EIUVtlDEn-niEUWS „De lichtbron" AH-vestiging Oude Tonge als versterking van het winkelbestand begroet A.S. maandag 25 mei DE VISSER Open Jeugdwerk „Onder de Wiek" nog 5 dagen is onze winkel in Sommelsdijk en Zierikzee weer geopend a.s. woensdag 27 mei heropend! Uw Warme Bakker HETi- ^OJKVENSTER MEDISCHE DIENSTEN OUDDORP Medewerking gevraagd voor fototentoonstelling Opening feestweel( 15 jaar „Sint IVIaartenshof" 3e Blad VRUDAG 22 MEI 1987 No. 5599 blik op kerk -^P en samenleving D - Straffen, vroeger en nu - Een andere mentaliteit Dezer dagen las ik in een boek over de vaderlandse geschiedenis over de strenge straffen die in de Middeleeuwen werden voltrokken. Een citaat: „de oude regel is: de dief de galg, de moordenaar en de moordbrander het rad, manslag en rover het zwaard, de valse munter verdrinken in een ketel, de spion de ogen uitsteken en de muntsnoeier de duim afhakken". Dat was in de Middeleeuwen, die we zo gemakkelijk de praedicaten „duister" en „ruw" toekermen. Vergeten we overigens niet dat deze en dergelijke straffen ook vandaag uitgedeeld worden in dictatoriaal geregeerde landen.... In het land van de ayatolla's komt het herhaaldelijk voor dat dieven de hand wordt afgehakt. Om maar niet te denken aan de velen die geruisloos verdwijnen omdat ze er blijk van hebben gegeven het niet eens te zijn met het bewind.... Niemand van ons zal terugverlangen naar het sanctiebeleid van de Middeleeuwen, zoals hierboven kortweg geschilderd. Nie mand zal ook beweren dat we het Iranse voorbeeld moeten volgen. Toch komt in deze tijd, waarin de criminaliteit lonend schijnt, de vraag weleens op of wij het met de halfzachte aanpak zoveel beter doen. KOERS van 15 mei j.l. gaf een gesprek met enkele (ex)politiemensen die er geen geheim van maken dat we in ons land wat betreft de straffen voor criminaliteit op de verkeerde weg zijn. Die criminaliteit is onevenredig toegenomen. Om één voor beeld te noemen: in Rotterdam werden in 1950 „slechts" 8000 misdrijven geregis treerd, in 1986 waren dat er 64.000.... HYPOTHEEK NODIG? makelaar tamboer bellen voor gratis computerberekening 01870-3477 g Kon in 1950 ongeveer de helft van de zaken worden opgelost, vorig jaar was het percentage slechts negentien.... KOERS laat dan commissaris Blaauw aan het woord en ik neem daarvan enkele regels over: „Het aanbod is dus nogal wat toe genomen, terwijl steeds minder ge vallen worden opgelost. En dat komt niet in de laatste plaats vanwege de tolerantie in ons land ten opzichte van de criminelen. Men moet weten dat een misdrijf hard aangepakt en gestraft wordt en dat de pakkans groot is. Een afschrikkingsbeleid op basis van gene rale preventie is hard nodig. Men heeft tegenwoordig in bepaalde kringen meer begrip voor de dader dan voor het slachtoffer. Aan die tolerantie gaan we nogeens kapot in dit land, zeker omdat de langzaam uitmondt in onmacht van de kant van de politie. De invloed van de zachte sector is desastreus; onlangs nog zijn er een aantal veroordeelden als onderdeel van een alternatieve ge vangenisstraf op survival" naar Zuid- Frankrijk gestuurd. Kijk, dat deed ik vroeger als hobby en dat doen tegen woordig nog steeds veeljongelui in hun vakantie. Maar hier begint het ver dacht