In Dirksland wordt ingehaakt op (voedsel)aktie voor Roemenië Poiitiebericliten Dirkslandse paalzitters zaten duur van braderie weer uit Havendag Middelhamis fiam^tnuMi Auteur zoekt foto's Dirksland jaren vijftig zaterdag 6 juni 1987 De Neelie Smoes Kadé(t) Jan Visseren Koper voor Engelse ramp-veerboot? Middelhamis Extra kerkdiensten Ger. Gemeenten Kerkdienst gaat niet door Rabobanl( „Stellendam en Goedereede" 40 jaar Prijzen Rabojubileumaictie Oude Tonge J DINSDAG 2 JUNI 1987 No. 5602 POSTBUS 8 - 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommeisdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Velen zullen er nauwelijks ooit bij hebben stilgestaan-, maar 'lok in een land als Roemenië bestaat een vorm van voedselgel rek, vooral wanneer de kostwinners van christen-gezinnen door het regiem van hun families zyn gescheiden. Een door de E.O. uitgezonden film heeft kortgeleden de aandacht gevestigd op de schrünende omstandigheden waarin vooral deze-, maar ook andere gezinnen verkeren. In Dirksland heeft het zien van die film door de fam. Vogelaar effect gehad....! Kerken en scholen in het dorp Dirksland zijn over de aktie ingelicht en hen is om hulp gevraagd. Huis aan huis wordt een folder verspreid waarin tot hulp wordt opgeroepen en de schooljeugd wordt gevraagd ook zelf een offer(tje) te brengen door een deel van hun zakgeld aan hun naaste af te staan en het geld om te zetten in levensmiddelen voor de Roemeense mede-christenen. Dhr. en mevr. Vogelaar, die zich inmiddels verzekerd weten van de hulp van een aantal vrijwilligers hebben goede hoop dat de aktie aanslaat. Alle mogelijke levensmiddelen mits niet aan bederf onderhevig of in glas verpakt zijn welkom. Dorkas Hulp Internationaal, de Stichting die voor de verzending zal zorgen heeft een hele boodschappenlijst opgesomd van artikelen die in Roemenië nauwelijks of helemaal niet te koop zijn. In de gunstigste gevallen moet men er urenlang voor in de rij staan. Bijna alles is welkoma en 't zou mooi zijn als Dirkslandse huisvrouwen uit de winkel alvast wat extra's meenemen voor de Roemeense huismoeders die het hun gezinnen zo graag gunnen. Op vrijdag 12 juni gaan er in het dorp Dirksland auto's rond die de aan te bieden levensmiddelen op zullen halen. Geld is overigens ook welkom op rek.nr. 31.41.60.000 op de Rabobank t.n.v. Dorkas Voedselaktie Roemenië. De ophaalaktie in Dirksland zal die vrijdagavond duren van 6 tot 9 uur 's avonds en van 9 tot 12 juni bestaat de gelegenheid artikelen persoonlijk bij de fam. Vogelaar af te geven op het adres B. C. Zaaijerlaan 5 IA, tel. 01877 - 1930, via welk nummer ook meer informatie verkregen kan worden. Bejaasrdenreisje van de C.V.B. Vertrektijden op 10 juni: Muziektent Middelhamishalf acht Dienstencentrum5 over half acht Kantongerecht S'dijkhalf acht Hoek Dorpsweg- Kon. Julianalaanhalf acht Samaritaan bij de bushalte5 over half acht Oude Tonge, busstation.10 voor acht Er zijn nog enkele plaatsen tTllinii*!!* Een Griekse scheepvaartmaatschappij heeft belangstelling voor het rampschip de „Harold of Free Enterprise", die thans in een Vlissingse haven ligt en die indien mo gelijk door de maatschappij De Schelde vaarklaar zal worden gemaakt. Er wordt gesproken van een bod van vier miljoen gulden, maar het is niet bekend of de rederij Townsend-Thoressen met een der gelijk bod akkoord gaat Het schip zou worden ingezet op de Middellandse Zee, dat zou in elk geval overeen komen met de eis van de rederij, dat het schip als het weer opgeknapt zou zijn, buiten de scheep vaartroutes op of om Engeland moet blij ven. Y.F.C.