EIIIM1DEI1-I1IEUW5 "AVEHA Vroege (zang) vogel excursie Wie schrijft ermee van en over Flakkee? MAN TE ROER zwemplas l^: spart^l0sX l Canon schrijfmachines, copiers en fax-apparatuur vindt u dichtbij. In Oud Beijerland, bij Twee nieuwe BOVAG- garantiebewijzen Touwtrektournooi Ouddorp 2e Blad VRUDAG 22 MEI 1987 No. 5599 HUIS VERKOPEN? makelaar tamboer bellen voor deskundige bemiddeling nn 01870-3477 m DD De grote parkeerplaats van het strand Grevelingendam ligt er nu verlaten bij. Als we er arriveren, om tien uur op deze dinsdagmorgen, staat er één automobiel in de beschutting van al flink opgeschoten struweel. Struiken en bomen, tesamen in slagorde geplant, zijn grootgegroeid tot hechte windsingels. Dat is vooral vandaag prettig voor enkele menselijke passanten maar zeker tot meerdere glorie van de hier wonende of tijdelijk verblijvende vertegen woordigers van het rijk der dieren. Vogels en bodembewoners zoeken allemaal op eigen houtje hun weg. Voor ons staan er bordjes die in verschillende richtingen wijzen. Eentje prikt er naar het nu nog stille strand. Er is wel aktie en leven dank zij de natuur die het nu voor het zeggen heeft. Dat geldt ook voor de zwem- en spartel- plassen: natte locaties waar het kleine grut zich spetterend kan verpozen. Het infor matiebord vermeldt dat er geen toezicht is bij de zwemvijver van maximaal twee meter diep. Het vertoeven in beide plas sen is dan ook op eigen risico. Spartelen, zegt Van Dale, is met armen en benen heen en weer slaan. Dat is dus nogal wat, maar, als iedereen zich aan de regels houdt kan ook die watersport onbelem merd geschieden. Want pleziervaartuigen dienen het ruime sop ergens anders te kiezen. Aan het verderop gelegen tuig- steiger. Wij bezoeken dit mooie stukje vaderland regelmatig. Zijn er eigenlijk op geabon neerd. Hoewel de toegang gratis is moet toch steeds de knip mee welke dan een geringe aderlating ondergaat in het restau rant aan de andere kant van de dam. Na ruim tien kilometer fietsen is het dan mooi tijd een half uurtje zittend te verpozen en de inwendigen mens te versterken. In middels stiekum meeluisterend naar het vaak genoeglijk gebabbel van medege nieters. De aldaar ingenomen calorieën komen we dan hier weer ferm wegtrim- men. Dus gaan we voor de zoveelste keer. Eerst langs de speel- en ligweide alwaar de seizoenen worden gekend in de gezel schappen die er recreëren. Bijvoorbeeld een komplete familie al picknickend tus sen gespannen zon- en windschermen. In het midden een rokende en tevens rui kende barbecue tot opluistering van een aangenaam openluchtfeest. Of een vereniging van naar corpulentie nijgende heren die een potje komen voet ballen ten gunste van de conditie. Meestal doen ze net echt. Hebben rode pilonnen neergezet die dienstdoen als doelpalen. Hoopjes kledingstukken markeren de bui tenlijnen. En de meest omvangrijke van het overigens vrolijke gezelschap blaast driftig op een fluitje. Begeven we ons nu op het verharde voetpad dat enkele meters parallel (on geveer) van de waterlijn richting steiger voert. Een smal 'paadje. Als het terrein drassig is ben je verplicht achter elkaar te lopen. Het waait hier haast altijd en in dat geval neem je om sportieve reden om de beurt de koppositie. Vandaag staat er een harde wind. Zeker kracht acht. Heel de Grevelingenplas draagt schuimkoppen op de krullende golven. De wind blaast uit het noord-noord-westen. De witgemutste ba ren komen uit de richting van Herkingen en B attenoord aanrollen. Zeg maar van de Klinkerlandse kust en dat in een eindeloos ritme. Op de keiendam spatten ze in vlokken uiteen. Om toch weer in een spel van wind en water te worden verenigd en tot een sudderende slagroom geklopt. Zo drentelen we mijmerend verder over dit vochtige streepje asfalt. De gedachten- gang wordt nu ook