Economische situatie Goeree-Overflakkee biedt perspectieven Polltiebericiiten Polltiebericiiten l^\~I^ fi amiSemoH VADERDAG- Zomerfeest „Hernesseroord" Middelharnis Oud speelgoed voor Ouddorps museum Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Oostflakkee Braderie in „de Goede Ree Barbecue en muziekavond Veilig Vericeer Oostflal(l(ee present op braderie DIRKSLAND 19 en 20 juni Brandweerwedstrijd Melissant: Bestuur „Binnenhof" neemt rechtsmaatregelen 59e Jaargang No. 5605 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Ondanks het feit de economie op Goeree-Overflakkee zich niet ongun stig ontwikkelt, zyn er zwakke plek ken in het produktiemilieu en de pro- duktiestructuur die een gevaar kun nen inhouden voor de toekomst. De vier gemeenten zullen daarom in sa menwerking met provincie, bedrijfs leven en intermediaire organisaties (zoals de Kamer van Koophandel en het G.A.B.) een offensief beleid moe ten voeren. Dit beleid omvat een tweetal hoofd elementen t.w.: een krachtige promotie en bekendmaking van het eiland naar overig Nederland, maar in het bijzonder naar het Rotterdamse en een voortdurende zorg voor het leefklimaat. Dit zijn de be langrijkste aanbevelingen in het rapport: „Regionaal Economisch Onderzoek Goe ree-Overflakkee: Verkenning van het ont wikkelingspotentieel", dat is samenge steld door de Stichting Het Nederlands Economisch Instituut (N.E.I.) uit Rotter dam. Het rapport zal op vrijdag 28 augus tus a.s. aan de opdrachtgevers de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee, de provincie Zuid-Holland, de Kamer van Koophandel voor Dordrecht e.o. en het G.A.B. - Spijkenisse - worden aange boden. Achtergrond Teneinde de opleving van de Neder landse economie niet aan Goeree-Over flakkee voorbij te laten gaan besloten een jaar geleden alle betrokkenen een onder zoek te laten uitvoeren naar de regionaal- economische situatie en ontwikkelings mogelijkheden van Goeree-Overflakkee. Het zojuist verschenen rapport betreft het eerste deel van het projekt, t.w. de ver kenning van het ontwikkelingspotentieel. Deze verkeiming had ten doel de voor de economische ontwikkeling van belang zijnde kenmerken op te sporen. De studie omvat een drietal onderzoeks delen op basis waarvan een aantal aan dachtspunten voor het sociaal-econo misch beleid kunnen worden geformu leerd. De drie onderzoekselementen zijn: - een beschouwing omtrent de ontwikke lingen op de arbeidsmarkt; - het opsporen van voor de Goeree-Over flakkee relevante kansrijke bedrijfs sectoren; - een analyse van de sterke en zwakke punten in een aantal voor de toekom stige ontwikkeling belangrijke econo mische sectoren. Arbeidsmarkt en Werkgelegenheid De werkloosheid op Goeree-Overflak kee is veel lager dan elders in Nederland. Ruim 1.100 mensen zijn werkloos, het geen bijna 7% van de beroepsbevolking betekent (Nederland 14,5%). Naast dit positieve gegeven maakt het onderzoeks bureau de negatieve kanttekening dat bij na de helft van de Goereese werklozen slechts een lagere opleiding heeft genoten. De verwachting is dat de arbeidsmarkt situatie voor deze groep in de toekomst nog zal verslechteren. Door de groei van de dienstensector zal de vraag naar mid delbaar- en hoger opgeleiden nog verder toenemen. Bovendien is in de afgelopen 25 jaar het aantal mensen op de arbeids markt sneller gegroeid dan het aantal arbeidsplaatsen. Eén en ander betekent een forse toename van de pendel. Kansryke aktiviteiten Door middel van een door het onder zoeksbureau ontwikkelde methode werd