Zoeken naar ontwapening imniiii Morgen, zaterdag, sluiting van de Philipsdam Politiebericliten Pasen 7VMS SHCfW Bedrijvenshow- Brandweershow op industrieterrein Garage KNÖPS B.V. Z|C^-Z]^" Hom^MnMi Byoux de Paris 10,00 KORTING Oud-Middelharnisser Dirk de Korte doctor in de geneeskunde y»^vyv> Paasaanbieding f 55,- f 169,- htiSnedttse Ramoco b.v. Goeree-Overflakkee Makltadoet'tsnoerloos Fa. A. van der Valk Zn. Citroen-Hesselink KIEVIT WARMTE Middelharnis AUTO-SCHADE MOEDERDAG-IDEE BON S9e Jaargang VRUDAG 17 APRIL 1987 No. 5590 POSTBUS 8 3240 AA MIDDELHARNIS Redactie en administratie: Langeweg 13, Sommelsdijic Tel. (01870) 2629. Na 5 uur (alleen voor redactie) tel. 01870 - 3392 Giro 167930 Bank: Rabo Middelhamis Rek. no. 3420.01.108 CHR. STREEKBLAD OP GEREFORMEERDE GRONDSLAG VOOR DE ZUID-HOLLANDSE EN ZEEUWSE EILANDEN Verschijnt tweemaal per week: dinsdag- en vrijdagavond ABONNEMENTSPRIJS 11,50 PER KWARTAAL ADVERTENTIEPRIJS 35 cent per mm Bij contract speciaal tarief De groten der aarde staan weer in het middelpunt van de belangstelling. De we reld snakt naar ontwapening terwijl zij zich tot de tanden toe bewapende. Is het een wonder dat er meer dan nor male belangstelling is voor datgene wat door de vertegenwoordigers van de super machten wordt afgehandeld? Wat de een zegt is het resultaat van een interne kracht meting. Wat naar buiten komt is of geraffi neerd politiek manouvreren of een uiting van gewonnen macht. Boter voor ka nonnen. De vredeseconomie voor die voor de oorlog. Niet het een ten koste van het ander. Omdat dat niet kan. Openheid. Zeker waar het niets kost. Wat de ander zegt stoelt op een demo cratisch te controleren en bij te sturen proces. Hoewel, de macht van de presi dent van de Verenigde Staten is op het terrein van de Buitenlandse zaken groot. Daarbij, ook hij heeft tegenkrachten. Die zullen variëren van oprechte angst voor het communisme tot puur zakelijk eigen belang. Ook economisch belang. Zo we gen wij, zo interpreteren wij. En zo staan de groten der aarde weer in het middelpunt van de belangstelling. Ook van het gebed? Snakken naar vrede De wereld snakt naar vrede. Of is ze bang voor oorlog? Ze is in ieder geval met haar eigen zaken bezig. Dat is misschien wel wat te generaliserend. Trouwens, wat is er over de wereld te schrijven, zonder aan onszelf te denken? Daarom die vraag: ook van het gebed? Gebed om vrede. Daar is toch wel aanleiding toe. We leven in de stille week. De week waarin Goede Vrijdag valt. De dag in het kerkelijk jaar waarop de kerk gedenkt aan het feit dat de machten der hel losgebroken zijn om de Vredevorst te overweldigen. Of zegt het kruis niets meer? Zonder dat kruis nooit geen vrede. Vrede die alle verstand te boven gaat Persoonlijk. Wie kijkt op wat de mensheid van deze schepping maakt, zoekt als het goed is de schuld bij zichzelf. Omdat de vorst der duisternis vanaf Adam in ons heerst. Zo heerst, dat Goede Vrijdag nodig was, om zondaren te zaligen. De vrede voorbijgaan De wereld snakt naar vrede. En zij gaat de Weg, de Waarheid, de Vrede voorbij. Rekent ermee af. Grondig. Zo mogelijk wordt opgeruimd wat aan die Koning her innert. In deze lijdenstijd werd ergens een interview opgenomen. Met een die ge slagen was, maar geen