Op z'n fiakkees gezeit: De wienvisterieë O, jeugd- hoekje l Koude zomer gaat extra geld kosten Vogelenlied Bijzonder seminar van Oom Ko ^z P.V. de Trekvogels Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS'^ VRUDAG 7 AUGUSTUS 1987 Beste jongelui, het is de eerste weken van jullie vakantie niet meegevallen hé; bijna iedere dag veel regen. En dat is geen ideaal vakantieweer. Het is immers niet de bedoeling om tijdens de vakantie maar wat binnen te zitten. Jullie willen erop uit, spelen, zwemmen, fietsen, en noem maar op. Zo'n gedwongen rust wil er niet zo best in, al wordt verondersteld dat vakantie een tijd is om tot rust te komen. Voor jullie is het anders wel een tegenvaller. Maar als je zo'n week of acht vakantie voor de boeg hebt, dan is het nog niet zo erg als er eens twee in het water vallen. Heb je maar twee of drie weken, dan wordt het een beetje anders. Voor jullie is er nog wel een kans om enkele zomerse weken te kunnen ge nieten. Er zijn ook nog wel erger zaken dan een verdronken vakantie, al wordt daar niet zo bij stil gestaan. Wat te denken van de vruchten op het land? Zou de oogst mislukken, dan zou dat veel erger zijn. Want daar moeten we allemaal van eten, nietwaar! Bovendien, hoevelen zijn er niet die nimmer met vakantie kunnen, die aan hun bed zijn gekluisterd, of hun leven moeten doorbrengen in een rolstoel? Kijk, als we daarop zien, zijn een paar ver dronken vakantieweken niet zo heel erg. Maar daar wordt meest niet bij stilge staan, ook niet door volwassen mensen. Wat een voorrecht is het dan nog als we goed gezond zijn, al zitten we dan eens wat te kleumen in een caravan. Oom Ko gaat weer maar aan het werk, al zijn dan die twee weken in het water gevallen. We gaan dus beginnen aan de augustusraad- sels. De hoop dat jullie tijd vinden om ze op te lossen. Mocht daar geen tijd voor zijn, dan houden we ons wel aan de afspraak die we laatst hebben gemaakt. Die blijft geldig, hoor! AUGUSTUSRAADSEL 1 A B C D E F /r i H z I ts rf J K L M W 0 n P z s 9 n u x^ A. leniging van smart (Job 6) B. gebrek aan etenl; trek (Gen. 12) C. koop en verkoop (1 Kon. 10) D. rein, onvervalst (Job 8) E. onweer (Ex. 9) F. luister, praal (Hand. 25) G. aangezicht (1 Sam. 21) H. velteken, vaandel (Hoogl. 5) I. rivier, water (Ex. 7) J. armenverzorger (Titus 1) K. nare smaak (Ex. 15) L. onreine vogel (Lev. 11) M. verhoogde lichaamstemperatuur (Matth. 8) N. waakzaam, uitgeslapen Jer. 1 O. aanstonds, zoeven (2 Kon. 5) P. deel van de dag (2 Sam. 4) De letters die op een cijfer komen te staan invullen op hetzelfde cijfer in het cijferraam. Als je alles goed hebt opgelost is er een tekstgedeelte te lezen uit Spreu ken 14. Gevraagd de tekst en waar de tekst staat! OUDDORP WedvluchtLa. Souterraine 11-7-1987 in concours 151 duiven. Gelost met zw wind. A.Klynl,5,17,38,48;K.Breen2,4;A. Melissant 3; Cees enMiep 6,8,9,12,15, 29,33;Comb-Kievit7,ll,16,18,20,21, 25, 27, 50; J. v.d. Berg 10, 39; A. Venneman 13; C. M. Grinwis 14,22,28, 36, 44, 46; H. Kleyn 19, 23, 43, 47; J.Kaptyn 24, 37,41; B. Dorsman 26, 31, 34,35,42; Joh. Grinwis 30; Pyl. Verhage 32, 45, 49; A. Knape 40. EXTRA RAADSEL 1. STAG+NEER= 2. SNOR+ PARD= 3. ZEER+KEEL= 4. GROV-I- BURO 5. BREI+GEEN= 6. HOES LUIT 7. LAMP DIEN 8. PENS TEUN 9. KING+NEEN= 10. LEEM+ TEEL 11. BOER+KOEN 12 12. DEEN-h ROND 13. SELA-hMARE 14. MALS -f-DAAN De bedoeling is dat jullie van de twee gegeven woorden één woord maken. Dat moet dan een plaatsnaam zijn. Zo komen er veertien plaatsnamen te staan, namelijk twee uit Drente, twee uit Gelderland, drie uit Noord Holland, twee uit Zuid Hol land, twee uit Zeeland, twee uit Brabant en één uit Limburg. De beginletters van de gevonden plaatsijamen geven dan de naam van een recreatieoord in Zuid Holland. OPLOSSINGEN JUNIRAADSELS (niet gespecificeerd) 1. En zij werden allen vervuld met den Heiligen Geest. Hand. 2 4a. 2. Middelaar Gods en der mensen. 