EIUVriDEII-tllEUWS Vrimde Pienksterdaegen NIEUWS uit de Kerken iNaSSPRSKMET.... Blol(l(ade van mestsilo's Middelharnis verliep zonder incidenten Blaauwe Huus mag niet verloren gaan! Op zun Ons Duvelands gezeid Watersportvereniging te Ooltgensplaat een enthousiaste inwoner van Ooltgensplaat Een continue stroom van hulp P.V. de Trekvogels Aardappelhandel failliet? Flakkeese zaterdagvllegers 4e Blad VRUDAG 22 MEI 1987 No. 5599 't Za mee te mensen die te mee emaekt aoa, wè net weze as mee mien, van tien tot zeventien meie dienk je ieder jaer toch wee an die vrimde weeke dat den oorlog uutbrak. 't Was juust een Pienksterweeke. De mensen waere vriedagsochens nog nie over de schrik eene van de vrimde zwarte vliegtuugen die at over ukomme waere, mee aeken- kruzen der op of j'aode om aolef elleve a een luchtgevecht boven 't durp tussen un duits in un ollands vliegmesien, in den ollander wier neer eschote. 's Zaeterdagsavens en 's zondags zagje over a branden an de locht en mee te Pienkstere moste aole boten uut te kaoie nae de Westerschelde. In dienstags gienge mun op Ziepe kieke, deu un varrekieker koj dan Fransen zie op de polder, mee ezeltjes bieder om der spullen te draegen. Die waere en aoren dag wee weg, want 's woensdags of dunderdags toen regende het ineens mitraljeurkogeltjes op Bru, toen waere de duisers op te polder. Ik weunde toen blak vie de kerreke in atterdan een laeding van die kogeltjes op dek van de kerreke kwaeme dan was 't net of 't aegelde. Mè ze schote nie allenig op de kerreke; over 't êele durp kwaeme ze neer in ze sloege tegen de stenen of in de posten van de deuren, in de deuren of in de posten van raemen. 't Waere benauwde daegen. Asse een paer menuten eschoten aoede scheede ze der wee uut. Dunderdagsavens drie of vier schoten mee zwaerder geschut, dat betekende schae an inkele uzen. Gelokkig ieuwe ze gauw op. Vriedagochens kwaeme ze over Ziepe. Sommige dochte toen asse Flakkee zaege lè, dat dat Engeland was. Ze dochte aok wè dasse in Luilekkerland kwaeme want mee ter duise noodgeld kochte ze aole snoepwienkels in appelsienewienkels leeg. S. A. J. Tijdens een onlangs gehouden ledenver gadering is de watersportvereniging „Oolt gensplaat" uit haar winterslaap gewekt. Officieel is de vereniging al in 1980 opge richt, maar in verband met het uitstel van de afsluiting van het Krammer en het Volkerak wreden niet eerder aktiviteiten ontplooid. Tijdens de vergadering, welke door 22 leden werd bezocht, is besloten nu officieel van start te gaan. Er werd een definitief bestuur gekozen, met als voor zitter de heer T. Bussching. De overige bestuursleden zijn de heren G. J. M. Appelman (penningmeester), F. H. van de Ree (sekretaris), G. Eijkmans en H. de Vos. De bedoeling is de haven van Ooltgens plaat in te richten als jachthaven met vaste ligplaatsen voor de leden. Ook voor de passanten zal akkomodatie worden ge maakt. Er wordt naar gestreefd zoveel mogelijk in zelfwerkzaamheid te doen. Met het gemeentebestuur is in principe al overeenstemming bereikt over het beheer over de haven. Voor belangstellenden bestaat de moge lijkheid zich als lid aan te melden bij P. H. van de Ree, Voorstraat 5, 3257 BC Ooltgensplaat. Het inschrijfgeld voor In Zeeuws Vlaanderen verkeert men in spanning of de aardappelhandel De Feij- ter B.V. te Breskens failliet zal worden verklaard. Momenteel heeft het bedrijf surseance van betaling. Er zijn nog 15000 ton aardappelen onverkocht, waarvan 5000 ton bij De Feijter in