De grote Herder, de kleine herder en de kudde COMFORTABELenTOCH MODE! KEYZER Robyn Automation Middelharms Voor wie in effecten doet: Aktie hervormde jeugdclubs geslaagd -MIDDELHARNIS Afscheid ds. L. Kruijmer te Sommelsdijk wegens vertrek naar Lunteren Toonaangevend in schoenen Geslaagden E.H.B.O. Lezing over gebruik van medicijnen Vrijzwemmen tijdens de Paasvakantie te Middelharnis „De geschiedenis van de psalmen door de eeuwen heen" Ooltgensplaat: Streefbedrag waterpompen ver overschreden Kookcursus voor schoolverlaters Bladz. 2 „EILANDEN-NIEUWS" DINSDAG 14 APRIL 1987 De God nu des vredes, Die de grote Herder der schapen, door het bloed des eeuwigen testaments, uit de doden heeft wedergebracht, na- melyk onze Heere Jezus Christus, Die volmake u in alle goed werk, opdat gü Zyn wil moogt doen; wer kende in u hetgeen voor Hem wel- behagel^k is, door Jezus Christus; Denwelke zij de heerl^kheid in alle eeuwigheid. Amen. Aldus luidt de zegenbede die de ons onbekende schrijver van de Hebreënbrief „een afscheidspreek vanuit Italië" aan het slot daarvan zijn broeders en zusters in de Heere deed toekomen. Deze zelfde woorden nam afgelopen zondagmiddag ds. L. Kruümer als uit gangspunt voor zijn prediking toen hij afscheid nam van de gemeente die hij meer dan vijfjaar had gediend, de hervormde gemeente te Sommelsdük. Een sombere en winderige voorjaarszondag was het. Het silhouet van de trotse dorpskerk en -toren, geflankeerd door de oude bomen op het kerkhof, gaf op deze dag een trieste indruk. Het leek alsof dat een beeld was van wat deze middag in de kerk gebeurde: het af scheid van een gewaardeerde predikant met zijn gezin. Triest en weemoedig. Dat schéén.... Maar zoals de zon enkele keren door het wolkendek heenbrak en het kerk gebouw birmen en buiten in een tintelend licht zette zo was het ook inhoudelijk. De onderherder ging; dat gaf weemoed. Maar de grote Herder der schapen van Wie het tekstwoord sprak, blééf en deed ook deze middag Zijn pastoraal getuigenis horen. En dat gafvoor wie het verstond! vrolijkheid en licht... Wie God is Hebreen 13 vers 20 spreekt over de God des vredes. Wij mensen zijn door onze diepe val in staat van oorlog met de Heere. Van ons is geen vrede te verwachten; immers onder onze handen wordt telkens weer alles stuk gemaakt. Daarentegen heeft God Zelf de vrede uitgedacht. Van Hem gaat de vrede uit en Hij draagt deze vrede in in de levens van zondaren. Maar welk een prijs heeft zulks gekost. Hieraan kleeft het bloed van de Middelaar van het nieuwe verbond, de Herder der kudde die tot Offerlam werd. Diep ging ds. in op dit geheimenis. Tegen deze Herder is het zwaard van Gods toorn ontwaakt. Hü heeft die Herder geslagen en Hem in de uiterste verlatenheid gebracht. De Vader stoot te Hem weg in bittere eenzaamheid. Voor Hem was God geen God des vredes. Zó werd een eeuwige verzoening teweeggebracht, het vaste verbond in ZiJn bloed opgericht Zo kon de vrede worden vermaakt aan Zijn gekochte schapen. De weg tot God is weer open, een verse en levende weg, gebaand in het bloed van deze grote, goede, overste Herder der schapen. Ds. betuigde zijn gemeente dat zijn in tentie deze vijfjaren geen andere was dan de verkondiging van de enige Herder, Hem aan te prijzen en Zijn weldaden aan te bieden. Vergeleken bij de grootte in macht, in heerlijkheid en gewilligheid van deze gezegende Christus zijn wij slechts kleine, zwakke en onnutte herdertjes, al dus ds.' belijdenis. Desondanks heeft de Heere in de afgelopen jaren getuigenis willen geven van Zijn eigen werk door de bediening der verzoening. Het Woord mocht een lichtend spoor trekken in de duisternis die alom heerst. De Geest greep zondaren aan, velde ze neer, nam ze mee naar het hart van het evangelie en