1 Tim. 2 5b. 3. De Meester is daar en Hij roept u. Joh. 11 28b. 4. pottenbakkersvat. EXTRARAADSELS JUNI 1. zomermaand 2. tuinbouwveiling 3. rijschoolhouder varkensmester melkcontroleur bloemzaadteler melkveehouder 4. suk kei kei de ren ren bo de de cem ber ber gen Klein vogelijn, op groenen tak. Wat zingt ge een lustig lied! Wij vinden in ons heele boek Zoowoolijk wijsje niet. O, zeg ons, zeg ons, aardig beest! Wie toch uw meester is geweest. Zoo zuiver zingt gij en zoo hoog, Zoo keurig in de maat! Ons hartje klopt van louter vreugd. Wanneer uw keeltje gaat. O! zeg ons, zeg ons, aardig beest! Wie toch uw meester is geweest. O, Zeker is 't de Heere God, Die 't u heeft toevertrouwd. Opdat gij aan der menschen oor Zijn goedheid melden zoudt. O ja! wij weten 't, aardig beest! Dat God uw meester is geweest. Briefwisseling Sjouhje de Boer - Twello: En hoe was het met de vakantie op Urk? Toen je moest beginnen aan je vakantie was het wel mooi weer. Het is anders wel een hele trap op de fiets zeg, ik zou niet graag met jullie meefietsen, zo'n afstand. Wat een prachtcijfers heb je op je rapport Sjoukje. Een tien van oom Ko hoor. Zomaar doorgaan na de vakantie. Dank voor de leuke kaart! Jaco de Boer - Twello: Erg verstandig Jaco, dat je je geld niet omzet in snoep. Dat krijg je toch wel al koopje het zelf niet. En heb je alles goed bekeken en verkend? Hoe is die lange fietstocht bevallen? Wel een hele ruk hé. Fijn zeg, dat je na de vakantie bij een meester komt te zitten. En ook een mooi rapport; je hebt wel je best gedaan zeg. Nu ook bij de meester je best doen, hoor! Nathalie Kamp - Yerseke: Toen je deze brief schreef was het mooi weer, maar het is al snel gaan veranderen. Of is het nogal meegevallen? Je hebt een mooi cijfer gehaald voor je werkstuk Na thalie. Ook een fijne verjaardag gehad, maar ook een goede verjaardag. Het bol- lenpellen is nu wel gebeurd, zal je een andere baan moeten zoeken. Maar dat zal niet meevallen. Dank voor je leuke brief. Annelies Kamp - Yerseke: Goede berichten uit Yerseke Annelies, want als het goed gaat is dat toch een goed bericht? Het schoolreisje is ook goed in de smaak gevallen. Het was voor jullie wel niet zover van huis, maar dat is ook niet het voornaamste. Jullie hebben een fijne dag gehad, en daar is het ook om te doen. Vergeet nietje nieuwe adres door te geven hoor! Mare Kamp - Yerseke: Met oom Ko gaat het wel, maar je oom zou warm weer moeten hebben. Maar die zullen er wel meer zijn, die daar om verlangen. Hoe krijg je acht weken va kantie om. Mare? Een heel eind hoor. Dat was wel een bijzondere schoolreis die jullie hebben gemaakt. Maar het lijkt me wel interessant, om eens te zien hoe het er op zo'n bedrijf naar toegaat. Andrea van Zielst - Lewedorp: Gefehciteerd Andrea, nu je weer opnieuw tante bent geworden. Wel een beetje ver van huis om er eens even te gaan kijken. Maar dat komt misschien ook nog wel. Die honderd gulden ben je mis gelopen Andrea, jammer voor je, maar ik kan moeder wel begrijpen. Bij felle zonne schijn en zout water ben je zo verbrand; daar was de laatste weken echter niet zoveel kans op, Andrea! Jan Murre - Goes: Ja Jan, in de Oosterschelde