de koelcellen en 10000 ton bij de boeren zelf Maar De Feijter heeft nu de Ned. Middenstands- bank de geldkraan heeft dichtgedraaid, een enorme schuldenlast bij ongeveer 125 verschillende boeren van 20.000,- tot 100.000,- per landbouwer, waarbij er één boer zou zijn, die een vordering van één miljoen gulden op het aardappelbe- drijf zou hebben. Een verkeerde prognose over de prijs ontwikkeling en om zich te dekken spe culaties op de termijnmarkt zouden de oorzaak zijn van de financiële moeilijk heden. Bij De Feijter werken 30 mensen. C.B.T.B., N.C.B, en Z.L.M, doen alles om te redden wat nog te redden valt, de curator mr. Den Hollander zoekt een bank die één miljoen wil voorschieten om de zaak zo coulant mogelijk af te wikkelen. nieuwe leden bedraagt 5,-. De kontri- butie wordt later dit jaar door de leden vergadering vastgesteld. NED. HERV. KERK Beroepen te: Kootwijkerbroek(toez.) H. Jonker te Nijkerkerveen. Bedankt voor: Katwijk aan Zee A. de Lange te Wekerom; Stolwijk J. P. Nap te HUizen; Dubbeldam A. M. Langhout te Putten; Moerkapelle A. Visser te Wier den. Aangenomen naar Papendrecht (derde pred.pl.) A. F. Kaars te Haaften; Putten A. Visser te Wierden. GEREF. KERKEN Beroepen te: Scheveningen A. S. Rien- stra te Harderwijk; Amsterdam-Sloter- vaart-Osdorp (part-time) drs. H. Spoel- stra, bijstand in pastoratenkandidaat te Amsterdam; Eindhoven dr. W. Stoker te Tiel; Ermelo H. Eendebak te Nijkerk; Winschoten drs. I. J. den Boer te Scher merhom. Aangenomen naar: Hilversum (beiden part-time) drs. H. A. Weimar, kand. te Amsterdam en drs. J. W. van der Zaag, kand. te Amsterdam; Krabbendam (part time) drs. T. Hibma, kand. te Den Hoorn; Koudekerk aan de Rijn, drs. W. A. van der Lugt te Hoorn. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te: Arnhem J. F. de Haan te Lutten; Broek op Langedijk en te Nieuwe gein drs. H. Sj. Wiersma, kand. te Rijs wijk; Eindhoven J. F. de Haan te Lutten; Mariënberg R. T. Urban te Groningen- Zuid; Veenendaal C. J. de Ruijter te Rotterdam-C entrum. Bedankt voon Emmen A. van der Sloot te Vollenhove-Kadoelen; Ureterp (2e pred.pl.) C. van Breemen te Avereest- Dedemsvaart. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te: Nieuwkoop D. Slagboom te Katwijk aan Zee; 's-Gravenzande H. J. Th. Velema te Dokkum; Veenendaal (Be- thelkerk) A. van der Veer te Zwolle. GEREFORMEERDE GEMEENTEN Beroepen te: Randburg, Haarlem, Enk- huizen, Spijkenisse, Vlissingen, Waarde, Lelystad C. G. Vreugdenhil, laatstelijk missionair predikant, wonende te Vlis singen; Goudswaard J. Karens te Op- heusden; Oud Beijerland B. v. d. Heiden te Woerden; Rilland-Bath R. Boogaard te Leiden. Bedankt voor: DirkslandN. W. Schreu- der te Goes; Gorinchem C. J. Meeuse te Rotterdam-Zuid; Krimpen aan den IJssel A. Bac te Bodegraven. OUD GEREF. GEMEENTEN B edankt voor: Scheveningen A. D. Muil- wijk te Dordrecht Doopsgezinde Gemeente Ouddorp In een vorig nummer vermeldden we de komst van ds. Joh. Smink naar de Doopsgezinde Gemeente van Ouddorp. Hoe het kwam weet ik niet maar op weg naar dit historische dorp moest ik steeds aan dat prachtige artikel denken dat, geschreven door dhr. Jo Kosten, vrijdag 8 mei in het E.N. stond. Misschien kwam het door de levendige beschrijving van alle natuurrijkdommen die er in deze contreien waren en door de liefde voor dit dorp, die uit het schrijven sprak. Want hier was het immers dat de schrijver in zijn jeugd zoveel vreugde in de natuur beleefd had en daardoor nu een vreemd gemist