bepaald door het milieu waarin we ons bevinden. Bij een algehele overgave, als dat zou kunnen, kan dit toch wel een voerttocht worden van en voor lange adem. Zeker als sommige indrukken aansporen tot het maken van zichtbare notities waarvoor dan weer een andere lichaamshouding moet worden aangeno men. De meeste beelden echter gaan mee naar huis, opgeslagen in de bovenkamer. Enkele daarvan dienen zich weer aan als je achter een schrijfmachine plaats neemt. Tenminste, als er een harmonie groeit met je woordenschat. En dat houden som migen dan voor inspiratie. De duur van deze wandeling wordt ook bepaald door wat je tegenkomt. Die meeuw daar op zijn stekje. De vogel heeft een witte kop met gele snavel. De dek- veren zijn grijs en de staart is donker. De poten zijn rose. Nog wel ongenuanceerd maar toch al een signalement van een zilvermeeuw. Zijn deftige naam luidt Lams argentatus maar daar heeft het dier geen boodschap aan. Staat met zijn snavel in de wind en bespiedt de roerige water massa onder hem. Staat waarschijnlijk te vissen. Beweegt af en toe heel gracieus op de cadans van de windkracht. Hoe houdt hij het op de been. Als we hem fotograferen moeten we ons al schrap- zetten. En hij staat kennelijk zonder te blikken of te blozen acht beaufort te trot seren. Laten we proberen er wat dichter bij te komen. Maar dan wel oppassen want vogels houden niet van gluurders. Dat wordt dan kruipwerk. Jazeker, het lijkt allemaal leuk en aardig die schrijvende omzwervingen over ons fraaie eiland. Voor gebruikte personenauto 's De BOVAG-autobedrijven voeren deze maand twee nieuwe BOVAG-garantie- bewijzen in. Eén komt er in de plaats van het al 22 jaar bekende BOVAG-garantie- bewijs met een geldigheid van drie maan den. Helemaal nieuw is het aanvullend BOVAG-garantiebewijs, waarbij de ga rantie tegen een relatief gering bedrag en in een wat minder uitgebreide vorm met 9 maanden wordt verlengd, tot in totaal een heel jaar. Het nieuwe 3 maands BOVAG-garantie bewijs, duidelijk te herkeimen aan de gele kleur over de hele voorkant, onderscheidt zich van zijn voorganger door o.a. de minimumprijs van de occasion waarbij het mag worden verstrekt, namelijk 7.500,- of 50% van de catalogusprijs. De grens lag de laatste jaren op 5.000,-, maar in de praktijk bleken auto's onder de 7.500,- te vaak niet kwalitatief goed genoeg meer om de veelomvattende BOVAG-garantie hierop te verstrekken. Het gloednieuwe aanvullend garantie bewijs, geldig 9 maanden en tot 20.000 km, is inderdaad een aanvulling op het 3 maands garantiebewijs. De koper koopt als het ware deze garantie bij zijn ge bruikte auto: voor auto's met een cata logusprijs tot 25.000,- wordt 395,- voor auto's tot/ 50.000,-/550,- en voor nog duurdere auto's/ 750,- (alles inclu sief BTW) betaald. Voor die prijs worden negen maanden lang vrijwel alle onder delen van motor, transmissie, wielop hanging, stuurinrichting en elektrische in stallatie gegarandeerd. Het BOVAG-garantiebewijs en het aan vullend garantiebewijs samen betekenen dus een vol jaar garantie op goede ge bruikte auto's. Alleen BOVAG-auto bedrijven mogen deze garantiebewijzen verstrekken, maar zijn daartoe niet ver plicht. Om er zeker van te zijn dat bij een gebruikte auto de gewenste garantie wordt verstrekt, is het dus verstandig nadrukke lijk om de garantiebewijzen te vragen. Touwtrekclub „Akershoek" organiseert op zaterdag 23 mei een touwtrektournooi op de manege van Ouddorp (bij de Kruse) aanvang 2 uur. Er zijn 12 ploegen ingeschreven (dames, jeugd, heren), dus het belooft weer een sparmende strijd te worden. In de pauze is er een demonstratie van honden en paarden dressuur. De prijsuitreiking vindt aansluitend op het tournooi plaats in hotel „Akershoek". soms kom je thuis met extra werk voor de machiniste van de wascombinatie