nagegaan welke aktiviteiten op Goeree- Overflakkee gunstige toekomstperspec tieven hebben. Uit die analyse bleek dat de kansrijke sectoren van de visserij, bank en verzekeringswezen, zakelijke dienst verlening, horeca en wegvervoer goede perspectieven kunnen hebben. Ook be paalde aktiviteiten uit de over het al gemeen minder sterk vertegenwoordigde - industriële bedrijvigheid kunnen als kansrijk worden aangemerkt Uit een ver gelijking met enkele aangrenzende regio's blijkt dat de sterkere aktiviteiten aldaar tot dusver nog niet op Goeree-Overflakkee tot wasdom zijn gekomen. Deze constate ring kan uiteraard kansen voor Goeree- Overflakkee bieden. Tenslotte wijst de analyse uit dat, vergeleken met de om liggende regio's, er sprake is van relatief gunstige economische perspectieven; e.e.a. op basis van de sterkere bedrijven (bedrijfstakken) op Goeree-Overflakkee zelf Verkenning van sterke en zwakke punten Via een aantal groepsgesprekken heeft het onderzoeksbureau nagegaan welke zwakke en welke sterke punten er bij de verschillende bedrijfssectoren aanwezig zijn. Voor de visserij worden als sterke pun ten genoemd de eigentijdse vloot, de eigen tijdse haven- en afslagfaciliteiten en de goede samenwerking tussen deze bedrijfs tak en het locale bestuur. Als belem merend werden m.n. enige fysieke bar rières genoemd. De land- en tuinbouw kent als sterke punten de bodemkwaliteit, personeels voorziening, opleidingsmogelijkheden en afzetkanalen; en als negatieve elementen o.a. de weginfrastructuur, het ontbreken van een goede aansluiting landbouwon derwijs met recente (technologische) ont wikkelingen in deze tak en een onder waardering voor deze sector in het plano logisch beleid. De transportsector roemt prijs en kwali teit van bedrijfsterreinen, de ontsluiting van het eiland en de kwaliteit van het (rijdend) personeel, maar is niet te spre ken o.a. over de bekendheid van Goeree- Overflakkee in den lande en het ontbreken van douanefaciliteiten in de regio. De sector Toerisme en recreatie wijst aan de positieve zijde op de attraktie- waarde van het gebied, de ontsluiting en de outillage van de verblijfsplaatsen; aan de negatieve zijde op ontbreken van ge zamenlijke promotie-inspanningen en van onvoldoende recreatiemogelijkheden bij slecht weer. De Industrie en Nijverheid spreekt van een goed arbeidsklimaat, aanwezigheid grondstoffen en bedrijfsruimten en een goed samenspel met de locale overheid, maar noemt tevens de negatieve punten zoals de onbekendheid van het gebied in den lande en het opleidingsniveau van de arbeidskrachten. Groothandel, Zakelijke dienstverle ning en detailuuiidei tenslotte wijzen op de noodzaak tot verbetering van het ge zamenlijk optreden van de vier gemeenten. Hoe nu verder? De opdrachtgevers zullen zich beraden over een vervolg aan deze basisverken ning, m.n. waar het de uitwerking van de aanbevelingen van het onderzoeksbureau betreft. Het ligt in de lijn der verwachting dat de opdrachtgevers enige aanbevelingen zul len selecteren waarop vervolgens nadere akties zullen worden ondernomen. Deze akties zullen gericht moeten zijn op een versterking van het regionaal-economisch beleid in het algemeen en op een verbete ring van de werkgelegenheid in het bij zonder. Besluitvorming over de inhoud en van deze tweede fase" zal zo spoedig moge lijk plaats vinden. {T-'li'l-T>ll*' STELLENDAM Zaterdag 20 juni, aanvang 19.00 uur wordt op het parkeerterrein van Motel „De Goede Reede" (v.m. „Paddestoel"), Stellendam een barbecue- en muziek avond