Leasing Expositie in Streel(museum lierdenict de onigei(omen fiaiciceese Joden Sport en alle soorten politiek Delta vissers bijna 1000 leden Chr. Basisschool „De Hoeksteen" VERWERS auto's dat gemopper... Garage KNÖPS B.V. 149,- Citroen-Hesselink Weer 5 zomerbraderieën in Middelhamis htubrethtse \Komj^M\Mi Ramoco b.v. Goeree-Overflal(l(ee Grootscheepse verf beurt voor Haringvlietslulzen Onze SHOWROOM US\ -t=,ss S9e Jaargang No. 5610 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur(alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief We worden bezig gehouden door van alles en nog wat. Het gaat er maar om hoe en door wie. Elsevier bracht onlangs een Kroniek van de twintigste eeuw" uit. De omslag bevat een aantal foto's. Daar onder ettelijke sportfoto's. Kennelijk een onderdeel van ons leven. Sommigen kunnen er niet buiten. Daarop wordt ingespeeld. Zo worden we in onze zwakheden aangetast. Sensatie, hartstocht, het idee van „als ik die man of vrouw was". Zo hebben we allen onze helden. Ook helezware". Terwijl er maar hulp is bij één Held. Buiten Hem is geen leven. Deze week is de Tour de France gestart. Een wielerspektakel. Alsof het gepland is: koning voetbal is met vakantie, de ridders van de weg nemen het over. Van teamsport naar een sport waar het soms op de prestaties van de enkeling aankomt. Verandering van spijs doet eten. En laten we maar niet te snel zeggen dat het ons „niets doet". Wij mensen zijn soms erg inconsequent. We doen dan anders dan we zeggen, of we accepteren iets wat we normaal ver afschuwen. Je kunt iemand die door hard werken meer verdient dan modaal uit maken voor een kapitalist en tegelijker tijdje verkneuteren over de verdiensten van een jonge man of vrouw op het sportveld. Het excuus is dan: zij moeten het in een paar jaar voor elkaar krijgen. We leven in een tijd van emancipatie. Vrijmaking van knellende banden. Maar dat iemand zich voor zeventien miljoen laat verkopen en dan als eigen dom van een bedrijf geldt: dat noemen we een handige jongen. Dat het modern slavendom is deert niet, nee als je daar over praat moet je denken aan „moe achter het aanrecht". Wij waarschuwen tegen de uitingen van de massa. Wij gaan prat op de zelf standigheid van het individu, zijn gave zelf te beslissen. Tegelijkertijd accepteert men dat jongeren opgaan in de massa en daarin soms hun normen verlagen. Wie ziet me, wie doet me wat? We accepteren dat we gemanipuleerd worden door tot levende reclamezuilen verklede coureurs. Velen van ons zijn voor zondagsrust voor dito heiliging ook nog wel, maar hoe weten we natuurlijk generaliseren we dan wat er gebeurd is? En als de zondag Gods dag ermee gemoeid is, wordt dat dan door de dagen in de week goedgemaakt? En om misverstanden te voorkomen: niet alleen op het terrein van de sport kan men te ver gaan. „Het roer in Zuid Korea gaat om Dat was de krantekop van maandag 29 juni. Op zich een goede zaak, hoewel wat laat. Maareen van de aanleidingen was chan tage. Chantage met sport. Daar kon die sport niets aan doen, maar het tekent het gewicht wat men er aan geeft. In dit geval gaat het om de Olympische Spelen. Die worden een politieke machtsfactor. In 1968 waren het de negeratleten die bij de huldiging groetten met de gebalde vuist, het teken van zwarte kracht. In 1972 vallen arabische terroristen het verblijf van de Israëli aan. In 1976 boycotten de Afrikaanse landen de spelen, terwijl in 1980 de russische inval in Afghanistan vele landen deed thuisblijven. Het oost- blok bleef tóen maar in 1984 thuis. Nu in 1987 worden de spelen en het prestige wat zij hebben gebruikt om de regering Chun Doo Hwan in Zuid-Korea te dwingen tot concessies. Tegelijkertijd wordt Barce- lona opgeschrikt door ETA-terreur. En dat is de stad waar in 1992 De belangen die spelen zijn enorm. Zij variëren van nationale trots, via spelen voor brood, persoonlijk belang, zakelijke betrokkenheid tot oogsten na zoveel jaar trainingsarbeid. En dat alles voor een wereldforum. We