn vrouw en hobby's te wijden. OUDDORP De heer M. Aleman, kand. te Nunspeet, zal woensdag 19 augustus te Ouddorp worden ingeleid als evangelist ten dienste van het werk in Spanje. Hij wordt uitge zonden door de Spaanse Evangelische Zending. De dienst, die om 19.00 uur begint, wordt gehouden in de nederlandse hervormde kerk te Ouddorp. In deze - dienst zal drs. W. J. Op 't Hof voorgaan. De uitzending zal worden verricht door ds. M. C. Tanis, christelijk gereformeerd predikant te Sliedrecht-Centrum en voor zitter van de Spaanse Evangelische Zen ding. Maarten Aleman, die 11 april 1939 te Ouddorp geboren werd, studeerde aan het Bijbel Instituut te Brussel, Het Barry Bible College te Wales (Engeland) en de zendingsschool te Oegstgeest. Van 1975 tot 1985 was hij zendingsmedewerker in Kenia voor de Reformed Church of East Africa. Daama verrichtte hij pastoraal en catechetische werk in de hervormde ge meente van Hoevelaken en Elspeet. Hij voltooide zijn theologische studie en werd 19 maart j.l. toegelaten tot de evangelie bediening. In Spanje zal de heer Aleman zich o.a. gaan bezig houden met gemeentevorming en uitbreiding van het evangelisatiewerk. Na afloop van de dienst is er gelegenheid voor gemeenteleden en genodigden om afscheid te nemen van de familie Aleman in het Ver. gebouw „Eben Haëzer" aan de Preekhillaan. Grote sortering was het reeds uw voornemen om via de u toegezonden acceptgirokaart het (resterend) abonnementsgeld voor 1987 te voldoen. Wellicht ontging het toch uw aandacht, zodat wij u vriendelijk vragen het alsnog in orde te maken. Wij zeggen u bij voorbaat hartelijk dank voor uw medewerking. Adm. EILANDEN-NIEUWS b.v. SINT ANNALAND Extra kerkdienst Voor de Gere formeerde Gemeente van Sint Annaland hoopt op woensdag 19 augustus in een extra kerkdienst voor te gaan in de Dienst des Woords Ds. A. Moerkerken uit Gou da. (Aanvang des avonds om 19.30 uur. (half acht.). - Kerkdiensten voor zondag 16 augus tus 1987.- Ned. Herv. Kerk: v.m. 10.00 uur en av. 18.00 uur Ds. A. van Herk. Gereformeerde Gemeente: v.m. 9.30 uur, n.m. 14.00 uur en av. 18.00 uur Lees- dienst. Gereformeerde Gemeente in Nederland: v.m. 9.45 uur, n.m. 14.15 uur en av. 18.15 uur Leesdienst Levensgevaar? Ongeluk gebeurd? Hartstilstand - 433 33 00 VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e bands auto! ir topfc/zsliteit, goede s n voonieligepriiz»n~ FOTO - FILM - REPORTAGE VIDEO - COMPUTER C3 C3 C=3 C3 ■■■■MUSAAta Wntstraal 35 - Molenweg 4 Oudóorp Telefoon 01878 1612 en 2120 Filitêl Renesse - Prinahap Hogeioam 172 - Telefoon 01116 2400 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet ln^l^l^.l^l^t^t^l^J^l^^l^l^4.l^J^l^^^^ti^l^t^.l^.l^■'^* Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 M Oostdijk 61, SOMMELSDIJK Centrale Post Ambufencevervoer Rijnmond Meldkamer: Schiedamsedijk 95, 3011 EN Rotterdam Ziekenvervoer zonder spoed (Bel een dag tevoren) 010 - 4 14 89 11 Overig telefoonverkeer: 010 - 4 33 98 82

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1