Schuttevaervlag boven op de Peperbus te Zwolle Geërgerde veehouders tot blokkade mestsilo's te besloten Middelharnis „De lichtbron" MEAO-scholieren hielden enquête in Winicelcentrum Middelliarnis Onderling Solistenconcours nog 8 dagen fiomeSiemaH Politieberichten ^^W^fot?- Sempre Crescendo HKH Prinses Margriet opende nieuwe haven die haar naam draagt Goedereede 59e Jaargang DINSDAG 19 MEI 1987 No. 5598 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Een in Middelharnis gehouden enquête onder het winkelend publiek, heeft interessante antwoorden opgeleverd op de vragen die leefden omtrent de betekenis van Middelharnis als regionaal koopcentrum. In de enquête, uitgevoerd door tweede jaars leer lingen van de MEAO te Oude Tonge, wordt de som gegeven van 800 antwoorden die werden verzameld op de, in de maanden november en december van vorig jaar en februari en maart van dit jaar, gehouden gesprekken. De rapportage werd vrijdagmiddag overhandigd aan dhr. A. Meijer, die het eerste exemplaar ervan namens de opdrachtgevers, de Lijnbaan-ondernemers, in ont vangst nam. De jongelui benaderden het winkelend publiek met een acht-tal vragen uit de antwoorden waarop soms verrassende informatie naar voren kwam. Zo haalt de uitslag een streep door de veronderstelling dat de HEMA een trekker zou zijn van consumenten van buiten Goeree Overflakkee; het publiek trekt liever naar de Westdijk, kennelijk door de „gezelliger aandoende sfeer" dan die op het Zandpad. Een trieste constatering vinden de enquêteurs het dat er zo weinig consumenten afkomstig bleken te zijn van Schouwen-Duiveland en Voome Putten; zij menen dat een fikse reclamecampagne in deze gebieden wellicht tot verbetering daarvan zou kunnen leiden. In november was 88% van de ondervraagden afkomstig van Goeree Overflakkee, in december zelfs 93,5%, in februari 91,5% en in maart zelfs 96%! De belangstelling van Schouwen en Voome beperkte zich van een half procent tot de hoogste score van 2,5% van Voome en Putten in februari. Heel wat interessanter is de groep die liet noteren „van elders" te komen, in de resp. maanden was die 10,6,5,5 en 2,5% groot. Maar liefst 80% van de ondervraagden liet weten zijn produkten altijd in Middelhamis te kopen. Het wordt in de rapportage een „vrij opvallende conclusie" genoemd dat gemiddeld genomen slechts 4% van de onder vraagden richting dijk komen omdat ze de advertenties in de kranten hebben gelezen. In de drukste tijd december scoren de advertenties nog minder dan het gemiddelde van 4%. Een vraag die ook in de in gang zijnde enquête van de Middenstandver. zal worden gesteld is die naar wat men in het winkelcentrum mist. Gemiddeld 46% van de ondervraagden klaagt over het gebrek aan parkeerruimte, in december zelfs 54%. Het gemis van een openbaar toilet wordt door niemand van de ondervraagden genoemd. De meest genoemde winkels die het publiek aan het winkelcentrum zag worden toegevoegd zijn C&A en Blokker. Op de vraag wat het belangrijkst wordt gevonden in een winkel scoort de verwijzing naar een goede bediening en service verreweg het hoogst met ruim 50%. De belangrijkheid van de prijs werd als tweede genoemd met 26,5%. Keuze, sfeer en ruimte werden weliswaar minder belangrijk beschouwd, maar de winkelier mag die zeker niet verwaarlozen. Het percentage ondervraagden dat verklaarde alles in Middelhamis te kopen varieert van 52,2 tot 61%, maar er zijn helaas ook anderen die bepaalde artikelen persé niet in Middelharnis kopen. Zo'n 5 procent van de onder vraagden koopt er nooit schoenen en maar liefst 20% koopt geen kleding in Middelhamis. De nieuwe winkels