EIIIVI1DEn-l1IEUW5 INGESPHEKMBT.... Petra v. d. Laan (7) tekende winnende kaart R.P. te water drs. A. Wagner te Dirksland Filmvoorstelling The Love Bug De Gooye tweede bij sprint-zeskamp graveert postcode op jaarmarkt Herkingen Nieuwe kursus op Vormingscentrum O'flakkee 3e Blad VRUDAG 3 JULI 1987 No. 5610 ^.r-/.^".-: Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er Icosteloos gebruil( van lean maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws. Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. ReiSKOSTSNAFTHeK Bij mijn belastingaangifte had ik de gemaakte reiskosten met openbaar ver voer naar mijn werk afgetrokken, maar nu krijg ik bericht dat dit bedrag ver minderd is tot f 1420,-. Hoe berekenen ze dat? Antwoord: Dat is het vaste bedrag (for fait) voor reiskosten van uw huis naar uw werk en terug, als u vier dagen of vaker per week heen en weer moet en de afstand van huis tot werk 16 t/m 20 km bedraagt. Het maakt dus niets uit, welk vervoermiddel u kiest en wat u werkelijk aan reiskosten uitgeeft. Ook als dat minder is, rekent de fiscus dat vaste forfait. yOÜW IH HI99MtH Hoe krijg ik de vouw terug in een pas gewassen ribbroek? Antwoord: Zo'n broek moet heel voor zichtig gestreken worden en wel met een paar lagen van een katoenen stof tussen broek en strijkijzer. Is de ribstof erg dik, dan kunt u het er op wagen met slechts één laagje katoen er tussen. HATUUHIJK eUFT Mijn moeder is na mijn geboorte pas getrouwd.... Erf ik nu wèl of niet van haar na haar overlijden? Antwoord: Een natuurlijk kind erft sinds 13 juni 1979 gelijk als een tijdens het huwelijk geboren kind van deze moeder. WAAROM t€M K1ifNTfMWt09€? Waar komt het gebruik vandaan om de kraamvrouw een enorm (soms meter- lang) krentenbrood te bezorgen? Antwoord: In de streken waar dat tra ditie is, zal het een overblijfsel zijn van een heidens ritueel, waarbij dank gebracht werd aan de goden voor het geschonken kind. Dat gebeurde mogelijk met een offer in de vorm van spijs en drank, waarmee men het welzijn van moeder en kind afsmeekte. Later speelden menslievende motieven mee: men wilde het jonge paar graag helpen en lekker eten was duur, dus bezorgde men de kraamvrouw gezamen lijk wat proviand. Dat men krentenbrood koos, ligt voor de hand. Het was een fees telijk gebak, dat de burger slechts zelden at De krenten hebben geen symbolische betekenis. Die verschenen pas in de 17de eeuw op het platteland. Maar de geboorte van een kind was wel de gelegenheid bij uitstek om elkaar te treffen. De familie leden kwamen, op hun zondags gekleed, gezamenlijk op kraamvisite (kroam- schudden) en voerden een platte wagen of ladder mee, waarop de wegge die soms tot anderhalve meter lang was. De gelukkige vader mocht het brood aansnijden en begon vaak in het midden, om de belang rijkste aanwezigen geen kapje maar gelijk een flinke snede te kunnen aanreiken. Maar elke streek en vaak iedere buurt kende bij de kraamvisite weer haar eigen tradities. Denk maar aan de kroamschud- demand, de pakjesboom, kandeel, be schuit met muisjes enz. enz. PASnUR-MERKJeS Graag zou ik het adres hebben van de Remia, daar ik nog in het bezit ben van pasteur-merkjes. Antwoord: De Remia fabrieken van margarine en bakkerijgrondstoffen vindt u aan de W. Amtszlaan 713734 ED Den Dolder en het telefoonnummer is 030 - 79.79.11. In het polderland van Stad a/h Haringvliet groeide hij op: drs. Wagner; jarenlang dierenarts op Flakkee. Als boerenzoon, „we hadden tuuseen hêêl krootje", zat hij al vaak tussen de beesten. Tijdens ons gesprek blijkt dat hij voor dieren een grote liefde koestert, vooral voor katten, koeien en varkens. Hij praat zelfs tegen dieren, o.a. tegen de varkens van zijn buurman waarmee hij hele gesprek ken voert. Zijn opa, afkomstig uit Brabant, kwam in Ooltgensplaat terecht en zijn vader als Jonge boer in Stad in 