Herdenkingsrede 60-jarig bestaan S.G.P. Nieuwe Tonge Tweewielercentrum Middelharnis met jeugdig elan van start Prijzen jubileumpnjsvraag Keukencentrum Tieleman uitgereikt Predikbeurten „De lichtbron" Vergeet de kerkgangers niet Brandweer rukte uit Diploma-uitreiking Jeugd EHBO Scholen voortgezet onderwijs vechten om leerlingen nog 5 dagen Abonneert U op Eilanden-Nieuws OUDDORP Meer botulismeslachtoffers in Zuid-Holland Bladz. 2 ..EILANDEN-NIEUWS' VRUDAG 22 MEI 1987 Dinsdagavond werd in het Her vormd verenigingsgebouw „Elim" te Nieuwe Tonge een herdenkings dienst gehouden in verband met het 60-jarig bestaan van de Iciesvereni- ging der S.G.P. aldaar. Op 14 april 1927 werd de kiesvereniging officieel opgericht, volgens de gegevens op het partijburo in Den Haag. Van die tijd is bij het bestuur weinig meer bekend, omdat in 1953 tijdens de watervloed veel is verloren gegaan. Als spreker voor deze avond was uit genodigd het hoofdbestuurslid ds. S. de Jong uit Katwijk aan Zee. De tekstwoorden voor deze samenkomst koos ds. uit het 3e hoofdstuk van de profeet Jona, het 4e vers. „En Jona begon in de stad te gaan, een dagreize en hij predikte en zeide: „Nog 40 dagen dan zal Ninevé worden omgekeerd". Ds. memoreerde wat er zoal in die zestig jaren dat de kiesvereniging heeft mogen bestaan, gepasseerd is. Hij stond stil bij de Tweede Wereld oorlog 1940-1945 en bij de watervloed in 1953, die ook aan Nieuwe Tonge niet is voorbijgegaan. De inwoners van Ninevé kenden Jona niet eens en toch hebben ze zich bekeerd op de prediking van Jona. En de lieden van Ninevé geloofden aan God, zo lezen we. Ja maar geloven aan God is toch nog geen geloven in God. Laten we voorzichtig zijn, aldus ds. want er zullen er zeker bij geweest zijn die niet alleen aan God geloofd hebben maar ook in God. Ninevé kreeg nog veertig dagen om zich te bekeren, en hoeveel dagen en jaren heeft de Heere ons al niet gelegenheid gegeven. Al die tijd heeft God ons nog willen dragen en verdragen. De boosheid van Ninevé kenmerkte zich voornamelijk in de zeer zware zonde, maar bovenal in de openbare goddeloos heid. Ds. trok een lijn naar de huidige toestand waarin ons volk en vaderland zich uitleeft. We zouden ons toch moeten schamen dat Amsterdam de hoofdstad is van een land wat in vroeger dagen genoemd werd: het Israël van het westen. Een stad waar de openbare zonde hoogtij viert. De Heere heeft met os nog geen vol einding willen maken, maar hoelang zal het nog duren? Ds. moest belijden dat de openbare zon den van ons volk, de schuld is van de levende Kerk. Gods volk is ver van zijn plaats, en daarom kan Nederland zich zo uitleven. Ook onder u hebben vele kin deren Gods geleefd in vroeger dagen, zo hield ds. zijn hoorders voor. Daar ging nog wat van uit. Zij zetten een stempel op de gemeente. Toch wilde ds. niet ontkennen, en haalde dit met enkele voorbeelden uit zijn leven aan, dat er nog gebeden liggen voor ons volk. Ds. herinnerde zich nog een uitspraak van een predikant, veertig jaar geleden; hoe deze met een glans op zijn aangezicht, heeft mogen getuigen, dat er nog toekomst zou zijn voor de jonge kerk van Neder land. Maar, besloot ds. met een ernstig woord tot de jongeren, als wij ons niet bekeren zullen wij net als Sodom en Gomorra en haar omliggende steden omkomen. Na deze herdenkingsdienst werd een ieder in de gelegenheid gesteld de aan geboden koffie te gebruiken. De koUekte welke tijdens de dienst werd gehouden bracht het mooie bedrag op van ruim 400,-. Open repetitie 'Ons Koor' Maandagavond van 8 tot 10 uur houdt het maimenkoor „Ons Koor" een voor ieder toegankelijke open repetitie in „Het Diekhuus" te Middelhamis. „Ons Koor" zal dan de werken doornemen die gezon gen zullen worden tijdens zijn tocht door een deel van Duitsland die woensdag begint en het werk dat a.s. zaterdag gezongen zal worden wanneer wordt deel genomen aan het