veel te lijken op het van staats wege financieren van een vakantie voor criminelen! Ze kunnen ze beter met een schp naar de Noord-Oost polder sturen om te spitten. Dat heeft, denk ik, meer effect". De verleiding is groot om nog véél meer uit bovengenoemd interview te citeren, maar dat zou de ruimte niet toelaten. Eén ding is wel zeker: velen zien dat het zó niet langer kan doorgaan, maar wat is het alternatief? Wanneer de politie criminelen oppakt, maar de rechter laat hen weer vrij, dan schieten we niet zo hard op. Er zijn politie mensen die alleen nog iets verwachten van een massaal protest van de bevolking. In ieder geval zal de mentaliteit drastisch moeten veranderen. Jongeren die het pad van de criminaliteit opgaan, moeten weten dat ze dat niet ongestraft kunnen doen. Maar wanneer zal het zo ver zijn in ons tolerante Nederland? Waarnemer DIRKSLAND Opbrengst kollekte De t.b.v. het Astmafonds gehouden kol lekte heeft opgebracht 2.406,10. Alle medewerkenden heel hartelijk dank. Deze vraag- en antwoord-rubriek staat geheel ten dienste van de lezer die er kosteloos gebruik van kan maken. Uw vragen op velerlei gebied kunt u sturen aan: Redactie Eilanden-Nieuws, Post bus 8, Middelharnis, met in de linker bovenhoek „Vragen-rubriek" vermeld. De vragen worden door deskundigen beantwoord en zullen binnen enkele weken na de inzending compleet met antwoord in deze rubriek worden ge publiceerd. PF INMAAK BESCHIMMCLT Nu ik potjes geweckte vruchten ga ge bruiken, kom ik tot de ontdekking dat de potjes bovenin allemaal schimmel be vatten. Hoe is dat mogelijk? Antwoord: Gezien uw beschrijving ziet u die witte plekjes alléén boven op de inhoud. Deze schimmel kan ontstaan, wanneer er sporen door de sluiting heen zijn gedrongen. Tijdens het steriliseren hebt u een voldoende hoge temperatuur ontwikkeld om de inhoud te ontsmetten. Als u de potjes hebt gesloten met schroef- deksels, kunnen ze niet allemaal tegelijk lucht hebben doorgelaten. Daarom ver moeden we, dat u de deksels, of het mogelijk gebruikte cellofaan niet in het vereiste sterk geconcentreerde chloor- water hebt ontsmet, maar gewoon onder de kraan hebt afgespoeld. Gelukkig hoeft deze schimmel geen ramp te zijn. Schep bij alle potjes de bovenlaag af met een lepeltje dat u telkens opnieuw in een chlooroplossing ontsmet. Giet dan gelijk gesmolten par^ne daarvoor in de plaats. Die schroeit nog aanwezige ongerechtig heden dood en sluit bij het stollen de inhoud luchtdicht af SPOOnSALOMTAFSL Ik heb van een oude dwarsligger met de vlakschuurmachine een salontafel ge maakt, maar het lukt me niet die in de gewenste lak te zetten. Weet u een glans- verfdie wel dekt? Antwoord: De Ned. Spoorwegen gebrui ken bielzen die onder hoge druk met creo sootolie zijn geïmpregneerd ter voorko ming van rot Die olie krijgt u er niet meer uit, tenzij u haar kan koken, maar daarbij zal ze u behoorlijk dwarsliggen. Het is dus onbegonnen werk, de tafel te schilderen of te lakken. Hoogstens kunt u het afge- schuurde tafelblad na langdurige droging in een warmgestookte kamer proberen bruin te beitsen. Maar u loopt het risico, dat er allerlei kleurverschillen optreden. AARDSeiCN IN BSO Hoe voorkom je verwildering en daar door te kleine vruchtjes