1902. Iets van de gemoedelijkheid, die Brabanders eigen is, herken ik bij Wagner.... We zitten in zijn kantoortje waar nog iets van de bekende „dokterslucht" hangt. Er staan een aantal stopflessen die spiritus, alcohol en andere medische vloeistoffen bevat ten. Het zijn tastbare herinneringen uit de tijd dat Wagner praktiserend dierenarts was. Tja, ik deed het met hart en ziel. Het is wél een zwaar beroep. Ik ben 's nachts ongeveer 1300 keer uit mijn bed gebeld. Aan dit beroep zitten, zoals bekend afmattende facetten; bijv. de verloskunde om er maar eens één te noemen. Vandaar dat ik er met mijn 50ste mee ben gestopt. Hij vertelt hoe hij daarna bij de vleeskeuringsdienst gekomen isen later inspecteur (ministerie van landbouw) werd. Het inspecteursschap omvat de controle enz. van dieren die het land binnenkomen, rij- en renpaarden, dieren voor safariparken en dierentuinen alsmede fok- dieren. Verder die dieren, die geëxporteerd worden. Vanaf zijn 54ste tot en met zijn 65ste was hij inspecteur bij de veterinaire dienst. Als rasechte Flakkeeënaar is hij altijd trouw zijn moedertaal blijven spreken. Hy zegt: „als ik vroeger naar de overkantging,ik studeerde in Utrecht, hoorde ik op de boot Flakkeeënaars vaak „bekakt" spreken tegen el kaar. Kijk, je eigen dialect spreken beschouw ik een beetje als een cultuur vasthouden, zeker wanneer in dat dialect gedichten en liederen ontstaan. Natuurlijk spreek ik Nederlands als ik onder Nederlandstaligen ben of bij bepaalde gelegenheden. Dat doeje uit beleefdheid. Maar als ik op de vazze bin praet ik Flakkees. Hij vraagt mij of ik weet wat een vazze is en geeft meteen zelf het antwoord: een zomp gras met modder. (Ik wist het...) Als bestuurslid van de Zeeuwsche Vereniging voor dia lectonderzoek vertegenwoordigt hij Flakkee. „Daar er gaandeweg steeds meer belangstelling voor de Flakkeese taal ontstaat (ik denk aan onze rubriek: Wie schrijft er mee....) zou het misschien leuk zijn om vaker een dialectmiddag te organiseren", opper ik. „Ja, misschien dat daar inderdaad behoefte aan is. We hebben al ieder jaar de dialectdag in Kapelle, die dit jaar op 1 lokt. valt. Iedereen die lid is van onze vereniging kan er heen, eventueel met een introducé". Het lijkt me een goed idee om gelijk te vertellen dat u zich als lid kunt aanmelden bij: mevr. J.A. Oele-Leys, Vroon- landseweg 3b, 4421 GJ Kapelle; tel: 01102-1700. Bi/mijn binnenkomst in huize Wagner had ik in de brede gang een orgel zien staan. Op mijn vraag wie erop speelt 90U9eil TISMTJt Ik bezit een gouden tientje uit 1917. Zijn er hier veel van in omloop en wat kan de waarde ongeveer zijn? Het ziet er nog gaaf uit. Antwoord: Juist 1917 is eenjaar dat er veel gouden tientjes aangemaakt zijn, na melijk vier miljoen, omdat er in de voor gaande oorlogsjaren geen geslagen waren. Wat de waarde betreft is uw uitdrukking „gaaf uitzien" te vaag. Is het muntstuk stempelnieuw in een doosje met watten opgeborgen, zonder ooit in omloop te zijn geweest, dan kan 't in nog ongerepte staat voor een liefhebber zo'n 300,- waard zijn. Maar... ziet men er onder de loupe krasjes en/of slijtplekjes op, dan daalt de waarde naar gelang de slijtage. En ver zamelaars geven maar weinig of niets voor veel gebruikte, dus erg bekraste en ver sleten koninkrijksmunten. OF OHWEtRsnitejss Kunt u me vertellen waar die piepkleine vliegjes vandaan komen die je maar een énkele dag ziet, meestal bij drukkend weer, en die dan in massa 's om je heen kriebelen En hoe Je ze kwijt kunt raken Antwoord: Die ca 4 mm kleine ranke diertjes zijn de zg. onweersvliegjes. Als u ze maar één enkele dag ziet, bent u beter af dan de boeren en tuinders die er 3 64 dagen last van hebben en ze dan één dag mis senDeze insekten hebben in vrijwel elke streek van Nederland een eigen naam gekregen. De Groningers noemen ze knuut, elders zijn