en haar witte reus. Maar het kan nu niet anders dus duiken we onversaagd achter een grote bos ruigte en.... Tot een volgende keer als we andermaal kennis maken met onze evenwichts kunstenaar van het Grevelingenstrand. kantoormachine import b.v. schieweg 45 - rotterdam - tel: 010-4668211 adm. ruyterstraat 58 - oud beijerland - tel: 01860-15799* De Vereniging voor Natuur- en Landschapsbescherming Goe- ree-Overflakkee organiseert op Hemelvaartsdag, donderdag 28 mei a.s. een zangvogel-excursie in de Bokkepolder nabij Goede- reede. De wandeling duurt 1 Vi uur en start 's morgens om 6 uur vanaf het parkeerterrein van het natuurreservaat „De Kwade Hoek" aan het eind van de Oostdijkseweg. Tijdens deze wandeling kunnen we de zang van diverse vogels beluisteren; o.a. nachte gaal, zanglijster, tuinfluiter, winterkoning enz. Ook wordt bijna elk jaar op deze wandeling de zang van de iimiiddels zeld zaam geworden Wielewaal gehoord. Wie meer wil weten over de excursie of Vereniging kan bellen naar 01878-1045 of 01879 - 2391. Een brief van een Nieuwe-Tongenaar staat eronder. We laten hem hier volgen. Het geeft ons weer een kijk op „die tijd". Geachte Redactie, Ik zal nog eens wat schrieve uut mien eige leven. Ik in mun vriendin, we wazze allebei vuuftien jaer, in hut was nieuwjaer. We wazze van huusje tot deurtje nieuwjaer weze waanse in mit hut beursje in je hand, in moeder al kieke wat hije opgedaen. Ik 15 et.in mun vriendin un kwartje, in dan zouwe mun voor de eejrste kjeer mit dun tram gaen, mar dat kostte 3 5 et Dus mun kwamme nog 30 et. te kort. Opa was nogal aerdig op oengs gesteld, dus mun vriendin kreeg un kwartje in ikke 20 et, dus mun hadde nog vuuf cent over voor un oengs olineuten, dan had je wat te knabbelen, in as je dan mar un joon kon kriege; dat gieng nog al vlot, 't ^as dur wel nae, mar hut was un joon. In toen kregen mun daer un tompoeze van vuuf centen van. Je wist geneens wat hut was, mar hut was lekker. Mar acht uur mosten we weer mit dun tram mee naer huus. In die joengers gjeen geld voor dun tram, oak gjieen fiets. Mar wiele moste nog al lang wachte in sint wazze die joengers in Nieuwe-Tonge geloape, mar 't wazze zukke eigenaerdige joengers in oengze oagen. Mun konne toen hard holle in mun binne ze kwiet geloape. Mun hawe nooit niks mjieer van dur gehoard. In dan kwam je dun oaren ochend je andere vriendinnen tegen: In meiden, hoe ha julie hut gehad? „We binne naer Meneerse geweest". „Hoe kwam je daer?" „Mit dun tram". „Waer hael je hut geld vandaen?" Moeder zei, hije wat over? Jae zo gieng dat vroeger. Je had mit niks de groatste lol. Mar noe komt hut mooiste. Mun hadde allebei weer un joengen, die van mun vriendin, die was 't er gek op, ik niet Ze most un weeke weg, an de overkant, nae dur tante. Ik zaage, „ik mot dur niks mjieer van hawe, mar ik maek 't voor heur oak uut". Zaeterdags op durp, in heur mar kieke, „waer bluuft Marien noe?" „Ik zaage, die mot je niet, dus je zal um niet mjieer zieje". Mar dat zat niet goed oor. Mun ha ze oak niet mjieer gezieje. Hut was niet as noe, mit de auto; toen op de bjieenewaegen. Jae zo kan je wat beleve as je jong bint Je zal misschien zaage, hoe kan je over dien goeien ouwen tied praete. Hut is noe wel anders. Ze vliege van noord naer west, in ze komme mit zo'n meid uut Rotterdam of dun Haeg an. Krupe bie mekaore, 't gaet un half jaer goed in wegweze, dun enen hierheen, dun aoren hoar je nooit mjieer van. Hie is gaen vaere. Daer dogt je vroeger niet van. Je Ijeerde mekoar eejrst kenne in spaere, in je was voor 500,- ingetuugd, in je was zo blieje. Daer je gewerkt had kwam bie je kieke, „wat zitje netjes", zeije ze dan. Ze brochten un half poend koekjes voor je mee of un half poend koffieboanen. Wat was dat leuk, in dat was betaeld. Mar tegenwoordig, un auto voor