zette genadiglijk in de ruimte. Hem zij de eer! Mogelijkerwijs, zo sprak ds. Kruijmer, zijn gemeente aan, raakte de prediking u niet God kon Zijn vrede aan u niet kwijt. U koos voor uw eigen vermeende rust. Ondanks dat geldt nog de roepstem: kom tot Hem; Hij wenst u te ontwapenen. Hij biedt u zijn vrede en vriendschap aan. Denk niet gering van de Heere. Hij is ook groot in Zijn toom voor allen die Zich als bokkige schapen aan Hem hebben ge stoten. Hij spaarde Zijn Zoon niet. Hoe zal Hij hen die zich vijanden betoonden, sparen?! Geen ontkoming is er aan die toom dan in het bloed van de grote Herder der schapen. Wat God doet De schrijver van de Hebreënbrief wenst zijn lezers vervolgens toe datde Heere hen volmaken in alle goed werk. Immers, goede werken, het betrachten van Gods wil, behoren bij het leven van de ware christen. Niet dat zulks vanuit onze moge lijkheden is te bewerken. Ons doen draagt integendeel het stempel van dood en ver- Steun- en gemakschoenen van o.a.: PICARDIE CRISTALL SMITS WALDLAUFER MEPHISTO CLARKS Speciaal voor losse steunzolen: CRISTALL A. PEETERS WALDLAUFER VAN WEZEL &(HdHe£&& en'com^>f^ <rii «lick derf Anderzijds, als de boom goed is, dat is: als ze wortelt in de vaste bodem van Gods genade in Christus en daamit haar levenssappen onttrekt, zullen de goede vruchten volgen. Het wonder van de her scheppende Heilige Geest! Weliswaar nooit hoger dan een klein beginsel, maar nochtans...! De temgval in de zonde, de verachtering in de genade dreigen echter altoos. Daarom is de bede om stand vastigheid en volharding op haar plaats. Niet alleen is nodig het nieuwe beginsel van de Geest maar ook de bevestiging en volmaking in alle goed werk. Ds. benadrukte de noodzaak door de Heilige Geest te worden vastgehouden en voortgeleid. Het is Zijn werk ons op God te richten. Dat kost aanhoudende strijd met onszelf. Mét de apostel Paulus is de ervaring van alle heiligen: als ik het goede wil doen, ligt het kwade mij bij. Welk een troost dat God Zélf in de Zijnen werkt wat Hem welbehagelijk is. „Het is zeker, aangezien uit ons niets komt dat gans volkomen is, dat God ook niets aan- genaa kan zijn zonder de vergeving van onze zonden, welke wij door Jezus Christus verwerven" (Calvijn). God werkt in mij uit wat Zijn goed keuring wegdraagt in Christus Jezus. Dat is leven van genade van begin tot eind. Denwelke zij de heerlijkheid.... Zo eindigt de tekst, zo eindigde ook deze predikatie in de lofpryzing. Al wat uit God is, keert ook weer tot Hem terug. In het werk van de onderherders is veel tekort. Er is alleen te roemen in Christus. Hü gaat door het gebrekkige werk van de prediker heen op zoek naar verloren schapen. Hg zoekt ze op. Hij draagt ze in Zijn armen door nood en dood naar huis. Zo zullen wij, de schapen Uwer weiden in eeuwigheid Uf lof, Uw eer verbreiden, en zingen van geslachten tot geslachten Uw trouw, Uw roem. Uw onverwinb're krachten. Na deze prediking volgden de gebruike lijke toespraken. Op zijn beurt werd ds. Kruijmer toegesproken door de consulent, ds. Kastelein, mede namens ring en clas sis. Ouderling Mulder sprak woorden van dankbaarheid en zegenwens aan het adres van dominee en gezin. De gemeente hield hij voor te blijven gedenken het Woord dat in de voorbije tijd tot haar werd gesproken. Ds. Kmijmer en zijn vrouw werden ver volgens de woorden van Psalm 134 vers 1 en 3 toegezongen. Na een laatste groet, een handdruk in verbondenheid, gingen predikant en ge meente uiteen. God zegene ze beide. OUDE TONGE Bij het gehouden E.H.B.O. examen van de afdeling Oude Tonge op 8 april j.l., slaagden de dames: A. van Spronse; J. Slooter; T. v. d. Scheur; M. vanKouteren; J. van Eysden; B. Nooteboom; C. Abresch; R. van Bers; N. Kroon; Yc. Schollaart; en