gehouden. Optredende orkesten: Muziekver. „Voor uit", Oude Tonge o.l.v. Hugo Verweij; Muziekver. „Wilhelmina", Numansdorp o.l.v. Arie Stolk en Fanfare Orkest „de Hoop", Stellendam o.l.v. Arie Stolk. Bij slecht weer vindt alleen het concert plaats in „het Haegse Huus". OUDE TONGE Op vrijdag 19 juni a.s. is Veilig Verkeer afdeling Oostflakkee present op de bra derie in Oude Tonge. Op het gebied van voorlichting hebben wij diverse folders in onze kraam. Voorde jeugd zijn er verkeerspuzzels om in elkaar te zetten. De onlangs op de basisscholen gehouden jeugdverkeersproef kan door een ieder worden ingevuld om zijn eigen verkeerskennis te toetsen. Tevens is de districtscaravan aanwezig waarin iedereen in alle rust zijn ogen gratis kan laten testen. Degene die zich ter plaatse aaimield als lid, krijgt een aardige attentie. - Aanhouding verdachten auto-inbraken In de nacht van 11 juni j.l. zagen twee zeer attente inwoners van Stad aan 't Haring vliet dat drie personen zich verdacht op hielden bij een geparkeerde auto in die woonkern. Even later zagen zij dat een ruit van die auto werd vernield. Zij belden direct de politie en mede door het opgeven van een signalement en een omschrijving van de auto waar deze verdachten mee reden, kon de auto enige tijd later tot stilstand worden gebracht nabij het Helle- gatsplein. In de auto zaten twee personen; in hun bezit werd een autoradio aan getroffen die men daarvoor in Stad had gestolen. Bovendien zat in hun wagen een radio, die eerder in Brielle was ontvreemd. De politie bleek met de aanhouding van deze verdachten een goede vangst te heb ben gedaan. Een zeer groot aantal auto inbraken elders gepleegd, kon eveneens worden opgelost. Twee verdachten, in woners uit Rotterdam, zijn op 15 juni voorgeleid. Inmiddels is ook een derde verdachte aangehouden, eveneens een in woner uit die stad. Een verder onderzoek wordt ingesteld. De politie is de twee inwoners uit Stad aan 't Haringvliet zeer erkentelijk voor hun optreden. Mede door hun toedoen konden deze verdachten, die vrijwel elke nacht op pad waren, worden aangehouden. Het moet niet uitgesloten worden geacht dat zij meer dan honderd van dergelijke inbraken pleegden. - Brand in schuur In de nacht van 11 juni j.l. brak er brand uit in een schuurtje aan de Molenlaan te Sommelsdijk. De eigenaar had nieuwe dakbedekking op het schuurtje aange bracht en daarbij gebruik gemaakt van een föhn. Vermoedelijk is het hout verhit ge raakt en pas 's nachts in brand geraakt. Het schuurtje met inboedel, o.a. een snor fiets en vijf fietsen, ging verloren. De brandweer heeft de brand geblust. - Inbraak in woning Tussen 5 en 12 juni j.l. werd er vermoede lijk ingebroken in een woning te Middel hamis. Vanuit de woning verdween een geldkistje met bescheiden. Hoe men de woning is binnen gekomen kon nog niet worden vastgesteld. - Inbraak in auto Een inwoner uit Middelhamis deed aan gifte van diefstal van een vrij dure radio uit zijn wagen, een vrachtauto. De diefstal moet zijn gepleegd tussen 10 en 11 juni j.l. Er werd een mit van de cabine vernield. - Snelheidscontroles Op 7 juni j.l. werd door de verkeersgroep gecontroleerd of de projektmatige snel heidscontroles, waarover reeds meerdere berichten verschenen, effect had gehad. Niets is minder waar. Zo werden biimen een uur op het Korteweegje te Dirksland 50 overtredingen geconstateerd, bijna één per minuut Gelet op die ervaringen zullen nog meerdere controles ook elders plaats vinden. Voor de expositie van vooroorlogs kin derspeelgoed, die van 