Eerste Malta's MligiP karpetten l m M Techn. School Middelharnis werd verondersteld in brand te staan I Garage KNÖPS B.V. Fusiebesprekingen? f 279- htubredttse KIEVIT WARMTE Overspannen democratie of op zoek naar grenzen? Record pootaardappel-axport Schaakkampioenschap van Goeree-Overflakkee 1987 SONYCFS-3300L Ramoco b.v. l Goeree-Overflakkee AUTO-SCHADE Regionale brandweeroefening: Tweede prijs brandweerwedstrijden Henk Verhoef Sommelsdijk cum laude geslaagd Personen op gevonden foto bekend Winkeldieven in miiddeliiarnis ontmaskerd No. 5597 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870- 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Wij leven in een land wat democratisch bestuurd wordt. Sinds de vorige eeuw geldt hier het stelsel van de constitutionele monarchie. Er is weliswaar een Staats hoofd - de Koning(in) - maar hij of zij is gebonden aan datgene wat in de consti tutie, de grondwet is neergelegd. Daarin zijn de rechten en plichten van Vorst(in) en onderdaan verwoord. Daarin wordt omschreven hoe ons volk vertegenwoor digd wordt in het parlement, de volks vertegenwoordiging tegenover de kroon, de koning(in) en zijn (haar) ministers. Een parlementaire democratie, waar de stemgerechtigde kiezers de volksvertegen woordiging rechtstreeks kiezen. Bij ons gaat dat naar evenredigheid, het aantal stemmen op een partij bepaalt het aantal zetels in de Tweede Kamer. Het aantal stemmen op een partij. Het is allang niet meer zo dat het individuele personen zijn die gekozen worden, in die zin dat zij niet op de een of andere wijze gebonden zijn aan standpunten die ge meengoed zijn bij een groot aantal burgers en die via een partijprogram worden ver tolkt. Dat programma is leidraad voor de gekozenen. Daarop is hij aanspreekbaar. Het is ook een instrument om te werven. Het visitekaartje zogezegd. Daaraan moe ten we bij verkiezingen goed op letten. We kiezen meestal geen man of vrouw meer om zijn of haar ideeën of uitstraling. Erachter is een programma te vinden. Waarom daarover geschreven? Er is toch geen verkiezing in het zicht? Dat niet, maar programma's zijn na de verkiezingen soms belangrijker dan ervoor. Men weet dan hoe breed de steun is, men weet dan ook wat de kiezer wel en wat hij niet wil. Programma's zijn dus veranderbaar. In de politiek gebeurt dat dan ook wel, waarbij de programma's van de partijen aan de flanken partijen van de grote meest al het meest „dogmatisch" zijn. Wat het betekent als het programma van een grote partij te veel „niet op te geven punten" heeft, heeft de PvdA ondervonden. Je bent dan een weinig begerenswaardige coalitiepartner. Er is dus politieke moed voor nodig. Men ging ervan uit dat dat zou werken, radicaliseren zou leiden tot pola- niseren en dat geeft duidelijkheid voor de kiezer. Zo dacht men, en denkt men soms nog. Waarom dan? Wel het programma geeft aan hoe men denkt over de maatschappij, het samenlevingsverband van burgers. Daarbij is het van groot belang hoe die burgers gezien worden, welke rechten en plichten men voor hen op het oog heeft. Toen onze grondwet werd geformuleerd was dat (nog) in een land met een christe lijk denkklimaat. Het liberalisme en later het socialisme hadden de overhand, ook in die zin dat er in de Staatskerk een mens beeld werd gehanteerd wat in wezen het eigen denken van de mens centraal stelde. Daartegenover werkten de krachten van het Reveil en de Afscheiding. Daar ging men uit van de mens als schepsel Gods, gevallen schepsel. Men wist van zonde en genade. Van afhankelijkheid van de mens en souvereiniteit Gods. Vanuit die kringen ontwikkelde zich een staatkundige visie die