in het aardbeien bed? Antwoord: Door minstens drie aard beienbedden aan te houden: één dat u zo vroeg mogelijk na mei inplant en het volgend jaar goede vruchten zal ople veren, een ander met planten die nog twee jaar mee kunnen, en een derde dat u na de pluk direct omspit, omdat het begint te verouderen. Het onderspitten is een uit stekende groenbemesting voor uw grond. Verwildering kunt u voorkomen, door van de uitlopers zo spoedig mogelijk de beste loten uit te zetten op een nieuw bed. In augustus vindt de bloemaanleg voor 't vol- gendjaar plaats, dus hoe vroeger u gezond plantmateriaal uitzet, des te zwaarder de planten en des te groter de opbrengst. Zet rijen op ca 60 cm van elkaar en houd daarin een plantafstand van 30 cm aan. Doe minder goede of zieke plantjes gelijk weg. WAAKOM BttUIN CAfS? Waarom spreken kroeglopers toch van ,,een bruin café?" Antwoord: Vroeger zou dat een soort proeflokaal of kleine kroeg geweest zijn en nu bedoelt men er een gezellig, ouderwets ingericht, of donker en intiem aandoend c£Ïé mee. De bijnaam zou berusten op de bruine aanslag op balken en zoldering, veroorzaakt door de kachel en de sigaren- rook. Anderen menen, dat stoelen, ta feltjes en tapkast er van ongeverfd bruin hout waren gemaakt maar o.i. kan ook de gevoelswaarde van bruin" hebben mee gespeeld. Bruin duidt warmte, gezellig heid en geborgenheid aan. Dat vele drinke broers ze af en toe bruin bakten, is daar mee niet in tegenspraak! VeHZAMCLAAHS GEZOCHT Ik heb nog allerlei bonkaarten en andere aandenkens uit de TWeede Wereldoor log. Waar kan ik die aan de man brengen? Antwoord: U kunt zich maar het beste wenden tot de Ned. Vereniging De Ver zamelaar, Stadhoudersstraat 55, 6828 SG Arnhem, telefoon 085-45.61.95. Die heeft in vele plaatsen afdelingen, organi seert ruilbeurzen en geeft een blad uit, waarin men overtollige zaken aanbiedt en ontbrekende delen voor verzamelingen vraagt. De waarde van bonkaarten en dgl. souvenirs is niet groot, maar iemand die deze mist in zijn kollektie, zal er toch iets voor over moeten hebben om ze in zijn bezit te krijgen. van vrijdag 22 mei 1987 t/m zondag 24 mei 1987 ARTSEN Middelharnis - Sommelsdijk: van zaterdagmorgen 8.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter J. Dogterom, tel. 01870 - 2121. Deze arts is woensdag a.s. van 12.00 tot 24.00 uur afwezig. Dirksland - Herkingen - Melissant van vrijdagavond 19.w uur tot maan dagmorgen 8.30 uur heeft dienst dokter R. P. Boot, tel. 01877 - 1227, b.g.g. 1291. Stellendam - Goedereede: van vrijdagavond 17.00 uur tot zondag avond 24.00 uur heeft dienst dokter R. P. van Rijswijk, tel. 01879 - 1207. Nieuwe Tonge - Oude Tonge: van vrijdagavond 17.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter W.Westra, tel. 01874- 1259. Stad aan 't Haringvliet - Den Bommel - Ooltgensplaat: van vrijdagavond 18.00 uur tot maan dagmorgen 8.00 uur heeft dienst dokter Nijhoff-de Morée, tel. 01873 - 1201. APOTHEEK „MENHEERSE" Voorstraat 16 Middelharnis Telefoon 01870 - 3666 J. Slager apotheker, werkdagen van 8.30 tot 12.30 en van 13.30 tot 18.00 uur. Zaterdagen van 10.30 tot 11.30 uur en 17.30 tot 18.00 uur. Zon- en feestdagen van 11.00 tot 11.30 uur en van 17.30 tot 18.00 uur. Spoed- recepten