-Goeree Overflakkee (koffiebar) Ook wij zijn komende zaterdag aanwezig op de havendag in Middelhamis. We presenteren eer dia-serie over onze boot „Windekind" en hebben hierbij heerlijke koffie met koffiebroodjes. Vanaf 3 uur 's middags en om 8 uur 's avonds treedt de groep „Overstag" op met cabaret en muziek. Tot ziens! Plaats: bij de Wilhelminabmg. Zaterdag 6 juni excursie Westduinen Ouddorp Verzamelpunt: Westduinweg 37, bij de werkschuur, net voorbij kruispunt Klare- beekweg-Westduinweg. Aanvang: 10.00 uur. Toegangsbewijzen: 1,50 volw.; 1,- kind tot 12 jaar; alleen af te halen op het VVV-kantoor te Ouddorp; leden gratis. De excursie wordt georganiseerd door de Stichting het Zuid Hollands Landschap. DIERENBESCHERMING Poes vermist Vanaf het bungalow park te Ooltgensplaat wordt al sinds 17 mei een grijs-witte 5 jaar oude poes vermist Ze wordt Jerry genoemd en draagt een halsbandje met een naamkokertje. Jerry is achtema gezeten door een hond en nadien niet meer gezien. Wie haar kent en weet waar ze is wordt gevraagd de infor matie ook als de poes dood zou zijn door te geven aan mevr. Nijssen, tel. 01875 - 1820. Fotoboek in voorbereiding: DIRKSLAND In opdracht van uitgeverü Deboektant te Oud- Be^erland in de Hoeksche Waard, die zich voornamelyk bezig houdt met het samenstellen van histo rische fotoboeken, wordt er momen teel hard gewerkt aan een fotoboek van Dirksland in de vyftiger jaren. Mede om die reden vraagt de samen stelster, mevrouw H. J. Vroeginde- weg om medewerking van de in woners van dit dorp. Zy zoekt foto's en ansichten van 1945 tot 1960. Hoewel er reeds twee fotoboekjes van de hand van de heer Th. de Waal en me vrouw D. K. Soldaat-Poortvliet versche nen, die het Dirksland laten zien tot aan de Tweede Wereldoorlog leek het deze uit geverij een aardig idee om dit dorp eens in een geheel andere periode te bekijken. Een periode na de oorlog waarin veel veranderingen plaats vonden. Een tijd van grote modernisering waarbij onder andere gedacht kan worden aan de huizenbouw, de zogenaamde eerste nieuwbouw. Ook moesten sommige huizen worden afge broken om plaats te maken voor weg- verbreding want ook de traktor deed meer en meer zijn intrede terwijl paard en wagen langzaam uit het dorpsbeeld ver dween. De in Dirksland wonende samen stelster zoekt niet alleen foto's die een beeld geven van het dorp in die tijd, maar ook schoolfoto's, beelden uit het vereni gingsleven zoals zangkoren, muziekver enigingen, jongelings- en meisjesvereni gingen, de Oranjefeesten etc. komen voor dit boekwerk in aanmerking. In tegen stelling tot de reeds eerder verschenen boekwerkjes zal dit fotoboek wat groter van formaat worden namelijk 20x20 cm. In duidelijk gerangschikte onderwerpen zal de samenstelster de inwoners mee nemen op een tocht door het dorp. De vijftiger jaren is een periode waarvan de meeste mensen nog in leven zijn zodat het voor elke Dirkslander een heel herken baar fotoboek zal worden. Een ieder die mevrouw H. J. Vroeginde- weij wil bijstaan met het verzamelen van de foto's kan kontakt met haar opnemen. Men moet er wel rekening mee houden dat men de foto's voor meer dan een halfjaar in bruikleen moet geven. Dit in verband met het uitzoekwerk, de lay-out en het dmkwerk. Met de foto's zal overigens de uiterste zorgvuldigheid betracht worden. Het adres van mevrouw Vroegindeweij is Molenzicht 40 te Dirksland. Zij is tele fonisch te bereiken onder nimmier 01877 - 3320. - Snelheidscontroles De projektmatige aanpak op snelheids overtredingen in de gemeenten Middel hamis en Dirksland heeft aangetoond dat veel automobilisten zich weinig of niets aantrekken van snelheidsbeperkingen. De controles met radarapparatuur hebben dat de laatste week overduidelijk