AUTO-TIP Heu^uBSI Leasing Soms komt het op wat centimeters aan Landbouw tobt met overcapaciteit Automobilisten op de vuist! Toyota Starlet Diesel ^^^•^"f 219.- 199.- VERWERS auto's [^■■■■■■■ijl Garage KNÖPS B.V. Minibakfiets voor kinderen 3 mannenkoren in Dirksland if5i-/4C5^r' va. f 22.245,- Citroen-Hesselink htubredïïtse Ramoco b.v. 1 Goeree-Overflakkee Onze SHOWROOM Spaans fruit verovert Nederlandse markt Groen van Prinstererschool en De Nobelaer l(ampioenen schoolvoetbal 1987 Goeree Overflakkee Inwoner Oostflakkee dood in 't verkeer Scjiaakkampjoenschap van Goeree-Gverflakkee 1987 59e Jaargang VRUDAG 8 MEI 1987 No. 5595 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie; Langeweg 13, Sommelsdijk Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Worden de boeren uitgeleverd aan de markt of aan de bureaucraten? Op deze vraag proberen niet alleen de boeren, maar ook de burgers en buitenlui een antwoord te geven. Voor de boeren breken in elk geval moeilijke tyden aan. Men is het over één ding wel eens: de landbouw produceert te veel in vergelij king met de afzetmogelijkheden. Het agra risch aanbod is groter dan de vraag naar agrarische produkten. Er zijn vele vragen die kunnen leiden naar het herstel van een marktevenwicht. Elke weg kent zijn „boch ten", met andere woorden er zijn voor- en nadelen. De boeren proberen uiteraard de schade te beperken zodra een agrarisch saneringsproces aan de orde is. Het is immers duidelijk dat een beheersing of vermindering van de bedrijvigheid tot la gere inkomens op de boerderij leidt. Ten minste als de kosten niet of minder hard dalen. Burgers en buitenlui kijken veeleer naar de agrarische balans en willen die zo snel mogelijk in evenwicht brengen. Op het eerste oog zou een té groot agrarisch aanbod voor de consument gunstig lijken (de prijzen worden gedrukt), maar een agrarische overcapaciteit (te veel boeren bedrijven) kost de gemeenschap of samen leving veel geld. Dat komt weer door de bescherming van boeren, zoals die in de landbouwpolitiek ingebakken is. Welke weg voor marktherstel is te verkiezen en welke weg is aanvaardbaar voor boeren, burgers én buitenlui? Recepten De uit balans geraakte landbouwmarkt kan geheel of gedeeltelijk in het rechte spoor worden gebracht door de afzet mogelijkheden of de vraag naar agrarische produkten te verruimen. Daarvoor resteren echter weinig moge lijkheden: de economische recessie in we- reldverband heeft de vraag verkleind, bo vendien is de concurrentieslag op de we reldmarkt heviger, want vele agrarische exporteurs staan elkaar op verre markten naar het leven. Marktherstel kan dus alleen door de produktie (capaciteit) in de landbouw terug te schroeven. ma KARELS AUTOSCHADE Langeweg 30 - Nieuwe Tonge Telefoon 01875- 1396 Dat is zeker nodig als de technologie (manipulatietechnieken voor plant en dier) tot nu verborgen produktiekansen in de agrarische sector bloot legt. Het is buiten kijf dat de produktie in de akkerbouw en in de veehouderij opzienbarend zal stijgen door de toepassing van nieuwe tech nieken. Met het oog op deze „verborgen stille krachten" is een beheersing van de agrarische produktie meer dan ooit ge boden. Er staan globaal twee recepten op het lijstje om de landbouw af te slanken: pas de vrije markt toe, waarbij uiteindelijk de prijs van het produkt bepaalt wie, waar en hoeveel geproduceerd wordt; of de bureaucratie, d.w.z. regelgeving waar de produktie-hoeveelheden worden toege wezen (regulering). De twee recepten zul len gevolgen hebben voor de boeren. De inschatting van de pijn varieert van on gekend hard tot tijdelijk pijnlijk. Zorgvuldig kiezen Als de boeren worden overgeleverd aan de markt zullen de opbrengstprijzen dras tisch gaan dalen. De gevolgen zijn sociaal onaanvaardbaar, omdat vele boeren in Europa het loodje moeten leggen. De Europese landbouw wordt meer dan ge halveerd en de vraag blijft of dat sociaal aanvaardbaar is, want het legioen van werklozen wordt uitgebreid met