op de Lijnbaanpromenade scoren hoog, rond 60% vindt ze goed, 4% vindt ze daarentegen slecht. Zaterdag, 16 mei j.l., organiseerde de Koninklijke Fanfare „Sempre Crescedo" haar 7e Onderlinge Solistenconcours in „De Notekraker". Dertien solisten, drie duo's en een cornettrio brachten hun zelf gekozen werk ten gehore. De jury, evenals vorig jaar bestaande uit de heren Arie Stolk, dirigent van Sempre, en Leo van den Berg, bekend musicus uit de regio, stond borg voor een deskundige beoordeling. De deelnemers werden weer uitstekend begeleid door pianist Wim Soeters uit Nieuwe Tonge. Bij de jeugd tot 18 jaar werd wederom de Gerrit van Lente wisseltrofee uitgereikt en wel aan de 14-jarige FiUp den Eerzamen. Filip behaalde 93,5 punt voor zijn ver tolking van de 14e Solo de Concours van JuUien Porret en eindigde hiermee als hoogste in de jeugd-afdeling. Behalve de wisseltrofee; kreeg hij als blijvende her innering een beker, beschikbaar gesteld door de Sempre Ontspannings Kom missie. Ook in de senior-afdeling werd weer op hoog niveau gemusiceerd, wat voor Arie Noordijk, op comet, Ron Braber, even eens op cornet en voor het comettrio, bestaande uit Arie Noordijk, Ron Braber en Wil van Vliet, een Ie prijs met lof der jury opleverde. De volledige uitslag van het concours luidt als volgt: In de jeugdafdeling: Marleen Hanenberg en Wendy Tuk, saxofoon-duo, 90.5 pnt. 2e prijs; Arjo de Korte, kl. trom, 93 pnt. 2e prijs; Marco de Waard, althoom, .93 pnt. 2e prijs; Marleen Hanenberg, sopraan sax, 85 pnt. 2e prijs; Filip den Eerzamen, bugel, 93.5 pnt. 2e prijs; Martin Buskop, kl. trom. 91 pnt. 2e prijs. In desenior-afdeling.-BemadetteBTaher en Filip den Eerzamen, bugel, 98 pnt. Ie prijs; Wim van der Mast, bes-bas, 99 pnt.; Ie prijs; Wilco en Martin Buskop, kl. trom, 98 pnt. Ie prijs; Adrie van den Hoek, comet, 103.5 pnt.; Ie prijs; Rien de Waard, trombone, 99.5 pnt. Ie prijs; Arie Noordijk, comet, 109.5 pnt. Ie prijs met lof der jury; Martin Schellevis, eupho nium, 102.5 pnt. Ie prijs; Wilco Buskop, kl.trom, 99.5 pnt. Ie prijs; Ron Braber, cornet, 109 pnt. Ie prijs met lof der jury; Bemadette Braber, bugel, 99 pnt 1 e prijs; Ron Braber, Wil van Vliet en Arie Noor dijk, comettrio, 108 pnt. Ie prijs met lof der jury. Het concours-sekretariaat was in han den van Jacqueline Lokker-de Gans, die ook de deelnemers aankondigde. Donderdag 14 en vrijdag 15 mei 1987 kon men in Zwolle op vele plaatsen de bekende Schuttevaervlag waarnemen ten teken dat op deze twee dagen de Koninklijke Schippersvereniging „Schuttevaer" in de Hanzestad voor het 138ste landelijke congres bijeen was. Een der vlaggen bereikte het hoogste punt van de stad en was bevestigd op de toren van de kerk, die met de toepasselijke naam „de Peperbus" wordt genoemd. Zwolle is sterk met deze schippersvereniging verbonden. De oprichter en de eerste voorzitter Willem Jan Schuttevaer woonde daar en werkte daar en werd ook in Zwolle begraven. De vereniging werd naar hem vernoemd. Het huis waar hij op 11 augustus 1881 stierf kreeg te zijner nagedachtenis op 21 september 1981 een gevelsteen. Het pand staat op de hoek van de Thor- beckegracht en Dijkstraat. Donderdag 14 mei, de eerste congresdag was HKH Prinses Margriet weer onder de schippers en opende zij de nieuwe haven aan het Zwartewater. Deze haven gaat dan ook de Prinses Margriet- haven heten. Vrijdagmorgen kreeg het congres minister Smit-Kroes op bezoek. Veel geld nodig, maar.... De organisatie van het congres was dit jaar in handen van de verenigingen in de regio IJssel en Zwartewater, n.l. Hasselt, Kampen, Meppel, Zwartsluis en Zwolle. De voorzitter