aangetoond. Een week lang werden op verschillende plaatsen en tijdstippen controles gehou den, en dat hoofdzakelijk nog wegen in de bebouwde kom van die gemeenten. Ge durende de controleperiode werden in totaal 1701 overtredingen geconstateerd. Een schrikbarend hoog getal, dat zal een ieder beamen. Geletop de thans opgedane ervaring en zullen de controles zeker herhaald worden. De controles werden uitgevoerd door de verkeersgroep Dor drecht in samenwerking met de groep Middelhamis. - Loslopend vee op de weg Het komt de laatste tijd weer regelmatig voor dat weggebmikers worden gecon fronteerd met vee op de rijbaan. Het vee blijkt uit de wei te zijn gebroken door een slechte tot zeer slechte afrastering. Het zal een ieder duidelijk zijn dat een en ander grote gevolgen kan hebben. Veehouders die het niet zo nauw nemen met hun af rastering zullen in voorkomende gevallen op hun verantwoordelijkheden worden aangesproken. - Diefstal fiets Terwijl een jeugdige inwoner uit Som- melsdijk gras aan het snijden was aan de Oudelandsedijk in die woonkem kwamen twee personen voorbij die samen op één fiets zaten. Voordat de jongen in de gaten had wat er gebeurde kwam hij tot de ontdekking dat zijn fiets verdwenen was. Hij zag de twee personen, nu elk op een fiets, wegrijden. De gestolen fiets werd later temg gevonden bij een café in Middel hamis. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. MIDDELHARNIS - SOMMELSDIJK Opbrengst M\%VX% AVO-Nederiand De opbrengst van de van 18-23 mei gehouden kollekte voor AVO Nederland heeft opgebracht in Middelhamis 2792,85 en in Sommelsdijk 2342,35. Alle geefsters en gevers heel hartelijk dank hiervoor, alsmede alle koliektantes voor hun inzet Mw. B. A. v. d. Slik, Middelhamis Mw. A. E. Grit, Sommelsdijk Groot succes 21e Int. zeehengelconcDurs te Ouddorp Dat de zeehengelsport nog steeds leeft, is afgelopen donderdag de 28e mei weer eens duidelijk gebleken. Maar liefst 140 deelnemers(sters), een record, mochten de organisatoren t.w. de VW-Ouddorp i.s.m. de Hengelaarsver. Stellendam in schrijven, die evenals andere jaren overal uit Nederland vandaan kwamen; zelfs uit Zaandam. Onder goede weersomstandigheden werd er redelijk vis gevangen aan het strand van de Punt te Ouddorp. Om plm. 1530 uur vond de prijsuitreiking plaats in café-restaurant de Meulblok, door de ad ministrateur der VW-Ouddorp, de heer J. Hameeteman. De algeheel winnaar was de heer A. van Marion uit de Tinte, die met 448 cm gevangen vis de eerste prijs in de wacht sleepte, nl. een beker en een grill-bakoven. De best geplaatste dame werd mevr. Weesie uit Brielle, die met 253 cm ge vangen vis eveneens met een beker naar huis ging. Bij de afd. jeugd won Heino Westdijk ook een beker, want hij ving 229 cm vis en de heer Hanse uit Stellendam ving de grootste vis nl. een schol van 41 cm en keerde met een plaquette tevreden huis waarts. Al met al kunnen de organisatoren terag zien op een geslaagd evenement met 140 tevreden deelnemers. OUDDORP- woensdagavond 7.30 uur ds. A. F. Honkoop van Zwijndrecht DIRKSLAND - woensdagavond 7.30 uur ds. A. M. den Boer van Lisse. OOLTGENSPLAAT- woensdagavond 7.30 uur ds. J. de Pater van Krabben- dijke. OUDE TONGE De dienst van heden (dinsdag) avond waarin zou voorgaan ds. J. Beens van Scherpenisse, gaat wegens omstandig heden NIET DOOR. Tijdens de vrijdag en zaterdag in Dirksland gehouden braderie heeft een Dirkslands vijftal boven de kerkgracht lichtelijk vóór paal-, maar nog nadrukkelijker óp een paal gezeten. Begonnen vrijdagmorgen om half tien zaten ze de daarop volgende dag, nacht en vervolgens de zaterdag tot 5 uur door, waarmee ze de vereiste 31^ uur hadden volgemaakt