Gekrenkte trots uitgedeukt. karpetten I I I I I I I .1 Leasing „Rij van waterschappers Smits" in naamgeving gemaai Diricsland geëerd Verzoeting Krammer-Voikerak heeft voor Oostflakkee „onaangename effecten" 749.- VERWERS auto's I\töl~/^ Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Citroen- Hesselink fioniiSienuuv s^^^^^óps 3 Abonneert U op Eilanden-NJeuws Inalnvciitse Dirkslands Mannenkoor Belangrijke fase in ruilverkaveling t.a.v. waterbeheersing midden F lakkee No. 5599 Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875 - 1396 J.V.C. PORTABLE K.T.V. TYPE C-140E RENAULT-dealer t Oostdijk 61, SOMMELSDIJK Grote sortering Dirksland, 01877 - 1357 tTül"'-'*!'* ,>fO A. J. van Rumpt Plannen UW huis te verkopen? Bel 01877- 1309 MUS Onroerend Goed FOTO ARJO VAN DER GRAAFF PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER „Belangrijk onderdeel" Couque de Paris... S9e Jaargang VRUDAG 22 MEI 1987 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870- 3392 Giro 167930 Bank; Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Nu tengevolge van de afsluiting van de Krammer de Krammer en Volke rak zullen verzoeten en getijdebe weging en stroming daaruit verdwe nen zijn betekent dat dat een aan liggende gemeente als Oostflakkee daarvan „onvermijdelijk onaange name effecten" zal hebben, zo heeft Rijkswaterstaat laten weten. Een deel van die effecten, de nauweiyks nog mogeiyke bevaarbaarheid van de ha vens van Oude Tonge en Ooltgens- plaat lieten zich al direct na de slui ting op 18 april gelden; de stank van afstervende zoutwaterbegroeiing en dode vissen kan daar bij warm weer aan worden toegevoegd. Vooral het verdwijnen van de getijde beweging heeft het gemeentebestuur voor problemen gesteld nu de haven van Oude Tonge zomin als die van Ooltgensplaat nog kuimen worden gebruikt, zéker niet meer door de beroepsvaart. Het is daarom dat het personeel van scheepssloperij Timmerman te Ooltgensplaat al enkele weken geen werk omhanden heeft. In Ooltgensplaat is inmiddels het uitbagge ren van de buitengeul begonnen, maar in Oude Tonge laat dat nog op zich wachten omdat gebleken is dat de specie de ern stigste graad van vervuiling bevat en er eerst een bergplaats voor dat slib moet zijn aangewezen alvorens met het baggeren te kunnen beginnen. Nieuwe Tonge - Bram Vrijdag wilde za terdag gaan surfen aan de Brouwersdam. Hij bond de surfplank op het dak van z'n hoogbejaarde besteleend, de overige spullen gingen achterin. Onze surfer was happy met z'n ouwe duck; voor een appel en een ei kwam hij overal, desnoods in Turkije, alhoewelDe spatborden zaten wat los, de deuren klapperden enigszins, maar rijden deed-ie! Bram startte z'n brik en zette koers naar de Brouwersdam. Er stond een keiharde zuidwester en het vroeg veel kunst en vooral vliegwerk om de eend in het gareel en op de weg te hou den. Alles klapperde. Ter hoogte van de bocht bij Nieuwe Tonge gebeurde het. Eerst vloog het linker spatbord eraf, ver volgens het rechter en tenslotte de ach terdeuren. Bram zette de wagen langs de kant en overzag de treurige situatie met afgrijzen. Een fietsende voorbijganger schamperde: „Dit is ook geen vliegweer voorzo'n ouwe eend!" Onze watersporter negeerde het stuk chagrijn en beende naar de brokstukken. Ze waren veilig ge land bij een gebouw met het opschrift Ka- rels Autoschade. Op het rumoer waren de mannen van Karels naar buiten gekomen. Koffie voor deze heer, de auto en de los se onderdelen naar binnen", gelastte één van hen. Terwijl Bram zat bij te komen van de emoties met een trillend bakje troost, waren ze in de werkplaats al met de eend bezig. Spatschermen en deuren werden uitgedeukt en degelijk gemonteerd. Een uur later was de zaak gefikst. Bram stond werkelijk