terug te vinden is in de christelijke partijen van protestantse huize. Wie denkt dan niet aan Min. Groen van Prinsterer, aan dr. Kuyper? Maar.... in wezen moes ten zij erkennen dat de strijd voor de christelijke staat verloren was. Dat is de tragiek van Groen geweest en de con clusie van Kuyper die leidde tot de ge dachte van de souvereiniteit in eigen kring. De staat neutraal, terughoudend, grote nadruk op het particuUer initiatief, nadruk op de individuele verantwoordelijkheid. Dat is niet het concept geweest van ds. Kersten en ds. Zandt. Zij bleven vast houden aan de souvereiniteit Gods over alle terreinen van het leven. Of men wil of niet, men blijft in de verhouding Schepper en schepsel, men is verantwoordelijk aan Hem bij wiens gratie overheden regeren. Mensbeelden leiden tot rechten en plich ten, verworvenheden en veranderende vi sies. Ook op de overheid. Belangrijk daar bij is welk ijkpunt, welke normering daar bij gehanteerd wordt. Die normering over tuigd, beteugelt of doet steeds kleinere groepen opkomen voor wat zij als recht zien. Die normering stelt grenzen omdat men volgens Gods Woord niet verder mag, of omdat de meerderheid het zo voorlopig wil. Premier Lubbers heeft gesproken over de overbelaste democratie. U heeft erover kunnen lezen. In een commentaar stond In Zeeland zullen biimenkort bespre kingen worden gehouden in hoeverre de P.Z.E.M. (Provinciale Zeeuwse Energie maatschappij) en de Water Maatschappij Zeeland kunnen ftiseren, of althans samen taken kunnen verrichten die tot dusver ieder afzonderlijk werden gedaan. De record export van Nederlandse poot- aardappelen die in 1985 523.449 ton bedroeg zal in 1986/87 (seizoen) wel weer een nieuw record opleveren. De voorsprong per 1 april toen de stand 480.142 ton bedroeg was 38.000 ton, de campagne eindigt eind deze maand. Ruim de helft van de pootaardappelen wordt afgezet binnen de E.G. Voornaam ste klant buiten de E.G. is Algerije, Italië, Frankrijk en Portugaal zijn eveneens goede afnemers. Vorige week arriveerden in Nederland weer Malta aardappelen en dat was dan voor de zeventigste keer, want sinds het begin van deze eeuw is Nederland een goede klant van dit produkt van het eiland m de Middellandse zee waar de aardappe len enige weken vroeger worden gerooid, dan in ons land. Het contingent voor Nederland zal 5000 ton bedragen. Uitslagen van de 3 e ronde, 11 mei in Ouddorp gespeeld: C. Bakelaar - K. W. Wijnands.1 - O J. Grinwis - C. Wassenaar1-0 K. Hameeteman - P. Lesuis1-0 L. Holleman - W. MarkwatVi-Vi L. C. Koese - J. L. Minnaar0-1 A. A. F. Kraak - J. W. Tanis 1 - O A. L. vanMaurik-G. Sellathurai.1 - O J. Noordijk - P. Holleman0-1 W. I. Peeni:ic F. van Ast1-0 Joh. du Pree - J. W. de Jonge0-1 T. C. van Prooijen - J. Boeter0-1 E. P. vanRhee-R. Groenendijk0-1 W.J. van Rossum-G.de JagerVi-Vi Joh. Soeteman - A. Douw0-1 M. Verolme - J. C. Hollander 1 - O A. Visser - D. Wolfert1-0 C. de Waal-G. de Jong.0-1 M. L. van der Waal-E. Verbeek O -1 Nagekomen uitslag uit de 2e ronde: C. Wassenaar - L. C. KoeseVi-Vi De stand aan de kop van de ranglijst: 3 pnt.: de Jonge, Verbeek en Verolme 2Vi pnt: Hameeteman en de Jager. LENTE- AANBIEDING compo sound machines "Wt/, ^S4 voofoiBe xekerhetdi Plannen uw huis te verkopen? Bel 01877-1309 MUS Onroerend Goed Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert-C. Bakker, tel. 01877-1589 Grote sortering Oostdijk 61SOMMELSDIJK RENAULT-deaier voor Verkoop Service Q1871 - 1662 l C. Breen, 01878 - 2496 en dat kwam uit christelijke hoek dat niet alleen een waarschuwende vinger opgestoken moest worden naar de burger, die zijn rechten wel erg ruim interpreteert, maar ook naar de overheid zelf in de af weging van wat de verantwoordelijkheid van de overheid zelf en wat die van het individu is. Wat ons betreft had het commentaar verder mogen gaan: een oproep tot be- zirming waaraan wij onze normen ont lenen. Het is geen geestelijke hoogmoed als we stellen: Gods Woord, maar de wetenschap dat alleen dat mensbeeld toe komst heeft. Omdat God souverein is. Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Sanitair - Centr. verwarming 01870 - 2609 PEUGEOT TALBOT AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER In het kader van een, door de Brandweergemeenschap „Noorde lijke Delta" uitgeschreven brand weeroefening, z^n maandagnamid dag de bluseenheden van Stad, Nieuwe Tonge, Middelharnis, Som- melsdyk en Dirksland opgeroepen ter bestriding van een veronder stelde brand in het gebouw van de Technische School te Middelharnis. Het complex bleek met zijn vele gangen en lokalen een interessant oefenobject te zyn waaruit zelfs enkele honderden leerlingen een veilig heenkomen moesten zoeken! De school zelf hield direct aan de oefe ning vooraf een ontruimingsoefening. Met gebruik van de daarvoor gereedliggende sets worden de lokalen in een zodanige volgorde gealarmeerd dat de meest snelle aftocht mogelijk is met uitsluiting van het risico dat de honderden leerlingen elkaar te hoop zouden lopen; de vluchtweg wordt met verlichte signalen aangegeven. De brandweerploegen werden even na vier uur gealarmeerd, nadat de brand weer van Middelhamis had vastgesteld dat er assistentie nodig was. Veronder steld werd dat zich in de autowerkplaats een explosie had voorgedaan die naar de bovenliggende lokalen was doorgeslagen. Er werden knetterkasten, vlamborden maar ook rook gebruikt zodat ook met perslucht moest worden gewerkt. De rook op alcoholbasis was wél dik maar niet giftig en laat ook geen aanslag of stank na; een groot deel van de school heeft er vól mee gestaan. De directe omgeving van de school werd tijdens de oefening beheerst door brand- weêrmaterieel en de passanten, onder wie de buspassagiers zullen wellicht ook bij het zien van de uitpuilende rook gedacht hebben dat het allemaal menens was. A.s. maandag wordt met de bevelvoerders de gepleegde inzet doorgenomen; voorshands heette de oefening geslaagd te zijn. GOEDEREEDE Tijdens de op 9 mei jl. gehouden brand weerwedstrijden te Nieuwveen behaalde de vrijwillige brandweer van Goedereede een tweede plaats. Het ging hier om wedstrijden in de twee de klasse waaraan in totaal 12 korpsen deelnamen. Maandag 11 mei was het voor organist Henk Verhoef, afkomstig uit Sommels dijk, een vreugdevolle dag. Hij sloot met twee prachtige concerten zijn orgelstudie aan het Sweelinckcon- servatorium te Amsterdam af, waarmee hij het diploma uitvoerend musicus orgel cum laude behaalde. Het eerste concert werd giegeven in de kerk waar Henk organist is, de St. Nico- laaskerk te Amsterdam, tegenover het Centraal Station. Een monumentaal ge bouw uit de 19e eeuw met een groot orgel waarop door Henk Verhoef het roman tische en moderne repertoire werd ge speeld, te weten het derde Choral van César Franck, de tweede Fantaisie van Jehan Alain en een speciaal voor de eind examens gecomponeerd werk van Joep Straesser. Alle drie de genoemde com posities werden met grote technische vaardigheid en dito muzikaliteit vertolkt, waarbij de uitvoering van de fantaisie van Alain bijzonder mooi werd gespeeld. Aan het eind van de middag werd op het oude SchonaVDuyschot orgel van de Nieuwe Kerk op de Dam het tweede concert gegeven met werken van Swee- linck, J. S. Bach enBuxtehude. Een hoog tepunt was de