Ik zal gedenken Van Flakkees' verdienstelijken werden t.g.v. Koninginnedag acht ondersclieiden JlfiV-A^^ Garage KNÖPS B.V. Autoverkoop zes procent hoger Piet in 't Veld, man van het jaar InnbreéMse \[QmAemMi KIEVIT WARMTE Citroen-Hesselink Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee AUTO-SCHADE f 59e Jaargang VRIJDAG 1 MEI 1987 No. 5593 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijlc Tel. (01870) 2629, Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief Mr. Groen van Prinsterer de grote chris ten-staatsman uit de vorige eeuw had zich geërgerd aan het gedrag van de kroon prins, de latere koning Willem II. Dat had hij hem ook meegedeeld, privé en in het openbaar. Met het opperbevel van het leger dat de tien-daagse veldtocht in 18 3 3 maakte de prins veel goed. Groen heeft toen een artikel in ,,de Nederlandse Ge dachten" geschreven waarvan de hoofd lijn als volgt is: Wij zijn dankbaar voor uw opoffering en moed. U heeft weer net zoals in de slag bij Waterloo) getoond een groot veldheer te zijn. Maar.... het huis van Oranje is niet alleen voor de strijd ten bate van het Vaderland bestemd. Het zwaard van uw stamgenoten (het huis van Oranje in vo rige eeuwen) was ook aan God gewijd. Wat is het (nederlandse) Vaderland zon der God? Wat was de Oranjebanier waard als zij niet tevens de gezegende standaard van het Christendom was? Daarna vertelt Groen hoe de Oranjes voor het zuivere E vangeliea de eeuwen door de mogendheden getrotseerd hebben. DAn komt hij tot de volgende opmerking: „en er is in de laatste drie eeuwen voor Neder land geen tijdperk van geluk en luister geweest, waarin de naauwe en innige band van Nederland, Oranje en het Christen dom, dat drievoudige snoer, gelijk het terecht werd genoemd, niet glansvol en zegenrijk wedergevonden wordt"Daarna wenst hij de Prins toe in die lijn te mogen treden. De verbondenheid tussen het huis van Oranje en ons volksbestaan is onmisken baar. Groen heeft dat raak getypeerd. Alleen als wij er nog over spreken of zingen dan is het over Nederland en Oranje. Het christenvolk, het Calvinis tisch protestantisme, wat Groen bedoelde heeft afgedaan. Zo lijkt het wel. En toch hoort het erbij. We ontvangen deze krant tussen de feest dagen. Gisteren was het Koninginnedag. Een nationale feestdag. Vanouds, zij het wisselend met de verjaardag van de vorst(in). Ook na de inhuldiging van Ko ningin Beatrix is het 30 april gebleven. Om klimatologische redenen. Maar on bewust is de dag daarmee nog meer ver heven tot Nationale feestdag. Was dat inderdaad een dag van gedenken ,,hoe voor dezen ons de Heer' heeft gunst- bewezen?" Ook in ons volksleven? Deze dag was niet in het minst belangrijk omdat Prinses Juliana en Prins Bemhard nu in het openbaar herdachten dat zij vijftig jaar gehuwd zijn. Wat een voor recht. Niet alleen dat zij nog in het leven zijn, maar ook dat zij elkaar hebben mo gen vasthouden. Over elk huwelijk gaan stormen, maar storm over het glazen huis van de openbaarheid is extra gevaarlijk. Zouden zij mogen zeggen: gedragen, ook door het gebed? In de loop van de laatste anderhalve eeuw is veel veranderd. Ook aan de taak van ons Staatshoofd. Maar, gelukkig, zij regeer den, zij regeert (nog) altijd bij de Gratie Gods. Dat is de enige weg om waarlijk Vorst(in) te zijn. Die ambtelijke genade zij gegund, maar persoonlijke genade is on misbaar. Wat zouden we meer kunnen toewensen dan vrede bij God? Dankbaar mag gedacht worden aan de rol die zij speelden in de vijf bange jaren 1940-1945. Hoe daarna in 1948 de zware taak op de schouders genomen werd om staatshoofd te zijn in een land dat „op krabbelde" uit de ellende van de oorlog en wat tegelijkertijd het koloniale verleden moest afdoen. Zo zou er zoveel meer te noemen zijn. Als we maar onthouden dat God zegt: ,,Door Mij regeren de vorsten de aarde". Dat leidt tot verschuldigde eerbied, dat verbiedt verering. Van die vijftig jaar is er nu alweer 41 jaar het herdenken van de gruwelen van wereld oorlog II en de