het hooi- of donderbeestjes, ook wel franjevleugeligen en blaaspotigen of officieel thrips dan wel tripsen, en thysanoptera onder de insektenkenners. Van de 3000 bekende soorten komen er 132 verschillende in ons land voor en verschiedene soorten zijn zeer schadelijk als galverwekkers of overbrengers van virusziekten. Waar ze al die andere dagen zitten? De meeste huizen op levende plan ten, want ze vreten liefst plantaardige materialen: soms bloemen, dan weer blad, bladstrooisel, bladgrond en vooral gra nen, andere vreten schimmels en rottende stoffen, maar ze huizen in tuinen en op akkers en vandaar uit komen ze bij warm en drukkend weer wel eens bij miljoenen met hun stekende en zuigende monddelen op de mensen af. Vandaar die bijnaam „onweersvliegjes". U kunt ze verdrijven met de geuren van alkohol, petroleum, terpetine of rook. U kunt ook te water gaan om ze kwijt te raken als ze tussen uw kleren kruipen en in neus en oren krie belen. Maar als het weer omslaat, zijn ze meteen verdwenen. zegt hij: „ik". Ik speel graag orgel en luister er ook graag naar. Van tijd tot tijd ga ik naar een concert. Vooral werken van Bach en Mozart hebben mijn voorkeur. Trouwens, ik waardeer veel meer muziek. Dit voorjaar ben ik met mijn zoons en schoondochter naar een concert van de Russisch-Amerikaanse pianist Horowitz (82 Jaar) geweest. Zoiets maak Je maar eens in je leven mee. We hebben geweldig genoten. Wagner is voorzitter van de orgelcommissie van de Ger. Kerk waar hij als invaller weleens speelt. Tevens doet hij voor de kerk de ledenadministratie en een gedeelte financiële administratie. Overigens is hij 30 Jaar be stuurslid van het Groene kruis geweest en is hij al 30Jaar lid van de Lionsclub G.O., die veel aktiviteiten voor de gehandicapten ontplooit. Zo hebben we onder meer 3 vakantiewoningen doe voor een lage prijs aan gehandi capten worden verhuurd. Tot slot vraag ik hem of hij nog andere hobby's heeft. „Hobby's Ja: wildeplanten en bomen, aardrijkskunde. En eigenlijk was mijn vak een hobby. Ik ben verliefd op dingen die leven, vooral grote zeezoogdieren en in het kleine... de bacteriën. Het hele leven in zee boeit me enorm. Ik heb eens aan het T. V.-spel „Ja, natuurlijk" mee gedaan. Ik had een veelomvattend onderwerp: walvissen. Mijn tegenstander had de koekoek gekozen. Ik moest meteen tweede plaats genoegen nemen. Het was een leuke ervaring. Ik wilde besluiten met een uitspraak van deze aardige dierenarts die luidt:,. Watje doet moetje goed doen en die als een herkenbare draad door dit gesprek loopt. Teunie Knöps. Ouddorp. „Zeeland veilig", werd als motto gebruikt voor een tekenwedstrijd voor de basisscholen t.g.v. de ingebruikname van de compartimenteringswerken in de Oosterschelde vorig jaar 4 oktober. Rijkswaterstaat kreeg ongetwijfeld mooie tekeningen binnen, maar die van de 7-jarige Petra v. d. Laan, leerlinge van de Kon. Beatrixschool te Ouddorp kreeg een bijzondere waardering. Zij dient als illustratie voor de kaart waarop de Minister van Verkeer en Waterstaat Neelie Smit-Kroes alle deelnemers aan de wedstrijd voor hun deelname bedankt en dat is voor Petra en voor de school een hele eer! S GROSN GOUÜ Ik heb een zg. gouden iep in mijn tuin, maar van die goudkleur die ik nooit iets. De blaadjes bijven groen. Hoe krijg ik m 'n beloofde bladgoud? Antwoord: Een lichte standplaats is de voornaamste voorwaarde om een bijzon dere bladkleur goed te laten uitkomen. Krijgt een goudiep teveel schaduw, dan komt het (blad)goud in 't gedrang. Is er bij u geen sprake van gebrek aan licht en lucht, dan kan er misschien verbetering worden bereikt door te zorgen voor vol doende losse en niet te droge grond. Probeer volgend seizoen eens de gewenste bladkleur te bereiken door de aarde gere geld met een riek goed los te maken. Dan krijgen de wortels meer lucht. KIWIVITAMieNTJtS