sprakeloos toen hij z'n trouwe huisdier" de werkplaats zag uitkomen, ge heel hersteld en dat op zaterdag. „U bof te", zei de chef, ,,we hadden hiertoevallig net een personeels-klaverjaswedsfrijd, maar zelfs dan blijft de klant onze groot ste troef! Het Gemeentebestuur van Oostflakkee gaat ervan uit dat de kosten daarvan door de Overheid zullen worden gedragen om dat de problemen een rechtstreeks gevolg zijn van de uitvoering van de Delta werken. Al 2 jaar geleden heeft Oost flakkee's gemeentebestuur Rijkswater staat over de nu geëffectueerde gevolgen ingelicht, zonder dat van Waterstaats- zijde daarop werd gereageerd. Met Rijks waterstaat is nu overleg gaande waar te blijven met de 3000 m^slib uit de haven van Ooltgensplaat en de 12000 m' uit Oude Tonge. Gevolg van de afsluiting is ook dat het zwembad te Oude Tonge gesloten is. Het werd voorheen gevuld met water uit de Krammer, gevoed door de Oosterschelde, maar het water uit het nu ontstane Zoom meer is daarvoor duidelijk minder ge schikt. T.b. v. de verzoeting van het Zoom meer zal zoet water worden ingelaten via de Volkeraksluizen om via de Bathse spuisluizen naar de Westerschelde te wor den geloosd. Wanneer juli a.s. het zout/ zoet scheidingssysteem in de Krammer- sluizen gereed is zal ook via de Krammer- sluizen worden geloosd. De van het Zoom meer af te voeren hoeveelheden water worden in het Zoommeer weer gecompen seerd door de daarin uitkomende Bra bantse rivieren, polderlozingen en hoofd zakelijk door inlaat via de Volkerak sluizen. Voor recreatie en natuur bestaan op langere termijn goede perspectieven op de enkele honderden hectares drooggevallen buitendijkse gronden. Het lijkt erop dat die grotendeels nationaal natuurgebied zullen worden met, in de omgeving van de havenmondingen, plaats voor de locale recreatiebehoeften. Met het vastgestelde Beleidsplan Recreatie hoopt het Ge meentebestuur op de geboden mogelijk heden in te spelen. In onderzoek is momen teel welke rol particulieren en watersport verenigingen in de ontwikkeling daarvan kannen hJJ^^.i. Men hoopt in te spelen op de slog£in dat er voor recreant en natuur liefhebber in Oostflakkee nog weidsheid en ruimte is. Met honderden hectares in de directe omgeving zou dat mogelijk moeten zijn. (Portable K.T.V. van grote klasse, voor onbeperkt kijkplezier, thuis, op de camping met vakantie etc. Adviesprijs 999,- voor oOe zefcerheid VINGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2513 Klinkerland; 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto! ^^■>^:^|^'^'^'^'^'^>l■'^'^'^'^*'^'^'^'*■'^'^>^■'^'^'^■'^. voor Verkoop Service 01871 - 1662 4. Verkoop na 17.00 uur: C. Breen, 01878 - 2496 De leden van het Dirkslands Mannen koor worden er aan herinnerd dat er zater dag 23 mei een koorfoto gemaakt zal worden. Deze foto wordt gemaakt voor het begin van de zangavond. Leden die nen om uiterlijk 6 uur in Rehoboth aan wezig te zijn. Vanzelfsprekend staat de koffie klaar! Voor lopkn/alneit. goede tervicf en yoorttelige pniltn FOTO - FILM REPORTAGE - VIDEO COMPUTER C3 CZJ C=l C3 C3 Waiatrat(35 Molenvtcg 4 OudOorp Teletocn 0I878-16J2 en 2!20 Fill—I Renesse Pnnahop Hoyezoom 172 Telefoon 01116 2400 Let op advertentie volgende week 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirl^sland VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - 01877 Peugeot Talbot dealer Kastanjelaan 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 Na zyn pensionering in 1985 kon Ing. A. D. Smits (64), niet meer bezet door bezigheden tb.v, de Landinrich- tingsdienst, al heel wat geruster sla pen, maar sinds j.l. dinsdag kan hij zich met nóg meer overtuiging aan die prettige tijdspassering overgeven. In een van zijn vroegere zorggebieden, midden Flakkee