kunnen via de dienstdoende arts in de overige uren altijd worden aange boden. Inlichtingen via telefoonnummer 3666; of via mededelingen dienstkastje. TANDARTSEN Uitsluitend voor spoedgevallen, tandarts Dogterom, tel. 01875 - 2325 (van 11.00 tot 11.30 uur). DIERENARTSEN De weekenddienst wordt opgegeven via de antwoordapparaten bij: P. R. J. M. Schilder, Oude Tonge, tel. 01874 - 2441 L. Tjebbes, Middelharnis, tel. 01870 - 2966; W. J. Vink, Sommelsdijk, tel. 01870-2897. WIJKVERPLEGING Wanneer u de wijkzuster nodig heeft, kunt u het wijkgebouw in uw woonplaats bellen: Achthuizen01873 - 1440 Den Bommel01871- 1312 Dirksland01877 - 1500 Goedereede01879 -1267 Herkingen01876- 224 Melissant01877 - 1234 M'harnis/S'dijk01870-2300 Nieuwe Tonge01875- 1390 Ooltgensplaat01873 - 1310 Ouddorp01878 - 1321 Oude Tonge01874 - 1289 Stad a/h Haringvliet.01871 - 2301 Stellendam01879 - 1296 MAATSCHAPPELIJK WERK „Goeree - Overflakkee" Oost-Achterweg 15a 3245 AN Sommelsdijk Telefoon 01870-5166 Spreekuur: ma t/m vrij 9.00 - 10.00 uur Crisissituaties: ma t/m vrij 9.00-12.00/13.00-17.00 uur WEEKENDDIENST Gelieve in het weekend 01870 - 5166 te bellen, u hoort dan via de bandrecorder welke maatschappelijk werker weekenddienst heeft. Stichting KRAAMCENTRUM Goeree - Overflakkee Telefoon 01883 - 10 000 Stichting Gezinsverzorging „DIRKSLAND" MELISSANT: Plein 1, 01877 - 2478. Spreekuur: Maandag t/m vrijdag 8.30 - 9.30 uur. Stichting voor Gezinsverzorging op Goeree-Overflakkee Voor gezinsverzorging in: Nieuwe Tonge Stad aan het Haringvliet en in de Gemeente Oostflakkee spreekuur iedere werkdag van 8.30 tot 9.30 uur. Tel. 01874 - 1044, Juüanastraat 9, Oude Tonge. GEZINSVERZORGING „Middelharnis-Sommelsdijk" Werkgebied: Middelharnis en Sommelsdijk. Spreekuur: dagelijks van maandag t/m vrijdag van 8.30-9.30 uur. DIENSTENCENTRUM „MIDDELHARNIS" Doetinchemsestraat 27, Middelharnis Pedicure dhr. J. T. v. d. Meijden elke Ie maandag van de maand van 14.00 -17.00 uur in het dienstencentrum. Stichting Bejaardenwerk „MIDDELHARNIS" Tel. 01870-6158 (b.g.g. 3366) Ontspanningsvereniging voor alleenstaanden „ONDER ONS" telefoon 01870 - 4399 en 01870 - 5404 ONGEWENST ZWANGER Bel voor hulp aan moeder en kind 01873- 1968 of033-620244 OPVANG van SLACHTOFFERS BU MISDRUVEN Postbus 38, 3247 ZG Dirksland Ned. M.S. Stichting afd. Goeree Overflakkee Contact-Coördinator: K. M. Schippers-Berghuis tel. 01879- 1815 Vereniging Borstvoeding Natuurlyk Lianne Steenhof in Ouddorp, tel. 01878-2511 Informatie- en klachtenburo over de Gezondheidszorg: Tel. 01100-31594 op maandag t/m donderdag van 9 tot 12; dinsdag half 2 tot 5 en donderdagavond van 6 tot 9 uur. Vertrouwenstelefoon N.P.V. 01870-2174/01873-1620/01878-3149 DIRKSLAND Laatste open avond van het seizoen!We hopen dat jullie een flinke portie gezellig heid meebrengen zaterdagavond. Koffie is er in ieder geval! Zoals jullie weten sluiten de teams van het open-jeugdwerk Middelharnis en Dirksland gezamenlijk het seizoen af met een strandwandeling (30 mei). Het be looft een geweldige avond te worden, dus vergeet niet om je op te geven. Dit is op onze open avond mogelijk of telefonisch: 01870 - 3136 of 01877 - 3284. Dit moet voor 24 mei gebeuren. Kosten/7,50 p.p. Tot ziens! Het