worden bezig gehouden met alles en nog wat. Maar kijken we door dat alles heen? Dirksland, 01877 - 1357 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER De Middenstandsver. „Middelhamis" heeft voor het inmiddels aangebroken zo merseizoen weer een reeks van 5 brade rieën georganiseerd die alle op vrijdag avond gehouden zullen worden, de eerste op 10 juli en de laatste op 7 augustus, van 's middags 13.00 uur tot 's avonds 9 uur. Op elk van de braderiedagen is voor het nodige entertainment gezorgd. Behalve muziek, en een computerinformatiemarkt wordt vrijdag 10 juli de 6e braderieloop gehouden, een wedstrijdloop over 10 km. Tussen 5 en 7 uur zal die middag een heteluchtballon opstijgen en over Middel hamis varen. Op de 2e braderie, vrijdag 17 juli wordt aan het Zandpad de grote trackershow gehouden en zal door de Am sterdamse zanger Koos Alberts worden opgetreden. Een biertap-wedstrijd volgt op 24 juli. De 4e braderie, op 31 juli zal weer ruimte geven aan de jaarlijkse kunstmarkt en tijdens de laatste, op 7 augustus wordt een Vanningshow gehouden waarop kleur rijk beschilderde auto's te zien zullen zijn. In het maandblad „Deltavissers", een uitgave van de bootvisver. „Zuid-West Nederland" wordt in een hoofdredactio neel artikel vooruitgezien op de notering van het 1000e lid. Dat is een score die de oprichters d.d. 13 januari 1979 zelfs in hun stoutste dromen niet hadden dur ven dromen, zo wordt daarover opge merkt. Met voldoening wordt geconstateerd dat de Ver. een grotere veiligheid voor haar leden heeft bewerkstelligd en met grote waardering wordt gewag gemaakt van de waakzaamheid van de kustwachtpost en van Westkapelle, V/est Schouwen en Ouddorp, alsmede dopr de reddingsboten in het gebied. „Caj)abele mensen die gericht luisteren (7 dgn. x 24 uur per week) om waar nodig in te laten grijpen", zo wordt het personeel van de kust wachten gewaardeerd. De contributie voor een lidmaatschap van de bootvisver. bedraagt 75,- per jaar. OOLTGENSPLAAT Op het plein van de Chr. Basisschool werd er j.l. zaterdagmorgen een markt gehouden. Een aantal leerlingen maakten het volgende verslag voor „Eilanden- Nieuws": Markt Ooltgensplaat Zaterdagmorgen 27 juni was het op het schoolplein van de Christelijke Basis school „De Hoeksteen" te Opltgensplaat een gezelUge drukte. Om 10 uur zou de markt t.b.v. Woord en Daad en de eigen school beginnen. Om 8 uur waren leer lingen, ouders en leerkrachten druk in de weer om de kraampjes in te richten. Vlag getjes werden opgehangen om het nog wat gezelliger te maken. Om kwart voor tien kwamen de eerste klanten al. Er was van alles te koop: levensmiddelen, aardap pelen, bloemen en planten, speculaas enz. Voor de kinderen waren er „knipkaar- ten" gemaakt. Zij konden met de knip- kaart diverse spelletjes doen, daar had den ze van tevoren voor betaald. Oud en jong speelde mee: blikgooien, balschieten, sjoelen, korfbalgooien, het gewicht van 11 biggen raden en de naam van een pop. Als je trek had kon je bij verschillende kraampjes terecht. Wafels, pannekoeken, haring, poffertjes en slaatjes. In de koffie- hoek kon je een kopje koffie met cake nemen. Ook was er een rommelmarkt. Pannen, bloempotten, schilderijen, boeken en speelgoed werden vlot verkocht. Als je vieze schoenen had gaf dat niets want voor 50 cent kon je ze laten poetsen. Om 1 uur was alles afgelopen en werd alles opgeruimd. De markt werd mede door de offervaardigheid van ouders en ondernemers en de medewerking van de oudercommissie en leerlingen een groot succes. De markt heeft het prachtige bedrag van 4.167,05 opgebracht. Na aftrek van de kosten zal het geld worden verdeeld. Voor Woord en Daad; scholenbouw op Haïti en voor de eigen school. COMPACT DISC SPELERS vanaf ƒ499- Bij aankoop van Compact Disc speler, 5 CD plaatjes voor (winkelwaarde 200,-) voor olie zcfcerheid "'^l-lli*!!