de heren: K. van Es en W. Koert. Zij ontvingen hun lessen van dr. van Hattum en Lenie de Looze. Het examen werd afgenomen door dr. Bouman en mevr. Buys-de Wit. OOLTGENSPLAAT Op uitnodiging van de plaatselijke af deling van Het Groene Kruis te Oolt- gensplaat zal mevrouw Mastenbroeka, werkzaam bij de Apotheek „Middelhar- nis" een lezing komen houden over „Het gebruik van medicijnen". Als datum is vastgesteld dinsdag 28 april a.s. om 7.30 uur nam. in het Wijkgebouw, Lindenlaan 4 te Ooltgensplaat. Een ieder is welkom, de toegang is gratis. In de pauze wordt er koffie geschonken. Streekmannenkoor opgericht Op 6 april is opgericht een streekmannen koor. Een ieder die graag wil zingen in een mannenkoor is van harte welkom. Het is een jonge, spontaan gevormde vereniging, dus laat u door niets weerhouden eens te komen luisteren. Wij repeteren woensdag 15 en donder dag 23 april. Daarna iedere maandag avond in „Vita Nova"van Aerssenstraat, Sommelsdijk, van 20.00 tot 22.00 uur. De bekende koor-dirigent Gerrit Zoon heeft zich bereid verklaard om de leiding op zich te nemen. Nadere inlichtingen te verkrijgen bij: dhr. L. Helleman, Stoofhoek 15, tel. 01870- 4921 en dhr. G. Zoon, Voorstraat 6, tel. 01870-2235. Goede VrydagGESLOTEN Tweede PaasdagGESLOTEN Vrijdag 24 aprilGESLOTEN Dinsdag 21 april t/m donderdag 23 april: 9.30-11.30 uur: vrijzwemmen alle leeftijden 13.00-15.00 uur: vrijzwemmen alle leeftijden Dinsdag en donderdag: 19.30-20.45 uur: vrijzwemmen vanaf 16 jaar. Tarief: 1,40 tot 16 jaar (kinderen tot 3 jaar gratis) 2,90 vanaf 16 jaar. Niet dat vader Robijn in zijn vroegere funktie van Bankdirecteur zijn gezin ooit in Bankgeheimen zou hebben betrokken-, maar omdat liij na gedane zaken de spanning van de handel in aandelen en effecten niet zomaar af kon leggen pikten de zonen Robijn aan de huiskamer tafel daar menig graantje van mee. Zoon Herbert is er zelfs een beetje „erfelijk belast" door geraakt, maar gelukkig is 't een last die dees' kiene jongeling uitermate licht weegt. V^ant wat richtte hij op.?: „Robijn Automation"....! Met zijn zeg maar „aangeboren" kennis van de effectenhandel en zijn scholing op de HIO (Hoger Informa tica Onderwijs) te Den Haag voelde hij zich medio 1985 bekwaam genoeg om een computerprogramma voor beleg gingsanalyse te maken, zogeheten ,,be- leggingssoftware", waaraan het zo vond hij op de Nederlandse markt tezeer ontbrak. Nog slechts enkele weken geleden kwam het jongste gees teskind van Robijn Automation ter wereld, het optie programma: ,,the option investor", goed nieuws voor particuliere, zowel als professionele beleggers. ,,Het is een optie-analyse programma dat werkelijk perfekt is. verzekert de jonge idealist, perfectio nist en ondernemer. Het door wellicht weinig van onze lezers begrepen begrip „optie" ver woordt het recht om op een tevoren afgesproken datum, tegen een tevoren afgesproken prijs, aandelen te kopen of te verkopen, met welk systeem de be legger zijn risico's kan beperkingen. Het analyseprogram laat zien welke mogelijkheden er zijn, ook om beleg gingen te fiinderen, waartoe de soft ware van Robijn Automation aansluit op de data-bank en dat is weer een computersysteem dat rechtstreeks met een aantal beurzen verbonden is. Dhr. Robijn durft te verzekeren met zijn kreatie een zodanig niveau te hebben bereikt dat dat nauwelijks nog door enige concurrentie in te halen of te verbeteren is. We hebben het in eenvoudige woor den proberen te vertalen, maar in het in den lande verspreide persbericht lezen de kenners bijvoorbeeld dit en ook dat willen we u niet onthouden: ,,De belangrijkste onderdelen van THE OPTION INVESTOR zijn de gevoeligheids-analyse, simulatie- Herbert Robijn in zijn kantoor. analyse, technische-analyse en