de deur, un carevan, un boat. In de bank kwam dan bie je kieke, want hut most ofbetaeld worre, mar ze hadden dun daetum vergete. Jae mensen zo gaet hut De kinders die uut schole kómme, moeder niet tuus, ze hawe un sleuteltje om dur hals hange, want moeder mot verdiene, anders krieg je die vent van de bank weer anje deure, in dat zien de buren. Zo zieje ik bin dur wel mee op de hoagte. Zo zieje dat alles gjieen goud is wat ter blienkt. Veul zurgen, want hut mot ter komme, dus doe liever geweun. Ik hou mar op, ik hoop dat je niet kwaed wordt as ik dit schrief, hut is de waerheid. Ik zal mun naem niet bekend maeke, want dan krieg ik misschien nog wel kwaeje brieven. Dit was het dan, ik heb er wel op moeten studeren. Mag ik beleefd vragen of u s. v.p. duidelijk wilt schrijven, anders geef ik soms uw brief niet helemaal goed weer, en dat is niet de bedoeling. Nieuwe bijdrage? Graag! Redactie Eilanden Nieuws, Postbus 8, Middelharnis VERVOLGVERHAAL door Dignate Robbertz - 31 - G.F.CallenbachB.V.—Njjkerk Of sinjeur Brandt misschien iets heeft gehoord over de Zuiderburg? De vrouw is ongerust Het heeft gestormd en door de ijsgang kan er geen schip binnenkomen. Misschien heeft de sinjeur iets gehoord uit een andere haven. Nee, hoe zou ik, antwoordt Gerlof Brandt geërgerd. Nergens komen schepen birmen. Zeg haar, dat er geen reden is om ongerust te zijn. De dagen komen en gaan. Ze rijen zich tot weken. Het nieuwe jaar komt en is al bijna een maand oud als het gerucht door de stad loopt dat de Zuiderburg in een Engelse haven ligt. Een uit Antwerpen gekomen varens- gast heeft het gehoord van een Vlaamse loods. Saartje gaat naar 't Zeepaardje, waar de vreemde gast geweest is, om van onkel Peet te vernemen wat er gezegd werd. 't Zal wel zo zijn, troost Brigitje, als ze bemerkt dat Saartje het bericht maar half gelooft. Frans is zo'n bekwame schipper. Hij heeft het zeker gehaald. Ze geeft een groot wit brood mee. Voor de kleintjes. Je hebt mooie kinderen, vrouw Naerebout En je oudste is een brave jongen. Die avond eten ze allemaal tot ze meer dan genoeg hebben. Is het nodig om zó zuinig te zijn? denkt Saartje. Frans kan toch tenigkomen zodra de vorst mindert en het ijs uit de haven trekt? De wind behoeft maar een klein rukje te draaien, dan zal het voor Vlissingen ijsvrij zijn. Als de kinderen slapen, telt ze het spaargeld. Zoveel voor brandstof Zoveel voor mondkost De huur voor het huis. Een paar nieuwe klompen voor Frans. Die kan ér wel iedere week een paar aan. Zijn voeten zijn nooit stil. En hij is een wilde jongen, die met zijn jeugd geen raad weet. Hij begint nu al zijn kracht te ont dekken. Wat hij een maand geleden nog niet kon tillen, verplaatst hij nu met gemak. Op Frans moet ze voortdurend letten, want zo klein als hij is, wil hij naar het water. Van zijn zusjes krijgt hij altijd zijn zin, omdat ze bang zijn voor z'n harde knuistjes. Jacomientje moet het nu alleen met hem stellen. Want Trijntje heeft een boodschappendienstje gekregen. Bij de vrouw van sinjeur Van Nispen. 's Ochtends gaat ze erheen om tegen vier uur, doodmoe en in elkaar gekrompen van de kou, thuis te komen. Sinjeur Van Nispen heeft zijn knecht laten vragen of vrouw Naerebout niet een meisje had, dat voor zijn vrouw kleine diesnten zou kunnen verrichten. Na lang aarzelen had Saartje toegestemd. Trijntje wilde het zelf graag. Maar het lange lopen door de koude straten is bijna te veel voor het kind. Als er geen boodschappen zijn, moet ze in de keuken bij de meiden helpen. Die blijven zelf liever bij het warme fornuis zitten, dan dat ze in de kille kelders lopen om een en ander te halen. Saartje telt nog hoeveel ze iedere week zal kunnen besteden indien Frans lang wegblijft, als Teunis thuis komt 'k Heb vast werk, vertelt hij. In Middelburg op een chocoladefabriek. Ik kan er blijven slapen op een zolder. Met de kost verdien ik er nog een paar stuivers. Die kom ik dan 's zaterdags brengen. Da's goed, zegt Saartje. 