kan je nog echt zwemmen, iedere dag vers en schoon water. Maar er zijn niet zoveel echte zwemdagen geweest. Maar dat kan nog wel komen hoor. Je rapport ziet er keurig uit, jammer van dat ene vak. Proberen op te halen hoor! Je plantjes hebben wel voldoende regen gehad, maar verlangen toch ook wel naar mooi weer, hoor. Nathalie Kamp zegt allen die haar voor haar verjaardag een kaart hebben ge stuurd, daarvoor hartelijk dank. ALLEMAAL Hopen de volgende week weer verder te gaan met het beantwoorden van de brie ven. Er zullen er wel een aantal liggen te wachten. Allemaal de groeten en nog veel fijne vakantiedagen toegewenst van oom Ko. Van 9 november 18.00 uur tot 12 novem ber 17.00 uur vindt op het Conferentie centrum De Burght te Burgh-Haamstede (Zld) een bijzonder seminar-gebeuren - plaats. Het is bestemd voor directeuren, managers en zakenlieden vanuit christe- Ujke achtergrond. „Zakelijk communiceren: EfFektief en - goed omgaan met elkaar" js de titel van de conferentie, waaraan een groot aantal professionele inleiders meewerkten. Naast deze hoofdconferentie is er een „partnerprogramma". Ook dit program ma heeft alles te maken met communica tie. De avonden zijn gereserveerd voor culturele programma's. Omdat de boog niet steeds gespannen kan zijn is er gele genheid voor geestelijke- en lichamelijke recreatie. De prijs van de conferentie wordt bepaald door het aantal onderdelen dat de deelnemer meemaakt. Partners kunnen gratis deelnemen aan de hoofd conferentie. Nadere informatie wordt verstrekt door Bureau Maatwerk, Drienerparkweg 9, - 7552 EA Hengelo, tel. 074-438771. Zoals het thans voorstaat, volgt de zomer het slechte voorbeeld van het voorjaar: te lage temperaturen en te veel nattigheid. Al die kou en nattigheid gaan extra geld kosten. Door vooral hogere verwarmings- kosten maar ook omdat de lamp eerder aangaat. Hoeveel hoger de eindafrekening van het energie bedrijf uiteindelijk zal uitvallen, is op dit moment niet te zeggen. Augustus en het najaar kunnen nog veel goedmaken. Wel is het zo dat de veel te koude maanden januari maart mei juni en juli voor een gezin al gauw een strop betekenen van zo'n honderd gulden. Eens te meer blijkt weer dat de jaarlijkse energierekening in Nederland sterk afhan kelijk is van de weergoden. ledere be woner van een huis kan er echter zelf ook iets aan doen om de energie-uitgaven in ieder geval zo laag mogelijk te houden als onder bepaalde weersomstandigheden mogelijk is. door isolatie, kierdichting, energiezuinige verlichting en door een wat energiebewuster gedrag. Al gauw kan zo'n 30 procent op de gas- en electriciteitsre- keningen worden verdiend, velen deden dit al. Onderzoek leert dat een Nederlands gezin in 1978 nog een slordige 3300 kubieke meter aardgas per jaar nodig had tegen 2300 kubieke meter thans. In geld uitgedrukt, komt dit bij de aardgasprijs van dit moment (46,1 cent per kubieke meter) neer op een voordeel van 460 gulden per jaar. Op electriciteit wordt ook nog eens zo'n 200 gulden bespaard. Tel uitje winst. Iedereen kan Sven schrijven of bellen en zijn of haar specifieke energiebesparings problemen voorleggen. Doe dat dan wel vóór u met energiebesparing gaat begin nen, zo adviseert Sven. Vaak is er een veel eenvoudiger oplossing dan men zelfheeft bedacht die ook nog wel eens goedkoper kan uitvallen. Want energiebesparing be hoeft niet duur te zijn en het verdient zich vanzelf terug, vaak al na korte tijd. Sven heeft haar kantoor in Apeldoorn (7300 AM, postbus 503), telefoon 055- 497911. Van de heer