aan ruimte voelde? Het was toen fijn wonen hier.... Op deze winderige middag in Mei, als vrachten vol bloesem langs de stoepranden jagen, zit ik tegenover een man, die óók bewogen is om het dorp waar hij woont. Hij wil zijn naam liever niet genoemd hebben want: „we praten niet over mij maar over Oostflakkee en met name Ooltgensplaat", verklaart hij. Een aantal mensen op Oostflakkee hebben de stichting Natuur, Educatie en Recreatie Oostflakkee" in het leven geroepen. „Wat is de reden geweest tot het vormen van deze stichting?" Wel, het is duidelijk dat ons dorp aan het vergrijzen is. Steeds meer jonge mensen trekken weg want wat heeft het dorp ze te bieden? Weinig recreatie en weinig werk. Terwijl de mogelijkheden toch zo groot zijn! De naam van de stichting zegt het al dat wij ons in willen zetten voorde natuur, cultuur en de recreatie voor het hele gezin. Wij willen géén half werk doen maar ons volledig inzetten voor de plannen die we hebben. Het is allemaal goed doordacht en goed voorbereid. In het gehele plan werkt de ondernemingsvereniging „Ooltgensplaat" heel aktief mee". Het eerste projekt dat binnen afzienbare tijd verwezen lijkt gaat worden, is het smidse-museum aan de Voor straat. De voorbereidingen zijn in volle gang. Eigenaar Kamp heeft een opvoedkundige taak op zich genomen door op scholen over zijn oude ambacht te vertellen en aan groepen scholieren en andere belangstellenden de monstraties te geven in het smeden. De smidse van Kamp is nog in zijn oude, authentieke vorm bewaard en heeft een schat aan antieke gereedschappen. Wellicht wordt dit het enige, of anders dan toch één van de weinige, smidse museum in Nederland. Wat de stichting nog heel graag zou willen hebben is een travaille, waarin de paarden destijds beslagen werden. Wie heeft er of weet er voor het museum-in-wording één beschikbaar? Een oud spreekwoord zegt: men moet het ijzersmeden als het heet is. Welnu, we doen meteen nog enkele oproepen: de stichting zoekt enkele enthousiaste, kundige vrij willigers, die in het bestuur willen plaats nemen: een secretaresse, een public-relationsman of vrouw en een historica/cus. U kunt hiervoor het volgende nummer bellen: 01873 - 2639. Mocht u nog leuke spulletjes voor het museum hebben, ergens in een hoek van de schuur of zo, en u wilt ze afstaan dan kunt u eveneens bovenstaand nummer bellen.... De leden van de stichting „Natuur, Educatie en Re creatie" hebben grootse plannen en ideeën waarvan ze hopen dat deze in de toekomst gerealiseerd kunnen worden. „Kunt u verder al iets noemen?" „Ja, iets van onze plannen kan ik wel ontvouwen. Dat is o.a. een kinderboerderij, gecombineerd met dieropvang, speeltuin, midgetgolfbaan en wat wij ook graag gereali seerd zouden zien is een VVV en natuurinformatie centrum. Door het droogvallen van de slikken langs Krammer en Volkerak krijgen we op Oostflakkee een schitterend natuurgebied. In de toekomst zouden we hier graag wandeltochten o. l. v. een gids willen organiseren. Dit laatste natuurlijk in overleg met de gemeente- en rijksinstanties". „Is er voor al die plannen geld beschikbaar?" „Daar moeten we verschillende bronnen voor aanboren; te verdelen in interne en externe bronnen. Wegaan akties houden en een beroep doen op steunfondsen en het bedrijfsleven. We hebben het volste vertrouwen in het welslagen van onze plannen". Tot slot doet onze zegsman nogmaals een beroep op vrijwilligers. Niet alleen voorde reeds genoemdefunkties maar ook voor mensen