ifsi-A"^. B oerenhumeur zakt naarmate hoeveelheid neerslag stügt Ongetwijfeld Sociale nood in lanii- en tuinbouw 2699,- AUTO-TIP 30 GEBRUIKTE AUTO'S KIEVIT WARMTE ÜMi.i.i.li. Carage KNÖPS B.V. Citroen- Hesselink De heer J.J. Brinkman neemt afscheid van het onderwijs Alle gediplomeerde bouwkunde-leerlingen van de LTS geplaatst hmbredttse fioniiSemaH Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten AUTO-SCHADE Direkteur ad interim verzorgingstehuis „De Goede Ree" Prijswinners braderie Ie paal overdekt zwembad Uitslag P.V. Je Reisduif" Het nieuwe Gemeentehuis... (Il) 59e Jaargang VRUDAG 26 JUNI 1987 No. 5608 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Zelfdoding is volgens de statistieken een toenemend verscliijnsel in de land- en tuinbouw. Achter de kille cijfers gaat een diep menselijk proces schuil: op en rond het boerenerf komt een brok ellende tevoorschijn. Het bericht uit de Brabantse boeren- wereld sloeg als een bom in: in 1986 hebben 25 Brabantse boeren via zelfdo ding een eind aan hun leven gemaakt. Onbedoeld misschien ook ongewild werd in de berichtgeving een oorzakelijk verband gelegd tussen de suïcidegevallen en de superheffing met mestmaatregelen. Werd in Brabant het topje van een sociale ijsberg zichtbaar? Het aantal zelfdodingen op het platteland is tot voor kort achter gebleven bij de landelijke trend. Als er al sprake was van suïcide, bleef dat veelal buiten de publiciteit. In de kleinere boe- rengemeenschappen werd zelfdoding op zeer discrete en serene wijze afgedaan. Beklemmend Boeren hebben „van nature" een groot weerstandsvermogen. Zij hebben vaak met ontrwikkelingen te maken die niet of nauwelijks beïnvloedbaar zijn. De eco nomische en technologische ontwikkelin gen gaan echter niet voorbij aan het boe renerf. Dat brengt, zeker de laatste tijd, grote veranderingen teweeg op het van ouds rustige platteland. Door de „sociale ontsluiting" van het platteland worden de boerengezinnen deelgenoot aan ingrijpen de sociale veranderingen. Agrariërs schrikken wellicht en dienen zich snel aan te passen. Een en ander wordt nog ver sterkt door overheidsmaatregelen die remmend en beknellend uitwerken naar het nijvere boerenvolk. In dat verband hebben uit balans geraakte zuivelmarkten en te vergaande milieuvervuiling tot af remmende regels geleid die veehouders „aan de ketting leggen". Boeren zijn harde werkers maar lijden erg veel pijn als hun aktiviteiten in ver gaande mate worden beknot. Elke ont- wikkelingsmogelijkheid lijkt voor de boer afgesneden en de toekomstkansen worden steeds kleiner. Al deze ontwikkelingen werken ingrijpend door naar het gehele boerengezin dat zeer nauw betrokken is bij het bedrijfsgebeuren. De veelal mee werkende echtgenote en andere ge zinsleden raken gespannen. Jonge boeren zien het niet meer zitten en kinderen kunnen maar beter elders buiten de landbouw hun toekomstheil zoeken. De spanningen in menig boerengezin lopen op. Knellende overheidsregels wor den dan al gauw als hard en onredelijk ervaren en zijn soms de druppel die de emmer van ellende doet overlopen. Begeleiding Toch is het twijfelachtig of suïcide een meer dan opvallend verschijnsel is in de land- en tuinbouw. De indruk wordt soms wel gewekt alsof de boerengezinnen aan hun lot worden overgelaten. Toch is er wellicht geen enkele bevolkingsgroep die zo hecht en solidair is dat problemen samen worden opgevangen. Bovendien beschikken de boerenorganisaties over begeleidings-, voorlichtings- en sociale diensten die hun leden met raad en daad bijstaan. Zeker is dat het aantal succes volle „reddingen" veel groter is dan de fatale mislukkingen. Alleen de laatsten halen de pers, de eersten echter niet. Hoe dan ook: nu de boerengezinnen in meer dere mate worden bedreigd