Is het waar, dat er in één kiwi net zoveel vitaminen zitten als in 7 sinaasappelen, of in 3 grapefruits en 2 citroenen? Antwoord: De kiwi is een vnl. uitNieuw- Zeeland geïmporteerde sappige vrucht, die zéér rijk is aan vitaminen C. Je kunt echter de hoeveelheden vitaminen van bepaalde vruchten pas vergelijken, als je het gewicht of de omvang van het schone vruchtvlees in aanmerking neemt, zonder de delen die we niet opeten. Als we dat doen, dan kan in het algemeen gesteld worden, dat er in het vruchtvlees en het sap van kiwi's méér vitaminen voorkomen dan in een zelfde hoeveelheid vruchtvlees resp. sap van sinaasappelen, grapefruits of citroenen. WOR Pe THUISRAKKCRS Het is mijn gewoonte om zelf, brood, koek en gebak te bakken, maar veel benodigdheden zijn niet in de winkel te koop. Weet u een adres, waar ik brood- crême, cakepoeder, bindmiddel, mosco- visch poeder kwikslag en verbetercrême kan bestellen? Antwoord: Het is een leuke hobby om zelf brood en banket te bakken, maar alle thuisbakkers krijgen te maken met dat zelfde probleem: waar haal ik de grond stoffen vandaan? Er zijn in ons land legio fabrikanten van en groothandelaren in bakkerijgrondstoffen, maar die leveren uitsluitend in grootverpakking en niet in kleine zakjes. Maar u schrijft uw brief „mede namens andere dames". Wat let u, om gezamenlijk een Nederlands Thuis- bakkersclubje op te richten en dan voor gezamenlijke rekening bij een groothande laar in te kopen? ons 0A9EUJKS 9R009 Het brood van de supermarkten is goed koper dan van de warme bakker. Is het dure brood van betere kwaliteit en dus gezonder? Antwoord: De prijsverschillen kunnen inderdaad opvallend zijn, maar dat komt o.m. doordat het brood voor grootwinkel bedrijven slechts een bij-artikel is, terwijl de warme bakker van zijn baksels moet leven. Supermarkten kopen centraal en goedkoper in, maar de zelfstandige bakker let meer op de kwaliteit van zijn grond stoffen en gebruikt vaak zeer dure brood verbeteraars. Ook kan de echte ambachts man zijn produkten nog een persoonlijke behandeüng geven, waardoor een hoog waardig brood (en evt. banket) ontstaat en meer keuze kan worden geboden. In smaak zal er dus beslist verschil zijn. Maar wat voedingswaarde betreft, moe ten de broden gelijk zijn. Volgens de geldende voorschriften dient een brood een bepaald gewicht en daarbij behorende voedingswaarde te hebben. Donderdag 2 juli vermaakt „De Burght" in Burgh-Haamstede het publiek met het draaien van een verrukkelijke Walt Dis ney creatie „The Love Bug". Dit keer niet een van de vele dieren- produkties van de grote filmmeester, maar een heel aparte hoofdfiguur: een Volks wagen Kevertype, dat door Disney met bijzondere kwaliteiten wordt uitgerust. Coureur Jim Douglas is eigenaar van dit wondertje op wielen, dat als ie zich even kwaad maakt een Ferrari voorbij kan stuiven. Jim is ervan overtuigd dat de overwiimingen die hij boekt met zijn kever (Bug) te danken zijn aan de talenten van de bestuurder. Maar Jim's grote concur rent op de racebaan. Peter Thomdijke, schrijft terecht de superpretaties van de combinatie toe aan het vernuftige mobiel en probeert de auto in zijn bezit te krijgen. Het eigenzinnige wagentje, dat Herbie heet, is afwisselend verwikkeld in dolko mische en spannende avonturen, waarbij enerzijds slapstick en anderzijds stunts bijna twee uur lang het doek vullen. Dit is de eerste filmvoorstelling op „De Burght" die men door gebruikmaking van het filmpaspoort (5 films voor 25,-) kan bijwonen. De film begint om 21.45 uur. DIRKSLAND Zaterdag heeft zwem vereniging „de Gooye" aan een sprint- zeskamp deelgenomen, welke werd ge organiseerd door „de Geul" uit Papen- drecht, er werd aan deelgenomen door ploegen uit de hoogste Z.R.O. afdeling. Deze wedstrijd wil men elk jaar als af sluiting van het seizoen houden zodat iedereen