datakommunikatie De gevoeligheids-analyse bestaat uit het berekenen van de theore tische optiepremie en zijn gevoelig- heidsfaktoren, zoals hedge, gamma, thèta en bèta. Door het wijzigen van de variabelen, zoals koers, vola tility, rente, dividend en looptijd, blijkt de invloed hiervan op de theo retische waarde van een optie. Met de simulatie-analyse kan de belegger een willekeurige optie strategie/positie opbouwen zoals time-spreads, straddles, butterflies en conversies. Het theoretische re sultaat van de positie kan worden berekend op een door de belegger te bepalen datum, en bij door de be legger te bepalen koersen. De technische-analyse stelt de be legger in staat om aan de hand van een viertal grafieken de historische koersen van de onderliggende waar de te analyseren. De datakommunikatie module maakt het mogelijk om direkt koer sen vanuit de databank STOCK- DATA in te lezen". Robijn Automation (01870 - 4992) en Stockdata (05133 - 5200) ver strekken graag nadere informatie. Na het succes van de gehouden orgel tocht van de vorige maand, ziet de Vereni ging Van Orgelvrienden al weer uit naar haar volgende vergadering. Al is het dan zo dat tijdens de komende vergadering het orgel niet centraal staat, waar het wel om gaat is voor ons toch bijna niet los te maken van het orgel. Thema van de (middag)vergadering is deze maal:De geschiedenis van de psal men door de eeuwen heen". U begrijpt, dat het in wezen gaat over de gemeente zang tijdens de kerkdiensten. Organisten en orgelliefhebbers komen bij het lezen van deze aanbeveling iets tegen wat hen niet onberoerd kan laten. Eigenlijk betreft het hier niet alleen orga nisten of muzikale mensen, maar het gaat hier om een ieder die met de samenzang van de kerkelijke gemeenten te maken heeft. De Zierikzeesche musicus Mar van der Veer, als muziekleraar verbonden aan de Chr. Scholengemeenschap „Prins Mau- rits" te Middelharnis, heeft een causerie te verzorgen over deze zaak, die velen van u en ons zo na aan het hart ligt. Hij heeft zijn inleiding gegoten in de vorm van een reis door de geschiedenis, die ons vanaf het oude Israël meevoert tot de hedendaagse manier van omgaan met de psalmen. De Rooms-Katholieken en de mensen van de Reformatie, de hele periode die daar ligt tussen het oude Bondsvolk en onze tijd, zal verduidelijkt worden. Mar van der Veer zal te werk gaan aan de hand van dia's, bandopnames en het gesproken woord. De funktie van het orgel met betrekking tot de gemeente zang (het is toch een Vereniging Van Orgelvrienden) wordt op D.V. 18 april a.s. niet overgeslagen. De inleider zal voor ons ook enkele Franse psalmen en psalmen in de berijming van Datheen zingen. Wie dhr. van der Veer kent, weet wel licht ook iets van de wijze waarop hij iets naar voren weet te brengen en de liefde waarmee hij zijn werk verricht. Laat de gemeentezang en laten de psal men u niet koud, bezoek dan op 18 april a.s. de vergadering van de Vereniging Van Orgelvrienden. De vergadering begint 's middags om half drie en wordt gehouden in het vereni gingsgebouw van de Ned. Herv. Kerk te Oude Tonge (Kolfweg). De toegang is (zoals altijd) gratis. Mogen wij samen met u over dit zo belangrijke onderwerp nadenken? Tot ziens! Namens het bestuur. Kees Villerius. De aktie die de hervormde jeugd clubs te Ooltgensplaat heeft onder nomen voor het schenken van water pompen voor Loyapat in Kenya heeft 2.651,- opgebracht. Het streefbe drag van 2.100,- dat is de prijs die nodig is om één pomp aan te schaffen. Vrijdagavond, toen de slotbijeen komst van het jeugdwerk in „Eltha- to" werd gehouden, werd het bedrag bekendgemaakt. Voor deze avond was er een grote belangstelling, een volle zaal, stoelen bij. Behalve de jongelui waren ook veel andere be langstellenden