grote Internationale Koorfestival in Limburg aan de Lahn. Voor „Ons Koor" wordt dat het sluitstuk van de reis; aan het festival zal door 210 koren uit dertig landen worden deelgeno men. Zaterdagavond hoopt „Ons Koor" weer thuis te zijn. SOMMELSDIJK De brandweer is gisteravond, rond 10 uur, uitgerukt ter bestrijding van een brand die was ontstaan in het praktijkgedeelte van het pand van dokter Dogterom, aan de Voorstraat Vrijwel zeker houdt de brand verband met de werkzaamheden die 's avonds waren uitgevoerd aan een mas tieken dakbedekking. Het smeulende vuur tje dat zich toen moet hebben gevormd brak rond tien uur uit, gelukkig ontdekt door een van de omwonenden waardoor de brandweer snel kon worden gewaar schuwd en de schade beperkt kon blijven. Woensdagavond j.l. werd aan de leer lingen van groep 8 van de Prins Johan Friso school het Jeugd EHBO diploma A uitgereikt. Ze waren hiervoor opgeleid in de achterliggende maanden door een aan tal dames van de EHBO-afdeling Dirks- land. Het examen werd door alle leer lingen met goed gevolg afgelegd. De di ploma-uitreiking vond plaats in gemeen schapsruimte van de school bij aanwezig heid van de ouders door dokter P. v. d. Velden. Hij feliciteerde de leerlingen met het behaalde diploma en vond de door hen gevolgde lessen zeer nuttig. Hij staafde dit met een voorbeeld uit eigen ervaring. De dokter sprak de wens uit dat de leerlingen ook in de toekomst aandacht zouden blij ven besteden aan het geleerde en even tueel een vervolg hierop te doen plaats vinden. De namen van de geslaagden zijn: Danny Boshoven, Comelis de Geus, Jan- tine Huizer, Wilco de Jong, Marleen Kar- dux, Jeaimette Logmans, Peter Melis sant, Marius van den Ochtend, Gerda van Spronsen, Gijsbert Tanis, Marianne van der Veer, Marja van der Veer, Sebastiaan van der Velden. „Er is nog een groep mensen die door de voorlichters altijd wordt vergeten: dat zijn de bezoekers van de zondagse kerkdien sten", zo zegt prof. dr. A. v.d. Meiden in een vraaggesprek over de zorg voro het milieu in het blad „Platform" van mei 1987. Genoemde hoogleraar vervolgt: „Dat zijn ieder weekend toch nog altijd zo'n kleine twee miljoen mensen. Ik ver baas me er altijd over dat de overheid geen beroep doet op de 3000 mensen, die elk weekend preken (zelf doe ik dat ook om de andere week). Die mensen zou je een preekschets kunnen geven over het milieu probleem bij voorbeeld naar aanleiding van een bepaalde zondag uit de catechis mus, waar duidelijk staat dat wij de zorg hebben voor de schepping. Laat die pre dikanten maar eens aan de kerkgangers vertellen wat er met het milieu aan de hand is. Dan bereik je een groot publiek op een indringende manier. In veel delen van ons land, vooral in agrarische gebieden, waar de kerkelijkheid nog erg hoog is, is dat een medium waarmee je veel kan bereikenl zeker bij de boeren, die zelf ook vaak grote vervuilers zijn", aldus dhr. v.d. Meiden die verklaart hoopt te hebben op de zelf corrigerende kracht van de samenleving. Weth. Jacobs heeft het van het fietsslot gewonnen, de deur is open. Wanneer Martin Jelier uit Dirksland, met z'n 21 levensjaren niet de allerjongste zelfstandige rywielhandelaar in den lande is, dan is hïj zeker één van de allerjongsten die het heeft aangedurfd een eigen zaak te beginnen, 'n Beetje erfelijk belast is Martin wel omdat vader Bram Jelier in Dirksland een wélgerenommeerde r^wielzaak drijft waarin zoon Martin meerdere jaren heeft meegewerkt, naar 't nu bl^kt immer bezet door de gedachte ooit zoals dat heet „voor zichzelf' te beginnen. Martin sloeg toe toen in Middelhamis, vrijwel op de hoek Schoolstraat-Hoflaan het pand van de Uienfederatie (SNUIF) beschikbaar kwam, een pand, geknipt voor het gebruik als winkel en reparatie-afdeling. Een dag voor Koninginnedag kreeg hij de sleutel en gisteren, drie weken nadien, bleek alles een gedaanteverwisseling te