is met de ingebruik name van het nieuwe gemaal te D irks- land de waterhuishouding in de pol ders prima geregeld. Zelfs zó betrouw baar dat de Landinrichtingsdienst en het Waterschap Goeree-Overflakkee de nieuwe voorziening het „Gemaal Smits" durfden noemen, een adel dom die het gemaal verplicht tot in lengte vanjaren z'n werk storeloos te blijven doen.... Dat deden immers, door de generaties heen, ook de Smitsengrootvader, vader en oom van Ing. Smits aan wie in de naamgeving een hommage werd gebracht, Arie Smits, vanaf 1900 tot 1935 polder opzichter en hoofdopzichter van de Dijk ring, Joost Eeft Smits A.zn., v.a. 1919 tot aan zijn overlijden in 1957 opzichter van div. polders in Oostflakkee, vervolgens Eeft Joost Smits A.zn., van 1935 tot 1964 hoofdopzichter van de Dijkring en ten slotte de in Ooltgensplaat geboren Ing. A. D. Smits, vanaf 1941 tot aan zijn pensio nering in 1985 in dienst van het Min. van Landbouw, laatstelijk als hoofd van de afd. civieltechniek van de Landinrichtings dienst in de Provincie Zuid Holland. Geen wonder dat deze Smitsen vernoemd werden en dat hun namen en portretten in de bedieningsruimte in het gemaal zijn aangebracht op een plaquette die door Ing. Smits werd onthuld, voor hem en zijn familieleden, nabestaanden van de over leden Smitsen een emotioneel-, maar een dankbaar moment „Ze hadden hart voor hun werk", zo dacht dhr. Smits aan hen terug. In hun aanwezigheid hoorde Ing. Smits al als kind van de zorg over te hoog-zowel als over te laag water, over de maan- standen en over de harde, naar Noord west ruimende wind. Ing. Smits ver klaarde de naamgeving bijzonder op prijs te stellen, niet om eigen eer, ,,maar", zei hij: „vooral omdat de namen genoemd worden van hen die ons lief waren en die nog zo sterk in onze herinnering voort leven". Het „Gemaal Smits" kwam, evenals eerder het gemaal Koert, tot stand in het kader van de ruilverkaveling Flakkee en beide gemalen zijn dan ook gekoppeld al kunnen ze ook afhankelijk van elkaar ope reren. Wanneer het gemaal Koert te Mid delhamis water inlaat staat aan het eind van het circuit gemaal Smits gereed het overtollige water uit te laten. Het gemaal werkt volautomatisch d.m.v. een niveau regeling. Een ingebouwde noodstroom- agregaat treedt in werking wanneer de electriciteit uit zou vallen. In dat geval wordt het gemaal Koert door een mobile agregaat van stroom voorzien. „Een belangrijk onderdeel van de ruil verkaveling", noemde dhr. P. Noorder meer het gereedgekomen gemaal. Als voorzitter van de landinrichtingscommis sie vertolkte dhr. Noordermeer de te vredenheid van de commissie met het gereedkomen van deze voorziening, ook al moet dan m.b.t de vordering van de ruilverkavelingsuitvoering tegen een ach terstand van twee jaar worden aangekeken die naar het zich laat aanzien niet meer zullen worden ingehaald. Een verdere vertraging noemde dhr. Noordermeer bij voorbaat dan ook volstrekt onaanvaard baar, al kent hij het „droevig lied" van 's lands tekortschietende financieën. Eigenlijk.... zou het nieuwe gemaal aan de Grevelingen hebben moeten staan, zo bekende dhr. Noordermeer omdat pas dan de natuurlijke loop (van hoger langs het Haringvliet tot lager langs de Grevelingen) ten volle zou zijn benut, maar plaatsing in Dirksland werd als alternatief gekozen omdat de beslissing te lang was uitgeble ven of de Grevelingen zout zou blijven of zoet gemaakt zou worden. Thans, dik te vreden over de gepleegde bouw en de kwaliteit van het gedane werk, was het dhr. Noordermeer een eer het gemaal over te dragen aan dijkgraaf van Kampenhout, in het vertrouwen op een goed beheer van de prachtige nieuwe voorziening. Het werd gaarne toegezegd, zelfs typeerde de dijkgraaf deze dag als een feestdag die