van de congrescommissie, de heer K. van Dijk mocht ongeveer 440 bezoekers begroeten en hij vertelde dat de commissie 17 keer heeft vergadert (het eerst op 29 mei 1985) om heel de zaak rond te krijgen. Hij sprak de wens uit dat het nuttige dagen zouden mogen worden ten dienste van de scheepvaart, een ge zonde binnenvaart en met goede vaar wegen. De voorzitter van de KSV „Schutte vaer", de heer K. J. van Dorsten zette het thema van het congres uiteen, met de veelzeggende titel: „Is de overheid zich bewust van haar taak de vaarwegen voor de beroeps- en recreatievaart te onder houden en te verbeteren?" Vier heren hielden hierover een inlei ding, n.l. Ir. R. F. Sybesma, hoofddirec teur Scheepvaartwegen en Havens van de Hoofddirectie van de Waterstaat; T. F. J. Jansen, gedeputeerde voor Verkeer en Vervoer van de provincie Zuid-Holland; K. Dankert, gedeputeerde voor Verkeer en Vervoer van de provincie Friesland en N. H. ter Kuile, secretaris toeristische watersport van het Kon. Ned. Watersport Verbond. De heer Sybesma hield een toespraak van de minister van Verkeer en Water staat, mevrouw drs. N. Smit-Kroes. Een rede van haar zelf, die door de heer Sybesma werd uitgesproken. Op de vraag hierboven gesteld zou mevrouw Smit een voudig JA kunnen beantwoorden en dan de vergadering te danken voor Uw aan dacht. Maar zij ging, evenals de andere sprekers, breedvoerig op deze materie in en het geheel komt hierop neer dat nieuw bouw van sluizen, het onderhoud van de vaarwegen, o.a. het baggeren van rivieren en kanalen, de bescherming van de oevers, etc. sluit op financiële problemen die zomaar niet zijn op te lossen. „Lange termijn-prognoses laten zien dat het vervoer over water mee kan groeien met de groei van de economie. Biimen mijn financiële mogelijkheden doe ik wat ik kan. Ik verwacht van u dat u op eigen tijdse wijze uw bedrijfstak profileert", aldus mevrouw Smit-Kroes aan het slot van haar uiteenzetting uitgesproken door Ir. Sybesma. Een fomm met genoemde heren maakte in de middaguren de tongen los en veelal wordt de wil tot verbetering geremd door de bezuinigingen die in elke tak (ook voor de vaarwegen) zijn of worden doorge voerd. Daarbij werd opgemerkt dat de Oosterschelde heel veel geld heeft gekost. Zou dat niet ten koste zijn gegaan van onze vaarwegen, vroegen vele schippers zich af... Vrijdagmorgen was mevr. Smit- Kroes zelf op het congres aanwezig en vernamen de schippers uit haar eigen mond de problemen die zich op vele plaatsen voordoen. Veiligheid Over de veiligheid te water werd in april 1987 een vidiofilm gemaakt, getiteld „Vaar Wel". In opdracht van de Stichting Vaar Wel. De politieman, de heer Cees van Dijk gaf, alvorens deze film werd gedraaid, een toelichting. De Stichting probeert op ver schillende manieren de veiligheid op het water te bevorderen. Deze film is een van de eerste aktiviteiten. De heer Van Dijk werkt bij het Landelijk Commando van de Rijkspolitie te water in Driebergen, en de RP te Kampen kwam met het initiatief. Na veel voorbereidend werk (o.a. ook financieel) werd de film gemaakt en kreeg het congres de primeur. Men zag de be roepsvaart met de pleziervaart en de sur fers die samen in de problemen kwamen, waarbij de beroepsschipper met het zweet in zijn handen in de stuurhut stond, omdat de zeiler, de surfers en het motorjacht elkaar niet begrepen. Toch maken al die mensen gebmik van hetzelfde vaarwater. Een goede documentatie en voorlichting van de Stichting Vaar Wel, Postbus 117, 3970 AC Driebergen, tel. 03438 - 14242, toestel 222 of 247. Een tiental vee-, varkens- en pluimveehouders van Goeree Overflakkee