pijn voelde. Omdat hij God niet wil kermen. Een van de laatste vragen was verbijsterend. Waarom wil je je laten begraven, terwijl dat herirmert aan het christendom? Een eerlijke vraag, een onthullende vraag. Omdat het herinnert aan het graf, het graf. Omdat het dat kan niet anders ook doet denken aan de overwinning op het graf. Pasen is immers het gedenken van de Triomf van Christus? Golgotha wasge lukkig geen eindstation. Alleen moeten we wel bedenken dat Christus in de graf- tuin niet vroeg: Wat zoekt ge. Vrede? Ontwapening, welvaart, macht, gezond heid? Vul maar in. Hij vroeg: wien zoekt gij? Eerst wie dan wat. Dat hoort er wel bij. Waarom al die zaken in een artikel bij elkaar gebracht? Denken over vrede Om na te denken over wie we zijn. Om na te denken over het lijden en sterven, maar ook over de opstanding van de Heere Jezus Christus. Om op te wekken tot bezitming hoe de Kerk toont hoe zij door Zijn kracht op gewekt is tot een nieuw leven. Wie de adem inhoudt als de groten der aarde spreken over vrede en achteloos voorbijgaat aan Goede Vrijdag en Pasen komt in het hier en nu bedrogen uit, Gods Woord zegt voor eeuwig. Wie de schat van Goede Vrijdag en Pasen verbergt onder een koreimiaat, haar alleen maar voor het privéleven, of op zijn best kerkelijk leven reserveert, verstaat zijn roeping niet. Wie de Vrede kent, zoekt, bidt om de vrede van Jeruzalem. Gezegende dagen toegewenst. PEUGEOT TALBOT AUTOW VISSER lOBIELBEDRIJF .J De 31-jarige arts D. de Korte, zoon van mevr. de Korte aan de Rottenburgseweg (vader Beschier de Korte, vroeger boek houder van de Veiling, overleed 16 april 1976) is gisteren (16 april 1987) ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde. Het proefschrift behandelde de bevin dingen van een onderzoek tot verbetering van de behandeling van kinderen met leukemie. Drs. de Korte pleegde dat onder zoek in het Emma Kinderziekenhuis te Amsterdam. Het onderzoek waarin de afd. bloedcel- chemie van de bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis meewerkte, werd door het Kon. Wilhelminafonds gesubsidieerd. Het onderzoek leverde belangrijke infor matie op over de verschillen tussen nor male delende cellen, die tijdens de behan deling tegen bloedkanker gespaard moe ten blijven, en de kankercellen. Er zijn een aantal aangrijpingspunten gevonden voor celdeling-remmende middelen. ARENSMAN Kaai 5, Sommelsdijk, tel. 01870-6500 STELLENDAM In verband met de verbouwing van het Brandweermuseum in Hellevoetsluis zijn een groot aantal voertuigen van de Stich ting Nationaal Brandweermuseum mo menteel ondergebracht in het Bedrijven- centrum te Stellendam. Tengevolge daarvan is het museum met de paasdagen niet toegankelijk. Gemelde Stichting heeft nu op 20 april 1987 (2e paasdag) een brandweershow georgani seerd in het bedrijvencentrum op het in dustrieterrein te Stellendam. Deze brandweershow is geopend van 10.00 - 17.00 uur. De toegangsprijs be draagt ƒ5,- (kinderen van 10-15 jaar halve prijs, kinderen beneden 10 jaar gratis). De bedrijven op het industrieterrein heb ben bovenstaande mogelijkheid aange grepen om op deze dag hun bedrijven open te stellen voor bezoekers. Een aantal ondernemingen gevestigd in het bedrijvencentrum laten hun bedrijf in