miljoenen. Kiest men voor regulering van de Euro pese produktie, dan zal de afslanking van de agrarische sector gelijkelijk worden verdeeld: allemaal „iets" minder. Wel licht zijn de sociale gevolgen zeker de eerstkomende jaren draaglijk. De nabije toekomst zal de landbouw dwingen tot het uit produktie nemen van arbeid, en grond. Beide produktiefactoren zijn te overvloedig. Men kan ze verplicht of op vrijwillige basis op een zijspoor rangeren. Boeren, burgers en buitenlui studeren op het ogenblik op een model waarbij de afslanking van de landbouw, de overcapaciteit van produktie de minste pijn voor de boeren én voor de gehele samenleving veroorzaken. Er zal nog veel afgepraat worden, maar de monsterop- gave vc.wio: grote zorgvuldigheid. Praten over de landbouw betekent immers praten over miljoenen mensen. B. Schouvring Garage v. d. Velde B.V. Foto Blankers Dirksland, 01877-1357 DIERENBESCHERMING Op het opvangadres van de dierenbescher ming, de fam. v. d. Berg te Melissant, tel. 01877 - 1232, zijn deze week een aantal dieren gebracht. De eigenaren gelieven met bovengenoemd adres kontakt op te nemen. Uit Oude Tonge komt een daar opgevangen Mechelse herder, uit Dirksland een jong cypers poesje, plm. een halfjaar oud. Uit Ooltgensplaat een ca. 3-jarige rode kater en op de Autoweg bij Stellendam werd een bast. herder, een reu, opgevangen. LENTE AANBIEDING compo sound machines SONYCFS-3300L ^filLl metSbandsequaUzer RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 5 Verkoop na 17.00 uur: t C. Breen, 01878 - 2496 t Plannen uw huls te verkopen? Bel 01877-1309 MUS Onroerend Goed AUTOMOBIELBEDRIJF VISSER A. J. van Rumpt is ook op vrijdagavond tot 9 uur geopend LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Een graafmachine-machinist zal op veel karweien zoveel ruimte om zich heen hebben dat hij bij 't zwenken niet op wat centimeters hoeft te kijken, maar soms is de ruimte rondom wat krap en komt het wél op die centimetertjes aan, zoals we woensdag zagen bij de uitvoering van rioleringswerken in de Mr. Iman Caustraat te Stellendam. Omdat dat de enige mogelijkheid was om opgegraven grond achter zich weg te werken liet machinist Henk Kleijn uit Ouddorp zijn volle bakken heel nauwkeurig over de lantaarnpaal scheren, zónder die te raken en zonder uit de volle bak te morsen. Zowel boven-, als onder de grond moesten obstakels vermeden worden en 't is knap wanneer dat zonder beschadiging gebeurt. Rechts op de foto geeft Thijs Meier aanwijzingen. Een driewieler of een klein formaat tvcee- wieler, vrijwel ieder Nederlands kind heeft er een en maakt er intensief gebruik van. Hoe kan het ook anders in een land waar de fiets het meest gebruikte vervoer middel is. Je kunt niet vroeg genoeg met fietsen beginnen. Voor jonge beginners is er nu iets nieuws bij: een minibakfiets met drie wielen en een stevige laadbak van 56 cm lang, 42 cm breed en 14,5 cm hoog. Je kunt er van alles in meenemen en heerlijk manoeuvreren en zo je vaardigheid oefe nen. Geschikt voor kinderen van vier tot zeven jaar. Het rijden met zo'n mini bakfiets zou wel eens een rage kunnen worden. Te koop voor dik vierhonderd gulden. Europa wordt momenteel overspoeld met Spaanse aardbeien. Gedeeltelijk is dat een gevolg van de toetreding van Spanje in de EG, maar daarnaast voeren de Spaanse fruittelers al een intensieve campagne, om het voordeel uit te buiten dat Spanje nu eenmaal heeft vanwege zijn Zuidelijke ligging. De zon schijnt er eer der en meer dan in noordelijker landen en onder de slogan „Vers fruit uit Spanje" weet men de markten te veroveren, met name dit jaar voor de aardbeien, omdat deze in ons land door de kou van maart ook in de kassen later tot rijping komen dan andere jaren. De Nederlandse aard beientelers moeten met lede ogen aanzien dat de Spaanse aardbei goedkoop op de markt komt, lang voordat hij dat zelf kan gaan doen en de stookkosten en andere kosten die hij heeft moeten maken, zullen ze er wellicht dit jaar niet uitkomen. Franse