27 juni Xlra. 5 sep tember in het Ouddorpse museum wordt gehouden zouden de organisatoren best nog wat groter speelgoed kunnen ge- bmiken. De vraag van de Stichting Mu seum Ouddorps Raad- en Polderhuis is dan ook of degenen die dat bezitten dat tijdelijk voor de expositie af willen staan. Na afloop krijgt men het in bmikleen ge- gevene weer temg. De tentoonstelling zal worden ingericht door de Ver. tot Exploitatie van Oud Speelgoed (VEOS). Aanbiedingen wor den graag genoteerd door mevr. Komte- bedde, tel. 01878- 1303. Twee leden van de Goereese blusploeg houden Moos in bedwang. Wie zaterdagmorgen in Melissant, onwetend van de daar aan de gang zijnde Gewestelijke brandweerwedstrijd, oog in oog kwam te staan met de Melissantse brandweerman Moos v. d. Mast, moet zeker gedacht hebben dat het hem-, zowel als Moos lichtelijk in de bol geslagen was.Moos leek wel een historische aviateur die zó uit de lucht was komen vallen, maar nee, hij was om een heel andere reden in totale verwarring geraakt. Tegenover de deelnemende brandweerlui moest V. d. Mast schrik en paniek voorwenden omdat tijdens door hem uitgevoerde laswerkzaamheden in een in renovatie zijnd woonhuis brand zou zijn ontstaan en dat bleek een rol die men Moos prima kon toevertrouwen. Hij viel de toesnellende spuitgasten met z'n geschreeuw knap lastig: „m'n moat is nog binnen!" schreeuwde hij alsmaar, druk gebarend in de richting van het pand dat verondersteld werd in brand te staan: „as 't nog lang duurt roep ik de brandweer van Melissant!" dreigde Moos wanneer hij vond dat er best wat effectiever kon worden gewerkt. Gevraagd naar de naam van z'n ingesloten collega verklaarde v. d. Mast dat die Moos heette en, gevraagd naar z'n eigen naam zei hij gevat: „Sam". Sam en Moos vormden een komisch duo die fleur aan de wedstrijd gaven. Er namen 14 Zuid Hollandse ploegen aan de wedstrijd deel waaronder die van Goedereede als enige flakkeese. Goeree eindigde op de niet al te verdienstelijke 9e plaats, Ie werd Katwijk, 2e werd Maasdam, de nrs. 1 en 2 zullen op 19 september in Valkenswaard deel mogen nemen aan de landelijke wedstrijd. OUDDORP - woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabbendijke. DIRKSLAND - donderdagavond 7.30 uur ds. M. Mondria van Waardenburg. HERKINGEN - donderdagavond 7.30 uur ds. J. Koster van Scherpenzeel. Op 20 juni a.s. wordt op het achter- terrein van Hernesseroord het traditionele zomerfeest gehouden, dit jaar in het teken van de modelbouw. Men kan weer mee rijden op een originele ministoomtrein en er zal een demonstratie plaats vinden van vele boten en auto's met afstandbedie ning. Naast deze modelbouwdemonstratie kan men meedoen met brandweerspelen, ponyrijden en vele andere spelletjes. Te vens zal de Rotary een sponsorloop or ganiseren onder het motto: „Help Polio de wereld uit". Er zal een rommelmarkt gehouden wor den, men kan poffertjes eten, zelfge maakte artikelen kopen, kortom, voor elk wat wils. Het feest zal plaats vinden tussen 13.00 en 17.00 uur. Informatie over de preciese inhoud van het progranmia en waar een en ander plaats vindt op het terrein kunt u op die dag verkrijgen bij de hoofdingang van Hernesseroord. Op 20 juni zal tijdens de kinderboerde rij-ochtend voor de kinderen van alle basisscholen van Goeree-Overflakkee de edukatieve raimte t.b,v. de kinderboer derij, geopend worden. Om de opening luister bij te zetten, wordt op de kinderboerderij-ochtend een ten toonstelling geopend met als onderwerp „bijen". Deze tentoonstelling is op zater