werking zien. Ridderikhof zal een aantal brandblus- demonstraties vertonen. Ook de Politie- hondenschool is aanwezig, terwijl de Scoutinggroep uit Ouddorp demonstra ties verzorgt in touwknopen e.d. Verder doen ook de volgende bedrijven mee: Meubelexpo Stellendam, Auto schade „Haringvliet", Fairline meubelen, Stellchem chemicals en cleaningsproduk- ten, Noord Isolatietechnieken, Europoort Repair Service met demonstratie van Turbo Blowers en Separatoren. In de bedrijfskantine zijn consumpties verkrijgbaar en worden videobeelden ver toond over het blussen van grote tanker- branden in de Perzische Golf. Speciale PHILIPS Caféduo adv.prijs ƒ69,50 excl. mokken Philips friteuse HD 4253 adv.prijs 222,- voaraBe z^ketHódï RENAULT-dealer voor J C. Breen, 01878 - 2496 IJzerwaren - Gereedschappen Schoolstraat 36 Middelharnis 01870 - 2294 Plannen uw huis te verkopen? Bel 01877- 1309 MUS Onroerend Goed Dirksland, 01877 - 1357 Sanitair Centr. verwarming 01870-2609 Autobedrijf A. J. van Rumpt Vert.C. Bakker, tel. 01877-1589 De bouw van de stormvioedkering in de Oosterschelde moge dan een fikse financiële tegenvaller hebben betekend; dankzij de solide aanwezig heid ervan kan nü, op de sluiting van de Philipsdam, een aanzienlijke besparing worden bereikt, die door Waterstaat op zo'n vijftig a tachtig miljoen wordt becijferd. De mogelijkheid om de stormvloedkering, de „toegangsdeur", voor de vloedstroom te sluiten en daarmee de stroom snelheid in het achterliggende gebied te reduceren maakt het mogelijk daarin een dijklichaam van alleen maar zand op te spuiten, zodat een kostbare constructie voor het storten van steen of het invaren van caissons achterwege kon blijven. Met zand alleen kon worden volstaan, véél zand...., zo'n 8 miljoen kubieke meter....! Morgen, zaterdag zal de aldus opge spoten Philipsdam tussen de Greve- lingendam en de Krammersluizen bo ven water komen en zal een historisch moment zijn bereikt. Het zoute Ooster- scheldewater zal géén toegang meer heb ben in het Volkerak (deel van het Zoom meer). Al binnen een maand zal de boven laag van het water in het Zoommeer zoet zijn en de verzoeting betekent het onher roepelijk einde voor de zoutwater vege tatie en het biologisch leven. In de sluizen zelf is een zout/zoet scheidingssysteem ingebouwd. Overigens hebben de mossel vissers het mosselzaad, dat ook het loodje zou leggen al zoveel mogelijk weggevist. Het tijdstip van sluiting van de Philips dam is voor het milieu in de Oosterschelde zo goed mogelijk gekozen. Immers, wan neer zoals thans is gebeurd, het getij wordt „geknepen" betekent dat een verstoring voor de eb en vloedbeweging, wat weer van invloed is op de fourageer- mogelijkheden van talloze watervogels. De gewijzigde tij-omstandigheden gelden al vanaf januari, toen het spuiten van zand werd begonnen, maar een geruststellende gedachte is dat het aantal vogels in de Oosterschelde in deze tijd van het jaar nog - Veilig met vakantie met de caravan Over enige tijd breekt de vakantiepériode weer aan. Vele vakantiegangers gaan hun vakantiebestemming weer opzoeken met o.a. de vouwwagen of de caravan, welke veelal „netjes" opgeborgen heeft gestaan in de winterstalling. Evenals vorige jaren biedt de rijkspolitie van de groep