door beklem mende maatregelen en toekomstloze pers pectieven zal de begeleiding op het platte land nog intensiever moeten worden. Boe ren en hun gezinnen kunnen zich niet afzonderen van ingrijpende maatschappe lijke ontwikkelingen. Het aanpassings proces is onvermijdelijk en vraagt de zo zeer gewenste begeleiding. De boeren organisaties erkennen hun opdracht op dat gebied maar weten ook dat menselijk leed niet altijd met een simpel recept voorkomen wordt. Zelfdoding is een extreem (en zeer ernstig) probleem, maar begeleiding in een aanpassingsproces kan nog veel meer leed (ook stil leed) in de land- en tuinbouw voorkomen. E. Schouwing PEUGEOT TALBOT AUTOIVIOBIELBEDRIJF VISSER STELLEND AM Wanneer er ooit energiek een eerste paal is geslagen, dan zal dat a.s. donderdag 2 juli het geval zijn. 's Middags om 4 uur is aan weth. L. Visser de eer (en het genoe gen!) de eerste paal te slaan voor het nieuw te bouwen overdekte zwembad. De reali- satiekosten daarvan zullen 4,7 miljoen bedragen. Projectaannemer is de P.O.D., Project Ontwikkeling Drachten. Bouwkundige aannemers zijn de fa De Blok Stellendam en fa Boeter Middelhamis. Het nieuwe zwembad wordt in de direkte nabijheid vanhet bestaande openluchtbad gebouwd. Dirksland, 01877 - 1357 OOLTGENSPLAAT Beroepen De hervormde predi kant ds. K. van Meijeren ontving een beroep naar de Hervormde gemeente van Moerkapelle. OOLTGENSPLAAT De heer J. J. Brinkman, onderwijzer aan de Christelijke Basisschool „De Hoek steen" te Ooltgensplaat gaat wegens pen sioengerechtigde leeftijd met ingang van het nieuwe cursusjaar het onderwijs ver laten. Vanaf 1 september 1952, dus 35 jaar, is hij aan genoemde school ver bonden geweest. Het bestuur en personeel hebben gemeend dit feit niet ongemerkt te mogen laten voorbijgaan. Op vrijdag 3 juli a.s. wordt de heer en mevrouw Brinkman een recetiii -angeboden. Vanaf 19.00 tot 21.00 uur is er in het Verenigingsgebouw „Elthato" gelegenheid om het echtpaar de hand te drukken en afscheid te nemen. Ouders en alle andere belangstellenden zijn daar van harte welkom. Zie verder de advertentie in dit nummer. De heer en mevrouw Brinkman blijven wonen aan de Pr. Bemhardstraat 19 te Ooltgensplaat. Bouw aan je toekomst in de bouw: Op de jongstleden maandag in de LTS te Middelharnis gehouden introduktie- avond voor de nieuwe werknemers bin nen de bouw bleek al de bgzondere waardering voor het LTS-diploma, doordat alle afgeleverde leerlingen van deze school voor de vakken timmeren en metselen al een baan hebben. In het georganiseerde bouwbedrijf N.V.O.B, bestaat sinds twee jaar het zogenaamde „Samenwerkingsverband" dat de adspiranten in opleiding neemt en d.m.v. een' arbeidsovereenkomst hun voortgezette opleiding voor minimaal 2 jaar garandeert. De jonge bouwvakkers hebben dan de verplichting, naast de prak tische vorming van vier dagen per week, de theoretische vorming van één dag per week aan de Streekschool voor B.B.O. te volgen. Het samenwerkingsverband, gecoördi neerd door de heer J. Boeter, heeft o.a. een leerlingbouwplaats onder haar beheer, waar onder leiding van leermeesters, de adspiranten een serie complete woningen bouwen. Deze leerlingenbouwplaats, uit gevoerd in opdracht van de firma Kroon, draait momenteel in Den Bommel op volle toeren. Een volgende bouwplaats op ons eiland is in voorbereiding. Het leerlingstelsel van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf heeft inmid dels zijn consulent de taak de opleiding te begeleiden en in goede banen te houden. Enkele leerlingen zijn buiten het samen werkingsverband om geplaatst bij aan nemers die plaats hadden voor toekom stige vaklieden. Deze jongelui komen ook in dezelfde opleiding d.m.v. een leer- evereenkomst. Om dit alles binnen de regio te organi