^Leasing Nieuw „Preekhil" te Ouddorp, gesmaad en geprezen Citroen-Hesselink f 149,- Ontdek je plekje in Middelhamis VERWERS auto's Beklimming Ouddorps toren Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. AUTO-TIP 30 GEBRUIKTE AUTO'S Opening school Ger. Gem. in Ned. huüneéMse fl anviSemoH Plannen tot uitdieping van de liaven in St. Annaiand Sprietloopwedstrijden aan de haven van Ouddorp Onze SHOWROOM Goeree-Overflakkee Helikoptervluchten boven de stormvloedkering Oosterschelde Kerknieuws Oostflakkee '*-'Lib4-^' 60e Jaargang VRUDAG 17 JULI 1987 No. 5614 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief BRUINISSE In november 1987 hoopt de Ver eniging voor Schoolonderwijs op Reformatorische grondslag, uit gaande van de kerlieraad der Gere formeerde Gemeente in Nederland de door haar gestichte school te openen, die de naam Pieter van Dijke-school zal dragen. De inspecteur voor het Lager Onderwijs in Zeeland H. Verboom legde daarvoor de eerste steen, onder zeer grote belangstel ling van ouders van toekomstige leer lingen, het college van B en W, de kerke- raad van de Gereformeerde Gemeente in Nederland en vele anderen. Op de bouwplaats sprak de benoemde directeur dhr. M. Koster zijn toekomstige leerlingen, die tot dusver voor het grootste deel de Chr. School in Oosterland be zochten, toe. „Jullie hoeven straks niet meer naar Oosterland", zei hij tot zijn leerlingen in spé. Hij had het bestek van de school bij zich maar ook nog een boek waarin de Heere God Zelf de richting voor het menselijk leven aangeeft en waar van hij hoopt dat hij zelf en de leerlingen levende stenen zouden worden. Daarna verzamelde men zich in het lokaal bij de kerk der Gereformeerde Gemeente. Ouderling C. W. J. Wolfensberger was dankbaar dat met Gods hulp de plaimen SINT ANNALAND De gemeente Tholen wil de handels- en jachthaven in de kern Sint Annaiand zo'n zestig tot zeventig centimeter uitbaggeren. Daarnaast zijn B en W van plan een oeververdediging in de havengeul aan te leggen. Deze aanpassingen zijn nood zakelijk, omdat de waterstanden in de Oosterschelde door de stormvloedkering in combinatie met de compartimenterings- dammen zijn gewijzigd. Door de veranderde waterstanden is de bereikbaarheid van de handels- en jacht haven afgenomen. In het kader van de Deltawet heeft het college van B en W het ministerie van verkeer en waterstaat om een vergoeding gevraagd. Door aanpas sing van de haven zal de toegankelijkheid aanzienlijk worden verbeterd. Dat komt weer ten goede aan het verhuren van de diverse ligjlaatsen. Sinds kort is er, voor het eerst sinds jaren, geen wachtlijst meer voor mensen, die op een plekje wachten. De commissie openbare werken bespreekt het voorstel van B en W één dezer dagen in een vergadering in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Op zaterdag 25 juli a.s. wordt door de WV-Ouddorp, onder auspiciën van het Comité Nationale Sprietloopwedstrijden, gevestigd te Puttershoek, aan de haven van Ouddorp voor de tweede keer een „sprietloopwedstrijd" georganiseerd. Een houten spriet van plm. 17 mtr. wordt over een deel van de haven gelegd. Bij de eerste poging over de spriet wordt geen groene zeep gebruikt, maar bij de tweede poging zal de spriet wel gedeeltelijk met groene zeep worden ingesmeerd, wat uit eindelijk de hilariteit zal vergroten. Er kan individueel en in ploegenverband (totaal 5 pers.) worden gestreden om een wissel- beker-individueel en een wisselbeker- ploegen. De prijzen zullen worden uit gereikt plm. 17.00 uur. Start van de spriet loopwedstrijd plm. 13.00 uur; einde plm. 16.30 uur. Inschrijfgeld 2,50 voor de deelnemer/ ster; 12,50 voor ploegen, voor iedere deelnemer een herinnering. Inschrijfadressen: VVV-kantoor Oud dorp, Hofdijksweg 30a en restaurant Ha venzicht te Ouddorp. Dit evenement zal weer worden op geluisterd met diverse attrakties, zoals een demonstratie met de reddingsboot „De Griend" uit Ouddorp van de KZHRM, een paar leuke attrakties voor de jeugd en het draaiorgel Neptunus zal tijdens de wedstrijden vrolijke deuntjes laten horen. Daarom, kom