uitvoering van de bekende Toccata, adagio en fiiga in C van J. S. B ach die op dit bijzonder mooie orgel fraai werd vertolkt. De jury waardeerde het examen met het cijfer 9, waarmee we Henk van harte feliciteren. De belangrijkste docenten van Henk tijdens zijn conservatoriumstudie waren Bernard B artelink en Piet Kee. Vooraf gaand aan het conservatorium werd Henk opgeleid door achtereenvolgens Gerrit Zoon, Jan van Dijk en Wim Soeters. We wensen Henk Verhoef een goede muzi kale toekomst! Barendrecht Jan van Dijk Het heeft ons andermaal verbaasd en ons in onze opvatting over de betekenis van Eilanden Nieuws versterkt dat vanuit onze lezerskring steeds weer een antwoord wordt gegeven op zelfs die vra gen waarop we nauwelijks meer een ant woord verwachtten. Vorige week vol deden we aan een verzoek van iemand uit Herkingen die in 1953, na de ramp, langs Herkingens buitendijk een familiefoto had gevonden en die sindsdien had bewaard, zich door de jaren heen afvragend wie de gefotografeerden toch zouden zijn. De foto werd afgedrukt en een mevr. uit Stellendam bracht de oplossing. De foto uit 1937 toont de Stellendamse oud-veldwachter J. Guérand met zijn vrouw en twee dochters Koos en Lies. De twee overigen bleven vooralsnog onbe kend maar de Stellendamse lezeres die belde zal die stellig hebben herkend. Toon Guérand uit Middelhamis her kende van de originele foto direct zijn vader, moeder en zussen; op de kranten foto had hij ze niet herkend. Met goed vinden van de Herkingense vinder hebben we dhr. Guérand de foto gelaten; hij was er blij mee! Ingezonden: Verslag Algemene Vergadering N.P.V. Het verslag in Eilandennieuws van 5 mei j.l. zou de indrak kuimen wekken dat de heer O. van de Ridder namens het zieken huis sprak. Dit is niet juist. Hij heeft zijn referaat op persoonlijke titel gehouden. Het bestuur N.P. V. Een Sonmielsdijkse mevrouw heeft dins dagmiddag een prachtige rol vervuld in de ontmaskering van een drietal winkeldie ven die die middag op „d'nDiek" hun slag probeerden te slaan. Ze zag hoe een van de dames uit het groepje van 3 op straat iets vanonder haar jas pakte en dat in haar tas deed, een handeling die door de Sommelsdijkse zó werd gewantrouwd dat ze besloot de zaak die de dames juist verlaten hadden binnen te stappen om daar te informeren of er wellicht iets vermist werd. Alhoewel dat niet het geval (b)leek werd toch besloten de „dames" op hun verdere tocht te volgen en de politie van de verdenking op de hoogte te stellen. Na een bezoek aan babyhuis „de Ooievaar" brachten de da mes een vluchtig bezoek aan van 't Hoff, verf en houtspecialist om vervolgens even in hun geparkeerd staande auto binnen te gaan en daarna de rooftocht te vervolgen via modehuis Fabert, Annette en Ever Jeans op welk laatste adres de politie toesloeg en de dames aanhield; het bleken een moeder en twee dochters uit Rotter dam en Spijkenisse. Op hun korte tocht hadden ze al voor mim duizend gulden buitgemaakt. Bij ba byhuis „de Ooievaar" een jurkje en jog- gingpakje samen ter waarde van 170,-; bij van 't Hofi" een luxe deurknop, bij „Annette" een jurk, terwijl op het politie bureau ook nog een herenpantalon van 150,- berust waarvan de eigenaar nog niet is achterhaald. VINQlftilNG 3 - MIDO€lHARNIS -TEL 01870-25(8 Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 ^'^|^'^■'^■'»■*'^■*'^4■**'^■'^'^'^•^'^'^'^lK^■^^^ln^ Verkoop na 17.00 uur: J ^.l^l^.l^l^l^l^^.|^^^^.^>^^l^.l^.>^^.l^^.l^^^^.lt.4.^.^ OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK Peugaot Talbot dealer Kastanjela^n 41-43 Middelharnis -tel. 01870-3094

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1