Middelhamis in samen werking met de verkeersgroep Dordrecht en een ambtenaar brandpreventie van de gemeente Middelhamis aan om uw vouw wagen of caravan te laten onderzoeken op technische gebmiken. Het betreft hier een gratis preventie controle welke zal worden gehouden op woensdagavond 6 mei en donderdagavond 7 mei a.s. in de garage van de fa. Knöps aan de Langeweg te Middelhamis. U wordt dan door deskundigen op de hoogte gesteld van eventuele gebreken aan uw caravan of vouwwagen, zodat u die nog kan herstellen vóór uw vakantie een aanvang neemt. Voorkomen is im mers beter dan wellicht ver van huis herstellen. Indien u geïnteresseerd bent om uw ca ravan of vouwwagen (kosteloos) te laten keuren, dan kunt u zich melden bij de rijkspolitie te Middelhamis, tel. 01870 - 2444. U mag ook mondeling uw opgave doen, en als dat niet lukt kan u zich ook schriftelijk aanmelden. Een briefle aan de Voor al uw en REPARATIE van gelaagde autoruiten LANGEWEG 113 TEL. 01870 - 2222 MIDDELHARNIS K* relatief laag is. Thans, in de eindfase van de sluiting is de opening van de comparti- menteringsdam tot 30% gereduceerd en is zelfs het dubbeldaags getij tot één enkel- daags getij gereduceerd. „We hebben er tijdelijk één getij uitgegooid!", heet het bij Rijkswaterstaat. Op de dag van sluiting zaï de stormvloedkering voor één-, moge lijk zelfs twee dagen geheel gesloten wor den zodat de eb en vloedbeweging in die periode helemaal tot stilstand komt. Na dat het getij gedurende een week nog „ge knepen" zal worden zal daarna de nor male eb- en vloedcyclus in de Ooster schelde weer worden hersteld. In de hele Oosterschelde zijn t.b.v. de afsluiting 17 meetpalen geplaatst die ge gevens over de stroming doorgeven. Ook worden er dagelijkse verkenningen ge pleegd naar de voedselvoorraad voor de vogels en gedurende de duur van uit voering van het werk hebben twee milieu meetschepen informatie verzameld. „De hele Oosterschelde ligt in feite aan de monitor", zo wordt bij Rijkswaterstaat gezegd over de optimale bewaking waar mee het werk wordt omringd. De vier zandzuigers (en één stand-by) hebben sa men eigenlijk een overcapaciteit maar bij rijkspolitie te Middelhamis is voldoende. U kunt een afspraak maken voor een van de twee gereserveerde avonden. Later ontvangt u schriftelijk een uitnodiging waarin u wordt uitgenodigd op een be paald tijdstip met uw vouwwagen of ca ravan naar garage Knöps te komen. - Bereikbaarheid rayonbureau Rijkspolitie Nieuwe Tonge Zoals velen al zullen weten staat er een mooi nieuw politiebureau te Nieuwe Tonge. Dat bureau is daar gebouwd om de afstand tussen de politie en de inwoners zo klein mogelijk te houden. Om nu nog wat meer aan die bereikbaarheid te doen heeft men besloten elke woensdagavond van 19.00 tot 22.00 uur dat bureau voor het publiek geopend te houden. Het zal best wel voorgekomen zijn dat men ter plaatse voor een gesloten deur kwam. Dat komt omdat de aldaar aan wezige politiemensen ook elders dienst doen. Om aan de bereikbaarheid voor het publiek tegemoet te komen staat het bu reau in ieder geval woensdagavond open. De bewoners worden opgeroepen hier ge- bmik van te maken. Men behoeft niet altijd voor politiezaken binnen te lopen, een gesprek wordt ook op prijs