Crisis en vastheid Gekrenkte trots uitgedeukt. Leasing Voorbereidend werl( aan Rondweg rond Dlrl(sland Pinksterfeest VERWERS auto's Garage KNÖPS B.V. Ramoco b.v. i 2699- Citroen- Hesselink Vervelend..-. Seb. van Dongen J Goeree-Overflakkee ImabreéMse A. J. van Rumpt Bütte Redner op Havendag IVliddeiliarnis vm Onze SHOWROOM \s Zaterdag a.s. ges\oten Avond vol muzikaliteit Volgende weelc één l(rant Jeugddienst Geref. Kerk S9e Jaargang^ No. 5603 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Humanistisch Verbond Autonomie Crisis Het antwoord Vastheid RENAULT-dealer voor Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER Plannen UW huis te verkopen? Bel 01877-1309 MUS Onroerend Goed Dirksland, 01877 - 1357 fffifl'llj»"» is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS De weggebruikers die uitzien naar de realisering van de Rondweg om Dirksland zullen met instemming hebben waargenomen dat er gewerkt wordt aan de doortrek van het wegtracé vanaf het punt in de Staakweg waarop de Rondweg tz.t aan zal sluiten. Het werk in dit stadium nog niet meer dan de aanleg van de aarden baan wordt uitgevoerd door het aannemingsbedrijf Dijkers en Pijl b.v. te Middeihamis, aan wie het werk werd gegund voor 213.000,-. Het betreft de aanleg van de baan vanaf vorenbedoelde punt tot aan de Onwaardsedijk. Vandaar tot aan de watertoren zijn nog niet alle grondaankopen gepleegd. De aanleg van het kunstwerk (brug of viaduct) waarmee het havenkanaal moet worden gekruist zal volgend jaar worden aanbesteed. De landbouwwegen over de West- en de Oosthavendijk zullen daar worden verlaagd en eveneens onder het viaduct doorlopen. Bij de Prov. Waterstaat gaat men er van uit dat de verbinding Staakweg-Watertoren eind volgend jaar (1988) of kort daarna door het verkeer zal kunnen worden gebruikt. Bariciit uit Itet „Binnentiof" De dag werd vervuld het huis werd vervuld de harten vervuld van Gods Geest. De tweedracht verdween eendrachtig bijeen Het huis stroomde vol bij dit feest. Men zag in dat uur tongen als vuur. Vuur dat de tongen deed spreken. Men sloeg met verwondering de jongeren ga ze spraken van Blijdschap, bevrijding, gena die het sterkste verzet kan doorbreken. Een huis dat bewoog, Met fonkelend oog ging men Gods wonderen verhalen. Van Christus verlossing. Zijn sterven aan 't kruis Het huis werd vervuld met stormwindgedruis Men hoorde het heil in veel talen. Wat wonderlijk feest, het feest van Gods Geest die nieuw maakt het hart, heel het leven. Die treurigen troost en opheft uit 't stof De harten doet zingen Gods eer en Zijn lof voor 't heil dat Hij zondaars wil geven. LANERTA VRUDAG 5 JUNI 1987 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middeihamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Er is al veel geschreven over de crisis der zekerheden. In zo'n tijd leven wij. Een dynamische tijd. Wat gisteren vaststond, staat vandaag ter discussie. Wat soms eeuwenlang, in de sterk agrarisch ge richte samenleving van ouders op kin deren werd overgeleverd is met name na de tweede wereldoorlog door een stroom versnelling van gebeurtenissen achter haald. In dat proces speelt de mens een centrale rol Hoe kan het ook anders? Hij is het enige met rede en wil begiftigde schepsel. Hij is in staat tot bewust gedrag. Wie dat kan draagt verantwoordelijkheid. Het is maar de vraag ten opzichte van wie en waarvan. Ten diepste is de mens bezig met de vraag die Pilatus hardop stelde: „Wat is waarheid?" Het Humanistisch Verbond heeft een nieuwe voorzitter. Na perioden vanfïlo- sofisch-culturele-juridische- en maat schappelijke ontwikkeling is het Ver bond een factor in deze maatschappij ge worden. Een factor die aan de weg tim mert, die de wind mee heeft. Omdat de mens in het denken centraal staat. Daar worden geen doekjes om gewonden. Ze ker niet door de nieuwe voorzitter prof. mr. J. F. Glastra van Loon. Die kan het met rake woorden zeggen: „De mens is met onzekerheid dit leven ingeschopt en denken dat de absolute zekerheid bestaat is het ontkennen van je menszijn. De mens heeft niet, zoals andere levende wezens, een vast programma, een vaste rol Hij begint weliswaar met een erfenis van tijd en ruimte, maar verder is hij onbepaald, onaf. De mens maakt zich zelf en is daarin enig. Elk levend wezen doorloopt een vaste marsroute, de mens niet. Dat maakt hem het meest onnatuur lijke wezen dat er is. Een ingewikkelde opdracht, als je dat tenminste zo wilt zien". Beter omschrijving van de ontplooiing van de autonome