gezellig naar de haven van Ouddorp op zaterdag 25 juli a.s.! voor een eigen school die reeds in 1968 waren geopperd thans waren verwezen lijkt, de noodzaak was de verwatering van het christelijk onderwijs op andere scho len die die naam nog wel dragen. De school in Oosterland, waar de kinde ren iedere dag naar toe mosten, moest vergroten, of de kinderen uitBru moesten naar een school van dezelfde signatuur als Oosterland, in eigen dorp. Het werd het laatste. Spreker was daar dankbaar voor en gaf vervolgens nog een levensschets van ds. F. van Dijke, oorspronkelijk land bouwer te Sint Philipsland die de grond legger was van de eerste Gereformeerde Kerk in Bruinisse. Onderwijsinspecteur H. Verboom sprak van een dosis geluk dat had meegespeeld om in een tijd van schoolsluitingen in kleine kernen in Bruinisse een derde basis school van de grond te krijgen. Hij wenste bestuur en personeel een goede start toe. Ds. F. Mallan, predikant te Bruinisse van 1948-1960 (zijn eerste gemeente) (dankbaar voor de school) had nooit dur ven dromen, dat er nog eens een school als nau gebouwd wordt, op Bruinisse zou komen. Hij ging dieper in op de tekst: Laat de Kinderkens tot Mij komen, met de welsprekendheid die hem eigen is, wijzend op de leraar der Gerechtigheid, Die ons in de Schrift wordt aangewezen. Na ds. Mallan sprak nog de heer D. Morks uit Oosterland, directeur van de Joh. Boogermanschool en de heer J. J. Verhage te Goes namens het Bijzonder Gereformeerd Onderwijs. De heer Wolfensberger overhandigde cheques aan de bouwers, het Schoolbe stuur in Oosterland en de uitvoerder, en sprak een dankwoord aan de aanwezigen. Dirksland, 01877 - 1357 COMPACT DISC SPELERS vanaf ƒ499- Bij aankoop van Compact Disc speler, 5 CD plaatjes voor (winkelwaarde 200,-) AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Dinsdag 21 juli 1987 laten Joop Schel- tens, Cor de Jager en Pim de Lange via de AVRO-televisie de kijkers weer genieten van een mooi „plekje" in ons land. Deze „Ontdek je Plekje"-programma's worden wekelijks door de AVRO om 23.45 uur via Nederland 1 uitgezonden. In de uitzending van 21 juli laat de camera beelden zien van Middelhamis. In aansluiting op de televisie-uitzending or ganiseert de AVRO in samenwerking met het VW Middelhamis helaas op zondag 26 juli een wandeling van ongeveer een uur. De in 1983 gerestaureerde toren van de kerk van Ouddorp kan in de maanden juli en augustus elke zaterdag weer beklom men worden. Vanuit het museum in de Raadhuis straat vinden onder leiding van een gids groepsleidingen plaats op de volgende tijdstippen: 10.30,11.30,14.30 en 15.30 uur. In de toren zijn o.a. twee gevangenis cellen met door gevangenen gemaakte inscripties en een soldatenkamer te be zichtigen, terwijl het uitzicht vanaf de torentrans heel mooi is. De toegangsprijs bedraagt slechts 0,75. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113-TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS \XU.\\l»ïim RENAULT-dealer voor Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 A. J. van Rumpt FOTO ARJO VAN DER GRAAFF Zorgeloos op vakantie Garantie tot 15-7-1988 Garage v. d. Velde B.V. In het zo landelyke Ouddorp waar van oudsher de boerenwoningen opvielen door soms verregaande eenvoud verrijst een opzienbarende „boeren-bedrüfswoning" die al in het stadium van afbouw zowel gesmaad als geprezen wordt! De smaad komt van de Natuur- en Landschaps beschermers die de Preekhilpolder waarin het futuristisch bouwwerk verryst graag ongeschonden hadden gehouden en de waardering komt van de auteurs van het wereldw^d verspreide en toonaangevende archi tectentijdschrift „Domus" dat in Italië wordt gedrukt. Architect M. Zeelenberg (40) is best gevleid met de reportage die in dat blad over zyn creatie zal verschenen en omgekeerd evenredig betreurt hg het hoofd redactionele commentaar in de juist verschenen „Sterna", het tgdschrift vasn de Natuur- en Vogelwacht Schouwen Duiveland en de Ver. voor Natuur- en Landschapsbescherming Goeree Overflakkee. Dhr. Zeelenberg die dermate natuur- minded is