hij met temeer vreugd beleefde omdat in de naamgeving de vertegenwoordigers van de fam. Smits worden geëerd, van wie de laatste, Ing. A. D. Smits was betrokken bij vrijwel de totale herverkaveling van Goe- ree Overflakkee, met uitzondering van Ouddorp WestJDe Smitsen waren water schappers van grote klasse", zo zag dhr. van Kampenhout waarderend op hun ver diensten terug. Met de naamgeving werd ook bedoeld een hommage te geven aan de Landin- richtings van Landbouw en Visserij en aan de „schier onafzienbare rij van water schappers die ervoor gezorgd hebben dat in de ZW Delta van ons vaderland het eiland Goeree Overflakkee in zijn huidige vorm ontstond én boven water bleef. Wer kers wie nooit iets teveel was en die als het moest dag en nacht paraat waren om voor de bevolking en haar have en goed op de bres te staan", zo liet de dijkgraaf weten. Spr. bezag dat het nieuwe gemaal een belangrijke rol zal gaan spelen in de tradi tionele waterbeheersing, maar zeker ook in het kader van de zoetwatervoorziening, waarbij het trouwens voor heel Goeree Overflakkee de vraag zal zijn welke kwaliteit min of meer constant haalbaar zal zijn. Dhr. van Kampenhout trok een weinig opwekkende conclusie uit het ge geven dat de normen qua zoutgehalte in de verschillende bedrijfsvoeringen sterk uit elkaar liggen, van 200 mg. per liter voor een boomgaard tot 1000 mg per liter voor de veehouderij: „....wanneer de streek minimale waar den verlangt zou het daaraan te hech ten prijskaartje, zowel in het kader van de te betalen verkavelingsrente als in het kader van de vanjaar tot jaar op te brengen waterschapsomslag wel eens bar kunnen tegenvallen. En dat geldt aldus de dijkgraaf ook voor andere voorzieningen welke in het ka- det van de ruilverkaveling tot stand zullen dienen te komen". Overigens wilde dhr. Kampenhout het feest niet vertroebelen met zorg voor de toekomst veeleer wilde hij thans de dank baarheid laten overheersen, „want", zo benadrukte hij: „ware de ruilverkaveling Flakkee niet doorgegaan dan zou het Waterschap Goeree Overflakkee in de verstreken en in de toekomende tijd voor zeker 25 miljoen in nieuwe gemalen heb ben moeten investeren. De mijlpaal die thans werd bereikt werd in de uitvoering van de ruilverkaveling gelijk al weer als een gepasseerd station beschouwd: „Terug kunnen we niet en terug willen we niet. We gaan door, we gaan vooruit'!" Het gemaal onder aan de Westhavendijk. De openingshandeling: dhr. Smits stelt de pompen in werking. Terug in „de Schakel", waar de genodig den zich hadden verzameld werd een toast uitgebracht op het nieuwe gemaal dat zo zei dhr. de Haan van Ingenieursbureau de Haan civiel na het boek van Rien Poortvliet Dirksland nog meer bekend heid geeft Ook burgemeester Oversier bood daar namens het gemeentebestuur een gelukwens aan, blij als het gemeente bestuur ermee is dat de waterbeheersing in het Dirkslandse nu prima geregeld is. In het verloop van de bijeenkomst was, namens de landim-ichtingscommissie, door mevr. van Es ter verfraaiing van het interieur van het gemaal een prachtige foto op posterformaat aangeboden van het oude gemaal, de uit 1731 daterende mo len. Er werd op gezinspeeld die aan te bevelen in de zorg van de wellicht op te richten Molenstichting op Goeree-Over- Ter herinnering aan hun aanwezigheid in Dirksland, bijgenaamd „Klein Parijs" kreeg, elk van de genodigden ten besluite een Couque de Paris, een smakelijke Peij- nenburg koek aangeboden. „U kunt dan thuis in nature bewijzen dat vandaag in petit Paris onze gast was!", zo verklaarde dhr. van Kampenhout de gemaakte keus. Het plateau waarop de Waterschappers" Smits worden herdacht, en, foto onder de familieleden Smits.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1