mens, van het indivi dualisme is nauwelijks te geven. Over crisis der zekerheden gesproken. Dan is het geen wonder dat het verbond pleit voor een wettelijke regeling voor vrij willige euthanasie en voor hulp bij na drukkelijk gewenste zelfdoding. Door die regeling moet het zelfbeschikkingsrecht van de mens kunnen worden uitgeoefend zonder dat betrokkenen of derden tegen hun eigen geweten (wat is dat in dit verband?) handelen. Nieuwe Tonge - Bram Vrijdag wilde za terdag gaan surfen aan de Brouwersdam. Hij bond de surfplank op het dak van z'n hoogbejaarde besteleend, de overige spullen gingen achterin. Onze surfer was happy met z'n ouwe duck; voor een appel en een el kwam hij overal, desnoods in Turkije, alhoewelDe spatborden zaten wat los, de deuren klapperden enigszins, maar rijden deed-ie! Bram startte z'n brik en zette koers naar de Brouwersdam. Er stond een keiharde zuidwester en het vroeg veel kunst en vooral vliegwerk om de eend in het gareel en op de weg te hou den. Alles klapperde. Ter hoogte van de bocht bij Nieuwe Tonge gebeurde het. Eerst vloog het linker spatbord eraf, ver volgens het rechter en tenslotte de ach terdeuren. Bram zette de wagen langs de kant en overzag de treurige situatie met afgrijzen. Een fietsende voorbijganger schamperde: „Dit Is ook geen vliegweer voor zo'n ouwe eend!" Onze watersporter negeerde het stuk chagrijn en beende naar de brokstukken. Ze waren veilig ge land bij een gebouw met het opschrift Ka- rels Autoschade. Op het ru moer waren de mannen van Karels naar buiten gekomen. „Koffie voor deze heer, de auto en de los se onderdelen naar binnen", gelastte één van hen. Terwijl Bram zat bij te komen van de emoties met een trillend bakje troost, waren ze In de werkplaats al met de eend bezig. Spatschermen en deuree werden uitgedeukt en degelijk gemonteerd. Een uur later was de zaak gefikst. Bram stond werkelijk sprakeloos toen hij z'n „trouwe huisdier^' de werkplaats zag uitkomen, ge heel hersteld en dat op zaterdag. „U bof te", zei de chef, ,,we hadden hier toevallig net een personeels-klaverjaswedstrijd, maar zelfs dan blijft de klant onze groot ste troef! KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875- 1396 1 Leven met de onzekerheid. Antwoorden zoeken op zich voortdoende situaties. Steeds weer de waarheidsvragen stellen. Naarmate de zekerheden verdwijnen moeten de mensen aangemoedigd wor den om te zoeken en van dat zoeken te genieten. Want anders krijg je radeloze mensen en die nemen hun toevlucht tot verlossers en dictators". De mens onderweg, in de crisis der zeker heden. Genietend van het zoeken. Zien we het rond ons heen? Of leidt het zwer ven tot verslaving. Tot „verlossing" door drugs, alcohol enz. Het Verbond zou zich bezinnen op haar identiteit, maar is dat geen spel van intellectuelen geworden, die spreken over genieten, waarde rade loosheid om zich heen slaat? Of heeft de na-oorlogse ontwikkeling, het losraken van de wortels van de samenleving de mens zoveel gelukkiger gemaakt? En godsdienst? Voorzover die gegrond is in Gods Woord, voorzover dat nor merend voor het leven wordt gepropa geerd wordt dat afgedaan met de term: fundamentalisme. Misplaatste vastig heid, niet mee te werken. Daar kun je de vragen van de tijd niet mee te lijf. En God dan? Jawel, de mens zoekt een meerwaarde in zijn bestaan, maardan kom je niet meer uit met een boven menselijke god die er vooral op uit is d de mens nietig te maken". Zo wordt gedacht. De moderne theologie, die God in ons handelen heeft geprojec teerd wordt overgeslagen. Wie het leven serieus neemt komt niet meer uit bij een god. En dat is juist. Maar je komt wel uit bij God, de Vader, de Almachtige, Schepper van hemelen aarde. Star? Dat maken wij er misschien, nee zeker, van. Wie echter de Bijbel leest, de belijdenisgeschriften doorvorst bespeurt leven. Dat is geen fundamentalisme om het dorre gelijk. Dat gaat over hét fundament, de uiterste Hoeksteen, de Heere Jezus Christus. Daar zit Geesten leven in. Of zegt Pink steren u niets (meer). De Pinkstergeest werkt echter nog wel Crisis der zekerheden. Jawel, voor wie niet wil buigen voor het Woord. Een oplossing voor alle crises? Nee, geloof maakt geen verstarde mensen, de weten schap dat er Een geschiedenis schrijft maakt van ons geen toeschouwers. En toch weer wel ook. Bezorgd voor de dag van morgen, begaan met de vragen die op ons afkomen, maar ook verheugd, van zorg ontslagen. Omdat het in wezen niet om een crisis der zekerheden gaat. Er is toekomst. Voor