aanwezig, die door de plaatselyke predikant ds. K. van Meyeren hartelijk werden verwel komt. Levend water Na het zingen van Ps. 421 en gebed, las de predikant Johannes 4 1 tot 14; de Samaritaanse vrouw die water kwam put ten uit de bron te Sichar, waar zij Jezus ontmoette. Jezus sprak met haar over het levende water en daarmede bedoelde Hij zich zelf „Jullie hebben dit seizoen het thema „WATER" gekozen en daarvoor ook gewerkt", aldus ds. Van Meijeren. „Maar daar is ook levend water, uit de fontein die blijft tot in het eeuwige leven. Als men zulk water drinkt krijgt men nooit meer dorst en ik hoop dat jullie ook van dit water mag drinken", zei de predikant. De heer A. van Putten, leider van een groep vertelde het Bijbelverhaal „Storm op zee", waarna de kinderen o.l.v. Len- neke Korteweg een ingestudeerd lied zon gen, dat dezelfde titel droeg. Twee meisjes, Jacoline Kroon en Jorina Meijer Ed. en twee jongens, Marco Hage en Marco van der Vliet Czn. vertelden hoe de clubs het projekt „WATER?' hebben verzorgd. Ze lieten van A tot Z de aktie de revue passeren en dat beslist niet zonder humor. Dave-Jan den Braber gaf een verslag van het gehele clubseizoen met de reis naar Huijbergen. Dia's n.a.v. het thema „Water" Na de pauze werd er een serie dia's vertoond met het thema „Water", eerst enkele opnamen uit Nederiand, vervol gens uit Indonesië en tot slot uit Kenya (Loyapat), het geheel met een toelichting door Lenneke Korteweg. Clubleider Leen de Vos vertelde vervolgens het een en ander over de aktie. Op het podium was een grote pomp van karton te zien met daarop in cijfers het verloop van de aktie. Het hoogste bedrag gaf 2.100,- aan, zijnde het streefbedrag nodig voor één pomp. Vorige week zaterdag (4 april) werd met de verkoop en het autowassen 1.546,- ontvangen. De overschot aan levensmiddelen, etc. werd o.l.v. de heer De Vos bij opbod verkocht. Voor een tas met boodschappen werden goede prijzen betaald en in een korte tijd werd 255,- binnengehaald. De totale stand van de verkoop kwam nu op 1.801,- Zondag 5 april werd in de kerk voor dit doel ook een kollekte gehouden met een opbrengst van 850,-. De totale stand kwam daardoor op 2.651,- zodat het streefbedrag van 2.100,- ruim werd overschreden. Het totale bedrag van 2.651,- zal aan de Geref. Zendingsbond (G.Z.B.) wor den overgemaakt, die voor de uitvoe ring zorg zal dragen. De heer De Vos bedankte de clubs voor het vele werk aan dit projekt besteed en voorts allen die hieraan hebben medegewerkt door het schenken van geld en goederen. De mensen in Loyapat zijn u hiervoor heel dankbaar en zien verlangend uit naar de waterpomp". Na het zingen van Ps. 100 1, 2 en 3 ging ouderling Jac. de Bonte voor in dankgebed. Van a.s. kamerbewoners wordt ver wacht, dat ze straks hun eigen maaltijd gaan koken. Veel jongelui denken dat ze dat ook kunnen. Uit onderzoek blijkt, dat nogal wat studenten slechte voedings gewoonten hebben en dat de voedings waarde van hun bereide maaltijden veel te wensen overlaat. In deze kookcursus leer je een gezonde maaltijd samen te stellen en te koken. Je weet dan gelijk dat een gezonde, smake lijke maaltijd niet duur hoeft te zijn (dus aangepast aan het gemiddelde studenten- budget). De maaltijden, die jullie zelf moeten koken worden daarna gezamenlijk gegeten. De cursus bestaat uit 6 lessen. De kosten bedragen 100,- p.p. inklusief recepten materiaal. De eerste les start op donder dagavond 14 mei van 18.00 uur tot 20.30 uur in de Chr. LHNO/LAVO, Jul. van Stolberglaan 17, Middelharnis. Plaatsing in volgorde van aanmelding. Opgave en informatie: Mevr. W. H. Blankers-Kastelein, tel. 01870-3161 nhil:rl<'('tih iiiir

Eilanden-nieuws. Christelijk streekblad op gereformeerde grondslag | 1987 | | pagina 6