die kunnen timmeren, metselen en etaleren. Dit met het oog op de smidse die in het najaar, als het museum dicht is, opgeknapt moet worden. Ik wens het stichtingsbestuur veel sukses toe in de toekomst! Teunie Knops Zoals de flakkeese producenten van bescheiden hoeveelheden dierlüke mest zich hadden voorgenomen, zo is het j.l. dinsdag ook gebeurd. Met een tiental traktoren en giertanks blokkeerden ze de toegang tot de dryfmestsilo's van de Brabantse Mestbank aan de Johannes Polderseweg te Middelharnis. Het was een rustig protest dat niet tot konflikten heeft geleid. In de loop van de middag werd de blokkade weer opgeheven. De grief van de Flakkeese en Voomse veehouders is dat zij via een heffing zullen moeten meebetalen aan verwerking van het mestoverschot uit Brabant, geproduceerd door de intensieve veehouderij aldaar. De veehouders uit onze omgeving hebben hun bedenkingen tegen de uitvoering van de Mestwet ook via de gehouden blokkade duidelijk willen maken. Zij kennen op Flakkee geen enkel mestprobleem waarom ze het hoogst kwalijk vinden dat het eiland als dumpplaats van elders geproduceerde mest wordt aangewend. Zo de Mestwet al moet worden voortgezet staan zij een regeling per regio voor die voor Flakkee en Voome een gunstige zou moeten zijn omdat er in deze gebieden van enig probleem geen sprake is. Enkele leuzen waarmee het doel van de blokkade werd verduidelykt: „Teveel investeren lasten dragen, „Hier geen mestproblemen", kom óns geen heffing vragen. Geen soliditeit voor dit beleid". „Waar is de WIR?" Sluit u aan, dit probleem moet van de baan". Zondag 14 juni hoopt hij te worden bevestigd door ds. B. K. Homan, eme ritus predikant te Enkhuizen. Onder staand de personalia van Ouddorps a.s. doopsgezinde predikant Johannes Smink, geboren in 1945, stu deerde theologie aan het Bijbel- en Zendingsseminarie te Brake/Bielefeld (BRD) en het Internationaal Theolo gisch Seminarie van de Kerk van de Nazarener (European Nazarene Col lege) te Schaffhausen (Zwitserland). Hg was binnen de Kerk van de Naza rener predikant te Wuppertal (BRD), Kassei (BRD), Haarlem en sinds 1982 te Rotterdam waar hij onlangs afscheid nam. Hij is voorzitter van de Nazarener Wereld Zendings Vereniging geweest Thans is hij voorzitter van de door zyn vader opgerichte stichting Nederlandse Volkszending. Mevrouw Smink, Panagiota Bakopou- lou, is in Saloniki (Griekenland) ge boren. Zij heeft een catechetenoplei- ding gevolgd. Rode Kruis: Kollekte vanaf 27 mei t/m 7 juni a.s. Dag in, dag uit wordt het Rode Kruis geconfronteerd met verzoeken om hulp. Niet alleen hulp op grote schaal en ver van hier, maar ook kleinschalige hulp, „om de hoek", in eigen land. Hulp aan zieken, bejaarden, gehandicapten, eenzamen en vele anderen die op een of andere manier een helpende hand kunnen gebruiken. Voor deze kleinschalige hulp in eigen land kan het Rode Kruis rekenen op tien duizenden deskundige medewerkers. Het is hun inzet die het uitvoeren van de Rode Kruis-taken mogelijk maakt: het vrij willige welfarewerk, de vakantieprojekten voor zieke, bejaarde en gehandicapte mensen, het sociaal vervoer voor gehan dicapten, de hulpposten langs de wegen, de telefooncirkels, de bloedtransfusie diensten, het jeugd- en jongerenprogram ma, de eerste hulpverlening bij manifes taties en evenementen, de inzet bij rampen in eigen land, de thuiszorg, de radio- medische dienst. Al deze vormen van hulpverlening kost en geld. Daarom vraagt het Rode Kruis ieder jaar of het