* 'ina A. J. van Rumpt OOLTGENSPLAAT Beroepen De hervormde predikant ds. K. van Mei- jeren ontving een beroep naar Wierden (Ov.) (vac. ds. A. Visser). RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 X Verkoop na 17.00 uur: X C. Breen, 01878 - 2496 Ingezonden: Wat zijn wij toch klagende mensen. Nooit zijn we tevreden. Altijd mopperen we, in het bijzonder over het weer. Als het regent willen we dat de zon maar schijnt, als het warm is zoals nu willen we koeler weer. We hebben het verdiend als God de Heere ons niet langer zou laten leven. Na een lange periode van regen scheen opeens de zon weer. Waar waren onze bidstonden? Alleen in Limburg las ik dat ze een bidstond hadden uitgeschreven. Een Rooms land notabene. Zullen die ons nog voorgaan? Aan een zekere predikant werd eens gevraagd of hij wilde bidden voor mooi weer. Die predikant deed dat en het werd mooi weer. Een paar weken later zei hij: Waar hebben we eigenlijk voor gebeden? Want de Heere heeft het gebed verhoord en waar brachten wij de dank? Op de naaktstranden. Ik wil maar zeggen dat we dit zomerse weer niet verdiend hebben. Want de Heere kan de zon niet meer laten schijnen of de mens ontkleedt zich. Men kent geen schaamte meer. Wat heeft de Heere toch een taai geduld dat Hij nog geen af gesneden zaak met ons gedaan heeft. Misschien vraagt u zich af waarom ik dit zo schrijf? Wel, omdat met mij, en meer deren met mij, verdriet doet dat er zo op de weersomstandigheden, en daarmee eigen lijk op God, gemopperd wordt. Daarom moest dit even van het hart. Het Streekmuseum te Sommelsdük dat normaliter een bespiegeling geeft van het voorbge flakkeese leven zoals dat in alle rust en vree werd geleefd, biedt tot 22 juli ruimte aan een expositie van een totaal andere aard: de Jodenvervolging in de jaren van de Tweede Wereldoorlog en de diepe sporen die daarmee ook in de flakkeese samenleving zyn getrokken. De organisator van de expositie, oud flakkeeër en oud-verzetsman dhr. C. Verbiest uit Amsterdam verdient voor de opzet ervan een groot compliment, maar het is niet déérom dat dhr. Verbiest die zorg op zich nam. Veel meer is het zyn bedoeling vooral de jongeren te laten weten wat de gevolgen van de rassenleer z^jn geweest miljoenen doden en een niet te peilen blyvend leed. „Eilee Ezkera", kreeg de expositie als motto mee: dezen gedenk ik.... Sinds meerdere weken werd de tentoonstelling via ons blad ingeleid en de aboimees die reageerden op de oproep foto's en andere herinneringen beschikbaar te stellen zullen die op de expositie terugvinden; dhr. Verbiest heeft er een bij zonder goed gebruik van gemaakt. De organisatie van de expositie heeft hij gezien als een opdracht die hij meende verplicht te zijn aan de velen die weggevoerd zijn. Tegen over de bezoekers en met name de schooljeugd probeert dhr. Verbiest de juiste woorden te vinden om het verbijsterende dat toen gebeurde voor te stellen, authentieke foto's en documenten helpen hem daarbij. ..als een aanklacht tegen haar beulen ligt er het foto-albimi van Leny Slager, dochter van de rabbi. Het werd vorige week aangeboden door iemand die het jarenlang had bewaard, nadat het haar door een opkoper uit Middelhamis ter hand was gesteld omdat hij wist dat zij met de om gekomen Leny bevriend was geweest. Het is een gemiddeld meisjesfoto-album, met schoolfoto's en familiekiekjes. Ter wijl de bezitster ervan werd gedeporteerd bleef haar album als een stille getuige in Middelhamis achter en op de expositie vertelt het zijn verhaal. Er zijn foto's van andere families die in Middelhamis en daarbuiten wel bekend waren, Gazan, Levi, Rood, Hartogs en anderen. Uit de opzet van de expositie blijkt de persoonlijke be trokkenheid van dhr. (en mevr.!) Verbiest bij het gebeurde waartegen zij zich toen fel hebben verzet. In ons blad zijn meerdere verhalen van hen afgedmkt, verhalen die pas nu konden worden geschreven nu de emoties stilaan zijn weg geëbd. Dhr. Verbiest was politieman in Amsterdam in die veertiger jaren en hij heeft de Jodenvervolging van dichtbij meegemaakt. Dhr. Verbiest koestert geen haat of wrok en ook laat hij zich niet voorstaan op