A. Lokker uit Stellendam ontvingen we een schitterend verhaal over de vaten wU'n die in het jaar 1918 voor de kust van Goeree werden opgevist. In datzelfde jaar heerste er in ons land de Spaanse griep „die vele mensen in het graf deed nederdalen", aldus de heer Lokker. Hier volgt zijn verhaal: Hier een verhaal van de wienvisterieë, in Stellendam uut het jaer 1918. Ik was toen un joon van acht jaer. Of toen de oorlog ten einde was weet ik niet mêêr, het was wel in 't najaer. Mien ouders weunde in de Voorstraete, in mun broer was net thuus mit verlof uut de militare dienst, 't Was midden in de nacht, toen we wakker wiere van het ziengen op straete, mun ouders bed uut, en ik mit mun broer waere oak zo beneden, want wiele sliepe op de zolder. We wiste niet wat er gaende was, mar toen we buuten kwamme, toen wisten we het al gauw. De vissers waere thuus gekomme, in ze hadde wien gevist. In wat was noe het geval, die vissers hadde er nog al van gedronken, in vandaer dat gezang op straete. Ik weet nog goed wat er gezonge wier. Zo lang de lepel in de bruidpot staat, dan treuren wij nog niet. In un aore kro zong, we gaan nog niet naar huis, nog lange niet, want mijn moeder is niet thuis, want al was mijn moeder thuis, dan ginge we niet, in lange niet. Toen zei mun broer tegen mun moeder, geef gauw un emmer dan gae ik naer de koaje om 'n emmer wien, in hie weg. Op de haeven gekomme daer was het un hjiele drinkzooje, dat het 'n lieve lust was, want je kon gé mens tegen komme, of hie had er van gedronken. We kunne wel zegge 't halve durp had te veul op, tot de kinders toe. Toen ik de aore ochent op de haeven kwam, was het drienken nog niet ofge- loape, want ik kreeg te drienken uut un melkemmer, in dan drienkje gauw te veul, want ik zat half dronkig in de schoolbank. De vissers waere in de nacht thuus ge- komm uur zeeë, ze wasse die vorige nacht al vroeg vertrokke, in buuten gekomme, in zêê, toen zag ze de vaeten wien al drieve, in het en voor het Goereese Gat tot an de waeterweg toe. In plaets van gomet te vissen, wiere het toen vaeten wien visse. Er waere vaeten bie van vuufhonderd lieter tot honderd Heter toe. Want de haevenkant lei vol mit vaeten wien. In ondertussen mit al die vaeten wien te pikken, was hun stikza al leeg gegeten, toen vroeg êên van de knechts an de schipper waer is het meel om koeken te bakken, dat is niet an boord, zei de schipper, niet oares as wat kouwe ge kookte erppels, mar het vet is oak al op. De schipper zei toen bakt ze mar in de wien, zo gezeit, zo gedaen, mar of ze smaekte weet ik niet. Dun aore ochent brocht zu mun broer mut un steekkarre thuus, zu leijen onder de taefel, in toen overgeve van jewelste. Moeder zei, emmer kwiet in gêên wien, mar un smerige boel ha ik er van over gehouwe. Stellendam A.L Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. 9EKHtUKTt SnOHOtD Kan een strooien hoed die nat werd en daardoor gekreukt is, op de een of andere manier hersteld worden? Antwoord: Waimeer die hoed niet ge verfd is, kunnen we haar, na verwijdering van voering, hnt en evt. verdere versie ringen, weer vochtig maken en dan voor zichtig bijbuigen en in model brengen. Na droging kunt u de voering en de versierin gen weer aanbrengen. Bij een geverfde hoed kunt u deze natte methode beter vermijden met het oog op het gevaar van doorlopen van de verf. U begint dan het stro droog bij te buigen en te hermodelle- ren. Als de hoed niet in het juiste model wil blijven, kunt u ter versteviging gedeel ten van de voering in de bol vastplakken. Gebruik daarvoor geen plakband of dgl. lapmiddelen, want die laten snel los, maar haal bij een drogist, gereedschapwinkel of dgl. een geschiktelijk die houdt op stro en textiel. Het servet. Behoed het befte. Z» laat ons toegaaytmcteen waarachtig hertcinvoltt vetzekertbiiddesgehofs, [e«if] tjertengere'in'tgdzynit ■oan de quaade konjc'ientieen het iichaam^ewajli» zyidt met rein water. Hebreen X Zi. 