tuinders hebben vorige week een konvooi Spaanse vrachtwagens tegen ge houden op de snelweg van Perpingan naar Parijs. De lading aardbeien werd uit de wagens gegooid en met traktoren en andere voer tuigen tot moes gereden en dit alles omdat de Spaanse aardbeien voor een prikje in de supermarkten te koop zijn, tegen prijzen die voor de Fransen verliesgevend zijn. In Engeland komt eveneens de lage aard- beienprijs hard aan voor de eigen telers. In zeven jaar wisten de Spanjaarden hun ex port naar Engeland te vertienvoudigen en zoals de Nederlandse Westlandse druif het laoodje moest leggen toen druiven uit Zuidelijke landen de markt op kwamen zo zal waarschijnlijk ook het lot zijn van de Engelse aardbeien en de aardbeien die uit andere landen naar Engeland werden uit gevoerd. Een Spaanse schone prijst iedere dag op de televisie, door de radio en in de kranten de Spaanse vruchten aan. De slogan die de Engelsen hebben bedacht, om de Spaanse import af te remmen „Onze aardbeien zijn verser", heeft tot dusver nog weinig effect. Als de grote schuldige wordt de Ge meenschappelijke markt aangewezen. Zoals gebruikelijk werden in de Paas vakantie weer de jaarlijkse schoolvoetbal- toemooien gehouden op Goeree Over flakkee. Werden vorig jaar verscheidene wed strijden afgelast omdat de velden on bespeelbaar waren door het slechte weer, dit jaar kon alles doorgaan onder prima weersomstandigheden. Er waren weer zes sportverenigingen die hun velden beschikbaar stelden voor de voetballende schooljeugd, t.w. Oude Tonge, Nieuwe Tonge, Stad aan 't Haring vliet, Middelhamis, Dirksland en Melis sant. 32 elftallen waren verdeeld over de zes poules. Drie poules met eerste elftallen voor jongens, twee poules met meisjes elftallen en een poule voor tweede elf tallen. Bij de tweede elftallen werd de LOM school „Het Kompas" uit Middelhamis eerste. De laatste wedstrijd in deze poule bracht hier pas de beslissing. De Combinatie Melissant, de St. Jozef school uit Achthuizen en de Groen van Prinstererschool uit Middelhamis werden op D.V. zaterdag 23 mei hoopt het Dirkslands Maimenkoor de jaarlijkse voorjaars-zangavond te geven in het kerk gebouw van de Gereformeerde Gemeente, Geldersedijk 1 te Dirksland. Het Dirkslands Mannenkoor (met 120 leden een van de grootste koren van de regio) mag zich altijd verheugen in een grote belangstelUng voor soortgelijke avonden. Niet vreemd, als men weet hoe mooi en massaal het zingen is met zo'n grote groep mannen. Voor deze avond zijn tevens uitgenodigd de mannenkoren uit Goes en uit Dor drecht zodat er 3 verschillende mannen koren te beluisteren zullen zijn op deze avond. De avond wordt besloten met het ge zamenlijk optreden van de 3 mannen koren, o.l.v. dirigent Dinant Stmik zullen dan ruim 200 mannen o.a. psalm 42 en 150 vertolken. Het zojuist gerestaureerde en uitgebreide orgel zal deze avond weer worden be speeld door de vaste organist van het Dirkslands Mannenkoor, Martin Mans. Hij zal ook de samenzang begeleiden en er is ook een improvisatie van hem te ver wachten. Zoals u ziet een avond die door geen enkele rechtgeaarde zang- en orgeüief- hebber gemist mag worden. De aanvang is gesteld op 19.30 uur en de toegang is gratis. Bij de uitgang zal wel een kollekte gehouden worden voor de bestrij ding van de onkosten. poulewinnaar bij de jongens. Zij moesten op woensdagmiddag 29 april naar Melis sant om uit te maken wie zich kampioen van Goeree Overflakkee mocht noemen. Bij de meisjes werden de Nobelaer uit Oude Tonge en de J. C. van Gent uit Sommelsdijk eerste in hun poule. Ook zij moesten naar Melissant. De Groen van Prinstererschool wist in de finale beide wedstrijden te wiimen en werd zo kampioen van Goeree Over flakkee. De Combinatie Melissant werd tweede en de St. Jozefschool uit Acht huizen derde. De finalewedstrijd bij de meisjes bleef lange tijd erg spannend. De J, C. van Gent was de gehele wedstrijd in de meerder heid, maar moest tenslotte toch het hoofd buigen en ze verloren