dat hij een hinderlijke vlieg liever wegjaagt dan dat hij die zou li quideren zal zich zeker niet tegen mensen afzetten en hij is daarom graag bereid het bijtende commentaar.waarin hij van wan smaak en het meedoen aan de grofheid van deze tijd wordt beticht ,te vergoei- lijken met de constatering dat zijn vrien den, de natuurbeschermers.bijzonder veel van de natuur weten maar dat ze van de architectuur wellicht minder kaas gegeten hebben. „....het is als een grootbeeldtelevisie in een kleine huiskamer"'zo zegt het com mentaar over de creatie van de architect die gerekend wordt tot een groep pro jectontwikkelaars die ook elders op tal van plaatsen op ontwortelende wijze bezig is het landschap te „verfraaiien".De com mentators vinden het bouwsel te lelijk om met een foto ervan de „Sterna" te ontsieren. Wél een fotoreportage in het voornoemde architectenblad en een waarderende be schouwing van de architectuur criticus dhr Boonstra die zowel in dagbladen als in arcitectuurbladen publiceert. Wel standscommissies en architectuurstu denten brengen bezoeken aan „Preekhil" en dhr. Zeelenberg kan niet anders dan enthousiasme bespeuren voor zijn projekt dat bedoelt te herinneren aan een Lim burgse boerderij en de „Preekhil" wórdt ook een boerderij, anders had ze op die plek, in Ouddorps Landelijk Gebied, dicht tegen de Grevelingen aan helemaal niet mogen staan, waarmee dhr. Zeelenberg bedoelt te illustreren dat er door het Gemeentebestuur niet met twee maten wordt gemeten waardoor de één nog niet een kippenhok-, en architect Zeelenberg zo'n opvallend huis zou mogen bouwen. „Preekhil" mag, ingevolge het bestem- Op vrijdag 24 juli a.s. zal het voor be zoekers aan de Delta Expo op Neeltje Jans mogelijk zijn de stormvloedkering Oosterschelde op zijn mooist te zien: vanuit de lucht Op die dag zullen door KLM helikopters rondvluchten worden georganiseerd vanaf het werkeiland Neel^e Jans in de mon ding van de Oosterschelde. Deelnemers aan deze vluchten zullen de imposante aanblik die de stormvloed kering vanuit de lucht biedt niet snel ver geten. Eén blik door de grote ramen van de helikopter maakt nog eens extra duidelijk, welke unieke prestaties de Nederlandse waterbouwkundigen hier hebben geleverd. Voor de rondvluchten wordt door KLM mingsplan „Preekhil" gebouwd worden zoals het wordt gebouwd o.m. omdat het voldoet aan de voorwaarde dat de eige naar de beschikking heeft over meer dan 5 ha grond en omdat de gronden en het bouwwerk een voornamelijk agrarische bestemming zullen krijgen. Om dat laatste waar te maken is de Preekhil b.v. op gericht en is Ouddorper Sjors Pape als beheerder van de boerderij en gronden aangetrokken. Van de 7 hectares die dhr. Zeelenberg bezit zullen er vijf gebezigd worden voor de paardenfokkerij (Uslan- ders) en 2 voor de aspergeteelt waarvoor die grond uitermate geschikt lijkt te zijn. Overigens pretendeert dhr. Zeelenberg niet die wijsheid zelf in pacht te hebben al is hij dan ook boerenzoon en al zijn 75 van zijn neven en nichten praktiserend land bouwer! De sympathieke Zeelenberg heeft goed geboerd in de architectuur maar in de huizenhandel, waaraan hij al als 15-jarige begon, heeft hij enig fortuin vergaard dat hem in staat stelt zich „Preekhil" te per mitteren. Een soort Limburgse boerderij met binnenplaats. Behalve de stallen voor de paarden en de stalling voor de ma chines is er een woongedeelte en een werkkamer, waarbij het overigens niet de bedoeling is het thans aan Ouddorps ha ventje gevestigde buro naar „Preekhil" te verplaatsen. Het buro aan de haven blijft gebezigd worden voor het steeds omvang rijker worden Z woningen-projekt waaruit dhr. Zeelenberg zich wat terug gaan trek ken. Vanaf september hoopt hij de leiding van die tak van zijn bedrijvigheden over te laten aan de dan tot directeur te benoemen medewerkers Bram Roos en Jan Robijn. Zelf gaat hij zich dan toeleggen op het ontwerpen van vakantiedorpen ep stadjes in ons land, Frankrijk, Duitsland, Cu rasao en Amerika in welke sfeer al grote o{xirachten binnen zijn. Extra kerkdienst Ger. Gemeenten