ook kan rekenen op de goedgeefsheid van de Nederlandse be volking, op U. Omdat U het bent, die het uitvoeren van de Rode Kruis-taken finan cieel mogelijk maakt. Eind mei, begin juni vragen wij weer om Uw hulp, tijdens onze jaarlijkse inzamelingscampagne. Vanaf25 meit/m7junihoudthetNeder- landse Rode Kruis zijn jaarlijkse inzame- lingsaktie. Afhankelijk van de manier waarop het Rode Kruis in uw woonplaats kollekteert, kunt u, of op een kollektant verwachten met de koUektebus om uw gift in ontvangst te nemen, of om het giftenzakje op te halen, of de kollektant komt met een intekenlijst bij u aan de deur. Veel Rode Kruis-afdelingen verspreiden tegenwoordig een stortings-acceptgiro- formulier waarmee u uw gift kunt over maken. HELP ONS HELPEN, GEEF. Het Rode Kruis heeft uw hulp dringend nodig. Een wedvlucht vanuit Pont Sint Maxence d.d. 16-5-1987. In concours 1225 duiven. G. Kieviet, Melissant 1, 15; P. v.d. Geest, Nieuwe Tonge 2,12; A. de Gans, Sömmelsdijk 3; B. v.d. Ochtend, Herkin gen 4; J. Vis van Heemst, Sömmelsdijk 5; H. Kleijn, Ouddorp 6; Ph. Logmans, Herkingen 7; J. Kievit, Herkingen 8; W. Grootenboer en zn. Stellendam 9,24; M. Melissant en zn., Stellendam 10,16, 23; K. de Jong, Dirksland 11; L. Dorsman, Ouddorp 13; J. de Boer, Herkingen 14, 21, 28; Gebr. Kieviet, Sömmelsdijk 17, 30; L. S. v.d. Baan, Dirksland 18; H. Kievit, Herkingen 19, 26; C. Vroegin- deweij, Middelharnis 20; J. Kleynenberg, Dirksland 22,27; P. van Moortjr, Nieuwe Tonge 25; J. Smit, Stellendam 29. OUDDORP Een wedvlucht d.d. 9-5-1987. In con cours 449 duiven. Gelost 8.30 uur met z.z.w. wind. Cees en Miep 1, 16, 33, 43, 45, 84; A. Melissant 2, 22, 59, 67, 85, 98; L. Tanis 3; H. Grinwis 4, 7, 8,13, 37, 42, 58, 70, 90; L. Dorsman 5, 38, 39, 77; Comb. Kievit 6,12,14,24,26,53; Joh. Grinwis 9,99;A.VennemanlO,30,56,69,73;C. M. Grinwis 11,32,49,60,80,83,91,92; A. Klijn 15, 19, 27, 50, 51, 95; Pijl/ Verhage 17, 35, 36, 44, 81, 89; J. v.d. Berg 18, 31, 65, 66, 71, 93; T. v.d. Bok 20,76,87,97; H. Kleijn 21,68,74,78; B. Dorsman 23,46,48,52,54,63; K. Breen 25, 34, 61, 79, 88, 94; G. van 't Geloof 28, 57, 62, 64, 82; J. Kaptijn 29, 40, 41, 47, 55, 96; K. van Wijk 72; J. Hamee- teman 75, 86. Het Blaauwe Huus in volle glorie Met interesse maar ook met een gevoel van oimiacht nam De Motte kennis van het pleidooi van Gerbrand Hoek. Deze brak in de plaatselijke kranten afgelopen april een lans voor het behoud van het Blaauwe Huus te Ouddorp. Het artikel van Gerbrand Hoek is meer dan een pleidooi: het is een noodkreet! Een roep om hulp op de drempel van de tijd. Iedereen op Goeree-Overflakkee en velen daarbuiten weten dat het uur van de waarheid bijna voor het Blaauwe Huus heeft geslagen. Wordt niet snel ingegrepen dan hoeft geen moeite meer getroost te worden. In de zestiger jaren al nog voor dat De Motte was opgericht klaagde één van de oprichters al z'n nood over de verpaupering van het Blaauwe Huus. Nu 20 jaar later vormt dit artikel weer een signaal. Mag het voor Gerbrand Hoek en iedereen die het Blaauwe Huus een warm hart toedraagt een steun zijn te weten dat de vereniging De Motte het initiatief van hem zeer waardeert en indien nodig zal bijstaan. Het is de verantwoordelijkheid van een ieder zorg te dragen voor het behoud van ons erfgoed! Zeker een uniek bouwwerk als het Blaauwe Huus te Ouddorp is het bewaren ten volle waard! n.d. Rias Olivier :ic 4c 4: :ic iic 4: 4s Hi Hi 4: 4s Hs

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 13