hebben ondergaan. Een fotoreportage liet zien hoe er in de voorbije weken gesjouwd is. Martin en Nelleke de Wit, die twee gaan stevig bij elkaar behoren, kregen allerwege complimenten voor wat in zo korte tijd met zoveel smaak voor elkaar was gebracht. Complimenten voor het jonge ondernemerschap kwamen ook van weth. J. Th. L. Jacobs die graag bereid was gevonden de nieuwe zaak te openen door van de voordeur het fietsslot (hoe kon het anders) te verwijderen. Het enige jammere dat dhr. Jacobs vond was de verdwijning van de SNUIF, nadat eerder al de Proeftuin, de Plantui en de Veiling waren verdwenen, op grond waarvan nu kon worden vastgesteld dat Middelhamis als agrarisch centmm niets meer te betekenen heeft. Niet minder de vreugd over de komst van het tweewielercentmm die door het jonge stel gedreven gaat worden. „Zaken doen is niet alleen maar omgaan met kille cijfers, het is een leven waarin niets zeker is, een leven waarin vandaag alles lukt en morgen alles mislukt, maar wanneer jullie vasthoudend zijn en volharden zullen jullie je doel bereiken", zo wekte dhr. Jacobs Martin en Nelleke op. Oud-rijwielhandelaar P. de Blok wenste de jongelui geluk namens de collega's op Goeree Overflakkee en hij nodigde de jonge ondernemer graag uit tot een lidmaatschap van de eilandelijke afdeling. Martin moet even uitblazen van de klus die zo bewonderenswaardig werd geklaard maar daama kunnen de collega's op hem rekenen. Ter afsluiting van het feest t.g.v. het 25-jarig bestaan van Keuken centrum Tieleman te Melissant vond woensdagmorgen de bekend making en uitreiking plaats van de prezen die waren gewonnen in de prysvraag die in de jubileumaktie was aangekondigd een „gewichtige" te zyn, met maar liefst 5000,- aan prijzen. Inderdaad ging dat geld bedrag woensdagmorgen in vijf porties over tafel. De „gewichtigheid" van de prijsvraag zat 'm in het feit dat vanaf een groepsfoto het preciese gewicht van 24 bij het bedrijf betrokken familie- en personeelsleden moest worden geraden, en dat bleek een nauwelijks te vervullen opdracht, maar toch.... Tóch was er één die het notarieel vastgestelde gewicht van 1740 kilo pre cies had geraden, een antwoord dat goed was voor de hoofdprijs van 2500,-, door burg. Oversier aan mevr. Van den Nieu- wendijk-Akershoek uit Stellendam uitge reikt. De schattingen bleken nogal wat uiteen te hebben gelopen, één inzender schatte de klub te gering met 167 kg totaal, een ander rondde het gemakshalve af op een ton en de verste uitschieter naar boven had gemikt op 2100 gewichtige kilo's....! De tweede prijs, 1000,-, ging naar de fam. Flikweert te Ouddorp, de derde, 750,-, naar dhr. A. Grootenboer te Stel lendam, de vierde naar Lenie Fijan uit Zetten, zij ontving 500,- en de laatste prijs, de vijfde, was voor oud-burg. Bos te Ermelo, die een geldbedrag van 250,- kreeg uitgereikt. Samen waren dhr. en mevr. Bos naar Melissant gekomen. Het geraden gewicht was van de prijswinnaars 1 t/m 5 resp.: 1740 kg, 1740 kg 58 gram, 1739 kg 10 gram, 1741 kg 400 gram en 1738 kg 415 gram. De prijswinnaars met, tweede van links de hoofdprijswinnares, mevr. v. d. Nieuwendijk-Akershoek. Burg. Oversier die de prijzen uitreikte, had daarmee geen moeite, noch met het heffen van de loftrompet over Keuken centrum Tieleman en de benadering en de service die hij daarvan ervaren heeft bij de bouw van zijn Dirkslandse woning. Een geheel andere zo liet dhr. Oversier waarderend weten dan die hem in zijn vroegere woning in Lisse was overkomen toen de leverancier de keuken ongemon teerd binnenzette en zich vervolgens nooit meer liet zien. Hij complimenteerde er de heren Tieleman mee een zaak te hebben opgebouwd die klinkt als een klok en het was 's burgemeesters wens dat het juist vastgestelde gewicht van de personeels leden zich zal verdubbelen doordat ook hun aantal zich zal hebben uitgebreid...! Zondag 24 mei 1987 