bevrijding daaruit. Wie 4 mei oprecht meemaakt zal 5 mei niet al te uitbundig zijn. Wie weet dat zij die vielen soms heel intens bezig geweest zijn met de vragen rond het begrip vrijheid, die voor het antwoord hun leven over hadden, die denkt daar ook nu over na. Laten we niet vergeten, maar dezelfde vragen stellen. Een daarvan is: hoe heb ben we die vrijheid gevuld? Zelf, door het heft in eigen hand te nemen of weten we dat het antwoord ligt bij Hem Die Zijn leven gaf om ware vrijheid te verwerven? Om met Groen te spreken „Wat is het Vaderland, wat is Nederland zonder God?" Die vraag, gelegd naast de ontwikkelingen van na 1945 geeft in ieder geval aan dat veel gebeurde wat van God afvoerde. Nederland is bezig de schakel christen dom van het snoer af te halen. En al hoeven we het niet met dezelfde hoog dravende woorden van de vorige eeuw te verwoorden: met dat verbreken gaat er wel iets radicaal mis. Daarom nog eenmaal Groen geciteerd. Als wens. Het is het slot van zijn Hand boek de geschiedenis van het vaderland. U vult de jaartallen maar even anders in. „De somberheid der vooruitzigten, te midden onzer feestviering, is onbetwist baar. Ook in 1863 (1987) herhaal ik gaarne (bij de gedachte „vernedert u on der de krachtige hand Gods, opdat Hij u verhoge te .fijner tijd!") hetgeen in 1840 gezegd werd: „Wat Nederland van 1813 tot 1863 ge worden is, dat zien we. Wat het, op dit spoor, worden zal, is, ook zonder on- gemeene scherpzinnigheid, te voorzien. Wat, bij christelijke zin, een ootmoedig en heilbegeerig Nederland zou kunnen wor den, dat berekene hij die de uitgestrekt heid van Gods beloften aan Natiën die Hem dienen, berekenbaar acht. Gelukkig Nederland, en hier wens ik ook het Huis van Oranje, nog als vanouds, in de ge liefde naam van Nederland te omvatten, indien het behoefte gevoelt om weder te keren tot den God wiens duizendwerf verbeurde gunst misschien nog voor ons weggelegd is; indien het, door schuld besef en aanbidding, zich het uitzigt opent, gespaard en gelouterd, een toonbeeld van Gods genade te zijn, tot in de verste nakomelingschap! Am Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS Wijziging predikbeurten Chr. Ger. Kerk. Middelharnis Zondag 3 mei: 9.30 uur lezen en 18.00 uur ds. K. Hoefnagel van Nieuwpoort. In het eerste kwartaal van 1987 zijn er 189.346 nieuwe personen- en combi natie-auto's verkocht, zo blijkt uit de ken tekenregistratie. Dit is zes procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1986, toen het cijfer 178.359 stuks be droeg. Het aandeel van „schone" auto's neemt nog steeds toe. Volgens voorlopige cijfers was in het eerste kwartaal van dit jaar al veertig procent van de auto's „schoon". Over het gehele jaar 1986 was dit percen tage twintig. Met „schone" auto's worden bedoeld personenauto's die voldoen aan de crite ria van de stimuleringsregeling die de overheid heeft opgesteld om de verkoop van deze auto's te bevorderen. De Bijzondere Verbruiksbelasting (BVB) op deze auto's is lager dan die op de andere auto's. Het tarief van deze andere „niet schone" auto's is sinds de invoering van de stimuleringsregeling op 1 april 1986 hoger zodat de opbrengst in totaal gelijk blijft. INBRAAK VERIJDELD Een in de nacht van maandag op dinsdag gedane poging tot inbraak in kantoorboek handel Vroegindewey, op de hoek Weespad- Molendijk, is verijdeld doordat het pand heel wat beter beveiUgd is dan de 3 belagers hadden vermoed. Nadat zij op het dak de alarminstal latie hadden doorgeknipt probeerden ze zich via een raam toegang tot het pand te ver schaffen, maar zover kwamen ze niet. Een van de omwonenden had de politie gebeld die met enkele wagens richting Ooltgensplaat ging. De inbraakpoging was toen al opgegeven. OOLTGENSPLAAT Onze Plaatse correspondent Piet in 't Veld is gisteren, t.g.v. Koninginnedag in Ooltgensplaat uitgeroepen tot ,,de man van het jaar!" Het is een eretitel die enkele jaren geleden werd ingevoerd door de plaatselijke middenstandsvereniging; de bevolking wordt