'p dnt hcc kleed doch blyf ge-eerd. En niet beniorjr werd noch befuieerd Zq dient de h'nne doek tot hoede: Droeg men zulk een zorg voor 't Hert, Op dat het niet bezoetelt werdj En wierd het zo bedekt van 't goede En hield zich zuiver cndc rem. Wat zouw datlchoon en prys'lyk zynl Want daaxmen daag'lyk is gezeten Ter Di's, van 't geen dir leven gaf. Daar fmoezeld iteeds befineicing af, Terwyl men bezig is met ccten. Dat dan het kleed, Aandachtighcid, Toch over 't Hcrte werd gei'preid, Op dat het niet en werd bevonden Voor 't open en naauwkeurig oog, "Wiens klaarheid nooit een fchyn bedroog Bcmorft, bcfmeerd^ en vuil van zondeu. MPs.\LM VII: II. yn fchild is by God., die de sprechte van herten behoud. En PsA LM LI: iz. Schept my een reifiherte, óGod! en vernieuwt in *t bimenjie van my eenen vajkn Geefl. En Psalm CXIX: n. Ik hebbe uwe reden in myn her te verborgm op dat ik tegen u met zondigen en zoude. vniJt 90coe vrijdag? Waarom geven werknemers hun werk nemers wel vrij met Hemelvaartsdag, maar niet op de toch zeker ook belangrij ke Goede Vrijdag? Antwoord: Omdat voor ons land Hemel- vaartdag wel en Goede Vrijdag niet tot de erkende nationale feest- en gedenkdagen behoort. Dat komt ook, doordat in vroeger jaren meer nadruk viel op de gehele Lij densweek en die omvatte de Palmzondag, Groene Maandag, Vale Dinsdag, Schor- sel (of schortel) Woensdag, Witte Don derdag, Goede Vrijdag en Stille Zaterdag. Zowel de kerkelijke alsook de wereldlijke overheden begrepen, dat men het volk niet de gehele week vrij kon geven, en daarom beperkte men het aantal gedenkdagen tot de Hemelvaartdag en twee Paasdagen ter viering van de wederopstanding. Pas de laatste jaren zijn regering en werkgevers wat „vrijgeviger" geworden en sluiten vele bedrijven en instellingen al donder dagavond. In tal van andere christelijke landen is daar nog geen sprake van. KALK IN M'M WAS Hoe krijg ik kalkvlekken uit mijn was, vnl. wit katoen? En hoe voorkom ik dit? Antwoord: U schrijft er niet bij, welke kalk u bedoelt. Die uit hard leidingwater, of die uit de kalkafzetting op het binnen werk van uw wasmachine, dan wel vóór het wassen op de textiel gemorste metsel- specie, witkalk of kleurkrijt. In de regel laint u kalkneerslag wel uit het wasgoed verwijderen door het met de hand te spoelen in een teil lauw water, waaraan u de inhoud van een fles azijn hebt toege voegd. Dan goed uitspoelen met schoon water waaraan een scheut ammonia ia gedaan. Er zijn fosfaatarme en fosfaatloze wasmiddelen die een natriumaluminium- silicaat bevatten als wateronthardende stof. Krijgt u dus vrij „hard" leidingwater uit de kraan, dan neemt deze synthetische „zeolith" de kalk en deels ook het magne sium uit uw waswater weg. Er zijn ook andere waterontharders. Het is voorts mogelijk, dat u een zeepwasmiddel ge bruikt. Daarvan bestaat de actieve stof voor meer dan 90% uit natuuriijke zeep en de meeste bevatten geen onthardende - middelen, zodat u in dat geval (dus als uw leidingwater hard is) een waterontharder nodig hebt, om de kans op kalkafzetting op uw wasmachine en uw wasgoed te ver kleinen. Let eens op, wat er op de verpak