OJW-team OOLTGENSPLAAT De Chr. Basisschool „De Hoeksteen" wordt momenteel uitgebreid met nieuwe werkruimten, etc. Na de oplevering in augustus heeft het personeel met het be stuur en de oudercommissie het plan om een fototentoonstelling te houden. De vraag komt nu tot oud-leerlingen en van zelf ook tot andere inwoners en daarbuiten hieraan medewerking te verlenen. Wel kom zijn (oude) foto's van school, groe pen, schoolklassen en mogelijk tot ander materiaal. U krijgt na gebruik alles terug. Zet alleen uw naam en adres achter op de foto's. U kunt een en ander bezorgen bij een der personeelsleden of op de school, PieterBiggestraat 11. Tel. 01873 -1485, b.g.g. 2745 (dhr. Jansen). Bij voorbaat hartelijk daiik voor uw mede werking. NIEUWE TONGE Opbrengst kollekte De alhier gehouden kollekte ter bestrij ding van epilepsie heeft 1937,55 op gebracht, wat 170,- meer is dan vorig jaar. Ieder die aan het bereiken van dit bedrag meewerkte daarvoor hartelijk dank. Ooltgensplaat-Achthuizen e.o. Kollekte voor het Rode Kruis Vanaf 25 mei t/m 7 juni a.s. zal het Ned. Rode Kruis zijn jaarlijkse inzamelings- aktie houden; (zie het algemeen bericht in dit nummer). De afdeling Ooltgensplaat e.o. komt bij u langs met de gebruikelijke intekenlijsten. Voor Achthuizen-Lang- straat en Zuidzijde en omstreken bestaat het plan om op dinsdag 26 mei a.s. met de kolonne deze kollekte te houden en dan in de avonduren. Evenals voorheen rekent de afdeling weer op uw aller mede werking. Zaterdag 30 mei: SINT MAARTENSDIJK De feest- week voor het 15-jarig bestaan van „Sint Maartenshofwordt zaterdag 30 mei om streeks 14.00 uur officieel geopend. En wel door het hijsen van een aantal vlaggen op het voorterrein van het bejaardenver zorgingshuis in Sint Maartensdijk. Het is tevens het begin van een ballonnenwed strijd voor de jeugd. Ook is er deze dag een teken- en opstelwedstrijd voor leerlingen van de basisschool. Na de opening is er een tuinconcert door de harmonie „Euter pe". De vlaggen die gehesen zullen worden zijn achtereenvolgens de Nederlandse, de provinciale, de gemeentelijke en die van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zee land, waartoe „Sint Maartenshof' be hoort. Voor de ballonnenwedstrijd zijnvia de scholen folders en deelnemerskaarten verspreid. De gasgevulde ballonnen kon men op de dag zelf tussen 13.30 en 14.00 uur afhalen bij de brandweerkazerne in Sint Maartensdijk. Gezamenlijk vertrekt de jeugd dan onder muzikale begeleiding van de harmonie „Euterpe" naar het be jaardenverzorgingshuis. Voor de verst- komende ballonnen zijn enkele fraaie prij zen ter beschikking. De tekenwedstrijd is bestemd voor kin deren tot en met groep 5 van de basis school en voor scholieren van de groepen 6,7 en 8 is er een opstelwedstrijd. In beide gevallen geldt als thema: „het bejaarden huis". De werkstukken moeten op zater dagmiddag 30 mei ingeleverd worden bij „Sint Maartenshof'. ledere deelnemer ontvangt een verrassing, en voor de beste prestaties zijn er weer diverse prijzen. De brandweer aan het werk Op de dag af precies een jaar nadat vorig jaar maandag 19 mei (tweede Pinksterdag) het bedr^fspand van Euro Discount afbrandde werd j.l. dinsdag 19 mei in Oude Tonge, nu niet meer op het