seren, te coördineren en te begeleiden bestat een Regionale Opleidingscommis sie (R.O.C.) waarin vertegenwoordigers van werkgevers, werknemers, onderwijs en het Gewestelijk Arbeidsbureau zitting hebben. Deze R.O.C, die momenteel zo'n 40 leerlingen begeleidt komt maandelijks bijeen en om de twee maanden zijn daarbij de leerlingen in opleiding aanwezig. Door samenwerking zijn er goede moge lijkheden voor: Een baan in de bouw, een vak waar je later wat aan hebt! J.V.C, camcoder BR-C9 kleine afmeting licht gewicht 760 gram eenvoudige bediening perfecte beeldkwaliteit Om uw vakantie te herbeleven op de televisie. adviesprijs 2968,- 3 JAAR volledige GARANTIE* vooraBe zekethetd! zorgeloos op vakantie Garantie tot 1 -7-1988 G a rag e v:-d. VeJde Bv^ Sanitair- Centr. verwarming 01870-2609 twa-*'!^»"*) Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1569 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 Het weerstandsvermogen dat de boeren van nature liebben (een vaststelling uit het hoofdartikel op deze voorpagina) wordt de laatste weken danig op de proef gesteld nu de buien nauwelijks van de lucht zijn geweest. Mens en gewas, beiden snakken naar de verwarmende zon die zich hopenlijk snel zal laten zien. Uit informatie naar de neerslagcijfers op Flakkee konden we geen duidelijk beeld opmaken, maar wel bleek er uit dat Middelhamis in de maand mei 84,2 mm noteerde terwijl 44,3 mm als gemiddelde wordt gerekend. In juni was het al niet minder, in het week-end van 6/8 juni viel er 28,4 mm. Uit Oude Tonge konden we geen informatie krijgen omdat daar de meter defect is geweest, maar wel kan men daar de indruk beluisteren dat er sinds de sluiting van de Volkerakdam meer neerslag valt dan voor die periode. De man die we temidden van z'n bijna verdronken bieten fotografeerden, dhr. van Peperstraten, heeft ook die stellige indruk. Het enige wat hij aan z'n (goed gedraineerde) perceel bieten langs de Langeweg kon doen was het water wat aflaten. Graag had hij ze nog willen „schrobben" om straks van veel onkruid gevrijwaard te blijven, maar daar valt niet aan te denken, 't Lijkt er ook op dat de bieten niet diep zullen wortelen nu er aan de oppervlakte volop water beschikbaar is. Zon, veel zon, daar wordt op gewacht. Zaterdag 4 juli jaarmarkt Herkingen op 4 juli a.s. staat Herkingen weer bol van aktiviteiten. Voor de derde maal op rij wordt de Jaarmarkt georganiseerd. Het een en ander staat te gebeuren op en rond de Scharloodijk nabij de visbank. Primeur voor de Zuid-Hollandse eilan den is die dag de stand van de Rijkspolitie te Water, post Bruinisse, die in het kader van de Voorkoming Misdrijven een voor lichtingsprogramma en een graveeraktie op touw heeft gezet. Nieuw is ook een demonstratie van hon- dendressuur in de tuin van het bejaarden centrum. Verder ontbreekt het schapen- scheren niet, ook tal van oude ambachten worden het dorpshart gedemonstreerd. Het ligt in de bedoeling de diverse pro grammapunten aan te laten kondigen door de dorpsomroeper. U kent nog wel of weet uit overlevering dat die het nieuws „uit belde". Voor deze gelegenheid is de dorpsbel van de voormalige gemeente Herkingen be schikbaar gesteld door de laatste nog in leven zijnde omroeper. Het omroepen zelf zal gebeuren door een lid van de plaatse lijke brandweer die na selectie uit het grootste stemvolume bleek te beschikken. De organisatie is wederom in handen van de commissie Jaarmarkt Herkingen. De baten van deze dag komen ten gunste van de gezamenlijke verenigingen die een niet geringe inzet tonen voor het welslagen van deze dag. OOLTGENSPLAAT - dinsdagavond 7.30 uur ds. J. Beens, Scherpenisse. OUDE TONGE - dinsdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria, Waardenburg. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS u u o Perl augustus heeft de direktrice van het verzorgingstehuis „De Goede Ree" een fiinktie aanvaard in Bleskensgraaf. Yoor haar in de plaats is tijdelijk aangesteld de heer C. J. van Vugt. De heer Van Vugt is 5 5 jaar en ftingeert thans als direkteur van een verzorgingstehuis in Wapenveld. Het bestuur van de Stichting HDG hoopt in de interimperiode uit te zien naar een nieuwe funktionaris al^ vervanging van zuster Van de Riet. DEN BOMMEL De slagzin die men tijdens de Braderie van zaterdag 20 juni moest raden luidde: „De Bommelse Middenstand is zijn geld waard". De prgswinnaars z^n: Ie prijs: Weekend Center Park: Leon Melissant. 2e prijs: eveneens zo'n ontspannend week-end: W. van Biert. 3e prijs: Gezellig etentje 100,- Joh. de Graaf. 4e prijs: Slagroomtaart, J. V. d. Welle (Middelhamis). 5e prijs: Waardebon 25,-, A. de Wit. 6e prijs: Waardebon 25,- Hage (Ooltgensplaat). 7e t/m 10e prijs: Waardebon 25,- benzine. Joh. Kamerling, Wilma de Visser, K. Bakelaar, E. Donkersloot (N. Tonge). Voorts nog 5 prijzen van 10,- A. van Bladel, A. de Wit, J. Hokke, J. Groene- veld en D. v. d. Mey. U kunt uw prijs afhalen bij de Rabobank Den Bommel. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Een wedvlucht vanuit St Vincent d.d. 20 juni 1987. In concours 108 duiven. Afstand 982 km. C.Kieviet l;A.deGans:2,7,13,15;C. Vroegindeweij: 3, 20; J. v. d. Slik en Zn.: 4; C. Blom en Zn.: 5; A. Meiaard: 6,10, 11; P. van Moort Jr.: 8, 23; J. Vis van Heemst 9, 21; M. Kievit 12,14,16,17, 19, 24, 25; J. van Alphen: 18; B. W. Kalkman: 22; P. van den Boogert 26; P. Verkerke: 27. Ingezonden: De anonieme inwoner van Middelhamis die in de krant van j.l. dinsdag in een ingezonden stuk een klacht schreef over de „verlorenheid" die hem/haar over kwam bij het betreden van het nieuwe Gemeentehuis van Middelhamis, heeft zich weinig sympathiek uitgelaten over de mensen die hij/zij daar aantrof en dacht aan te treffen. Tien tegen één dat ik de receptioniste moet zijn geweest die op het moment van het bezoek niet paraat was. Uit niets blijkt dat inzender ook maar enig geduld aan de dag heeft gelegd, want lang kan mijn legitieme afwezigheid niet het>- ben geduurd. Trouwens, waarom zou iemand zich in het prachtige gebouw ver loren voelen, of het betreden van open bare gebouwen moet voor inzender een heel ongebmikelijke bezigheid zijn ge weest? Wat een gebleken hulpvaardigheid trou wens, een dame die vanachter de koffïe- kopjes aandacht heeft en een ambtenaar die de verdoolde bezoeker de weg wijst De gedane suggestie eén duidelijker „bewegwijzering" aan te brengen zal wel door B en W worden opgevangen. In zender had het College trouwens gelijk een brieve kunnen schrijven; 't was mis schien nuttiger geweest de gebraikte post zegel daaraan te besteden. Zo rationeel denken wij op het Ge meentehuis, waar ik inzender de volgende keer van zijn/haar bezoek graag van dienst zal zijn. Yvonne Rigter ISKII slaagt U beter met uw inkopen als U eerst de advertenties leest GOEDEREEDE Oud papier Door de Stichting Kon. Fanfare „Apollo" zal morgen, za terdagochtend, weer oud papier worden opgehaald in Goedereede, de Oostdijk en op het Havenhoofd. Peugeot Talbot dealer Kastanjela^n 41-43 Middelharnis - tel. 01870-3094 VINGERLING3-M1DDELHARNIS-TEL 01870-2S18 Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28. Sommelsdijk OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Voor topkwaliteit, goede seniice en voordelige prijien FOTO - FILM - HEPOdTAGE - VIDEO - COMPUTER Wnalr^t 35 Molenweg 4 Ouddorp Telefoon 018/3-1612 en 2120 FiliMl Renetst - Printshop Hageioom 172 Telefoon 01116-3400 stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 11 o 11 11 (1

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1