Elk van hen had toen behalve slaap en wat stijve leden een prijzengeld van 200,- verdiend. We fotografeerden hen zaterdagmiddag rond 12 uur; ze hadden toen nog de laatste loodjes voor de boeg. In 1947, thans dus 40 jaar geleden, werd de Coöperatieve Boerenleenbank „Stel lendam en Omstreken" opgericht nu de Coöperatieve Raiffeisenbank „Stellen dam en Goedereede" b.a. geheten. Hoe wel het jubileum van veertig jaar bij een bank officieel niet wordt gevierd wil het bestuur van de Stellendamse bank er toch wel aandacht aan schenken. Op vrijdag 5 juni wordt in het Haegse Huus de Algemene Ledenvergadering ge houden. Tijdens die vergadering zal burge meester van Velzen een feUcitatie uit spreken, terwijl ook een vertegenwoor diger van Rabobank Nederland dat zal doen. De voorzitter van de Raad van Toezicht de heer L. Visser, die als lid van de Raad van Toezicht al aantrad in 1953, zal een jubileum toe spraak houden. Na afloop van de vergadering zal er voor een ieder gelegenheid zijn het bestuur, de Raad van Toezicht de directie en het personeel te complimenteren met het veertig jarig bestaan. Tijdens drie voorafgaande dagen, 3,4 en 5 juni, wordt aan iedere relatie, die de bank bezoekt, een attentie meegegeven in de vorm van een bouquet bloemen, terwijl de schooljeugd op school een attentie krijgt aangeboden, aangepast aan de leef tijd. De oudere schooljeugd kan op de bank zelf ook een attentie in ontvangst nemen. De leiding van de bank stelt het zeer op prijs dat in de afgelopen 40 jaren de inwoners van Stellendam, Goedereede en Goedereede-Havenhoofd en omgeving de bank hebben gemaakt tot wat zij nu is. Als aandenken is een speciale brochure sa mengesteld, die in de week van de Alge mene Vergadering bij een ieder zal wor den thuisbezorgd. Tevens worden allen van harte uitgenodigd om op 5 juni op de receptie in het Haegse Huus te komen, om onder het genot van een hapje en een drankje over het verleden te praten en om naar de toekomst te kijken. De Rabobank aan de Emmastraat heeft j.l. vrijdagavond de festiviteiten rondom het 75-jarig bestaan afgerond. Die avond had o.m. de bekendmaking plaats van de winnaars in de gehouden sleutelaktie. In het werkgebied Oude Tonge en Acht- huizen waren 2250 sleutels verspreid die konden worden gepast op een in de Bank opgesteld kluisje. Door 70% van de sleu telontvangers werd gereageerd; 69 van hen bleken een passende sleutel te hebben. Uit hen werden vrijdagavond de prijs winnaars getrokken. De hoofdprijs, een reis ter waarde van 1500,- ging naar mevr. Both-Seton te Oude Tonge; de 2e prijs, een bedrag van 200,- bleek bij trekking voor mevr. A. de Waal-B erken- bosch te Achthuizen en de 3e prijs, 100,- voor oud-onderwijzer dhr. Be- kema te Achthuizen. De eerste zaterdag van juni is in middels traditioneel Havendag in Middelhamis. Op d'n Diek en rond de haven zyn er allerlei aktiviteiten, die van het centrum van het mooie oude stadje Middelhamis een leven dig geheel maken. Jong en oud kun nen zich amuseren door alleen maar te kyken en te luisteren of door aktief mee te doen. Het feest is bestemd voor iedereen, voor toerist en inwoner, voor jong en oud, voor watersporter en voor muziekliefhebber, kortom voor iedereen. Het afwisselend pro gramma biedt elk wat wils. Piet Hein Precies 50 jaar geleden heeft de Neder landse bevolking een mooi jacht aan geboden aan het toen gehuwde prinselijk paar: Juliana en Bemhard. Dit jaar vieren wij hun gouden huwelijksfeest en dus ook het gouden bestaan van de „Piet Hein". Dit jacht wordt niet meer gebruikt door de koninklijke familie, maar verkeert nog geheel in de oude staat. Een stichting beheert het schip en probeert