'k Zal ze voorje bewaren, jongen. 'k Wou ze geven, dringt Teunis aan. Maarten geeft ook wat hij missen kan. Laat mij dat ook doen. Nee, Teunis! Jullie zijn al grote jongens. Wie weet hoe gauw je een eigen gezin wilt stichten en dan kun je niet met lege handen bij je meisje komen. Teunis wordt rood tot achter zijn oren. Dat heeft de tijd nog, bromt hij. Morgenochtend moet ik er zijn. Hij klimt naar de zolder om wat werkkleren in een bundeltje te binden. Als hij beneden komt, is Teeuw ook thuis. Die loopt dag in dag uit de stad af om met een vrachtje of een ander karweitje wat broodgeld te verdienen. Tijd om te dromen heeft hij n et meer. Eens is hij Janus de Koning tegengekomen. Die had zich na het oproer lange tijd schuilgehouden. Kom mee, Teeuw! Ik weet wat te verdienen, had hij gezegd. Maar Teeuw had geweigerd. Hij is een beetje bang voor Janus. Daarom blijft hij zoveel mogelijk uit de buurt van de haven, waar De Koning dikwijls te vinden is. Zolang er geen vreemde schepen binnenkomen, be hoeft hij op een bericht van zijn vader niet te rekenen. Laat mij ook gaan, moeder? vraagt Teeuw als hij hoort dat Teunis in Middelburg zal gaan werken. Maar daarvan wil Saartje niet horen. Het is zover, dat ze weer een nieuw kind verwacht. Daarom wil ze Teeuw bij zich houden, al kan ze er niet met hem over praten. Maar hij lijkt in veel dingen op zijn vader. Tegen de tijd dat ze zwaarder zal worden en de moeilijkste maanden beginnen, zal Frans toch thuis zijn, hoopt ze. De winter duurt lang en blijft zeer streng. Als het gebrek nijpender wordt, trekt ook Maarten er uit. Zijn kleine beetje spaargeld is op. Bovendien lokt hem het avon tuur. Zul je terugkomen? vraagt Saartje Natuurlijk, lacht de jongen. Zodra de dooi invalt ben ik er weer. Wat denk je, tante Saar, dat ik vaders schuit werkeloos zal laten liggen? Hij is zo groot en sterk, dat het kinderachtig is om zich ongerust over Maarten te maken. MaarnuFrans er niet is, draagt zij de zorg voor allen. Ze weet hoeveel Frans van zijn broers kinderen houdt. Zorgzaam veegt ze nog wat stof van zijn kleren en ze blijft hem nakijken tot hij de straat uit is. En het duurt lang voor ze een ogenblik vergeet om aan hem te denken. Waar zou hij naar toe gegaan zijn? Welk werk zou hij vinden in deze tijd van 't jaar? Wie zal hem onderdak en eten geven? De dagen vliegen voorbij en toch duren ze lang. Het is nog donker als ze opstaat om wat vuur te maken en de pap te koken voor de kleintjes. Trijntje krijgt een boterham in de keuken bij sinjeur Van Nispen en Teeuw is tevreden met een brok kommiesbrood, waar op hij zo lang kan blijven kauwen als hij wil. Na de middag doet ze de kleinste drie kinderen weer in bed. Daar zijn ze warm, want er is geen brandstof om de haard heel de dag aan te houden. Jacomientje is gehoor zaam en Levien zo'n dikke luie jongen, dat hij er niet aan denkt om tegen te spreken. Maar Frans slipt eruit als hij kans ziet. Op een middag brengt Jan Pod hem doornat en half bevroren thuis. 't Was op 't nippertje, Saar. Hij spartelde al tussen het ijs in de haven. Saartje heeft nog nooit haar kinderen een tik gegeven. Maar nu slaat ze raak. Frans schreeuwt niet en hij verweert zich niet. Jan Pod staat erbij te kijken. Dat wordt een harde, zegt hij bewonderend. Als die later niet nog meer durft wagen dan zijn vader, heet ik geen Jan. (wordt vervolgd) Evenwichtskunstenaar aan Grevelingenstrand J. V. P. Canon y^^. Veldleeuwerik (Alada anensis) 0^^^^^a ^.l^>^^.^^^.^.^.l^^.^.)^>^^.^■^.l^l^l^^.^■^.^.l^l^l^^.l^^.^.l^^.^.^.^.>^>^l^:^}^l^l^l^l^^.)^>^^.lf.l^>^l^l^^.^■)^^■>^.^.^^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 5