hen die zich bekeren. Die hun oer-zonde het eigen wegen gaan leren afschrijven. Daarvoor is vastheid: Zij verwachten de grote dag van Christus' wederkomst met groot verlangen, om ten volle te genieten de beloften Gods, in Jezus Christus, onze Heere. Het Humanistisch Verbond, een maat schappelijke factor van gewicht Vorige week was het Hemelvaartsdag, we leven naar Pinksteren. Heeft de kerk, heeft u nog zeggings kracht? t■^■l|■'^|^l^l^^.l^l^4■'^'^■^■'^•^■'^■)^l^'^'^l^■'^l^■l^■l^4■ Verkoop Service 01871 - 1662 Peugeot Tallaot dealer Kastanjelapn 41-43 IVliddelharnis - tel. 01870-3094 V.C. camcoder BR-CS kleine afmeting licht gewicht 760 gram I eenvoudige bediening perfecte beeldkwaliteit Om uw vakantie te herbeleven op de televisie. adviesprijs 2968- 3 JAAR volledige GARANTIE* VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01876-2235 Het betrouwbare adres voor uw Ze hands auto! 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet Vorige week werd aan het uitgraven van het tracé begonnen. Aan de horizont, rechts naar !.en het punt waar de weg heenleidt; de Niet bij ons, wel in het zuiden van ons land zijn zgn. „Bütte Redners" graag beluisterde artiesten. Hun spreekgestoel te is een Bütte (Duits voor ton) en hun repertoire is nogal luchtig, meer tot ver maak dan tot lering. Op Havendag treedt er op het Vingerling zo'n Bütte Redner op en voor één piek produceert hij twee grappen of Zeeuwse verhalen; de man is dhr. de Boer uit Kloetinge. De guldens die hij op Havendag bij elkaar kletst gaan niet mee naar Zeeland maar worden door dhr. de Boer afgestaan ten bate van de Rotary aktie „Polio de Wereld uit". Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirl^siand Voor topkwaliteit, goed» servicn en voonielige peijien: FOTO FILM - REPORTAGE VIDEO -COMPUTER W»stttrMt3S Molen»^^ Ouddorp - Telefoon 01878-1612 en 2720 FiliMl Ranttse Prinahop Ho^zoom 172 - Telefoon 01116-2400 FOTO ARJOVANDERGRAAFF VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 Op maandagavond 1 juni 1987 hield de personeelsvereniging van het „Biimen- hofeen grandioze bingo-avond. De opkomst van het personeel was groot en er waren prachtige prijzen te winnen welke beschikbaar waren gesteld door de Flakkeese middenstand. Het bestuur van de personeelsvereniging „Biimenhofis erg dankbaar voor deze medewerking en wil hiermee alle gulle gevers hartelijk danken. Volgens de vele deelnemers is dit zeker voor herhaling vatbaar. Personeelsver. „Binnenhof' Middeihamis Vervelend als u Zaterdag zon der verf zit en u wilt bijvoor beeld net de voordeur eens lekker opknappen viant Zater dag a.s. is verfhandel Seb. van Dongen gesloten. Zij zijn dan met een info-stand van International Yactit Paints aanwezig op de Havendag. U kunt twee dingen doen: die deur nog een weekje la ten wachten en lekker ook naar de Havendag gaan. dat busje verf al op Vrijdag komen kopen. Officieel International dealer I tale.nat.onal BSZOek 0026 - Stand op de Havendag Louis Bouwmeesterplein 16 Middeihamis, tel. 01870-2381 (na 18.00 u. 01875-2206) OOLTGENSPLAAT In het kader van „Festival 80" wordt op zaterdag 13 jimi a.s. 'n muziekevenement georganiseerd, waaraan verschillende muziek- en majorettenkorpsen van ons „eiland" zullen deelnemen. Na rondgang door het dorp zullen de muziekkorpsen vanaf zes uur optreden op het O.F.B.-terrein, alhier, waar iedereen hartelijk welkom is tegen de betaling van slechts een gulden waarvoor men dan ook een jubileum-programmaboekje ontvangt; kinderen beneden twaalf jaar gratis toe gang. 'n Dergelijk gebeuren heeft, elders in onze streek al meer plaats gevonden, maar ditmaal is Ooltgensplaat uitgekozen, mede vanwege het bijzondere feit, dat de organiserende vereniging, het „Burge meester W. M. van der Harst Tamboer en Trompetterkorps" juist dit jaar haar 15-jarig bestaan herdenkt. I.v.m. tweede Pinksterdag zal het ons volgende week niet mogelijk zijn de gebruikelijke twee nummers uit te brengen, waarom het dins- dagnummer komt te vervallen. Ons eerstvolgende nummer hopen we derhalve uit te brengen op vrijdag 12 juni a.s. Redactie OOLTGENSPLAAT Eerste Pinksterdag om 4 uur nam. wordt er in de Gereformeerde Kerk een jeugd dienst gehouden, met medewerking van het Jeugdkoor „Jehoshua"Voor zal gaan ds. S. Alblas te Heinenoord. Het is de laatste jeugddienst van dit seizoen. U bent allen van harte welkom. jI^K<?H^M^;^V^M^K^K^V.^tl^^V^V^^<<^K^V.^V^V^1<^1V.»><^^v^l.^^^^^l^^<.^^v^<.^i

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1