en Voorne Putten, één in hun ergernis en verontwaardiging over de per 1 mei van kracht geworden mestwet, hebben vanmorgen met traktoren de mestsilo's aan de Johannes Polderseweg te Middelharnis geblokkeerd waardoor de vulling van de silo's één dag onmogelijk zou worden gemaakt. Desgevraagd gaf varkenshouder T. van Duyiihoven, die zijn bedrijf heeft aan de Blauwe Panneweg te Oude Tonge lucht aan de koUektieve verontwaardiging die de groep beheerst, gericht tegen de per 1 mei van kracht geworden verplichting er een gecompliceerde mestboekhouding op na te houden. In het Noorden van het land stuurden de veehouders die oningevuld retour aan Minister Braks' Ministerie, op Flakkee en Voorne lijkt het eenzelfde weg te zullen gaan, ondersteund door een blok kade en, in de wei van dhr. van Duyn- hoven langs de Prov. weg te Oude Tonge, een protestbord. Ook zijn vakgenoten in de wijde omgeving aangeschreven met het verzoek met hun handtekening het ver zoek te bekrachtigen om voor N.W. Ne derland een aangepaste mestwet in te voeren. De verontwaardige veehouders drakken de Minister met de neus op het in ons land gehuldigde uitgangspunt dat de vervuiler betaalt. „Het beetje mest dat wij op Goe ree Overflakkee en Voome-Putten produ ceren betekent geen vervuiling van-; maar juist een verrijking voor de natuur!" ver zekert dhr. van Duynhove, en nu tóch, ook voor hen de mestboekhouding: „....we moeten hier opdraaien voor het weg werken van de mestoverschotten van de intensieve veehouderij uit Oost Brabant, Limburg en de Achterhoek", zo luidt de grief tegen de Mestwet; „de Overheid wil de veehouders in het hele land voor de problemen die in die gebieden bestaan laten opdraaien!!" Dhr. van Duynhoven ziet ze met gemengde gevoelens richting Middelhamis rijden, de tankwagens met drijfinest uit Brabant en hij meent dat een waarschuwing op z'n plaats is: Dhr, van Duynhoven voor het protestbord met opschrift: 1 Mei boerrampdag. N. W. Ned. geen mestwet. „Als dat zo doorgaat is Goeree Over flakkee over enkele jaren een dumpplaats van mest geworden, een mesteiland dus waarover de burgers klagen dat het er stinkt, maar 't zal dan wel mest betreffen die uit Brabant hierheen wordt .gebracht terwijl wij, de flakkeese veehouders die er part noch deel aan hebben aan het trans port ervan zullen hebben meebetaald!" te gek om los te lopen!" zo geeft dhr. Duyn hoven lucht aan zijn ergemis. „Vergelijk Goeree Overflakkee met een boterham en de door ons geproduceerde mest met een dun laagje stroop; als 't zo doorgaat worden er door de Brabantse Mestbank potten stroop over Flakkee uitgestort. „En wij moeten daaraan mee betalen?" Naar de haven Met bussen werden de congresgangers naar de nieuwe passantenhaven voor de binnenscheepvaart aan het Zwartewater gereden. Prinses Margriet had zich al ingescheept op eenjachtdat even later een Unt kapot voer en hiermede de haven voor geopend verklaarde. Gereedliggende schepen lieten hun scheepshoorns horen, terwijl de kinderen van het Prinses Mar griet Intemaat hun balloimen aan de sterke wind prijs gaven. In een grote tent vlakbij de nieuwe haven kwamen de vele gasten en de leden van Schuttevaer te- samen en hier werd Prinses Margriet toegesproken door de burgemeester van Zwolle, mr. G. Loopstra. Hij overhan digde de Prinses een grote doos bonbons en het nieuwste fotoboek van Zwolle. Wethouder H. H. Jansen vertelde het een en ander over de geschiedenis van de aanleg van deze haven, terwijl de heer K. J. van Dorsten de prinses namens Schutte vaer begroette. Kinderen van de Zwolse Intematen voor Schippersjeugd „Prinses Margriet" zon