het in de fraaie staat, waarin het eertijds verkeerde, terug te brengen en te laten varen. Men is daar goeddeels in geslaagd. De „Piet Hein" komt op de Havendag naar Middel hamis en is daar voor een luttel bedrag te bezichtigen. De bijdragen worden gebruikt voor de kosten van de restauratie want al het werk, verbonden aan het laten varen van het jacht, wordt door vrijwilligers verricht De „Piet Hein" ligt bij de Wilhelminabmg en is de gehele dag te bezichtigen. Ballonopstüging Op het parkeerterrein naast de Hema stijgt om kwart voor twee een hetelucht ballon op als start van de Havendag. De ballonvaart wordt gesponsord door van Wezel Elektra te Middelhamis. Een altijd spectaculair gebeuren, dat zeker veel aandacht zal trekken. Taptade De Havendag heeft dit jaar een wel heel bijzondere muzikale show. Werkelijk eer steklas orkesten verzorgen deze menge- Ung van aubade en taptoe, daarom „Tap tade" beginnend om twee uur, met mim twee en een half uur durende muziek. Twee excellente showorkesten, dmm- fanfare „Excelsior" en de „Euroband", en twee concertorkesten, „de Hoop" en „Sempre Crescendo", bieden een af wisselend programma van show en swing. De muziek is van deze tijd en dus aan trekkelijk voor jong en oud. OOLTGENSPLAAT Beroepen Ds. K. van Meijeren ontving een beroep naar de Herv. Ge meente van Eemnes-Binnen, in combi natie met Eemnes Buiten. Het is vrij uniek dat deze orkesten met elkaar musiceren omdat zo veel kwaliteit bij elkaar brengen niet zo vaak gelukt Middelhamis is trots op deze „Taptade". Flakkees Poterbal Uit oude tijden dateert het Poterbal, waarbij vroeger Flakkeese jongens en meisjes elkaar ontmoetten en naast het eten van de gesmoorde poters ook veel aandacht voor elkaar hadden. In spekvet gesmoorde poters pootaardappelen) met zure augurken en uitjes worden tegen woordig niet vaak meer gegeten, hoewel de aardappel nog steeds een zeer belang rijk produkt van Goeree-Overflakkee is. Op de Havendag wordt de oude traditie in ere hersteld: originele gesmoorde poters met het zuur worden vanaf 17.00 uur gratis ter beschikking gesteld, waarbij een gezellig muziekje weerklinkt zoals bij een écht poterbal hoort. U zult het zeker een smakelijk gerecht vinden, hoewel.... je krijgt er wel dorst van, maar daarin is voorzien! Spelen op en rond de haven Vanaf zeven uur 's avonds zijn er spelen, waaraan iedereen kan meedoen, op en om het water. Daar kunje zien wie het meeste lef heeft, maar ook voor de minder moe digen zijn er spelen. Ook de kleineren komen aan hun trekken. Gezellig, om mee te doen en om naar te kijken. Diverse attrakties Om 17.00 uur is er een watermode- spektakel aan de haven. Kleding voor watersport en zwemmen wordt langs het water geshowd. Je komt vanzelf in een vakantiestemming en Goeree-Overflak kee heeft vele mogelijkheden om de ge toonde kleding te benutten. 's Middags en 's avonds is er een ge zellige markt langs de haven. Er is van alles te koop, te eten en te drinken en spelletjes bij de vleet' Alles omlijst met gezellige muziek. De hele dag zijn er rondvaarten met een oud bedrijfsvaartuig en er zijn vaarten van en naar Hellevoetsluis. Vuurwerk De Havendag wordt om 11 uur'savonds besloten met een vuurwerk nabij de haven. Dit vuurwerk trekt steeds meer bezoekers uit wijde omgeving en ook voor dit jaar is weer een mooi festijn voorzien. De Echte Bakker i A S9e Jaargaitg.. Voor topkwaliteit, goeda service en voordelige pri/zen: FOTO FILM - HEPOflTAGE VIDEO - COMPUTER C=i t=3 1=3 CZJ Weititraal 35 Molenweg 4 - Ouddorp - Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hogetoom 172 Telefoon 01116 2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1