enige tijd voor Konin ginnedag in de gelegenheid gesteld een voorkeur in de man- of vrouwverkiezing kenbaar te maken. Vanweze zijn ongetwijfeld grote ver diensten voor de Plaatse gemeenschap werd dhr. in 't Veld dit jaar als zodanig uitgeroepen; op het bordes van het ge meentehuis onderging hij de huldiging waarvan we volgende week een foto hopen te brengen. LENTE AANBIEDING compo sound machines PHILIPS D8269 FOTO ARJO VAN DER GRAAFF Plannen uw huis te verkopen? Bel 01877-1309 MI«JS Onroerend Goed Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 Sanitair-Centr. verwarming 01870-2609 Dirksland, 01877 - 1357 RENAULT-dealer voor Verkoop Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: J C. Breen, 01878 - 2496 r^EUGEOT TALBOT AUTOIV VISSER lOBIELBEDRIJF Zeven Koninklgke Onderscheidingen op Goeree Overflakkee en één aan een elders wonende oud-flakkeese was voor ons eiland de blinkende oogst van de jaarlijkse lintjesregen tg.v. Koninginnedag. Onderstaand de namen en foto's van de onder scheidenen met een weergave van hun verdiensten die tot de toekenning van de Koninklijke waardering hebben geleid. In Ouddorp was het dhr. C. Melissant die de Eremedaille in Zilver ontving. Sinds 1 februari 1946 is dhr. Melissant kantoiinier (machinist) te Ouddorp. Weliswaar is hij sinds november 1974 gepensioneerd als kantonier, maar als machinist van het gemaal in de polder he tWest Nieuwland bleef hij aan in dienst van het Waterschap Goeree Overflakkee. T.g.v. zijn pensionering ontving dhr. Melissant in april 1975 de bronzen Eremedaille, thans, bij bevor dering gevolgd door de zilveren Onder scheiding. Op 1 februari 1986 was dhr. Melissant 40 jaar in dienst, aanvankelijk bij pol der het West Nieuwland, in 1967 gevolgd door de polder Goeree en sinds de samenvoeging van de polders bij het Waterschap Goeree Over flakkee. In Stellendam viel dhr. A. Oosters, smid-bankwerker van beroep, een Zil veren Onderscheiding ten deel. Sinds april 1937 is dhr. Oosters werkzaam bij de fa. D. F. Oosters Zn., een bedrijf dat hij zag uitgroeien van een landbouwsmederij tot een constructie bedrijf, met veel opdrachten in de visserij, maar voorts beweegt het 70 jaar bestaande bedrijf zich ook op het terrein van verkoop en aanleg van o.a. cv. en gasinstallaties. Behalve zijn 50- jarig dienstverband bij het bedrijf dat zijn vader destijds stichtte hield dhr. Oosters zich ten dienste van de ge meenschap onledig met het lidmaat schap van de brandweer en was hij jarenlang secretaris van de Gymnas tiekvereniging „Sparta". Teeuw van Ours, de oud-schipper van de reddingsboot was donderdagmor gen de tweede Stellendammer bij wie burg. van Velzen het Koninklijk Zil ver op kon spelden. Schipper was hij van 195 8 tot 1977, in welke periode hij aan veel reddingen heeft deelgenomen; vóór hij schipper werd was hij al sinds 1952 opstapper bij de Reddingsmaat schappij geweest. De voetbalsport heeft dhr. van Ours ook steeds bijzonder geïnteresseerd; hij heet met de Stellendamse Vereni ging zelfs „vergroeid" te zijn, waarom hij dagelijks op het voetbalveld te vin den is. Vanaf de oprichting op 2 april 1946 is dhr. van Ours bij de Vereniging betrokken, aanvankelijk als speler en bestuurslid, van 1958 tot 1977 ook als voorzitter. De oud-flakkeese die Koninklijk werd onderschei den was Zr. J. S. (Coby) van Rossum uit Me lissant, tijdens haar verlof uit Nigeria wonend in Dirksland. Het Koninklijk Goud werd haar uit gereikt tijdens een bijeenkomst in het Zendings bureau van de Ger. Gemeenten te Woerden. In dienst van deze zending werkte Zr. van Rossimi vele jaren, vanaf 1964, als verpleegkundige in Nigeria. Haar werk zou in de loop van de jaren sterk worden uitgebreid waarin zij een sturende en stimu lerende rol heeft gespeeld. „Onvermoeibaar heeft zij zich ingezet voor het welzijn van de Igede's en is zij hen behulpzaam bij het verbeteren van hxm levensomstandigheden", zo werd Zr. van Rossum gewaardeerd. Zij kreeg de leiding over een scala van opleidingen om de bevolking