zich voor de vakantie nog even kan uitleven op de korte afstand, boven dien was voor de snelste vereniging een mooie wisselbeker te verdienen. „De Gooye" ging er al meteen flink tegenaan, want na enkele estafettes en het vlinder- en rugslagprogramma te hebben afgewerkt bezette „de Gooye" de 2e plaats metmaar25 sec. achterstand op het sterke „Poseidon" uit Ridderkerk. In het tweede deel van de wedstrijd werd op de schoolslag meer tijd verloren, maar na de vrije slag en enkele zeer goede estafettes wist „de Gooye" de 2e plaats toch te behouden, alleen was de achterstand nu opgelopen tot bijna 3 min. Van de 61 starts die ,,de Gooye" voor zijn rekening nam werden er 54 in een pers. recordtijd ge zwommen, ook werden deze middag 5 clubrecords verbeterd nl. 50 m rug dames Wanda Jongejan 0.32.4; 50 m rug en 50 m vlinder heren Theo Jan Tanis resp. 0.29.1 en 0.27.9, 50 m school heren Menno Kiela 0.34.0 en 50 m vrij heren. Hans Jongejan 0.24.5. De estafette's waren erg spaimend en van de 10 estafette's die deze middag werden gezwommen werd er 7 maal een 2e of 3e plaats behaald. Er werden 11 medailles gewonnen en wel doon Sandra Mijnders 50 m vlinder 0.32.6 3e en 50mvrij0.31.8 2e; Theo Jan Tanis 50 m vlinder 0.27.9 3e en 50 m rug 0.32.4 1 e; Robert van Lenten 50 m school 0.48.4 Ie; Meimo Kiela 50 m school 0.34.0 Ie; Mare Nederlof 50 m school 0.35.6 3e; Hans Jongejan 50 m vrij 0.24.5 2e en Johan Langbroek 50 m vrij 0.25.8 3e. Tot het bewakingsgebied van de post Bruinisse, onderdeel van de groep Willemstad van de r^kspo- litie te water, behoort ondermeer het Grevelingenmeer met daaraan gelegen de haven van Herkingen. Als niet onbelangrijk onderdeel van de algemene politietaak wordt gezien het werk in het kader van „Voorkoming Mis drijven". Gelet op de vele diefstallen biimen het watersportgebeuren, met name die van surfartikelen, wordt door de RP te water op de jaarmarkt te Herkingen aktie ge voerd om te komen tot het graveren en merken van deze goederen. De politie zal die dag aanwezig zijn tegenover het ver- enigignsgebouw „Ons Huis" waar men zijn surfiiitrusting, te weten plank, mast, giek, zeil, pak etc. van zijn postcode kan laten voorzien. In het verenigingsgebouw zelf wordt een maquette van een jachthaven opgesteld, inclusief motorzeiljacht, waarop een aan tal misdaadbevorderende situaties ken baar wordt gemaakt Teneinde het aantal diefstallen van wa tersportartikelen, üw eigendommen, in de toekomst zoveel mogelijk te beperken, wordt op aller medewerlang gerekend. U weet het: „VOORKOMING MIS DRIJVEN", een zaak van de politie èn u! MELIS SANT Toezegging van beroep Ds. A VUetstra jr., Ned.Herv.predikant, ontving een toezegging van beroep naar de Herv. Gem. van Loon op Zand. PREDIKBEURTEN ZEELAND Zondag 5 juli 1987 SINT ANNALAND - Herv. Gem. 10.00 uur Kandidaat W. Zuiderduyn uit Stellendam en 18.00 uur Ds. K. Groenendijk uit Sommelsdijk - Ger. Gem. 9.30, 14.00 en 18.00 uur lees- dienst - Ger. Gem. in Ned. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst. In samenwerking met de Stichting „Jong Op Weg" zal het Vormingscentrum Oude Tonge het komend schooljaar een ver- keerscursus starten die opleidt voor het officiële theorie-certificaat voor het rij bewijs. Deze zal onder deskundige begeleiding van een verkeersdocent worden gegeven in een serie van 34 lessen. Dit theorie-certificaat blijft 3 jaar geldig. In deze tijd moet het praJctisch gedeelte voor het rijbewijs gehaald worden. Deze kursus kan gevolgd worden door wer kende- en werkloze jongeren in de leeftijd van 16 t/m 18 jaar. Tevens is het de bedoeling om bij voldoende deelname een typekursus te starten. Voor inlichtingen en/of opgave: Vormingscentrum Oude Tonge, Ds. van Halenstraat 2, 3255 BN Oude Tonge. Telefoon 01874- 1888. '•h, IV^^l^H^^V^'K^V

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 9