OUDDORP - Herv. Gem. 9.30 (bed. H.A.) en 18.30 uur(dankz. H.A.) ds. W. J. op 't Hof- Ger. Gem. 9.30 en 1830 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur (H.A.) en 18.30 uur (dankz.) ds. J. C. van Westenbrugge - Doopsgezinde Gem. 9.30 en 18.30 uur dhr. T. H. Kroon, Huizen. GOEDEREEDE - Herv. Gem. 9.00, 10.45 (bed. H.A.) en 18.30 uur (dankz.) ds. H. Westerhout. STELLENDAM - Herv. Gem. 10.00 uur ds. J. Veldhuyzen, Ridderkerk; 18.00 uur P. H. vanTrigt. MELISSANT - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur ds. A. Vlietstra jr. - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen-Ger. Kerk 9.30 en 17.00 uur ds. D. Stolk, Boxtel - Ger. Gem. in Ned. 10.00 en 18.00 uur lezen. DIRKSLAND - Herv. Gem. 10.00 uur ds. A. Kastelein; 18.00 uur ds. I. Hoornaar-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. HERKINGEN - Herv. Gem. 10.00 (bed. H.A.) en 18.00 uur (dankz.) ds. A. H. Veldhuizen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. SOMMELSDIJK - Herv. Gem. 10.00 uur kand. R. W. van Mourik, Berg ambacht; 18.00 uur ds. W. H. van Kooten - Rem. Ger. Gem. 10.00 uur ds. H. Pater, Mook- Herv. „Exodus" Gem. 10.00 uur ds. W. H. den Ouden, Rotterdam. LUKASKAPEL HDG - 10.15 uur ds. A. Vos. MIDDELHARNIS - Herv. Gem. 10.00 uur ds. P. H. van Trigt (bed. H.D.); 18.00 uur ds. K. ten Klooster - Chr. Ger. Kerk9.30en 18.00uurds. P. den Butter-Ger. Gem. 9.30 en 18.00uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. W. J. v.d. Hoek; 17.00uurds.Kamermans- Ger. Kerk (Vrijgemaakt) 9.30 uur le zen, 14.30 uur ds. G. Hagens. NIEUWE TONGE - Herv. Gem. 9.30 en 18.00 uur ds. A. J. Wijnmalen, Vianen - Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. OUDE TONGE - Herv. Gem. 10.00 en 18.00 uur (bed. H.D.) ds. N. P. J. Kleiberg-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen. STAD AAN 'T HARINGVLIET - Herv. Gem. 10.00 uur ds. Joh. de Rijke; 18.00 uur d.s G. C. Klok-Ger. Gem. 10.00 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 10.00 uur ds. M. van Krimpen; 18.00 uur ds. D. M. Knibbe. DENBOMMEL-Herv.Gem. lO.OOuur ds. J. T. Cazander; 18.00 uur ds. A. Vos - Ger. Kerk 10.00 uur ds. A. J. Krol; 18.00 uur ds. S. Alblas. OOLTGENSPLAAT - Herv. Gem. 9.30(bed.H.A.)en 18.00 uur(dankz.) ds. K. van Meijeren - Ger. Gem. 9.30 en 18.00 uur lezen - Ger. Kerk 9.30 uur ds. J. v.d. Schaft (voorber. H.A.); 18.00 uur dhr.J. H. van Lambalgen. LANGSTRAAT - Herv. Gem. 10.00 uur ds. W. H. van Kooten. ZIERIKZEE - Evang. Lutherse Gem. 10.00 uur ds. Postema, Middelburg. SINT MAARTENSDIJK-Herv. Gem. 9.30 en 14.30 uur ds. D. Oskam, Gameren - Ger. Gem. in Ned. 3 x lezen - Oud Ger. Gem. 3 x lezen. Het kennelijk aan de gang zijnde gevecht om leerlingen tussen de scholen voor voortgezet onderwijs wordt aangesneden in het Jaarverslag 1986 van de Tech. School te Middelhamis. Liever dan het geschrevene te interpreteren geven we het onderstaand in z'n geheel weer: Naar verwachting zal de totale school bevolking in de eerstkomende jaren een flinke daling te zien geven. Op grond van de teruggelopen geboorte-aantallen was deze daling te voorzien. Bedenkelijker is echter, dat het gevecht om de leerlingen onder de verschillende scholen voor vcoortgezet onderwijs er toe leidt, dat met name het MAVO steeds meer leerlingen toelaat die op grond van capaciteiten en adviezen daar eigenlijk niet thuishoren. Dit heeft tot gevolg dat het algemene niveau van het schooltype daalt en een flink aantal leerlingen meer dere keren doubleert of zelfs voortijdig afhaakt. Bovendien is landelijk de tendens merkbaar dat de diploma's devalueren doordat teveel vakken op het lagere C- niveau worden afgenomen waardoor der gelijke diploma's de doorstroom naar MBO voor een deel onmogelijk maken. Wij zijn dan ook warme voorstanders van het plan van Staatssekretaris Ginjaar- Maas om verplicht te stellen dat MAVO- examenkandidaten teimiinste