king te lezen staat. Zeepwasmiddelen met een laag percentage aan vetzure zeep bevatten vaak een synthetische wasactie- ve stof en een fosfaatvrij wateronthardend middel. ¥AM 909H'S 9t900HT€ Waar en wanneer werd Vincent van Gogh geboren? Antwoord: Vincent Willem van Gogh werd op woensdag 30 maart 1853 in Groot-Zundert (N. Br.) geboren. HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling CD 01870-3477 ¥enADcniM9r Hoe kom ik van die dikke aderen op mijn handen af? Het lijken wel grove werkhanden! Antwoord: Arbeid adelt, dus werkhanden zijn geen schande. Maar bij sommige mensen zijn de aderen in de handen beter zichtbaar dan bij anderen. Dat komt, doordat ze bij u minder diep in de huid en dus wat meer aan de oppervlakte liggen. De leeftijd speelt hierbij een rol. Dat er duidelijk verschil tussen de kleuterhandjes de handen van een 25-jarige en die van gepensioneerden, zal u toch wel eens eerder opgevallen zijn. Er zijn mensen die dan letterlijk met de handen in het haar gaan zitten, om het bloed uit die aderen weg te laten stromen, maar dat verstoort de bloedsomloop en bezorgt hun tintelen de en „dodo" handen, dus dat is geen oplossing. Een bruikbaar middel keimen wij helaas niet. Maar u bent goed gezond en als uw bloedsomloop in orde is, wat mankeert er dan aan die aderen? «nort Pien Wat is er waar van die verhalen over Grote Pier, een reus die in de Middel eeuwen voor de Friese vrijheid vocht, en waar is zijn graf? Antwoord: Over hem worden heel ver schillende verhalen verteld. Sommigen menen dat hij rond 1345 geboren werd en op 70-jarige leeftijd overfeed. De Friese encyclopedie (uitgegeven onder auspiciën van de Fryske Akademy bij Elsevier, 1958) verbindt deze bijnaam met een vraagteken aan een Pier Gerlefs Donia uit Kimswerd en overleden op 28 oktober 1520 te Sneek, alwaar hij ook kan zijn begraven. Toen zijn boerderij in 1515 door de Saksische Zwarte Hoop geplun derd en in brand gestoken was, zou hij met een eigen groep, Arumer Zwarte Hoop genaamd, de strijd met Saksers en Bour gondiërs hebben aangebonden. Andere bronnen spreken van gevechten tegen - Hollanders, met name als zeeschuimer op de Zuiderzee. In legenden wordt hij afge schilderd als een circa 2 meter lange geweldenaar die met de handen een ploeg kon optillen en daar verscheidene tegen standers tegelijk mee velde. Zulke verha len worden tot diep in Zeeland over hem verteld. Volgens de nieuwste Winkler - Prins encyclopedie zou hij als bondgenoot van Karel van in juni 1517 de Westfriese kust hebben aangevallen en Geldersen aan land hebben gezet bij Medemblik. In september heeft zijn Hoorn geplunderd. Ook plundertochten in de provincie U- trecht werden aan hem toegeschreven, maar toen hij de bedoelingen van Karel van Gelre doorkreeg, trok hij zich terug uit de strijd. Zijn graf kan men u niet wijzen, maar in Sneek wordt wel een hehn be waard die van Grote Pier afkomstig zou zijn. En in het Friese Museum aan de Herestraat 13 in Leeuwarden toont men een zeer lang zwaard van 2 meter en 13 cm dat men met beide handen moest hante ren. Het kan door Duitse landsknechten (huursoldaten) hierheen zijn gebracht en zo als krijgbuit in handen van de Friese vrijheidsstrijdei(s) zijn geraakt Het is een 15de-eeuws zwaard uit Passau, dat sinds de 16de eeuw als aandenken aan de Grote Pier wordt gekoesterd. 8 Jf IS 10 ii 20 U it JJ 'S iS 30 3b Si J tl jj- it jf ff is- i- iS if If il J V 7-, /i' li ii> i'/ is iJ i9 :c.i' V ^c ■jf J-C 3j jS' j.r j?/

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 6