gesteld. Wil men buiten de vast gestelde openstelling in kontakt komen, bel dan 01875 - 1306. Abonneert U op Eilanden-Nieuws Bulldozers en grijpers verplaatsen het zand dat door de zuigers werd aangevoerd. Op sommige plaatsen in het 1200 mtr. brede geul was het water 20 meter diep, waarom eerst over de hele breedte een drempel werd gespoten die de diepte aanzienlijk terugbracht. Rijkswaterstaat weet men van de onbere kenbaarheid van sommige ontwikkelingen die tot dusver overigens zijn uitgebleven. Wel zal tegen het tijdstip van sluiting ook de 5 e zuiger worden geactiveerd. Vijf dagen na de sluiting zal het damlichaam op 5 meter plus NAP moeten zijn. Het zal eind volgend jaar zijn vooraleer het ver keer van de nieuwe verbinding gebmik zal mogen en kunnen maken. De afsluiting, die naar schatting 10% van het opgespoten zand naar de Volkerak voerde, zal waarschijnlijk gevolgen heb ben voor de diepte van dat water, al voorziet Rijkswaterstaat geen problemen voor de bevaarbaarheid van het dmk- bevaren vaargeul richting Volkerakslui- zen. Het havenkanaal van Oude Tonge zal van „enkele tientallen duizenden" kubieke meters grond moeten worden ont daan. De specie is echter van een zo danige kwaliteit dat ze niet zomaar elders kan worden geborgen, voor welk pro bleem een oplossing zal worden gezocht. Het geul zal 1,5 tot 2 meter worden ver diept; er is zo werd door de heren van Rijkswaterstaat beweerd, voor de berging van het slib zelfs al een oplossing in zicht. esK*?:*: Pasen, feest voor hart en zinnen nu de dag verheugd beginnen want het is een dag vol licht Jezus heeft de strijd gewonnen dood en graf zijn overwonnen hemelleven komt in 't zicht. Pasen, nieuw begin van leven Christus heil, de mens gegeven levensvlam die nooit meer dooft. Eeuw'ge gloriedag gaat gloren satan heeft de strijd verloren voor wie in Gods Zoon gelooft. Gods beloften zijn vervuld. Mensenzoon droeg mensenschuld kwam van Boven, ging ten onder met de wereldnood begaan is uit 't graf weer opgestaan Wij aanbidden 't Goddelijk wonder. LANERTA Bij inlevering van deze bon ontvangt u op een portret of groepsfoto. fotografie arjo van der graaff -N M PeugeotTa Kastanjelaa Middelharn bot dealer n 41-43 s-tel. 01870-3094 •r lapkwalileil. goede J 1 ''oordelige priizan: FOTO-FILM REPORTAGE-VIDEO-COMPUTER IJ.I..|.IL>ii«| WBitstrsal 35 Molenfftg 4 Ouddorp Telefoon 018781612 en 2130 Filitl Renesse Prinnhap Hogeioom 173- Telefoon 01116-2400 OP ce PAA€-AÜTasHOW BU ^/^KAUe PRESt 'TEERT AREnSK\AH EEri iJIT- OrERReiO A5SORT/MErtr TUIIi-EH PAKKMACHIH£i;J(£Tri^{(i-2AereH, vau Simpele brommertjes tot W/lRE BOLIDE5 VAN HeT»AZ<3N. KO/v\ ijj;en hoe aR£N5/^N üïy TOItiPLezieR KAN VERHO(ÏFN! P6 PAASSHOW 15 aeöPEND ap VRiJDAa- 17, Z-ATERDAff \8 EN TWEEDE PAASOA^ 20APRIL professional equipment r^ HD 5190; VINGERLING 3 - MlDDELHARNlS-TEL 01870-2518 t.im.im.>f4.it.4.4.im.it.it.it^if^4.i^^4.^.^if.it.,t Verkoop -I- Service 01871 - 1662 Verkoop na 17.00 uur: Winterstraat 14 - 3247 ZG Dirksland OOSTDIJK 49, SOMMELSDIJK stad aan 't Haringvliet Tel. 01871 - 1553 U 11 voor modleuzm sieraden Westdijk 17-19, Middelharnis Telefoon 01870-3665 voorstraat 58 - 3247 ce dirksland telefoon 01877-3517

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 1