zijn verzetsverleden. In een van de vitrines liet hij weten: „niet alleen de flakkeese, maar alle Overheden in Nederland hebben gehoorzaam Het paneel met foto's van de Joodse families (boven) en onder een foto uit het album van Leny Slager, haar vader rabbi Slager voor hun woonhuis naast de toenmalige synagoge op het Zandpad. meegewerkt aan de uitstoting van een voUcsdeel dat, zonder dat men het wist, zo'n afschuwelijk lot tegemoet ging". Met het organiseren van de expositie heeft dhr. Verbiest een historische daad gesteld omdat het onwaarschijnlijk lijkt dat zo'n veelheid van materiaal nog eens zal kunnen worden verzameld. De tentoonstelling kreeg een bredere opzet dan alleen het flakkeese gebeuren, met o.a. enkele panelen met informatie over onderdmkking en verzet. Er zijn op diverse panelen heriimeringen te zien aan de Anti Joodse maat regelen die door de bezetter werden genomen, zoals een formulier dat verplicht moest worden ingevuld door „per sonen van joodschen bloede", waarmee voor zovelen het begin van een smartelijke weg werd ingeluid. Die „smartelijke weg" wordt d.m.v. foto's aanschouwelijk voorgesteld en soms zal men z'n emoties nauwelijks kun nen onderdmkken. Nabestaanden van de omgekomenen zullen dat ook niet küimen, zodat een bezoek aan de expositie voor hén geen verstrooiing-, maar een pijnlijke herkenning zal betekenen, maar desondanks hebben meer deren van hen hun bezoek al aangekondigd en dhr. Verbiest is blij met die respons. Hij wil hen graag ontmoeten met wie hij heeft meegeleden. De expositie waaraan duidelijk veel zorg werd besteed, dankzij de belangeloze medewerking van oud-Middelhamisser Paul Koote, duurt tot 22 juli; ze is ge opend op de gebmikelijke openingstijden van het museum; maandag t/m zaterdag van 2 tot 5 uur en 's woensdagsmor- gens van 10 tot 12 uur. Entree 1,50 en 1,- voor kinderen waarvoor men het hele museum kan bezoeken. Dit jaar zal worden begonnen met het aanbrengen van een nieuwe bescher mende laag op de 34 schuiven van de spuisluizen in het Haringvliet Eerst moe ten de oude verflagen worden gestraald. Om te voorkomen dat de verf- en grit- resten, waarin vaak zware metalen zitten, daarbij in het water terecht komen, zal elke schuif zo goed mogelijk stofdicht worden verpakt. Daarvoor wordt een frame aan de schuif bevestigd, dat met zeildoek wordt overtrokken. Het grit en de verfresten worden binnen deze hulpconstractie opgevangen en ver volgens afgevoerd naar een verwerkings bedrijf om te worden gereinigd. Binnenkort wordt dit systeem in op dracht van Rijkswaterstaat beproefd op één van de 34 schuiven. De meerkosten voor de milieubeschermende maatregelen voor de proef bedragen ongeveer 500.000 gulden. Dat is de helft van de totale kosten die met het behandelen van deze schuif zijn gemoeid. Bijkomend voordeel is, dat het schilderwerk op deze wijze in een af gesloten mimte uitgevoerd, van betere kwaliteit zal zijn. De spuisluizen, die deel uitmaken van de 4,5 kilometer lange Haringvlietdam, zijn in 1970 in gebraik gesteld. Zij zijn een onderdeel van de Deltawerken tussen de eilanden Voome en Goeree en dienen om het achterland tegen stormvloeden te be schermen. Anderzijds hebben de sluizen tot taak het overtollige rivierwater naar zee af te voeren. Zij leveren in samen hang met de stuwen in de Nederrijn een belangrijke bijdrage aan de waterhuis houding van Nederland. is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG113 TEL. 01870-2222—MIDDELHARNIS -N 1 M Peugeot Talbot dealer Kastanjela^in 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 VJNGERLI\G 3 - MIDDELHARNIS - T£L 01870 -25J8 Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e liands auto! Voor topkwaliteit, goede service en voordelige prijzen FOTO- FILM-REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER CJ C3 C3 a WaststraaiJS Molenweg t Ouddorp Teleloon 01878 1612 en 2120 Filital Renene Prinahop Hogezoom 172 Teleloon 01116-2400 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1