kennis en vaardigheden bij te brengen, o.a. door hen op te leiden als verpleegster, als vroedvrouw of op de landbouw- of bijbelschool. Veel zou zonder haar inspanningen niet tot stand zijn gekomen, zo mocht duidelijk zijn. Alhoewel gepensioneerd zal Zr. van Rossum toch weer naar Nigeria terug gaan om daar in de zorg voor invaliden bezig te zijn. Twee Onderscheidingen dit jaar in Oostflakkee, waar de Bommelaren L. Arensman en J. D. Peeman elk de gouden Eremedaille in ontvangst mochten nemen, hen niet opgespeld door burg. drs. de Vos maar, op diens uitnodiging daartoe, door de echt genotes van de Onderscheidenen. Beide gedecoreerden zijn aktief biimen de Herv. Gemeente van Den Bommel. Dhr. Peeman heeft gedurende 40 jaar diverse funkties in de kerkelijke gemeente vervuld. In 1946 begon hij als notabel, hij was lid van het kiescollege, boekhoudens van februari 1956 t/m maart 1986, vanaf 1966 al kerk voogd en ouderling van 1953 t/m december 1971. Behalve zijn verdiensten voor de kerkelijke ge meente bleek dhr. L. Arensman ook een reeks andere verdienstelijke bezigheden te hebben ver vuld, allereerst als voorz. van het Groene Kruis, voorz. en oprichter van de Coöp. Koelhuisver. en voorts was hij wethouder en raadslid, bestuurslid van de ruilverkaveling, Emgo en hoofdingeland van het Waterschap. De twee Onderscheidenen vielen na de plechtige uitreiking van de Onderscheidingen meerdere felici taties ten deel, o.a. uitgesproken door de plaatselijke predikant ds. A. Vos. In Middelhamis, tijdens een bijeenkomst in de raadzaal speldde burg. van Welsenis Koninklijk Goud op de rever van dhr. L. Oykgraaf, naast een eerder ontvangen speld wegens zijn 25-jarig jubileum als kaderinstructeur van het Rode Kruis. Het werd dhr. Dijkgraaf ook nu als grote verdienste aangemerkt niet alleen zichzelf-, maar ook zoveel anderen onder wie brandweerploegen tot grotere kermis van de EHBO-vaardigheden te hebben gebracht. „Het is goed met name de groepen die in ramp situaties tot het verlenen van hulp zijn aangewezen voor te bereiden, hoezeer we ook hopen dat de situaties in werke lijkheid nooit op zullen treden", bezag dhr. van Welsenis, daarbij ook de betrokkenheid van dhr. Dijkgraaf bij de LOTUS-opleiding en de hart-reanimatie-cursussen be trekkend. Service-monteur A. v. d. Boogert te Stad aan 't Haring vliet zag zijn trouw aan Rumptstad b.v. en zijn bezig zijn in het Stadse kerkelijk en verenigingsleven beloond met Koninklijk Zilver. „Rumptstad is het bedrijf waar wel meer een Koninklijke Onderscheiding valt", wist burg. van Welsenis, de goede personele verhoudingen in genoemd bedrijf kennend. Op 1 april was het 40 jaar geleden dat dhr. v. d. Boogert bij Rumptstad in dienst trad, toen nog een klein bedrijf waarvan de bekendheid niet verder dan de streek strekte, later een bedrijf dat in de hele wereld bekend geworden is. Voorts was dhr. v. d. Boogert aktief in het kerkelijk leven, hij was 16 jaar lid van de kerkeraad van de Geref. Kerk en hij was jarenlang bestuurslid van de zangvereniging „Soli Deo Gloria" en van de Stichting Dorpsgemeenschap. I o OOLTGENSPLAAT uooroOe zcfcerheid! V1NGERLING 3-MIDDELHARNIS-TEL 01870-2518 VOORSTRAAT 58 3247 CE DIRKSLAND - 01877-3517 Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland Voor lopky/alïleit, goede iervics en voordelige pri/ien: FOTO FILM - REPORTAGE - VIDEO - COMPUTER ^■].|..|J||J«llii| C3 E=3 C3 C3 Wesatratt 3S Molenvieg 4 Ouóöorp Telefoon 01B78-1612 en 2120 Filinl Renene Printshop Hogezoom 172 - Telefoon 011'6-2400 stad aan 't Haringvliet TeL01871 - 1553 OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK 4.l^l^l^.l^.^>mI^^.J^t^.l^l^^^l^l^.l^l^4.^l^l^l^4■4■> -N y Peugeot Ta Kastanjeia? Middelharn bot dealer n 41-43 is-tel. 01870-3094 t^V^)A^V^^'^^ii^i%^^t^%t^^,^^y,l.^\X^^\t^>^t^^t^V^it^^\',^V.^'V^^V^V^V.^'^t^'^K^^*.^V.^>^.^V.^\t^^<^\i.t^^^^ ■>^i^v^'^i<^'»^v^>j^'^'»,^>%^'Kiff'»,^»^^^v,^v,0^{^v,0^i)^<f,^it,^v^v^>^,^><^<i'^^^^v,^^

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1