met 1-0, zodat De Nobelaer kampioen werd. De Nobelaer en de Groen van Prinsterer school moeten het nu op woensdagmiddag 13 mei opnemen tegen Voome Putten en de Hoelöe Waard om de Haringvliet- bokaal. Zij spelen op het Flakkee terrein in Middelhamis, de wedstrijden begirmen om 14.00 uur. Op de Galathesedijk in Ooltgensplaat (gemeente Oostflakkee) is maandagavond de 41-jarige J. Kroon uit Achthuizen door een verkeersongeval om het leven ge komen. De man raakte door nog on bekende oorzaak met zijn auto op de linker weghelft en botste tegen een boom. Uitslagen van de tweede ronde, gespeeld in Oude Tonge op 5 mei: F. van Ast - E. P. van Rhee.1-0 J. Boeter - Joh. du Pree0-1 A. Douw - K. Hameeteman0-1 R. Groenendijk - G. Sellathurai.O -1 J.C.Hollander-A. A.F.Kraak 1 - O L. Holleman-W. J. v. RossumVi-M G. de Jager-T. C.vanProoijen1-0 G. de Jong - J. Noordijk0-1 J. W. de Jonge - P. Holleman1-0 P. Lesuis- A. Visser1-0 W. Markwat - J. Grinwis1-0 J. L. Minnaar-Joh. SoetemanVi-'A J. W. Tanis - C. de Waal1-0 E. Verbeek - C. Bakelaar1-0 M. Verolme-A. L. vanMaurik1-0 M. L. v. d. Waal- W. I. Peeman1 - O C. Wassenaar - L. C. Koeseuitg. K. W. Wijnands - D. Wolfert 1 - O Stand aan de kop: 2 pnt.: Hollander, de Jager, de Jonge, du Pree, Verbeek, Verolme en M. L. v. d. Waal. IVi pnt.: Hameeteman, L. Holleman, Markwat en van Rossum. Voor topkwaliteit, goede service en voordelige pn'iian- fOTO - f (UM - REPORTAGE VIO£0 COMPUTER ^■^■li.l.llJ^II» IC=) C=3 C3 C=l C3 ■■■■■■UhZUk Westitraat 35 - Molenweg 4 - Ouddarp - Telefoon 01878 1612 en 2120 Filiaal Renesse Printshop Hooezoorr} 172 Telefoon 01116-2400 NieuweTonge-Vol emoties en met over slaande stemmen liepen Jan en Piet, bu ren te Nieuv^'e Tonge, heftig ruzie te ma ken. Hun respectievelijke echtgenotes stonden het koppel aan te vuren vanuit de ramen op de eerste etage. Er moesten klappen vallen en dat gebeurde dan ook. Jan haalde uit en gaf een direkte hoek op Plets kaak. Deze revancheerde zich en bezorgde Jan een paars oog. De oorzaak van dit tomeloos tumult bleek gelegen in het feit dat de bumpers van de auto's van beide heren in elkaar verstrengeld zaten na een ondoordachte manoeuvre. En dat voor de deur. Een koene voorbijganger wierp zich tussen de beide kemphanen en sprak met besliste stem: „De strijd is afgelopen; mijn naam Is Bruggeman; wat is hier aan de hand?" De beide vechters bazen krabbelden overeind, klopten het stof van hun kleding en wezen getweeën op de ineengestrengelde bumpers. „Kwestie van optillen, uitdeuken, richten, plamuren, schuren, spuiten en afwerken. Klusje voor Karels Autoschade dus, kan ik hier even bellen?" Jan en Piet dropen beschaamd af, Bruggeman beide de werkplaats en vroeg om een takelwagen. Binnen het kwartier waren de wagens „los". Jan en Piet hadden destrijbijl begra ven en reden achter Bruggeman aan naar de werkplaats van Karels. Daar vie len ze meteen in de prijzen. Natuurlijk eerst koffie, maar nu ook met gebak, want erwaseréén jarig, hoera, hoera! Descha- de werd intussen getaxeerd, verzeke ringspapieren ingevuld en na een half uur was alles weer koek en ei. Drie dagen la ter waren beide wagens klaar. Onberispe lijk. Niets meer van te zien. Jan en Piet be- dankten Bruggeman voor zijn kordate optreden en voor de ongelooflijke dienst verlening die zij nu óók aan den lijve had den ondervonden! Tel. 01870 - 4466 Dorpsweg 28, Sommelsdijk Middelharnls iTel. 01870-2461 Fotowlsselliisten nergens goedkoper I FotograflB-reportaget I fotovakhandel LUM 7« BAAN 'PnmtmÊili voor aOe zSierheid VINGERLIf^ 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-ÏS'B Klinkerlandseweg 9 3244 BD Nieuwe Tonge Tel. 01875-2235 Het betrouwbare adres voor uw 2e hands auto) FOTO ARJO VAN DER GRAAFF VOORSTRAAT 58 - 3247 CE DIRKSLAND - Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland Peugeot Talbot dealer Kastanjela^n 41-43 Middelhamis - tel. 01870-3094 01871 - 1553, Stad a.h. Haringvliet ►♦i.

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1