drie vakken op D-niveau moeten behalen. De verminderde belangstelling voor het LBO baart niet alleen de scholen zorgen. Ook het bedrijfsleven wordt gekonfron- teerd met een tekort aan LBO-school- verlaters. De FME (werkgevers in de metaal en de elektro) en de AVBB (werk gevers in de bouw) hebben landelijke campagnes gestart om leerlingen te be wegen een beroep in de eerdergenoemde sectoren te kiezen. De verwachting is, dat het LBO de eerstkomende jaren minder schoolverlaters zal afleveren dan er ge plaatst kunnen worden in de respectieve lijke leerlingenstelsels! Dit is geen goede zaak. Het blijft te betreuren dat nu de arbeids markt meer ruimte gaat bieden aan LBO- schoolverlaters, het aantal leerlingen dat voor het LBO kiest, zo terugloopt. Te wensen is dat ouders en schoolkeuze adviseurs meer rekening gaan houden met het goede van het LBO in plaats van ons schooltype te beschouwen als laatste keus! Het geluk van de leerlingen en de behoefte aan goed opgeleide vaklieden, zowel mannen als vrouwen, eisen dit. w.g.:L.J.vanWelsenis,voorz. P. Tieleman, sekr. MIDDELHARNIS Diploma zwemmen Op 19 mei zijn de volgende leerlingen uit het Instructiebad van Middelhamis ge slaagd voor het Overlevinesdiploma van deN.V.Z.: Bianca Kamp, Jeroen Kleingeld, Ma- riëlle Slikker, Martijn Boekhoff, Jan-Wil lem Borsje, Bastiaan Peelen, René Kop penaal, Vincent Gerris, Jochem Beunder, Ellen Verolme, Semantha Albrechts, Ramon Passchier, Yvonne Struyk, Dafna de Leeuw van Weenen, Joost Bosdijk, Cebes Horseling. MIDDELHARNIS Kollekte Astmafonds De kollekte voor het Astma-fonds heeft dit jaar 3700,70 opgebracht. Allen, die hiertoe hebben bijgedragen zowel de koUektanten als de gevers heel hartelijk dank!! De provincie Zuid-Holland heeft vorig jaar ruim 4200 meldingen gekregen van mogelijke botulismeslachtoffers; van de 142 onderzochte kadavers bleken er 105 inderdaad met botulisme besmet. Het overgrote deel van de meldingen betrof eenden. In juli en augustus ontving de provincie de meeste meldingen; toen wa ren de temperaturen ook het hoogst. Dat blijkt uit het verslag „Botulisme in Zuid- Holland in 1986". Door de redelijk warme zomer zijn er aanzienlijk meer (water) vogels het slachtoffer geworden van botu lisme; in 1984 waren er ongeveer 1000 en in 1985 zo'n 2500 meldingen bij de pro vincie binnengekomen. Het hogere aantal meldingen in 1986 is ook het gevolg van een intensiever opruimingsbeleid van ge meenten, recreatie- en waterschappen. Uit 59 gemeenten zijn meldingen ont vangen. Botulisme is een besmettelijke vorm van voedselvergiftiging waaraan vooral water vogels en vissen kunnen sterven. Zodra de temperatuur zomerse waarden bereikt kan botulisme weer veel slachtoffers gaan eisen. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland sturen daarom binnenkort aan alle gemeente, recreatie- en waterschap pen in die provincie richtlijnen voor een doeltreffende bestrijding van botulisme bij watervogels. Aan die bestrijding kan ook het publiek een belangrijke bijdrage le veren. De provincie vraagt gemeenten, recre atie- en waterschappen het vinden van kadavers onmiddellijk te melden bij de provincie en te zorgen voor een doel treffende verwijdering. Ook vraagt zij kadavers steekproefgewijs op te sturen voor onderzoek naar het Centraal Dier geneeskundig Instituut in Lelystad. De provincie adviseert het publiek (water) vogels in de zomermaanden niet te voeren om concentraties van dieren te voorko men. Waar veel watervogels tegelijk zijn is de kans op optreden of uitbreiding van botulisme namelijk groter dan elders. Over de bestrijding van botulisme heeft de provincie een folder uitgegeven die gratis verkrijgbaar is bij de Zuidhollandse gemeenten, bibliotheken en Bureau voor lichting en inspraak van de provincie. Koningskade 1 in Den Haag (telefoon 070-116622).

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 2