OUDDORP- dinsdagavond 21 juli 7.30 uur ds. J. J. van Eckeveld van Zeist (zendingsdienst). helikopters een Sikorsky S-61N ingezet Deze tweemotorige helikopter biedt plaats aan maximaal 24 passagiers en is bij uitstek geschikt voor dit soort vluchten. Op 24 juli kunnen rondvluchten worden gemaakt tussen 11.00 en 16.30 uur. ledere vlucht duurt 15 minuten. De kosten bedragen 45,- per persoon. Kaarten voor de rondvlucht kunnen uit sluitend op 24 juli bij de Delta Expo in het Ir. J. W. Topshuis op Neeltje Jans worden gekocht De toegangsprijs voor Delta Expo be draagt 8,- p.p. voor een bezoek expo sitie, Oosterscheldekering en rondvaart Voor meerdere informatie: „Preekhil" in aanbouw; de foto geeft een doorkijkje op de binnenplaats. Met de natuurbeschermers is dhr. Zee lenberg het niet helemaal oneens dat zijn bouwwerk de natuur aldaar wat heeft verstoord maar nu al, terwijl de „boerde rij" nog niet eens is afgebouwd is al gewerkt aan het herstellen van de om geving en zijn weer schurvelingen op geworpen zoals die er vroeger hebben ge legen. „Er zitten nu al weer meer vogels dan vorig jaar", verzekert hij sn hij is met hun komst en die van vijf reigers duidelijk ingenomen. „Preekhil" bedoelt een oase van rust te worden, voor de natuur en voor de mens want met die bedoeling is dhr. Zeelenberg het projekt begonnen. Zijn woonst zal ook omgeven worden door een gracht en al leen via een electronisch bediend toe gangshek bereikt kunnen worden want aan de autodiefstallen drie dure wagens in enkele jaren tijds zou hij graag óók een einde maken. Voor de rest geen nieuws, de natuur krijgt alle kans en pas als die zich heeft hersteld wordt het projekt voltooid geacht De wo ning is wat flink uitgevallen maar heeft dan ook meerdere doelen te dienen. De koepel op een van de drie torens is niet anders dan een lichtkoepel boven de en tree en voor het overige relativeert dhr. Zeelenberg zijn schepping door een ge renommeerd architect te citeren toen die er op wees dat een gebouw altijd een kunstmatig door de mens bedacht element in de natuur is. Een architect kan alleen recht doen aan de karakteristieken van een landschap door een contrapunt te scheppen". Aan de laatste heeft dhr. Zee lenberg zich ten volle overgegeven: „we leven bijna in hetjaar 2000 en we zijn niet bij 1800 blijven steken", zegt hij met bovengeciteerde architect „Als over honderd jaar hierlangs een drukke weg moet worden aangelegd dan zal er een aktiegroep opstaan die voor het behoud van „Preekhil" zal pleiten", voor spelt dhr. Zeelenberg en hij herinnert eraan hoe Neerlands meest bekende huis, het Rietveld huis in Utrecht, door de Welstandscommissie van toen werd af gewezen terwijl het nu een monument is. Zo ook de Eiffeltoren, ooit werd het een lelijk ding gevonden, nu is het een monu ment en niet meer weg te denken! „Preekhil" is een voorbeeld van de ar chitectuur van deze tijd waaraan het voor meerderen even wennen is", begrijpt dhr. Zeelenberg. OOLTGENSPLAAT- Herv. Kerk: ds. K. van Meijeren heeft voor het beroep naar Moerkapelle bedankt Geref. Kerlc Zondagmorgen vangt de dienst niet aan om 9.30 uur maar om 9.00 uur. Voorganger is kand. W. Venema te Haarlem. DEN BOMMEL - Geref. Kerk; Zon dagmorgen vangt de dienst niet aan om 10.00 uur maar om 10.30 uur. Voor ganger is, ook in de avonddienst van 18.00 uur kand. W. Venema te Haar lem. DIERENBESCHERMING Opgevangen Pr. Hendrikweg te Ouddorp een bastaard herder (reu) veel zwart op dek black en tan, bruine halsband, flap oren, heel lief. Inl. v. d. Berg, Dirksland, tel. 01877 - 1232. VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! Voor topkwaliteit, goede st n voordelige prijzen: FOTO FILM RETORTAGE VIDEO - COMPUTER Wntstroal 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 018/8 1612 en 2120 fill3al flenesse Prinahop Hagezoom 172 Telefoon 01116-2400 01871 - 1 553, Stad a.h. Haringvliet VOORSTRAAT SB 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 Tel 01870 4466 Dorpsweg 28 Soinmelsdijk telefoon 01115-2702.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1