dagmiddag 20 juni a.s. voor iedereen toe gankelijk van 13.30 tot 16.00 uur. Verder zal deze tentoonstelling te be zichtigen zijn op 24 juni en 1 juli a.s. tussen 14.00 en 16.00 uur. - Inbraak in woning Afgelopen zondag is er ingebroken in een woning aan de Magdalenadijk te Oude Tonge. Vanuit het in die woning aan wezige kantoortje werd een hoeveelheid geld alsmede enige betaalkaarten weg genomen. E en onderzoek wordt ingesteld. - Diefstal van gereedschap Vanaf de bouwplaats van de nieuwe MEAO te Oude Tonge werd elektrisch gereedschap ontvreemd met een waarde van ca. 10(X),-. Van de dader(s) ont breekt (nog) elk spoor. - Poging tot diefstal van een personenauto Door een bewoonster van de Fortstraat werd bij de politie melding gemaakt dat een onbekende jongeman vorige week donderdag trachtte haar auto te stelen. Hoewel dat op zich niet zo moeilijk was omdat de kontaktsleutel in het kontakt zat...., gelukte het de man niet om weg te rijden mede omdat de eigenaresse naar buiten rende en de motor af kon zetten door de sleutels weg te nemen. Door de gealarmeerde politie werd de jongeman ingerekend en ingesloten. Het bleek een Duitser te zijn die behoorlijk overspannen was en niet meer wist waar hij zijn eigen auto had achtergelaten. Later op de dag werd die auto teruggevonden. De jonge man is op vrijdag door familieleden vanuit Duitsland opgehaald. Tegen hem wordt proces-verbaal opgemaakt. - Graveren van fietsen Tijdens de Braderie te Den Bommel die op zaterdag 20 juni van lO.CX) tot 17.00 uur gehouden wordt, staat de rijkspolitie met een stand gereed om die inwoners van Den Bommel die hun fiets nog niet hebben laten graveren, in de gelegenheid te stel len dat alsnog te doen. Overigens kan men in die stand terecht voor het verkrijgen van met name informatie gericht op het voor komen van misdrijven. Het Bestuur van Werkvoorzienings schap „Binnenhof' te Sommels dijk heeft besloten rechtsmaatre gelen te treffen tegen de Stichting Sociaal Advies Centmm te Katwijk en de Algemene Nederlandse Inva- lidenbond afdeling Goeree-Over flakkee, naar aanleiding van de rap portage die het S.A.C, in opdracht van de A.N.I.B. in april 1987 over het „Binnenhof' heeft verricht en die naar de mening van het Bestuur onrechtmatig is. Het Bestuur handhaaft onverkort het vertrouwen in het management van het „Binnenhof' en zal han gende de procedure over deze kwes tie inhoudelijk geen commentaar geven, dit mede om de sfeer binnen het „Biimenhof werkbaar te hou den. Woensdag 17 juni is het zover. Op die dag zal er in het verzorgingshuis „de Goede Ree" een braderie gehouden wor den. De bewoners en de bewonerscommissie van dit huis hebben besloten dat de op brengst voor het merendeel bestemd zal zijn voor een projekt van Woord en Daad, namelijk een huishoudschool te Mochudi in Botswana. Deze school, de enige in het land, is van christelijke signatuur. Ongeveer 80 meisjes worden hier op geleid en wonen in het intemaat, vlakbij de school. Voor voortbestaan is financiële hulp onmisbaar. Daarom: voeg de daad bij het woord en kom naar „de Goede Ree". Er is veel te zien, te koop én te eten! Vanaf 5 uur bent u allen van harte welkom!! En heeft u soms nog spullen voor onze rommelmarkt, alles is welkom, we kunnen nog veel spullen gebmiken! FOTO FiLM REPORTAGE VIDEO COMPUTER Wsilstrast 35 Molenweg 4 Oudüorg F'hasI Renesse Prinahcp Hogeirton ONDERNEMERS VERENIGING DEEUJEMERS HERKENBAAR AAN AFFICI€ Moos was maar lelijk uit het lood geslagen 99

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1