gen, gekleed in hun matrozenpakjes, een toepasselijk lied op de opening van de haven. Deze internaten, ook naar de prin ses vemoemd, bestaan 35 jaar. In de tent werd ook Schuttevaer door het gemeentebestuur van Zwolle ont vangen. Onderwül hadden vele sche pen, die lagen te wachten op de opening, ligplaats aan de nieuwe steigers ge nomen. Het geheel had een feestetyk gebeuren, waarbij heel veel publiek aan wezig was. Een jong muziekkorps bracht een serenade voor de tent ter ere van de prinses, de opening van de haven, het gemeentebestuur, van Schuttevaer en de vele andere gasten. Perfecte voorbereiding De congrescommissie had alles tot in de puntjes voorbereid. Een oimoemelijk groot werk. De congresgangers gingen bepaald niet zonder documentatie naar huis. Allen kregen ook het laatste nieuwe fotoboek, „Kijk op Zwolle", dat ook aan Prinses OUDDORP DIERENBESCHERMING - Mechelse herder opgevangen - Vorige week werd in Nieuwe Tonge een jonge, goed verzorgde Mechelse herder (reu) opgevangen. Het dier, dat erg ge hoorzaam is, is enkele dagen verzorgd door de fam. Nijsse, maar is inmiddels overgebracht naar het Streekdierentehuis te Spijkenisse. Wil de eigenaar kontakt opnemen via tel. nr. 01880 - 15424? Margriet werd uitgereikt; een telefoon boekje met Schuttevaeradressen en alles wat met de scheepvaart te maken heeft en nog een groot aantal folders, kaarten, sti ckers en een prachtige poster van een Zwolse haven. Dit alles verpakt in een linnen tas. Als herinnering aan de opening van de haven kreeg ieder een miniatuur reddingsboei met opschrift. Vele bedrij ven en instanties gaven materieel en finan ciële steun aan het congres. Het was wel koud, guur en nat maar toch een warm onthaal. Van de afdeling Goeree-Overflakkee werd het congres bezocht door de heren H. Visscher, Alb. ter Steege, J. Visser en M. Oomens. ITTïilllii*»* - Inbraak In de nacht van vrijdag op zaterdag werd ingebroken in de praktijkruimte van de huisartsen te Ouddorp. Een raam werd geforceerd, waarna de grendels werden losgeschroefd. Een geldkistje met on geveer 300,- werd meegenomen. - Aanrijding met gewonden Deze vond op vrijdagavond plaats op de kruising Broekweg-Smalle Einde met Provincialeweg 47 te Ouddorp. De 19- jarige J. W. uit Oude Tonge reed met zijn personenauto met te hoge snelheid vanaf de Provincialeweg de bebouwde kom van Ouddorp biimen en reed frontaal op een aldaar stilstaande personenauto, waarin zich 2 personen bevonden. Beide inzit tenden liepen verwondingen op in het gezicht terwijl bij één van deze ook een been uit de kom geraakte. De gewonden moesten naar het ziekenhuis te Dirksland worden overgebracht. Daar de verdachte dienstplichtig militair is werd het onder zoek door de Koninklijke Marechaussee overgenomen. - Crossen in natuurgebied De laatste weken komt het regelmatig voor dat er op het strand en in natuur gebieden met motoren en bromfietsen wordt gecrosd. Hierbij wordt al dan niet opzettelijk veel aan de natuur vernield en worden vogels tijdens het broeden ver stoord. Ook afgelopen zaterdagavond werden een zestal motoren op het strand ter hoogte van de „Kwade Hoek" aan getroffen. Dit keer gelukte het echter om deze personen te achterhalen waarbij 6 personen een proces-verbaal kregen. De verwachting is dat in deze gevallen een hoge boete wordt opgelegd, terwijl tevens bij herhaling de motoren in beslag zullen worden genomen. 99 99 FOTO FILM REPORTAGE VIDEO - COMPUTER Weststraat 35 Mo/eni^«g4 Ouddorp Telefoon 01878-1612 sn 2120 Filiaal Renesse - Printzhop - Hogezoom 172 Telefoon 01116-2400

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1