industrieterrein, maar in de dorpskern een nieuwe supermarkt geopend. Dhr. D. Kastelein ging daarteo een franchise-overeenkomst aan met Albert Hegn b.v. en het waren dinsdag avond, bü de feesteiyke opening, dan öok de bekende AH-vlaggen die vrolijk wapperden, zélfs vanaf de brandweerwagen die in het openingsceremonieel een rol speelde 't Was vorig jaar primair de Oude Tongse brandweer geweest die de ongelijke strijd aanbond tegen het verwoestende vuur, waarom het een goede gedachte werd gevonden diezelfde brandweer, nu in het uitgaanstenue, bij de heropening van het bedrijf te betrekken. Hün karwei bestond uit het met de motorzaag wegzagen van een voor de ingang bevestigde plaat, waarna Danielle Verschuur, nichtje van dhr. Kastelein de opening sloeg, zodat de vele tientallen belangstellenden biimen konden om de fam. Kastelein geluk te wensen en en passant te zien hoe welvoorzien de nieuwe AH-supermarkt geworden is. De komst van het bedrijfsupermarkt en Alberto slijterij binnen de dorpskern bleek helemaal te passen in het beleid van het gemeentebestuur, in het kader van een ontworpen dorpsvemieuwingsplan en burg. drs. De Vos heette het bedrijf dan ook bijzonder welkom op z'n nieuwe plek aan de Dabbestraat. Spreker wilde niet ontkennen dat de komst van de supermarkt ongetwijfeld gevolgen zal hebben voor de overige winkels in Oude Tonge, maar anderzijds kan de aanwezigheid ervan ook als een versterking van het winkelbestand worden gezien en die vaststelling wilde dhr. De Vos graag als nieuw startpunt markeren om van daar uit in positieve zin verder te werken aan de vorenbedoelde versterking. Aan eigenaar en bedrijfsleider van de nieuwe supermarkt vroeg hij de mogelijkheid te bezien om het bedrijf ook tussen 12 en 1 uur 's middags open te houden omdat dat voor meerderen de enige mogelijkheid is de inkopen te doen. Namens de AH-organisatie werd gesproken door dhr. Van Dongen. Hij wenste de bevolking van Oude Tonge en omgeving geluk met de nieuwe zaak die naar de laatste inzichten is ingericht en hij daagde dhr. Kastelein en bedrijfsleider v. d. Velde uit de zaak elke week opnieuw zo fraai te presenteren als ze zich thans liet zien. Waardering maakte dhr. Van Dongen kenbaar voor de manier waarop met dhr. Kastelein tot een overeenkomst kon worden gekomen. „U onderscheidt zich in positieve zin van vele ondernemers door u te verzekeren van een team van specialisten; dat kan uitermate succesvol zijn!" voorzag dhr. Van Dongen. Ook vader en zoon Kastelein wisselden gelukwensen uit en 't was prima te horen hoezeer de jonge ondernemer zijn vader bedankte voor de gekregen opleiding in diens bedrijven. Evenzo was het goed te horen hoe vader Kastelein de rol van zijn echtgenote hoog achtte en hij gunde zijn zoon in diens vriendin Liesbeth graag ook zó'n partner en een hecht team van medewerkers zonder wie het eveimiin zal gaan. Een kusje van opa voor Danielle die de opening afmaakte; rechts achter haar dhr. Kastelein jr. Onze winkel in Dirksland wordt Let op onze heropeningsadvertentie van dinsdag 26 mei SOMMELSDIJK DIRKSLAND ZIERIKZEE Oostdyk 19 Voorstraat 5 Passage 25 Tel. 01870- 3330 Tel. 01877- 1417 Tel. 01110-16264 -J^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 9